20 berlińskich muzeów, które powalą Cię na kolana

Language Specific Image

Z oszałamiającą liczbą 175 muzeów, Berlin jest skarbnicą dla kulturalnych podróżników. Podczas gdy dźwigi zagracają panoramę, a miasto zmienia się niemal nie do poznania, wciąż jest ono przesiąknięte monumentalną historią, z zamiłowaniem do archaiczności i estetyki. To miasto, które nie boi się spojrzeć w swoją przeszłość, aby rzucić światło na swoją przyszłość.

Obejmujące wszystko, od gier komputerowych po mrocznie absurdalne metody inwigilacji Stasi, berlińskie muzeum jest naprawdę dla każdego. Jeśli jesteś przyzwyczajony do darmowych muzeów w Londynie, opłaty za wstęp mogą wydawać się nieco wysokie. Ale przy odrobinie planowania nadal możesz zdobyć swoją kulturalną poprawkę w budżecie backpackera, zwłaszcza jeśli zarezerwujesz pobyt w jednym z najlepszych berlińskich hosteli. W Berlinie znajduje się kilka bezpłatnych muzeów, a jeśli planujesz odwiedzić więcej niż jeden adres z tej listy, berliński karnet muzealny może zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Warto wypróbować24-godzinną kartę Berlin Museum Island Pass (która zapewnia dostęp do 5 najlepszych muzeów w Berlinie za 18 euro, zamiast 10-12 euro za każde) lub kartęWelcome Card (która zapewnia bezpłatny i zniżkowy wstęp do wielu muzeów i innych atrakcji, a także nieograniczony transport publiczny – od 19,90 euro).

Które berlińskie muzea powinieneś odwiedzić? Oto nasz wybór najlepszych.

1. Nowe Muzeum

berlin museums / neues museum @rafiich

? @rafiich

berlin museums / neues museum @mischenfrau

? @mischenfrau

berlin museums / neues museum @mischenfrau 2

? @mischenfrau

Zbudowane w XIX wieku przez jednego z najbardziej znanych i płodnych berlińskich architektów, Friedricha Augusta Stülera, Nowe Muzeum (“Neues Museum”) zostało prawie całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Pozostawało zbombardowaną ruiną przez lata pod rządami NRD, zanim zostało odrestaurowane i ponownie otwarte przez brytyjskiego architekta Davida Chipperfielda w 1999 roku. Nowy budynek, wykonany z cegieł pochodzących z recyklingu i zachowujący niektóre oryginalne elementy, jest znakomitą mieszanką starego i nowego, lub słowami Chipperfielda: “Współczesność odzwierciedla to, co utracone, ale bez naśladowania tego”

Wewnątrz oszałamiającego budynku znajduje się ogromna kolekcja sztuki egipskiej i klasycznych antyków, a także jeden z najsłynniejszych artefaktów miasta: popiersie Nefertiti. Popiersie Nefertiti, stworzone w 1345 roku p.n.e., jest jednym z najczęściej kopiowanych dzieł sztuki egipskiej.

Adres: Bodestraße, Mitte 10178
Wstęp: 12 €
Więcej informacji
Zarezerwuj bilet z pominięciem kolejki

2. Pomnik Muru Berlińskiego

best museums in berlin / emma martell

? @emma .v.martellbest museums in berlin / emma martell? @emma.v.martell

Jeśli naprawdę chcesz zrozumieć Mur Berliński, omiń tłumy w East Side Gallery i Checkpoint Charlie i udaj się do tego poruszającego i całkowicie bezpłatnego muzeum na północ od centrum. Muzeum wyjaśnia, jak i dlaczego powstał mur, prezentując materiały filmowe z jego budowy. Platforma widokowa pozwala zobaczyć fragment muru w stanie, w jakim się znajdował, wraz z pasem śmierci i wieżami strażniczymi, podczas gdy tablice na poziomie gruntu oznaczają wiele tuneli ewakuacyjnych wykopanych przez zdesperowanych Niemców Wschodnich, z informacjami o tym, ilu ludzi tam zginęło lub uciekło.

Jest to jedno z najbardziej poruszających muzeów w Berlinie i naprawdę pomaga tym, którzy nie doświadczyli horroru z pierwszej ręki, zrozumieć wpływ muru berlińskiego na życie zwykłych ludzi.

