Przewodnik po mieście Mediolan, Włochy

[efstabs class=”yourcustomclass”]
[efstab title=”Home” active=”active”]

Zwiedzanie Mediolanu

Mówi się, że pochodzący z Celtów Mediolan ma równie bogatą kulturę i historię, co stolica Włoch, ale bez akcentów. Jest to zarówno modowa, jak i gospodarcza stolica Włoch. Po podbiciu przez Rzymian w 222 r. p.n.e. obie kultury odcisnęły swoje piętno na mieście.

Sshh!... This is a secret

Sign up to discover the "Next 🔥 Backpacker Destination" this 2024, discount travel deals and future secret travel guides.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

[/efstab]

[efstab title=”About”]

O Mediolanie, Włochy

Milan cathedral

Liczący około 1,3 miliona mieszkańców Mediolan jest przesiąknięty historią, ale w ostatnich czasach stał się zarówno gospodarczą, jak i modową stolicą Włoch. Znajduje to odzwierciedlenie w kulturze odczuwanej w mieście, ponieważ doświadczanie atmosfery w drugim mieście Włoch jest bardziej nowoczesnym doświadczeniem niż w jakimkolwiek innym mieście we Włoszech.

Pierwotnie pochodzący z Celtów, Mediolan został podbity przez Rzymian w 222 roku p.n.e.. W IV i na początku V wieku Mediolan stał się stolicą Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, a także religijną stolicą północnych Włoch.

W XII wieku Mediolan stał się wolną gminą, ale w tym czasie i aż do XIII wieku miasto cierpiało z powodu wewnętrznych wojen między bogatymi i biednymi, a także z powodu wrogości ze strony konkurencyjnych miast. Te nieszczęścia ostatecznie doprowadziły do zniszczenia miasta w 1163 roku.

W nowszych czasach, po II wojnie światowej, Mediolan stanął na czele narodowej odbudowy Włoch. Od tego czasu miasto położone pośrodku dorzecza Padu stało się centrum finansowym, handlowym i przemysłowym kraju. Jednym z głównych czynników jest to, że Mediolan znajduje się na skrzyżowaniu wielu głównych szlaków transportowych.[/efstab]
[efstab title=”Jedzenie na mieście”]

Jedzenie na mieście w Mediolanie, Włochy

Milan_eating

Wyjście do restauracji to dla Włochów okazja. Restauracje są zawsze pełne, a zdobycie stolika może być trudne, ale to w końcu Włochy, więc w Mediolanie nie będziesz szukał stolika zbyt długo.

Pizza i makaron, co nie jest zaskoczeniem, są najlepszymi daniami serwowanymi w restauracjach. Są to rodzime potrawy tego kraju i chociaż niektórzy uważają, że równie dobrze mogliby zrobić własny makaron, nie spróbowałeś makaronu ani pizzy, dopóki nie spróbowałeś ich we Włoszech. Przy tak wielu różnych kulturach i narodowościach przemieszczających się po mieście, można mieć pewność, że restauracje serwujące włoską kuchnię narodową są najwyższej jakości.

Duży przemysł modowy i handlowy w Mediolanie oznacza, że odwiedzający nie zawsze chcą jeść włoskie jedzenie. Międzynarodowe restauracje są tu na ogół wyższej jakości i standardu niż w jakimkolwiek innym włoskim mieście. Jedzenie kuchni chińskiej, tajskiej lub jakiejkolwiek innej kuchni międzynarodowej we Włoszech może być czasami nieco ryzykowne. Jeśli masz dość polerowania makaronu i czujesz się nieco zaniepokojony pójściem do indyjskiej restauracji w Mediolanie, nie martw się. Tutejsze restauracje inne niż włoskie są najlepsze w kraju.

Aby uzyskać największy wybór restauracji, udaj się do dzielnic Navigli lub Garibaldi w mieście. Znajduje się tu mnóstwo restauracji i barów, co oznacza, że możesz przejść bezpośrednio z restauracji do pubu. Bardzo wygodne. Boczne uliczki wzdłuż Corso Buenos Aires również mają wiele restauracji do wyboru.

