13 najlepszych miast na świecie, w których można zobaczyć oszałamiającą sztukę uliczną

Language Specific Image

Nie można prosić o bardziej kolorowe spojrzenie na świat niż przez pryzmat sztuki ulicznej. W każdym mieście, w którym jesteś, spójrz na pomalowane, oznaczone, naklejone lub wklejone fasady wokół ciebie, a otrzymasz opowieść o tym miejscu – zwykle inną niż ta, którą lokalna agencja turystyczna chce, abyś zobaczył.

13 miast z tej listy robi to nawet lepiej niż większość. Są to miejsca, w których sztuka miejska pomogła miastu uzdrowić się po trzęsieniu ziemi, gdzie przekazuje gniew życia pod okupacją, gdzie zbudowała sanktuarium bez przemocy z infrastruktury wojennej i gdzie łączy się z charakterystyczną architekturą, tworząc kompozycje, które zobaczysz tylko raz w życiu.

Natura bestii jest taka, że takie dzieła sztuki są tymczasowe. Czy to przez pogodę, czy interwencję człowieka, w końcu zostaną zniszczone. Jeśli wydaje ci się, że dzieło, do którego pielgrzymowałeś, zniknęło, zbadaj okolicę i zobacz, jakie nowe dzieła sztuki możesz odkryć.

Sztuka uliczna w Nowym Jorku, USA

Street Art Graffiti - New York

1-49 Suydam Street autorstwa @AdamFu 📷: @catscoffeecreativity

Bardziej niż gdziekolwiek indziej, to Nowy Jork może twierdzić, że jest miejscem narodzin współczesnej sztuki ulicznej. To tutaj w latach 60. artyści graffiti zaczęli “bombardować” wagony metra tagami i ilustracjami, a w latach 80. artyści komercyjni, tacy jak Keith Haring i Jean-Michel Basquiat (który używał tagu SAMO), malowali na fasadach równie często jak na płótnach.

Niektóre z głównych atrakcji Nowego Jorku to Houston Bowery Wall, gorące miejsce dla artystów ulicznych od ponad 40 lat; Lower East Side, gdzie nawet rolety sklepowe zostały przekazane muralistom; 50-osobowa galeria plenerowa Bushwick Collective na Brooklynie; oraz Big Pun Memorial Mural w Bronxie, corocznie zmieniająca się oda do lokalnego rapera.

Hostele w Nowym Jorku

Sztuka uliczna w Christchurch, Nowa Zelandia

Street Art Graffiti - Christchurch

travelk8sch

Oglądanie sztuki ulicznej w Christchurch może być emocjonalnym przeżyciem. Trzecie co do wielkości miasto Nowej Zelandii wciąż nosi blizny po trzęsieniu ziemi w 2011 roku, które zburzyło budynki i popękało otwarte ulice w CBD. Ten pęknięty krajobraz miejski od tamtej pory pobudzał artystów do działania – najpierw partyzantów, którzy przemykali obok barykad Czerwonej Strefy, a następnie coraz częściej w formie murali na zamówienie, gdy lokalni urzędnicy przekonali się do uzdrawiającej mocy sztuki.

“Jedną z pięknych rzeczy w Christchurch po trzęsieniu ziemi było to, że panowała tam atmosfera “free-for-all”, a zniszczone otoczenie zapraszało do interwencji” – mówi dr Reuben Woods z Watch This Space, która organizuje wycieczki po Christchurch w poszukiwaniu sztuki ulicznej. “Bandos” [opuszczone budynki], które zostały ozdobione graffiti, mają poziom widoczności unikalny dla miasta po trzęsieniu ziemi, podczas gdy murale stworzone na litanię festiwali w ciągu ostatnich sześciu lat stanowią oszałamiające – i dla niektórych bardziej smaczne – punkty orientacyjne”

Miasto tak bardzo lubi swoją sztukę uliczną, że niedawno dodało instalację ośmiu większych niż żywe puszek ze sprayem na publicznym placu w East Frame – są one wyznaczone jako legalne miejsce do ćwiczeń dla młodych artystów.

Hostele w Christchurch

Sztuka uliczna w Betlejem, Zachodni Brzeg, Okupowane Terytoria Palestyńskie

Street Art Graffiti - Bethlehem

tommy_jensen

Miejsce narodzin Jezusa może nie wydawać się oczywistym portem dla sztuki ulicznej. Ale ośmiometrowy mur zbudowany tutaj przez Izrael w celu oddzielenia jego ludności od okupowanych Palestyńczyków od dawna przyciągał artystów ulicznych spragnionych oznaczenia jego powierzchni politycznymi oświadczeniami – w szczególności Banksy’ego. To właśnie tutaj można znaleźć niektóre z najsłynniejszych szablonów brytyjskiego artysty, w tym szablon przedstawiający dziewczynę przeszukującą żołnierza, gołębia w kamizelce kuloodpornej i mężczyznę rzucającego kwiatami zamiast koktajlu Mołotowa.

