Rynki Azji Południowo-Wschodniej: 10 najlepszych w Tajlandii, Wietnamie i nie tylko

Language Specific Image

Azja Południowo-Wschodnia jest domem dla wielu niesamowitych rzeczy, ale jest jedna rzecz w szczególności, którą mają dobrze, a są to rynki. Niezależnie od tego, czy chodzi o rynki żywności, rynki sztuki czy podróbki ubrań i torebek, rynki Azji Południowo-Wschodniej nie mają sobie równych. Oto 10 najlepszych z nich, które warto wziąć pod uwagę podczas następnej podróży po Azji Południowo-Wschodniej.

Southeast Asian Markets: Chatuchak Weekend Market

Weekendowy targ Chatuchak

(Bangkok, Tajlandia)

Jeden z największych weekendowych targów na świecie (a przynajmniej tak mówią), Chatuchak w Bangkoku zawiera ponad 8000 straganów sprzedających prawie wszystko, o czym można pomyśleć, od rękodzieła, po zabytkowe rzeźby w drewnie, lokalne pamiątki, meble i modę. Pamiętaj, aby przybyć na targ tak wcześnie, jak to możliwe, aby spróbować pokonać pośpiech turystów i mieszkańców. Sam rynek podzielony jest na sekcje tematyczne, co nieco ułatwia poruszanie się po nim, ale nie aż tak bardzo. Jeśli znajdziesz coś, co ci się spodoba, kup to, ponieważ szanse na to, że będziesz w stanie odtworzyć swoje kroki, są niewielkie. Warto również zaopatrzyć się w mapę rynku od jednego z ochroniarzy, aby ułatwić sobie nawigację.

Nocny Bazar

(Chiang Mai, Tajlandia)

Być może zechcesz wrócić tu kilka razy, aby odwiedzić ten targ, bo choć nie jest on tak duży jak wspomniany wyżej weekendowy targ w Bangkoku, możesz spacerować ulicami i rzędami straganów przez wiele godzin. Historia tego targu sięga oryginalnych karawan handlowych Yunnan, które zatrzymywały się tutaj na trasie z Simao w Chinach i Mawlamyaing w Mjanmie. Dziś na tym targu można znaleźć prawie wszystko, a także świetne restauracje i kawiarnie oraz rozrywkę na żywo wzdłuż trzech przecznic, które targ zajmuje co noc (do północy). Podczas wizyty możesz nawet zobaczyć kilku damskich chłopców!Southeast Asian Markets: Long Bien Market

Rynek Long Bien

(Hanoi, Wietnam)

Ten rynek może nie znajdować się na zwykłej liście rynków Azji Południowo-Wschodniej, ale powinien być. Long Bien Market daje możliwość prawdziwego poznania kultury Hanoi, ponieważ nie jest to miejsce, w którym turyści robią zakupy, to miejsce, w którym robią zakupy miejscowi. Jest to hurtowy rynek owoców i warzyw, a jeśli obudzisz się naprawdę wcześnie rano lub nie pójdziesz spać i przyjdziesz około 3:00 lub 4:00 rano, będziesz świadkiem najlepszej akcji na tym rynku. Po prostu usiądź wygodnie i obserwuj Wietnamczyków w ich codziennym życiu.

Nocny targ w Luang Prabang

(Luang Prabang, Laos)

Nocny targ w Luang Prabang, otwarty codziennie od 17:00 do 22:00, jest miejscem, którego nie można przegapić będąc w mieście. Ze względu na niewielki rozmiar Luang Prabang, kiedy zamykają ulicę na nocny targ każdej nocy, jesteś prawie zmuszony (lub przynajmniej zaintrygowany), aby przejść się nią. Znajdziesz tu wiele unikalnych przedmiotów, których możesz nie znaleźć w innych sąsiednich krajach, w tym biżuterię wykonaną z aluminium z samolotów i bomb z niszczycielskiej historii Luang Prabang. Szukasz taniego i pysznego laotańskiego jedzenia? Z głównej ulicy odchodzi uliczka, przy której znajduje się bufet. Za około 1 USD można zjeść wszystko, co można zjeść, obfity talerz parującego tradycyjnego jedzenia.

Pływające rynki

(Bangkok, Tajlandia)

Jeden z najpopularniejszych rynków, z których słynie Bangkok, Floating Markets to doświadczenie, którego nie można dostać nigdzie indziej. Jak często można przepłynąć przez targ, mijając łódkę za łódką, które są wypełnione warzywami i owocami, jedzeniem, pamiątkami i wszystkim innym? Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że w Bangkoku jest kilka pływających targów, które można odwiedzić i pomimo tego, że nie są one najbardziej dogodnie zlokalizowane, warto odwiedzić przynajmniej jeden z nich. Damnoen Saduak jest znany jako jeden z bardziej turystycznych i popularnych pływających rynków, ale jeśli chcesz bardziej autentycznego smaku, w którym możesz zmieszać się z mieszkańcami, wypróbuj Amphawa Floating Market.

Southeast Asian Markets: Night Market Vientnam

Nocny targ

(Hoi An, Wietnam)

Rynki Azji Południowo-Wschodniej to nie tylko aktywność w ciągu dnia.

