Jak oszczędzać pieniądze na podróże: najlepszy przewodnik

Jestem totalnym maniakiem pieniędzy. W rzeczywistości ludzie poniżej 35 roku życia zwykle nie mówią zbyt wiele o emeryturach, kontach oszczędnościowych, obligacjach rządowych… ale przysięgam, że nie jestem tak nudny, na jakiego wyglądam! Uwielbiam też podróżować po świecie z moją dziewczyną, z którą odwiedziłem już ponad 25 krajów, starając się zarobić i zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy podczas tych niecałych trzech miesięcy w roku, które spędzamy w Wielkiej Brytanii, naszym rodzinnym kraju. Wiele osób uważa, że zebranie wystarczającej ilości pieniędzy na podróżowanie po świecie jest trudne, ale na szczęście dla ciebie, dzisiaj dam ci moje najlepsze wskazówki, jak zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy, aby podróżować tyle, ile chcesz i więcej.

1. ile pieniędzy potrzebujesz, aby podróżować?

Po pierwsze: musisz mieć jasność co do tego, ile pieniędzy musisz zaoszczędzić, aby podróżować.

dokąd chciałbym podróżować (i co chcę tam robić)?

Nie musisz wchodzić w zbyt wiele szczegółów, ale ważne jest, aby mieć ogólne pojęcie o tym, jaki rodzaj podróży chcesz odbyć. Jeśli chcesz na przykład wspiąć się na Machu Picchu, prawdopodobnie będziesz musiał wydać znacznie więcej niż w przypadku podróży do kilku miast, w których zamierzasz po prostu odwiedzić muzea i inne interesujące miejsca. Odległość również będzie odgrywać rolę: podróż do Los Angeles, a następnie Australii będzie kosztować znacznie więcej niż podróż przez Indonezję i Tajlandię. Warto więc mieć to wszystko na uwadze.

How to save money for travel @agent_illustrateur mapchristine Roy

jak długo będę podróżować?

2 tygodnie? miesiąc? czy zamierzam wziąć gap year? Bez wątpienia jedną z największych zmiennych w budżecie podróży jest czas, przez jaki planujesz podróżować. Im dłużej planujesz podróżować, tym więcej będzie Cię to kosztować.

czy chcę pracować przez część czasu podczas podróży?

czy rozważałeś możliwość pracy i podróżowania w tym samym czasie? To świetny sposób na zwiększenie dochodów przy jednoczesnym rozwijaniu nowych umiejętności i poznawaniu nowej kultury. Nie zapomnij rozważyć opcji pracy lub wolontariatu

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

, aby pomóc Ci zarobić trochę pieniędzy lub zrekompensować część wydatków.

2. Odłóż pieniądze na oddzielne podróże

Po podjęciu decyzji, ile pieniędzy odłożyć na podróż, należy oddzielić te oszczędności od codziennych rachunków, aby w miarę możliwości nie ulegać pokusie ich wydawania.

Widok 1000 euro na koncie bankowym to świetna rzecz. Daje do myślenia:

“Mogę kupić tę sukienkę za 20 euro bez problemu. W dodatku jest na wyprzedaży… a na dodatek oszczędzam około 90 euro na pierwotnej cenie”

Zamiast myśleć..

“OK, mam 1000 euro w banku, ale tak naprawdę 800 euro jest przeznaczone na moją wspaniałą podróż do Ameryki Południowej. Więc w rzeczywistości mam tylko 200 euro, a z tego muszę jeszcze zapłacić za pożegnalny prezent Gemy, podatek lokalny i oczywiście jeść…”

Możesz zdecydować się na tradycyjną skarbonkę lub sprawdzić w banku możliwość otwarcia konta oszczędnościowego (możesz nawet otrzymać niewielkie odsetki od zaoszczędzonych pieniędzy). W każdym razie, upewnij się, że śledzisz ilość pieniędzy, które oszczędzasz, aby z powodzeniem osiągnąć cele finansowe swojej podróży.

How to save money for travel - fan of money sharon McCutcheon

3. Ustal sobie maksymalny budżet

W dzisiejszych czasach mamy szczęście mieć setki darmowych aplikacji mobilnych i internetowych, które pomagają nam śledzić, ile pieniędzy wydajemy i na co. Wygoogluj najlepsze aplikacje, które pasują do Twojego stylu życia i użyj ich, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy obecnie wydajesz i jak możesz je ograniczyć. Na przykład;

  • Jeśli w zeszłym miesiącu wydałeś 80 euro na ubrania, w tym miesiącu zrób to za 0 euro!
  • Jeśli w zeszłym miesiącu wydałeś 70 euro w supermarkecie, skorzystaj z okazji, aby wyrzucić zamrażarkę i to, co już zgromadziłeś na półkach kuchennych, i idź tylko po świeże owoce i warzywa. Zaoszczędzisz około 50 euro w tym miesiącu.
  • Jeśli ostatnio wydałeś 50 euro na jedzenie poza domem, zacznij korzystać z ofert i kombinacji i zwiększ swój budżet spożywczy o 10 euro. Możesz kupić chleb, aby zabrać kanapki do pracy i zaoszczędzić około 40 euro.

How to save money for travel - set a budget - money in wallet peter Stanic

4. Anuluj lub renegocjuj swoje miesięczne długi

Skoro wiemy już, jak wydajemy nasze pieniądze, przyjrzyjmy się tym irytującym poleceniom zapłaty, które otrzymujemy co miesiąc. Po pierwsze, anuluj wszystko, czego nie potrzebujesz lub nie używasz. I tak, mówię tu o siłowni, do której zapisałeś się w styczniu i o której szybko zapomniałeś.

Następnie: zobaczmy, jak możemy renegocjować te comiesięczne polecenia zapłaty, bez których nie możesz żyć.

