Najlepszy przewodnik turystyczny po Singapurze

Jeśli podróżujesz po Azji Południowo-Wschodniej, prawdopodobnie trafisz do Singapuru. Singapur to coś więcej niż tylko przystanek, to niesamowita mieszanka architektury z innego świata, tradycyjnych świątyń, świateł miasta i futurystycznych ogrodów. To także jeden z najczystszych i najbezpieczniejszych krajów na świecie.

Singapur naprawdę ma coś dla każdego, a twoje pieniądze mogą przejść długą drogę, pomimo tego, że jest to drogie miejsce. Niezależnie od tego, czy jesteś smakoszem, imprezowiczem, fanem kultury i historii, czy po prostu lubisz usiąść i zrelaksować się, nie pożałujesz rezerwacji wycieczki do “Miasta Lwa”.

To miasto-państwo znajduje się na krańcu Półwyspu Malajskiego. Jest to kraj sam w sobie, który został ukształtowany przez brytyjską placówkę handlową i napływ międzynarodowych pracowników. Obecnie zamieszkuje tu wielokulturowa populacja Chińczyków, Malajów, Hindusów, Arabów i Brytyjczyków. Ta mieszanka kulturowa przekłada się na jedne z najsmaczniejszych i najbardziej zróżnicowanych potraw, dzięki czemu Singapur jest jednym z najlepszych miejsc do jedzenia na świecie. Singapur stał się nowoczesnym miastem, ale jest także jednym z najbardziej zielonych w regionie, ze względu na tropikalny klimat i ambicję kraju, aby być miastem w ogrodzie, a nie na odwrót.

Niewielki rozmiar Singapuru i doskonała infrastruktura sprawiają, że podróżowanie po nim jest marzeniem i łatwym do zaplanowania wyjazdem. Możesz szybko przejść od zjedzenia pysznego talerza makaronu w centrum Hawker do imprezowania w jednych z najlepszych barów na dachu na świecie. Spędź poranek na wędrówce przez las deszczowy, a popołudnie na relaksie na plaży, odwiedź muzea lub po prostu spaceruj po ulicach z aparatem w ręku, podziwiając budynki, parki i sztukę uliczną.

backpacking singapore - Marina Bay Sands, Singapore

Hu Chen

Przejdź bezpośrednio do:

 1. Najlepszy czas na wizytę w Singapurze
 2. Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Singapurze
 3. Wiza do Singapuru
 4. Podróżowanie po Singapurze
 5. Plan podróży do Singapuru
 6. Singapur zakwaterowanie
 7. Singapur jedzenie
 8. Kultura Singapuru
 9. Singapur koszty
 10. Singapur porady dotyczące podróży

Najlepszy czas na wizytę w Singapurze

Nie ma charakterystycznych pór roku, a pogoda w Singapurze jest wspaniała przez cały rok. Temperatura może wzrosnąć do 34 stopni Celsjusza i nie spadnie znacznie poniżej 25 stopni Celsjusza. Słońce świeci przez co najmniej 7 godzin dziennie, a wilgotność powietrza wynosi 80 procent. Zimno odczuwalne jest tylko wtedy, gdy zbyt długo przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Podczas gdy opady deszczu są powszechne, prysznice są zazwyczaj krótkie i jest mało prawdopodobne, aby zrujnowały twoje plany. Najbardziej wilgotnymi miesiącami są listopad, grudzień i styczeń, a najbardziej suchymi od lutego do kwietnia.

Wiele lokalnych firm zostanie zamkniętych podczas święta państwowego Chiński Nowy Rok (koniec stycznia/początek lutego). Podczas gdy główne atrakcje i większe centra handlowe pozostają otwarte, miasto nie tętni życiem przez kilka dni, a ceny zakwaterowania i lotów osiągają szczyt. Kiedy Grand Prix Formuły 1 przyjeżdża do miasta we wrześniu, ceny również rosną, więc możesz chcieć tego uniknąć, jeśli masz napięty budżet.

Święto Narodowe obchodzone jest co roku9 sierpnia, z paradami i pokazami sztucznych ogni, aby upamiętnić niepodległość kraju od Malezji. Chociaż nie podróżowałbym specjalnie z tego powodu, warto sprawdzić obchody, jeśli tu jesteś.

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Singapurze

Zwiedzanie jest całkowicie możliwe przy ograniczonym budżecie, a oto lista najlepszych miejsc do odwiedzenia w Singapurze za darmo.

 1. Ogrody botaniczne

Liczący ponad 150 lat, 82-hektarowy Ogród Botaniczny jest domem dla ponad 10 000 rodzajów roślin, starych drzew, orchidei, jezior i przestrzeni koncertowej. Zobaczysz tu także wiele dzikich zwierząt, w tym żółwie i jaszczurki monitorujące!

 1. Ogrody nad zatoką

Najpopularniejsza i najbardziej wyjątkowa atrakcja turystyczna Singapuru. Znajduje się w odległości krótkiego spaceru kładką od Marina Bay Sands. Jest to świetne miejsce do zwiedzania o każdej porze dnia, ale aby zobaczyć Garden Rhapsody – charakterystyczny pokaz światła i dźwięku, musisz być w Supertree Grove o 19:45 lub 20:45. Wstęp do Gardens by the Bay jest bezpłatny i nie są wymagane żadne bilety, chyba że chcesz odwiedzić las chmur lub przejść się podniebnymi mostami.

 1. Rzeka Singapur i obszar zatoki Fullerton

Rzeka i zatoka Fullerton to dawne źródło życia Singapuru, które są pięknymi miejscami do zwiedzania. Dołącz w pobliżu Kim Seng Road i podążaj wzdłuż rzeki w kierunku centrum miasta. Jest to piękny spacer wzdłuż wody z zacienionymi drzewami wzdłuż ścieżki, a jeśli masz szczęście, możesz rzucić okiem na singapurską rodzinę wydr, które żyją w i wokół dróg wodnych. Trzymaj się rzeki po prawej stronie, a miniesz Robertson i Clarke Quays, zanim dotrzesz do obszaru Fullerton Bay, w którym znajdują się jedne z najbardziej historycznych budynków Singapuru.

 1. Tiong Bahru

Jedno z najstarszych osiedli mieszkaniowych w Singapurze, Tiong Bahru, stało się jednym z najfajniejszych miejsc do odwiedzenia. Znajduje się tu świetna mieszanka starego i nowego, gdzie tradycyjne restauracje sąsiadują z hipsterskimi kawiarniami, piekarniami, butikami i księgarniami. Podążaj szlakiem dziedzictwa Tiong Bahru, aby zobaczyć to, co najlepsze w okolicy.

 1. MacRitchie Nature Trail i Reservoir Park

Jeśli lubisz obcować z naturą, udaj się do MacRitchie Nature Trail and Reservoir Park, gdzie znajdziesz promenady wokół zbiornika i szlaki przez las. To malownicze miejsce znajduje się około 30 minut poza miastem. Chociaż nie ma tu stacji MRT, można tu dojechać autobusem lub taksówką. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer w koronach drzew HSBC Treetop Walk.

 1. Southern Ridges i Henderson Waves

Ten 10-kilometrowy szlak pozwala spacerować wśród drzew, łącząc trzy parki – Mount Faber, Telok Blangah i Kent Ridge. W połowie szlaku dotrzesz do Henderson Waves, spektakularnego architektonicznego mostu dla pieszych. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny i wypatrywać po drodze małp. Dołącz do szlaku w Gilman Barracks, gdzie znajduje się kilka kawiarni, restauracji i galerii sztuki, do których można dojechać taksówką lub autobusem. Trasa kończy się na Mount Faber, skąd można zejść do stacji metra Harbourfront MRT, aby złapać pociąg.

 1. Spectra

Marina Bay Sands Light and Water Show lub Spectra, jak wiadomo, odbywa się w pobliżu Event Plaza, na zewnątrz The Shoppes w Marina Bay Sands o 20:00 lub 21:00. Zajmij miejsce, aby obejrzeć tańczące fontanny, kolorowe projekcje i lasery z widokiem na miasto w tle.

 1. East Coast Park

East Coast Park biegnie wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża i najlepiej dojechać tam taksówką. Jest to największy park w Singapurze i piękne miejsce do joggingu, spacerów, jazdy na hulajnodze, rolkach lub rowerze z oceaniczną bryzą na plecach.

backpacking singapore - gardens by the bayGardens by the Bay

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Chinatown, Singapur

 1. Świątynia Relikwii Zęba Buddy

Ta buddyjska świątynia ma pięć pięter i mieści muzeum oraz herbaciarnię. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Chinatown.