Adres: Bernauer Straße 111, Prenzlauer Berg
Wstęp: bezpłatny
Więcej informacji

3. Muzeum Pergamońskie

berlin museums / pergamon museum berlin / @jackhu_

? @jackhu_

berlin museums pergamon @eliserouges89

? @eliserouges89

Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Niemczech i nie bez powodu. Znajdują się w nim niezwykłe rekonstrukcje wykopalisk archeologicznych, w tym Ołtarz Pergamoński, Brama Targowa w Milecie, Fasada Mszatta oraz Brama Isztar i Droga Procesyjna z Babilonu. Jeśli masz ochotę podziwiać coś wielkiego i dekadenckiego, jest to miejsce, w którym możesz to zrobić.

Adres: Bodestraße, Mitte
Wstęp: 12 €
Więcej informacji
Zarezerwuj bilet z pominięciem kolejki

4. Muzeum Stasi

berlin museums / stasi museum @zkh_color

? @zkh_color

berlin museums / Stasi Museum / ASTAK e.V, / John Steer
? Muzeum Stasi / ASTAK e.V, / John Steer

Znajdujące się w dawnej siedzibie Stasi muzeum jest obowiązkowym punktem dla fanów nagrodzonego Oscarem filmu “Życie innych”, który był tu kręcony. Spacerując po ogromnych, surowych biurach i salach konferencyjnych, można uzyskać mrożący krew w żyłach wgląd w życie w Berlinie Wschodnim pod rządami socjalistów. Warto też zwrócić uwagę na prymitywne urządzenia do tajnej inwigilacji, z kamerami nieudolnie ukrytymi w konewkach, krawatach i za guzikami. To, co sprawia, że wizyta w tym berlińskim muzeum jest tak niezapomniana, oprócz estetyki, to niepokojąca mieszanka niesamowitości i absurdu.

Adres: Ruschestraße 103, Haus 1, Lichtenberg 10365
Wstęp: 6 €
Więcej informacji

5. Muzeum Żydowskie w Berlinie

berlin museums jewish museum berlin @lavenderdiesel

? @lavenderdiesel

berlin museums jewish museum @robertachessari

? @robertachessari

berlin museums jewish museum @smuffie

? @smuffie

Otwarte w 2001 roku, w starym barokowym budynku przebudowanym przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda, jest to niezwykle ważne i popularne berlińskie muzeum. Stała wystawa koncentruje się na życiu Żydów w Niemczech na przestrzeni dziejów, z dziełami sztuki, tekstami i wieloma interaktywnymi elementami. Za kilka euro można nawet kupić dzieło sztuki utalentowanego berlińskiego artysty żydowskiego z automatu. Oczywiście muzeum bada również niszczycielski okres dla Żydów w Berlinie prowadzący do i podczas II wojny światowej. Oglądane wraz z innymi eksponatami, aż nazbyt dobrze znane fakty holokaustu są w jakiś sposób jeszcze bardziej niepokojące.

Adres: Lindenstraße 9-14, Kreuzberg 10969
Wstęp: 8 €
Więcej informacji

6. Muzeum Historii Naturalnej

berlin museums / natural history museum berlin @

? @trash4gold

berlin museum natural history @hzr_93

? @hzr_93

Kiedy muzeum jest czymś więcej niż tylko muzeum? Cóż, kiedy to muzeum jest również placówką badawczą, poświęconą badaniu życia i planety Ziemi, co oznacza stale ewoluującą kolekcję w miarę dokonywania nowych i ważnych odkryć. Kolekcja składa się z ponad 30 milionów eksponatów – kolejne są dodawane w trakcie czytania tego tekstu – obejmujących zoologię, paleontologię, geologię i mineralogię. Oznacza to, że znajdują się tam robaki, skały, ślimaki, jaszczurki, skamieniałości, ryby, ptaki, ssaki, węże, żaby, rośliny, meteoryty i wiele innych…

Adres: Invalidenstraße 43, Mitte 10115
Wstęp : 8 €
Więcej informacji

7. Muzeum Berggruen

best museums in berlin / museum berggruen
? Staatliche Museen zu Berlin / hc-krass.de

berlin museums / museum berggruen berlin @lizzieenudd

? @lizzieenudd

Nie zniechęcaj się jego lokalizacją na zachodnich obrzeżach miasta; jest to jedno z najlepszych muzeów w Berlinie i dom dla naprawdę imponujących dzieł takich artystów jak Giacometti, Picasso, Klee i Matisse. Chociaż nie wygląda to na mapie, to berlińskie muzeum sztuki nowoczesnej, położone obok Pałacu Charlottenburg, jest w rzeczywistości zaskakująco łatwo dostępne dzięki szybkiemu pociągowi S-Bahn z Alexanderplatz w centrum, który zajmuje około 30 minut.

