Zwiedzanie Zagrzebia jak prawdziwy backpacker

Kiedy ludzie mówią Chorwacja, myślą o turkusowych morzach, słonecznych wyspach i zielonych parkach narodowych, a nie o miejskich ucieczkach. Ale backpackerzy, którzy odwiedzając Chorwację wybierają popularne miejsca na południu kraju, popełniają duży błąd, nie biorąc pod uwagę uroku jej stolicy. Oczywiście, w Zagrzebiu może brakować plaży, ale to, czego brakuje w piasku i morzu, można znaleźć w osobowości i kulturze. Poza tym jest tu tak wiele wspaniałych rzeczy do zrobienia, że i tak nie miałbyś czasu na opalanie! Oto 12 rzeczy, które warto zobaczyć w tym niedocenianym mieście, aby pokazać Ci wszystkie powody, dla których warto odwiedzić Zagrzeb!

Zagabria cosa vedere - la città

@zurux

Odwiedź Muzeum Zerwanych Związków

To niezwykłe muzeum może brzmieć jak żart, ale w rzeczywistości jest to jedna z najciekawszych atrakcji Zagrzebia. Jest ono pełne dziwnych przedmiotów podarowanych przez ludzi, którzy byli świadkami nieudanych związków, od sukien ślubnych po 30-letnią skorupę – nie, naprawdę. Każdy artefakt jest powiązany z historią opowiedzianą przez osobę ze złamanym sercem, która go podarowała, od łamiących serce, przez zabawne, po wręcz dziwaczne. To muzeum zapewnia fascynujący wgląd w codzienne życie zwykłych ludzi i jest odświeżającą alternatywą dla tradycyjnych muzeów historycznych, których, spójrzmy prawdzie w oczy, prawdopodobnie masz już dość po obejrzeniu ich w całej Europie!

🇭🇷 Zagrzeb co zobaczyć: Muzeum Przerwanych Relacji, Ćirilometodska ul. 2, 10000, Zagrzeb, Chorwacja

godziny otwarcia: 9:00-21:00

ceny: 40 kun (około 5 €)

Visitare Zagabria - il museum of broken relationships

@hopewarrenx

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

Przejażdżka najkrótszą na świecie kolejką linową na Górne Miasto

Górne Miasto to najstarsza część Zagrzebia, składająca się z brukowanych, krętych uliczek, pełnych zabytkowych budynków i, co najważniejsze, szalonych widoków na słoneczne czerwone dachy miasta. Górne Miasto wydaje się być stworzone do zwiedzania pieszo, ciesząc się relaksującą atmosferą i zatrzymując się na kawę lub lody w kawiarni z zapierającym dech w piersiach widokiem. Oczywiście można tam dotrzeć pieszo, ale dlaczego nie wskoczyć do zabytkowego pojazdu i nie wybrać się niebieską kolejką linową na bardzo długą podróż liczącą nie mniej niż 66 metrów? Kolejka linowa działa od ponad 120 lat, a miejscowi wciąż ją uwielbiają!

🇭🇷 Zabytki Zagrzebia: Górne Miasto

godziny otwarcia: Kolejka linowa kursuje co 10 minut od 6.30 rano do północy

cena: 4 kuny (5 €) – warto dla oryginalności

Visitare Zagabria - La Città Alta

📷 @hopewarrenx

Odkryj naprawdę uroczy kościół…

Kolorowy, pokryty dachówką dach kościoła św. Marka jest jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Zagrzeb. Ten malowniczy kościółek wygląda jak wyjęty z bajki, z czerwonym, białym i niebieskim dachem ozdobionym mozaikami średniowiecznych chorwackich, dalmatyńskich i słowiańskich herbów. Jest to idealny temat do zdjęć, zwłaszcza gdy niebo jest niebieskie (prawie codziennie w tym słonecznym mieście). Jego wnętrze nie jest otwarte dla zwiedzających, chyba że skorzystasz z naszej rady dla zatwardziałych podróżników. Uczestnictwo w mszy (codziennie od 7:30 do 18:00) jest bezpłatne, jest ciekawym lokalnym doświadczeniem i jedynym sposobem na wejście do kościoła i zobaczenie niesamowitych rzeźb i obrazów, które większość podróżnych omija. Każdy wygrywa!

