5 dni w Wenecji, Włochy

5 dni w Wenecji, Włochy

Dzień 1 – Spacer po wodzie

Wenecja to jedno z tych miast na świecie, które bez względu na to, ile razy o nim czytałeś lub ile zdjęć widziałeś, będziesz całkowicie zaskoczony, gdy po raz pierwszy tam przyjedziesz. Zbudowana jest na 118 wyspach, więc jak można sobie wyobrazić, woda jest absolutnie wszędzie. Kiedy po raz pierwszy przyjedziesz, wyjdź na zewnątrz, aby poznać miasto i dowiedzieć się, jak poruszać się po różnych mostach i kanałach. Będziesz tego potrzebować, ponieważ przez cały okres pobytu będzie to wszystko, co zobaczysz.

Podczas spaceru po mieście zauważysz (trudno nie zauważyć), że różne wyspy są połączone wieloma mostami. Niektóre z nich są bardziej znane niż inne, a mianowicie MostWestchnień (Ponte dei Sospiri) i Most Rialto (Ponte di Rialto). Pierwszy z nich został zbudowany w 1600 roku i otrzymał swoją nazwę od więźniów, którzy wzdychali, gdy musieli z niego korzystać (był połączony z więzieniem). Ten drugi jest najstarszym mostem w mieście i na pewnym etapie był jedynym punktem przeprawy przez WielkiKanał (flagowy kanał miasta). Most Rialto jest szczególnie wyjątkowy, ponieważ był budowany w sumie siedem razy!

Piazza San Marco (Plac Świętego Marka, jedyny prawdziwy plac w mieście) to miejsce, do którego z pewnością udasz się pierwszej nocy w Wenecji. Jest to główna atrakcja turystyczna miasta, pełna kawiarni, w których często grają zespoły muzyczne. W porównaniu do innych europejskich miast, a w szczególności innych włoskich miast, imprezy po zmroku w Wenecji są nieco łagodniejsze. Zamiast wylądować na najbliższym stołku barowym i zatankować wybór piw i alkoholi w barze, zamiast tego możesz znaleźć się w kawiarniach. Nie jest to jednak złe, ponieważ zazwyczaj serwują one alkohol do późna, podobnie jak puby.

Dzień 2 – Degustacja wina

W najbardziej wysuniętej na wschód części Wenecji Euganejskiej, w regionie, w którym położona jest Wenecja, znajduje się obszar winiarski Lison Pramaggiore DOC. Winorośl rośnie tu od ponad 3000 lat, a ziemia w regionie prawie gwarantuje ciągły wzrost dzięki osadowi w glebie. Dzięki temu winorośl zawsze kwitnie.

Region produkuje szeroki wybór win, z których najbardziej znane to Sauvignon, Chardonnay i Merlot. 25 lat temu winnice zostały przekształcone w wyspecjalizowaną kulturę, wzmacniając znaczenie winnic zarówno pod względem rolniczym, jak i turystycznym w regionie. Tysiące odwiedza je każdego roku, a wycieczki trwają tylko około pół dnia, dzięki czemu nie spędzasz zbyt wiele dnia na degustacji lokalnego wina, pozostawiając cię zbyt pijanym, by zrobić cokolwiek tej nocy.

Niestety La Fenice, dom weneckiego teatru operowego, został poważnie uszkodzony przez pożar w 1996 roku. Chociaż mogło to być epicentrum sztuki widowiskowej w tym wodnym mieście, tymczasowy zamiennik znany jako PalaFenice jest miejscem, w którym wystawiana jest większość oper odwiedzających Wenecję. Bilety kosztują około 20 € i jest to miły sposób na spędzenie wieczoru, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Inne miejsca w mieście, w których odbywają się opery, to kościół Frari i Scuola di San Rocca.

W całym mieście znajduje się kilka teatrów, choć wiele z nich wystawia sztuki w ojczystym języku kraju, co może być męczącym wydarzeniem. Ale jeśli masz ochotę spróbować dowiedzieć się, co mówią aktorzy, Teatro Goldoni na Calle Goldoni, San Marco jest miejscem, do którego warto się udać.

Dzień 3 – Splendor piękna Wenecji

Piazza San Marco to także świetne miejsce na spędzenie kilku godzin w ciągu dnia. Kiedyś opisany przez Napoleona jako “najlepszy salon w Europie”, różni się od innych placów na świecie, ponieważ nie został zaatakowany przez samochody. Zamiast tego całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego obszar jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, w którym można usiąść na kilka godzin i zebrać myśli. Na placu znajduje się wiele kawiarni, a mianowicie , najstarsza kawiarnia na świecie z 1720 roku

Jeśli nie jesteś zadowolony z uderzenia szczęką o podłogę tylko raz w ciągu jednego poranka, Basilica San Marco (katedra św. Marka), która została zbudowana w 1094 roku, naprawdę zapiera dech w piersiach – i to tylko z zewnątrz. Po wejściu do środka Twoje zmysły (zwłaszcza wzrok) będą pracować w nadgodzinach, ponieważ jest tak wiele mozaik i posągów, na które można się gapić.