Adres : Schloßstraße 1, Charlottenburg 14059
Wstęp: 10 €
Więcej informacji

8. Topografia terroru

berlin museums topography of terror @psfitz

? @psfitz

best museums in berlin / topografie des terrors? Stefan Müller / Stiftung Topographie des Terrors

To bezpłatne berlińskie muzeum skupia się na straszliwych zbrodniach popełnionych przez hitlerowskie SS w całej Europie, prezentując fotografie i teksty, a także nagrania audio i filmowe. Zlokalizowana w miejscu dawnej siedziby SS, wystawa na świeżym powietrzu jest szokującym, otrzeźwiającym doświadczeniem i robi to, co powinno robić każde dobre muzeum: zmusza do refleksji nad tym, co to znaczy być żywym.

Adres: Niederkirchnerstraße 8, Kreuzberg 10963
Wstęp: Bezpłatny
Więcej informacji

9. Stara Galeria Narodowa

berlin museums / alte nationalgalerie berlin_@jess_eason? @jess_eason

berlin museums / alte nationalgalerie_@papaque_
papaque_

Wymarzone przez króla Fryderyka Wilhelma IV, który wyobraził sobie “sanktuarium dla sztuki i nauki”, muzeum to przypominający świątynię budynek, w którym znajduje się niezwykła kolekcja sztuki, w tym arcydzieła romantyzmu i impresjonizmu, dzieła Maneta, Moneta, Cezanne’a, Schinkla i światowej klasy kolekcja obrazów niemieckiego realisty Adolpha Menzela. Zalążek Starej Galerii Narodowej (“Alte Nationalgalerie”) pochodzi z daru od bankiera w XIX wieku, co położyło kres powszechnemu przekonaniu, że wszyscy bankierzy są niegodziwymi i chciwymi osobami (przynajmniej kiedyś tak nie było!).

Adres: Bodestraße 10178, Mitte
Wstęp: 10 €
Więcej informacji
Zarezerwuj bilet bez kolejki

10. Muzeum Bode

berlin museums / bode museum berlin @unn_chonlasuek
? @unn_chonlasuek

berlin museums / bode museum berlin @roberteveiller
? @roberteveiller

To znakomicie zaprojektowane muzeum, gruntownie odnowione i ponownie otwarte w 2006 r., prezentuje głównie rzeźby, w tym arcydzieła, takie jak “Madonna Pazzi” Donatella i “Tancerka” Antonio Canovy, kultowy “Tarkwiniusz i Lukrecja” Petro Tacca, a także ważną niemiecką rzeźbę Tilmana Riemenschneidera i Ignaza Günthera. Znajduje się tu również imponująca kolekcja sztuki bizantyjskiej z okresu od III do XV wieku, w tym rzeźby, mozaiki i przedmioty religijne. Spacerując po muzeum wśród relikwii i posągów, można poczuć cudowny spokój.

Adres: Am Kupfergraben, Mitte 10117
Wstęp : 10 €
Więcej informacji
Zarezerwuj bilet bez kolejki

11. Muzeum DDR

best museums in Berlin / DDR museum
? DDR Museum, Berlin 2017

Berlin museums DDR museum @sarahmdub

? @sarahmdub

Pomimo potencjalnie ponurej tematyki, DDR Museum maluje fascynującą i zaskakująco zabawną i kolorową ilustrację życia w Berlinie Wschodnim przed upadkiem muru. Dzieje się tak częściowo dzięki jego interaktywnemu charakterowi: “Wszystko tu czeka, by go dotknąć lub poczuć”. Można tu obejrzeć rekonstrukcję wschodnioniemieckiego mieszkania z jaskrawymi tapetami; dowiedzieć się, jak to było siedzieć w pokoju przesłuchań; posłuchać przykładów wschodnioniemieckiej muzyki pop; a nawet zwiedzić bezczelną wystawę opisującą komunistyczną fascynację nagością. Muzeum jest głośne, tętniące życiem i w sumie dość nieoczekiwane. Nie zapomnij spróbować butelki cytrynowej coli w stylu wschodnioniemieckim (o nazwie “Vita Cola”) w kawiarni. Rzeczywiście bardzo orzeźwiająca.