Ogólny rachunek na koniec nocy może być czasami drogi. Pizza i makarony kosztują od 5 do 10 euro. Mięso może być droższe. Picie wina może podnieść rachunki w restauracji, więc unikaj go, jeśli masz napięty budżet. Jeśli woda pitna będzie wystarczająca, pamiętaj, aby poprosić o wodę z kranu (aqua al roubinetto). Nie zapomnij również sprawdzić rachunku pod kątem opłat za obsługę. Restauracje czasami doliczają do rachunku opłatę serwisową w wysokości od 0,50 do 4 euro za osobę. Jeśli tak jest, napiwek nie jest konieczny, dzięki czemu noc jest nieco bardziej rozsądna.

Masz ochotę na darmowe jedzenie?

Milan_eating

Każdego wieczoru w Mediolanie około godziny 18:00 bary w całym mieście zostawiają stół pełen przekąsek i przekąsek, które można zjeść bez dodatkowych kosztów. Wszystko, co musisz zrobić, to kupić drinka! Zamiast więc szukać dobrej restauracji, zaoszczędź do 10 €, odwiedzając jeden z mediolańskich barów znanych z przekąsek aperitivo (patrz poniżej) między 18:00 a 21:30 i najedz się za darmo!

Restauracje w Mediolanie

 • La Colubrina

  Via Felice Casati, 5, Mediolan, Włochy

  Pizze z cienką skórką są stawiane przed tobą w zamian za 5 euro lub więcej. Dania z makaronu kosztują mniej więcej tyle samo.

  Otwarte od 19:00 do 23:30 wieczorem.

 • Al Tempio d’Oro

  Via delle Leghe 23, Mediolan, Włochy

  Świetna restauracja serwująca dania kuchni krajowej i międzynarodowej, w której panuje bardzo swobodna atmosfera. Położona w pobliżu dworca kolejowego.
  Średnie ceny posiłków 5-15 €.

 • La Magolfa

  Via Magolfa 15, Mediolan, Włochy

  Jedna z najlepszych pizzerii w Mediolanie, mieszcząca się w budynku, który wcześniej był wiejskim gospodarstwem. Znajduje się w południowej części Mediolanu, więc jedzenie tutaj jest dobrym sposobem na zobaczenie niektórych obrzeży miasta.

 • Giardino di Giada

  Via Palazzo, Reale 5, Mediolan, Włochy

  Jedna z pierwszych chińskich restauracji w Mediolanie serwująca dobrej jakości jedzenie w przystępnych cenach.

 • Milan Self

  Via Barrachini 9, Mediolan, Włochy

  Przyjemna samoobsługowa knajpka, w której po południu można zjeść makaron lub sałatkę. Dość tanio, sałatki kosztują od 3 do 4 euro.

 • Ristorante Di Gennaro

  Via Santa Radegonda 14, Mediolan, Włochy

  Spróbuj pizzy w jednej z pierwszych pizzerii otwartych w Mediolanie. Gdy spróbujesz tutejszych pizz, przekonasz się, że robią je od pokoleń.

 • Le Biciclette

  Via Torti, Navigli, Mediolan, Włochy

  Położony tuż przy Conca del Navigilo, ten elegancki bar jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie wieczoru. Każdego wieczoru o 18:00 wzdłuż marmurowej lady ustawianych jest ponad dwadzieścia talerzy wypełnionych wszystkim, od nachos po kiełbaski. Na szczęście dopiero o 21:00 są one usuwane, a do tego czasu powinieneś być pełny jak czołg.

  Otwarte codziennie od 12 w południe do 2 w nocy.

 • Bar Brera

  Via Brera 23, Brera, Mediolan, Włochy

  Coś w rodzaju mediolańskiej instytucji, Bar Brera w uroczej dzielnicy Brera jest jednym z najbardziej znanych barów aperitivo w mieście. Jego drewniany wystrój jest szczególnie ujmujący, dzięki czemu trudno jest wyjść po jednym lub dwóch kieliszkach wina i przekąskach aperitivo z imponującego bufetu.

  Czynne codziennie od 9:00 do 2:00.

 • Al Porto

  Piazzale Generale Cantore, Mediolan, Włochy

  Ta restauracja serwująca owoce morza to bardzo relaksujące miejsce na posiłek z miejscami do siedzenia w ogrodzie.

