10 powodów, dla których warto wziąć gap year i podróżować po świecie

Wyjazd na gap year odmieni Twoje życie i całkowicie zmieni sposób, w jaki postrzegasz świat. Wyjdziesz ze swojej bańki komfortu i poznasz piękne kultury i miejsca na naszej planecie. Odkryjesz ukryte skarby i poznasz mnóstwo niesamowitych nowych przyjaciół po drodze. Niezapomniane wspomnienia nie tworzą się same, więc przygotuj się na wyzwania i ruszaj na odkrywanie! Oto 10 powodów, dla których warto wziąć gap year i podróżować po świecie.

  1. Doświadczenie i adaptacja do nowych środowisk

Najpopularniejszym powodem, dla którego warto wybrać się na gap year jest oczywiście poznawanie nowych miejsc. Zamiast dwóch tygodni w hotelu all-inclusive, dlaczego nie spędzić trzech miesięcy z plecakiem na innym kontynencie, poznając zupełnie nową kulturę? Podobnie jak przeprowadzka po raz pierwszy, podróżowanie przez dłuższy czas niż kiedykolwiek wcześniej nauczy Cię przystosowywać się do nowego otoczenia, nowych ludzi i nowych doświadczeń – mówimy o skoku na głęboką wodę! Akceptacja wszystkich tych zmian, bez względu na to, jak onieśmielające mogą się one wydawać na początku, jest kluczem do jak najlepszego wykorzystania czasu spędzonego na podróżowaniu po świecie.

reasons to take a gap year, man standing under washing line in kotor montenegro

📷 @_nana.kweku_ 📍 Kotor, Czarnogóra

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

  1. Poznaj numer jeden

Wiemy, że brzmi to cholernie tandetnie, ale odkrywanie świata zawsze prowadzi do odkrywania tego, kim jesteś. Odkryjesz rzeczy o sobie, o których nawet nie wiedziałeś! Możesz zdać sobie sprawę, że uwielbiasz piesze wędrówki po wspinaczce, aby zobaczyć Lagoinha do Leste w Brazylii, pokonać strach przed rekinami podczas nurkowania z nimi w RPA lub rozwinąć nowo odkrytą miłość do historii, wędrując po terenie zamku na wyspie Troki na Litwie. Być może po prostu nauczysz się, że kochasz podróżować i będziesz musiał powiedzieć mamie, że lot powrotny nie wygląda już tak atrakcyjnie..

reasons to take a gap year, girl sitting on the beach stroking a dog

@wheretomonkey 📍 Malapascua, Filipiny

  1. Wykorzystaj w pełni swoją wolność

Nigdy nie wiemy, co przyniesie nam życie, więc może minąć trochę czasu, zanim będziesz mógł powiedzieć “pieprzyć to” i ponownie wskoczyć na lot w jedną stronę z plecakiem. Zanim dorosłe życie w pełni się rozpocznie i będziesz musiał pomyśleć o zobowiązaniach związanych ze studiami / pracą, poświęć trochę czasu. Czy jest lepszy sposób na świętowanie wolności od szkoły niż wzięcie roku przerwy, aby uczyć się z miejsc i ludzi, a nie z podręczników? Najtrudniejszym testem będzie opanowanie przeliczania walut za każdym razem, gdy przekroczysz granicę.

reasons to take a gap year, girl sitting on a rock overlooking a valley in Krabi Thailand

@pakuphostel 📍 Krabi, Tajlandia

  1. Znajdź swoje pasje

Odkrywanie nowych zainteresowań przed rozpoczęciem studiów lub kariery to kolejny powód, dla którego warto wziąć gap year. To, czego nauczysz się podczas epickiej przygody, może pomóc ci ukształtować to, co chcesz robić w życiu. Czas spędzony na wędrówkach po paryskich galeriach może zainspirować cię do wzięcia udziału w module artystycznym, na który nigdy byś się nie zdecydował. Albo autentyczne doświadczenia w mało znanych dzielnicach Tokio mogą sprawić, że będziesz chciał się tam przeprowadzić. Odkrywanie nowych pasji jest głównym efektem ubocznym podróżowania po świecie.

reasons to take a gap year, girl standing on a rock looking at palace in petra jordan

@cakestravels 📍 Petra, Jordania

  1. Poświęć czas na naładowanie baterii

Nie każdy może spędzić lata w systemie edukacji, a następnie wskoczyć prosto do życia zawodowego bez znudzenia. Poświęcenie roku na przerwę w nauce znacznie bardziej zwiększa motywację, ponieważ daje szansę na zastanowienie się nad swoimi zainteresowaniami i celami. Czasami po prostu potrzebujesz oddechu świeżego powietrza, a wrócisz pełen energii z wyraźniejszym ukierunkowaniem na swoją przyszłość.

reasons to take a gap year, man sitting in a hammock by pool at hostel de haan

📷 @hosteldehaan_cr 📍 Jaco Beach, Kostaryka

  1. Przywróć więcej niż wspomnienia

Jeśli jesteś typem sentymentalnym, kolejnym powodem, dla którego warto wziąć gap year jest wszystko to, co przywieziesz z powrotem. Wspomnienia, których nigdy nie zapomnisz i doświadczenia, które ukształtują ciebie i twoją przyszłość. Będziesz mieć zdjęcia, którymi będziesz mógł podzielić się z przyjaciółmi i rodziną po powrocie do domu, a także wydrukować je i przykleić w akademiku uniwersyteckim, jeśli to będzie twój następny krok. Lokalne pamiątki przypomną ci o spędzonym czasie, gdy tylko spojrzysz na nie w swoim pokoju, jak na przykład szal, który zachowasz na zawsze, a który kosztował 1 funt na ulicznym targu w Bangkoku. Nowe przyjaźnie, które nawiązałeś po drodze, nawet te najbardziej ulotne, zawsze pozostaną z tobą. Hej, jeśli naprawdę zaangażujesz się w lokalne życie, możesz nawet wrócić do domu z nowym językiem!

