Niezapomniane fale: najlepsze miejsca do surfowania na świecie

Language Specific Image

“Poza surfowaniem, o czym jeszcze myślisz?” “Niewiele…” Kiedy po raz pierwszy zacząłem surfować, to było wszystko, co chciałem robić. Byłem młody i jeździłem autostopem w górę iw dół australijskiego wybrzeża z moimi przyjaciółmi, śpiąc w krzakach przez noc, jeśli odkryliśmy nowe miejsca do surfowania, które były zbyt daleko, aby nasi rodzice mogli nas zawieźć. Nawet gdy zacząłem podróżować po świecie, surfing nadal był wszystkim, co chciałem robić, w wyniku czego większość miejsc, które odwiedziłem, obracała się wokół surfingu. Oczywiście nie można ignorować kulturowej strony odwiedzanych miejsc, więc po pewnym czasie zacząłem mieszać te dwie rzeczy – ale surfing zawsze będzie moją podróżniczą miłością numer jeden. Oto lista dziesięciu najlepszych miejsc do surfowania na całym świecie, których nigdy nie zapomnę – bez względu na to, ile będę podróżować i surfować.

Islandia

Pojechałem na Islandię w środku zimy, co gorąco polecam. Dni były krótkie, a pogoda równie ekstremalna (od słońca do burzy śnieżnej w ciągu kilku godzin), ale to oznaczało, że trzeba było być o wiele bardziej zmotywowanym. Wybrzeże Islandii jest surowe i surowe – i wkrótce zdasz sobie sprawę, że jesteś narażony na wszystko, co żywioły mogą na ciebie rzucić. Ciemne poranki spędziliśmy na jeździe samochodem, aby znaleźć odpowiednie miejsce na wschód słońca – i punkt lub zatoczkę, która była chroniona przed wiatrem. To był strzał w dziesiątkę, ale kiedy wbrew wszelkim przeciwnościom udało się dobrze trafić, były to chwile, których nigdy nie zapomnę. Wyobraź sobie, że siedzisz w oceanie i nie widzisz nic – ani jednej osoby, samochodu czy budynku tak daleko, jak możesz zobaczyć – ale gigantyczne pokryte śniegiem góry wulkaniczne. To prawie niewyobrażalne doświadczenie. Nie wspominając już o byciu beczką podczas patrzenia na śnieg delikatnie lądujący na wodzie… Niesamowite. Islandia nadal jest moim najbardziej pamiętnym miejscem do surfowania wszechczasów.

Hostele na Islandii

best surf spots in the world @holidayfromwhere Iceland resizeIslandia 📷: @holidayfromwhere

Sahara Zachodnia

Sahara Zachodnia i Islandia były zaskakująco podobne, pomimo skrajnych przeciwieństw w warunkach pogodowych. Było to kolejne odludne miejsce, w którym z łatwością można pokonać niezliczone kilometry bez napotkania innej duszy. Krajobraz był tak jałowy i odludny, że stale czujesz się odizolowany od reszty świata, ale w najlepszy możliwy sposób. Nie było zbyt wielu informacji na temat surfowania tutaj, więc planowanie było trudne, ale to tylko dodało przygody. Zdecydowaliśmy się wskoczyć od razu i wynajęliśmy kilka vanów z kilkoma przyjaciółmi, spakowaliśmy deski i jedzenie i po prostu pojechaliśmy. Sprawdziliśmy Google Earth pod kątem możliwych przerw punktowych i raf i po prostu zatrzymywaliśmy się wszędzie tam, gdzie uważaliśmy, że może być dobrze. Doprowadziło nas to do niesamowitych odkryć, gdzie nie było nikogo. Po prawie miesiącu spotkaliśmy innych surferów tylko kilka razy. Punkty były długie i przyjemne, a surfing był stały, szczególnie zimą, kiedy tam byliśmy. Nigdy nie zapomnę też ścigania przez wojsko po plaży za “przypadkowe” wiosłowanie w strefie zamkniętej.