 • La Banque

  Via Bassano Porrone 6, Mediolan, Włochy

  Szybka i sprawna restauracja z włoskim menu. Jeśli masz ochotę zrobić sobie przyjemność, wybierz homara szefa kuchni, który jest wyjątkowo dobry.

 • Grand’Italia

  Via Palermo 5, Mediolan, Włochy

  Ciesz się pizzą przyrządzaną tak, jak powinna – w piecu opalanym drewnem.

 • 10 Corso Como Café

  Corso Como 10, Mediolan, Włochy

  Nie tylko serwowane są tu (bardzo smaczne) dania kuchni włoskiej i międzynarodowej w rozsądnych cenach, ale restauracja znajduje się obok galerii sztuki, pokoju muzycznego, butiku i księgarni. Zdecydowanie warto tu zajrzeć.

[/efstab]
[efstab title=”Transport”]

Transport w Mediolanie, Włochy

Dojazd

Milan_transportSamolotem: Główne lotnisko Malpensa znajduje się 50 km od miasta. Autobus odjeżdżający co 20 minut w godzinach 5.20-10.30 łączy lotnisko ze Stazione Centrale i kosztuje ok. 6-7 €. Podróż autobusem trwa godzinę. Pociąg Malpensa Express odjeżdża co 30 minut w godzinach 6.30-1.30 i jedzie 40 minut.

Drugim lotniskiem w Mediolanie jest Linate, położone zaledwie 7 km od centrum miasta. Autobusy lotniskowe łączą lotnisko z Piazza Luigi di Savoia po wschodniej stronie Stazione Centrale. Podróż trwa dwadzieścia minut, a autobusy odjeżdżają co dwadzieścia minut w godzinach 5:40-7:00, a następnie co 30 minut w godzinach 19:00-9:00. Mediolański autobus podmiejski obsługiwany przez ATM kursuje na lotnisko Linate co dziesięć minut w godzinach 5.30-24.00. Podróż nie kosztuje więcej niż 1 euro.

Pociągiem: Większość pociągów krajowych i międzynarodowych zatrzymuje się na stacji Stazione Centrale. Stacja ta jest obsługiwana przez mediolańskie metro, więc dotarcie do centrum miasta jest dość łatwe dzięki liniom MM2 i MM3.

Autobusem: Autobusy przyjeżdżają na Piazza Castello, który znajduje się przed Castello Sforzesco.

Dojazd

Metro: Mediolański system metra jest najłatwiejszym w użyciu i najbardziej wydajnym sposobem poruszania się po mieście. 3 linie (MM1, MM2 i MM3) kursują przez miasto w godzinach 6-12. Bilety można kupić w większości kiosków i barów. Standardowy bilet jednorazowy za 1 € można wykorzystać w ciągu 75 minut dowolną liczbę razy w autobusie lub tramwaju, ale tylko raz w metrze.

Autobusem lub tramwajem: Autobusy i tramwaje obsługują większą część miasta niż metro. W niektórych przypadkach autobus lub tramwaj będzie jedynym sposobem na dotarcie do celu.

Taksówką: Najlepszym sposobem na złapanie taksówki jest zadzwonienie lub zamówienie jej na jednym z postojów taksówek w różnych miejscach w mieście. Złapanie taksówki na ulicy nie jest tak łatwe, jak w innych europejskich miastach.

[/efstab]

[efstab title=”Rzeczy do zobaczenia”]

Rzeczy do zobaczenia w Mediolanie, Włochy

Milan_transportZwiedzanie Mediolanu to powiew świeżości w porównaniu z innymi popularnymi włoskimi destynacjami. Ze względu na miliony odwiedzających każdego roku, chodzenie po ulicach Wenecji może być czasem uciążliwe, podobnie jak znalezienie miejsca na relaks w Rzymie. Chociaż znajdziesz tu tysiące turystów, szczególnie latem, ulice nie są tu tak pełne.

Kolejną zaletą Mediolanu jest to, że oprócz niekończących się katedr i muzeów z czasów średniowiecza i renesansu, sztuka i kultura współczesna są tu bardziej widoczne. Jest tylko tyle kościołów, fontann i posągów, które można odwiedzić, zanim zwiedzanie zacznie być męczące. To miasto nadal ma niekończące się muzea, kościoły i katedry do odwiedzenia, ale w przeciwieństwie do innych włoskich miast ma również wyjątkową kulturę mody i muzea sztuki współczesnej.