reasons to take a gap year, girl sitting by the taj mahal

📷 @michaelalewendon 📍 Taj Mahal, Agra, Indie

  1. Pielęgnuj swoją niezależność

Podróżowanie po świecie naprawdę wystawi na próbę twoje umiejętności życiowe. Nie tylko może istnieć bariera językowa, ale także będziesz daleko od swojej sieci wsparcia w domu. Bycie odpowiedzialnym za każdą swoją decyzję w zupełnie nowym środowisku, zarządzanie finansami i dbanie o swoje bezpieczeństwo to gwarancja zdobycia poważnych punktów w dorosłym życiu i przygotowania się na przyszłość. To idealne wprowadzenie do dorosłości, ponieważ nadal będziesz cieszyć się wolnością i jednocześnie żyć swoim najlepszym życiem!

reasons to take a gap year, girl standing with a bicycle in Puerto Viejo, Costa Rica

@anasirventm 📍 Puerto Viejo, Kostaryka

  1. Odwdzięcz się

Ubieganie się o projekt wolontariatu podczas gap year pozwoli ci dać coś od siebie społeczności, do której zdecydujesz się dołączyć. Możliwości można znaleźć na całym świecie, niezależnie od tego, czy chcesz uczyć w szkole na Fidżi, czy pomóc w projekcie ratowania zwierząt w Tanzanii. Istnieje wiele rodzajów projektów do wyboru, więc wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada (lub dlaczego nie coś, czego nigdy wcześniej nie próbowałeś?) To wspaniała szansa na zdobycie cennego doświadczenia życiowego w tym samym czasie, co zrozumienie innej kultury. Większość programów obejmuje mieszkanie z miejscowymi, co oznacza, że będziesz mógł spróbować tradycyjnych potraw, a także przetestować swoje umiejętności językowe. Oczywiście otrzymasz również czas wolny na zwiedzanie z nowo poznanymi przyjaciółmi. W trakcie swojego gap year możesz wybierać spośród wielu miejsc na całym świecie. Upewnij się tylko, że zapoznałeś się z organizacją wolontariatu przed zarejestrowaniem się, ponieważ ważne jest, aby zarówno Ty, jak i społeczność byli pod dobrą opieką.

reasons to take a gap year, girl standing by handbags in Maputo in Mozambique

@ritacostamestre 📍 Maputo, Mozambik

  1. Nauczyć się nowego języka

Najlepszym sposobem na naukę języka obcego jest zamieszkanie w kraju, w którym się nim mówi. Każdy dzień będzie wyzwaniem, zmuszając Cię do ciągłego ćwiczenia swoich umiejętności językowych. Dlaczego nie rozkoszować się słońcem podczas nauki hiszpańskiego w Madrycie lub nie opanować mandaryńskiego podczas podróży po Chinach? Pokonanie bariery językowej oznacza, że będziesz w stanie nawiązać wiele nowych znajomości z mieszkańcami, a nie tylko z innymi podróżnikami, nadając zupełnie nową głębię swojemu doświadczeniu gap year. Będzie to również duży bonus w CV!

reasons to take a gap year, two men sitting on a boat in Gili Trawangan, Indonesia

@markwumitchell 📍 Gili Trawangan, Indonezja

  1. Zdobądź doświadczenie zawodowe w podróży

Twój gap year jest tym, czym chcesz, aby był, więc tylko dlatego, że odwróciłeś się od tradycyjnego 9-5, nie oznacza, że musisz żyć z makaronu instant przez następne 12 miesięcy. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować przez krótki czas podczas podróży po Europie, czy ubiegać się o roczny staż w Hongkongu, praca podczas gap year to świetny wybór dla wielu wędrowców. Jeśli lubisz wygody, będziesz mógł zaoszczędzić na prywatnym hostelu, a także będziesz miał okazję odwiedzić nowe miasta lub kraje podczas swojego wolnego czasu. Istnieje wiele możliwości pracy za granicą, więc możesz poprawić swoje CV podczas podróży!

reasons to take a gap year, girl sitting on the edge of the grand canyon

📷 @kashishkhannn 📍 Wielki Kanion, USA

Ręce do góry, kto jeszcze głosuje za wstrzymaniem prawdziwego życia! Jakie są według Ciebie najlepsze powody, aby wziąć gap year? Daj nam znać w komentarzach!

Zastanawiasz się, gdzie się zatrzymać na gap year? Sprawdź nasze hostele na całym świecie, aby znaleźć świetne miejsca na pobyt w przystępnej cenie.

O autorach:

Francesca i Amy są naszymi Hostelworld Student Explorers z University of Nottingham.

Czytaj dalej: ⬇️

najlepszy przewodnik po Azji Południowo-Wschodniejz plecakiem

🌟 Najlepszy przewodnik po AmerycePołudniowej z plecakiem

🌟 Kompletny przewodnik po USA z plecakiem

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top