Gotowy na wycieczkę po Australii? Wypróbuj te 8 kultowych tras

Language Specific Image

Rozległa i zróżnicowana Australia to kraj, który od wschodu do zachodu będzie drapać po swędzących stopach, wędrując wzdłuż piaszczystych wybrzeży, pustynnych pasów pustyni, otoczonych lasem plaż i przytulnych winnic. Jeśli czas jest po twojej stronie, jedną z moich ulubionych rzeczy do zrobienia, niezależnie od tego, czy jestem w Australii, czy gdzie indziej, jest wyruszenie w drogę z pełnym bakiem i dobrym kumplem do jazdy, aby zbadać ukształtowanie terenu. Moim zdaniem nie ma nic bardziej ekscytującego lub pełnego przygód i możesz być tak elastyczny lub przypadkowy (w większości) w swojej podróży, jak chcesz. Aby zacząć od właściwej stopy… errr koła, podsumowałem to, co uważam za najlepsze wycieczki drogowe w Australii dla każdego, kto szuka prawdziwego australijskiego outbacku.

Możemy pomóc Ci wynająć samochód na tę epicką podróż.

Great Ocean Road, Victoria

Jest to tak kultowa trasa, jak tylko może być i jest to zarówno malowniczy, jak i historyczny szlak, który otacza wiktoriańskie wybrzeże. Jest łatwo dostępny z Melbourne i można go pokonać w ciągu jednego dnia – choć polecam kilka, aby móc podziwiać panoramiczne widoki i zatrzymać się na noc w jednym z przytulnych nadmorskich miasteczek, takich jak Lorne.
Pełny odcinek z Torquay do Allansford ma 243 km, co czyni go jednym z największych pomników wojennych na świecie, zbudowanym przez weteranów wojny światowej. Wśród naturalnych formacji skalnych, wysokich latarni morskich i plaż surfingowych, główną atrakcją jest bez wątpienia Dwunastu Apostołów. Jest to seria wapiennych skał, które wystają z oceanu u wybrzeży Parku Narodowego Port Campbell.
W pierwotnej formie było ich 12; jednak czas i erozja zredukowały je do 8 i jest tylko kwestią czasu, kiedy ich istnienie przestanie istnieć. Wystarczy powiedzieć, że nadszedł czas, aby je złapać, póki jeszcze stoją!

Sprawdź te hostele w Victorii

road trip australia - The Great Ocean Road Victoria

Great Tropical Drive, Queensland

Jeśli chodzi o przejażdżkę nadmorską z bardziej tropikalnym spinem, Great Tropical North oferuje niezliczone trasy, które wiją się między wybrzeżem a lasem i mogą być tak długie lub tak krótkie, jak chcesz.
Po drodze znajduje się Wielka Rafa Koralowa i las deszczowy Daintree, które same w sobie wymagają wakacji. Dysponując wolnym czasem, możesz kontynuować podróż dalej na północ przez niesamowite parki narodowe, takie jak Black Mountain, gdzie imponujące granitowe głazy porastają ziemię, i historyczne miasta, takie jak Cooktown, a następnie aż do Gulf Savannah, która znajduje się w Zatoce Karpentaria między Queensland a Terytorium Północnym i oferuje przekrój łąk i wiejskich miasteczek.

Sprawdź te hostele w Queensland

road trip australia - Great Tropical Drive, Queensland

Autostrada Stuart, Terytorium Północne

Poczuj smak prawdziwej Australii, jadąc polną drogą przez nasze pustynne centrum. Droga jest miejscami dość jałowa, więc dobre towarzystwo i nieograniczone zapasy są koniecznością. A jeśli chcesz przejechać cały odcinek z Darwin do Alice Springs przez Uluru, będziesz potrzebować co najmniej 10 dni, aby wygodnie pokonać całą trasę.
Od góry do dołu, zacznij od tropikalnego miasta Darwin i podróżuj na południe przez bagnisty Park Narodowy Kakadu, gdzie krokodyle skaczą, a aborygeńskie malowidła naskalne cofają czas.
Przed dotarciem do Uluru warto wybrać się do Kanionu Królów na całodniowy spacer po piaskowcowych klifach. Warto zrobić to bardzo wcześnie, ponieważ podczas 6-kilometrowego spaceru będziesz dość odsłonięty i będziesz chciał ukończyć najgorszą część przed południem, kiedy słońce jest najwyższe.
Postaraj się jednak, aby Uluru i jego siostrzana strona Olgas (Kata Tjuta) były Twoją latarnią morską i zachowaj poranek i wieczór na wycieczkę do parku wraz z masami, które codziennie gromadzą się, aby zobaczyć Skałę ubraną w czerwienie i fiolety wschodu i zachodu słońca.