W celu oczyszczenia ulic Hoi An, wielu handlarzy i straganów z żywnością zostało wypchniętych ze starego miasta, zmuszając ich do przeniesienia się poza strzeżone granice. W 2011 roku oczyszczono obszar po drugiej stronie rzeki, który niegdyś był ledwo zamieszkaną plantacją bananów An Hoi, co zrobiło miejsce dla jednego z najpiękniejszych nocnych targów.

Główną atrakcją tego nocnego targu są jedwabne lampiony, z których słynie Hoi An, a style są nieskończone, jeśli nie znajdziesz żadnego we wzorze lub materiale, który ci się podoba, lokalny krawiec uszyje ci go na miejscu. Oprócz kolorowych lampionów można znaleźć biżuterię, wachlarze, pamiątki i zwykłe drobiazgi, które można znaleźć na większości rynków.

Najlepszą porą na odwiedzenie tego targu jest zachód słońca i ciemność nad miastem, kiedy An Hoi staje się wyspą tysiąca zapalonych lampionów!

Bugis Street Market

(Singapur)

Ulica Bugis ma długą historię. W latach 50-tych zasłynęła z nocnych imprez “ladyboys”, które przyciągały marynarzy i personel wojskowy z zagranicy. Od tego czasu ulica przeszła wiele zmian i obecnie jest domem dla ponad 800 sklepów sprzedających tanie ubrania, buty i jedzenie. Sklepy na dolnym piętrze oferują tanie pamiątki i są marzeniem turystów, wędrując na górne piętra można znaleźć inne ukryte skarby, a większość miejscowych robi zakupy, takie jak markowe marki, sztuka i książki. Ceny są w rzeczywistości tańsze na górze, ponieważ nie są to ceny turystyczne, które można znaleźć na dole.

Nocny targ w Angkor

(Siem Reap, Kambodża)

Jest to jeden z nowszych rynków w Azji Południowo-Wschodniej. Istnieje dopiero od 2007 roku i został opracowany z misją zachowania tradycyjnego khmerskiego rękodzieła, jednocześnie łagodząc ubóstwo i pomagając poprawić życie mieszkańców Siem Reap. Rynek ten ma ponad 250 straganów, z których wszystkie są wykonane przy użyciu naturalnych i surowych materiałów, takich jak bambus i drewno.

Można tu znaleźć odzież, sztukę i tradycyjne rękodzieło. Jednym z innych popularnych przedmiotów, które można tu znaleźć, są produkty z recyklingu. Portfele, torby i woreczki wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak ponownie użyte torby betonowe. Oprócz produktów, które można kupić, można tu również zatrzymać się na masaż lub film 3D, który uczy o historii ludu Khmerów.

Southeast Asian Markets: Sukawati Art Market

Rynek sztuki Sukawati

(Bali, Indonezja)

Założony w latach 80-tych targ wypełniony jest obrazami, rzeźbionymi drewnianymi figurkami, rękodziełem i ręcznie robionymi produktami. Dwupiętrowy targ znajduje się 20 km od głównego ośrodka turystycznego na Bali, ale warto go odwiedzić. Rynek ten zapewni bardziej tradycyjne doświadczenie w przeciwieństwie do dużych turystycznych “centrów pamiątek”, które można znaleźć na całym Bali.

Na głównym piętrze tego rynku znajdziesz ubrania, takie jak koszule, sarongi i tkaniny, z tyłu rynku znajdziesz towary do aromaterapii, a z przodu możesz znaleźć wspaniałe i kolorowe narzuty na łóżko. Rynek ten jest otwarty od 8:00 do 19:00 i jest znany z lepszych cen niż inne rynki na Bali (ale to nie znaczy, że nadal nie powinieneś się wymieniać).

Central Market

(Kuala Lumpur, Malezja)

Central Market w Kuala Lumpur istnieje od dawna (od 1888 roku) i jest dogodnie zlokalizowany w odległości krótkiego spaceru od Chinatown. Rynek ten rozpoczął się tradycyjnie jako zwykły mokry rynek i od tego czasu przekształcił się w punkt orientacyjny wypełniony kulturą i dziedzictwem. Rynek ten jest doskonałym odzwierciedleniem wielokulturowości Malezji i jest podzielony na grupy rasowe. Podobnie jak w przypadku innych rynków, można tu znaleźć wszystkie tradycyjne wyroby rzemieślnicze i pamiątki, a także zatrzymać się w jednym z wielu pysznych miejsc z jedzeniem po drodze.

Możesz także zatrzymać się w galerii Annexe, która jest nowszym dodatkiem do rynku i prezentuje prace lokalnych artystów, a jeśli masz szczęście, możesz złapać tradycyjny występ kulturalny na scenie poza rynkiem.

Lauren Marinigh

Założycielka i blogerka – Twirl The Globe: Blog podróżniczy (dawniej Wanderlust)

Freelancer w mediach społecznościowych i marketingu – laurenmarinigh.com

Podziękowania dla Dennisa Jarvisa, Abdula Rahmana, Misji USA przy Agencjach ONZ w Rzymie i Gregora Dodsona za doskonałe zdjęcia z Flickr. Należy pamiętać, że w momencie publikacji były one na licencji Creative Commons.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top