Założenia a rzeczywistość samotnych podróży kobiet

Mniej więcej rok temu zdecydowałem się na samotną podróż do Ameryki Południowej. Rodzina, koledzy z pracy, przyjaciele i nieznajomi rzucili się na mnie z zarumienioną twarzą, gdy tylko usłyszeli tę wiadomość, ubolewając nad moją decyzją i błagając, bym ponownie rozważyła podróż w “bezpieczniejsze miejsce”. Wydawali się mieć wiele założeń na temat tego, dlaczego samotne podróże nie są odpowiednie dla kobiet. Tutaj przedstawiam rzeczywiste realia, więc będziesz miała coś, na czym będziesz mogła oprzeć swoją decyzję, poza spanikowanymi krzykami najbliższych..

ZAŁOŻENIE: Że będziesz samotna

RZECZYWISTOŚĆ: Nie, nie będziesz. Wszystko będzie dobrze. Samotność jest zdrowa, a kobiety są więcej niż zdolne do bycia solo bez konieczności wycofywania się w kąt pokoju, by zwinąć się w kłębek paniki. Spotkasz potencjalnych nowych ziomków w każdym miejscu – niektórych z nich będziesz chciał poznać, inni mogą pomyśleć “nie, wiesz co – jestem dziś fajny sam”. Nikt nie zmusza cię do bycia samemu – nowi przyjaciele czekają na przystankach autobusowych, w restauracjach, w akademikach, wszędzie. To, czego uczy podróżowanie w pojedynkę, oprócz tego, jak zabawne może być samotne odkrywanie, to to, z kim tak naprawdę chcesz dzielić się piwem lub popołudniem. Pokazuje, że bycie samemu jest cholernie lepsze niż spędzanie czasu z kimś, na kim ci nie zależy wyłącznie ze względu na posiadanie towarzysza. Ponadto, gdy pojawi się pragnienie ludzkiego towarzystwa, po prostu wróć do swoich kwater, weź sobie piwo, a taka jest magia hosteli, będziesz miał czterech lub pięciu kumpli, zanim znajdziesz miejsce.

ZAŁOŻENIE: Nie wiemy, dokąd zmierzamy

RZECZYWISTOŚĆ: Ale czy kiedykolwiek naprawdę wiemy, dokąd zmierzamy? Okej, nie chciałem jeszcze tego pogłębiać. Tak, podstawowe umiejętności czytania mapy są kluczową umiejętnością, której będziesz potrzebować podczas poruszania się po nowym mieście/wiosce, do której właśnie wjechałeś. I tak, opłaca się odróżnić północ od południa. Ale – czy zabije cię, jeśli się pomylisz? Absolutnie nie. Po pierwsze, wiele kobiet może pochwalić się zdolnościami podobnymi do Jedi, jeśli chodzi o czytanie map, założenie, że jesteśmy w tym beznadziejne, nie jest poparte nauką. Wiele z nich posiada również wrodzoną zdolność zwaną “orientacją”, która pozwoliła im poruszać się po ulicach ich dotychczasowego życia, nie kończąc na szybkim błądzeniu w piasku… nie staniesz się nagle niezdolna do poruszania się po okolicy tylko dlatego, że jesteś za granicą. Jeśli jednak, tak jak ja, jesteś jedną z tych osób, które mają tendencję do rzucania pobieżnego spojrzenia na mapę, a następnie chodzenia w dowolnym kierunku, który wydaje się najbardziej interesujący – zaakceptuj to. Jasne, musisz poznać zakątki miasta, aby skręcić, ale poza tym jesteś tutaj, aby odkrywać i zobaczyć nowe miejsca – zgubienie się może być bardziej korzystne niż podążanie wypróbowaną i przetestowaną trasą pieszą. W ten sposób odkryłem w dużej mierze niezbadaną dzielnicę papeterii w Limie – peruwiańskie karteczki samoprzylepne na wiele dni!

ZAŁOŻENIE: że przez cały czas grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo

RZECZYWISTOŚĆ: Spoiler! Świat jest w rzeczywistości wspaniałym miejscem, jeśli zdecydujesz się wyjść i go zobaczyć, zamiast bać się wszystkich możliwych rezultatów. Tak, będziesz musiał zachować rozsądek i nie włóczyć się po ulicach nieznanego ci miejsca w środku nocy – ale czy zrobiłbyś to w domu? Raczej nie. To, że jesteś samotną kobietą, nie oznacza, że wszyscy chcą cię dopaść. W rzeczywistości odkryłam, że ludzie chcą mi pomóc – starsza pani głaskała mnie po włosach przez całą drogę od granicy z Chile do pierwszego przystanku w Peru, tylko dlatego, że powiedziałam jej, że jestem sama i pomyślała, że mogę potrzebować trochę matczynej miłości. Miała rację. Innym razem pewna kobieta chwyciła mnie za rękę i nazwała “silną” za podróżowanie na własną rękę co pięć minut w innym autobusie w Ekwadorze. Życzliwość, którą czułem od nieznajomych, gdy dzielili się ze mną swoimi kocami w lodowatych boliwijskich autobusach lub śmiali się ze zdziwienia, jak białe i owłosione są moje ramiona, znacznie przewyższała wszelkie negatywne odczucia. Oczywiście nie można krążyć wokół, myśląc, że każdy chce kupić ci obiad, dać piątaka i przytulić – nie żyjemy w świecie Disneya, ale utrzymuj swoje podejrzenia na zdrowym poziomie, większość ludzi to dobrzy ludzie.

ZAŁOŻENIE: że kobiety nie są w stanie się wyluzować

RZECZYWISTOŚĆ: Istnieje pewien rodzaj satysfakcji płynącej ze znalezienia miejsca do odpoczynku, które kosztuje tyle samo, co bułka z kiełbasą, i nie jest on zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Uwielbiam okazje, więc jeśli tylko drzwi i okna są zamykane na klucz, a w pokoju jest jakiś system wentylacji – czy to wentylator, klimatyzacja, czy delikatna wieczorna bryza – nie mam nic przeciwko. Kobiety nie potrzebują luksusowych hoteli z bezpłatnymi suszarkami do włosów i prasowalnicami do garniturów, gdy podróżują z plecakiem. Dżinsowe szorty nie wymagają prasowania, a suszarki do włosów są prawie całkowicie zbędne w większości miejsc (na poziomie morza) w Ameryce Południowej. Chcesz wysuszyć włosy? Wyjdź na zewnątrz na 12 sekund – zadanie wykonane.

Naszą niesamowitą autorkę podróżującą solo, Amy Baker, można znaleźć na: Facebook, Twitter, Web i Instagram.

Pobierz aplikację Hostelworld już teraz, aby rozpocząć swoją podróżniczą listę życzeń!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top