Adres: Karl-Liebknecht-Str. 1, Mitte 10178
Wstęp: 9,50 €
Więcej informacji
Zarezerwuj bilet z pominięciem kolejki

12. Muzeum Käthe Kollwitz

berlin museums kaethe kollwitz museum @mrsfrikiwoman

? @mrsfrikiwoman

berlin museums kaethe kollwitz museum @kristianthuesen

? @kristianthuesen

Muzeum Käthe Kollwitz, poświęcone jednej z najbardziej wpływowych niemieckich artystek, posiada największą kolekcję ponadczasowych rysunków, akwafort i rzeźb. Te ponadczasowe dzieła, mieszczące się w okazałym budynku mieszkalnym w Berlinie Zachodnim, przedstawiają wojnę, biedę, cierpienie i miłość. W każdej pracy jest głębokie poczucie człowieczeństwa i pomimo często ponurej tematyki, wyjdziesz z niej z uczuciem odrodzenia.

Adres: Fasanenstraβe 24, Charlottenburg 10719
Wstęp: 7 € (osoby poniżej 18 roku życia bezpłatnie, pamiętaj o dokumencie tożsamości!)
Więcej informacji

13. Stare Muzeum

berlin museums / altes museum @markeyew? @markeyew

berlin museums / altes museum berlin_@ro_basia
? @ro_basia

Mieszczące się w kultowym neoklasycystycznym budynku, który został ukończony w 1830 roku, Stare Muzeum (“Altes Museum”) zawiera miejską kolekcję klasycznych antyków, w tym dzieła starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego oraz jedną z największych kolekcji sztuki etruskiej poza Włochami. Przygotuj się na olśnienie brązami, urnami, posągami, ceramiką, rzeźbioną kością słoniową, kamieniami szlachetnymi, wazami i artefaktami kulturowymi.

Adres: Am Lustgarten 10178, Mitte
Wstęp: 10 €
Więcej informacji
Zarezerwuj bilet bez kolejki

14. Deutsche Kinemathek

berlin museums / Hans Scherhaufer / Deutsche Kinemathek
? Hans Scherhaufer / Deutsche Kinemathek

berlin museums / deutsche kinemathek / Marian Stefanowski / Deutsche Kinemathek? Marian Stefanowski / Deutsche Kinemathek

Rola Berlina w historii kina jest nie do przecenienia: filmowa stolica Niemiec, miasto było pionierem horroru (z kultowymi filmami takimi jak Nosferatu i Gabinet doktora Caligari), science fiction (z Metropolis) i miało ogromny wpływ na kino amerykańskie, z hollywoodzkimi melodramatami i gatunkami kryminalnymi z lat 50. mającymi swoją genezę w niemieckim filmie. Tę bogatą historię można poznać w Kinemathek na Potsdamerplatz, bardzo nowoczesnym muzeum filmowym, które zagłębia się w początki tej formy sztuki i zaczyna się od cudownie wciągającego spaceru po futurystycznej sali luster.

Adres: Potsdamer Straße 2, Mitte 10785
Wstęp: 7 € (w czwartki od 16:00 do 20:00 wstęp bezpłatny)

15. Hohenschoenhausen (więzienie Stasi)

berlin museums hohenschoenhausen stasi prison @foxxy_87

? @foxxy_87

best museums in berlin / Hohenschönhausen / © Gedenkstätte Berlin-Hohenschönhausen/Gvoon

? Gedenkstätte Berlin-Hohenschönhausen/Gvoon

Fascynujące, a czasem przerażające muzeum, to byłe więzienie Stasi znajduje się nieco poza miastem i nie jest zbytnio rozreklamowane, ale warto je odwiedzić. Wieże karabinów maszynowych, drut kolczasty, cele bez okien, urządzenia do tortur wodnych… to nie jest miejsce dla osób o słabych nerwach. Ale w połączeniu z wizytą w Stasimuseum, maluje niezbędny i ponury obraz niesławnej epoki w historii Berlina. Wycieczki z przewodnikiem są często prowadzone przez byłych więźniów więzienia i są tego warte.

