Przewodnik po mieście Split, Chorwacja

[efstabs class=”yourcustomclass”]
[efstab title=”Home” active=”active”]

Wizyta w Splicie

Split, klejnot na wybrzeżu Adriatyku, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Miasto to zbudowane jest wokół jednej ze swoich głównych atrakcji, a mianowicie Pałacu Dioklecjana, którego początki sięgają starożytnego Rzymu. Ruiny pałacu, będące żywym zabytkiem, są domem dla wąskich, krętych uliczek wypełnionych sklepami, muzeami, kościołami i wieloma innymi atrakcjami. Niewielkie miasto Split jest łatwe w nawigacji i oferuje wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia, niezależnie od pory dnia i nocy.

[/efstab]
[efstab title=”About”]july19splitcityinfoSplit, klejnot na wybrzeżu Adriatyku, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Miasto to zbudowane jest wokół jednej ze swoich głównych atrakcji, a mianowicie Pałacu Dioklecjana, którego początki sięgają starożytnego Rzymu. Ruiny pałacu, będące żywym zabytkiem, są domem dla wąskich, krętych uliczek wypełnionych sklepami, muzeami, kościołami i wieloma innymi atrakcjami.

Split oferuje również liczne atrakcje dla bardziej aktywnych podróżników, w tym wzgórze Marjan z wieloma szlakami turystycznymi i punktami widokowymi. Dzięki słonecznemu klimatowi i popularnym plażom, w tym uwielbianej plaży Bačvice, Split jest również popularnym miastem wśród osób poszukujących słońca.

A zabawa nie kończy się po zachodzie słońca. Od regularnej rozrywki na żywo na Riva, głównej promenadzie miasta, po ogromną różnorodność światowej klasy restauracji, barów i klubów, Split jest ulubionym miejscem nocnych marków z całego świata.

Niewielkie miasto Split jest łatwe w nawigacji i oferuje wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia, niezależnie od pory dnia i nocy.[/efstab]
[efstab title=”Jedzenie na mieście”]july19spliteatingout2Split jest pełen restauracji serwujących pyszne jedzenie w bardzo przystępnych cenach. Ponieważ miasto położone jest nad morzem, można spodziewać się wielu owoców morza w menu w całym mieście. Znajdziesz tu również wiele dań kuchni włoskiej. Wiele z najpopularniejszych restauracji w mieście można znaleźć w Pałacu Dioklecjana w centrum miasta i wokół niego.

Jeśli chcesz spróbować lokalnej specjalności podczas pobytu w mieście, polecamy burek. Serwowany jest w wielu różnych miejscach w mieście, jest ulubionym daniem mieszkańców i jest szczególnie popularny na śniadanie. Burek jest zrobiony z ciasta filo wypełnionego mięsem lub serem i jest całkiem pyszny.[/efstab]
[efstab title=”Transport”]Dojazd

Samolotem:

Lotnisko w Splicie znajduje się około 30 km poza centrum miasta. Istnieją dwa główne sposoby dotarcia z tego lotniska do Splitu: można wziąć taksówkę lub wskoczyć do autobusu numer 37, który kursuje do miasta w regularnych odstępach czasu każdego dnia.

Pociągiem:

Połączenia z głównym dworcem kolejowym w Splicie są bardzo proste, ale obejmują pociągi przyjeżdżające z Zagrzebia, stolicy Chorwacji.

Autobusem:

Usługi autobusowe z całej Chorwacji i spoza niej przyjeżdżają i odjeżdżają z głównego terminalu autobusowego w mieście. Niektóre z chorwackich miast objętych tymi usługami to Zagrzeb, Dubrownik, Zadar i Rijeka. Należy pamiętać, że za bagaż pobierana jest niewielka opłata, którą należy uiścić u kierowcy przed wejściem na pokład autobusu.

Dojazd

Pieszo:

Łatwo jest poruszać się po Splicie pieszo, ponieważ większość głównych atrakcji znajduje się w odległości spaceru od siebie. Gdy miasto jest pełne turystów, przygotuj się na spacer zamiast pośpiechu w historycznym centrum miasta, ponieważ ulice są tu dość wąskie.

Autobusem:

Jeśli nie jesteś w nastroju na spacer, przekonasz się, że Split jest obsługiwany przez poręczną sieć autobusów o numerach od 1 do 18. Autobusy kursują po całym mieście przez cały dzień. Istnieje również numer 19, który jest miejskim autobusem nocnym.

Rowerem/skuterem:

Innym dobrym sposobem na poruszanie się po Splicie jest rower lub skuter, który można odebrać w wielu różnych wypożyczalniach[/efstab]

[efstab title=”Rzeczy do zobaczenia”]july19splitattractionsW Splicie znajdziesz wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia, niezależnie od tego, czy wolisz spacerować po muzeach, czy opalać się na plaży. W rzeczywistości znaczna część centrum Splitu jest atrakcją samą w sobie, ponieważ jest zbudowana w ruinach Pałacu Dioklecjana, który pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

W samym sercu Pałacu Dioklecjana znajduje się katedra św. Domniusza, miejsce, które z pewnością będziesz chciał odwiedzić podczas swojego pobytu. Trudno przeoczyć tę katedrę dzięki jej wysokiej wieży, z której roztacza się fantastyczny widok na miasto.

Innym miejscem, z którego roztacza się wspaniały widok na Split i okolice, jest wzgórze Marjan. Wejdź po schodach z Trumbićeva obala, a dotarcie do pierwszego z różnych punktów widokowych nie zajmie dużo czasu. To wzgórze oferuje również wiele różnych szlaków turystycznych i wiele innych rzeczy do sprawdzenia.