 1. Targ uliczny Chinatown

Przejrzyj stragany i zrób zakupy pamiątek na Chinatown Street Market. W ofercie jest ogromna różnorodność, ale pałeczki i naczynia są popularnymi zakupami.

 1. Ulica Keong Saik

Zwróć uwagę na sztukę uliczną i kilka pięknych okazji do zrobienia zdjęć odnowionych sklepów z nowoczesnymi drapaczami chmur w tle. Najlepszy dojazd ze stacji MRT Outram Park.

 1. Hawker Centre

Amoy Street Food Centre, Maxwell Food Centre i Chinatown Complex Food Centre należą do najlepszych w Singapurze. Udaj się do jednego lub wszystkich trzech, aby skosztować taniego i smacznego lokalnego jedzenia.

backpacking singapore - girl standing by chinatown singapore

Najlepsze miejsca do odwiedzenia na wysp ieSentosa

 1. Kolejki linowe

Kolejki linowe zapewniają połączenie powietrzne między Singapurem kontynentalnym a wyspą Sentosa, przez port, zapewniając spektakularne panoramiczne widoki. Istnieją dwie linie – Faber Peak, która pozwala wydostać się z lądu na Sentosę, oraz Sentosa, która pozwala podróżować po mniejszej wyspie wypoczynkowej. Bilety 25 SGD.

 1. Kluby plażowe, bary i restauracje

Sentosa oferuje szereg miejsc do jedzenia, picia i spotkań towarzyskich na wspaniałych plażach lub w ich pobliżu. Tanjong Beach Club jest najbardziej ekskluzywnym klubem, w którym po południu i wieczorem panuje atmosfera rodem z Bali. Siliso Beach ma wiele restauracji, w których można zjeść śniadanie i barów na drinka, a Coastes i Bikini Bar należą do ulubionych.

 1. Universal Studios

Park rozrywki z 28 przejażdżkami znajduje się na terenie Resorts World Sentosa. Park podzielony jest na siedem stref tematycznych, w tym Hollywood i The Lost World. Bilety 79 SGD.

 1. Skyline Luge

Skyline Luge to grawitacyjna przejażdżka na kołach, pozwalająca jeźdźcom kierować saniami po 2,6-kilometrowych trasach zjazdowych. Bilety 29 SGD.

 1. MegaZip

Długa na 450 metrów i wysoka na 75 metrów trzyprzewodowa tyrolka biegnąca przez dżunglę na plażę. Ścigaj się z innymi podróżnikami za 50 SGD za osobę.

 1. Park wodny Adventure Cove

Zjeżdżalnie, leniwe rzeki i morskie życie stanowią część 16 atrakcji tego parku wodnego. Bilety 38 SGD

Najlepsze plaże w Singapurze

 1. Plaża Tanjong

Znajduje się na Sentosa. Tanjong jest domem dla najbardziej ekskluzywnego klubu plażowego w Singapurze i dużych połaci pustego piasku, gdzie można zaparkować ręcznik. Widoki na wodę są stąd szczególnie ładne.

 1. Plaża Palawan

Również na Sentosa, duży odcinek piasku otoczony palmami, które zapewniają tak bardzo potrzebny cień. Znajduje się nieco dalej od barów, restauracji i klubów plażowych. Plaża Palawan jest połączona drewnianym wiszącym mostem z małą wyspą, o której mówi się, że jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Azji kontynentalnej.

 1. Plaża Siliso

Trzecia plaża Sentosa i choć nie jest tak estetyczna, Siliso jest jedną z najpopularniejszych, ponieważ ma największą koncentrację restauracji i barów. To dobre miejsce na brunch na plaży lub skorzystanie z drinków happy hour.

 1. Plaża na wyspie Lazarus

Okrzyknięta najlepiej strzeżonym sekretem Singapuru ze względu na idylliczną białą piaszczystą plażę i błękitną lagunę. Na wyspę Lazarus Island można dostać się łodzią z przystani Marina South Pier. Na wyspie nie ma żadnych sklepów ani restauracji.

backpacking singapore - cable car into the sunset

Wiza singapurska

Wiza turystyczna

Większość narodowości nie potrzebuje wizy, aby wjechać do Singapuru, jednak przed dokonaniem rezerwacji należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi wymogów wizowych w Singapurze. Będziesz potrzebować paszportu ważnego przez 6 miesięcy i potwierdzonych biletów na dalszą podróż. Zdecydowanie zaleca się również zarezerwowanie zakwaterowania przed przyjazdem, ponieważ jest to pytanie, które zostanie zadane przez imigrację po przyjeździe.

Wiza pracownicza

W Singapurze obowiązują surowe zasady. Program Work Holiday jest przeznaczony dla kwalifikujących się studentów i młodych absolwentów w wieku od 18 do 25 lat, którzy chcą pracować i spędzać wakacje w Singapurze przez 6 miesięcy. Wnioski są składane za pośrednictwem Ministerstwa Pracy, ale należy pamiętać, że są one ograniczone do 2000 wnioskodawców jednocześnie. Musisz być absolwentem lub absolwentką studiów licencjackich na uniwersytecie w Australii, Francji, Niemczech, Hongkongu, Japonii, Nowej Zelandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych.

Podróżowanie po Singapurze

Transport publiczny jest niezwykle tani, czysty, niezawodny i łatwy w użyciu. Singapur jest o połowę mniejszy od Londynu, a rozległa sieć pociągów (MRT) i autobusów pozwala zobaczyć dużą część wyspy w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo, wszystkie pociągi i autobusy są klimatyzowane, co daje możliwość ochłodzenia się między miejscami docelowymi.

Aby zapłacić za przejazd, odbierz kartę EZ Link w dowolnej kasie biletowej na stacji MRT lub w sklepie 7-eleven. EZ Link to zbliżeniowa karta płatnicza, którą należy dotknąć przy wchodzeniu i wychodzeniu ze stacji MRT oraz przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusów. Kosztuje ona 12 SGD (w tym 7 SGD kredytu). Nie pozwól, aby saldo spadło poniżej 3 SGD. Saldo można doładować gotówką lub kartą w automatach biletowych na stacjach MRT.

Stacje MRT są zawsze łatwe do znalezienia, a przystanków autobusowych jest mnóstwo. Są one wyraźnie oznaczone i ponumerowane, a kilka autobusów obsługuje najpopularniejsze trasy, co oznacza, że nigdy nie będziesz czekać zbyt długo.

Taksówki są również bardzo przystępną cenowo opcją. Istnieje kilka lokalnych firm taksówkarskich, które można przywołać z ulicy, a na całej wyspie znajdują się wyznaczone punkty odbioru taksówek. Alternatywnie, aplikacje Grab i Gojek są bardzo wydajne i często trzeba czekać tylko jedną lub dwie minuty na ich przybycie. W tych singapurskich taksówkach taryfa jest uzgadniana przed odbiorem i może się okazać, że są one również nieco tańsze!

Singapur jest bardzo przyjazny dla pieszych, a przemieszczanie się między niektórymi dzielnicami może być szybsze. Nie pozwól, aby wilgoć i okazjonalne ulewy Cię zniechęciły, ponieważ spacerując zobaczysz o wiele więcej. Chodniki są w świetnym stanie, z wieloma osłoniętymi przejściami chroniącymi przed warunkami pogodowymi. Nazwy ulic są również wyraźnie oznakowane, a ruch uliczny jest znacznie mniejszy niż w innych dużych miastach Azji Południowo-Wschodniej.

Mieszkam tu już od jakiegoś czasu i nadal korzystam z aplikacji City Mapper, która pomaga mi w nawigacji, szczególnie podczas pieszych wędrówek. Ma ona wbudowane rozkłady jazdy lokalnych autobusów i pociągów i zaleca różne trasy, aby dotrzeć do miejsca, w którym chcesz się znaleźć, z dokładnej lokalizacji.

Jazda na rowerze w Singapurze

Singapur jest bardzo przyjazny dla rowerzystów dzięki bezpiecznym, dobrze utrzymanym drogom i chodnikom oraz fantastycznej 300-kilometrowej sieci Park Connector Network (PCN), która łączy wiele parków i terenów zielonych.

