10 rzeczy do zrobienia na Sycylii na najbardziej wymarzoną włoską ucieczkę

Sycylia jest pokryta wspaniałymi plażami, oszałamiającą architekturą i rozproszonymi ruinami, co oznacza, że odwiedzający nie muszą wydawać dużo, aby doświadczyć jej właściwie – idealne dla turystów! Jeśli odwiedzasz Sycylię w miesiącach letnich – co zdecydowanie polecam – piesze wycieczki, zabytkowe budowle i pyszne jedzenie w rozsądnych cenach z pewnością uszczęśliwią Ciebie i Twój portfel. Jest to mała wyspa, która jest pełna kultury i atrakcji, więc aby ułatwić planowanie podróży, mam dla Ciebie 10 najlepszych rzeczy do zrobienia na Sycylii.

things to do in siciliy, Tonnara di Scopello, Scopello, Castellammare del Golfo, Italy

@samferrara

1. Przekąska na rynku w Palermo

Jeśli chodzi o zwiedzanie sycylijskich miast, nie ma nic lepszego niż Palermo. Położone w północno-zachodniej części wyspy miasto przenosi Cię z powrotem do prostszego, wyraźnie sycylijskiego stylu życia. Po zostawieniu plecaka w hostelu, udaj się prosto do Mercato di Ballarò, najstarszego i najbardziej ruchliwego targu ulicznego w mieście. To tętniące życiem targowisko wije się wokół kilku ulic Palermo, a sprzedawcy chętnie dokonują sprzedaży, zachęcając do wymiany i degustacji lokalnych produktów. To idealny sposób na rozpoczęcie zwiedzania tej pięknej wyspy.

things to do in siciliy, man washing vegetables at a market stall in palermo

@tomasjolmes

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

2. Zobacz przedstawienie w starożytnym greckim teatrze w Taorminie

Jeśli znajdziesz się po wschodniej stronie wyspy, powinieneś koniecznie udać się do Taorminy. Miasto jest popularnym celem podróży, więc spodziewaj się ruchliwych ulic i uważaj na zwykle zawyżone ceny atrakcji. Jednak wspaniałe widoki i piękne plaże z nawiązką to rekompensują. Pomimo tego, że jest to jedna z głównych atrakcji Taorminy, warto wybrać się na spacer do Teatro Antico di Taormina, starożytnego greckiego teatru, który jest używany do dziś! Widok rozciąga się z pobliskiej Etny na zatokę Naxos – sam ten widok można uznać za jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia na Sycylii. Bilety na zwiedzanie teatru zaczynają się od 10 €, ale pamiętaj, aby sprawdzić z wyprzedzeniem, czy Twoja podróż zbiega się z występem na żywo. Byłbyś zdruzgotany, gdybyś przegapił występ swojego ulubionego artysty w tym całkowicie wyjątkowym i oszałamiającym miejscu!

things to do in siciliy, the ancient greek theatre Teatro Antico di Taormina

@wolfens

3. Ciesz się winem (i widokiem!) na szczycie Castelmola

Rzut kamieniem od ruchliwych ulic Taorminy znajduje się piękna wioska Castelmola. Na szczycie wzgórza stoi zrujnowany XVI-wieczny zamek (otwarty dla zwiedzających od 9:00 do 23:00), który jest wart stromego spaceru, aby się rozejrzeć. Jednak najlepszą częścią spaceru na wzgórze nie jest zamek, ale widok.

Jednym z pierwszych miejsc, które napotkasz na szczycie wzgórza, jest Piazza San Antonio, pięknie wyłożony kafelkami i zapewniający wspaniałe widoki na pobliską Etnę, oszałamiającą okolicę i wspaniałą linię brzegową sięgającą oceanu. Będąc tutaj, koniecznie wejdź do słynnego baru Caffè San Giorgio na kieliszek tradycyjnego wina migdałowego, które serwują odwiedzającym od czasu jego otwarcia w 1700 roku. Warto zauważyć, że Castelmola jest popularną jednodniową wycieczką w sezonie, więc może być bardzo zatłoczona!

things to do in siciliy, view of Castelmola village on top of the hill

@akovacsa

4. Poznaj wielowarstwową historię Katanii

Nieco dalej na południe, na wschodnim wybrzeżu wyspy, znajduje się kolejny przystanek na naszej liście dziesięciu najlepszych rzeczy do zrobienia na Sycylii. Położona u podnóża Etny, Katania jest drugim co do wielkości miastem na wyspie i przez lata była przekształcana przez trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów, w wyniku czego miasto jest mistrzem swojej historii i odporności.

