Darmowe muzea w Londynie: Kamienne garnki, gry planszowe i wypchany mors

Language Specific Image

Wszyscy wiedzą, że Londyn ma jedne z najlepszych muzeów na świecie, ale czy wiesz również, że większość z nich jest całkowicie *DARMOWA* do odwiedzenia? Niezależnie od tego, czy masz obsesję na punkcie dinozaurów, czy też lubisz dziwaczne garnki, to miasto jest przepełnione niezwykłymi eksponatami, które tylko czekają na odkrycie.

Oto nasz wybór największych, najlepszych i najbardziej niezwykłych bezpłatnych muzeów w Londynie.

Muzeum Sir Johna Soane’a

best free museums london / The Picture Room Recess hidden behind panels in the Picture Room - Photo Gareth Gardner? Dzięki uprzejmości Muzeum Sir Johna Soane’a

free museums in london soane museum @dayana_fata
? @dayana_fata

Prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś o tym niesamowitym miejscu – nawet jeśli mieszkasz w Londynie. Poświęcone słynnemu londyńskiemu architektowi Sir Johnowi Soane’owi, to co czyni to muzeum tak wyjątkowym, to kontrast między kameralnym otoczeniem kamienicy a wspaniałymi eksponatami godnymi Muzeum Brytyjskiego: rzeźbami, antykami, rysunkami architektonicznymi, obrazami Hogartha i Turnera…

Labiryntowy budynek, zaprojektowany i zamieszkiwany przez Soane’a aż do jego śmierci, jest wypełniony po brzegi skarbami, a efekt jest zarówno klaustrofobiczny, jak i czarujący. Zwróć uwagę na ekscentryczne detale, takie jak cela dla wyimaginowanego mnicha Soane’a, alabastrowy sarkofag w piwnicy i pomysłowe przedłużenia ścian (na zdjęciu powyżej), których używał do wyświetlania swoich obrazów, gdy zabrakło mu miejsca.

Adres: 13 Lincoln’s Inn Fields, WC2A 3BP
soane.org

Muzeum Designu

best free museums London / Design museum london_gareth gardener? Gareth Gardner

free museums in london design museum @danilocolo
? @danilocolo

To miejsce jest klasykiem designu samo w sobie i szybko stało się jednym z najlepszych bezpłatnych muzeów w Londynie od czasu jego ponownego otwarcia pod koniec ubiegłego roku. Stała wystawa zatytułowana “Designer Maker User” pomoże ci docenić piękno nawet w najbardziej codziennych przedmiotach, takich jak termosy, konsole Xbox i zegary.

Nowa, imponująca siedziba muzeum obok Holland Park w Kensington znajduje się zaledwie rzut kamieniem od V&A, Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Nauki.

Adres: 224-238 Kensington High Street, W8 6AG
designmuseum.org

Wellcome Collection

free museums london wellcome collection / emma
? @emma.v.martell

free museums london wellcome collection / emma? @emma.v.martell

Zapowiadane jako “bezpłatne miejsce dla nieuleczalnie ciekawskich”, to dziwne i cudowne muzeum bada, co to znaczy być człowiekiem poprzez interaktywne i zabawne wystawy. Podziwiając artefakty medyczne, erotyczne ozdoby falliczne lub bezczelne garnki komorowe, poznasz stosy niejasnych i fascynujących faktów, nawet nie próbując.

Istnieje również wiele możliwości uwolnienia własnej kreatywności i stania się częścią wystawy: skorzystaj z bezpłatnej eksperymentalnej budki fotograficznej, aby uchwycić swoje psychiczne przezroczystości, lub pożycz kilka filcowych tipsów, aby wnieść swoją interpretację “ciekawskich”, “tortur” lub “nagości” na ściany muzeum. Najlepsza wskazówka: po wejściu do budynku spójrz w górę, a zobaczysz jedną z ikonicznych postaci Antony’ego Gormleya zwisających z sufitu.

Adres: 182 Euston Road, NW1 2BE
wellcomecollection.org

Muzeum Dzieciństwa V&A

free museums in London / V and A museum of childhood? V&A Muzeum Dzieciństwa / Robin & Nell Dale

free museums london / museum of childhood / emma

Mieszczące się w pięknym budynku z czerwonej cegły w Bethnal Green, muzeum to jest największym tego typu obiektem na świecie. Nie jest to jednak miejsce tylko dla dzieci – zapewnia ono wspaniałą, nostalgiczną podróż do bardziej niewinnych czasów, z fascynującą kolekcją zabawek i gier z przeszłości.

Obecna wystawa czasowa poświęcona jest grom planszowym i jest to absolutna gratka. Możesz poznać ich historię, odkryć kilka dziwnych i wspaniałych przykładów, a nawet spędzić popołudnie grając w nie – a wszystko to całkowicie bezpłatnie. Tylko staraj się nie patrzeć przerażającym lalkom w oczy ?

