10 rzeczy do zrobienia za darmo w Bolonii

Language Specific Image

Bolonia nie jest bardzo dużym miastem, ma małe centrum, które pozwoli ci wygodnie poruszać się pieszo, jest to miasto uniwersyteckie, więc nie brakuje wieczorów, wydarzeń i wystaw i jest idealne, jeśli chcesz spędzić weekend bez wydawania zbyt wielu pieniędzy, biorąc pod uwagę wiele bezpłatnych rzeczy do zrobienia.
Łatwo dostępna dzięki tanim pociągom i samolotom, Bolonia jest stosunkowo niedrogim miastem, a dzięki naszym wskazówkom możesz odkryć każdy zakamarek i odkryć wiele interesujących rzeczy za darmo!
Czy jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, co robić w Bolonii?

 • Wyglądając przez okno Via Piella

Na Via Piella znajduje się bardzo szczególne okno, z którego można zobaczyć Kanał Moline, który sprawi, że poczujesz się trochę jak w Wenecji, jest to jedna z niewielu dróg wodnych, które nie zostały wyasfaltowane w XX wieku. Zamknięty między domami, przez długi czas był ukryty przed wzrokiem, ale dziś można go obserwować nie tylko z Via Piella, ale także z Via Malcontenti i Via Oberdan.

 • Patrząc na posąg Neptuna z pewnej perspektywy

6925894826_5cd03bef65_o
Być może słyszałeś o fontannie stworzonej przez Giambolognę na Piazza Maggiore, która przedstawia boga Neptuna i jest tak duża, ma 3,20 metra wysokości i waży 22 kwintale, że jest dobrodusznie nazywana “Gigantem”. W rzeczywistości legenda głosi, że Giambologna otrzymał rozkaz, aby nie tworzyć genitaliów, które byłyby proporcjonalne do wielkości posągu, w przeciwnym razie stanowiłyby obrazę moralności publicznej, ale przebiegły artysta nie pogodził się z tym narzuceniem, więc wymyślił zręczną grę perspektyw, tak aby patrząc pod pewnym kątem (tj. wspinając się na ciemniejszy kamień przy wejściu do Sala della Borsa) kciuk dłoni Neptuna wyglądał jak penis w stanie wzwodu. Ciekawe, co?

 • Mówienie do konkretnego “telefonu bezprzewodowego

Istnieje szczególnie zabawny efekt akustyczny, którego można doświadczyć w skarbcu między Palazzo del Podestà i Palazzo del Re Enzo. Tutaj, jeśli staniesz w jednym rogu i coś powiesz, możesz usłyszeć, co mówi się w przeciwległym rogu. Jest to zabawna gra, w którą można grać za każdym razem, gdy przechodzisz obok, a następnie może to być świetny sposób, aby zwierzyć się przyjacielowi z czegoś, czego się wstydzisz, lub kto wie, może jest to idealne miejsce, aby powiedzieć “kocham cię” swojej dziewczynie po raz pierwszy!

 • Możliwość zobaczenia trzech strzałek na Portico di Strada Maggiore

Już po tytule tego akapitu można sobie wyobrazić, że nie jesteśmy zbyt przekonani co do tego, co zamierzamy Ci powiedzieć. Wydawałoby się, że w drewnie Portico di Strada Maggiore osadzone są trzy strzały, ale nie byliśmy w stanie ich zobaczyć, chociaż istnieją zdjęcia, które to potwierdzają. Jednak obecność tych trzech strzał w tak szczególnej pozycji jest uzasadniona historią, że pewnego razu trzech rozbójników chciało zabić mieszczańskiego giermka, ale kiedy mieli wystrzelić swoje strzały, z okna wyłoniła się naga dziewczyna, a trzej rozbójnicy odwrócili uwagę, patrząc na nią. Czy to prawda? Lubimy sobie to wyobrażać!

 • Zobacz Bolonię z Sanktuarium San Luca

24712804076_d1eebd822a_o
Bolonia jest pełna portyków, ale jeden z nich jest najdłuższy w całym mieście i jest to portyk San Luca, który mierzy 3796 metrów i ma 666 łuków. Liczba ta, która dla niewtajemniczonych jest liczbą przypisywaną diabłu, dała początek różnym alegoriom i historiom, w tym tej, że portyk ma przedstawiać ciało węża, którego kulminacją jest głowa zmiażdżona przez sanktuarium.
Nie możemy powiedzieć, czy budowa tego portyku, tak długiego i z tak dokładną liczbą łuków, była dobrze przemyślana, ale z pewnością możemy powiedzieć, że po przejściu całej drogi i dotarciu na szczyt widok jest naprawdę spektakularny i zasługuje na więcej niż jedno zdjęcie.

