5 dni w Madrycie, Hiszpania

5 dni w Madrycie, Hiszpania

Planujesz spędzić 5 dni w Madrycie, ale nie wiesz od czego zacząć? Ten przewodnik jest dla Ciebie!

Dzień 1 – Zobacz, jak żyją miejscowi

Madryt znajduje się w samym centrum Hiszpanii. To właśnie dzięki tej lokalizacji jest stolicą Hiszpanii. Jest to również najbardziej tętniące życiem ze wszystkich hiszpańskich miast, a miejscowi, znani jako “Madrileños”, są tak samo atrakcją, jak niektóre zabytki architektury i muzea. Po przybyciu do Madrytu, zamelduj się w swoim zakwaterowaniu i idź na spacer, aby zobaczyć, jak żyją miejscowi. Lubią pić kawę w ciągu dnia, a nocą ostro imprezować.

Po zapoznaniu się z miastem, udaj się do Sol, które znajduje się w samym centrum. W okolicy znajdują się sklepy, jeśli masz ochotę na coś dla siebie. Wokół Sol znajduje się również szereg kawiarni, w których można napić się kawy. Będzie to kolejna okazja do obserwowania życia w Madrycie. Również w Sol znajduje się Plaza Mayor. Jest to największy plac w mieście, pełen kawiarni, sklepów i barów. Coś, co czyni go szczególnie imponującym, to murale wokół placu. Nie będzie trudno spędzić tam całe popołudnie.

Życie nocne Madrytu jest legendarne. Trwa ono do późnych godzin porannych i prawdopodobnie nie uda Ci się położyć do łóżka długo po 3 nad ranem. Obszar między Puerta del Sol i Plaza de Santa Ana jest wiecznie popularny, szczególnie Calle Huertas, gdzie puby, tradycyjne tawerny i kawiarnie teatralne ciągną się wzdłuż ulic.

Dzień 2 – Klasztory i najsłynniejsza drużyna na świecie?

Centrum Madrytu ma wystarczająco dużo do zaoferowania każdemu odwiedzającemu na krótką przerwę, ale zawsze warto odkryć to, co znajduje się na obrzeżach miasta. Jeśli to zrobisz, natkniesz się na Monasterio de San Lorenzo de El Escorial w mieście San Lorenzo de El Escorial, które znajduje się 50 kilometrów na północny zachód od miasta.

Zbudowany w drugiej połowie XVI wieku przez króla Hiszpanii Filipa II, aby uczcić zwycięstwo Hiszpanów nad Francuzami w sierpniu 1557 roku, klasztor, dwa pałace i biblioteka zostały zbudowane w całym kompleksie. Jest on najbardziej znany ze swojej symetrycznej konstrukcji i jako miejsce pochówku wielu słynnych hiszpańskich królów i królowych. Po wejściu do środka trudno nie być pod wrażeniem okazałych pokoi i obrazów takich mistrzów jak Tintoretto i Dürer.

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do klasztoru jest wskoczenie do pociągu jadącego ze stacji Charmartin do El Escorial, a następnie złapanie stamtąd autobusu.

Jeśli masz szczęście być w Madrycie w miesiącach, w których rozgrywana jest hiszpańska liga La Liga (od końca sierpnia do czerwca każdego roku), nie przegap szansy zobaczenia jednej z najsłynniejszych drużyn na świecie w akcji. Real Madryt, w którym grają jedni z najsłynniejszych piłkarzy na świecie, tacy jak Ronaldo, Zinedine Zidane i Luis Figo, rozgrywa swoje mecze na Santiago Bernabéu przy Concha Espina 1. Inna madrycka drużyna, Athletico Madryt, rozgrywa swoje mecze na Vicente Calderón przy Paseo Virgen del Puerto 67.

Mecze są zwykle rozgrywane wieczorem, więc jeśli zdecydujesz się na małą wycieczkę z Madrytu na cały dzień, powinieneś wrócić na mecz. Należy też pamiętać, że mecze rozgrywane są zazwyczaj w soboty lub niedziele.

Dzień 3 – Z Museo del Prado do parku

Położone przy Paseo del Prado, Museo del Prado jest powszechnie uważane za jedno z najlepszych muzeów sztuki na świecie. Mieści ponad dwa i pół tysiąca dzieł sztuki pochodzących z okresu od 1400 do 1800 roku. Chociaż duży nacisk kładzie się na wielkich hiszpańskich artystów, takich jak El Greco, Goya i Velazques, będziesz miał również okazję zobaczyć setki dzieł flamandzkich i włoskich artystów, w tym Botticelli, Mantegna, Bosch, Rembrandt i Ruebens. Wizyta w tym muzeum to bardzo przyjemny sposób na rozpoczęcie dnia.

To, czy zdecydujesz się spędzić tam cały dzień, zależy od Ciebie. Jeśli oglądanie obrazu za obrazem stanie się dla ciebie zbyt męczące, po drugiej stronie ulicy od muzeum znajduje się Real Jardin Botanico, jeden z najpiękniejszych parków w centrum miasta. W parku znajduje się ponad 100 gatunków drzew i ponad 3000 rodzajów roślin. Obowiązkowa pozycja dla miłośników przyrody.

