Najlepsze rzeczy do zrobienia na Islandii: Wieloryby, wodospady i… kąpiele piwne!

Language Specific Image

Islandia, Islandia! Nasz ulubiony walijski duet, Kinging It, zbadał ten oszałamiający kraj nordycki i jest tutaj, aby podzielić się swoimi wskazówkami na temat najlepszych rzeczy do zrobienia na Islandii. Mówimy o niesamowitych, niezapomnianych doświadczeniach, obejmujących wszystkie rodzaje temperatur; niektóre mroźne, niektóre wrzące, ale wszystkie poważnie “coooool”!

Co czytać dalej? przewodnik po Islandii na 3 dni

Obserwacja wielorybów

Niektórzy twierdzą, że Islandia jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji wielorybów na świecie – i mają rację. Minkes, humbaki, kaszaloty, wieloryby sei i płetwale błękitne spędzają czas u północnego wybrzeża, ponieważ północny Atlantyk jest doskonałym żerowiskiem dla tych łagodnych gigantów.

Aby uzyskać najlepsze wrażenia z obserwacji wielorybów, udaj się do północnego miasta o nazwie Húsavík. Podczas naszej pierwszej wizyty popłynęliśmy z firmą o nazwie “Husavik adventures” Mają mniejsze, przytulniejsze łodzie, które zapewniają bliską i osobistą wycieczkę, podczas której czujesz się prawie tak blisko, że możesz dotknąć wielorybów. Podczas naszej drugiej podróży wybraliśmy się z jednym z najstarszych operatorów wycieczek wielorybniczych na Islandii: Whale Watching Hauganes. Ta opcja jest o wiele bardziej w stylu Jacka Sparrowa, ponieważ płyniesz na ogromnym dębowym statku przypominającym pirata, gdzie wieloryby są widoczne z góry. Bez względu na to, kogo wybierzesz, nie możesz się pomylić, ponieważ jest to naprawdę jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia na Islandii. Postaw na intuicję i wybierz tę, która najbardziej Cię ekscytuje. Koszt to około 70 funtów za osobę, ale uwierz nam, jest to absolutnie warte każdego grosza. Będziesz się świetnie bawić (przepraszam, musiałem to zrobić)!

best things to do in iceland @emanuele.semplici whale watching

📷: @emanuele.semplici

Kąpiel w piwie

Kąpiel w piwie?! Tak, to dokładnie to, co sobie wyobrażasz. Wskocz do dużej wanny z bąbelkowym piwem i zrelaksuj się z kuflem w dłoni. Z boku wanny znajduje się nawet własny kran z beczką piwa, z którego można skorzystać, gdy szklanka się opróżni (rada: pij to, a nie to, w czym się kąpiesz!)

Drewniane wanny mogą pomieścić do dwóch osób i zawierają piwo, wodę, chmiel i drożdże, które doskonale pielęgnują skórę. Po zakończeniu kąpieli wsuń się w kapcie i wygodny szlafrok, a następnie udaj się na górę do pokoju relaksacyjnego, gdzie zostaniesz owinięty kocami i otrzymasz odświeżającą maseczkę na twarz. Błogość! Wreszcie, jeśli nadal nie czujesz się wystarczająco rozpieszczony, zakończ wizytę kilkoma minutami w saunie na podczerwień. To doświadczenie będzie kosztować około 70 funtów za osobę, ale poczujesz się po nim niesamowicie!

best things to do in iceland @em_vee_pee beer bath

📷: @em_vee_pee

Wodospady

Nie zawsze doceniamy wodę spadającą z chmur, ale uwielbiamy wodę spadającą ze skał! Mieliśmy szczęście doświadczyć kilku piękności podczas naszych dotychczasowych podróży, ale szczerze mówiąc, Islandia ma jedne z najlepszych wodospadów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy! Sam ich rozmiar i moc są po prostu hipnotyzujące. Większość z nich jest bezpłatna, ale kilka z nich wymaga uiszczenia niewielkiej opłaty za parkowanie. Niektóre z wodospadów, które odwiedziliśmy i które w 100% polecamy to:

  • Gullfoss
  • Godafoss
  • Selfoss
  • Detifoss
  • Seljalandsfoss

best things to do in iceland @jorgebfoto waterfall godafoss

📷: @jorgebfoto

Naturalne gorące źródła

Zanurzyłeś się już w piwie, a teraz spłucz się w jednym z niesamowitych naturalnych gorących basenów na Islandii. Prawdopodobnie nie będziesz zbyt zaskoczony, widząc to na liście najlepszych rzeczy do zrobienia na Islandii, ale dla tych z was, którzy myślą, że to tylko brzmi jak lekko ciepła duża kałuża, przygotuj się na zdumienie. Naturalny gorący basen to w rzeczywistości źródło powstałe w wyniku pojawienia się podgrzanej geotermalnie wody gruntowej, która unosi się ze skorupy ziemskiej. BUM! Nauka może być fajna! Matka Natura decyduje o temperaturach: niektóre są wystarczająco chłodne, aby się w nich kąpać, podczas gdy inne są zbyt gorące. Najlepiej więc zanurzyć w nich palec, zanim wpadnie się do płonących wód! Ponownie, ponieważ są to naturalne przysmaki, ci źli chłopcy nie są łatwi do znalezienia. Wejdź do Internetu, przejedź się, a tak jak my, uda ci się znaleźć kilka z tych ukrytych skarbów. Wygoogluj następujące miejsca, które mieliśmy szczęście odwiedzić:

  • Laugardalslaug
  • Grettislaug
  • Selijavallalaug
  • Hrunalaug

best things to do in iceland @zvyara.lalala hot pools

📷: @zvyara.lalala

Gejzery

Kontynuując temat wody, oto kolejna z najlepszych rzeczy do zrobienia na Islandii. Jeśli lubisz fontanny, Islandia jest miejscem, w którym możesz być świadkiem jednych z najbardziej niesamowitych naturalnych pokazów wodnych na świecie – a wszystko to dzięki wysokiej aktywności wulkanicznej kraju. Gejzer to erupcja wrzącej gorącej wody z ziemi, tryskającej wysoko w powietrze. Uwierz nam, bycie tam i bycie świadkiem tego jest jeszcze lepsze niż się wydaje. Odwiedziliśmy gejzer Strokkur, który słynie z regularnych erupcji. Co kilka minut będziesz zaskoczony wodą wysyłaną na wysokość 20 metrów, naturalnie! Strokkur jest łatwo dostępny i niezbyt daleko od Reykjaviku. Możesz skorzystać z wycieczki, aby zobaczyć magiczną niebieską eksplozję lub pojechać tam samochodem lub kamperem. Zrobienie tego samemu, jak zwykle, jest o wiele tańsze, ponieważ w rzeczywistości nie ma opłaty za zobaczenie Geysir, tylko koszt transportu.

best things to do in iceland @bohemianrhapsody geyser

📷:@bohemianrhapsody

Nurkowanie z rurką w Silfra

Czy uważasz, że życie jest lepsze tam, gdzie jest bardziej mokro, pod powierzchnią morza? Jeśli tak, poznaj Silfrę. Jest to słodkowodna szczelina wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znana jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Co więcej, można tu nurkować między dwoma kontynentami – Europą i Ameryką! Popłynęliśmy między dwiema płytami tektonicznymi i dotknęliśmy zarówno Europy, jak i Ameryki, tylko dlatego, że mogliśmy i jest to całkiem fajne, prawda? W każdym razie samo nurkowanie jest niesamowitym doświadczeniem. To najbardziej błękitna, czysta i przejrzysta woda, jaką kiedykolwiek widzieliśmy – i jest tak świeża, że możesz nawet pić wodę po drodze, jeśli chcesz! Aby doświadczyć tego na własne oczy, musisz udać się do Thingvellir, który nie jest zbyt daleko od stolicy – ale upewnij się, że wybierasz się między kwietniem a listopadem, ponieważ nurkowanie odbywa się tylko w tych miesiącach. 4-5-godzinne doświadczenie, które obejmuje również wypożyczenie pianki, będzie kosztować około 120 funtów. Jeśli chcesz uzyskać niesamowity materiał filmowy, możesz również wypożyczyć GoPros itp. za niewielką dodatkową opłatą.

