10 pytań na temat Mediolanu

Language Specific Image

Mediolan jest pod wieloma względami wyjątkowym miastem. To miasto szalone, w ciągłym ruchu, zawsze poszukujące nowych trendów, nowych ubrań i nowych smaków. Mediolan to miasto szalonego życia i nieustannej pracy, ale także aperitifów w Navigli i pokazów mody. Mediolan jest bogaty w różne kultury i tradycję “Fumagalli”. Mediolan to miejsce, w którym europejskie kultury i włoskie tradycje spotykają się i łączą w nowe pomysły i fascynujące kreacje.
Mediolan to wszystko, a dla tych, którzy zdecydują się go odwiedzić, nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie: od czego zacząć? Często piszecie do nas z prośbą o informacje na temat tego, co warto zobaczyć w Mediolanie lub jaki jest najlepszy aperitif w mieście. Dlatego postanowiliśmy stworzyć artykuł z najczęściej zadawanymi nam pytaniami i ciekawostkami!

  • Dlaczego Mediolan nazywany jest miastem Mediolanu?

21937930455_e8b1076216_o
Przydomek ten zawdzięczamy Meneghino, karnawałowej masce związanej z miastem. Nazwa “Meneghino” jest zdrobnieniem od “Domenico”. W minionych latach ta część miejskiej szlachty, która nie mogła sobie pozwolić na służącego każdego dnia tygodnia, wynajmowała go w niedzielę. Stąd właśnie wzięła się nazwa.
Z czasem ta teatralna maska stała się bardzo popularna do tego stopnia, że zaczęto ją utożsamiać z samym miastem. Władze miasta nadały nowym pociągom elektrycznym z 2006 r. nazwę “Meneghini” ze względu na asonans ze skrótem “MNG” (Metropolitana di Nuova Generazione – metro nowej generacji), który dobrze pasuje do typowej mediolańskiej maski.

  • Gdzie wypić aperitif w Mediolanie?

13672201273_cdbf9557b2_o
Aperitivo ai Navigli jest naprawdę koniecznością, jeśli jesteś w Mediolanie i chcesz spróbować tego, co możemy teraz nazwać miejską tradycją! Lokali jest wiele i polecenie kilku w szczególności nie jest łatwe. Ale spróbujemy!
Zdecydowanie udaj się do Slice (Via Ascanio Sforza 9), gdzie za około 6/8 € możesz delektować się niezłym koktajlem i “zjeść” w bogatym bufecie restauracji. Z drugiej strony, historycznym miejscem jest Rita (Via Angelo Fumagalli 1), gdzie barmani naprawdę sprawią, że zaniemówisz (do picia oczywiście) dzięki licznym koktajlom (dość drogim, około 9 €). Jeśli chcesz spróbować aperitifu na bazie tortilli, musisz po prostu udać się do Maya (Via Ascanio Sforza 41).

  • Dlaczego Mediolan jest stolicą mody?

6927434034_2265498463_o
Od 2009 roku Mediolan jest uważany za stolicę mody dzięki obecności tak wielu włoskich marek modowych (jednej z najważniejszych na świecie, jeśli nie najważniejszej). Stopniowy wzrost i upadek wielkich nazwisk doprowadził do otwarcia nowych butików i odwrotnie (to jak decydowanie, czy najpierw urodziła się kura czy jajko!). Dziś z pewnością Mediolan jest stolicą mody!

  • Dlaczego nazywa się Mediolan?

Wyrażenie “Milano da bere” rozpowszechniło się w latach 80. i odnosiło się do pewnych kręgów i klubów w mieście, w których spotykały się najbardziej wpływowe postacie włoskiej polityki i biznesu. Powstało jednak jako slogan reklamy telewizyjnej Amaro Ramazzotti stworzonej przez Marco Mignaniego.

  • Dlaczego katedra w Mediolanie jest sławna?

27533736542_affa3c8dbb_o
Katedra w Mediolanie jest z pewnością par excellence pocztówkowym obrazem miasta. Zbudowana w 1300 roku przez Gian Galeazzo Visconti, została natychmiast uznana za symbol Mediolanu z Madonną i 3500 posągami!

  • Gdzie zjeść w Mediolanie?

Mediolan jest pełen ulicznego jedzenia i miejsc, których warto spróbować. Restauracje i trattorie są liczne, a jakość jest zawsze najważniejsza! Powiedzieliśmy Ci, gdzie zjeść w Mediolanie w tym artykule.

  • Dlaczego w Mediolanie obchodzony jest karnawał ambrozjański?

Można powiedzieć, że Mediolan ma dodatkowy dzień świętowania w porównaniu z resztą Włoch. W rzeczywistości karnawał w Mediolanie obchodzony jest dodatkowy dzień po prośbie (zaledwie kilka lat temu w IV wieku) świętego Ambrożego (późniejszego patrona miasta), aby opóźnić uroczystości do czasu jego przybycia z pielgrzymki. Jest to zgodne z najpopularniejszą legendą na stronie ….

  • Co robić wieczorem w Mediolanie?

6722611641_4e15fb1ce7_o
Mediolan – miasto mody. Mediolan – finansowa stolica Włoch. Mediolan – miasto rozrywki. Mediolan jest miastem pełnym klubów, gdzie młodzi ludzie z miasta i okolic gromadzą się w weekendy. Jeśli wieczór zaczyna się od aperitifu w Navigli lub drinka w słynnych “kolumnach” (być może w słynnym barze Rattazzo, gdzie podobno wynaleziono “Negroni”), to wieczór w mieście kończy się w różnych dyskotekach. Które z nich są najlepsze? Opowiedzieliśmy o nich w tym artykule.

  • Który hostel w Mediolanie jest najlepszy?

Ostello Bello w Mediolanie, uznany za najlepszy hostel we Włoszech ze średnią oceną 9,7 i recenzjami, które sprawią, że zaniemówisz, oferuje niezrównany stosunek jakości do ceny w bajecznej atmosferze i z jedzeniem, które wzbudzi zazdrość w każdej restauracji w mieście! Personel? Oczywiście wszyscy backpackerzy!

  • Co zobaczyć w Mediolanie?

Mediolan jest pełen rzeczy do zobaczenia, bez względu na to, czego szukasz. Mediolan ma swoją historyczną stronę, na przykład Duomo, ale także nowoczesną stronę z najwyższym wieżowcem we Włoszech i pionowym ogrodem. Mediolan ma swoją muzyczną stronę ze Scalą i wieloma miejscami z muzyką na żywo (zwłaszcza jazzem) oraz wieloma bezpłatnymi muzeami i fundacjami sztuki nowoczesnej! Ale od czego zacząć? Możesz znaleźć kilka pomysłów w tym artykule lub w artykule poświęconym rzeczom do zrobienia za darmo w Mediolanie.
Podziękowania dla Tobiasa Franza, Francisco Anzoli, Berta Kaufmanna, jedydjah i Sgt. Pepper57 za świetne zdjęcia na Flickr!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top