Adres: Cambridge Heath Road, E2 9PA
vam.ac.uk/moc/

Muzeum Horniman

free museums in london horniman / emma
? @emma.v.martell

free museums in london horniman / emma
? @emma.v.martell

Ten skarb południowego Londynu jest otwarty od 1890 roku, kiedy to handlarz herbatą i kompulsywny kolekcjoner, Frederick John Horniman, postanowił podzielić się swoim bogactwem niezwykłych przedmiotów, które zebrał podczas swoich podróży. Kolekcja obejmuje owady, rzadkie zwierzęta, maski, rzeźbione lalki, egipskie mumie, odzież plemienną, instrumenty muzyczne, a nawet szkielet rzekomego mermana (męskiej syreny).

Gwiazdą wystawy jest jednak mors z dość komiczną historią. W skrócie, został on wypchany przez wiktoriańskiego taksydermistę, który nigdy wcześniej nie widział żywego morsa. Nie wiedząc, że mają one duże fałdy skóry, wypchał je do granic możliwości.

Horniman to jedno z najlepszych darmowych muzeów w Londynie, a dzięki ogrodom botanicznym, bezpłatnemu zoo i wspaniałym widokom, jest to idealne miejsce na leniwą weekendową wycieczkę. Nie pozwól więc, aby jego mniej niż centralna lokalizacja Cię zniechęciła. Dobra rada: warto wcześniej zjeść brunch w St David Coffee House.

Adres: 100 London Road, SE23 3PQ
horniman.ac.uk

Muzeum V&A

free museums in london / v and a museum london / emma martell? @emma.v.martell

V&A Museum Cafe
v&A Museum Cafe

V&A oferuje dekadencką ekstrawagancję sztuki i designu w ramach budżetu backpackera, przyciągając prawie 3,5 miliona odwiedzających rocznie. Jego ogromna stała kolekcja ma coś dla każdego, czy to tekstylia, obrazy, architektura, ceramika, sztuka japońska, szkło, porcelana, meble, a nawet suknie ślubne. Nawet sam budynek jest piękny, co czyni go jednym z najbardziej instagramowych miejsc w Londynie.

Dzięki wspaniałej kawiarni i spokojnemu dziedzińcowi z tyłu, jest to oaza spokoju i wyrafinowania w centrum Londynu. Warto spędzić tu co najmniej pół dnia, ponieważ jest tu tak wiele do zobaczenia.

Adres: Cromwell Road, SW7 2RL
vam.ac.uk

Muzeum Brytyjskie

free museums in london / british museum / emma martell? @emma.v.martell

free museums berlin british museum @ski_king
? @ski_king

Muzeum Brytyjskie oferuje bezpłatny wstęp dla “uczonych i ciekawskich” od czasu jego założenia w 1753 roku. Jest to najpopularniejsze muzeum w kraju, z ponad 6 milionami odwiedzających rocznie, ale nie martw się, jest duże – bardzo duże, więc jest miejsce dla każdego. Od czego zacząć zwiedzanie tego wspaniałego, przytłaczającego miejsca, poświęconego ludzkiej historii, sztuce i kulturze? Głęboki oddech – cóż, muzeum obejmuje wszystkie kontynenty, grafiki i rysunki, naukę i badania, pieniądze, ciekawostki, prehistorię, malarstwo, antyki, skarby.

To wspaniałe muzeum, po którym można po prostu wędrować i chłonąć. Gwiezdne eksponaty obejmują słynny Kamień z Rosetty i Marmury Elgina, podczas gdy tak bardzo cywilizowana czytelnia i szklana kopuła Wielkiego Dworu są nie do przegapienia. Nie zniechęcaj się tłumami na zewnątrz; kolejka porusza się szybko i warto poczekać.

Adres: Great Russell Street, WC1B 3DG
britishmuseum.org

Muzeum Historii Naturalnej

free museums in london natural history museum @bielbespin
? @bielbespin

free museums in london natural history museum @melvin_mall
? @melvin_mall

Narodowe Muzeum Historii jest domem dla oszałamiających 80 milionów okazów, w tym tych z własnej kolekcji Karola Darwina. Znajdują się tam szkielety, wypchane zwierzęta, owady, smoki morskie, wymarłe stworzenia, drapieżniki i ofiary, a także dość przerażający dinozaur animatroniczny Tyrannosaurus Rex.

Muzeum Historii Naturalnej znajduje się naprzeciwko Muzeum Nauki i Muzeum Wiktorii i Alberta, z których oba są bezpłatne i warte odwiedzenia, więc będziesz potrzebować całej swojej energii! Zaopatrz się wcześniej w kofeinę w Fernandez and Wells w pobliżu stacji metra South Kensington.