Piazza del Duomo jest sercem Mediolanu i ten plac rzadko jest cichy. Wszystkie dziedziny życia przechodzą przez ten obszar o każdej porze dnia. Obserwuj miejscowe dzieci spędzające czas na dyskusjach o swoich ostatnich zakupach, unikając pędzących pracowników biurowych unoszących się ze stacji metra. Pośrodku tego wszystkiego znajdują się setki przewodników wybierających swoje ofiary. Duomo to największa gotycka katedra na świecie i jedna z najbardziej spektakularnych we Włoszech, ozdobiona 135 pinaklami i ponad 200 marmurowymi posągami. Ze szczytu najwyższej z wież spogląda na plac posąg Madonny.

Na placu można kupić markowe ubrania, a jeśli nie masz na nie funduszy, koniecznie wybierz się na szybki spacer głównymi ulicami handlowymi, aby zrobić zakupy przez okno. Via Montenapoleone i Via della Spiga to najlepsze miejsca, aby to zrobić. Jeśli czujesz potrzebę kupienia czegoś po drażnieniu się z niezwykle drogimi ubraniami, poszukaj trochę dalej, a powinieneś natknąć się na okazje.

Przed opuszczeniem Mediolanu nie zapomnij odwiedzić kościoła Santa Maria delle Grazie. Znajduje się tu niesławny obraz Leonarda da Vinci “Ostatnia Wieczerza”.

Najstarszy gotycki budynek we Włoszech

Milan_attractionsJedna z najbardziej zapierających dech w piersiach katedr we Włoszech, Il Duomo, wyróżnia się iglicami i posągami, które sięgają nieba pod każdym kątem (jest 135 iglic i ponad 2000 posągów). Wnętrze i widoki z tarasu na dachu są również imponujące. Otwarte codziennie od 6.50 do 19.00; wstęp wolny (katedra), 4 € (schody) / 6 € (winda) na taras na dachu.

Atrakcje w Mediolanie

 • Muzeum Nauki i Technologii Leonarda da Vinci

  Via San Vittore 21, Mediolan, Włochy

  To urodzone 15 kwietnia 1452 roku muzeum poświęcone jest pracy i pomysłom da Vinci, z których niektóre były naprawdę niezwykłe, biorąc pod uwagę czasy, w których żył.

  Czynne od wtorku do piątku w godzinach 9:30-16:50. W soboty i niedziele w godz. 9.30-18.20; wstęp 6,20 €. Zamknięte w poniedziałki.

 • Giardini Pubblici

  Między Via Daniele i Corso Porta Venezia, północny wschód od centrum miasta, Mediolan, Włochy

  Publiczne ogrody porośnięte drzewami, idealne, gdy chce się uciec od ulic miasta.

 • Il Duomo

  Piazza del Duomo, Mediolan, Włochy

  Mediolańska i prawdopodobnie najbardziej imponująca katedra we Włoszech zachwyci Cię na wiele godzin. Jej budowę rozpoczęto w 1386 roku, a ukończono dopiero w 1813 roku. Katedra zbudowana jest z białego marmuru i jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Mediolanu. Po obejrzeniu wystroju wewnątrz katedry, zrelaksuj się na Piazza del Duomo na zewnątrz. Jeśli po wizycie w katedrze nadal chcesz dowiedzieć się więcej o Duomo, odwiedź Museo del Duomo, które jest kroniką sześciu wieków budowy katedry.

  Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 9:30-17:30; wstęp bezpłatny.

 • Santa Maria delle Grazie

  Piazza Santa Maria delle Grazie 2, Mediolan, Włochy

  Tłumy gromadzą się tutaj każdego dnia, aby zobaczyć najsłynniejsze dzieło Leonarda da Vinci, Ostatnią Wieczerzę, która została namalowana w ciągu czterech lat. Najsłynniejsze dzieło da Vinci musiało przejść ekstremalną renowację, aby mogło być ponownie oglądane przez publiczność, więc nie opuszczaj Mediolanu bez zobaczenia go.

  Otwarte od wtorku do niedzieli; wstęp €7.

 • Galleria Ponte Rosso

  Via Brera 2, Mediolan, Włochy

  Warto odwiedzić tę galerię, aby zobaczyć prace niektórych mediolańskich impresjonistów i rzeźbiarzy. Dobrze jest zobaczyć niektóre z lokalnych prac.