🇭🇷 Zagrzeb co zobaczyć: Kościół św. Marka, Trg Sv. Marka 5, 10000, Zagrzeb, Chorwacja

godziny otwarcia: 7:30 i 18:00 codziennie na mszę (10:30 w niedziele)

cena: bezpłatnie!

Visitare Zagabria - Chiesa di San Marco

@hopewarrenx

…A potem zwiedzić epicką katedrę

Nad sylwetką Zagrzebia góruje najwyższy budynek w Chorwacji i jeden z najważniejszych – imponująca katedra w Zagrzebiu. Jest to zabytek, z którego miasto jest najbardziej dumne i ma szczególne miejsce w sercach mieszkańców, ponieważ jest miejscem pochówku wielu chorwackich bohaterów. Musisz ją odwiedzić, aby podziwiać jej gotycką architekturę i misterne detale, wejście jest bezpłatne, a całkowita cisza zapewni ci spokojną przerwę od zgiełku miasta. Możesz zauważyć, że zegar na ścianie nie działa, ale nie, nie potrzebuje wymiany baterii. Jest on na stałe zatrzymany o 7:03, dokładnie w momencie rozpoczęcia trzęsienia ziemi w 1880 roku.

🇭🇷 Zagrzeb co zobaczyć: Katedra w Zagrzebiu, 10000, Zagrzeb, Chorwacja

godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 17:00 lub od 13:00 w niedziele

cena: Bezpłatnie!

Visitare Zagabria - Cattedrale di Zagabria

Poszukaj ukrytych skarbów na targu Dolac

Ten codzienny targ jest nazywany “brzuchem Zagrzebia”, więc czy trzeba mówić więcej? Jest to gorące miejsce pełne mieszkańców, którzy przychodzą kupić świeże owoce, mięso i sery z kilkunastu drewnianych straganów ustawianych każdego ranka. Jest też mnóstwo rzeczy dla backpackerów, a niektórzy sprzedawcy oferują pamiątki w postaci kultowego chorwackiego czerwonego serca, a także przekąski, używane książki i kwiaty. Atmosfera jest elektryzująca, szczególnie wcześnie rano, i jest to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia, jeśli zdecydujesz się odwiedzić Zagrzeb, aby doświadczyć autentycznego miasta.

🇭🇷 Zagrzeb co zobaczyć: Dolac Market, Dolac 8, 10000, Zagrzeb, Chorwacja

godziny otwarcia: 7 rano – 2 po południu

cena: wstęp wolny!

Visitare Zagabria - Mercato di Dolac

@hopewarrenx

Zrób sobie przerwę na kawę jak miejscowi

W Zagrzebiu istnieje wspaniała kultura kawiarniana, a ulubioną rozrywką mieszkańców miasta jest zaszycie się w kawiarni na kilka godzin, rozmawiając i obserwując życie. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Zagrzeb wiosną lub latem, zobaczysz stoliki i krzesła pełne ludzi na każdej ulicy w centrum miasta. Atmosfera w Zagrzebiu jest bardzo towarzyska i zrelaksowana, i jest to jeden z powodów, dla których tak bardzo go kochamy! Jeśli kawa to dla Ciebie poważna sprawa, pokochasz Quahwa. Ukryta na UI. Nikole Tesle, to niezależna palarnia, która produkuje najlepszą kawę w mieście, w bardzo fajnym otoczeniu i z jeszcze fajniejszą klientelą!