Adres: Cromwell Road, SW7 5BD
nhm.ac.uk

Muzeum Nauki

free museums in london science museum @joshuaharrex
?
@joshuaharrex

free museums in london science musseum @mememeblahblahblah
?
@mememeblahblahblah

To oficjalne – nauka jest cool. Każdego roku Muzeum Nauki odwiedza ponad 3 miliony osób. A dlaczego nie, skoro są tam samoloty, pociągi, statki kosmiczne i rakiety, interaktywne eksponaty, komputery i aparaty fotograficzne na przestrzeni wieków oraz historia matematyki?

Będąc na miejscu, koniecznie zobacz Erica, pierwszego działającego robota w Wielkiej Brytanii z 1928 roku, który został przywrócony do życia dzięki kampanii Kickstarter z 2016 roku.

Adres: Exhibition Road, SW7 2DD
sciencemuseum.org.uk

Narodowe Muzeum Morskie

free museums in london national maritime museum @mr_alki? @mr_alki

free museums in london national maritime museum @ianna76

? @ianna76

Wybierz się na jednodniową wycieczkę do eleganckiego Greenwich i odwiedź Narodowe Muzeum Morskie. To wspaniałe muzeum, położone w majestatycznym otoczeniu Greenwich Park, może być największym tego typu obiektem na świecie. Z pewnością jest to jedno z najbardziej imponujących, z ogromną kolekcją obejmującą dzieła sztuki, mapy i wykresy, pamiątki i tysiące innych przedmiotów, w tym modele statków, instrumenty nawigacyjne i obrazy.

Adres: Park Row, SE10 9N
rmg.co.uk/national-maritime-museum

Muzeum w Londynie

free museums in londonMuseum of london / London Before London GalleryMuzeum Londynu

Nie ma lepszego sposobu na zwiedzanie Londynu niż to fantastyczne muzeum poświęcone historii jednego z największych miast na świecie. Eksponaty obejmują długą i wspaniałą przeszłość miasta od 450 000 lat p.n.e. (kiedy nie było tak wielu kawiarni jak obecnie) aż do dnia dzisiejszego. Po drodze można doświadczyć, jak wyglądało miasto Londinium w czasach rzymskich, burzliwej epoki średniowiecza, wojny, pożarów i zarazy w XVII wieku…

Pozwoli ci to lepiej zrozumieć, w jaki sposób Londyn stał się kwitnącą metropolią, którą jest dzisiaj. A najlepsze jest to, że muzeum trwa nawet po opuszczeniu go i ponownym wkroczeniu do żywego, oddychającego miasta.

Adres: 150 London Wall, EC2Y 5HN
museumoflondon.org.uk/museum-london

Narodowa Galeria Portretów

free museums in london national portrait gallery @
@aanbul

free museums in london / National Portrait Gallery Narodowa Galeria Portretów / Autoportret jako żołnierz Ludwiga Kirchnera

Zanim pojawiły się selfie, w zasadzie trzeba było zatrudnić kogoś, kto by cię namalował, aby twoja twarz została uwieczniona dla wszystkich. Obok National Gallery na Trafalgar Square, National Portrait Gallery mieści kolekcję portretów historycznie znanych Brytyjczyków. Znajdziesz tu obrazy Szekspira, królowej Wiktorii i Winstona Churchilla, a także bardziej znane twarze, takie jak Paul McCartney, Lady Diana i Amy Winehouse.

Niezależnie od tego, czy wolisz Van Gogha czy Banksy’ego, w Londynie jest wiele galerii sztuki, które zapewnią Ci rozrywkę.

Adres: Trafalgar Square, WC2H OHE
npg.org.uk

Imperialne Muzeum Wojny

free museums in london imperial war museum @suchaheavyjewel
@suchaheavyjewel

free museums in london imperial war museum @_celiatitos_
? @_celiatitos_

Muzeum poświęcone doświadczeniom wojennym od pierwszej wojny światowej do czasów współczesnych, w tym D-Day, bitwy o Anglię i zimnej wojny. Stałe eksponaty obejmują “Curiosities of War”, kolekcję niezwykłych przedmiotów związanych ze współczesną wojną; oraz “A Family in Wartime”, szczegółowo opisującą codzienne życie zwykłych ludzi podczas II wojny światowej, którzy mieszkali w pobliżu muzeum w Stockwell. Muzeum oferuje fascynujące i otrzeźwiające spojrzenie na jedną z najtrwalszych obsesji ludzkości.

Adres: Lambeth Road, SE1 6HZ
iwm.org.uk

Dlaczego nie przypiąć tego artykułu na później? ?

free museums in London pin

Znasz naprawdę fajne darmowe muzeum w Londynie, którego zapomnieliśmy uwzględnić? Powiedz nam o tym w komentarzach poniżej, a my dodamy je do listy ?

Hostele w Londynie

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top