Do niedawna w Singapurze działało kilka firm zajmujących się wypożyczaniem rowerów, umożliwiając odbieranie i oddawanie rowerów w dowolnym miejscu w mieście za pomocą aplikacji na telefonie. Jednak niezrównoważone modele biznesowe i wzmocnione regulacje rządowe doprowadziły do upadku tych firm, co oznacza, że wypożyczenie roweru jest teraz znacznie mniej dostępne. Jeśli chcesz trochę pozwiedzać na dwóch kółkach, możesz odwiedzić sklepy takie jak Hello Bicycle i The Bicycle Hut, oba znajdują się w centrum miasta, a dzienne wypożyczenie kosztuje około 40 SGD.

Jeśli chcesz wydostać się z miasta, udaj się do East Coast Park, gdzie znajduje się wiele wypożyczalni rowerów. East Coast Park biegnie wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża i najlepiej dojechać tam taksówką. Jest to największy park w Singapurze i piękne miejsce do joggingu, spacerów, jazdy na hulajnodze, rolkach lub rowerze z oceaniczną bryzą na plecach. Znajduje się tu wiele barów, restauracji i kawiarni, w których można zatrzymać się na chwilę.

Wypożyczalnia skuterów w Singapurze

Hulajnogi elektryczne są popularnym środkiem transportu w Singapurze, a upadek firm zajmujących się wypożyczaniem rowerów stworzył przestrzeń dla nowych graczy na rynku. Najbardziej znaną platformą udostępniania skuterów jest Neuron. Do korzystania z aplikacji Neuron, która pokazuje lokalizację skuterów, potrzebny jest telefon podłączony do sieci lokalnej lub Wi-Fi. Zwykle jest ich najwięcej w pobliżu rzeki Singapur i w centrum handlowym The Shoppes Mall, obok Marina Bay Sands. Wystarczy zarejestrować się w aplikacji, zeskanować kod QR i rozpocząć jazdę. Hulajnogę należy zwrócić na jedno z wyznaczonych miejsc parkingowych podświetlonych w aplikacji. Koszt to około 7 SGD za godzinę.

Przed wyjazdem

Przyjedź na lotnisko z dużym zapasem czasu. Zwykle rada ta wynika z tego, że lotnisko jest ponure lub kolejki do kontroli bezpieczeństwa są długie, ale nie w tym przypadku. Gdyby Changi miało gablotę z nagrodami, potrzebowałoby własnego terminalu! Nie bez powodu jest ono konsekwentnie uznawane za najlepsze lotnisko na świecie. Wiele usług jest zautomatyzowanych, co oznacza niewiele kolejek, a po “stronie powietrznej” znajduje się mnóstwo sklepów i restauracji, bezpłatne kino, konsole do gier, a nawet ogród motyli. Najnowszym dodatkiem do lotniska jest Jewel, który został otwarty w kwietniu 2019 roku. Jewel to ogromne centrum handlowe i rozrywkowe, które łączy trzy z czterech terminali w Changi. Znajduje się tam ponad 280 restauracji i sklepów, a także HSBC Rain Vortex – najwyższy na świecie kryty wodospad wraz z tysiącami roślin i drzew.

Trasy zwiedzania Singapuru

Trzydniowy plan podróży

Nie martw się, jeśli masz tylko krótki czas na zwiedzanie, zobaczysz wiele. Oto najważniejsze atrakcje, które sprawią, że trzy dni będą epickie:

Dzień pierwszy:

Zanurz się w lokalnej kulturze i udaj się na śniadanie do kopitiam (kawiarni). Kaya Toast and Eggs to podstawa śniadania w Singapurze i jest dostępna na całej wyspie. Polecam podróż MRT do Outram Park i udanie się do Tong Ah Eating House przy Keong Saik Road. Jest to rodzinne miejsce na jednej z najpiękniejszych ulic Singapuru (znajdziesz je za dużą żółtą markizą). Wszystko to można popić lokalną teh (herbatą) lub kopi (kawą). Całość kosztuje mniej niż 5 SGD.

Po śniadaniu warto zwiedzić Keong Saik i sąsiednie ulice. Zwróć uwagę na sztukę uliczną i kilka pięknych okazji do zrobienia zdjęć odnowionych sklepów z nowoczesnymi drapaczami chmur w tle. Stąd udaj się na krótki spacer do Chinatown. Koniecznie zatrzymaj się w Świątyni Relikwii Zęba Buddy, wstęp jest bezpłatny, a wycieczki w języku angielskim odbywają się w soboty o 14:00. Świątynia ma pięć pięter i mieści muzeum oraz herbaciarnię. Zrób małe zakupy pamiątek na Chinatown Street Market, a następnie udaj się do Hawker Centre na lunch. Opcji nie zabraknie, ale Amoy Street Food Centre, Maxwell Food Centre i Chinatown Complex Food Centre należą do najlepszych w Singapurze. Poszukaj stoiska z najdłuższą kolejką i dołącz do niej!

Po całym tym zwiedzaniu i jedzeniu, wskocz na MRT do Harbourfront, gdzie znajduje się VivoCity, największe centrum handlowe w Singapurze i brama do Sentosa. Stamtąd można wsiąść do pociągu ekspresowego Sentosa (4 SGD) lub kupić bilet na kolejkę linową (25 SGD), ale najtańszym sposobem na dostanie się na Sentosę jest spacer. Spacer wzdłuż Sentosa Boardwalk jest bezpłatny.

Nic tak nie kojarzy się z wakacjami jak słońce i piasek między palcami. Niezależnie od tego, czy chcesz poczytać książkę, odpocząć, czy poimprezować z innymi podróżnikami, Sentosa ma trzy dziewicze plaże. Wybierz jedną lub odwiedź wszystkie trzy!

Na jednym końcu wyspy znajduje się plaża Tanjong. Jest ona domem dla najbardziej ekskluzywnego klubu plażowego w Singapurze, ale ma także odcinki pustego piasku, gdzie można zaparkować ręcznik. Widoki na wodę są stąd szczególnie ładne.

Następną plażą wzdłuż wybrzeża jest Palawan Beach i tutaj znajduje się duży odcinek piasku otoczony palmami, które zapewniają tak bardzo potrzebny cień. Znajduje się ona nieco dalej od barów, restauracji i klubów plażowych, więc warto wybrać się na krótki spacer do 7-eleven, aby kupić kilka zimnych napojów i przekąsek. Plaża Palawan jest połączona drewnianym wiszącym mostem z małą wyspą, o której mówi się, że jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Azji kontynentalnej, więc warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny.

Ostatnią, ale nie mniej ważną plażą jest Siliso Beach. Choć może nie jest tak estetyczna jak pozostałe dwie, Siliso jest jedną z najpopularniejszych plaż, ponieważ ma największą koncentrację restauracji i barów, a ludzie gromadzą się na brunch na plaży lub aby skorzystać z drinków happy hour.

W drodze powrotnej na stały ląd można skorzystać z Sentosa Express z Beach Station z powrotem do VivoCity, aby połączyć się z Harbourfront MRT lub usługami autobusowymi, a opuszczenie wyspy nie wymaga żadnych opłat.

Wieczorem możesz trochę zaszaleć i zakończyć wspaniały dzień w jednym z singapurskich barów na dachu. Jedne z najlepszych widoków na panoramę miasta można podziwiać z 1-Altitude. Wstęp od 18:00 do 21:00 kosztuje 35 SGD i obejmuje dwa drinki. Warto wybrać się tam przed godziną 19:00, aby podziwiać widoki za dnia, o zachodzie słońca i w nocy.

Dzień drugi:

Jedno z najstarszych singapurskich osiedli mieszkaniowych Tiong Bahru ewoluowało jako jedno z najfajniejszych miejsc. Znajduje się tu świetna mieszanka starego i nowego, gdzie tradycyjne restauracje sąsiadują z hipsterskimi kawiarniami, piekarniami, butikami i księgarniami. Zjedz śniadanie w uwielbianej piekarni Tiong Bahru lub zatrzymaj się w Forty Hands, kawiarni w stylu australijskim, serwującej smaczne dania z jajek i dobrą kawę. Następnie można spędzić poranek podążając szlakiem dziedzictwa Tiong Bahru po okolicy.

Przed wyjazdem zatrzymaj się na targu Tiong Bahru i udaj się ruchomymi schodami do jednego z najlepszych Hawker Centre w Singapurze. Napij się świeżego soku z trzciny cukrowej i zjedz smaczną przekąskę, niektóre z tutejszych straganów gotują te same potrawy od ponad 50 lat.

