10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Melbourne

Melbourne jest jednym z najbardziej niesamowitych miast w Australii, ale jest też nieco tajemnicze dla tych, którzy nigdy tam nie byli. Drugie co do wielkości miasto Australii jest domem dla pięknej architektury, cudownej sztuki i pysznego jedzenia. W całym Melbourne znajdziesz kulturę i ukryte skarby, które tylko czekają na odkrycie. Aby trochę ci pomóc, oto 10 faktów o Melbourne, które powinieneś znać przed wyjazdem!

1. Melbourne jest stolicą stanu Wiktoria

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy wiedzieć o Melbourne, jest to, że jest stolicą stanu Wiktoria i jest domem dla około 4 milionów ludzi. Centrum miasta znane jest jako Centralna Dzielnica Biznesowa (CBD). To tutaj znajduje się stacja Flinders St, która jest najbardziej znanym punktem orientacyjnym miasta, wraz z przepływającą przez nią rzeką Yarra. Ale zdecydowanie najlepszym miejscem do podziwiania widoku na Melbourne jest Eureka Skydeck 88 (wejście przy 7 Riverside Quay, Southbank), który obecnie, na wysokości 285 metrów, jest najwyższym tarasem widokowym na półkuli południowej.

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

2. Istnieją dwa główne rodzaje transportu publicznego

W Melbourne istnieją dwa główne rodzaje transportu publicznego. Przede wszystkim są to pociągi, które obsługują zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne przedmieścia. Po drugie, i bardziej znane, są miejskie tramwaje, które można zobaczyć przewożąc ludzi po całym mieście. Zdecydowanie najpopularniejszym tramwajem jest jednak darmowy tramwaj City Circle. Tramwaj ten, kursujący na trasie numer 35, okrąża CBD, zatrzymując się przy lub w pobliżu wielu najbardziej znanych atrakcji miasta. Wraz z tym bezpłatnym tramwajem kursuje również bezpłatny autobus wahadłowy.

3. To nieoficjalna sportowa stolica Australii

Trzecim na naszej liście 10 faktów o Melbourne jest to, że miasto jest nieoficjalną sportową stolicą Australii. Niewątpliwie najbardziej znanym obiektem jest Melbourne Cricket Ground, lepiej znany jako MCG. Kiedy jest pełny, mieści ponad 100 000 osób i chociaż nazywa się Melbourne Cricket Ground, oprócz krykieta można tu również zobaczyć Aussie Rules Football. Inne znane obiekty sportowe to Rod Laver Arena, gdzie rozgrywany jest finał turnieju tenisowego Australian Open, oraz Flemington Racecourse, gdzie odbywa się słynny wyścig konny Melbourne Cup.

4. Poświęć trochę czasu na “Fed Square

Położony naprzeciwko stacji Flinders St w centrum Melbourne znajduje się Federation Square, lepiej znany jako Fed Square. Jest to centrum rozrywki i kultury, które powinieneś koniecznie odwiedzić. Główną atrakcją jest tu Australijskie Centrum Ruchomego Obrazu, które jest pełne praktycznych eksponatów i zdecydowanie warto spędzić w nim kilka godzin. Fed Square to także miejsce, w którym znajduje się część National Gallery of Victoria o nazwie Ian Potter Centre, która jest pierwszą na świecie dużą galerią poświęconą wyłącznie sztuce australijskiej. Będąc tutaj, możesz nawet mieć szczęście, że zostaniesz uraczony darmową rozrywką. Warto również zauważyć, że bezpłatne WiFi jest dostępne na całym placu.

5. Jest domem dla kilku pięknych parków

Jedną z naszych ulubionych rzeczy w Melbourne jest to, że jest domem dla kilku wspaniałych parków i ogrodów do zwiedzania. W pobliżu CBD znajdują się Ogrody Królowej Wiktorii, które są popularne wśród spacerowiczów, a obok nich Królewskie Ogrody Botaniczne, które zajmują 38 hektarów i są domem dla ponad 10 000 gatunków roślin, a także imponujący Government House. Warte odwiedzenia są również Ogrody Carlton przed budynkiem Wystawy Królewskiej. Albert Park w dzielnicy o tej samej nazwie jest jednym z najbardziej lubianych parków w mieście. Jest on zbudowany wokół jeziora Albert Park i, między innymi, oferuje niesamowite widoki na panoramę Melbourne.