Wyróżniającą się atrakcją Katanii, która odróżnia ją od innych miast na wyspie, jest skomplikowana sieć podziemnych tuneli. Te podziemne trasy prowadzą przez historię Katanii w fascynujących warstwach i stworzyły doskonale zachowane kapsuły czasu o rozległej historii miasta. Polecam wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, która może kosztować około 30 €, ale z czterema przystankami do zwiedzania i przekąskami w tradycyjnym katańskim kiosku, jest to świetny sposób na poznanie fascynującej przeszłości miasta.

things to do in siciliy, man on a moped in catania

@annaauza

5. Zjazd na nartach z aktywnego wulkanu

Po doświadczeniu życia miejskiego wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego, szkoda byłoby nie odwiedzić Etny, dominującego punktu orientacyjnego po tej stronie wyspy. Wulkan jest najwyższym w Europie i jednym z najbardziej aktywnych na świecie!

Etna otoczona jest parkiem narodowym, który zapewnia ucieczkę na łono natury niezależnie od pory roku. Latem warto wybrać się na wędrówkę szlakami prowadzącymi na szczyt wulkanu. Jeśli odwiedzasz wulkan w miesiącach zimowych, znajdziesz tu zarówno miejscowych, jak i podróżnych jeżdżących na nartach i snowboardzie. Wyciągi narciarskie znajdują się po północnej i południowej stronie wulkanu, a dzięki karnetom zaczynającym się od 13 €, nawet osoby z napiętym budżetem mogą skorzystać z tego wyjątkowego miejsca. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić temperament Etny przed wyjazdem, ponieważ dostęp może być zamknięty dla publiczności, jeśli istnieje podejrzenie, że może wyskoczyć!

things to do in siciliy, path on mount etna in the snow

@martino_pietropoli

6. Spacer po starożytnej stolicy Ortigii

Kolejnym kluczowym celem podróży na tej wspaniałej wyspie jest miasto Syrakuzy. Położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Sycylii, nie jest wyjątkiem w bogatej historii i kulturze wyspy. Syrakuzy są dumnym gospodarzem Museo Archeologico Regionale Paolo Orsi, jednego z wiodących muzeów archeologicznych w Europie (otwarte od 9:00 do 18:00 z biletami około 10 €, w zależności od terminu wizyty). Ponadto historyczne centrum miasta znajduje się na małej wyspie Ortigia i jest warte odwiedzenia. W odległości krótkiego spaceru od Ponte Santa Lucia znajdują się starożytne rynki i zrujnowane budowle pochodzące nawet z 6 r. p.n.e. Koniecznie odwiedź Piazza Duomo, jeden z najpiękniejszych placów publicznych w całych Włoszech. Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i chłoń atmosferę.

things to do in siciliy, 3 wheel truck driving along a road by the sea in Ortigia

@maria_cassagne

7. Wędrówka przez Dolinę Świątyń

Argigento jest jednym z najstarszych miast w regionie, a wizyta tutaj jest jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia na Sycylii. Założone w 850 r. p.n.e. Argigento widziało wszystko, ale niezrównane piękno miasta sprawiło, że zawsze było cenioną lokalizacją dla wszystkich władców, którzy osiedlili się na wyspie. Jest domem dla wielu starożytnych ruin i katedr, ale żadna z nich nie dorównuje słynnej Dolinie Świątyń. Położone na obrzeżach Argigento, starożytne greckie zabytki stały się ikoną kultury dla Sycylijczyków, zwłaszcza nieskazitelnie zachowana Świątynia Concordia, jeden z najbardziej zapierających dech w piersiach przykładów architektury greckiej. Park jest otwarty dla zwiedzających od 8:30 do 20:00, a ostatnie wejście odbywa się na godzinę przed zamknięciem. Ceny biletów zaczynają się od 10 €.

