Chiński Nowy Rok 2019… Rozpoczynający się Rok Świni

Chiński Nowy Rok, znany również jako Święto Wiosny, będzie obchodzony we wtorek5 lutego 2019 r. przez prawie jedną czwartą światowej populacji.

Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem społecznym i gospodarczym w chińskim kalendarzu. To czas, w którym rodziny spotykają się i świętują nowe możliwości. Tradycyjnie, członkowie rodziny będą podróżować z bliska i daleka, aby być razem i złożyć hołd swoim przodkom. Przed rozpoczęciem uroczystości domy w całych Chinach przechodzą wiosenne porządki, aby oczyścić stare i powitać nowe. Gdy dom jest już czysty, czerwone latarnie, kuplety, obrazy i wycinanki zdobią wszystkie obszary chińskich domów w celu odpędzenia złych duchów. Miasta olśniewają czerwienią i złotem. Przyjaciele i rodziny wymieniają się czerwonymi kopertami z “szczęśliwymi” kwotami pieniędzy, smaczne smakołyki są wręczane jako prezenty, a szalona liczba fajerwerków jest odpędzana od złych duchów i oznacza radość. Bez względu na to, skąd obchodzisz Chiński Nowy Rok, nie zapomnij ubrać się na czerwono – pomyślny, szczęśliwy kolor ściśle związany z tym spektakularnym festiwalem.

Oto 7 najlepszych obchodów chińskiego Nowego Roku na całym świecie w 2019 roku:

1. Chiny – Szanghaj

Jeśli chcesz doświadczyć chińskiego Nowego Roku zarówno przez pryzmat nowoczesności, jak i tradycji, nie szukaj dalej niż Szanghaj. Tutaj festiwal obchodzony jest przez dwa tygodnie, a większość tradycyjnych rytuałów i wydarzeń odbywa się w Yu Garden – jednym z najstarszych i najpopularniejszych obszarów miasta – Bund i oczywiście w wielu miejskich świątyniach. 19 lutego udaj się do Yu Yuan, gdzie zobaczysz najsłynniejszy pokaz lampionów w mieście, odbywający się przy 269 Fangbang Road.

Wskazówka: Ponieważ wiele sklepów w mieście jest zamkniętych przez kilka pierwszych dni nowego roku, jest to świetny czas, aby skorzystać ze spokojniejszych ulic i rozpocząć zwiedzanie.

best chinese new year celebrations - red lanterns

iwtt93

2. Tajlandia – Bangkok

Uroczystości w Bangkoku są bezpłatne i koncentrują się głównie w China Town. Przez cały dzień można tam zobaczyć tancerzy lwów, bębniarzy i sprzedawców oferujących towary przynoszące szczęście. Yaowarat Road jest zamknięta dla ruchu pieszego przez trzy dni obchodów, co oznacza, że znajdziesz się w morzu ludzi, co tylko dodaje atmosfery i doświadczenia. Około godziny 15:00 odbywa się pierwsza z Parad Smoków. Ogon smoka ma setki stóp długości i do jego obsługi potrzeba kilku osób. Po zmroku zapalane są wszystkie wiszące latarnie, a tradycyjni muzycy i tancerze występują na ogromnej scenie w pobliżu bramy Chinatown.

Wskazówka: Jeśli Yaowarat Road jest dla Ciebie zbyt zatłoczona, udaj się do jednej z większych świątyń w Chinatown i okolicach, gdzie będziesz mógł doświadczyć tego samego chińskiego Nowego Roku, tylko w spokojniejszym otoczeniu. Jako bonus, wiele z głównych świątyń odwiedzają tajskie księżniczki!

best chinese new year celebrations - bangkok

wiroj

3. Malezja – Kuala Lumpur

W Malezji wiele osób odpala fajerwerki podczas Chińskiego Nowego Roku, a w Wigilię Chińskiego Nowego Roku można je podziwiać do wczesnych godzin porannych. Petaling Street, w Chinatown, jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia, jeśli jesteś w Kualar Lumpur na uroczystości. Znajdziesz tam chińskie świątynie zatłoczone mieszkańcami, którzy przyszli się pomodlić, a także tańce lwów i oczywiście więcej fajerwerków puszczanych na ulicy. Tancerzy lwa można nawet spotkać w centrum handlowym, aby pobłogosławić sklepy i zachęcić do udanego roku dla biznesu.

Wskazówka: Jeśli chcesz uciec z miasta, wybierz się na krótki lot do Georgetown na wyspie Penang i odwiedź świątynię Kek Lok Si. W nocy tysiące kolorowych lampionów przekształca cały obszar, prawdziwy spektakl, którego nie można przegapić.

best chinese new year celebrations - Malaysia, Kuala Lumpur khalzuri

4. Francja – Paryż

Chiński Nowy Rok jest obecnie jednym z największych corocznych wydarzeń w mieście. Najlepszymi dzielnicami Paryża do świętowania są Belleville i dzielnica w pobliżu Centre Georges Pomidou. Tam ulice tętnią tańcem, procesjami, muzykami, smokami i rybami. Restauracje wypełniają się mieszkańcami i turystami próbującymi tradycyjnych chińskich potraw, takich jak pierogi i makaron. Główna parada Chinatown, której ostateczna data i godzina zostaną ogłoszone, zgodnie z tradycją wyruszy z 44 avenue d’Ivry.