Po doświadczeniu tego, co Tiong Bahru ma do zaoferowania, wsiądź do autobusu lub udaj się pieszo w kierunku rzeki Singapur, dołączając do Kim Seng Road to dobre miejsce na rozpoczęcie. Stąd można podążać wzdłuż rzeki w kierunku centrum miasta. Jest to piękny spacer wzdłuż wody z zacienionymi drzewami wzdłuż ścieżki, a jeśli masz szczęście, możesz rzucić okiem na singapurską rodzinę wydr, które żyją w i wokół dróg wodnych. Trzymając się rzeki po prawej stronie, miniesz Robertson i Clarke Quays, a następnie dotrzesz do Centralnej Dzielnicy Biznesowej, w której znajdują się jedne z najbardziej historycznych budynków Singapuru. Jeśli nie masz ochoty na spacer, możesz wybrać się na rejs po rzece (25 SGD).

Zjedz kanapkę z lodami na jednym ze straganów obok mostu Cavenagh Bridge, w pobliżu hotelu Fullerton, a następnie udaj się wzdłuż Queen Elizabeth Walk, a następnie dołącz do Jubilee Bridge, aby zrobić wspaniałe zdjęcia miasta. Na końcu mostu znajduje się posąg Merlion, symbol Singapuru. Z ciałem ryby, reprezentującym początki wioski rybackiej i głową lwa, co jest ukłonem w stronę nazwy miasta “Lion City”, Merlion jest 9-metrowym posągiem tryskającym wodą z pyska, z widokiem na zatokę Marina Bay.

Marina Bay Sands to najbardziej charakterystyczny budynek Singapuru, uznawany na całym świecie za jeden z najbardziej imponujących pod względem architektonicznym. Składa się z trzech 55-piętrowych wież hotelowych, połączonych ogromnym tarasem na dachu, Sands SkyPark. Taras widokowy zapewnia panoramiczne widoki na zatokę, ale wstęp kosztuje 23 SGD. Zamiast tego warto udać się do Spago Bar & Lounge (nie mylić ze Spago Dining Room) między 16:00 a 19:00, od poniedziałku do czwartku, aby skorzystać z Sundowner Menu, które oferuje zniżki na napoje i przekąski barowe. Za piwo zapłacimy 10 SGD, a za jeden z najsmaczniejszych koktajli w Singapurze 16 SGD. Biorąc pod uwagę lokalizację, jest to bardzo dobra cena. Nie pożałujesz też zamówienia kanapki z grillowanym serem!

Garden Rhapsody to charakterystyczny pokaz światła i dźwięku Gardens by the Bay, najpopularniejszej i najbardziej wyjątkowej atrakcji turystycznej Singapuru. Znajduje się w odległości krótkiego spaceru kładką od Marina Bay Sands. 15-minutowy pokaz odbywa się w Supertree Grove codziennie o 19:45 i 20:45. Bilety nie są wymagane, a wstęp do Gardens by the Bay i na pokaz świetlny jest bezpłatny. Przyjedź przed zmrokiem, aby docenić ogrody w świetle dziennym, a następnie zostań na pokaz świateł. Jeśli zgłodniejesz po pokazie, udaj się na kolację do Satay by the Bay i zakończ noc drinkami nad wodą w Boat Quay.

Dzień trzeci:

Odwiedzający Singapur są często zaskoczeni tym, jak zielona jest ta wyspa. Do tej pory doceniłeś już, że nie jest to betonowa dżungla. Pomaga w tym klimat, ze słońcem, wysoką wilgotnością i opadami deszczu, co pozwala na obfitość parków i ogrodów, z których niektóre są nawet zbudowane na szczycie drapaczy chmur.

Ucieknij z miasta na poranek i udaj się do OG zielonej przestrzeni w mieście – Singapore Botanic Gardens, jedynego tropikalnego ogrodu botanicznego na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Stacja MRT znajduje się bezpośrednio obok ogrodów, a naprzeciwko wejścia znajduje się Cluny Court, gdzie można zjeść śniadanie. Liczący ponad 150 lat, 82-hektarowy Ogród Botaniczny jest domem dla ponad 10 000 rodzajów roślin, starych drzew, orchidei, jezior i przestrzeni koncertowej. Zobaczysz tu także wiele dzikich zwierząt, w tym żółwie i jaszczurki monitorujące! Wstęp nie jest płatny, z wyjątkiem Narodowego Ogrodu Orchidei, który kosztuje 5 SGD.

Aby zatankować, wsiądź w pociąg do Telok Ayer MRT i przejdź się do Lau Pa Sat, prawdziwego punktu orientacyjnego Singapuru i z pewnością najbardziej przystojnego Hawker Centre na wyspie. Po obiedzie możesz udać się na Orchard Road, aby przejść się 2,2-kilometrową promenadą i zgubić się w ogromnych centrach handlowych.

Wieczór warto spędzić w dzielnicy Bugis. Loof to wysoko oceniany bar na dachu z doskonałym menu happy hour, działającym od 17:00 do 20:00 od poniedziałku do soboty. Piwo i Prosecco kosztują 10 SGD, a alkohole i wina nalewane są w zależności od godziny, zaczynając od 6 SGD przed 18:00. Noc warto zakończyć na Haji Lane, najstarszej dzielnicy Singapuru, a obecnie jednym z najmodniejszych miejsc z fajnymi sklepami, barami i muzyką na żywo.

backpacking singapore - girl sitting in botanic gardens

Ogrody Botaniczne

Zostajesz na tydzień?

Jeśli masz na tyle szczęścia, by zostać w Singapurze nieco dłużej, oto kilka sugestii uzupełniających trzydniowy plan podróży. Spędź tydzień, a będziesz miał czas, aby podróżować nieco dalej, spróbować szerszej gamy potraw, odwiedzić nagradzane parki zwierząt i jeszcze bardziej zanurzyć się w kulturze Singapuru:

Dzień czwarty:

Little India jest jedną z najbardziej tętniących życiem dzielnic Singapuru i ma zupełnie inny charakter niż reszta miasta. Spędź swój poranek na zwiedzaniu Serangoon Road i sąsiednich ulic. Zatrzymaj się w Tekka Centre, aby przejrzeć stragany i zjeść Roti Prata oraz napić się mlecznej herbaty na śniadanie. Odwiedź piękną świątynię hinduistyczną Sri Veeramakaliamman, której początki sięgają 1800 roku. Jeśli naprawdę lubisz robić zakupy, Centrum Mustafa jest otwarte 24/7 i sprzedaje wszystko, dosłownie wszystko!

Dzień piąty:

Jednym z historycznych zabytków kraju jest Fort Canning Hill, położony na obrzeżach Centralnej Dzielnicy Biznesowej. Wstęp jest bezpłatny. To tutaj Brytyjczycy poddali się Japończykom podczas II wojny światowej. Obecnie można podziwiać starożytne artefakty, spacerować po nieskazitelnych trawnikach i ogrodach. Przez cały rok odbywają się tu również przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne.

Singapur oferuje szeroką gamę wysokiej jakości muzeów do wyboru, niezależnie od tego, czy chcesz uzupełnić swoją kulturę, czy schronić się przed deszczem na kilka godzin, oto trzy z najlepszych.

Muzeum Narodowe Singap uru jest zarówno najstarsze, jak i największe i warto je odwiedzić choćby dla samego budynku. Wstęp kosztuje 10 SGD lub 5 SGD, jeśli masz legitymację studencką. Wewnątrz muzeum podzielone jest na dwie główne galerie, a wystawy odbywają się przez cały rok. Od czasu renowacji i remontu w 2006 roku, muzeum zostało ponownie otwarte, oferując bardziej wciągające i interaktywne środowisko.

Muzeum ArtScience jest jednym z najbardziej uderzających budynków w Singapurze, a jego projekt przypomina kwiat lotosu. Misją muzeum jest odkrywanie, gdzie sztuka, nauka, kultura i technologia łączą się ze sobą. Znajdziesz je na wodzie, w pobliżu Marina Bay Sands, a bilety kosztują 18 SGD lub 13 SGD z legitymacją studencką

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o inne części Azji, wybierz się do Muzeum Cywilizacji Azjatyckich. Tutaj odkryjesz artystyczne dziedzictwo Azji i dowiesz się więcej o kulturach przodków Singapurczyków. Muzeum znajduje się w doskonałej lokalizacji obok rzeki Singapur, naprzeciwko hotelu Fullerton. Bilety kosztują 20 SGD lub 15 SGD z legitymacją studencką.