Słowa sztuka i Włochy idą w parze. Karygodne byłoby odwiedzenie Wenecji i nie pójście do galerii. W tym miejscu do gry wkracza Galleria dell’Accademia na Campo della Carita. Zawierająca niesamowitą kolekcję sztuki weneckiej, w tym Chrystusa w Domu Lewiego Paolo Veronese (pierwotnie znanego jako Ostatnia Wieczerza), większość dzieł w oryginalnej galerii została zabrana z kościołów i klasztorów, które zostały zaatakowane. Wejście do galerii jest ograniczone do 300 osób jednocześnie, więc pora lunchu jest dobrym czasem na wizytę.

Pełne studentów, którzy zostali uwolnieni w miesiącach letnich, Campo Santa Margherita jest zawsze pełne życia, gdy zachodzi słońce. Wraz z tymi uczniami jest niezła mieszanka mieszkańców i turystów. Istnieją różne rodzaje lokali, w których można spędzić noc, takie jak restauracje, kawiarnie i bary.

Dzień 4 – Werona

“Werono, Werono, gdzie jesteś Werono? Na szczęście nie jest tak daleko od Wenecji (tylko godzina pociągiem). Jest tu wiele do zobaczenia, szczycąc się wieloma wspaniałymi średniowiecznymi budynkami, kościołami i oczywiście balkonem.

Arena w Weronie jest uważana za najwspanialszy amfiteatr we Włoszech po rzymskim Koloseum. Z kolei San Zeno jest jednym z najwspanialszych kościołów w okolicy.

Podobnie jak sąsiednia Wenecja, Werona jest również jednym z najbardziej romantycznych miast we Włoszech. Jest to w dużej mierze zasługa Casa di Giulettea, lepiej znanego jako Dom Julii, gdzie Romeo słynnie wołał do swojej kochanki, która patrzyła na niego z balkonu. Oprócz wszystkich kościołów i atrakcji do odwiedzenia, Werona ma również kilka pięknych placów (jak większość włoskich miast), na których znajduje się mnóstwo kawiarni.

Jeśli zdecydujesz się zostać w Weronie na noc, będziesz rozpieszczany wyborem restauracji, barów i klubów nocnych. Wszystkie trzy są dostępne w dużych ilościach i po prostu trzeba dokonać wyboru, gdzie się udać. Ale jeśli zdecydujesz się pozostać w Wenecji, powrót nie będzie tak bolesny dzięki dobrym połączeniom kolejowym.

Dzień 5 – Kościoły i kanały

Niezależnie od tego, czy jesteś świętym, czy grzesznikiem, musisz odwiedzić niektóre z kościołów w mieście. Chociaż nie mogą się one równać z pięknem bazyliki na Placu Świętego Marka, nadal mają swoje unikalne cechy, po prostu mogą nie być tak spektakularne. Gotycki Chiesa Di Santa Maria Gloriosa Dei Frari (Kościół Najświętszej Marii Panny, znany również jako Frari) jest prawdopodobnie najwspanialszy i znajduje się w nim “Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” (obraz Tycjana). W Wenecji jest zbyt wiele kościołów, by wymienić je wszystkie, ale warto spróbować zobaczyć jak najwięcej z nich.

Teraz są one dość drogie, ale nie można opuścić miasta zbudowanego na wodzie, wsiadając do jakiegoś rodzaju transportu wodnego. Najbardziej znane są oczywiście gondole. Podróżowanie jedną z nich po kanałach to jedyny sposób na poznanie miasta. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na gondolę (przepraszam za kalambur), zawsze możesz skorzystać z rejsów po kanałach lub taksówek wodnych. Należy tylko pamiętać, że cenę gondoli można zazwyczaj targować.

Kolejną ulicą pełną barów, kawiarni i restauracji jest Strada Nova. Najbardziej atrakcyjne w tej ulicy jest to, że jest praktycznie wolna od turystów i tutaj poczujesz się jak prawdziwy Wenecjanin. Ulica jest niezwykle malownicza, więc jeśli nie wypijesz zbyt wielu piw i nadal możesz się skupić, będziesz cieszyć się patrzeniem na budynki i architekturę.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top