best surf spots in the world @giacomo_brando Western SaharaDakhlah, Sahara Zachodnia 📷: @giacomo_brando

Hawaje

Północne wybrzeże Oahu na Hawajach to intensywny poligon doświadczalny dla surferów. Jest to miejsce, do którego co roku przybywają wszyscy profesjonalni i wschodzący surferzy z całego świata, aby posmakować tego, co ma do zaoferowania ten siedmiomilowy odcinek plaży. Spędziłem tam trzy różne sezony, ale pierwszy był z pewnością najbardziej niezapomniany. To coś, czego nigdy się nie zapomina. Wszyscy surferzy od lat mają w głowie niezliczone filmy z tego miejsca (budując zarówno strach, jak i podekscytowanie). Kiedy w końcu jesteś na miejscu i fala się podnosi, nie możesz pomóc, ale jesteś bardzo zdenerwowany, zastanawiając się, czy jesteś w stanie surfować w tym kultowym miejscu. Kiedy po raz pierwszy surfujesz po Big Pipeline (rafie surfingowej przy Ehukai Beach Park w Pupukea na północnym wybrzeżu O’ahu), jest to ciągły przepływ czystej adrenaliny. Jest tam chaotyczna mieszanka profesjonalistów, głodnych amatorów, miejscowych napędzanych testosteronem i fal, które są większe niż większość domów, w których dorastaliśmy. Brzmi to przerażająco lub strasznie, ale jeśli dorastałeś surfując, będziesz pod wrażeniem całej sytuacji. Będziesz świadkiem najcięższych uderzeń fal, jakie kiedykolwiek zobaczysz, ale także największych, najbardziej ekstremalnych beczek ujeżdżanych przez największych riderów na świecie. Zdobycie mojej pierwszej fali zajęło mi ponad trzy godziny (nie z powodu braku prób – tłumy mogą być nieco intensywne, gdy robi się idealnie), ale kiedy w końcu to zrobiłem, była to największa fala, na jakiej kiedykolwiek byłem w tym momencie. Hawaje nie są podobne do żadnego innego miejsca, w którym kiedykolwiek będziesz surfować: ich wyspy są wypełnione tak wielkim pięknem, że większość podróżników chciałaby je odkryć, ale znam ludzi, którzy byli tam wiele razy i nigdy nie widzieli wodospadu ani nie wspięli się na górę. Większość surferów przyciąga tu ocean i jeśli uważasz, że jesteś gotowy, to wyjazd tam jest decyzją, której nigdy nie pożałujesz. Osobiście większość czasu spędziłem na spotach surfingowych Pipe i pobliskim Backdoor, ale jeśli chcesz czegoś bardziej zrelaksowanego, udaj się do pobliskiego spotu, który miejscowi nazywają V Land. Znajduje się około 15 minut jazdy od hotelu i oferuje super zabawne beczki oraz znacznie bardziej zrelaksowaną atmosferę. Keiki Shorebreak, położony na północnym wybrzeżu Oahu, to także kolejna świetna ucieczka na fajne fale, gdzie przez kilka godzin nie będziesz musiał martwić się o swoje życie.