Związek Banksy’ego z tym miejscem jest tak silny, że w zeszłym roku otworzył hotel u podnóża muru oddzielającego, Walled Off. Jest to najlepsze wciągające doświadczenie dla każdego fana jego sztuki. Oprócz tego, co określa się jako “najgorszy widok ze wszystkich hoteli na świecie”, oferuje on pokoje udekorowane przez Banksy’ego i innych artystów. Niektórzy krytycy twierdzą, że przedsięwzięcie to grozi przekształceniem okupacji w nowość podobną do Disneylandu. Wielu innych popiera działania artysty mające na celu przyciągnięcie turystów do Palestyny.

Sztuka uliczna w Valparaiso, Chile

Street Art Graffiti - Valparaiso

Autor: Un Kolor Distino 📷@damy.bacho

Według Ala Ramireza z organizatora wycieczek Valpo Street Art, dopiero w ciągu ostatnich ośmiu lat sztuka miejska w Valparaiso naprawdę się rozwinęła. Ale drugie co do wielkości miasto Chile ma wyjątkowy wygląd, co oznacza, że murale wyglądają tu nieco inaczej niż w przeciętnej metropolii.

“W większości miejsc na świecie sztuka uliczna i graffiti walczą z szarymi kolorami i często znajdują się w miejscach, które wielu artystów uważa za “strategiczne”. Tutaj sztuka współistnieje z wieloma kolorami Valparaiso” – mówi Ramirez. “Miasto jest pełne starego bruku, sidingów z recyklingu na kolorowych XIX-wiecznych domach, a także jest tak chaotyczne, jak tylko można sobie wyobrazić, z wieloma psami ulicznymi i szalonymi drutami na każdym rogu. Graffiti i sztuka uliczna nadają temu miejscu pewnej harmonii”

Malowanie w dowolnym miejscu jest legalne, jeśli masz pozwolenie właściciela budynku, a nawet jeśli nie, kary są zwykle łagodne. Dwóch najbardziej wpływowych artystów na scenie to para Sammy Espinoza i Cynthia Aguilera, którzy pracują razem jako Un Kolor Distinto. Warto zwrócić uwagę na ich serię Equinox o tematyce pór roku – czwarta i ostatnia praca, właśnie ukończona, obejmuje 22-piętrowy budynek w porcie miejskim.

Hostele w Valparaiso

Sztuka uliczna w Lublanie, Słowenia

Street art graffiti - Ljubljana

marni_may

Słoweńska stolica Lublana jest domem dla być może najbardziej intensywnie upiększonych 12 500 metrów kwadratowych miejskich nieruchomości na świecie. Położona tuż poza centrum miasta Metelkova to autonomiczna dzielnica zbudowana na sztuce ulicznej. Jej kośćcem są koszary wojskowe, które zostały opuszczone po rozpadzie Jugosławii na początku lat 90-tych, a następnie zasiedlone przez artystów i aktywistów, którzy chcieli wykorzystać je do kreatywnych celów. Z biegiem lat przekształcili oni teren za pomocą warstwy murali, błyszczących wielopoziomowych mozaik i fasady wykonanej z wrzecionowatych rzeźb goblinów. Zbudowali także społeczność – nocą drzwi Metelkovej otwierają się, by odsłonić bary, kluby, galerie i miejsca spotkań. Odwiedzający przybywają tu, aby zobaczyć sztukę, która jest większa niż życie, ale zostają, aby doświadczyć innego sposobu życia i bycia na świecie.

Ogromny sukces Metelkovej jako centrum kulturalnego zyskał akceptację lokalnych władz, które na razie pozwalają mieszkańcom mieszkać bez czynszu i prowadzić niezakłóconą działalność, która nie jest ściśle licencjonowana.

Hostele w Lublanie

Sztuka uliczna w Berlinie, Niemcy

Street Art Graffiti - Berlin

amogh_meshram

Nic tak nie przemawia do ulicznego artysty jak pusta ściana, a Berlin jest domem dla definiującej ściany XX wieku. Podczas zimnej wojny zachodnia strona muru berlińskiego została pokryta kolorową, politycznie podsycaną sztuką, a kiedy upadła w 1989 roku, jej 1,3-kilometrowy odcinek został zachowany i przekształcony w płótno dla 105 różnych dzieł sztuki. East Side Gallery wciąż tam jest, po odrestaurowaniu na przestrzeni lat. Uważana za najdłużej działającą galerię na świeżym powietrzu na świecie, nie jest bynajmniej jedyną sztuką miejską w Berlinie, ale była silnym fundamentem sceny, która rozwijała się przez lata 90. i 00.

