Najlepsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w Kolumbii

Language Specific Image

Przez dziesięciolecia Kolumbia była w prasie międzynarodowej z niewłaściwych powodów – narkotyków, porwań i wojny domowej. Obecnie, po zawarciu porozumienia pokojowego między FARC a kolumbijskim rządem i znacznym spadku przemocy związanej z narkotykami, Kolumbia jest znacznie bezpieczniejsza, a turystyka gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Od kawy, przez inspirujące plaże, po zaraźliwego, beztroskiego ducha mieszkańców, Kolumbia pozostawi swój ślad (na wszystkie właściwe sposoby) na ciekawskich podróżnikach.

Podróżowanie po Kolumbii nadal wymaga ostrożności, ale dzięki planowaniu i inteligentnym środkom ostrożności możesz mieć bezpieczne i pozytywne doświadczenia w tym niezwykłym kraju. Spędziliśmy trzy miesiące podróżując po Kolumbii i jest to prawdopodobnie nasze ulubione miejsce w Ameryce Południowej. Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w Kolumbii.

colombia flag and mountains -staying safe in Colombia

Kradzieże i przestępczość wśród podróżnych

Kolumbijczycy są dumni i szczęśliwi, że zdecydowałeś się odwiedzić ich kraj i chętnie patrzą w przyszłość. Chociaż wskaźniki przestępczości są niższe niż kiedykolwiek w Kolumbii, nadal istnieje ryzyko kradzieży kieszonkowej i rabunku.

W Kolumbii jest świetne powiedzenie:“no dar un papaya” – dosłownie “nie dawajpapai” – co oznacza, że nie rób z siebie łatwego celu. Zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie kilku prostych wskazówek bezpieczeństwa znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo stania się ofiarą przestępstwa lub kradzieży:

 • Nie bierz narkotyków. Poważnie. Jasne, to światowa stolica kokainy, ale nadal jest to całkowicie nielegalne. Krążą historie o policjantach pod przykrywką udających handlarzy narkotyków w celu uzyskania łapówki, o turystach, którzy zostali napadnięci przez facetów, od których poszli kupić, a także, co przerażające, o zagranicznych turystach kończących w więzieniu za łamanie lokalnych przepisów.
 • Nigdy nie zostawiaj toreb bez opieki w autobusach. Zawsze trzymaj torbę na kolanach.
 • Unikaj samotnych spacerów po zmierzchu, zwłaszcza jeśli jesteś dziewczyną. W Kolumbii dostępnych jest wiele aplikacji taksówkarskich (Tappsi i Cabify), które pozwalają każdemu, kto ma dane, bezpiecznie wrócić do domu.
 • Unikaj przywoływania taksówek na ulicy i rezerwuj je za pośrednictwem aplikacji. Zdarzają się napady na pasażerów taksówek i ważne jest, aby zarezerwować licencjonowaną taksówkę, aby tego uniknąć.
 • Skorzystaj z porad personelu hostelu na temat obszarów zakazanych. W końcu to ich dom i to oni wiedzą najwięcej.
 • Zabierz ze sobą minimum gotówki i kart płatniczych. Podczas zwiedzania trzymaj resztę bezpiecznie zamkniętą w szafce w hostelu.
 • Autobusy są bezpieczne, ale unikaj podróżowania rozklekotanymi starymi autobusami przez noc.
 • Drogą biżuterię zostaw w domu.
 • Zwracaj uwagę na to, dokąd zmierzasz, a nie na to, co masz w telefonie.

To powiedziawszy, nawet najbardziej przygotowany podróżnik może znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji. Jeśli tak się stanie, zrób to, o co prosi napastnik i oddaj towar. Szanse na napad z bronią w ręku mogą być tutaj znacznie wyższe niż w innych częściach świata, a żadna droga technologia nie jest warta twojego życia.

girl walking down street- staying safe in Colombia

brás Cubas

Oszustwa w Kolumbii

Oszustwa, choć nie są powszechne, zdarzają się sporadycznie w Kolumbii, szczególnie w dużych miastach.

Korzystaj tylko z oficjalnych taksówek i potwierdź oczekiwaną cenę przed wyruszeniem w drogę. Zapobiegnie to sytuacji, w której kierowca zamieni 10-minutową podróż w 30-minutowy zarobek. Po drugie, prawidłowo sprawdzaj swoją resztę. Wymiana dużych banknotów na małe lub wydawanie fałszywych pieniędzy w ramach reszty nie jest rzadkością, więc staraj się płacić dokładną kwotę, jeśli możesz i miej oko na kierowcę podczas rozliczania się.

Uważaj na techniki rozpraszania uwagi. Zawsze miej oko na swoje rzeczy, nie zostawiaj telefonów ani drogich aparatów na stołach w restauracjach, a jeśli ktoś angażuje Cię w rozmowę, bądź świadomy swojego otoczenia – a zwłaszcza wszystkiego, co może znajdować się w jego (lub jego partnera) zasięgu.

