Ekologiczne wskazówki dla podróżujących: jak pozostać eko w podróży?

zmniejszanie ilości odpadów, kupowanie produktów ekologicznych, zmniejszanie śladu węglowego. Są to terminy, do których przywykliśmy i których jesteśmy świadomi w naszym codziennym życiu – ale co z podróżowaniem? Te rzeczy są równie ważne (jeśli nie ważniejsze) podczas zwiedzania świata, jak i w domu. Dobra wiadomość: jest to o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać! Wraz ze wzrostem naszej światowej pasji do podróżowania, rośnie również wpływ turystyki na środowisko, zwłaszcza w krajach rozwijających się, w których systemy usuwania odpadów i recyklingu są słabe. Ekologiczne podróżowanie nie jest tylko dla hipisowskich miłośników drzew: to obowiązek każdego, kto uwielbia wskakiwać do samolotu i zwiedzać świat. Skorzystaj z tych ekologicznych wskazówek dotyczących podróżowania, aby zmniejszyć swój wpływ na Ziemię podczas odkrywania wszystkich pięknych miejsc, które ma do zaoferowania.

Ekologiczne podróżowanie polega na uwzględnianiu środowiska w swoich podróżniczych wyborach i znajdowaniu sposobów na bycie bardziej zrównoważonym, przy jednoczesnym trzymaniu się budżetu, schodzeniu z utartych szlaków lub podróżowaniu z plecakiem przez długi czas. To tylko kilka sposobów, w jakie możesz przyczynić się do utrzymania Ziemi w czystości i zieleni.

Przestań używać plastikowych butelek

Milion plastikowych butelek jest zużywanych KAŻDEJ MINUTY, a większość z nich trafia na wysypiska śmieci, do lasów i oceanów, a nie do recyklingu. Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest porzucenie plastikowych butelek i zaopatrzenie się w butelkę wielokrotnego napełniania, którą można zabrać w podróż.

Ale co z krajami, w których nie można pić wody z kranu? Nie martw się, na to też jest rozwiązanie. Zaopatrz się w filtr lub sterylizator, taki jak Steripen lub Lifestraw, aby móc napełnić butelkę w dowolnym miejscu. Istnieje również zaskakująca liczba kawiarni, hosteli i atrakcji turystycznych, które oferują bezpłatne lub tanie uzupełnianie butelek. Miej się na baczności i uratuj świat przed kolejnymi butelkami.

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

plastic bottles on beach - Green travel tips

Podróżuj lądem i transportem publicznym

Prawie każda metoda transportu jest bardziej przyjazna dla środowiska niż latanie i prawie zawsze tańsza. To samo dotyczy transportu publicznego: im więcej osób się nim dzieli, tym bardziej jest przyjazny dla środowiska i opłacalny. Zamień ogólną poczekalnię na lotnisku X na oglądanie krajobrazów w pociągu przez Szwajcarię, mieszanie się z mieszkańcami w peruwiańskim autobusie lub pokonywanie krętych dróg we wspólnym jeepie w Nepalu. Jeszcze lepiej, użyj swoich nóg lub wynajmij rower, aby zwiedzić miasto przez cały dzień.

mountain landscape - Green travel tips

Jedz i kupuj lokalnie

Połowa frajdy z pobytu w nowym kraju to możliwość spróbowania nowych potraw i kupienia rzeczy, których nie można dostać w domu. Im dalej składniki lub części muszą podróżować, tym większy wpływ ma to na środowisko. Staraj się jeść w miejscach z lokalnie pozyskiwanymi składnikami i kupuj pamiątki bezpośrednio od rzemieślników. Tak czy inaczej, jedzenie smakuje lepiej, gdy jest świeże, a nie po kilku dniach w ciężarówce, a prezenty i pamiątki tworzą lepsze historie, jeśli spotkałeś ludzi, którzy je stworzyli. Jest to więc naprawdę sytuacja korzystna dla obu stron.

shop local - man makes sculpture - Green travel tips

Powiedz “nie” słomkom

Słomki to kolejny plastikowy przedmiot, który w większości trafia na wysypiska śmieci. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, ile napojów wymaga słomki do ich spożycia? Wystarczy zamówić napój i poprosić o “bez słomki”. Ta wiadomość często gubi się w tłumaczeniu, zwłaszcza w krajach o niskiej świadomości ekologicznej, ale nie zaszkodzi spróbować. Jeśli lubisz używać słomki (lub planujesz pić kokosy na plaży – tak, proszę!), rozważ zakup bambusowej lub metalowej słomki, aby zabrać ją ze sobą.

