Karnawał w Rio de Janeiro – wszystko, co musisz wiedzieć

Rio de Janeiro Carnival

Coroczny karnawał w Rio de Janeiro jest zdecydowanie największym świętem karnawałowym na świecie. Każdego roku ogromna liczba podróżnych zjeżdża do miasta, aby cieszyć się czterema dniami zabawy. Poniżej przygotowaliśmy listę 10 najczęściej zadawanych pytań, które pomogą Ci zrozumieć karnawał w Rio.

1. Kiedy odbywa się karnawał w Rio de Janeiro?

W tym roku karnawał w Rio de Janeiro odbywa się od 24 do 28 lutego.

2. Czym jest karnawał w Rio?

Rio de Janeiro Carnival

Źródło

Karnawał w Rio to huczna seria parad i imprez, które odbywają się 40 dni przed Wielkanocą, tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Jest to również jedno z najważniejszych wydarzeń w brazylijskiej kulturze. Przygotowania do karnawału w Rio trwają miesiącami, a jeśli masz szczęście być w Rio podczas karnawału, możesz spodziewać się spektakularnych parad organizowanych przez miejskie szkoły samby, a także imprez ulicznych, brazylijskiej muzyki na żywo i wielu innych atrakcji.

3. Czym jest Sambadrome?

Zaprojektowany przez słynnego brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera, Sambadrome to “stadion samby” w Rio. Zasadniczo jest to stała trasa parady wyłożona betonowymi trybunami dla widzów, które mogą pomieścić około 70 000 osób. Każdego roku podczas karnawału Sambadrome jest miejscem ekstrawaganckich parad organizowanych przez liczne szkoły samby w Rio. Rozciągający się na długości 700 m (lub prawie pół mili) Sambadrome znajduje się wzdłuż odcinka Avenida Marquês de Sapucaí między Avenida Presidente Vargas i Rua Frei Caneca. Aby obejrzeć parady na Sambadrome podczas karnawału, należy mieć bilet; należy pamiętać, że ceny biletów różnią się w zależności od lokalizacji miejsc na trybunach.

4. Kiedy odbywają się parady?

Rio de Janeiro Carnival

Źródło

Każdego dnia podczas karnawału na Sambadrome odbywa się parada, w której biorą udział różne szkoły samby. Występy odbywają się według kolejności dziobania, a dwanaście najlepszych szkół maszeruje w niedzielę 16 lutego i poniedziałek 17 marca przyszłego roku. Parady, które są również rywalizacją między różnymi szkołami, rozpoczynają się każdego wieczoru o 21:00 i trwają do wczesnych godzin porannych. Każda szkoła samby ma od 70 do 80 minut na pokonanie trasy parady.

5. Kto bierze udział w paradach?

Wszystkie parady podczas karnawału w Rio są otwierane przez “Króla Momo”, Króla Karnawału. Każda szkoła biorąca udział w paradzie wybiera konkretny temat, którego szczegóły są projektowane, produkowane i reżyserowane przez “Carnavalesco” (projektanta karnawału). Wyszukane pływaki są obsługiwane przez dużą liczbę wykonawców, a wielu innych tancerzy i muzyków towarzyszy im na poziomie ulicy. Kilka z nich, na które warto zwrócić uwagę, to Vanguard Commission, grupa na czele parady każdej szkoły. Wykonując bardzo ważną rutynę, ta grupa 12-15 tancerzy nie musi pasować do ogólnego motywu szkoły. Jednymi z najbardziej spektakularnych grup występujących w każdej paradzie są grupy bębniarzy, zapewniające rytm samby dla każdej procesji.

6. Czym są bale karnawałowe w Rio?

Bale karnawałowe w Rio, będące świętem muzyki, tańca i kolorowych strojów karnawałowych, są kolejną popularną częścią karnawału i odbywają się w wielu miejscach w całym mieście. Większość z nich kosztuje od 120 do 170 R$, choć niektóre z bardziej wystawnych uroczystości są droższe, w tym słynny coroczny Magic Ball w hotelu Copacabana Palace, który regularnie przyciąga wielu VIP-ów. Inne popularne bale to Czerwony i Czarny Bal, Bal Piwa i Gejowski Bal Kostiumowy. Jeśli szukasz czegoś bardziej przystępnego cenowo, sprawdź bale w klubie nocnym Rio Scala przy Avenida Afrânio. Odbywający się od 40 lat bal to idealne połączenie brazylijskiej muzyki i samby na żywo.

7. Gdzie najlepiej posłuchać ulicznych zespołów podczas karnawału?

Rio de Janeiro Carnival

Źródło

Jednym z najfajniejszych miejsc, aby posłuchać ulicznych kapel podczas karnawału w Rio de Janeiro jest Avenida Rio Branco w Centro, śródmieściu miasta. Późnym popołudniem jest najlepszy czas, aby się tam udać, ponieważ wtedy można zobaczyć procesje ulicznych kapel, które przemierzają ulicę, grając dla dużej liczby tańczących, pijących biesiadników. W 2014 r. podczas całego karnawału wystąpiło ponad 300 zespołów ulicznych.

8. Czym jest Kraina Samby?

Kraina Samby, czyli Terreirão do Samba, to święto na świeżym powietrzu w obszarze Praça Onze w mieście. Znajdziesz tu dużą scenę z muzyką na żywo, tańcami i nie tylko. Pięćdziesiąt stoisk z jedzeniem i napojami zapewnia imprezowiczom paliwo, które pozwoli im bawić się przez całą noc. Wstęp na imprezę kosztuje 15 R$, a wydarzenie trwa od 19:00 do około 6:00 rano następnego dnia. Samba Land jest otwarta dla biznesu w dniach 21-22 lutego, 28 lutego – 4 marca i 7-8 marca, zaczynając o 19:00 i kończąc około 6 rano następnego dnia.

9. Co dzieje się w Lapa podczas karnawału w Rio?

Bardzo dużo! W Lapa, jednej z najpopularniejszych dzielnic Rio, znajdziesz mnóstwo atrakcji. Większość akcji koncentruje się na Arcos de Lapa, inaczej znanych jako Łuki Lapa. Rozpoczynające się o 20:00 i trwające do świtu uroczystości odbywają się każdej nocy karnawału i obejmują brazylijską muzykę, mnóstwo jedzenia i napojów (w tym stoiska z grillem) oraz mnóstwo zabawy.

10. Czy podczas karnawału w Rio de Janeiro dzieje się coś jeszcze?

Rio de Janeiro Carnival

Źródło

Imprezy uliczne są kolejnym popularnym elementem karnawału i odbywają się w całym mieście. Chociaż wiele z nich powstaje samoistnie, jest też wiele zaplanowanych imprez, takich jak impreza uliczna na placu Cinelândia. Ta popularna impreza, rozpoczynająca się o 17:00 i trwająca do 3:00 nad ranem, odbywa się każdej nocy karnawału. Występują na niej orkiestry, piosenkarze i tancerze samby. Dzięki bardziej oldschoolowemu stylowi muzycznemu wydarzenie to przyciąga nieco starszą publiczność. Aby uzyskać coś bardziej szalonego, udaj się w okolice Sambadrome, gdzie ludzie, którzy nie dostali się do oglądania parad, gromadzą się, aby pić i tańczyć.

Tak więc, jeśli planujesz wybrać się na karnawał w Rio, mamy nadzieję, że daliśmy ci trochę wglądu w to, czego możesz się spodziewać po karnawale w Rio, jednej z najdzikszych imprez na świecie.

Rezerwacja hosteli w Rio de Janeiro

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top