5 wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze na opłatach roamingowych za granicą

Language Specific Image

Pozostawanie w kontakcie podczas podróży nigdy nie było łatwiejsze dzięki powszechnemu dostępowi do sieci komórkowej oraz obfitości hotspotów Wi-Fi i kafejek internetowych. Jeśli jednak planujesz polegać na łączności internetowej podczas podróżowania po świecie, warto zapoznać się z kosztami i możliwościami korzystania z Internetu za granicą.

Koszty roamingu mobilnego

Korzystanie ze smartfona lub mobilnego urządzenia szerokopasmowego w innym kraju to łatwy sposób na pozostanie w kontakcie bez konieczności zakupu nowego sprzętu lub specjalistycznej usługi. Kluczowe jest jednak wcześniejsze sprawdzenie kosztów roamingu w sieciach międzynarodowych.
Wewnątrz UE dostęp do Internetu jest obecnie ograniczony do ceny krajowej plus maksymalnie 0,05 euro, a opłaty roamingowe mają zostać całkowicie wyeliminowane w 2017 roku. Operatorzy telefonii komórkowej muszą również ograniczyć wydatki do 50 euro (choć kwota ta może zostać podniesiona na żądanie), aby uniknąć ryzyka powrotu do domu z ogromnym niespodziewanym rachunkiem.
Sprawia to, że korzystanie z Internetu w wielu popularnych miejscach jest stosunkowo niedrogie, choć istnieje potencjalna przeszkoda. Obecnie nie wiadomo, jaki wpływ będzie miał Brexit na opłaty roamingowe w Europie. Zapaleni podróżnicy będą musieli uważnie obserwować sytuację w ciągu najbliższych kilku lat.
Poza UE sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oprócz specjalnych ofert oferowanych przez niektóre sieci w określonych krajach (patrz poniżej), nie ma uniwersalnego standardu cenowego dla reszty świata. Niestety oznacza to, że są one bardzo zróżnicowane i mogą być bardzo kosztowne – czasami nawet kilka funtów za MB. Dlatego przed wyruszeniem w podróż należy zawsze sprawdzić koszty roamingu.

Alternatywy dla roamingu mobilnego

Chociaż korzystanie z własnego urządzenia i karty SIM w celu uzyskania dostępu do Internetu za granicą może być wygodne, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Może to być bardzo kosztowne, lokalna sieć (lub własny dostawca/pakiet) może nie obsługiwać roamingu, a sygnał może w ogóle nie istnieć.
Hotspoty Wi-Fi lub publiczne terminale internetowe znajdują się na całym świecie w hotelach, barach, restauracjach i wielu innych miejscach i często są bezpłatne. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy, a publiczne punkty internetowe są na tyle powszechne, że nie powinno to być uciążliwe, chyba że naprawdę potrzebujesz dostępu przez cały czas. Nie zaniedbuj jednak swojego bezpieczeństwa. Nigdy nie korzystaj z publicznych komputerów, aby uzyskać dostęp do prywatnych usług, takich jak poczta e-mail i bankowość internetowa, i zawsze używaj VPN, gdy łączysz się z publicznymi hotspotami Wi-Fi.
Jeśli lokalna sieć komórkowa jest dostępna, ale roaming nie jest opcją, rozważ zakup karty SIM od lokalnego operatora, aby skorzystać z ich cen. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku częstych podróży lub długoterminowych wizyt, a także dla każdego, kto może potrzebować dużo danych do bardziej wymagających zadań, takich jak przesyłanie dużych plików. Inną opcją dla intensywnych użytkowników są wyspecjalizowani dostawcy roamingu, tacy jak WorldSIM i Tep Wireless, którzy zapewniają międzynarodowy dostęp po obniżonych kosztach.

5 wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze na dostępie do Internetu za granicą

Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się korzystać z Internetu podczas podróży, oto kilka wskazówek, które pomogą zaoszczędzić pieniądze i w pełni wykorzystać ograniczony pakiet danych.

1. Monitoruj swoje użycie

Miej oko na ilość przesyłanych danych, aby nieumyślnie nie wystawić dużego rachunku lub nie spalić limitu danych pierwszego dnia. Najlepiej byłoby, gdybyś mógł przeglądać statystyki danych na stronie konta sieci komórkowej. Jest to najdokładniejszy zapis, na podstawie którego operator wystawia rachunki.
Alternatywnie, smartfony i tablety mają zwykle wbudowany dziennik ruchu danych, podczas gdy w przypadku laptopów można pobrać wiele narzędzi innych firm do monitorowania zużycia. Jednak sieci komórkowe zazwyczaj nie akceptują oprogramowania innych firm jako dowodu, jeśli zużywasz więcej danych niż oczekiwano, więc traktuj to tylko jako przybliżony przewodnik.

2. Zwróć uwagę na oferty roamingowe

Wiele sieci komórkowych ma oferty roamingowe, które mogą przynieść znaczne oszczędności w stosunku do zwykłej ceny. Może to być pakiet danych do użytku międzynarodowego lub funkcja sieci, taka jak “Feel At Home” Three Mobile, która stosuje ceny krajowe w wybranych miejscach docelowych. Osoby często podróżujące powinny zwracać szczególną uwagę na takie dodatki przy zakupie nowej oferty telefonii komórkowej.

3. Nałóż limit

Ograniczenie opłat za telefon komórkowy przed podróżą może uchronić Cię przed szokiem związanym z późniejszymi rachunkami. W UE rachunki za telefon komórkowy są domyślnie ograniczone do 50 euro, ale sieć będzie mogła również zastosować limit w innych regionach i dostosować limit na żądanie.

4. Wyłącz roaming danych

Sprawdź, czy urządzenia mobilne są ustawione na wyłączanie dostępu do danych za granicą, aby uniknąć przypadkowego połączenia, gdy nie potrzebujesz internetu.

5. Anuluj aktualizacje

Aktualizacje oprogramowania są ważne, ale wstrzymaj się z pobieraniem tych dużych poprawek do czasu powrotu do domu (lub połączenia się z bezpłatnym hotelowym Wi-Fi…). Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli korzystasz z laptopa, ponieważ możesz nie odkryć, że pobieranie rozpoczęło się w tle, dopóki nie zabraknie Ci danych.

Przeczytaj nasz wpis na blogu, aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy podczas podróży.

Podziękowania dla Chrisa Oakleya za zdjęcie z Flickr!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top