🇭🇷 Zagrzeb co zobaczyć: Quahwa, Ul. Nikole Tesle 9/1, 10000, Zagrzeb, Chorwacja

godziny otwarcia: Quahwa jest otwarta od 9:00 do 22:00 od poniedziałku do soboty i od 10:00 do 18:00 w niedziele

Visitare Zagabria - caffè

@natanja

Zorganizuj piknik na “Zielonej Podkowie

Jeśli przyjedziesz do Zagrzebia pociągiem, pierwszą rzeczą, którą zobaczysz po wyjściu z dworca, jest idealnie wypielęgnowany zielony ogród, pełen różnych rodzajów kwiatów, fontann i pięknych budynków. To dopiero początek “Zielonej Podkowy”, ośmiu połączonych ze sobą parków publicznych, które ożywiają miasto. W słoneczny dzień są one pełne ludzi rozmawiających, czytających i bawiących się, a na środku Placu Króla Tomisława znajduje się scena, na której często odbywają się improwizowane występy. Nie ma nic lepszego na tani posiłek niż piknik na trawie!

🇭🇷 Zagrzeb co zobaczyć: Zielona Podkowa

godziny otwarcia: zawsze otwarte

cena: Bezpłatnie!

Visitare Zagabria - ‘Ferro di Cavallo Verde’

@hopewarrenx

Spacer po cmentarzu Mirogoj

Można pomyśleć, że to trochę przerażające, aby sugerować odwiedzenie miejsca pochówku dla zabawy, ale cmentarz Mirogoj jest jedną z najpiękniejszych rzeczy do zobaczenia w Zagrzebiu. Po pierwsze, został zaprojektowany przez słynnego chorwackiego architekta Hermana Bolle, tego samego, który stworzył kolorowy dach kościoła św. Marka, więc możesz być pewien, że jest to coś wyjątkowego. On sam jest tam pochowany, wraz z takimi chorwackimi sławami jak poeci i bohaterowie sportowi. Mirogoj to labirynt liściastych łuków, wyłożonych kafelkami ścieżek i dużych kopuł, który jest tak duży, że podczas całego spaceru możesz nie zobaczyć żywej duszy. Poza tym wielu podróżników o tym nie wie (choć powinni!).

🇭🇷 Zagrzeb co zobaczyć: Cmentarz Mirogoj, Aleja Hermanna Bollea 27, 10000, Zagrzeb, Chorwacja

godziny otwarcia: 6:00-20:00 latem, 7:30-18:00 zimą

cena: bezpłatnie!

Visitare Zagabria - cimitero di Mirogoj

@zurux

Napij się drinka (lub więcej niż jednego) na ulicy Tkalčićeva

Ulica Tkalčićeva to najbardziej tętniący życiem obszar Zagrzebia, deptak pełen barów, pubów i restauracji. Jest to centrum życia nocnego w mieście, ale nie jest ostentacyjne ani przesadzone. W prawdziwym chorwackim stylu, jest bardzo swobodny i zrelaksowany, z atmosferą bohemy, mnóstwem miejsc do picia lub jedzenia na zewnątrz i ulicznymi wykonawcami tworzącymi idealną ścieżkę dźwiękową na wieczór. Noc spędzona w barze Tkalčićeva może obejmować lokalne bary, muzykę na żywo, irlandzkie puby, chorwackie piwo rzemieślnicze lub eleganckie koktajle. Lub wszystkie powyższe! Pamiętaj, aby zatrzymać się w Otto & Frank, gdy będziesz chciał zregenerować siły, robią fantastyczne burgery w cenach dla turystów. Podziękuj nam później!

🇭🇷 Zagrzeb co zobaczyć: Ul. Ivana Tkalčića, 10000, Zagrzeb, Chorwacja

godziny otwarcia: Większość barów jest otwarta do 2 w nocy – jeśli chcesz zostać jeszcze dłużej, kluby w centrum, takie jakAlcatraz, są otwarte do białego rana

cena: To zależy od Ciebie! Ale większość barów nie wymaga opłaty za okładkę, a drinki są dobre i tanie