Wczesny wieczór warto spędzić przy drinku w Level 33, który jest najwyżej położonym miejskim browarem na świecie, lub w żywszym Kinki’s Rooftop Bar, który gra świetną muzykę. W obu przypadkach do godziny 20:00 obowiązują zniżki na drinki i happy hour.

Po drinkach warto wybrać się na drugi pokaz świateł. Oprócz spektakularnego Garden Rhapsody w Gardens by the Bay jest to Marina Bay Sands Light and Water Show . Spectra, jak wiadomo, jest również bezpłatna i można oglądać tańczące fontanny, kolorowe projekcje i lasery z Event Plaza, na zewnątrz The Shoppes at Marina Bay Sands o 20:00 lub 21:00.

backpacking singapore - Marina Bay Sands Light and Water Show

Dni szósty i siódmy

Spędź pozostałe dni jedząc w całym mieście i ponownie odwiedzając niektóre z ulubionych miejsc.

Jeśli nie masz dość widoków na miasto lub masz nieco zamglone oczy podczas wizyt w barach na dachu, wybierz się na ostatnią przejażdżkę Singapore Flyer, gigantycznym kołem obserwacyjnym oferującym 360-stopniowy widok na Singapur i nie tylko. Bilety 33 SGD.

Napij się drinka na Ann Siang Hill i Club Street. Wieczorem ulice są zamknięte dla ruchu kołowego, więc można wybrać miejsce na zewnątrz i cieszyć się atmosferą. Drinks & Co i Operation Dagger to popularne bary w Singapurze. Możesz nawet obejrzeć film w barze/teatrze na dachu The Screening Room. Powinieneś już znać zasady – wypatruj ofert happy hour, które zwykle są dostępne wczesnym wieczorem. Jeśli jest czwartek, sprawdź Highlander w samym sercu Clarke Quay. Od godziny 21:00 oferują oni darmowe drinki za 30 SGD.

Przyjechałeś na dwa tygodnie?

Ty szczęściarzu! Jeśli jesteś tu przez około czternaście dni, możesz zwolnić tempo, zanurzyć się w naturze i wybrać się na jednodniowe lub nocne wycieczki.

Jednodniowe wycieczki z Singapuru

Udaj się do terminalu promowego Changi Point i złap bumboat na Pulau Ubin. Gdy zbierze się 12 pasażerów, łódź rozpocznie 15-minutową podróż. Koszt to 3 SGD. Życie na Ubin jest o wiele bardziej rustykalne niż w Singapurze kontynentalnym i poczujesz się, jakbyś cofnął się w czasie. Najlepszym sposobem na poznanie wyspy jest wycieczka piesza lub rowerowa, która kosztuje około 10 SGD.

Byłeś już w Malezji? Jeśli nie, rozważ czterogodzinną podróż autokarem do wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO miasta Malakka. Podobnie jak Singapur, Malakka jest bogata w historię i jako była kolonia ma wpływy holenderskie, portugalskie i brytyjskie, a także malajskie. Istnieje wiele firm autokarowych do wyboru, z podróżami tak tanimi jak 15 SGD w każdą stronę. Ze względu na odległość i rozkład jazdy autokarów sugerowałbym nocleg. Poszukaj hostelu w pobliżu Jonker Street.

Chociaż Kuala Lumpur znajduje się w odległości lotu, jest to z pewnością wykonalna opcja na jednodniową wycieczkę. Lot trwa mniej niż godzinę, więc będziesz mieć sporo czasu na zwiedzanie malezyjskiej stolicy. Lot w obie strony kosztuje około 80 SGD.

Czy wiesz, że Singapur składa się z 63 wysp? Jeśli chcesz uciec od tłumów i uzupełnić opaleniznę, Singapore Island Cruise oferuje usługi promowe z Marina South Pier. Bilety 18 SGD. Dwie z najlepszych wysp to St Johns Island i Lazarus Island. W szczególności Lazarus jest chwalony jako najlepiej strzeżony sekret Singapuru ze względu na idylliczną białą piaszczystą plażę i błękitną lagunę. Wyspa Lazarus jest połączona groblą z wyspą St Johns, dzięki czemu można odwiedzić obie wyspy podczas jednej wycieczki. Na wyspie nie ma żadnych sklepów ani restauracji, więc spakuj zapasy, aby spędzić dzień i cieszyć się piknikiem na plaży.

Powrót na stały ląd

Katong ma bogatą historię peranakan, mieszcząc przyjemną mieszankę zachodnich kawiarni, restauracji i lokalnych potraw. Jest to najlepsze miejsce na zjedzenie Laksa. Koniecznie wybierz się na spacer wzdłuż Joo Chiat Road, aby zobaczyć kolorowe sklepy.

Southern Ridges to doskonała okazja, aby rozprostować nogi i spalić wszystkie smaczne potrawy Hawker. Ten 10-kilometrowy szlak pozwala spacerować wśród drzew, łącząc trzy parki – Mount Faber, Telok Blangah i Kent Ridge. Po części szlaku dotrzesz do Henderson Waves, spektakularnego architektonicznego mostu dla pieszych. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny i wypatrywać po drodze małp. Dołącz do szlaku w Gilman Barracks, gdzie znajduje się kilka kawiarni, restauracji i galerii sztuki, do których można dojechać taksówką lub autobusem. Trasa kończy się w Mount Faber, skąd można zejść do stacji metra Harbourfront MRT, aby złapać pociąg.

Równie imponujący jest MacRitchie Nature Trail i Reservoir Park, gdzie znajdziesz promenady wokół zbiornika i szlaki przez las. To naprawdę malownicze miejsce około 30 minut poza miastem. Chociaż nie ma tu stacji MRT, można tu dojechać autobusem lub taksówką. MacRitchie jest znacznie bardziej naturalny niż inne parki w Singapurze. Znajdują się tu udogodnienia, ale duża część lasu deszczowego jest nietknięta, co zwiększa szanse na spotkanie małpy lub jaszczurki monitorującej. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer po koronach drzew HSBC TreeTop Walk.

Jeśli jesteś podobny do mnie i lubisz oglądać filmy na świeżym powietrzu, poszukaj jednego z singapurskich kin na świeżym powietrzu. Chociaż nie są one stałe, różne firmy organizują pokazy przez cały rok, takie jak Peroni Sunset Cinema, Popcorn i Films at the Fort. Bilety kosztują zazwyczaj około 20 SGD.

backpacking singapore - view from the river of marina bay sands hotel and singapore skyline

Zakwaterowanie w Singapurze

Hostele w Chinatown

Tribe Theory

Istnieje wiele świetnych hosteli w Singapurze, ale pozwól nam przedstawić Ci zwycięzcę HOSCAR w kategorii “Najlepszy hostel w Singapurze”… AKA Tribe Theory. Tutaj nie tylko będziesz mieć słodkie sny, ale także spotkasz inspirujących ludzi, którzy pomogą Ci zrealizować Twoje wielkie marzenia biznesowe. Tribe Theory to hostel skoncentrowany na przedsiębiorcach, w którym spotkasz podobnie myślące osoby, które zarówno próbują zobaczyć, jak i zmienić świat swoimi wielkimi pomysłami! Dzięki świetnej atmosferze towarzyskiej, wygodnym łóżkom kapsułowym, idealnym przestrzeniom coworkingowym i centralnej lokalizacji w Chinatown, jasne jest, dlaczego Tribe Theory jest wielokrotnie nagradzanym hostelem.

Bohemian Chic Hostel

Jeśli chcesz zabawnego, towarzyskiego hostelu w Singapurze, The Bohemian jest zdecydowanym zwycięzcą. W rzeczywistości był on zwycięzcą HOSCAR “najpopularniejszego hostelu w Singapurze” trzy lata z rzędu i nie bez powodu. Udogodnienia, atmosfera i lokalizacja są fantastyczne, blisko dworca, Chinatown i wszystkich głównych atrakcji Singapuru.

Beary Best!

Jeśli zejdziesz dziś do lasu Chinatown, znajdziesz świetny hostel o nazwie Beary Best! Mieszczący się w oszałamiającym, odrestaurowanym zabytkowym budynku z jasnymi, pastelowymi oknami, hostel ten zapewnia wygodne i niedrogie zakwaterowanie w przyjaznym i jasnym otoczeniu. Aha, jest tu też kolekcja puszystych pluszowych misiów, jeśli masz ochotę się przytulić!