Wskazówka: Chiński Nowy Rok w Paryżu słynie z hucznych obchodów i wyszukanych dekoracji, więc jeśli szukasz prawdziwej imprezy, ale nie możesz wyjechać dalej niż do Europy, to jest to miasto dla Ciebie!

best Chinese new year celebrations - golden dragon

5. Anglia – Londyn

Prawdopodobnie największe obchody chińskiego Nowego Roku poza Azją, londyńskie uroczystości koncentrują się wokół West Endu, w samym sercu stolicy Anglii. Chińska parada noworoczna składa się z kilku kolorowych, ręcznie wykonanych pływaków oraz tańców smoka i lwa. Pływaki wyruszają z Charing Cross Road i przemierzają Shaftsbury Avenue. Udaj się na Trafalgar Square, aby zobaczyć specjalne pokazy, ceremonię dziękczynną, po której następują petardy i ceremonię Lions’ Eye-Dotting.

Wskazówka: Jeśli poczujesz głód, skosztuj autentycznego smaku Dalekiego Wschodu na jednym ze straganów ustawionych wzdłuż Trafalgar Square.

best Chinese new year celebrations - chinatown garryknight

6. Australia – Sydney

Sydney to idealne miejsce do odkrywania chińsko-australijskiej kultury w największym Chinatown w kraju. Sprawdź wyścigi smoczych łodzi w Darling Harbour, gdzie 12-metrowe łodzie, mieszczące do 20 wioślarzy każda, walczą w rytm bicia bębnów, co jest prawdziwym przykładem ducha i mocy smoka! Ponieważ rok 2019 jest rokiem świni, spektakularna nowa latarnia świni autorstwa Quan Hua rozświetli zachodnią promenadę opery w Sydney od1 lutego. Od godziny 19:00 w dniach1,2 i3 lutego zapraszamy do Overseas Passenger Terminal Circular Quay, aby cieszyć się bezpłatnymi tradycyjnymi i współczesnymi występami, w tym K-Pop, japońskimi bębnami oraz chińskimi, tajskimi, indonezyjskimi, koreańskimi i wietnamskimi tancerzami.

Wskazówka:8 lutego będziesz miał rzadką okazję zobaczyć targ rybny w Sydney nocą, gdzie zmieni się on w jasny, wielokolorowy rynek oświetlony latarniami. Będziesz mógł zjeść wszelkiego rodzaju dania z owoców morza, a także tradycyjne dania kuchni chińskiej.

best Chinese new year celebrations - sydney kenya Chan

7. USA – San Francisco

Chiński Nowy Rok po raz pierwszy zaczął być obchodzony w San Francisco w połowie XIX wieku, kiedy wielu imigrantów z Chin przybyło do USA w poszukiwaniu pracy. Dziś miasto szczyci się jedną z największych chińskich społeczności poza Azją.

Te ogromne obchody Księżycowego Nowego Roku trwają dwa tygodnie i obejmują targi kwiatowe, jamboree koszykówki, wybory Miss Chinatown USA i targi Community Street Fair, które obejmują tradycyjne tańce, bębny, akrobatów i wiele więcej. Cokolwiek robisz, upewnij się, że jesteś świadkiem oświetlonej nocnej parady23 lutego od 5.15; zaczyna się na Market Street i wędruje do Chinatown. Główną atrakcją jest 268-metrowy Złoty Smok niesiony przez ponad 100 artystów. Każdego roku ponad trzy miliony ludzi ogląda paradę osobiście lub w telewizji.

Wskazówka: Jeśli nie chcesz stać podczas parady, kup sobie miejsca na trybunach wzdłuż Kearny Street. Bilety kosztują około 30 USD plus koszty wysyłki.

best Chinese new year celebrations - USA - San Francisco dawn Endico

Gdzie będziesz świętować Rok Świni? Myślisz o wyjeździe, aby wziąć udział w Chińskim Nowym Roku? Nie zapomnij ubrać się na czerwono – to pomyślny, radosny kolor ściśle związany z tym zabawnym świętem.

O autorze:

Jestem Freya, niezależna pisarka i konsultantka ds. PR konsumenckiego. Od trzech lat pracuję w branży turystycznej i lubię pisać o wszystkich wspaniałych rzeczach, które nasz świat ma do zaoferowania, mając nadzieję, że zainspiruję innych podróżników. Moje hobby to pisanie, czytanie, filmy, spacery, jedzenie, zakupy i oczywiście podróże. Odwiedź moją stronę internetową www.freyabugeja.co.uk lub śledź mnie na Twitterze i Instagramie za pomocą @fb_comms.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top