Hostele na Hawajach

best surf spots in the world @wypeoutchef HawaiiOahu, Hawaje 📷: @wypeoutchef

Tonga

Tonga stała się popularnym celem podróży w ciągu ostatnich kilku lat i nie bez powodu. Ta super marzycielska tropikalna wyspa jest idealnym miejscem, jeśli masz męża lub żonę, którzy nie surfują. Obserwowanie wielorybów i plaże są prawdopodobnie jednymi z najbardziej dziewiczych i niesamowitych na świecie, co jest idealne, ponieważ surfing może być tutaj nieco kapryśny. Byłem tu w szczycie sezonu podczas rzekomo dobrego roku i dostałem niesamowite fale – ale były to niezliczone idealne beczki przez osiem godzin jednego dnia, a potem następnego dnia nic. W tym miejscu naprawdę przydaje się to, co ma do zaoferowania reszta wyspy: piasek jest złoty, drzewa kokosowe są wysokie, a woda jest krystalicznie czysta (więc weź ze sobą maskę i rurkę). To naprawdę były bardziej relaksujące wakacje surfingowe niż inne miejsca, o których wspomniałem do tej pory i gdybym miał ze sobą partnera, byłoby idealnie. Ciągle chodziłam i myślałam o tym, jak romantyczne jest to miejsce. Główny obszar surfingu znajduje się w północno-zachodnim rogu wyspy i składa się z szeregu super zabawnych raf, z których moje dwa ulubione to Corners i The Bowl.

Hostele w Tonga

best surf spots in the world @sparrowfarlow TongaHa`atafu, Tonga 📷: @sparrowfarlow

Peru

Peru może nie być pierwszym miejscem, które przychodzi ci do głowy, gdy myślisz o miejscach do surfowania, ale jego długa linia brzegowa kryje w sobie absolutnie niesamowite fale. Obejmuje to najdłuższy na świecie lewy punkt, Playa Chicama, który jest niebem, jeśli jesteś głupią stopą lub po prostu kochasz surfować backhandem. Istnieje również dziwna anomalia, która ma miejsce na północy Peru, której nigdy wcześniej nie doświadczyłem, gdzie dwa prądy spotykają się na południe od niesamowitego przełomu punktowego zwanego Cabo Blanco. Oznacza to, że w przeciwieństwie do większości miejsc, w których temperatura wody stopniowo wzrasta lub maleje, gdy kierujesz się na północ i południe, woda w Cabo Blanco ma temperaturę prawie szortów przez cały rok (ale udaj się 20 minut na południe, a będzie ci znacznie wygodniej w parowcu). Poza surfingiem, absolutnie pokochałem Peru za to, że mogłem spędzić dwa tygodnie na plaży, zdobywając niesamowite fale, a następnie wsiąść w autobus na kilka godzin i wędrować po niesamowitych ośnieżonych górach lub spacerować po starożytnych miastach. Nie wspominając o tym, że graniczy z zimnymi wodami ciężkich raf Chile na południu i ciepłymi tropikalnymi plażami Ekwadoru na północy.

Hostele w Peru

best surf spots in the world @clarak PeruHuanchaco, Peru 📷: @clarak

Nikaragua

Nikaragua to jedno z moich ulubionych miejsc do surfowania. Jeśli przyjedziesz na południe, natychmiast znajdziesz się na niewielkim odcinku wybrzeża, który jest obdarzony wiatrami morskimi prawie każdego dnia w roku. Dzieje się tak za sprawą śródlądowego jeziora, które tworzy mikroklimat idealny do surfowania. W okolicy znajduje się również kilkanaście miejsc do surfowania i mnóstwo świetnych hosteli w San Juan Del Sur. Jazda na desce na wulkanie jest również super zabawną aktywnością, którą można wypróbować w pobliżu. Gdy udasz się dalej na północ, otrzymasz szaloną różnorodność fal, od dużych bombies (to australijskie określenie dużych fal, które rozbijają się nieco dalej w morze), konfiguracji rafowych, klinów i niesamowitych przerw na plaży. Miejsca takie jak The Boom, daleko na północy, mają niezmiennie fajne fale przez cały rok. W Nikaragui może być tłoczno, ale łatwo jest też uciec od tłumów, jeśli chcesz włożyć trochę więcej wysiłku lub masz własny samochód. Gallo Pinto (tradycyjne danie z fasoli i ryżu) jest również ogromną wygraną w tej części świata i stanowi idealny posiłek po surfingu, za którym tęsknię prawie codziennie.

