Plaża proszę! 10 najlepszych plaż w Tanzanii dla każdego rodzaju podróży

Położona tuż pod równikiem w pasie tropikalnym, Tanzania jest rozrzucona z niezmiennie oszałamiającymi białymi plażami i turkusowymi wodami, oferując całoroczne słońce. Tanzania stała się afrykańską przystanią dla miłośników plaż, których przyciągają jej dziewicze wybrzeża, aby doświadczyć małego kawałka raju… i czy można ich za to winić?

Przygotowując się do “pole pole” (co oznacza “powoli powoli”) i wyluzowania się w Tanzanii, przygotowałem listę 10 najlepszych plaż w Tanzanii, które pomogą Ci żyć na luzie.

1. Plaża Nungwi, Zanzibar

Około 56 km na północ od miasta Zanzibar leży popularna wioska rybacka Nungwi; centrum budowy dhow na Zanzibarze z żywą atmosferą. Ta plaża słusznie zasługuje na swoje miejsce na każdej szanującej się liście najlepszych plaż na świecie! Nungwi ma wiele do zaoferowania, takich jak rustykalne bary na plaży, restauracje i pensjonaty przy plaży, takie jak zawsze gościnny Kipepeo Backpackers Nungwi Zanzibar. Jest tu także wiele atrakcji do wyboru, od spływów kajakowych i nurkowania z rurką po rejsy dhow (żaglówką) o zachodzie słońca. Usiana palmami plaża Nungwi przyciąga różnych podróżników, w tym poszukiwaczy kultury, miłośników imprez i plażowiczów, więc nie jest to plaża dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju!

Tanzania beaches - nungwi beach - boat in ocean

@majklvelner

2. Plaża Kendwa, Zanzibar

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

Około 3 km na południe od Nungwi leży wioska Kendwa, z widokiem na pobliską wyspę Daloni. Plaża jest piękna, czysta i nie brakuje na niej naganiaczy sprzedających wycieczki “seafari” i pamiątki. Oferuje również szereg sportów wodnych i jest domem dla comiesięcznej imprezy Full Moon Party na Zanzibarze, choć nie przypomina ona niesławnie dzikiej tajskiej wersji. Nie ma tu ognistych lin do skakania, zamiast tego Masajowie swobodnie spacerują po plaży owinięci w tradycyjne kolorowe tkaniny. Delikatne fale są otwartym zaproszeniem do bezpiecznej kąpieli, niezależnie od przypływu.

3. Plaża Paje, Zanzibar

Paje znajduje się na wschodnim wybrzeżu Zanzibaru i ma długi pas czystej białej piaszczystej plaży. W okolicy wieją silne wiatry, dzięki czemu jest to idealne miejsce do nauki kitesurfingu. Plaża Paje jest mniej zatłoczona niż inne plaże na Zanzibarze, ale ma tętniącą życiem towarzyską atmosferę, która jest idealna dla osób podróżujących samotnie. Ekstremalne pływy w Paje oznaczają, że można wejść daleko w głęboką wodę i piaszczyste brzegi podczas odpływu, kiedy lokalne kobiety zbierają wodorosty, które są używane do produkcji mydła, podczas gdy plaża prawie znika podczas przypływu. Jest to również miejsce, w którym znajduje się jeden z naszych ulubionych hosteli, New Teddy’s Place, plażowa przystań, która wygrała tegoroczny konkurs HOSCAR na najlepszy w Tanzanii!

Tanzania beaches - new teddy's place

new Teddy‘s Place

4. Plaża na wyspie więziennej

Tutejsze “więzienie” zostało ukończone w 1894 roku, ale było używane jedynie jako ośrodek kwarantanny dla potencjalnych ofiar żółtej febry. Plaża jest niewielka, cicha i doskonale nadaje się na relaksujący spacer lub obserwowanie dzikiej przyrody. Jest to popularny cel jednodniowych wycieczek, podczas których odwiedzający mogą głaskać i karmić gigantyczne żółwie Aldabra, z których niektóre mają ponad 100 lat. Wizyta tutaj jest zwykle połączona z nurkowaniem z rurką na rafie bezpośrednio przed plażą, ale prawdopodobnie chodziło o “gigantyczne żółwie”. Wyspa Więzienna jest również znana jako Wyspa Changuu, nazwa ryby w języku suahili.

