9 najlepszych miast na świecie pod względem sztuki ulicznej

Language Specific Image

Podróżując z kraju do kraju, z miasta do miasta, można natknąć się na wiele różnych stylów sztuki ulicznej. Jako miłośnik sztuki nie tylko poświęcam czas na odwiedzanie galerii w każdym mieście, ale także odkrywam, co robią lokalni artyści na małych wystawach lub na ulicach! Zebrałem niektóre z moich ulubionych miast sztuki ulicznej lub, jak niektórzy nazywają graffiti, z całego świata.

Melbourne

Zaczynamy od Melbourne, australijskiej mekki sztuki ulicznej. Jedną z fajnych rzeczy w Melbourne jest to, że sztuka tętni życiem i jest celebrowana – obejmowana, a nie wymazywana! Nie jest trudno znaleźć całe ulice poświęcone fenomenalnym dziełom, zarówno w centrum miasta, jak i na okolicznych przedmieściach. Jeśli jesteś w centrum Melbourne, sprawdź Union Street, Bourke Street i Hosier Lane. Połowa zabawy polega na samodzielnym znalezieniu ulic, ale jeśli udasz się do punktu turystycznego, możesz wskoczyć na pieszą wycieczkę po sztuce ulicznej.

1_F9YyGyb

2_pXADp78

LA

Od kolorowych murali w Venice po bardziej ostre graffiti w centrum, LA to miasto pełne niesamowitej sztuki ulicznej. Dziesięcioletni zakaz tworzenia publicznych murali został zniesiony kilka lat temu, a w mieście panuje poczucie twórczej wolności. Wystarczy przejechać się po okolicy, aby zauważyć ściany wysadzane kolorami i całe domy owinięte psychodelicznymi arcydziełami, a najlepsze jest to, że można to wszystko zobaczyć w kalifornijskim słońcu! Dobrym miejscem na rozpoczęcie jest wycieczka po muralach w Arts District – znajdziesz tu również modne kawiarnie, restauracje i sklepy.

3_tjFenth

4_PyWx6q3

Georgetown (Penang) – Malezja

Georgetown w Penang jest pełne niespodzianek! To naprawdę artystyczne i kulturalne miasto z festiwalem sztuki, który odbywa się w lipcu i sierpniu oraz festiwalem literackim w listopadzie. W lokalnych kawiarniach można spotkać artystów i kreatywnych ludzi. Jedną z rzeczy, które uwielbiam w sztuce ulicznej Georgetown, jest jej humor – możesz zobaczyć kota polującego na jednej ścianie z myszą ukrytą tuż za rogiem.

5_Y0FxVoC

6_w8WHr0P

Christchurch – Nowa Zelandia

Po trzęsieniu ziemi w 2011 roku Christchurch jest miastem, które w dużej mierze wyłania się ze swojej zniszczonej przeszłości. Wciąż można tu znaleźć tymczasowe budynki i wyskakujące sklepy, a choć budowa jest już w toku, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Ze względu na klęskę żywiołową Christchurch stało się bardzo interesującym miastem, w którym artyści uliczni mają prawie wolną rękę w dekorowaniu opuszczonych obszarów. Sztuka w całym mieście dodaje tak wiele koloru i charakteru miejscu, które wciąż opłakuje swoją stratę.

7_tpfX3Hz

8_WAkdxgD

9_fJzkvV6

10_0Yb5RIS

Rio de Janeiro

Prawdopodobnie nie jest zaskoczeniem, że miasto tak kolorowe jak Rio jest domem dla jednych z najodważniejszych dzieł sztuki ulicznej na świecie. Dzięki jaskrawo pomalowanym budynkom i ludziom, którzy nie boją się nosić tropikalnych kolorów, sztuka uliczna wygląda zupełnie jak w domu. Niektóre z dzieł sztuki, które naprawdę przykuły moją uwagę, znajdowały się w jednej z faweli Rio, Rocina. Musiałem podzielić się tym widokiem z hostelu Rocinha! Do faweli można wybrać się tylko na zorganizowaną wycieczkę lub jeśli ma się szczęście znać kogoś miejscowego. Jeśli chcesz zarezerwować pobyt w hostelu, możesz to zrobić za pośrednictwem naszej strony internetowej i porozmawiać z właścicielem hostelu na temat bezpiecznego pobytu.

11_xiSRgfT

12_2xkEdb1

13_ypvhIp3

14_dpPtxED

Berlin

Jeśli jesteś w Berlinie, koniecznie udaj się do East Side Gallery. Znajdziesz tam pomnik wolności składający się ze 105 różnych dzieł sztuki namalowanych na Murze Berlińskim. To poruszające i piękne miejsce – tak wiele sztuki do zobaczenia i tak wiele miłości do Berlina. Znajduje się on również w pobliżu rzeki Szprewy, więc przy ładnej pogodzie można zrelaksować się na trawie na zewnątrz lub w pobliskiej kawiarni i obserwować mijający świat. Najlepszym sposobem na odkrycie ukrytej sztuki ulicznej Berlina jest zarezerwowanie niezależnej wycieczki z The Hidden Path. Posłuchaj opowieści o historii berlińskiej sztuki ulicznej i najsłynniejszych artystach.

15_6AmHT3Q

16_0XrIDDj

17_Qe0FTIw

Barcelona

Barcelona to miasto pełne sztuki! Z galeriami wszędzie i rzeźbami za każdym rogiem (prawie!) jest oczywistym hotspotem streetartu. Dawno, dawno temu Barcelona była domem Picassa i Dalego i łatwo jest natknąć się na ogromną rzeźbę Lichtensteina w pobliżu portu Port Vell. Sztuka uliczna ma tendencję do bycia polityczną i istnieje oczywisty wpływ sztuki szablonowej Banksy’ego. Zdecydowanie ma się wrażenie, że każdy może się zaangażować, ale szybko znikają, więc upewnij się, że je podziwiasz i zrobisz kilka zdjęć, zanim zostaną usunięte na zawsze. Jednym ze sposobów na obejście usuwania streetartu jest to, że wiele metalowych barierek sklepowych jest używanych jako płótno. Więc kiedy sklepy są zamknięte, ulice są jeszcze bardziej artystyczne!

18_jW3Aarr

19_vRnpSnO

20_ldCPJEe

21_XgXMr03

Salwador

Udaj się do Ataco w Salwadorze, aby zobaczyć ulicę za ulicą pięknych, niemal sennych murali. To prawie jak przeglądanie doskonale ilustrowanej książki dla dzieci, z kotami i postaciami na jasnym fioletowym i zielonym tle.

22_PcKB814

23_bQEZ6h3

24_GyZWigx

Nowy Jork

Nowy Jork przyciąga jednych z najlepszych artystów ulicznych na świecie, choć nie jestem pewien, czy istnieje konkretny styl miasta. Zdecydowanie warto zbadać każdą dzielnicę, a natkniesz się na kilka ukrytych perełek! Istnieją całe galerie poświęcone sztuce ulicznej, a zaledwie kilka miesięcy temu zauważyłem to dzieło podczas spaceru po Highline w Chelsea.

25_HOkTZcq

Wszystkie zdjęcia pochodzą od naszego podróżującego zespołu. Zdjęcia Johanny pochodzą z Melbourne, Georgetown, Christchurch, Rio de Janeiro, Barcelony, Salwadoru i Nowego Jorku. Viktoria i Claire podzieliły się swoimi zdjęciami i spostrzeżeniami z Berlina. Danielle podzieliła się swoimi zdjęciami i spostrzeżeniami z Los Angeles.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top