 • Pałac Brera i Galeria Obrazów

  Via Brera 28, Mediolan, Włochy

  Galeria ta mieści się w dawnym klasztorze upokorzonych mnichów. Założone w 1803 roku w okresie napoleońskim muzeum jest domem dla arcydzieł Rafaela i Pierro della Francesca.

  Czynne od 9:00 do 21:00 od wtorku do piątku, do 23:40 w sobotę i do 20:00 w niedzielę; wstęp 7 €.

 • Castello Sforzesco

  Via Pontaccio, Mediolan, Włochy

  Ten zamek położony w Parco Sempione stanowi odmianę od zwiedzania kościołów i muzeów. Centralna wieża, Torre del Filarete, dominuje nad okolicą.

 • “Złoty czworokąt” na zakupy

  Via Senato; Corso Venezia;, Via Montenapoleone;, Mediolan, Włochy

  Jeśli masz ograniczony budżet, możesz nie być w stanie wydać pieniędzy na niektóre z najnowszych projektów Prady i Gucciego, ale zakupy za oknem są bezpłatne! Wszyscy najwięksi projektanci mody mają tu swoje oddziały, wynajmując jedne z najdroższych nieruchomości w Europie.

 • Obywatelska Galeria Sztuki Współczesnej

  Via Palestro 16, w Villa Reale, Mediolan, Włochy

  To muzeum poświęcone późnemu XIX i XX wiekowi jest warte odwiedzenia i stanowi miłą odmianę od oglądania starych kościołów i muzeów.

  Czynne od 9:00 do 17:30 od wtorku do niedzieli. Zamknięte w poniedziałki.

 • Museo della Pusterla (Muzeum Tortur)

  Via Carducci 14, Mediolan, Włochy

  Jedno z bardziej niezwykłych muzeów w Mediolanie dokumentuje różne sposoby torturowania ludzi. Jedną z bardziej makabrycznych metod jest urządzenie, które służyło do odrywania kończyn ofiar od ciała. Nie dla wrażliwych.

  Otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-19:30.

[/efstab]

[efstab title=”Rozrywka”]

Rozrywka w Mediolanie, Włochy

Milan_entertainmentTo centrum włoskiego przemysłu finansowego, handlowego i modowego. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Mediolanu są bardzo dumni ze swojego wyglądu. Po włożeniu tak dużego wysiłku w to, jak wyglądają, lubią prezentować swoje rzeczy. Czy jest na to lepszy czas niż noc?

Mediolan ma ekskluzywne bary i kluby, których można się spodziewać, ale jako drugie miasto we Włoszech ma również bary i kluby, które zaspokoją gusta każdego.

Jeśli szukasz baru, spróbuj znaleźć taki z happy hour. Zjawisko to rozwinęło się w Mediolanie i sprawia, że wyjście na miasto w najmodniejszym włoskim mieście jest tańsze i przyjemniejsze niż się spodziewano. Jedyną wadą happy hours jest to, że wychodzenie tak wcześnie może oznaczać, że noc zaczyna się bardzo wcześnie i możesz nie mieć wytrzymałości, aby przetrwać do klubów.

Kluby są tutaj trudne do znalezienia. Musisz zbadać różne obszary, aby znaleźć klub, który nie jest zbyt pretensjonalny. Oczywiście możesz natknąć się na kluby, w których bramkarze powstrzymają Cię przed wejściem, ale jak zawsze szukaj dalej, a powinieneś znaleźć to, czego szukasz.

Najlepszym miejscem do odkrywania nocnego życia Mediolanu jest dzielnica Navigli na południe od centrum miasta. Znajdują się tam różnego rodzaju bary, kluby nocne i kawiarnie. A jeśli masz ochotę sprawdzić, jak brzmią włoskie zespoły na żywo, w okolicy znajduje się wybór barów z zespołami na żywo.

Jedną z części miasta zawsze związaną z nocnym życiem Mediolanu jest Corso Como w Girabaldi, inny główny obszar Mediolanu, w którym można się zrelaksować. Mimo że jest to obszar, w którym znajduje się większość najlepszych hoteli, sklepów z markową odzieżą, barów i klubów, są tam kluby, do których można wejść i spotkać się z niektórymi pięknymi ludźmi w Mediolanie. Po prostu zostaw buty sportowe w domu i poświęć pięć minut na wyprasowanie bluzki i dżinsów, a wszystko będzie dobrze.

