15 rzeczy do zrobienia za darmo w Pradze

Popularna wśród podróżników ze względu na bajkowe zamki, niewielkie rozmiary i życie nocne, które zaspokoi potrzeby hedonistów, Praga jest dziś jednym z największych miejsc turystycznych w Europie i już po kilku godzinach spędzonych w mieście dowiesz się, dlaczego. Mimo że jest to zdecydowanie jedna z najbardziej atrakcyjnych cenowo stolic w Europie, przygotowaliśmy listę rzeczy do zrobienia, które nie będą Cię nic kosztować.

1. Obserwuj cogodzinny pokaz na zegarze astronomicznym

Pochodzący z XV wieku, ten piękny i skomplikowany zegar znajduje się z boku Wieży Ratusza Staromiejskiego i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta. Co godzinę przed zegarem gromadzą się tłumy, aby obejrzeć “Procesję Dwunastu Apostołów”. Pod zegarem znajduje się również 12 medalionów, z których każdy reprezentuje znaki zodiaku, które zostały dodane po zegarze w XIX wieku.

2. Odwiedź Josefov

Josefov to praska dzielnica żydowska. Znajduje się na Starym Mieście, a jej początki sięgają X wieku. Ten niewielki obszar jest przesiąknięty historią sięgającą X wieku. Było to miejsce narodzin Franza Kafki i jest domem dla niektórych z mniej odwiedzanych atrakcji miasta, takich jak Stary Cmentarz Żydowski i synagoga. Spacerując jego ulicami, można również spróbować wyobrazić sobie, jak wyglądał ten obszar, gdy liczył około 18 000 mieszkańców.

3. Odkryj wszystko, co ma do zaoferowania Most Karola

Niegdyś jedyny środek przeprawy przez praską rzekę Vlatvain w regionie, Most Karola jest równie ważny jako połączenie dla pieszych ze Starym Miastem, a także jako popularna atrakcja turystyczna. Ten piękny most jest zawsze pełen ludzi korzystających z niego jako środka przeprawy przez rzekę, a także podziwiających spektakularne widoki, którymi się szczyci. Wzdłuż mostu można spotkać artystów ulicznych, muzyków, tancerzy i innych artystów. Wybierz się tam wcześnie rano lub późno w nocy, jeśli chcesz zobaczyć go bez tłumów.

4. Wybierz się na wycieczkę na wyspę Kampa

Niedaleko Mostu Karola na brzegu Wełtawy znajduje się Wyspa Kampa – część Pragi, która jest często uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Spacer po wyspie to świetny sposób na spędzenie kilku godzin wśród malowniczych domów i pięknego parku. Jest też część wyspy z szeregiem domów stojących tuż nad rzeką, dzięki czemu okolica zyskała przydomek “Praskiej Wenecji”.

5.Zobacz widoki ze wzgórza Petrin i wieży widokowej

Jeśli wieża widokowa Petrin wygląda nieco znajomo, to dlatego, że jest to w rzeczywistości mała wersja paryskiej wieży Eiffla! Chociaż sama wieża nie osiąga dużych wysokości, bo zaledwie 60 metrów, to zapewnia niezapomniane widoki dzięki położeniu na szczycie wzgórza Petrin. Wspinaczka na szczyt to 299 kroków, ale w pogodny dzień zostaniesz nagrodzony widokiem, który rozciąga się na najwyższy szczyt w Czechach.

Godziny otwarcia: Październik, marzec: Codziennie od 10:00 do 20:00, listopad-luty: Codziennie od 10:00 do 18:00, kwiecień-wrzesień: Codziennie od 10:00 do 22:00

6. Posłuchaj muzyki na żywo

Praga znana jest ze swoich piw i barów, a wraz z nimi z dużego wyboru lokali oferujących muzykę na żywo i rozrywkę na każdy gust. Jeśli lubisz muzykę rockową, odwiedź Lucerna Music Bar & Club, gdzie występują lokalne zespoły rockowe i odbywają się wieczory tematyczne. Można tam również złapać dziwną noc jazzową. Jest też Futurum Music Bar, który jest siostrzanym barem Lucerny. Każdej nocy można tu znaleźć rozrywkę, od lokalnych zespołów po zespoły koncertujące w mieście, a także DJ-ów. Innym barem wartym odwiedzenia ze względu na muzykę jest Bordo, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy i występują zespoły zajmujące się wszystkim, od hip-hopu po indie rock. Bar ten jest również alternatywnym teatrem i na pewno znajdziesz tu wiele lokalnych zespołów.

7. Podziwiaj różnorodną architekturę

Praga jest domem dla wspaniałej i inspirującej architektury z wielu różnych epok. Jerzego na Zamku Praskim, barokowy kościół św. Mikołaja na Rynku Staromiejskim, gotycki kościół Matki Bożej przed Cyną i Ratusz Staromiejski, oba na Rynku Staromiejskim, a secesyjny styl można podziwiać w wielu budynkach z charakterystycznymi elementami, takimi jak twarze i kwiaty na fasadach budynków.