 • Odwiedź Pitch Market

Znany również jako Mercato della Montagnola, rynek ten jest jednym z najważniejszych w Bolonii, jeśli nie w całej Emilii-Romanii. Baw się dobrze wędrując po jego straganach, gdzie można znaleźć ubrania, buty, torby, artykuły gospodarstwa domowego, ale także bardziej ekstrawaganckie rzeczy, takie jak kadzidła, lampy czy kolorowe tkaniny. Targuj się z handlarzami lub po prostu ciesz się kolorami i harmonią, które zapewni Ci ten rynek! Z grubsza rzecz biorąc, rynek jest otwarty w każdy piątek i sobotę roku “od świtu do zmierzchu”, jak podaje ich strona internetowa, ale jest też wiele niezwykłych otwarć, które zalecamy sprawdzić!

 • Uczestnictwo w ukończeniu Uniwersytetu Bolońskiego

Nie, nie radzimy ci nudzić się podczas żmudnych wykładów akademickich na temat rzeczy, których jeśli nie studiowałeś, prawdopodobnie nigdy nie zrozumiesz. To, do czego zapraszamy, to bycie świadkiem wszystkiego, co dzieje się po tym, jak dyżurujący student został ogłoszony doktorem. W rzeczywistości tradycją jest organizowanie całej serii “psikusów” dla niefortunnego studenta, a także tapetowanie miasta jego najbardziej kompromitującymi zdjęciami! Chcesz przykładów? Istnieje słynny “papirus”, w którym przyjaciele i krewni opowiadają rymem zabawne epizody przeżyte razem z absolwentem, który musi je przeczytać bez błędów, pod groźbą: drinka! Albo “quiz”, w którym nowy absolwent jest zmuszany do zadawania przechodniom pytań, których nigdy wcześniej by nie zadał!

 • Odkrywanie Palazzina Majani

Spacerując ulicami centrum Bolonii, a w szczególności Via Indipendenza, można zauważyć budynek, który wyróżnia się na tle otaczających go budynków; jest to Palazzina Majani, zbudowana w stylu secesyjnym w 1908 roku. Założona jako siedziba firmy cukierniczej, oprócz warsztatu posiada również bar, a przede wszystkim salę balową! Dzięki swojej wyjątkowości i temu, że tak bardzo przypominała wiedeńskie salony, natychmiast stała się centrum gromadzenia się bolońskiej burżuazji, wystarczy pomyśleć, że z tarasu na pierwszym piętrze często grała orkiestra, której nuty słyszeli wszyscy w centrum.
Radzimy zobaczyć ten wspaniały budynek, a przy okazji zajrzeć do H&M na dole!

 • Odwiedź Teatr Anatomiczny

Z pewnością wiesz, że kiedy ludzie zaczęli odkrywać ludzką anatomię i kiedy przeprowadzano pierwsze operacje, odbywały się one w prawdziwych “teatrach anatomicznych”, ponieważ każda operacja była również lekcją dla innych lekarzy, którzy z kolei mogli udzielać porad i sugestii, jak operować. Dlatego też, jeśli jesteś w Bolonii, zalecamy wizytę w oryginalnym teatrze anatomicznym zbudowanym w 1637 roku, wewnątrz Biblioteca dell’Archiginnasio, budynku, w którym niegdyś mieściła się siedziba Uniwersytetu Bolońskiego, a obecnie mieści się biblioteka miejska.

 • Spacer o zachodzie słońca na Piazza Santo Stefano

6805959414_d9829a9a65_o
Piazza Santo Stefano to jeden z najpopularniejszych placów wśród studentów w letnie wieczory. Znajduje się tu wiele barów, w których można wypić aperitif lub piwo po zakończeniu zajęć. Bardzo piękny i sugestywny plac oferuje naprawdę ekscytujące widoki, zwłaszcza przy pierwszym świetle zachodzącego słońca. To właśnie tutaj znajduje się “kompleks siedmiu kościołów”, chociaż obecnie pozostały tylko cztery kościoły, więc zapraszamy do spaceru po tym pięknym placu i dlaczego nie? Do przeczytania historii o nim tutaj, ponieważ jest bardzo ciekawa i osobliwa.
Jak widać, w Bolonii jest wiele bezpłatnych atrakcji, z których wszystkie są niezwykle interesujące i sprawią, że odkryjesz to wspaniałe miasto w innym świetle. Jeśli natomiast chciałbyś wydać kilka euro, oto co robić w Bolonii!
Dziesięć rzeczy do zrobienia w Bolonii za darmo:

 • Wyjrzeć przez okno Via Piella
 • Spojrzenie na posąg Neptuna z pewnej perspektywy
 • Rozmawianie przez specjalny “bezprzewodowy telefon
 • Możliwość zobaczenia trzech strzałek na portyku Strada Maggiore
 • Zobaczyć Bolonię z Sanktuarium San Luca
 • Odwiedzenie targu Piazzola
 • Udział w uroczystości ukończenia studiów na Uniwersytecie Bolońskim
 • Odkrywanie Palazzina Majani
 • Zwiedzanie teatru anatomicznego
 • Spacer o zachodzie słońca na Piazza Santo Stefano

Podziękowania dla Roba Oo, Tiberio Frascari, Enrico Strocchi i JJ_peg za świetne zdjęcia na Flickr!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top