Nie zawsze ufaj funkcjonariuszom policji. Technicznie rzecz biorąc, chodzenie po ulicach Kolumbii bez oficjalnego dokumentu tożsamości jest nielegalne (chociaż kserokopia paszportu jest zwykle wystarczająca). Jeśli zostaniesz zatrzymany przez funkcjonariusza policji i poproszony o okazanie dokumentu lub sprawdzenie kieszeni, poproś o udanie się na posterunek policji lub do budynku publicznego. Skorumpowani i/lub fałszywi funkcjonariusze policji są znani z kradzieży pieniędzy lub podrzucania narkotyków niczego niepodejrzewającym osobom.

hilly street in colombia - staying safe in Colombia

creatifartiste

Obszary, których należy unikać

Ogólnie rzecz biorąc, będziesz mieć bezpieczne doświadczenie w popularnych, głównych ośrodkach turystycznych Kolumbii. Bądź ostrożny wyruszając do innych regionów. W szczególności unikaj prowincji Antioquia, Arauca, Caqueta, Cauca, Choco, Guainia, Guaviare, Meta, Narino, Norte de Santander, Putumayo, Valle de Cauca i Vichada. Medellin, Popayan, Quibdo, Villavicencio, Pasto, Ipiales i Cali mają niższe ryzyko w tych prowincjach.

Granice Wenezueli i Ekwadoru charakteryzują się wysokim poziomem działalności przestępczej związanej z narkotykami i należy całkowicie unikać tych obszarów.

Picie alkoholu w Kolumbii

Jak w każdym kosmopolitycznym mieście, należy zachować ostrożność podczas clubbingu. Zwracaj baczną uwagę na swoje drinki, aby uniknąć doprawienia ich borrachero. Znany również jako “diabelski oddech”, ten bezsmakowy i bezwonny narkotyk halucynogenny może być dodawany do wszystkiego, w tym do jedzenia, napojów i papierosów. Jego istnienie jest trzeźwym ostrzeżeniem, aby nigdy nie przyjmować napojów od nieznajomych ani nie pozostawiać ich bez nadzoru.

Bezpieczeństwo w Kartagenie

Niewiele jest miejsc w Kolumbii, które doświadczają takiego odrodzenia turystyki jak piękna Cartagena na wybrzeżu Karaibów – a wraz z tym pojawia się znane pytanie: “czy jest bezpiecznie?”.

Przeważająca odpowiedź brzmi: tak, absolutnie. Ale oprócz ogólnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa wspomnianych powyżej, istnieje wiele ważnych rzeczy, o których należy pamiętać szczególnie w Cartagenie:

 • Unikaj murów miejskich późno w nocy. Mogą być piękne, ale romantyczne nocne spacery w tej części miasta kończyły się źle.
 • Uważaj na natarczywych sprzedawców ulicznych, którzy rzucają przed Tobą przedmiotami – często jest to część techniki odwracania uwagi. Podczas gdy ty próbujesz odmówić, inna osoba pozbawia cię kosztowności.
 • Robienie zdjęć kobietom z owocami bez płacenia im nie jest dobrym pomysłem. Jeśli naprawdę tego chcesz, kup od nich kawałek owocu, a one z przyjemnością zrobią sobie z tobą zdjęcie. Maniery kosztują tylko kawałek owocu…
 • Jeśli zatrzymujesz się w okolicy Getsemani (gdzie znajduje się większość hosteli), pamiętaj, aby wracać w nocy z przyjacielem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wróciłbyś do domu sam po nocy spędzonej w Wielkiej Brytanii, więc zachowaj rozsądek i zrób to samo tutaj.
 • Naciągacze znaleźli świetny interes oferując prywatne wycieczki po mieście. Chociaż same wycieczki nie stanowią prawdziwego ryzyka, wielu turystów płaci za nie zbyt wiele. Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę, zarezerwuj ją za pośrednictwem hostelu lub sprawdzonej firmy turystycznej.

cartagena at night - staying safe in colombia

creatifartiste

Dobre, złe, piękne i brzydkie można znaleźć wszędzie, od Coventry (no dobra, może nie tak pięknego) po Cartagenę, od Marrakeszu po Medellin i nie tylko. Kolumbia nie bez powodu jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na świecie, a jeśli podejdzie się do niej ze zdrowym rozsądkiem i świadomością ogólnych kwestii bezpieczeństwa, większość turystów odkryje dokładnie, dlaczego wszyscy tak bardzo ją kochają. Bądź bezpieczny i ciesz się tym pięknym krajem.

O autorze

Blogując na Along Dusty Roads, Andrew i Emily inspirują wszystkich do podróżowania więcej, lepiej i piękniej. Niezależnie od tego, czy chodzi o odkrywanie hipsterskiej części starego europejskiego miasta, trekking przez lasy deszczowe w Ameryce Południowej, czy też podróżowanie po szkockich górach, uważają, że gdziekolwiek jesteś, czeka na Ciebie przygoda, historia i nowe odkrycie – i pokażą Ci dokładnie, jak je znaleźć! Możesz również śledzić Along Dusty Roads na Instagramie, Facebooku i Twitterze.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top