Rozrywki w Mediolanie

 • Luca & Andrea

  Alzaia Naviglio Grande 34, Navigli, Mediolan, Włochy

  Jeśli tęsknisz za spokojnym kieliszkiem wina, a nie tacą pełną piw, Luca & Andrea jest idealnym miejscem. Przyjazny personel zapyta Cię, jaki rodzaj wina łaskocze Cię przed przyniesieniem go do stolika.

  Czynne codziennie od 12 w południe do 2 w nocy.

 • Loola Paloose

  Corso Como, Mediolan, Włochy

  Położony w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic miasta, jeśli chodzi o życie nocne, ten bar/klub ma więcej do zaoferowania niż moda i modelki. Zwróć uwagę na akrobacje barmanów za ladą.

 • Club Toqueville

  Corso Como, Mediolan, Włochy

  Położony niedaleko Hollywood, ten klub nie jest tak zatłoczony, ale jest równie modny. Wszystkie telewizory na ścianach mogą jednak rozpraszać uwagę. Latem tańce wylewają się na ulice, co jest świetną zabawą.

  Czynne od wtorku do niedzieli od 20:00 do późna; wstęp 10-15 €.

 • Bodeguita del Medio

  Viale Col di Lana, Mediolan, Włochy

  Ten bar jest spokojniejszy niż większość barów w Mediolanie, ale panuje w nim dobra atmosfera. Kubańscy piosenkarze zabawiają większe tłumy w weekendy.

 • Antica Birreria di Porta Nuova

  Via Solferino 56, Garibaldi, Mediolan, Włochy

  Stary bar, który warzy własne piwo. Doskonałe happy hour, które w rzeczywistości trwa przez trzy godziny (18:00 – 21:00). Są tu dwa piętra, z piwnicą na dole serwującą różne makarony.

 • Bar Magenta

  Via Carducci, Mediolan, Włochy

  Urządzony w stylu lat dwudziestych bar, który w weekendy może być bardzo zatłoczony. Serwuje do wczesnych godzin porannych. Serwuje również jedzenie w ciągu dnia.

 • El Tumbun de San Marc

  Via San Marco 20, Mediolan, Włochy

  Bar położony w pobliżu Pałacu Brera, który jest popularny wśród turystów. Zdecydowanie warto go odwiedzić w poniedziałki, kiedy happy hour trwa od 18:00 do północy.

  Zamknięte w niedziele.

 • Naviglio Blues

  Via Ascanio Sforzo, Mediolan, Włochy

  Świetny bar dla zespołów grających na żywo. Większość zespołów odwiedzających to miejsce gra głównie muzykę bluesową i rockową.

  Czynne od 13:00 do późna.

 • Le Scimmie

  Viale Card, Mediolan, Włochy

  Miejsce z muzyką na żywo goszczące zespoły coverowe podróżujące po Europie dla całkowicie mieszanej publiczności.

  Czynne codziennie od 22:30 do 4:00; wstęp 5-10 €.

 • Maharaja Fashion Café

  Viale Gorizia 8, Mediolan, Włochy

  Nie daj się zwieść nazwie – ten bar nie jest tak naprawdę kawiarnią, ani nie jest pełen ludzi z mediolańskiego przemysłu modowego. Przede wszystkim jest to restauracja serwująca najwyższej jakości indyjskie jedzenie. W nocy nacisk kładziony jest na bar, w którym modny tłum tworzy bardzo żywą atmosferę.

  Zamknięte w poniedziałki.

 • Spazio Movida

  Via Ascanio Sforza 41, Navigli, Mediolan, Włochy

  Jeśli smak piwa zaczyna cię męczyć i potrzebujesz czegoś, co cię nieco pobudzi, sprawdź ten bar. Koktajle z bogatego menu zaczynają się od 6 €. Jeśli to trochę drogo, kufle niemieckiego piwa za 4 € będą odpowiednie. Jedną z rzeczy, które każdy powinien polubić, jest przyjazny personel i wyluzowane melodie.