say no to straws - Green travel tips

Bądź świadomy energii i wody

Kiedy podróżni zatrzymują się w hostelach lub hotelach, często mają tendencję do lekkomyślnego korzystania z energii i wody tylko dlatego, że nie płacą rachunków. Pamiętaj jednak, że środowisko nadal cierpi. Upewnij się, że zachowujesz taką samą ostrożność, jak w domu, a nawet większą, jeśli jesteś w obszarze z niedoborem wody lub ograniczonym dostępem do prądu. Wyłączaj urządzenia, gdy ich nie używasz. Bierz krótsze prysznice i korzystaj z klimatyzacji lub ogrzewania tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Szukaj zakwaterowania przyjaznego dla środowiska

Wiele hosteli i pensjonatów zaczęło używać modnego słowa “eko” do opisania swoich praktyk. Są jednak takie, które faktycznie dotrzymują słowa i dokładają starań, aby używać ekologicznych produktów, korzystać z energii słonecznej, serwować żywność organiczną, minimalizować ilość odpadów, a nawet mieć toalety kompostowe! Bądź na bieżąco w tym miesiącu z nowym blogiem Hostelworld przedstawiającym najlepsze ekologiczne hostele na całym świecie.

ec-friendly sign - save green see dream - Green travel tips

Używaj ekologicznych produktów pod prysznic

Znalezienie ekologicznych produktów pod prysznic, które są przyjazne zarówno dla zwierząt, jak i środowiska, jest znacznie łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Większość supermarketów oferuje szeroką gamę takich produktów, a ponadto wszędzie pojawiają się specjalistyczne sklepy z produktami, które działają cuda i pachną absolutnie pysznie. Wspieranie tych firm i zabieranie ich produktów ze sobą w podróż to jeden krok w kierunku bardziej ekologicznego podróżowania – ale jest to jeszcze ważniejsze, jeśli podróżujesz do miejsc bez rozwiniętych systemów kanalizacyjnych. Często to, czym się myjesz, trafia do pobliskich rzek, więc pamiętaj o zwierzętach i mieszkańcach, którzy korzystają z wody, używając produktów, które nie zawierają szkodliwych składników.

Przywożenie własnych produktów oznacza również, że możesz zrezygnować z tych malutkich szamponów hotelowych. Spójrzmy prawdzie w oczy: szampon nigdy nie jest tak dobry i tworzy więcej plastikowych odpadów na świecie. Jeśli podróżujesz przez dłuższy czas, rozważ używanie stałych produktów pod prysznic, takich jak szampon, odżywka i mydło. Działają one znacznie dłużej, zajmują mniej miejsca i nie są dostarczane w plastikowych butelkach. Dostępnych jest kilka genialnych produktów, które wykonują tę samą pracę co płyn, takich jak szampon z solą morską i cytryną od LUSH – który uwielbiam.

Zachowaj szacunek w atrakcjach turystycznych

Nadmierna turystyka rujnuje wiele najpiękniejszych atrakcji na świecie, ale tylko dlatego, że są popularne, nie oznacza, że muszą cierpieć. Zachowanie szacunku podczas odwiedzania atrakcji, szczególnie tych naturalnych, jest proste i konieczne w każdym kraju. Nie zaśmiecaj, trzymaj się ścieżek i szukaj etycznych firm turystycznych, jeśli potrzebujesz przewodnika. Zawsze rób rozeznanie, jeśli atrakcja dotyczy zwierząt i sprawdzaj, jak są traktowane. Wiele organizacji robi wspaniałe rzeczy w celu rehabilitacji i opieki nad zwierzętami, ale są też takie, które wykorzystują dziką przyrodę, aby zdobyć te turystyczne dolary.

Te ekologiczne wskazówki dotyczące podróżowania to tylko początek wielu sposobów dbania o świat podczas podróży. Jeśli chcesz zrobić więcej, możesz spróbować wolontariatu w projektach ekologicznych, a nawet podróżować bez odpadów. Podjęcie tych ważnych kroków w kierunku podróży przyjaznych dla środowiska oznacza, że piękny wodospad lub bujne zielone lasy będą nadal dostępne dla przyszłych pokoleń bez stosów śmieci.

O autorze

Rohan jest blogerką podróżniczą z Nowej Zelandii, obecnie zygzakującą po całym świecie. Pisze o budżetowych i długoterminowych podróżach i opisuje wszelkiego rodzaju przygody, od podróży vanem po Bałkanach po couchsurfing w Iranie. Jest miłośniczką książek, czekolady i oczywiście natury. Śledź ją na Instagramie i Facebooku.

Przypnij tego bloga na później!

Green travel tips: how to stay eco-friendly on the road

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top