Adler Hostel & Coffee Bar

Jak można nazwać elegancki hostel? Oczywiście “poshtel”! Teraz, gdy już wiesz, czym jest poshtel, możemy zdradzić, że Adler Hostel & Coffee Bar jest powszechnie znany jako jeden z najlepszych poshteli w Azji. Możesz spodziewać się pięknie urządzonych wnętrz i dużych, wygodnych łóżek, z których każde ma własną zasłonę dla dodatkowej prywatności. Adler ma wyluzowaną atmosferę, więc jeśli chcesz poznać innych lub imprezować, polecamy alternatywne hostele. Ale jeśli chcesz zrelaksować się w luksusowym hostelu w pobliżu Chinatown, Adler’s jest właśnie dla Ciebie.

backpacking singapore - Adler Hostel & Coffee Bar hostel room - poshtel

Inne najlepsze hostele w miejscu takim jak Singapur

The Pod – Butikowy hostel kapsułowy

Butikowy hostel kapsułowy The Pod to świetna opcja dla podróżnych szukających stylowego zakwaterowania w pobliżu tętniącej życiem Haji Lane. Ten nowoczesny hostel zapewnia nie tylko prywatne, czyste i wygodne łóżka w doskonałej lokalizacji – The Pod zapewnia również bezpłatne śniadanie w formie gorącego bufetu, które zostało opisane jako “wspaniałe, chociaż serwują dziwne rzeczy, takie jak nuggetsy z kurczaka!” W Singapurze nigdy nie jest za wcześnie na nuggetsy z kurczaka!

Quarters Capsule Hostel

Quarters Capsule Hostel zaspokaja potrzeby wszystkich. Dzięki prywatnym łóżkom w kapsułach, z których każde ma własną zasłonę, będziesz spać jak kłoda. Ale jeśli masz ochotę na spotkania towarzyskie, po prostu przejdź się do tętniącego życiem wspólnego pokoju lub kuchni, aby spotkać innych odkrywców. Jeśli szukasz aktywności, masz Marina Bay w odległości spaceru i wiele tętniących życiem barów na wyciągnięcie ręki. Jeśli nie lubisz barów, możesz spędzić przytulną noc grając w gry planszowe (dostarczone przez hostel) ze swoimi nowymi kumplami z hostelu!

River City Inn

River Inn to rodzinny hostel położony w samym sercu Singapuru, zaledwie kilka minut spacerem od rzeki Singapur. Ten przyjazny hostel jest idealnym miejscem na relaks, pisanie dziennika, rozmowy z innymi podróżnikami i dzielenie się historiami po całym dniu odkrywania różnych kultur i uroków Singapuru. Zaletami są bezpłatne śniadanie oraz 15-minutowy spacer od Marina Bays Sands i Supertree Grove.

backpacking singapore -River City Inn communal area with sofa and bookcase

Jedzenie w Singapurze

Jeśli lubisz jeść, trudno będzie Ci pokonać Singapur jako cel podróży, ponieważ miejscowi mają bzika na punkcie jedzenia! Wpływy kultury chińskiej, malajskiej i indyjskiej sprawiły, że w ofercie jest ogromna różnorodność, a wszystko to w przystępnych cenach. Około 3 SGD za posiłek to idealne miejsce, aby spełnić swoje marzenie o podwójnej kolacji każdego dnia!

Singapurczycy są niezwykle dumni ze swojej kultury Hawker, tak bardzo, że nominowali ją do statusu dziedzictwa UNESCO. Hawker Centre są centrum społeczności, to właśnie w tych food courtach młodzi i starzy, bogaci i biedni przychodzą jeść, pić i spędzać czas z przyjaciółmi. Wiele straganów jest prowadzonych przez tę samą rodzinę od pokoleń, z których każda doskonali tylko kilka potraw. Najsmaczniejsze, najbardziej autentyczne i niedrogie jedzenie znajdziesz tutaj lub w małych rodzinnych Kopitiams. Oto moja lista rekomendacji najlepszych potraw i napojów, których warto spróbować i gdzie je znaleźć.

 1. Kopi (kawa) i Teh (herbata) – i jak zamówić je jak miejscowy!

Jeśli nie możesz rozpocząć dnia, dopóki nie wypijesz porannej dawki kofeiny, musisz wiedzieć, jak zamawiać jak miejscowy. Na początku może to być trochę skomplikowane, ponieważ dostępnych jest tak wiele różnych wersji, ale wkrótce to zrozumiesz. Podstawowa filiżanka Kopi lub Teh będzie dostarczana z mlekiem skondensowanym i cukrem. Polecam spróbować tego na początek. Następnie możesz bawić się swoimi preferencjami:

Kopi / Teh O – Bez mleka

Kopi / Teh C – zamień mleko skondensowane na odparowane (Carnation)

Dodaj “Siew Dai” dla mniejszej ilości cukru

Dodaj “Kosong” dla braku cukru

Dodaj “Peng”, jeśli chcesz, aby była mrożona.

Nie martw się, jeśli zapomnisz powyższych informacji, możesz zamówić po angielsku, jeśli utkniesz!

Gdzie? – Napój można kupić w dowolnym Kopitiam lub na stoisku z napojami w Hawker Centre. Napój może być nawet dostępny w torbie ze słomką.

 1. Tosty Kaya z jajkiem

Kaya to dżem kokosowy podawany na tostach z jajkami na miękko. Może nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, ale chodzi o smak. Zrób to, co robią miejscowi – rozbij jajka do naczynia, dodaj trochę sosu sojowego i białego pieprzu, wymieszaj wszystko i zanurz tosty.

Gdzie? – Tong Ah Eating house, 35 Keong Saik Rd (za dużą żółtą markizą) lub w lokalach franczyzowych, takich jak Ya Kun Kaya i Fun Toast.

backpacking singapore - singapore food with iced coffee and eggs

 1. Hainanese Chicken Rice

Prawdopodobnie najsłynniejsze danie Singapuru, ryż z kurczakiem to właśnie to. Gotowany na parze lub pieczony kurczak na ryżu gotowanym w wywarze z kurczaka. To dość proste, ale pełne smaku danie. Do tego sos chili i miska bulionu z kurczaka.

Gdzie? – Jest wszędzie w Singapurze. Jeśli nie masz nic przeciwko staniu w kolejce, to Tian Tian Hainanese Chicken Rice w Maxwell Food Centre jest wysoko oceniany. Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle w Chinatown Complex otrzymało Bib Gourmand w 2017 roku i ma tytuł najtańszego dania z gwiazdką Michelin na świecie.

 1. Char Kway Teow

Lokalny faworyt pochodzący z Malezji, Char Kway Teow to danie z makaronu ryżowego smażonego z sosem sojowym, chili, kiełkami fasoli, krewetkami, kurkami, chińską kiełbasą i ciastem rybnym.

Gdzie? – Outram Park Char Kway Teow w Hong Lim Market & Food Centre.

 1. Hokkien Mee

Kolejne popularne danie z makaronem, tym razem pochodzące z Chin. Hokkien Mee to mieszanka makaronu smażonego z owocami morza, kiełkami fasoli i chili.

Gdzie? – Nam Sing Fried Hokkien Mee w Old Airport Road Food Centre

 1. Ciasto marchewkowe

Nie mylić z zachodnim deserem, to ciasto marchewkowe jest pikantne i tak naprawdę nie zawiera marchewki! Jest to mieszanka mąki ryżowej i białej rzodkwi, pokrojona w kostkę, gotowana na parze i smażona z czosnkiem, sosem sojowym i jajkami.

Gdzie? – Zion Road Hawker Centre

 1. Laksa

Pikantna zupa na wywarze z mleka kokosowego, zazwyczaj podawana z makaronem, kiełkami fasoli, krewetkami i plackami rybnymi. Laksa to połączenie chińskich i malajskich smaków, a do wyboru jest wiele różnych wersji.

Gdzie? – 363 Katong Laksa, 29 Lor Liput (w pobliżu Holland Village MRT)

 1. Curry Puffs

To mini ciasto jest jedną z najbardziej znanych przekąsek w Singapurze. Tradycyjnym nadzieniem jest sos curry z kurczakiem i ziemniakami, a jeśli masz szczęście, może być tam również posiekane jajko! Istnieje również wiele innych nadzień do wyboru, takich jak warzywa, ryby lub wołowina.

Gdzie? – Tanglin Crispy Curry Puff w centrum gastronomicznym Maxwell lub w lokalach franczyzowych, takich jak Old Chang Kee i Tip Top.

 1. Chili Crab

Kultowe danie z owoców morza w Singapurze, Chili Crab, znalazło się również w rankingu 50 najsmaczniejszych potraw na świecie. Krab jest smażony w słodko-pikantnym sosie i podawany z bułeczkami gotowanymi na parze. W porównaniu do innych dań z tej listy, jest to danie dość kłopotliwe i drogie.

