Dlaczego nie powinieneś przegapić Festiwalu Świętego Patryka 2014

Jeśli chcesz uczcić Dzień Świętego Patryka w dobrym stylu, nie ma lepszego miejsca niż Dublin, gdzie znajduje się Katedra Świętego Patryka i Guinness. Patryka oficjalnie przypada na17 marca, ale w tym roku obchody w Dublinie potrwają od piątku14 do poniedziałku17 marca. Po raz pierwszy w historii Festiwal Świętego Patryka w Dublinie zostanie zorganizowany wokół trzyletniej narracji zatytułowanej “Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”. rok 2014 wyznacza początek tej historii, celebrując przeszłość pod hasłem “Let’s Make History”.

Oto kilka najważniejszych wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę w tym roku..

Parada festiwalowa św. Patryka

1_paddysday131Każdego roku irlandzka gwiazda jest wybierana na Wielkiego Marszałka, a cała sprawa jest utrzymywana w tajemnicy do marca, więc miej oczy szeroko otwarte na informacje..

Każdego roku parada ma zdecydowanie karnawałowy charakter, a ludzie w każdym wieku zajmują swoje miejsca na początku dnia, aby złapać najlepszy widok. Jeśli nie wiesz, gdzie chcesz stanąć, udaj się na wzgórze – Lord Edward Street i zachodni kraniec Dame Street to dobre miejsca, aby zacząć.

Lokalizacja: Parnell St do Patrick St, przez O’Connell St i Dame St Data: Poniedziałek, 17 marca w południe

Festiwal Céilí2_paddysday132

Czy kiedykolwiek chciałeś nauczyć się tych wszystkich fantazyjnych ruchów nóg, które widziałeś w “Riverdance”? A może po prostu masz ochotę potańczyć i pośmiać się? Przez trzy godziny profesjonalni dudziarze i tancerze będą uczyć kroków każdego, kto chce się uczyć, a wszystko to przy muzyce na żywo w najpiękniejszym parku w centrum miasta.

Lokalizacja: St Stephen’s Green Data: Piątek, 14 marca @ 4.30pm

Céilí House Live

3_paddysday133Wolisz stepować niż tańczyć na całego? Udaj się do National Concert Hall na Earsfort Terrace, aby zobaczyć niektóre z najbardziej znanych irlandzkich grup muzyki tradycyjnej i folkowej. Wśród największych nazwisk tego wieczoru znajdą się De Dannan, Céilí House All-Stars i The Bonny Men. Nie zabraknie również gości-niespodzianek..

Lokalizacja: National Concert Hall, Earsfort Terrace Data: Sobota, 15 marca @ 8.00pm

Zazielenianie miasta4_paddysday134

Każdej nocy festiwalu najbardziej kultowe budynki miasta będą oświetlone zielonym światłem, tworząc coś, co możemy potwierdzić, że jest po części uroczystą, po części nawiedzoną atmosferą. Uwierz nam na słowo – to niezapomniany sposób na zobaczenie niektórych z najpiękniejszych zabytków miasta. Koniecznie sprawdź statek Jeanie Johnson na nabrzeżu i Irlandzkie Archiwum Architektury na Merrion Square, a także wejście do Trinity College i Bank of Ireland, oba na College Green.

Lokalizacja: Różne Data: 14-17 marca @ 4pm

Irlandzki rynek piwa rzemieślniczego i żywności

5_paddysday137Nie jest tajemnicą, że bary w mieście będą absolutnie wypełnione ludźmi pijącymi “czarny towar” (Guinness!) i słuchającymi muzyki na żywo. Jeśli masz ochotę na lokalnie warzone piwa rzemieślnicze, a w Porterhouse i Against the Grain (dwóch dublińskich pubach słynących z wyjątkowych piw) jest zbyt tłoczno, udaj się do budynku CHQ, aby cieszyć się lokalnie warzonymi piwami i irlandzkim jedzeniem rzemieślniczym. Jednym z naszych ulubionych lokalnych piw jest bogaty i czekoladowy O’Hara’s Stout.

Oprócz piwa każdy znajdzie tu coś dla siebie, w tym malowanie twarzy, mistrzowskie lekcje gotowania i zabawne warsztaty dla dzieci.

Lokalizacja: Wewnątrz budynku CHQ, IFSC Daty: 13-17 marca, 10:00-20:00

Wycieczki piesze w dniu św. Patryka6_paddysday138

Aby uzyskać ładny widok na miasto, który nie wymaga czekania na autobusy wycieczkowe, dubliński historyk Pat Liddy będzie prowadził codzienne piesze wycieczki po centrum miasta podczas festiwalu, obejmujące życie i czasy
patryka. Wycieczka trwa około dwóch godzin i kosztuje 14 euro za osobę, w tym wstęp do zapierającej dech w piersiach katedry św.

Lokalizacja: Biuro Wycieczek i Biletów, 37 College GreenDaty: 13-17 marca, godz. 11:00 i 14:30

City at Play: Wesołe miasteczka

Szukasz czegoś do zrobienia po paradzie? Odbędą się dwa wesołe miasteczka, jedno na Merrion Square, a drugie w Custom House. Znajdziesz tam karuzele, diabelski młyn, ulicznych artystów, watę cukrową i wszystko inne, co niezbędne w karnawale. Za przejażdżkę na jednej z przejażdżek trzeba zapłacić od 3 do 5 euro. Zabawę można również zorganizować na Custom House Quay w pobliżu Irish Craft Beer Village – warto jednak rozważyć przejażdżkę przed wypiciem ostatniego kufla…

Lokalizacja: Merrion Square, Wolfe Tone Park i Custom House QuayDaty: 14-17 marca, godziny otwarcia są zróżnicowane

St Patrick’s Festival 5k Road Race

7_paddysday136Odbywający się już po razsiódmy wyścig uliczny na dystansie 5 km jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń w kalendarzu St. Patrick’s. Nie jesteśmy jednak pewni, czy jest to zasługa biegnących klaunów, połykaczy ognia i parady motocykli. Wyścig jest otwarty dla rodzin i fun-runnerów, a także dla poważnych sportowców, a za udział otrzymasz bezpłatną koszulkę i torbę z gadżetami.

Lokalizacja: Linia startu przy St. Stephen’s Green/Dawson St. JunctionDaty: Niedziela16 marca @ południe.

Temple Bar8_paddysday135

W okolicach Dnia Świętego Patryka najbardziej tętniącą życiem częścią miasta będzie bez wątpienia Temple Bar, “kulturalna dzielnica” Dublina. Niezależnie od tego, czy jest to wielki mecz sportowy, czy festiwal, za każdym razem, gdy w centrum miasta odbywa się duże wydarzenie, wszystko i wszyscy przechodzą przez tę część miasta w pewnym momencie dnia. Dzielnica naprawdę ożywa podczas festiwalu St Patrick’s Day, z targami odzieży, żywności i książek, muzyką na żywo w prawie każdym pubie (i pubem na prawie każdym rogu) oraz bezpłatnym dostępem do wielu wystaw w pobliskich muzeach. Obszar ten znany jest również z braku dużych sieci handlowych, więc warto zatrzymać się w jednym ze sklepów, takich jak Konfusion, aby kupić pamiątki tańsze niż gdzie indziej – i wesprzeć lokalny biznes.

Więc gdzie będziesz świętować Dzień Świętego Patryka w tym roku?

Zarezerwuj hostele w Dublinie

Zdjęcie dzięki uprzejmości Miguela Mendeza. Wszystkie obrazy użyte na licencji Creative Commons.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top