Visitare Zagabria - via Tkalčićeva

@hopewarrenx

Wspinaczka na górę Medvednica

Może nie jest to najlepszy wybór rano po nocnym wyjściu, ale jeśli masz trochę czasu w Zagrzebiu i chcesz zwiedzić okolicę, ta góra jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia. Park przyrody Medvednica, w którym znajduje się góra o tej samej nazwie, leży na północ od miasta. Najwyższy szczyt osiąga wysokość 1035 metrów, co sprawia, że jest to umiarkowana dwugodzinna wędrówka, z możliwością dostrzeżenia lokalnej przyrody, takiej jak ptaki drapieżne, nietoperze i salamandry… i tak, to tylko niewielka odległość od miasta! Po drodze można również odwiedzić kilka niesamowitych zabytków, takich jak mała kaplica Sljeme, w której odbywają się msze o północy w Wigilię Bożego Narodzenia, oraz zamek Medvedgrad, z którego roztacza się niesamowity widok na całe miasto. Istnieją również schroniska górskie serwujące lokalne jedzenie – będziesz go potrzebować, gdy dotrzesz na szczyt!

🇭🇷 Co zobaczyć w Zagrzebiu: Park Przyrody Medvednica, 49240, Sljeme, Chorwacja

cena: dobrze oznakowane szlaki za darmo

Visitare Zagabria - la montagna Medvednica

Wycieczka do Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Kolejną wspaniałą rzeczą w Zagrzebiu jest to, że znajduje się zaledwie dwie godziny jazdy autobusem od jednego z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji, Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Składa się on z 16 turkusowych jezior o najczystszych wodach, jakie kiedykolwiek widziałeś, połączonych dziesiątkami wodospadów. Istnieje szereg drewnianych ścieżek otaczających jeziora, dzięki czemu można spacerować po najbardziej niesamowitych punktach widokowych i zbliżyć się do wodospadów. Przejście całej trasy zajmuje około 6-8 godzin! Możesz z łatwością wybrać się na jednodniową wycieczkę z Zagrzebia, ale w okolicy parku znajdują się również hostele, jeśli wolisz zostać w tym wymarzonym miejscu na kilka dni.

🇭🇷 Zagrzeb co zobaczyć: Park Narodowy Jezior Plitwickich, VH8J 5R Plitvički Ljeskovac, Chorwacja

godziny otwarcia: 7:00-19:00 codziennie

cena: zmienia się w zależności od sezonu. Od listopada do marca wynosi 60 kun (8 €), od maja do października 100 kun (13,50 €), a w szczycie sezonu letniego od czerwca do września 250 kun (33,50 €)

Visitare Zagabria - Parco Nazionale dei Laghi di Plitvice

📷 @pascal_habermann

Pobyt w fantastycznym hostelu

Po zaznaczeniu wszystkich pól na liście tego, co warto zobaczyć w Zagrzebiu, będziesz potrzebować równie fantastycznego miejsca do odpoczynku. Na szczęście Zagrzeb jest pełen fantastycznych hosteli, których ceny zaczynają się już od 8 euro za noc! Chillout Hostel jest jednym z naszych ulubionych, wystarczy spojrzeć na jego dziwaczne akademiki! To super towarzyski hostel imprezowy z tętniącym życiem barem, happy hours, DJ-ami na żywo i wieczorami karaoke. Ponadto są tam dwa psy, które zostały adoptowane przez personel hostelu! Swanky Mint to kolejne miejsce, które uwielbiamy, stara fabryka, która została przekształcona w bardzo stylowy i w pełni wyposażony hostel, nawet z basenem i barem! Po przyjeździe goście otrzymują powitalny zastrzyk tradycyjnego likieru Rakija, aby poczuć smak Chorwacji.

Visitare Zagabria - Chilllout Hostel

hostel Chillout

Więc teraz, gdy znasz już wszystkie te wspaniałe powody, aby odwiedzić Zagrzeb, czy jesteś gotowy, aby dodać stolicę Chorwacji do swojego planu podróży? Jesteśmy pewni, że pokochasz wszystkie małe dziwactwa, które to miasto ma do zaoferowania. Czy masz jakieś inne wskazówki dotyczące Zagrzebia, które nasi czytelnicy powinni znać? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Nie zapomnij sprawdzić innych naszych niesamowitych hosteli w Zagrzebiu!

Więcej informacji: ⬇️

10 pięknych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji

krok w przeszłość, oto co warto zobaczyć w Belgradzie

10 rzeczy do zrobienia w Bukareszcie

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top