Rzeczy do zrobienia za darmo w Edynburgu

Stolica Szkocji jest nie tylko rajem dla festiwali, zamków i nawiedzonych historii… słynie również z tego, że jest jednym z najbardziej przyjaznych miast na świecie. Spacerując po brukowanych uliczkach i spędzając wieczór w jednym z tradycyjnych pubów, spotykając miejscowych, zdasz sobie sprawę, że trudno się tu nudzić. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, czytaj dalej. Chcemy, aby Twoje wrażenia z Edynburga były niezapomniane, więc oto 16 rzeczy do zrobienia za darmo w Edynburgu?

1. Wspinaczka na Arthur’s Seat

Edimburgo,Cosas que hacer gratis en Edimburgo

@darraghmcelhinney

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

co zobaczyć w Edynburgu? Widoki ze szczytu góry sprawią, że przez chwilę będziesz myśleć o instagramowych hashtagach, ponieważ będziesz chciał się nimi podzielić i powiedzieć wszystkim, jak bardzo kochasz to miasto. Góra Artura została uformowana przez system wulkanów. Na początku wydaje się to nieco uciążliwe, ale kiedy już tam dotrzesz, będziesz mógł usiąść i podziwiać wspaniałe widoki. Można się tam dostać z Royal Mile (głównej arterii Starego Miasta). Skręć w prawo, gdy dotrzesz do końca i idź pod górę – nie możesz tego przegapić! W zależności od tego, ile razy opuściłeś siłownię w tym miesiącu, dotarcie na szczyt powinno zająć niecałą godzinę.

2. Dołącz do bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem

Cosas que hacer gratis en Edimburgo

@aerysgg

Tak, dobrze przeczytałeś: za darmo. My, podróżnicy budżetowi, nigdy nie przestaniemy dostawać motyli w brzuchu, gdy usłyszymy to słowo. Dynamika tych wycieczek polega na tym, że wchodzisz za darmo, a następnie do Ciebie należy decyzja, czy chcesz dać napiwek i ile chcesz dać napiwku. Uwaga spoiler: pokochasz to tak bardzo, że na pewno dasz napiwek! Jeśli wyszukasz w Internecie hasło “free tour Edinburgh”, znajdziesz kilka firm, które to robią, a jedną z nich, którą polecamy, jest Sandemans Free Walking Tour, która oferuje kilka tras po mieście. Ogólna wycieczka trwa zwykle 3 godziny i wyrusza ze Starbucks na Royal Mile rano o 10:00 i 11:00 oraz po południu o 13:00 i 14:00 (na wypadek, gdyby Happy Hour wymknęło się spod kontroli poprzedniej nocy). Wycieczka obejmuje zamek w Edynburgu, katedrę St Giles, Grassmarket, oryginalny “Hogwart” i wiele więcej. To najłatwiejszy (i najszybszy) sposób, aby zobaczyć wszystko z listy rzeczy do zobaczenia w Edynburgu podczas jednej wycieczki.

3. Spacer wzdłuż Royal Mile

Edimburgo

@sidestep7

czym jest Royal Mile? Jest to kilka ulic, które razem tworzą bardzo długą ulicę, która mierzy jedną szkocką milę królewską (1814 metrów), stąd jej nazwa. Ulica ta łączy Zamek w Edynburgu z Pałacem Holyroodhouse. Ma kilka odrębnych obszarów, takich jak Lawnmarket – część, w której znajdują się wszystkie sklepy turystyczne – lub High Street, serce i dusza miasta. Tutaj znajduje się katedra St Giles i kościół Tron. Na końcu mili znajduje się Canongate, gdzie mieszczą się bezpłatne muzea, puby i miejski pałac królewski, Palace of Holyroodhouse.

4. Posłuchaj bezpłatnych koncertów w Whistlebinkies

Pomiędzy High Street i The Bridges znajduje się Whistlebinkies. Jest to jedno z najlepszych miejsc, w których można posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu wschodzących zespołów z Edynburga. Wstęp jest bezpłatny każdego dnia tygodnia (choć w piątki i soboty trzeba przyjść przed północą).

5. Rozrywka uliczna w sierpniu

cosas que hacer gratis en Edimburgo, Fringe Festival

theedinburghblog

Jeśli masz szczęście odwiedzić Edynburg w sierpniu, Twoim planem powinno być po prostu cieszenie się wszystkimi festiwalami, które miasto ma do zaoferowania! W samym sierpniu w Edynburgu odbywa się sześć festiwali, w tym Military Tattoo i Edinburgh Book Festival . Ale najbardziej znanym ze wszystkich jest Edinburgh Fringe Festival, największy festiwal sztuki na świecie, oferujący około 3000 występów muzycznych, teatralnych, tanecznych i komediowych. Chociaż na wiele wydarzeń trzeba zarezerwować bilet, w sierpniu odbywa się jeden występ za drugim. Więcej informacji można znaleźć w oficjalnym przewodniku po festiwalu w Edynburgu.

7. Odwiedź katedrę St Giles

cosas que hacer gratis en Edimburgo, St Giles

silcornejo

Znana również jako High Kirk of Edinburgh, katedra ta pochodzi z 1120 roku. Znajduje się tam ponad dwieście pomników ku czci wybranych Szkotów z niesamowitą kolekcją witraży. Jest to jedna z największych atrakcji Edynburga, więc nie przegap jej!