best things to do in iceland @sophiecameron1 snorkel silfra

📷: @sophiecameron1

Jokulsarlon

Ilość cudów natury, które Islandia ma do zaoferowania, jest prawie niesprawiedliwa! Następna w kolejności jest najlepiej wyglądająca laguna lodowcowa, jaką kiedykolwiek zobaczysz. Cóż, zdecydowanie najlepsza, jaką kiedykolwiek widzieliśmy! Świecący niebieski kolor wody jest niesamowity, tak jasny, że prawie męczy oczy. Wśród gór lodowych, które są usiane wokół, mieliśmy szczęście zauważyć samotną fokę chłodzącą się na lodzie, co uczyniło to doświadczenie jeszcze bardziej wyjątkowym. Zdjęcia naprawdę nie oddają sprawiedliwości tego miejsca, więc musisz iść i sprawdzić to miejsce na własne oczy.

best things to do in iceland @nedecs jokulsarlon

📷: @nedecs

Gorący basen Myvatn

“Błękitna Laguna” jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Islandii, więc polecamy Mývatn Nature Baths jako tańszą i bardziej kameralną alternatywę. Nadal będziesz mieć niesamowite, szalone niebieskie podgrzewane baseny, ale jest o wiele mniej turystyczny ORAZ prawie o połowę tańszy. Ka-ching! Co prawda znajduje się nieco dalej od lotniska niż Błękitna Laguna, ale warto się tam wybrać. Gdy już skończysz pływać, chłonąć piękną scenerię i relaksować się w basenach, weź szlafrok i kapcie i przejdź do łaźni parowej na świeżym powietrzu. Wstęp kosztuje około 27 GBP za osobę.

best things to do in iceland @lifewedaretolive myvatn

@lifewedaretolive

Jaskinia Grjotagja

Fani Gry o Tron mogą rozpoznać ten ukryty klejnot z parnej sceny z udziałem Jona Snowa. Grjotagja to mała jaskinia lawowa, w której znajduje się źródło geotermalne. Jak można się spodziewać po jaskini, miejsce to znajduje się pośrodku niczego, ale wciąż łatwo się do niego dostać, jeśli dobrze poszukasz. Aby dostać się do basenu, należy zejść do jaskini. Gdy tylko zaczniesz się zbliżać, możesz naprawdę poczuć wzrost temperatury. Woda jest mega czysta i przejrzysta, a jej kolor jest nie z tego świata. Choć wygląda kusząco, niestety jest teraz zbyt gorąca, aby się w niej kąpać. Niegdyś było to popularne miejsce, w którym miejscowi mogli się kąpać, ale wybuch pobliskiego wulkanu zepsuł całą zabawę, powodując wzrost temperatury.

best things to do in iceland @chlo.eee.leung grjotagja cave

📷: @chlo.eee.leung

Secret Solstice Music Festival

Nie wszystkie najlepsze rzeczy do zrobienia na Islandii wiążą się z wodą i podobnie jak Vengaboys lubimy imprezować. Jeśli jesteś tego samego zdania, zdecydowanie polecamy zakup biletu na Secret Solstice. Być może już o nim słyszałeś, ponieważ staje się jednym z największych i najlepszych festiwali na świecie. Jest to naprawdę dobra mieszanka wszystkich gatunków muzycznych, zapewniająca coś dla każdego (w zeszłym roku headlinerami byli Big Sean i The Foo Fighters!) Każdego lata trzydniowe wydarzenie przyciąga ludzi z całego świata ze względu na swoją wyjątkowość i błyszczące dobre wibracje. Znajdują się tam również smaczne punkty gastronomiczne i mnóstwo dziwacznych sklepów vintage, w których można dać odpocząć uszom. Reykjavik z pewnością wie, jak zorganizować imprezę!

best things to do in iceland @beatsthatsetmypulse secret solstice

📷: @beatsthatsetmypulse

Jakie są według Ciebie najlepsze rzeczy do zrobienia na Islandii? Jakieś inne sekrety, które przegapiliśmy? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Hostele na Islandii | Tanie loty | Tani wynajem samochodów

O autorze

Aimee i Craig aka Kinging-it dorastali w małym miasteczku w Walii. Zakochali się w sobie i teraz razem podróżują po świecie, kręcąc filmy i będąc szalonymi. Śledź ich przygody na Youtube, aby otrzymywać regularną dawkę podróżniczej zazdrości.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top