Hostele w Nikaragui

best surf spots in the world @dankempster📷: @dankempster

Australia

Australia jest prawdopodobnie najbardziej zróżnicowanym pod względem fal miejscem na świecie. To prawda, że wybrzeże ciągnie się w nieskończoność, ale jeśli planujesz surfingową podróż i chcesz konkretnego rodzaju fali, wszystko, co musisz zrobić, to wybrać odpowiednią część Australii i jechać. Noosa do Sydney ma ciąg niesamowitych punktowych przerw, które są niesamowite dla longboardów lub początkujących, a kiedy są pompowane, są niesamowite dla doświadczonych riderów. Gold Coast do południowego wybrzeża NSW jest wypełnione niesamowitymi przerwami na plaży, ścianami i rafami dla wszystkiego, od małej zabawy po duże falujące bestie. Obszar od granicy wiktoriańskiej aż do Australii Zachodniej to w dużej mierze niezaludniony obszar, w którym można znaleźć niesamowite fale tylko dla siebie i kilku przyjaciół, z wyjątkiem Melbourne i Adelaide. Australia Zachodnia to stan, w którym fale występują non-stop; może nie zawsze są idealne, ale ZAWSZE są fale, jeśli naprawdę chcesz surfować. W rzadkich przypadkach, gdy nie ma surfingu, zwykle można spędzić czas na dowolnej liczbie niesamowitych plaż z białym lub złotym piaskiem. Idealna wycieczka surfingowa w Australii to odpowiedni pojazd (kombi, 4WD lub van), namiot, kuchenka gazowa, kilka desek o różnych rozmiarach, a następnie tyle czasu, ile możesz zwolnić z pracy. Mimo to, zapakowałem kilka desek do dwudrzwiowego hatchbacka i dwukrotnie przejechałem Australię – więc nie pozwól, aby mały samochód cię powstrzymał. Jeśli chcesz zacząć surfować lub po prostu poprawić podstawy, miejsca takie jak Noosa, Gold Coast i Byron Bay są do tego idealne. Istnieje wiele różnych hosteli w tych obszarach i zazwyczaj oferują one lekcje surfingu, które obejmują wszystko, czego potrzebujesz, a także instruktora oraz poranne i popołudniowe transfery. Może to być również początek romansu na całe życie.

Hostele w Australii

best surf spots in the world @jonospiteriphotography AustraliaBells Beach, Australia 📷: @jonospiteriphotography

Włochy

Włochy wydają się mało prawdopodobnym miejscem na surfingową wycieczkę, ale jak się okazuje, jest tam całkiem spora scena surfingowa. Kiedy pojechałem tam po raz pierwszy, podróżowałem po Europie i miałem deski w samochodzie po Francji, Hiszpanii i Portugalii. Byłem w małym miasteczku Levanto na północ od Cinque Terre. Planowaliśmy wybrać się na pieszą wycieczkę po Cinque Terre następnego dnia. Pogoda okazała się okropna i skończyło się na tym, że tej nocy spaliśmy w samochodzie i zostaliśmy powaleni przez szaloną burzę. Kiedy obudziliśmy się rano, było zupełnie spokojnie i pojechaliśmy na plażę, aby obejrzeć wschód słońca i popływać. Gdy słońce zaczęło wschodzić, zobaczyliśmy te idealne małe fale o wysokości ramion, więc ubraliśmy się i od razu tam pojechaliśmy. Byliśmy pierwsi w wodzie i nie spodziewaliśmy się zobaczyć ani jednej osoby, a potem, jakby znikąd, Włosi z ogromnymi uśmiechami zaczęli pojawiać się w swoich kombinezonach z deskami. Scena surfingowa była ostatnią rzeczą, jaką spodziewałem się zobaczyć w tak malowniczym miasteczku jak to, które musi mieć tylko kilka dni surfowania każdego roku. Włochy były jak żaden inny kraj, w którym surfowałem, fale były sporadyczne i nigdy nie widziałem ich dużych, ale patrząc z oceanu, szczególnie w niektórych obszarach, takich jak ten wspomniany powyżej, widok z wody jest czymś, czego nie sądzę, bym kiedykolwiek doświadczył gdziekolwiek indziej.