Gdzie? – Keng Eng Kee Seafood, Bukit Merah lub sieć restauracji z owocami morza Jumbo.

 1. Curry Rice

Kolejne danie z Hainanese, ryż curry, to bardzo lubiane danie na pocieszenie. Ryż polewa się zwykle łagodnym sosem curry, warzywami i wybranym smażonym białkiem.

Gdzie? – Loos’ Haianese Curry Rice, Seng Poh Road, Tiong Bahru

 1. Pau

Pau to gotowana na parze chińska bułeczka z nadzieniem i niezwykle popularna przekąska w Singapurze. Istnieje szeroki wybór nadzień, w tym mielony kurczak, wieprzowina char siew BBQ i pasta z czerwonej fasoli.

Gdzie? – Tiong Bahru Pau w Tiong Bahru Food Centre lub 237 Outram Road.

 1. Dim Sum

Tradycyjna potrawa wprowadzona do Singapuru przez imigrantów z Hongkongu. Te małe paczuszki podawane są w koszykach do gotowania na parze i zawierają różnorodne nadzienia. Zazwyczaj podawane są z dużą ilością herbaty.

Gdzie? – Sieci restauracji Tim Ho Wan i Din Tai Fung znajdują się na całej wyspie. Obie mają gwiazdki Michelin, ale pozostają przystępne cenowo.

 1. Durian

Durian, znany jako śmierdzący owoc, dzieli opinie. Trudno jest opisać ten zapach, ale fakt, że jest on zakazany w transporcie publicznym, prawdopodobnie powie ci, że nie jest przyjemny. Wielu mieszkańców jest koneserami Duriana i kiedy owoc jest w najlepszym stanie, podróżują po wyspie do preferowanego sprzedawcy.

Gdzie? – Udaj się na dowolny mokry rynek, a prawdopodobnie znajdziesz sprzedawców sprzedających owoce, już przygotowane. Często otrzymujesz parę rękawiczek, które chronią Twoje dłonie przed nieprzyjemnym zapachem przez resztę dnia. Upewnij się, że wziąłeś też kilka miętówek!

 1. Roti Prata

Indyjski płaski chleb, który jest chrupiący na zewnątrz i miękki w środku, roti prata jest często spożywany z warzywnym lub mięsnym curry. Obecnie wielu sprzedawców rozszerzyło swoją działalność i oferuje szereg dodatków, w tym ser, czekoladę i banana.

Gdzie? – Różne stragany w Little India, w tym Prata Saga Sambal Berlada lub Mr and Mrs Mohgan’s Super Crispy Roti Prata, 300 Joo Chiat Road

 1. Paper Thosai

Pochodzący z południowych Indii paper thosai to ogromny naleśnik, znacznie cieńszy niż roti prata. Zwykle jada się je na śniadanie z wyborem dipów, takich jak curry i chutney.

Gdzie? – Komala Vilas, 76-78 Serangoon Road

 1. Chendol

Malezyjski deser, którego podstawowymi składnikami są ogolony lód, mleko kokosowe, cukier palmowy i kostki galaretki. Następnie można urozmaicić swoją miskę za pomocą szerokiej gamy dodatków do wyboru, w tym owoców, czerwonej fasoli i kukurydzy cukrowej.

Gdzie? – Old Amoy Chendol w Chinatown Food Complex

Hawker Tips:

Warto wybrać się tam wcześnie, gdyż do bardziej popularnych stoisk prawdopodobnie trzeba będzie ustawić się w kolejce. Zwłaszcza te położone nieco dalej od miasta zostaną zamknięte, gdy tylko zostaną wyprzedane.

Jeśli zauważysz paczki chusteczek lub karteczki na stolikach, jest to sposób miejscowych na zarezerwowanie stolika. Zachęcamy do pójścia w ich ślady.

Kultura Singapuru

Historia Singapuru

Nazwa Singapur pochodzi od malajskich słów “Singa” oznaczającego lwa i “Pura” oznaczającego miasto. Legenda głosi, że sumatrzański książę zidentyfikował stworzenie podczas lądowania na wyspie w XIV wieku, powiedziano mu, że to lew.

Położenie Singapuru na głównym szlaku morskim między Indiami a Chinami bardzo spodobało się Brytyjczykom, którzy na początku XIX wieku szukali punktu handlowego, aby wesprzeć swoje wysiłki w Indiach i Chinach. Niejaki Sir Thomas Stamford Raffles dostrzegł potencjał w tym, co w tamtym czasie było bagnistą wyspą. Ostatecznie Singapur stał się kolonią koronną i pod rządami brytyjskimi rozkwitł jako centrum handlowe, przyciągając wielu imigrantów. Jednak napływ pracowników i handlowców z różnych krajów spowodował początkowo pewien nieporządek, a kolonia została podzielona na etniczne obszary mieszkalne, tworząc podstawę dzielnic, które nadal istnieją w Singapurze.

Rozwój Singapuru jako centrum handlowego doprowadził do powstania banków i innych firm, ale wszelkie postępy zostały zatrzymane, gdy kraj został zaatakowany przez Japończyków podczas II wojny światowej. Po brytyjskich rządach i nieudanej fuzji z Malezją, Singapur stał się niezależnym i suwerennym demokratycznym krajem w 1965 roku.

Od momentu uzyskania niepodległości Singapur nadal rozwijał się jako jeden z wiodących światowych graczy w globalnym finansowaniu i handlu. Jego początkowy sukces wynikał w dużej mierze z położenia geograficznego, które zostało utrzymane wraz z dużymi inwestycjami w celu promowania wzrostu gospodarczego i wysokiej jakości, wielokulturowej siły roboczej. Pomimo tego, że Singapur jest jednym z najmłodszych krajów, jest obecnie uznawany za jeden z najbardziej udanych na świecie.

Języki

W Singapurze obowiązują cztery języki urzędowe – angielski, mandaryński, malajski i tamilski. Językiem roboczym dla rządu i biznesu jest angielski, więc przekonasz się, że możesz prowadzić rozmowę z większością mieszkańców, z którymi się kontaktujesz. Mimo to istnieje nieoficjalny język, znany jako “Singlish”, w rzeczywistości hybryda, która może sprawić, że będziesz zdezorientowany.

Singlish jest powszechnie używany przez mieszkańców w sytuacjach towarzyskich. Większość Singapurczyków posługuje się więcej niż jednym językiem i chociaż byli oni uczeni w języku angielskim, ich językiem domowym może być na przykład malajski. Oznacza to, że niektóre angielskie zdania będą wydawać się krótsze lub urwane z malajskimi słowami jako zamiennikami lub dodatkami na końcu.

Tradycyjna odzież Singapuru

Jak można się spodziewać, na tradycyjny ubiór w Singapurze ma wpływ różnorodność tutejszych kultur. Chociaż zazwyczaj nie zobaczysz ich noszonych na co dzień, oto niektóre stroje, które są widoczne podczas festiwali religijnych lub ważnych corocznych wydarzeń kalendarzowych.

Chiński Cheongsam – ta elegancka, kolorowa sukienka z wysokim kołnierzem wykonana jest z bawełny lub jedwabiu. Cheongsam jest noszony na specjalne okazje, takie jak imprezy rodzinne i podczas Chińskiego Nowego Roku. Są one dostępne w całym Singapurze na każdą kieszeń. Wypróbuj Chinatown, aby uzyskać bardziej przyjazny dla budżetu produkt. Hotele i butiki ślubne szyją na miarę pojedyncze egzemplarze za odpowiednią cenę.

Chiński Changshan – ta długa koszula to tradycyjny chiński strój noszony przez mężczyzn podczas oficjalnych wydarzeń i uroczystości. Podobnie jak Cheongsam, ma wysoki kołnierz wykonany z bawełny lub jedwabiu i może być wybrany z półki lub wykonany na zamówienie.

Baju Kurung i Baju Melayu – narodowy strój Malezji, baju kurung to luźna sukienka o pełnej długości dostępna w różnych kolorach i wzorach. Baju Melayu to luźna koszula dla mężczyzn z długimi rękawami, często w połączeniu z długimi spodniami i sampanem owiniętym wokół środka ciała. Obie te rzeczy mogą być wykonane na zamówienie, a na Arab Street nie brakuje sklepów. Szczyt sprzedaży przypada na ramadan.