Zobacz więcej, wędrując po Kreuzbergu, Frierichshain, Schonebergu i Dircksenstrasse w Mitte, a nawet udając się do Muzeum Współczesnej Sztuki Miejskiej Urban Nation, galerii zaprojektowanej specjalnie w celu docenienia sztuki ulicznej.

Hostele w Berlinie

Sztuka uliczna w Melbourne, Australia

Street Art Graffiti - Melbourne

@mc_adventures17

Melbourne, znane jako kulturalna stolica Australii, jest pełne sztuki ulicznej, zwłaszcza wokół labiryntu śródmiejskich uliczek. Lokalizacje takie jak Hosier Lane, Routledge Lane, AC/DC Lane, Duckboard Place, Centre Place, Union Lane i Croft Alley to pola walki, w których o uwagę walczą buntownicze murale i złośliwe tagi.

Podobnie jak w wielu miejscach na tej liście, lokalne władze są rozdarte między wspieraniem sztuki ulicznej, która upiększa dzielnice, a kryminalizacją tagowania i malowania, których nie uważają za wystarczająco artystyczne. Miasto Melbourne publikuje oficjalną mapę sztuki ulicznej, mural Keitha Haringa z lat 80. i Northcote Koori Mural są chronione przez wpisanie do Wiktoriańskiego Rejestru Dziedzictwa, a na niektórych z najpopularniejszych uliczek można malować bez wywoływania drugiego spojrzenia przechodniów. Tylko nie daj się przyłapać na noszeniu puszek ze sprayem.

Hostele w Melbourne

Sztuka uliczna w Atenach, Grecja

Street Art Graffiti - Athens

📷@storiesfrommyworld

“W czasach kryzysu ludzie mają potrzebę wyrażania siebie bardziej niż kiedykolwiek” – mówi Tina Kyriakis z firmy turystycznej Alternative Athens, wyjaśniając, dlaczego w stolicy Grecji w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił boom na sztukę uliczną. Grecja odczuła skutki recesji pod koniec 2000 roku bardziej niż większość krajów, z ogromnym długiem publicznym prowadzącym do niepopularnych środków oszczędnościowych, zamykaniem banków i – w pewnym momencie – ponad 50-procentowym bezrobociem wśród młodzieży. Wielu młodych ludzi nie miało co robić. “Kryzys finansowy zmniejszył również dochód rozporządzalny, który ludzie mogą przeznaczyć na sprzątanie lub odmalowanie ścian swoich domów” – dodaje Kyriakis.

Mocno oznakowane budynki są teraz stałym elementem krajobrazu Aten, podobnie jak wielkoformatowe murale, z których wiele ma podłoże polityczne. Warto zwrócić uwagę na 10-piętrowy obraz Manolisa Anastasakosa przedstawiający wyciągnięte ręce (On modli się za nas) na ulicy Pireus oraz hiperrealistyczną sowę WD(Wiedza mówi – mądrość słucha) rozciągniętą na rogu ulicy w Metaxourgio. A ponieważ grecka gospodarka jest teraz w fazie ożywienia, w mieście panuje szum przypominający Berlin z 2000 roku.

Hostele w Atenach

Sztuka uliczna w Buenos Aires, Argentyna

Street Art Graffiti - Buenos Aires

📷@2ni_colas

Argentyńska stolica Buenos Aires to kolejne miasto, w którym legalne jest malowanie na każdym budynku, o ile masz pozwolenie właściciela. Stworzyło to tętniący życiem krajobraz uliczny, w którym prawie zawsze znajdziesz sztukę w zasięgu wzroku.

Często jest to sztuka skali. Niektóre z najbardziej znanych przykładów w mieście obejmują gigantycznego hiperrealistycznego żółwia Martina Rona (zatytułowanego Pedro Luján i jego pies w nawiązaniu do dwóch mniejszych postaci pod nim) nurkującego ze ściany w Barracas oraz obejmujące cały budynek prace Rona i włoskiego muralisty Blu w Villa Urquiza, dzielnicy zdominowanej przez opuszczone i opuszczone budynki.

Hostele w Buenos Aires

Sztuka uliczna w George Town, Penang, Malezja

Street Art Graffiti - Penang

📷@everywhere_is_on_our_list

Historia sztuki ulicznej w George Town, stolicy malezyjskiego stanu Penang, jest mniej związana z oddolnym ruchem, a bardziej z odgórną rewitalizacją centrum miasta. Niemniej jednak, jest to babcia azjatyckich stolic sztuki ulicznej, a jej rozpadające się murale są jednymi z najlepszych na Instagramie.