5. Plaża Utende, wyspa Mafia

Tuż przy południowo-wschodnim wybrzeżu Dar es Salaam, jest to idealne miejsce dla miłośników plażowania, którzy również uwielbiają odkrywać pod powierzchnią, i jeden, który jest w dużej mierze pomijany przez fale turystów rozbijających się na Zanzibarze. Wbrew swojej nazwie jest to zachęcająca wyspa, a Mafia to stare arabskie słowo oznaczające “tam”. Główna atrakcja, Mafia Island Marine Park, obejmuje około 50% wód przybrzeżnych wyspy, a jej sercem i duszą jest plaża Utende. Istnieje wiele innych mniejszych, trudniej dostępnych plaż wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża głównej wyspy, jeśli jesteś typem poszukiwacza przygód, który lubi wyzwania.

tanzania beaches - utende beach, mafia island - huts and palm trees

@theoutsider

6. Plaża Sange, Pangani

Ta plaża to najlepiej strzeżony sekret Tanzanii. Wcześniej nieznana i wymagająca poważnego wysiłku, aby do niej dotrzeć, Sange jest naprawdę poza utartym szlakiem, dużą, zaciszną zatoką z białym piaskiem położoną między Pangani i Parkiem Narodowym Saadani. Będąc tam, warto zobaczyć las namorzynowy, dostrzec delfiny u wybrzeży i popłynąć łodzią na pobliską wyspę Maziwe. Jest to mała i odległa piaszczysta ławica, otoczona dużą rafą koralową i dostępna tylko podczas odpływu. Pobliska plaża Ushongo jest z pewnością warta odwiedzenia, jeśli lubisz spokojne miejsce otoczone palmami.

7. Plaża na wyspie Misali, Pemba

Położona na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Pemba, ta plaża jest idealna dla tych, którzy szukają ciszy i izolacji od większości podróżnych. Wyspa jest niezamieszkana i jest to rodzaj plaży, na której można poczuć się jak na własnej prywatnej wyspie. Spokój w połączeniu z bujnym życiem koralowców sprawiają, że warto się tu wybrać. Rób zdjęcia, które wyglądają jak pocztówki z raju i ciesz się słońcem, słuchając naturalnych dźwięków plaży – błogość!

tanzania beaches - misali island beach, pemba - jetty out into turquoise ocean

@theoutsider

8. Plaża Jimbizi, Kilwa Masoko

To portowe miasto położone poza zwykłym szlakiem turystycznym w południowo-wschodniej Tanzanii jest domem dla lokalnie nazywanej “plaży plaż”. Plaża Jimbizi jest domem dla miękkiego piasku, okazjonalnego baobabu i niewiele więcej, a odpływ pozwala chodzić od jednej piaszczystej plaży do drugiej. Na pobliskiej wyspie Kilwa Kisiwani znajduje się wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starożytne ruiny suahili, które koniecznie trzeba odwiedzić. Kilwa oznacza “Miejsce Ryb”, więc spodziewaj się zobaczyć różnorodne życie morskie, jeśli założysz fajkę!

9. Plaża na wyspie Mbudya

To idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku ruchliwej stolicy Tanzanii. Nie spodziewałbyś się, że znajdziesz niezamieszkaną wyspę zaledwie 20 minut jazdy łodzią od Dar es Salaam! Jej plaże otoczone są białym piaskiem i niezliczoną ilością błękitów. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą własny papier toaletowy i zamówić jedzenie wcześniej, ponieważ może to potrwać dłużej niż zwykle – to jest Tanzania, więc “pole pole”!

tanzania beaches - mbudya island beach - little boat on water

@seb

10. Plaża na wyspie Fanjove

Ta położona około 140 km na południe od Dar es Salaam wyspa jest tak prywatna, jak to tylko możliwe. Jest to jedno z najbardziej odległych i odosobnionych miejsc na plaży na świecie; jest tu tylko 6 ekologicznych band (pokoi namiotowych) z maksymalnie 12 gośćmi w dowolnym momencie. Nie oczekuj jednak klimatyzacji ani telewizora – po prostu ciesz się autentycznym, intymnym doświadczeniem. Bogate życie fauny, odosobniona plaża, odwiedzające przez cały rok delfiny i uczucie jak Robinson Crusoe to tylko niektóre z rzeczy, których można oczekiwać od wyspy Fanjove.

Która z tych plaż w Tanzanii jest dla Ciebie? Po prostu spakuj swoje najlepsze nastawienie, najfajniejsze stroje, sprawdź wszystkie nasze hostele w Tanzanii i pamiętaj: Hakuna Matata w Tanzanii!

O autorze:

Afrika Mdolomba jest podróżnikiem z RPA. Pływał z rekinami wielorybimi, biwakował na Wielkim Murze Chińskim, uczył się mandaryńskiego i zanurzył się w Diabelskim Basenie przy Wodospadach Wiktorii. Można go śledzić na Instagramie: @afrika_insta

Miłośnicy plaży, czytajcie dalej! ⬇️

🌟 Najlepsze plaże na Filipinach

11 niesamowitych plaż Indonezji, których nie można przegapić

🌟 9 najlepszych plaż w Chorwacji

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top