Plaża Bačvice jest jedną z najpopularniejszych plaż w mieście. Ta wyróżniona Błękitną Flagą plaża jest ulubionym miejscem zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy udają się tam, aby opalać się i pływać. Jest tu nawet dobre miejsce do skoków ze skał do oceanu, jeśli szukasz odrobiny adrenaliny.

Jeśli chodzi o muzea, możesz odwiedzić Muzeum Archeologiczne, Galerija Umjetnina, Galerija Mestrović i wiele innych. Muzea te pobierają niewielką opłatę za wstęp, ale ich fajne kolekcje są warte obejrzenia.[/efstab]
[efstab title=”Rozrywka”]july19splitgoingoutW Splicie jest mnóstwo barów i klubów, które warto odwiedzić. Wiele z nich znajduje się w centrum miasta i jego okolicach, więc nie będziesz musiał daleko iść, aby je znaleźć. Jeśli chcesz udać się nieco dalej, udaj się na plażę Bačvice, gdzie również znajdziesz wiele świetnych nocnych miejsc.

Popularnym sposobem na poznanie ludzi i spędzenie czasu w jednych z najfajniejszych barów i klubów w mieście jest wybranie się na pub crawl z Pub Crawl Split. W okresie letnim te pub crawle odbywają się każdej nocy, wyruszając o 21:00 z Peristil przy katedrze. Szalona noc jest gwarantowana, a w ruchliwe noce te puby mogą przyciągnąć do około 50 osób.

Jedną z naszych ulubionych rzeczy do zrobienia w nocy w Splicie jest udanie się na główną promenadę miasta, Riva, po zachodzie słońca. Wyłożona kawiarniami, restauracjami i barami, znajduje się tuż nad oceanem i jest popularnym miejscem spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów. W nocy miejsce na ławkach wzdłuż Rivy jest na wagę złota, dzięki wszystkim ludziom, którzy chodzą tam, aby spędzić czas i porozmawiać. Wzdłuż promenady często można znaleźć stragany, nawet po zmroku, a wiele miejskich festiwali koncentruje się na tym obszarze.[/efstab]
[efstab title=”Informacje ogólne”]Wymagania wizowe
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Irlandii i wielu innych krajów europejskich potrzebują jedynie aktualnego paszportu, aby wjechać do Chorwacji, ale w przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące wymagana jest również wiza. Obywatele wszystkich innych krajów powinni skontaktować się z ambasadą Chorwacji w swoim kraju przed podróżą.

Waluta
Obowiązującą walutą jest kuna chorwacka.

Język
Językiem używanym w Splicie jest chorwacki.

Klimat
Nic dziwnego, że Split jest tak popularnym miejscem na wakacje, ponieważ jego śródziemnomorski klimat oznacza, że miasto ma mnóstwo pięknej pogody przez cały rok. Lata są zazwyczaj gorące i słoneczne, podczas gdy zimy są ciepłe i nieco bardziej deszczowe. Lipiec jest zazwyczaj najgorętszym miesiącem ze średnimi temperaturami około 25ºC. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy temperatury spadają do około 7ºC. Jeśli chodzi o opady deszczu, listopad i grudzień są zazwyczaj najbardziej mokrymi miesiącami, z których każdy odnotowuje około 112 mm deszczu. W Splicie jest również dużo słońca, a każdego roku na miasto pada około 2600 godzin światła słonecznego.

Strefa czasowa
W Splicie obowiązuje czas środkowoeuropejski, który jest jedną godzinę naprzód w stosunku do czasu uniwersalnego Greenwich i sześć godzin naprzód w stosunku do czasu wschodnioeuropejskiego.

Godziny otwarcia
Wiele centrów handlowych i domów towarowych w mieście jest otwartych od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 21:00. Wiele sklepów w mieście jest zamkniętych w niedziele.

Biura turystyczne
Główne biuro turystyczne znajduje się przy Peristil bb.

Wymiana walut
Waluty obce można wymieniać w bankach w całym mieście. Euro można wypłacić z licznych bankomatów rozsianych po okolicy, korzystając z międzynarodowych kart debetowych z symbolem Cirrus, a także z wielu międzynarodowych kart kredytowych.

Elektryczność
Napięcie elektryczne w Chorwacji wynosi 220 V AC/50 Hz. używane są 2-bolcowe okrągłe wtyczki.

Telefony
Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji to 385, a numer kierunkowy do Splitu to 021. Aby zadzwonić z zagranicy, należy wybrać 00, a następnie 385, lokalny numer kierunkowy 21 i numer lokalny. Jeśli chcesz zadzwonić za granicę z Chorwacji, ponownie wybierz 00, a następnie międzynarodowy numer kierunkowy dla danego kraju, lokalny numer kierunkowy, a następnie numer lokalny.

Poczta
Główny urząd pocztowy w Splicie znajduje się pod adresem Hercegovačka 1.

Napiwki
Jeśli opłata za obsługę nie jest wliczona w rachunek, należy zostawić napiwek w wysokości od dziesięciu do piętnastu procent.

Święta państwowe
W Chorwacji przypadają one na 1 stycznia, 6 stycznia, Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, 22 czerwca, 25 czerwca, 5 sierpnia, 15 sierpnia, 8 października, 1 listopada, 25 grudnia i 26 grudnia. Warto zwrócić uwagę na dni świąteczne przed podróżą, ponieważ większość firm, banków i sklepów jest zwykle zamknięta na ten dzień.[/efstab]

[efstab title=”Trasy”]

Piękno wybrzeża Dalmacji, Chorwacja

[/efstab]
[/efstab]

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top