Hostele we Włoszech

best surf spots in the world @holidayfromwhere Italy resizeLevanto, Włochy 📷: @holidayfromwhere

Wyspy Cooka

Pojechałem na Wyspy Cooka w środku zimy, a woda była tak ciepła, że nie można było nosić niczego innego niż spodenki na deskę. Każdego dnia prawie przez cały dzień były fajne fale i dobre wiatry. Fale nigdy nie były zbyt duże, ale prawie zawsze sięgały głowy lub były nieco większe. Surfowanie na Wyspach Cooka to po prostu ciągła mieszanka niesamowitych beczek. Na wyspie znajdowały się jednak najpłytsze rafy, na jakich kiedykolwiek surfowałem, do tego stopnia, że jeśli spadłeś z deski, istniało 90% szans, że uderzysz w dno. Wróciłem z kilkoma bliznami więcej niż kiedy wyjeżdżałem, ale liczba niesamowitych fal była tego warta. Pod względem kulturowym było to dość tętniące życiem: główna wyspa jest malutka i jej całkowite okrążenie na skuterze zajmuje 30 minut. Jest też piękna, duża góra, na którą można się wspiąć, która wystaje bezpośrednio ze środka wyspy. Białe piaszczyste plaże, ciepła woda, palmy i krystalicznie czysta woda – wszystko to jest tutaj również bardzo ważne. Ponadto to tylko 6 godzin lotu z Australii..

Hostele na Wyspach Cooka

best surf spots in the world @ardieljimenez Cook IslandsRarotonga, Wyspy Cooka 📷: @ardieljimenez

Portoryko

Kiedy mówisz Portoryko i surfing, wszyscy mówią o Rincon. Tak, to super zabawa, ale zawsze znajdziesz tam setkę ludzi i nie jest to najlepsza fala na wyspie. Jeśli wypożyczysz samochód i pojedziesz na północ od Rincon, znajdziesz tak wiele niesamowitych fal, że prawie nikt się nimi nie podzieli. Jeśli naprawdę interesują Cię puste fale, prawdopodobnie każdego dnia znajdziesz jedną dla siebie. Zwykle zima jest najlepszym sezonem na fale w Puerto Rico i waha się od naprawdę dużych i ciężkich do super zabawnych i długich. Samo Puerto Rico to eklektyczna, niejasna mieszanka kultury latynoskiej i amerykańskiej. Jest jasne i piękne, ludzie śpiewają, tańczą i mówią po hiszpańsku, ale mają też Walmart. Poza surfingiem, w rzeczywistości było tu nieskończenie wiele do zrobienia – tak bardzo, że po miesiącu czułem się, jakbym nawet nie zarysował powierzchni wielu wodospadów, gór i całego innego naturalnego piękna, które jest tam tak obfite.

Hostele w Puerto Rico

best surf spots in the world @zachpearsonphotography Puerto RicoRincón, Puerto Rico 📷: @zachpearsonphotography

jakie jest najbardziej niezapomniane miejsce, w którym surfowałeś? Opowiedz nam w komentarzach poniżej 👇

masz ochotę na więcej surfowania? Przeczytaj te artykuły:

O autorze

Dane Faurschou jest fotografem, surferem i podróżnikiem z Byron Bay w Australii, który dzieli swój czas między ocean i góry. Obecnie podróżuje z Kanady do Patagonii w poszukiwaniu jak największej liczby fal i gór, a także wszystkiego innego pomiędzy. Śledź jego przygody na blogu, Instagramie i Facebooku.

Przypnij ten blog na później!

Unforgettable waves: the best surf spots in the world

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top