  Otwarte od 18:00 do 2:00 rano.

 • Hollywood

  Corso Como 15, Mediolan, Włochy

  Pełen modelek w sezonie modelek (który tak naprawdę jest zawsze), ten klub jest pełen mediolańskiej elity. Grający wszystkie rodzaje muzyki, od komercyjnej po house, klub ten powinien być odwiedzony, jeśli masz szansę.

  Otwarty od czwartku do niedzieli od 22:00 do 3:00; wstęp 10-15 €.

//

[/efstab]

[efstab title=”Informacje ogólne”]

Informacje ogólne o Mediolanie, Włochy

Wymagania wizowe
Obywatele Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Nowej Zelandii potrzebują jedynie ważnego paszportu, aby przebywać w mieście w celach turystycznych przez okres do dziewięćdziesięciu dni. Przedłużenie pobytu poza ten okres jest prawie niemożliwe, chyba że opuścisz kraj i ponownie do niego wjedziesz. Mieszkańcy UE mogą swobodnie podróżować i pracować w kraju z ważnym paszportem, ale innym narodowościom niezwykle trudno jest uzyskać wizę pracowniczą. Obywatele wszystkich innych krajów powinni skontaktować się z ambasadą Włoch w swoim kraju, aby dowiedzieć się, jakie są wymagania dla danej narodowości.

Waluta
Walutą używaną we Włoszech jest euro, które składa się ze 100 centów. Banknoty mają nominały 100 €, 50 €, 20 €, 10 € i 5 €, a używane monety to 2 €, 1 €, 0.50C, 0.20C, 0.10C, 0.05C, 0.02C i 0.01C.

Język
Głównym językiem w Rzymie jest włoski, ale angielski, francuski i niemiecki są również powszechnie używane, szczególnie w głównych obszarach turystycznych.

Klimat
Ze względu na swoje północne położenie we Włoszech, w Mediolanie nie jest tak ciepło jak w innych miastach, ale nadal jest dość gorąco. Najlepszą porą na wizytę jest wiosna lub jesień. Latem robi się bardzo gorąco i wilgotno, a temperatury utrzymują się w latach dziewięćdziesiątych przez wiele dni. Te wysokie temperatury zaczynają się w maju i mogą trwać nawet do października.

Opieka medyczna
Odwiedzający z krajów UE są uprawnieni do opieki medycznej w ramach umowy UE o wzajemnej opiece medycznej. Przed podróżą należy pobrać formularz E111 z lokalnego biura ubezpieczeń społecznych. Formularz ten można również uzyskać w urzędach pocztowych. Australijski system Medicare ma również wzajemną umowę o opiece zdrowotnej z Włochami.

W nagłych przypadkach należy zadzwonić pod numer 118. Miejski szpital publiczny Ospedale Maggiore Polinico znajduje się przy Via Francesco Sforza.

Zaleca się wykupienie ubezpieczenia podróżnego przed wyjazdem. Ubezpieczenie podróżne można teraz kupić na stronie Youthhostelmilan.com. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

Strefa czasowa
Mediolan znajduje się w strefie czasu środkowoeuropejskiego (CET), która jest jedną godzinę przed czasem uniwersalnym (Greenwich) i sześć przed czasem wschodnim (Eastern Standard Time).

Godziny otwarcia
Sklepy w Mediolanie są zazwyczaj otwarte od 9:00 do 13:00 i od 15:30 do 19:30 od poniedziałku do soboty. Większość nadal pozostaje zamknięta w niedziele, choć zaczyna się to zmieniać. Ponieważ jest to włoska stolica mody, wiele sklepów nie jest zamykanych między 13:00 a 15:00 .

Urzędy państwowe są otwarte od 8.30 do 14.00, ale w głównych miastach są otwarte do 17.00 . Muzea są otwarte od 9.00 do 19.00, niektóre są zamykane między 13.00 a 15.00, a wszystkie są zamknięte w niedzielę i poniedziałek.

Banki są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.35 do 13.35 oraz od 15.00 do 16.00 . W niektórych większych miastach nie są one jednak zamykane na lunch.