Sprawdź te hostele na Terytorium Północnym

road trip australia - The Stuart Highway, Northern Territory

Park Narodowy Hobart-Freycinet, Tasmania

Spędziłem tydzień jeżdżąc po maleńkiej wyspie dołączonej do naszej wyspy, AKA Tasmanii, i chociaż jest to więcej niż wykonalne w tym czasie, weź to ode mnie z pierwszej ręki – jest to przyjemniejsze w wolniejszym tempie. Zwłaszcza jeśli jesteś tak aktywny jak ja.
Tasmania to wymarzone miejsce dla miłośników pieszych wędrówek po wybrzeżu, oferujące jedne z najlepszych spacerów po szczycie Cradle Mountain, przybrzeżne cuda The Capes Track i ochrowo-skaliste plaże. Warto wybrać jedną z nich i na niej pozostać, choć jeśli zamiast pieszych wędrówek preferujesz jazdę samochodem, to trasa Hobart-Freycinet prowadzi wzdłuż wschodniego wybrzeża, wzdłuż jednych z najbardziej panoramicznych plaż na wyspie, w tym Wineglass Bay i Bay of Fires.

Sprawdź te hostele w Tasmanii

road trip australia - Hobart-Freycinet National Park, Tasmania

Półwysep Eyre, Australia Południowa

Podróżując wzdłuż Półwyspu Eyre, będziesz kierować się żołądkiem, a nie wzrokiem.
Punktem wyjścia jest Adelajda, a następnie droga na północ do Port Augusta, a następnie spiczasty trójkątny początek Wielkiej Zatoki Australijskiej, wijący się obok Whyalla i dalej do Port Lincoln, Coffin Bay i Ceduna, zwanej inaczej “granicą owoców morza”.
Ostrygi są pièce de résistance po drodze, a jeśli jest miejsce na więcej, spróbuj abalone i przegrzebków w przerwach między plażowaniem, surfowaniem i wędkarstwem. Droga do Port Lincoln ma już 650 km, więc daj sobie dobry tydzień na zrobienie przyzwoitych postępów.

Sprawdź te hostele w AustraliiPołudniowej

road trip australia - The Eyre Peninsula, South Australia

Środkowe i północne wybrzeże, Nowa Południowa Walia

Podróż na Środkowe Wybrzeże to rytuał przejścia dla rodzin z Sydney, które szukają lokalnej ucieczki, gdzie spokojne wody, parkingi dla przyczep kempingowych i przyjazne rodzinom miasta przyciągają potomstwo w każdym wieku i rozmiarze. Sama podróż może rozciągać się między Sydney a Brisbane, ale wystarczy dotrzeć do The Entrance na weekendowy wypad.
Aby uzyskać więcej opcji, wybierz się samochodem do Nelson Bay, Forster, Port Macquarie, Coffs Harbour lub Byron Bay. Każdy z nich ma swój własny urok i wszystkie oferują mnóstwo wyluzowanych i lokalnych atrakcji, w których kamper nigdy nie powinien być zbyt daleko od zasięgu.

Sprawdź te hostele w Nowej Południowej Walii

road trip australia- Central and North Coast, New South Wales

The Alpine Way, Nowa Południowa Walia

Zazwyczaj zarezerwowana na zimowe terminy, kiedy śnieg zdobi region Gór Śnieżnych, a kurorty Jindabyne i Thredbo są w pełni sezonu, The Alpine Way to dziewicza droga w głąb lądu, która oddaje istotę buszu z cichymi wiejskimi drogami, które zanurzają się w płaskie widoki na łąki.
Prowadzi do Góry Kościuszki, gdzie asfalt wije się w górę rozległych alpejskich gór, które są pochłaniane przez lokalną florę i faunę oraz święte miejsca Aborygenów. Wybierz wędrówkę pieszą, rowerową lub konną, aby oderwać się od otwartej drogi, aby uzyskać spersonalizowane doświadczenie między tobą a naturą.

Sprawdź te hostele w Nowej Południowej Walii

road trip australia - The Alpine Way, New South Wales

Przeprawa przez Nullarbor, Australia Południowa

Nullarbor to pracochłonna droga zarezerwowana zazwyczaj dla konwojów i ciężarówek, które przemierzają centrum Australii. Nie jest to podróż, w którą powinieneś wyruszyć lekkomyślnie, obejmująca 1256 km od Półwyspu Eyre w Australii Południowej do pól złota w Australii Zachodniej.
Droga jest zapieczętowana, a ziemia jałowa, z ociekającymi łóżkami i śniadaniami oraz podstawowym zakwaterowaniem po drodze. Dlaczego więc warto ją pokonać? Oprócz tego, że jest to prawdziwie kultowa australijska droga, po drodze znajdują się perełki, w tym zrujnowane pozostałości stacji telegraficznej Eucla, rodzima australijska przyroda i najdłuższe pole golfowe na świecie, Nullarbor Links, które rozciąga się na 1,365 km. Nie można też nie wspomnieć o możliwości chwalenia się przebytą trasą.

Sprawdź te hostele w AustraliiPołudniowej

road trip australia - Crossing the Nullarbor, South Australia

O autorze

Stephanie Yip jest redaktorką podróżniczą w finder.com.au i koczowniczą duszą, która wyrusza w drogę, kiedy tylko ją wzywa. Zawsze w poszukiwaniu okazji i nowych przygód, często można ją spotkać śpiącą na tyłach kamperów, na kanapach przyjaciół, w pokojach wieloosobowych, a od czasu do czasu w 5-gwiazdkowym luksusie. Ponieważ dobrze jest wiedzieć, jak żyje druga strona!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top