Tego wieczoru odwiedź okolice Gran Via. Znajdziesz tu mnóstwo barów i klubów nocnych. Okolica jest tak popularna i ruchliwa w nocy, że około 4 nad ranem na pewno zobaczysz korki! Idąc od placu Cibeles do Plaza de Espana, ta ogromna ulica może być nieco tandetna w niektórych miejscach, ale warto ją zobaczyć.

Dzień 4 – Toledo

Kolejnym miastem niedaleko Madrytu jest Toledo. Pochodzące jeszcze z czasów rzymskich, to średniowieczne miasto jest pełne starych wąskich uliczek (czasami z samochodami latającymi w górę iw dół) i wielu atrakcji.

Nie można przegapićLa Catedral de Toledo, która znajduje się na starym mieście. Zbudowana między XIII a XV wiekiem, ta gotycka katedra posiada komnaty grobowe królów, niesamowitą sztukę i oczywiście zawsze można usiąść i zebrać myśli, jeśli chcesz.

Inną wielką atrakcją miasta jest alcázar, starożytna forteca, która była nieustannie oblegana w średniowieczu i podczas hiszpańskiej wojny domowej, a w 1535 roku została całkowicie zniszczona. Roztacza się stąd najlepszy widok na miasto.

Jeśli zostanie Ci trochę czasu po zobaczeniu najważniejszych zabytków miasta, warto odwiedzić stary kościół Iglesia de Santo Tomé, Puente de Alcantara, jedno z wejść do starego miasta, oraz Puerta de Bisagra (kolejne). Ale to, co jest bardziej niż prawdopodobne podczas dnia spędzonego w Toledo, to to, że przez większość dnia będziesz spacerować po fascynujących krętych uliczkach.

*Uwaga: Mimo że Toledo znajduje się około 1 godziny drogi od Madrytu, jest warte odwiedzenia i jest dobrze skomunikowane zarówno autobusem, jak i pociągiem.

Dzień 5 – Smaczne widoki, a następnie bary tapas

Po zobaczeniu tak dużej części Madrytu na piechotę, twoje stopy będą potrzebowały odpoczynku. Najlepszym miejscem na to jest wieża obserwacyjna w Madrycie, która oferuje niesamowite widoki na miasto zwane Faro de Moncloa (Światło Moncloa). Położony w dzielnicy uniwersyteckiej budynek ma wysokość 302 stóp i oprócz oferowania wspaniałych widoków na miasto, jest to dobry sposób na oderwanie się od tętniących życiem ulic miasta na około godzinę.

Wejście na Faro de Moncloa nie zajmie całego poranka, pozostawiając mnóstwo czasu na zwiedzanie Palacio Real (Pałacu Królewskiego). Zamieszkiwany przez rodzinę królewską do 1931 roku, dziś pałac jest wykorzystywany do oficjalnych wizyt państwowych. Łącznie w pałacu znajduje się ponad 3000 pokoi, więcej niż w jakimkolwiek innym europejskim pałacu, a każdy z nich jest urządzony z wielkim przepychem. Pałac jest również domem dla jednej z największych bibliotek na świecie, a także bardzo poważnej kolekcji broni i zbrojowni z XV wieku. Dziś jest otwarty dla publiczności, a zorganizowane wycieczki trwają około dwóch godzin. Po dłuższym spacerze po pałacu, przez część popołudnia możesz leniuchować w ogrodach, które są do tego idealne, a ponadto oferują niesamowite widoki na Madryt.

Jeśli masz jeszcze trochę czasu po wizycie zarówno na tarasie obserwacyjnym, jak i w Pałacu Królewskim (co jest całkiem prawdopodobne), poświęć trochę czasu na zakupy. Najbardziej znany obszar na zakupy znajduje się między Sol i Gran Via. Ulica Serrano, w górę od Plaza de la Independencia w północno-wschodniej części miasta, jest szczególnie dobra dla sklepów odzieżowych, a jeśli zamierzasz być w mieście w niedzielę, koniecznie odwiedź pchli targ El Rastro.

Świetnym sposobem na spędzenie nocy w Madrycie jest przeskakiwanie z jednego baru tapas do drugiego. Tapas to hiszpańska specjalność kulinarna, ale bary serwujące je zazwyczaj sprzedają również piwo. Wybierając się na bar crawl, jest to dobry sposób, aby spotkać się z mieszkańcami, zamiast odwiedzać wszystkie turystyczne miejsca w mieście noc po nocy.

Coś, co jest całkowicie unikalne dla stolicy Hiszpanii, to bary, które nie otwierają swoich godzin do 3 nad ranem! Gdziekolwiek usłyszysz wyrażenie “tres de la madrugada”, oznacza to, że dane wydarzenie rozpoczyna się dopiero o tej porze.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top