things to do in siciliy, statue by the valley of the temples

@daniele_carlini

8. Podziwiaj oszałamiającą architekturę Noto

Jeśli chcesz uciec od tłumów większych sycylijskich miast, gorąco polecam Noto. Położone na południowym krańcu wyspy, w odległości krótkiej (i taniej, bilety kosztują 2-5 €) przejażdżki pociągiem od Syrakuz, Noto jest domem dla wszystkiego, co czyni Sycylię wspaniałą: Greckie ruiny, pyszne jedzenie i piękne plaże, tylko bez tłumów. Nieoficjalna stolica architektury barokowej, Noto jest pełna okazałych budynków i pięknych placów. Aby uzyskać najlepszy widok na Noto, wejdź na wieżę kościoła Montevergini za jedyne 2 €!

things to do in siciliy, Church of Montevergini in Toto

@sabrinamazzeo

9. Island hop z nadmorskiego miasta Marsala

Najbardziej znane ze swojego wina (odpowiednio nazwanego wina Marsala), to ładne miasto położone jest na zachodnim krańcu wyspy. Marsala jest jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w prowincji Trapani, szczycącym się wszystkimi cechami typowego sycylijskiego nadmorskiego miasteczka: plażami, ruinami i bogatą historią. Jednak to, co czyni Marsalę wyjątkową, to dostęp do oszałamiających Wysp Egadzkich, które leżą tuż przy jej wybrzeżu. Ta grupa pięciu wysp, różniących się wielkością i odległością od lądu, zapewnia zróżnicowane krajobrazy i jedne z najpiękniejszych plaż w kraju. Promy mogą zabrać Cię z wyspy na wyspę, ale jeśli masz serce nastawione na czyste, idylliczne plaże, odwiedź Favignana. Bilet promowy w obie strony może kosztować 20 € i sugeruję sprawdzenie rozkładów jazdy online przed wypłynięciem.

things to do in siciliy, a boat on the clear blue sea at marsala

@antony_sex

10. Wspinaczka na Scala dei Turchi

Nazywane “najbardziej romantycznymi plażami na Sycylii”, te wapienne klify zawdzięczają swoją nazwę strukturze przypominającej schody, które kaskadowo opadają do krystalicznie czystych wód poniżej. Obłędne plaże u podnóża klifów zapewniają inne wrażenia niż bardziej powszechne piaszczyste plaże na całej wyspie. Nie zdziw się, jeśli zobaczysz plażowiczów pokrytych mokrym marglem z klifów – miejscowi twierdzą, że glina ma wyjątkowe korzyści dla Twojej skóry! Po zmyciu kłopotów w ciepłej śródziemnomorskiej wodzie, koniecznie wybierz się na spacer po gładkich białych skałach, które tworzą Scala, ale uważaj, mogą być śliskie, gdy są mokre, więc najlepiej chodzić boso! Plaże w połączeniu z imponującymi klifami i widokami nie z tego świata sprawiają, że wizyta w tym wyjątkowym miejscu jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia na Sycylii.

Uwaga: ten punkt orientacyjny może być nieco trudny do zdobycia dla turystów, ale jeśli odwiedzasz Sycylię w miesiącach letnich, często kursują autobusy z Porto Empedocle, które jadą prosto do Scala. Tylko bądź przygotowany na to, że będzie tam tłoczno!

things to do in siciliy, people sitting on Scala dei Turchi (limestone cliffs) overlooking the sea at sunset

@davideragusa

Gotowy na włoską ucieczkę? Sprawdź wszystkie nasze hostele na Sycylii i rozpocznij swoją przygodę!

O autorze:

Elissa jest niezależną kreatywną mieszkającą w Londynie. Zajmuje się głównie scenografią telewizyjną i filmową, ale większość wolnego czasu spędza podróżując. Uzbrojona w swoje niezawodne aparaty 35 mm, zawsze szuka najpiękniejszych miejsc w najbardziej rozsądnych cenach.

Czytaj dalej: ⬇️

najlepszy przewodnik po Włoszechz plecakiem

🌟 Najlepsze hostele weWłoszech

20 najlepszych miejsc dla backpackerów do odwiedzenia w 2020 roku

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top