Tutejsza sztuka ma spójną jakość, ponieważ wiele z nich zostało zamówionych u kilku wybranych artystów przez władze stanowe, które chciały w nowy sposób zaakcentować kulturalne atrakcje miasta po wpisaniu go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku. Najbardziej wpływowe są prace Ernesta Zacharevica. W 2012 roku stworzył on sześć murali nawiązujących do scen z codziennego życia Malezyjczyków. Każdy obraz w jakiś sposób wchodzi w interakcję ze światem rzeczywistym, na przykład Dzieci na rowerze (wraz z dołączonym rowerem) i Mała dziewczynka w kolorze niebieskim, która wspina się po oknach budynku. Teraz są one wyblakłe, ale to dodaje im uroku.

Hostele w George Town.

Sztuka uliczna w Londynie, Wielka Brytania

Street Art Graffiti London

@dalerolfe

Londyn jest jedną z oryginalnych mekk sztuki ulicznej. Jego ulice są synonimem politycznych szablonów Banksy’ego, prostych wielopiętrowych postaci Stika i szczegółowej dzikiej przyrody ROA. Wiele prac skupionych jest wokół wschodniego Londynu, zwłaszcza Shoreditch i Brick Lane, które w późnych latach 90. i 2000. były ogromnymi ośrodkami dla artystów. Rosnące czynsze wypchnęły większość z nich, ale ich sztuka została w dużej mierze zachowana i nadal jest filarem kreatywnej (choć teraz bardziej oczyszczonej) kultury dzielnicy.

Camden i Brixton to dwa inne główne miejsca w stolicy Wielkiej Brytanii dla sztuki miejskiej – poszukaj Amy Winehouses w pierwszym z nich i Davida Bowiesa w drugim. Jeśli chodzi o współczesne komentarze społeczne, warto zwrócić uwagę na nowe szablony autorstwa Bambi, anonimowej feministycznej artystki, o której mówi się, że prowadzi podwójne życie jako odnosząca sukcesy piosenkarka. Jej obraz Lie Lie Land – przedstawiający Donalda Trumpa i Theresę May tańczących w parodii La La Land – był atrakcją w Islington, zanim został zamalowany na początku tego roku.

Hostele w Londynie

Sztuka uliczna w Canggu, Bali, Indonezja

Street Art Graffiti - Canggu

@aballbounced

Kultura surfingu spotyka się z jogą, duchowością i sztuką uliczną na Bali, szczególnie wśród dużej społeczności emigrantów, którzy przybyli z Australii, Europy i Stanów Zjednoczonych. Rezultatem jest obejmująca całą wyspę skarbnica sztuki miejskiej w wiejskich sceneriach.

Najwyższą jakość i ilość można znaleźć w nadmorskim mieście Canggu. Można tu zobaczyć zarośnięte dzieci bawiące się w szałasach na plaży, zamyśloną kobietę w hostelu lub tygrysa biegnącego za polem ryżowym. Zacznij od zbadania dróg do plaż Batu Bolong i Echo, a także galerii ALLCAPS, przestrzeni wystawienniczej na świeżym powietrzu rozłożonej na ścianach kilku magazynów.

Hostele w Canggu

Sztuka uliczna w Johannesburgu, Republika Południowej Afryki

Kapsztad i Johannesburg rywalizują ze sobą o najbardziej zapadającą w pamięć sztukę uliczną – wiele z nich zawiera przesłania polityczne, które odzwierciedlają niedawną historię kraju z apartheidem.

Ale jeśli jest jedno dzieło, którego nie można przegapić, to jest to stado zebr Faith47 wzbijające kurz, tuż obok placu Ghandi w centrum Joburga. We wciąż zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki ulicznej, urodzona w Kapsztadzie Faith47 jest jedną z najbardziej znanych kobiet zajmujących się street artem na arenie międzynarodowej. Ma tu również swój najnowszy mural – sześciopiętrowego fotorealistycznego słonia na przedmieściach Sandton. Po więcej warto wybrać się do śródmiejskich dzielnic Mabenong, Newtown, Braamfontein i Jeppestown.

Hostele w Johannesburgu

O autorze

Rima jest niezależną od lokalizacji pisarką, dziennikarką, redaktorką i ilustratorką. Obecnie przebywa gdzieś pomiędzy Londynem a Australią, pisząc swoją powieść graficzną i próbując oszukać zimę. Śledź ją na Twitterze i Instagramie pod adresem @rimasabina.

Przypnij ten blog na później!

Street art graffiti Pinterest

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top