Adres: Genslerstraße 66, Alt-Hohenschönhausen 13055
Wstęp: Bezpłatny
Więcej informacji

16. Muzeum Aliantów

berlin museums / alliierten museum berlin @char.ro
? @char.ro

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą budkę strażniczą, która była używana na Checkpoint Charlie, nie idź na Friedrichstraße, ale udaj się do Muzeum Aliantów w Zehlendorf. Muzeum pokazuje, jak wyglądało życie w zachodniej części podzielonego miasta po II wojnie światowej, kiedy było okupowane przez Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów, aż do wycofania się aliantów w 1994 roku. Znajdujące się w dawnym kinie armii amerykańskiej, w pobliżu dawnej kwatery głównej armii amerykańskiej w Berlinie, Muzeum Aliantów ma wiele intrygujących eksponatów, w tym fragment amerykańskiego i brytyjskiego tunelu szpiegowskiego używanego do nasłuchiwania sowieckiej komunikacji oraz wspaniały samolot RAF Hastings używany w czasie zimnej wojny w odpowiedzi na blokowanie przez Związek Radziecki szlaków zaopatrzeniowych do Berlina Zachodniego.

Adres: Clayallee 135, Zehlendorf 14195
Wstęp: Bezpłatny
Więcej informacji

17. Muzeum Currywurst

best museums in Berlin / currywurst museum

? Deutsches Currywurst Museum Berlin

Okej, to jest trochę naff, ale kto może się oprzeć nowatorskiej kiełbasie naturalnej wielkości? Nie my. Muzeum jest oczywiście poświęcone kultowemu berlińskiemu daniu streetfoodowemu, które składa się z pokrojonej w kostkę kiełbasy duszonej w sosie curry i podawanej z frytkami. W muzeum dowiesz się, jak danie zostało wynalezione w latach czterdziestych XX wieku i jakie składniki wchodzą w skład tej ukochanej przekąski, a następnie spróbujesz jej sam, siedząc na kanapie w kształcie – zgadłeś – gigantycznej kiełbasy.

Adres: Schützenstrasse 20, Mitte 101117
Wstęp: 11 €
Więcej informacji

18. Muzeum Ramones

berlin museums ramones museum berlin @lollieoliver

? @lollieoliver

ramones museum berlin @la_mescalita

? @la_mescalita

Założone w 2005 roku muzeum przyciąga fanów kultowego, wpływowego nowojorskiego zespołu rockowego z całego świata. Jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum, które prezentuje ponad 1000 oryginalnych artefaktów The Ramones, obejmujących karierę zespołu od 1974 do 1996 roku, w tym plakaty, niepublikowane zdjęcia, podpisane pamiątki, stroje sceniczne, instrumenty, odręczne listy, teksty piosenek i niezwykłe towary. Później można zainwestować w fajną koszulkę Ramones w sklepie z pamiątkami. Hej, ho, powinieneś iść…

Adres: Oberbaumstraße 5, Kreuzberg 10997
Wstęp: 3,50 €
Więcej informacji

19. Muzeum Gier Komputerowych

berlin museums computer games museum @bonominilali

? @bonominilali

berlin museums / computer games museum / joerg metzner

? Jörg Metzner / Computerspielmuseum

Muzeum zostało otwarte w 2011 roku i posiada ponad 300 eksponatów, które przedstawiają początki gier wideo (pamiętacie Ponga?), aż po ich zdumiewający, ciągły rozwój w kierunku wirtualnej rzeczywistości i nie tylko. Jest to wspaniałe muzeum, a najlepsze jest to, że można w nim zagrać w stare i nowe gry komputerowe, w tym automaty do gier Donkey Kong, Asteroids i Space Invaders. To nie tylko przyjemna wycieczka nostalgiczna, ale wyjdziesz myśląc “widziałem przyszłość”

Adres: Karl-Marx-Allee 93a, Friedrichshain 10243
Wstęp: 9 €
Więcej informacji

20. Muzeum Märkisches

berlin museums maerkisches museum @rodykle? @rodykle

maerkisches museum c stadtmuseum Berlin christina Sieber
? Stadtmuseum Berlin / Christina Sieber

Zlokalizowane nad brzegiem Szprewy, jest to wystawa artefaktów związanych z kulturą i historią miasta, ze stałą wystawą “Oto Berlin!”, gdzie można spacerować ulicami i dzielnicami Berlina i doświadczyć, jak Berlin zmienił się na przestrzeni kilku stuleci (a potem, oczywiście, wyjść na zewnątrz i zobaczyć, jak miasto wygląda teraz).

Adres: Am Köllnischen Park 5, Mitte 10179
Wstęp: 4 €
Więcej informacji

Dlaczego nie przypiąć tego artykułu na później? ?

berlin museums pin

W Berlinie jest więcej niż wystarczająco muzeów, abyś był zajęty, ale nie zapomnij o wszystkich innych niesamowitych rzeczach do zrobienia w Berlinie.

Hostele w mieście Berlin

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top