Biura turystyczne
Główne biuro turystyczne APT w mieście znajduje się przy 11 Via Marconi 1 na Piazza del Duomo, czynne od 8.15 do 19.00 od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 18.00 w soboty i do 17.00 w niedziele. Kolejny oddział znajduje się na Stazione Centrale. Personel w obu biurach będzie w stanie udzielić wszelkich informacji potrzebnych podczas pobytu, od rozkładów jazdy autobusów po prywatne wycieczki, a także mówi po angielsku, co prawdopodobnie będzie dużą pomocą dla wielu z was.

Podatek
Podatek od wartości dodanej jest wliczony w cenę wszystkich towarów we Włoszech, ale dobrą wiadomością jest to, że dla wszystkich mieszkańców spoza UE jest to coś, co można odzyskać po opuszczeniu kraju. Ten rabat ma jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy zakupiony przedmiot kosztuje więcej niż 155 euro. W takim przypadku należy wypełnić formularz w sklepie, w którym zakupiono przedmiot, podstemplować go w urzędzie celnym i zwrócić do sklepu w ciągu sześćdziesięciu dni. Następnie zwrot pieniędzy zostanie przesłany czekiem lub na kartę kredytową. Na głównych lotniskach i przejściach granicznych znajdują się placówki, które zapewniają natychmiastowy zwrot gotówki.

Wymiana walut
Chociaż czeki podróżne są powszechnie akceptowane, istnieją miejsca, które odmawiają ich przyjęcia. Dlatego zaleca się, aby wymienić je na euro zaraz po przyjeździe do Włoch. W przypadku wymiany walut banki są zazwyczaj najbardziej wiarygodne i oferują najlepsze kursy. Istnieją również kantory na wszystkich głównych lotniskach i dworcach kolejowych, których godziny otwarcia są zazwyczaj bardziej dogodne, ale prowizja jest droższa.

Elektryczność
Napięcie elektryczne we Włoszech wynosi 220 V, 50 Hz, ale w niektórych miejscach, w tym w Mediolanie, nadal używane jest napięcie 125 V.

Telefony
Aby zadzwonić do Mediolanu z zagranicy, należy najpierw wybrać 00, a następnie 39, który jest numerem kierunkowym kraju dla Włoch, lokalnym numerem kierunkowym (0)2 i numerem lokalnym. Jeśli chcesz zadzwonić za granicę z Mediolanu, ponownie wybierz 00, a następnie międzynarodowy numer kierunkowy dla danego kraju, a następnie numer lokalny. Warto zauważyć, że w przypadku obu typów połączeń należy również usunąć pierwsze zero z lokalnego numeru kierunkowego.

Telefony publiczne są powszechnie dostępne w całym mieście. Większość telefonów akceptuje teraz tylko karty telefoniczne. Karty te są dostępne w różnych nominałach, 2,58 €, 5,16 € itp. i można je kupić w kioskach, sklepach tytoniowych lub w automatach w centrach telekomunikacyjnych.

Poczta
Główny urząd pocztowy znajduje się przy Via Cordusio 4, przy Via Dante. Poczta czynna jest w godzinach od 8:00 do 19:00 od poniedziałku do piątku oraz od 9:30 do 13:00 w soboty.

Napiwki
Chociaż opłata za obsługę w wysokości od 15 do 18% jest wliczona we wszystkie rachunki w restauracjach, zwyczajowo zostawia się niewielki napiwek, jeśli usługa na to zasługuje. Od 5 do 10% całkowitej kwoty jest wystarczające. Jeśli jesteś w kawiarni lub barze, gdzie opłata za obsługę nie jest wliczona, powinieneś dać napiwek w wysokości od 10 do 15%. Taksówkarze zazwyczaj otrzymują 10% ceny przejazdu, a przewodnicy i kierowcy wycieczek powinni otrzymać około 15% całkowitego kosztu wycieczki.

Święta państwowe
Warto zwrócić uwagę na dni świąteczne przed podróżą do danego kraju, ponieważ większość firm, banków i sklepów jest zwykle zamknięta na ten dzień. We Włoszech mają one miejsce 1 i 6 stycznia, w Poniedziałek Wielkanocny, 25 kwietnia, 1 maja, 15 sierpnia, 1 listopada oraz 8, 25 i 26 grudnia. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie konkretnego obszaru, ponieważ niektóre miasta również zamykają się podczas specjalnych wydarzeń.

[/efstab]
[/efstab]

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top