8. Odwiedź ścianę Johna Lennona

Ściana Lennona lub Ściana Johna Lennona zaczęła się jako zwykła stara ściana, ale od lat 80. stała się hołdem dla słynnego członka zespołu. Po zabójstwie Lennona w 1980 roku, jego wizerunek został namalowany na ścianie naprzeciwko ambasady francuskiej wraz z tekstami piosenek i politycznymi graffiti. Pomimo licznych białych plam nałożonych przez tajną policję we wczesnych latach, wraz z właścicielami nieruchomości w ostatnich latach, graffiti zawsze było ponownie umieszczane, a w ostatnich latach ugięli się przed jego umieszczeniem.

Lokalizacja: Velkop?evorské nám?st

9. Zwiedzanie terenów Zamku Praskiego

Pochodzący z 870 r. Zamek Praski jest popularną atrakcją turystyczną, która dominuje nad panoramą miasta i była niegdyś siedzibą starożytnych królów czeskich. Ogrody zamkowe i znaczną część terenu można zwiedzać za darmo, a na jego terenie często odbywa się wiele wydarzeń i koncertów. Odbywa się tu również “Zmiana warty”, którą można oglądać co godzinę w godzinach od 6:00 do 23:00.

10. Wybierz się na bezpłatną pieszą wycieczkę

Praga to świetne miejsce na pieszą wycieczkę z wieloma romantycznymi i krętymi uliczkami oraz oszałamiającą architekturą. Bezpłatna piesza wycieczka po mieście odbywa się dwa razy dziennie z punktem początkowym na Rynku Staromiejskim przed Biurem Turystyki o godzinie 10:45 i 14:00 . Ta 3-godzinna wycieczka obejmuje wszystkie popularne miejsca, a także niektóre mniej znane obszary, a wszystko to w towarzystwie wiedzy wewnętrznej. Wycieczki są bezpłatne, ale przewodnicy zarabiają wyłącznie na napiwkach, więc warto wrzucić kilka koron.

11. Spacer po ogrodach Wallensteina

W dolnej części dzielnicy Malá Strana znajdują się dekoracyjne i przyjemne Ogrody Wallensteina. Te pięknie zadbane i zorganizowane ogrody są otoczone fontannami, drzewami i licznymi posągami z brązu, a wstęp do nich jest bezpłatny. W cieplejszych miesiącach odbywa się tu również wiele bezpłatnych koncertów i przedstawień, więc koniecznie sprawdź harmonogram. Należy pamiętać, że ogrody są otwarte tylko od 1 kwietnia do 31 października.

12. Odwiedź Czeskie Muzeum Muzyki

W urzekającym barokowym kościele Santa Maria Magdalena znajduje się Czeskie Muzeum Muzyki, w którym mieści się unikalna kolekcja instrumentów muzycznych. Wstęp do tej wspaniałej atrakcji jest bezpłatny w każdy pierwszy czwartek miesiąca i zdecydowanie warto ją odwiedzić. Można tu nie tylko zobaczyć instrumenty sprzed wieków, ale także zagłębić się w związek człowieka z muzyką, a także posłuchać wszelkiego rodzaju próbek dźwiękowych

13. Odwiedź kościół Matki Bożej przed Tyn

Na Rynku Staromiejskim jednym z najbardziej dominujących elementów jest oszałamiający Kościół Matki Bożej przed Tynem. Ten gotycki kościół jest natychmiast rozpoznawalny dzięki dwóm iglicom; jednak we wnętrzu dominuje styl barokowy. Plotka głosi również, że kościół ten był inspiracją dla zamku Śpiącej Królewny Walta Disneya.

14. Zobacz nową architekturę “Tańczącego Domu

Wierzcie lub nie, ale nazwa budynku pochodzi od jego wyglądu, a nie od tego, co znajduje się w środku. Tańczący Dom lub “Fred i Ginger”, jak został nazwany, to budynek Nationale-Nederlanden w Pradze. Został zaprojektowany przez chorwacko-czeskiego architekta Vlado Miluniego we współpracy ze znanym kanadyjsko-amerykańskim architektem Frankiem Gehrym, a swoją nazwę zawdzięcza parze tancerzy (stąd nawiązanie do Freda i Ginger). Jego projekt był wówczas bardzo kontrowersyjny, ponieważ wielu uważało, że nie pasuje do historycznego otoczenia. Dziś jest to bardzo popularna atrakcja w krajobrazie miasta.

15. Zapraszamy do pubu!

Ok, ok… więc nie jest to całkowicie darmowe. Ale gdy już znajdziesz odpowiedni pub, kufel piwa jest znacznie tańszy niż w innych europejskich stolicach. Ujmę to tak – kufel piwa w Paryżu kosztuje około 7 €, w Oslo do 10 €, podczas gdy w Dublinie będziesz musiał wydać prawie 6 € ciężko zarobionych pieniędzy na piwo. W Pradze wystarczy jednak znaleźć pub, w którym piją miejscowi, a za drinka zapłacimy nie więcej niż 1,50 euro. Jak znaleźć takie bary? To proste – zapytaj pracowników hostelu.

Podziękowania dla njtrout_2000, iursu, Mirka23 i zoonabar za dodatkowe zdjęcia.

Zarezerwuj hostele w Pradze

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top