Umowa na telefon komórkowy

Sprawdź całkowitą kwotę, którą musisz zapłacić miesięcznie w ramach umowy z operatorem komórkowym. Czy odpowiada ona kwocie, za którą jesteś obciążany miesięcznie? Jeśli nie, zapytaj dlaczego.

Następną rzeczą, którą możesz zrobić, jest sprawdzenie, kiedy wygasa Twoja umowa. Jeśli już wygasła, przejdź bezpośrednio na kartę przedpłaconą i zaoszczędź do 35 euro miesięcznie.

Sprawdź również swoje funkcje i zobacz, z których korzystasz najczęściej (a z których nigdy nie korzystasz), a następnie porozmawiaj z dostawcą usług i spróbuj nakłonić go do zmiany planu, który lepiej spełnia Twoje potrzeby. Przy odrobinie szczęścia zaoszczędzisz pieniądze.

Nie zapomnij też skorzystać z porównywarek cen online, aby sprawdzić, czy możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, zmieniając firmę. Mając na uwadze kolejną podróż, możesz poszukać firm, które oferują zniżki lub lepsze stawki za granicą.

Netflix

Sprawdź, ile płacisz miesięcznie. Obecnie podstawowy plan Netflix kosztuje 7,99 euro, więc jeśli płacisz więcej, masz dodatkowe ekrany, których prawdopodobnie nie potrzebujesz. Zaloguj się na swoje konto Netflix i zmień plan na podstawowy.

Konta bankowe

czy płacisz coś za swoje konto bankowe, może 10 lub 15 euro miesięcznie za szereg korzyści premium? Lepiej przyjrzyj się tym korzyściom i sprawdź, czy naprawdę ich potrzebujesz. W niektórych przypadkach mogą one stanowić znaczną oszczędność (moje, na przykład, obejmuje międzynarodowe ubezpieczenie telefonu komórkowego i ubezpieczenie podróżne premium). Jednak inne obejmują dodatki, takie jak ochrona na wypadek wyczerpania środków na koncie lub rzeczy, których prawdopodobnie nie potrzebujesz podczas podróży po świecie.

Jeśli potrzebujesz konta premium z tymi usługami, rozważ sprawdzenie innych opcji w porównywarce online, aby sprawdzić, czy możesz znaleźć to samo za mniejsze pieniądze. Pamiętaj, że 10 euro miesięcznie więcej na koncie bankowym to 120 euro więcej na koniec roku, a jeśli jest to 15 euro, to będzie to 180 euro w ciągu roku.

Jeśli więc znajdziesz międzynarodowe ubezpieczenie telefonu komórkowego, które obejmuje Cię rocznie za 50 euro i międzynarodowe ubezpieczenie podróżne za 40 euro, na koniec roku oszczędność wyniesie od 30 do 90 euro.

5. Sprzedaj wszystko, czego nie potrzebujesz

Jeśli właśnie skończyłeś studia, prawdopodobnie jesteś otoczony podręcznikami, których w ogóle nie potrzebujesz (dzięki Bogu!). Pamiętaj, że możesz je sprzedać online za pośrednictwem witryn takich jak eBay lub wymienić na gotówkę za pośrednictwem aplikacji mobilnych, takich jak Wallapop.

Jeśli planujesz podróżować przez dłuższy czas, możesz zrobić to samo z wieloma innymi rzeczami, których nie będziesz potrzebować podczas podróży. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz miejsce na przechowywanie rzeczy (lub będziesz musiał wysłuchiwać narzekań rodziców na to, że twoje rupiecie zajmują cały pokój!), ale także odciążysz swój umysł i zyskasz bardzo potrzebną gotówkę, która z pewnością ci się przyda.

6. Weź dodatkowe zmiany w pracy (lub znajdź pracę)

Jeśli masz już pracę, świetnie! Możesz spróbować brać dodatkowe zmiany tak często, jak to możliwe. Powiedz swojemu szefowi, że chcesz zaoszczędzić trochę dodatkowych pieniędzy i że następnym razem, gdy będą potrzebować pomocy lub ktoś opuści pracę z powodu złego samopoczucia, wezmą cię pod uwagę i wezwą.

Jeśli nie masz jeszcze pracy, poszukaj pracy w niepełnym wymiarze godzin lub na czas określony (w zależności od tego, na jak długo chcesz wyjechać).

W każdym razie, niezależnie od tego, czy szukasz pracy, czy chcesz zarobić dodatkowe pieniądze, aby uzupełnić swoją obecną pracę, istnieje również możliwość wykonania jednej z poniższych prac za około 10 euro za godzinę:

  • Wypełnianie ankiet online
  • Praca jako statysta telewizyjny
  • Praca jako “tajemniczy lub incognito klient”

How to save money for travel - job - making coffee tim Wright

A teraz, gdy znasz już mój przewodnik na temat oszczędzania pieniędzy na podróże, nie wahaj się ze mną skontaktować, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej rzeczy lub poznać więcej sztuczek, jak zaoszczędzić pieniądze na podróże, lub napisz do mnie komentarz poniżej, aby rozwiązać wszelkie wątpliwości, jakie możesz mieć na temat tego artykułu.

Czytaj dalej…

⭐️ 5 wyjazdów za mniej niż 150€ (all inclusive!)

⭐️ Jak tanio podróżować i oszczędzać w podróży

⭐️ Co można kupić za 10 euro na całym świecie? Wykorzystaj kursy wymiany walut!

O autorze

Cora Harrison jest maniaczką finansów osobistych, która pisze o swoim życiu na TheMiniMillionaire.com i podróżach ze swoją dziewczyną na InsideOurSuitcase.com. Można ją znaleźć edytującą swój najnowszy film na YouTube lub dzielącą się nową historią na Instagramie.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top