Sarong Kebaya – tradycyjnie kojarzona ze społecznością Peranakan kebaya to haftowana bluzka w połączeniu z sarongiem. Jest bardzo popularny w Singapurze i Indonezji i wywarł duży wpływ na mundur zaprojektowany dla stewardes Singapore Airlines.

Sari – efektowne i kolorowe sari to element ubioru rozpoznawalny na całym świecie. Noszone przez społeczność hinduską sari jest zwykle noszone na co dzień, ze specjalnymi wzorami zachowanymi na święta religijne lub ważne coroczne wydarzenia kalendarzowe. Udaj się do Little India, gdzie zobaczysz je noszone i dostępne do zakupu.

Kultura malajska w Singapurze

Malajscy Singapurczycy są drugą co do wielkości grupą etniczną w Singapurze, stanowiąc około piętnastu procent całkowitej populacji. Ich kultura jest podobna do kultury Malezji kontynentalnej. Większość mówi po malajsku z dialektem z południowo-zachodniej Malezji, a ich religią jest islam. Obszar Kampong Glam / Bugis w Singapurze jest najlepszym miejscem do zanurzenia się w malajskim dziedzictwie.

Chińska kultura w Singapurze

Chińczycy są największą grupą etniczną w Singapurze, stanowiąc ponad 75% całkowitej populacji. Singapurczycy chińskiego pochodzenia są pogrupowani w zależności od pochodzenia ich przodków, które można rozróżnić poprzez dialekt, zwyczaje, praktyki religijne i jedzenie. Większość singapurskich Chińczyków wywodzi się z południowych Chin, a większość z nich to buddyści. Udaj się do Chinatown, aby posmakować chińskiego dziedzictwa.

backpacking singapore - fountain spurting water with sunset and marina bay sands hotel in background

sasin Tipchai

Koszty w Singapurze

Waluta Singapuru

Walutą Singapuru jest dolar singapurski (SGD). Nominały monet to 1, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 dolar, natomiast nominały banknotów to 2, 5, 10, 50 i 100. W chwili pisania tego tekstu 1 SGD jest równy 0,56 GBP lub 0,73 USD.

Karta czy gotówka?

Zaleca się korzystanie z obu metod. Bezstykowe metody płatności kartą są dostępne na całej wyspie, jednak będziesz potrzebować gotówki na zakupy w mniejszych firmach, Hawker Centre i w niektórych taksówkach.

Czy Singapur jest drogi?

Oficjalna odpowiedź brzmi: tak. Dobrze udokumentowano, że Singapur jest konsekwentnie klasyfikowany jako jedno z najdroższych miast na świecie. Ale to uwzględnia koszty takie jak wynajem mieszkania, zakup samochodu i utrzymanie dzieci w szkole, o co nie musisz się martwić podczas podróży z plecakiem!

Oczywiście, istnieje wiele możliwości wydania ciężko zarobionych pieniędzy, z jednymi z najlepszych na świecie barów, hoteli, restauracji i sklepów na wyciągnięcie ręki. Ale łatwo jest też zwiedzać za mniej i przy niewielkich kompromisach. Oto kilka średnich kosztów:

Podróż transportem publicznym (w jedną stronę) – 1 SGD

Transport publiczny z lotniska do miasta – 2 SGD

Taksówka z lotniska do miasta – 20 SGD

Taksówka (15/20 min) – 8 SGD

Posiłek w Hawker Centre – 3 – 4 SGD

Duże piwo w Hawker Centre – 7 SGD

Lokalna herbata lub kawa – 1,50 SGD

Świeży sok – 3 SGD

Posiłek w restauracji średniej klasy – 20 SGD

Piwo / wino w średniej klasy restauracji / barze – 14 SGD

Bilet do kina – 10 SGD

Bilet do muzeum – 15 SGD

Mała butelka wody w 7-eleven – 2,50 SGD

GST i opłaty za usługi

Podana cena zawiera podatek od towarów i usług w wysokości 7% oraz opłatę serwisową w wysokości 10%. Większość barów, restauracji i kawiarni dolicza tę opłatę do rachunku, więc pamiętaj o sprawdzeniu menu. Unikniesz płacenia dodatkowych 17% w Hawker Centre, Food Courts w centrach handlowych i większości Kopitiams (kawiarni). Ze względu na te opłaty, napiwki nie są zwyczajowo stosowane w Singapurze.

Podatek GST od zakupów u głównych sprzedawców detalicznych można odzyskać na lotnisku przy wylocie, przedstawiając paragony. Podczas dokonywania zakupów należy mieć przy sobie paszport.

Wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy w Singapurze

Jedz lokalnie – Singapurczycy uwielbiają swoje jedzenie, a wizyta tutaj z pewnością nie pozostawi cię głodnym. Unikaj restauracji w turystycznych hotspotach i udaj się do Hawker Centre. Te punkty gastronomiczne oferują różnorodne stragany z pysznymi lokalnymi potrawami inspirowanymi kuchnią z całego regionu. Na wyspie znajduje się ponad 100 Hawker Centre do wyboru i nie tylko jedzenie jest lepsze, ale posiłki kosztują ułamek ceny. Wyjdziesz z pełnym żołądkiem i docenisz, jak wielokulturowy jest Singapur. Punkty gastronomiczne w centrach handlowych są również dobrą opcją, zwykle znajdują się w piwnicy lub na wysokich piętrach. Zapłacisz trochę więcej za klimatyzację i nowoczesne otoczenie.

Pij mądrze – podczas gdy możesz tanio zjeść smaczne jedzenie, Twój rachunek za napoje będzie nieco wyższy. Scena barowa w Singapurze jest silna i nic nie przebije ciepłego wieczoru popijając ulubiony trunek w miłym otoczeniu. Ale alkohol jest drogi, więc musisz grać mądrze i mieć oczy szeroko otwarte na oferty drinków. Na szczęście w całym mieście dostępne są zniżki 1 za 1, oferty bezpłatnego przepływu i wieczory dla kobiet, w tym w niektórych z najbardziej pożądanych nocnych miejsc. Sprawdź plany podróży, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Korzystaj z transportu publicznego – Taksówki są bardzo wygodne i jeszcze bardziej atrakcyjne, jeśli są tańsze niż w domu. Ale spróbuj się oprzeć, transport publiczny tutaj jest świetny ze stacjami MRT i przystankami autobusowymi w odległości spaceru od większości miejsc, w których będziesz spędzać czas.

Pij wodę – będziesz pić dużo wody, a kupowanie jej codziennie w 7-eleven szybko się skończy. Tutejsza woda jest czysta i bezpieczna do picia, a fontanny z wodą są dostępne w większości atrakcji turystycznych i centrów handlowych. Zabierz ze sobą butelkę z wodą, a zrobisz coś dla środowiska!

Porady dla podróżujących po Singapurze

Szczepienia

Poza potwierdzeniem, że szczepienia w kraju ojczystym są aktualne, nie ma żadnych kursów ani szczepień przypominających, które są zwykle zalecane podczas podróży do Singapuru.

Dojazd na lotnisko i z lotniska

Przylecisz i odlecisz z najlepszego lotniska na świecie, Singapur Changi. Jest to atrakcja sama w sobie, ale zachowaj zwiedzanie do czasu odlotu i udaj się prosto do miasta. Stacja kolei MRT na lotnisku Changi znajduje się przy terminalu 2, a przejazd pociągiem do i z miasta zajmuje około 40 minut.

Podróżujesz do Bangkoku?

Singapur jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą Azji Południowo-Wschodniej i nie tylko. Jeśli Twoim następnym przystankiem jest tętniąca życiem stolica Tajlandii, najtańszą, najszybszą i najwygodniejszą opcją podróży jest lot. Dodatkowo, będziesz mógł spędzić trochę czasu na lotnisku Changi. Istnieje kilka tanich linii lotniczych oferujących loty przez cały dzień. AirAsia, Scoot i JetStar są zazwyczaj najtańszymi przewoźnikami z cenami zaczynającymi się od 75 SGD w jedną stronę. Będziesz w powietrzu przez dwie godziny.

O autorze….

Matt mieszka i pracuje w Singapurze od stycznia 2018 roku, po przeprowadzce z Wielkiej Brytanii wraz z żoną Hannah. Uwielbia stare hip-hopowe melodie, piłkę nożną (Wolves) i znajdowanie nowych barów na dachu, które oferują pyszne jedzenie i smaczne napoje. W wolnym czasie zwiedza swój nowy dom lub podróżuje po Azji Południowo-Wschodniej.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top