6. Jest tu wiele zaułków, uliczek, arkad i nie tylko do odkrycia

Melbourne jest pełne zaułków, uliczek i arkad do odkrycia, takich jak Degraves St w centrum Melbourne, które jest doskonałym miejscem na zatrzymanie się na kawę. Inne warte odwiedzenia miejsca to Centre Place, który znajduje się po drugiej stronie ulicy, Block Arcade, który jest pełen specjalistycznych sklepów i Howey Place, który jest dobry dla mody. Mapę tych alejek i uliczek można otrzymać w Centrum dla Zwiedzających na Fed Square.

7. Jest tu kilka wspaniałych muzeów

Ci, którzy lubią kulturę, będą w Melbourne w swoim żywiole, ponieważ miasto jest domem dla wielu fascynujących muzeów i galerii. Obejmują one National Gallery of Victoria, która ma ponad 65 000 dzieł sztuki obejmujących tysiące lat, Muzeum Imigracji, które bada historie ludzi, którzy wyemigrowali do Wiktorii, oraz Narodowe Muzeum Sportu w MCG, które jest domem dla najlepszej australijskiej kolekcji dziedzictwa sportowego. Flagowym muzeum miasta jest Muzeum Melbourne, które znajduje się w dzielnicy Carlton na północ od centrum miasta. To wielokrotnie nagradzane muzeum posiada 8 galerii, które koncentrują się na wszystkim, od środowiska naturalnego po kulturę i historię.

8. Znajduje się tuż obok jednej z najlepszych nadmorskich tras na świecie

Jedną z najpopularniejszych rzeczy do zrobienia w Melbourne jest wycieczka wzdłuż Great Ocean Road. Jest to jedna z najsłynniejszych nadmorskich tras na świecie, przebiegająca obok słynnej plaży Bells Beach, a także przez nadmorskie miasteczka, takie jak Lorne i Apollo Bay. Ale zdecydowanie główną atrakcją Great Ocean Road jest zbiór wapiennych kominów znanych jako 12 Apostołów, które są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Australii.

9. Koniecznie sprawdź jego dzielnice

Melbourne ma wiele wspaniałych dzielnic do odkrycia. St Kilda jest niezwykle popularna wśród turystów, głównie ze względu na złotą plażę. Znajduje się tam również słynny Luna Park. Warto również odwiedzić Williamstown, ponieważ jest to świetne miejsce do podziwiania zachodów słońca, a także ujęć panoramy z widokiem na wodę. Jeśli lubisz chodzić na zakupy, musisz zwiedzić Central Melbourne, znane lokalnie jako CBD, co oznacza Central Business District. W szczególności warto odwiedzić okolice centrum handlowego Burke St Mall. Inną dzielnicą, którą powinieneś odwiedzić, jest South Yarra, gdzie znajduje się jedna z najbardziej znanych ulic miasta, Chapel St, która jest świetnym miejscem na zakupy.

10. Niektóre ulice są dobrze znane, jeśli chodzi o jedzenie poza domem

Uzupełniając naszą listę 10 faktów o Melbourne, słynie ono z restauracji, a niektóre ulice są dobrze znane, jeśli chodzi o jedzenie poza domem. Na przykład Lygon St w dzielnicy Carlton, która jest pełna włoskich restauracji. Inne ulice dobrze znane ze swoich restauracji to Little Bourke St w CBD, która jest sercem miejskiego Chinatown, Ackland St w St Kilda, która jest wyłożona miejscami serwującymi wszystkie rodzaje kuchni, Victoria St w Richmond to miejsce, do którego należy się udać, jeśli szukasz wietnamskiego jedzenia, oraz Brunswick St w Fitzroy, gdzie znajdziesz również duży wybór barów. I pamiętaj, że gdziekolwiek zobaczysz BYO, oznacza to, że możesz przynieść własny alkohol.

Jeśli planujesz podróż do Australii, szaleństwem byłoby pominięcie Melbourne. Miasto jest jedną z najjaśniejszych iskier na półkuli południowej, więc upewnij się, że znajduje się ono na szczycie Twojej australijskiej listy rzeczy do zrobienia!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top