5 rzeczy w Madrycie, których nie znajdziesz w Barcelonie

Language Specific Image

1-hw-madrid-puerta-del-sol

Rywalizacja jest nieodłącznym elementem tych dwóch wielkich miast. Ich “konfrontacja” w każdych derbach pomiędzy Realem Madryt i Barceloną jest dobrze znana. Barcelona jest “ładną dziewczyną” dla milionów zagranicznych turystów, którzy co roku odwiedzają Hiszpanię. Jednak Madryt ma wiele do zaoferowania, więcej niż mogłoby się wydawać.

No cóż, Madryt ma plażę

2-hw-madrid-rio-marcos-de-madariaga
Zdjęcie: Marcos de Madariaga

Popularna piosenka z końca lat 90-tych “Aquí no hay playa ” zespołu Los Refrescos powtarzała jak mantrę, że w stolicy Hiszpanii, pomimo posiadania Retiro, Casa de Campo i wygrania La Liga, “kiedy nadejdzie lato”, w ogóle nie ma plaży. Madryt ewoluował przez lata i teraz ma jedną. Nie jest to Barceloneta, ale ma swój urok. W samym sercu nowego parku Arganzuela znajduje się miejska plaża Madrid Río. Nie jest to plaża nad rzeką, jak w innych miastach, nie znajdziesz tu też drobnego piasku. Tylko kilka strumieni wody, chmura sprayu i mnóstwo miejsca do opalania lub jazdy na rowerze. Jeśli jednak tęsknisz za piaskiem pod stopami, zalecamy wypicie koktajlu lub kilku piw w Bar Ojalá, barze plażowym, który czeka na Ciebie w dzielnicy Malasaña. Wysokiej jakości jedzenie i przystępne ceny w samym sercu Madrytu.

Z Madrytu do nieba

3-hw-madrid-de-madrid-al-cielo-victor-gomez-machbel-com
Zdjęcie: Víctor Gómez

Choć może to zabrzmieć jak banał, madryckie niebo jest wyjątkowe, nie umniejszając przy tym barcelońskim zachodom słońca. I nie ma nic lepszego, aby przeżyć to doświadczenie, niż zobaczyć zachód słońca w szerokiej gamie kolorów na niektórych dachach stolicy, takich jak taras Círculo de Bellas Artes za jedyne 4 € (3 € z kartą młodzieżową). Ciesz się spektakularnym widokiem na Gran Vía, budynek Metrópolis, Calle Alcalá i Paseo de Prado z mojito w dłoni. Niedaleko, taras widokowy Palacio de Cibeles, z 8 piętra wielkiej centralnej wieży budynku, to kolejna opcja w prawie darmowej cenie: 2 €. Ale nie zapominajmy o hostelu, którego taras jest sekretem najczęściej ujawnianym przez tych, którzy go odwiedzają. Na Calle Imperial, bardzo blisko Plaza Mayor, The Hat Madrid łączy design i hostel pod jednym dachem.

3a-hw-madrid-the-hat-hostel

Zdjęcie: Mochileros TV

Na piątym piętrze znajduje się dach otoczony dachami, z którego nie można wyjść bez spróbowania oryginalnych koktajli Hard Candy: sześć pysznych mieszanek podawanych w torbie – dobrze przeczytałeś – wykonanych z naturalnych soków owocowych o nazwach takich jak Jager & Mr Hyde, Castizo dla lojalnych wobec czerwonego wermutu, Mojitown, Yellow Submarine, Russian Berry lub Le Petit Putón z truskawkami, czerwonymi owocami i szampanem.

Central Retiro Park

4-hw-madrid-el-retiro
Zdjęcie: Backpackers TV

Chociaż Barcelona ma spektakularne parki, takie jak Park Güell czy Cytadela, nic nie może się równać z okazałym Parkiem Retiro, zielonym płucem Madrytu. Spaceruj i zgub się na jego ścieżkach, uprawiaj sport, jeździj na wypożyczonym rowerze, wsiądź na jedną z małych łódek w Estanque Grande, usiądź, aby cieszyć się niedzielnym przedstawieniem kukiełkowym w Teatro de Títeres, stań przed jednym z muzyków lub artystów, którzy występują w jego zakątkach, poczuj aurę królewskich czasów na Paseo de las Estatuas, wejdź do Kryształowego Pałacu, który będzie ci bardzo przypominał targ Las Halles lub Kryształowy Pałac, jeśli byłeś w Paryżu lub Londynie, i przejdź się wokół Fontanny Upadłego Anioła, unikalnej w Hiszpanii, która, co ciekawe, znajduje się na nieco diabolicznej wysokości: 666 metrów nad poziomem morza.

Kastylijscy faraonowie

5-hw-madrid-templo-debod-victor-gomez-machbel

Zdjęcie: Víctor Gómez

Egipt jest bliżej Madrytu niż myślisz. Obok Plaza España znajduje się jeden z najbardziej charyzmatycznych zabytków Madrytu: licząca 2200 lat Świątynia Debod, prezent od Egiptu dla Hiszpanii za współpracę w ratowaniu nubijskich świątyń. Możesz zwiedzić jej wnętrze za darmo, ale przede wszystkim nie przegap magicznej niebieskiej godziny – minuty przed zachodem słońca, kiedy aktywowane jest oświetlenie. Założymy się, że będziesz oczarowany.

Pchli targ

6-hw-madrid-el-rastro
Zdjęcie: PWEIL

Barcelona jest punktem odniesienia w dziedzinie designu i mody. Posiada również targi uliczne o bardziej szykownym, popularnym lub vintage charakterze, takie jak Barcelona Vintage Market lub emblematyczny niedzielny targ San Antoni. Jednak w każdą niedzielę w Madrycie ten historyczny targ na świeżym powietrzu otwiera swoje stragany w sąsiedztwie La Latina z szeroką gamą towarów: używanymi przedmiotami, ubraniami, antykami… Tradycja: połącz zakupy z kilkoma piwami i tapas w jednym z sąsiednich lokali.

6a-hw-madrid-souvenirs-placas

Zdjęcie: Mochileros TV

dlaczego nazywają to miejsce El Rastro? Historycy twierdzą, że najprawdopodobniej jego nazwa ma związek z faktem, że obszar ten był miejscem rzeźni i śladu krwi pozostawionego przez bydło po uboju i sprzedaży hurtowej. Polecamy udać się na Plaza de Tirso de Molina i poszukać “ukrytego” tarasu Casa Granada na Calle del Doctor Cortezo, 17.

Życie nocne

7-hw-madrid-plaza-santa-ana-tomas-fano

Zdjęcie: Tomás Fano

Madryt tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie zaprzeczamy, że Barcelona nie oferuje odwiedzającym możliwości wyjścia, wyjścia i wyjścia, ale jej mieszkańcy przyznają, że są bardziej u siebie. W Madrycie nierzadko można zobaczyć kolegów z pracy pijących kilka piw po długim dniu pracy, pary jedzące kolację we wtorek lub grupy przyjaciół imprezujących w środę. Madryt jest niewyczerpanym miastem tak długo, jak długo trwa ciało.

Jeśli podobał Ci się ten post, może Cię również zainteresować:

Trasa przez Lavapiés: alternatywną dzielnicę Madrytu

6 Doświadczeń, aby odkryć stary Paryż w inny sposób.

Barcelona, najbardziej kolorowe zakątki.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top