8. Wspinaczka na Calton Hill

Edimburgo

@pisitpongv

Jeśli nie masz energii, aby wspiąć się na Arthur’s Seat, mamy plan b: Calton Hill. Aby się tam dostać, po prostu idź na wschód Princess Street Gardens, aż zobaczysz alejkę po lewej stronie. Idź przez około pięć minut, a na szczycie będziesz cieszyć się widokiem z lotu ptaka na jedno z najpiękniejszych miast na świecie.

9. Zgubić się na Starym Mieście

Edimburgo

@garinho_photography

Może to zabrzmieć banalnie, ale Edynburg jest pięknym miastem do odkrywania pieszo, zwłaszcza jego stara część znana jako Stare Miasto. Możesz spędzić godziny wędrując jego ulicami, odkrywając jego dzielnice (takie jak Cowgate i Grassmarket) i wyobrażając sobie, jak miasto musiało wyglądać wieki temu – zarezerwuj sobie kilka godzin na tę aktywność!

10. Zrób sobie selfie z posągiem “Greyfriar’s Bobby” i przejdź się po Greyfriars Kirkyard

cosas que hacer gratis en Edimburgo, Bobby

silcornejo

Jedną z najsłynniejszych legend Edynburga jest“Greyfriar’s Bobby“, mały Skye Terrier, który zyskał sławę w XIX wieku, spędzając czternaście lat na pilnowaniu grobu swojego właściciela, Johna Graya. Dziś na rogu Candlemaker’s Row i St George’s Bridge znajduje się pomnik psa. Naprzeciwko znajduje się Greyfriar’s Kirkyard, gdzie znajdują się duże groby słynnych Szkotów, takich jak poeta Allan Ramsay i pisarz Henry Mackenzie, a także kilka dusz na wolności… a przynajmniej tak mówią. Odwiedź to miejsce w nocy, aby uzyskać pełne wrażenia! ?

11. Zainspiruj się do napisania kolejnej sagi o Harrym Potterze

cosas que hacer gratis en Edimburgo, harry potter

?@bai.payne

Elephant House jest częścią historii Harry’ego Pottera. Autorka J.K. Rowling zwykła siadać przy jednym ze stolików z tyłu, z widokiem na wspomniany cmentarz Greyfriars i zamek w Edynburgu, aby czerpać inspirację do pisania. Niektórzy zobaczą szkołę George’a Heriota w tle, ale prawdziwi fani zobaczą szkołę Hogwartu, ponieważ budynek w pewnym stopniu przypomina ten opisany w książkach. Nie jest to najtańsze miejsce na kawę(żadne miejsce spopularyzowane przez film lub książkę nie jest!), ale warto wpaść i zajrzeć do toalet, aby zanurzyć się w prawdziwej gorączce Pottera: tysiące fanów zostawiło swoje wiadomości na ścianach, drzwiach, lustrach i wszędzie!

12. Odwiedź Muzeum Szkocji

cosas que hacer gratis en Edimburgo

Znajdziesz je na Chalmers Street, tuż przed Greyfriar’s Bobby. Jest to jedno z najbardziej fascynujących muzeów w Szkocji, z którego roztacza się spektakularny widok na Stare Miasto. Muzeum to oferuje wszystko, od skamieniałości po kolekcje artefaktów, reprezentujące kultury z całego świata. Znajdziesz tu także owcę Dolly, pierwszą sklonowaną żywą istotę, oraz eksponaty dotyczące wczesnych osadników.

13. Bezpłatna wycieczka po szkockim parlamencie

Edimburgo

@hnin_thazin_soe

Na końcu Royal Mile znajduje się wielokrotnie nagradzany Parlament Królewski Szkocji. Oprócz tego, że jest politycznym centrum kraju, jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji miasta. Można tam poznać historię polityczną, obejrzeć debaty na żywo i podziwiać wyjątkową architekturę. Wycieczki są bezpłatne, wystarczy zarezerwować bilety przed wyjazdem.

14. Relaks w ogrodach Princess Street Gardens

Edimburgo

@erasenrewind

Nie znajdziesz parku z lepszym widokiem niż ten. Z zamkiem w Edynburgu po jednej stronie i panoramą miasta po drugiej, to najlepszy sposób na odpoczynek obolałego, zmęczonego turystyką ciała! Zobaczysz go w pełni w słoneczne dni (których jest niewiele, pamiętaj, że jesteś w Edynburgu)?

15. Wycieczka do muzeum na Royal Mile

Edimburgo

@larissacat6

Royal Mile ma cztery bezpłatne muzea. Jednym z nich jest Edinburgh Writers Museum, muzeum upamiętniające życie trzech najbardziej znanych szkockich pisarzy: Roberta Burnsa, Sir Waltera Scotta i Roberta Louisa Stevensona. Pozostałe muzea to Muzeum Dzieciństwa przy 42 High Street, słynące z tego, że jest pierwszym na świecie muzeum specjalizującym się w historii dzieciństwa; Muzeum Edynburga przy 142 Canongate, pełne historii i kultowych obiektów stolicy; i wreszcie The People’s Story (Canongate Tolbooth), poświęcone dzieleniu się historią szkockiej stolicy i jej mieszkańców.

16. Odwiedź galerie sztuki

Edimburgo

@charistatan

Edynburg jest nie tylko pełen bezpłatnych muzeów, ale także galerii sztuki z bezpłatnym wstępem, takich jak National Gallery na The Mound w centrum miasta. Istnieją jeszcze dwie, National Portrait Gallery na Queen Street (New Town) i Scottish Gallery of Modern Art tuż przy Bedford Road.

planujesz swoją szkocką przygodę? Zarezerwuj hostel w Edynburgu i nie zapomnij pobrać naszej aplikacji!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top