Dlaczego kobiety nie powinny obawiać się samotnych podróży na Bliski Wschód?

Language Specific Image

Fascynujące krajobrazy rodem z Arabskich Nocy, tętniące życiem miasta, eklektyczna i pyszna kuchnia, słodka herbata i gościnność, która rozgrzewa duszę – to wszystko i wiele więcej czeka na Ciebie podczas podróży po świecie arabskim. Jednak pomimo tego, nie jest to obecnie popularne miejsce do odwiedzenia, nawet jeśli chodzi o bardziej modne miejsca w regionie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kobiet, które lubią podróżować samotnie, ale nie obawiaj się, jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci wszystkie powody, dla których warto podróżować na Bliski Wschód, czego się spodziewać, jak się przygotować i kilka innych wskazówek, aby jak najlepiej wykorzystać swoją arabską przygodę.

Travel to the Middle East - Woman standing in the desert with a camel

Wadi Rum, Jordania Lucy Schulze

Jeśli chcesz gdzieś pojechać i jesteś w stanie stawić czoła nieuniknionym rozmowom z przyjaciółmi i rodziną, musisz być naprawdę pasjonatem. Oczywiście istnieją niestety pewne uprzedzenia, które okażą się prawdziwe. Ale w sumie niesamowite, jedyne w swoim rodzaju doświadczenia, które będziesz mieć podczas podróży po regionie, zrekompensują wszystko inne.

Świat arabski jest rozległy i eklektyczny w równym stopniu, ponieważ składa się z 22 bardzo zróżnicowanych krajów. Istnieją nawet duże różnice między różnymi regionami w samych krajach. Podróż do kraju arabskiego, niezależnie od tego, czy jest to Maroko, Jordania, Oman czy inny kraj, z pewnością zmieni Twoją perspektywę, a także sposób, w jaki myślisz o świecie arabskim i ludziach, którzy tam mieszkają. W rzeczywistości, prawdopodobnie przyciągnie Cię z powrotem, aby doświadczyć jego cudów.

Bez względu na to, do którego z wielu krajów arabskich trafisz, nie powinieneś dać się zniechęcić szokującym doniesieniom, które widzisz na Facebooku, w wiadomościach itp. Zwłaszcza jeśli jesteś kobietą, przed wyjazdem często usłyszysz takie rzeczy, jak “czy nie jest tam niebezpiecznie dla kobiet?”, “nie będziesz traktowana poważnie” lub “czy nie będziesz musiała się tam zakrywać?”. Jeśli planujesz podróż na Bliski Wschód, jest kilka rzeczy, o których powinnaś przeczytać i pamiętać, jeśli chcesz mieć udaną podróż.

Travel to the Middle East - Four woman on a bench in front of ancient ruins in Amman, Jordan

Amman, Jordania – Lucy Schulze

Jesteśmy Deborah i Lucy, dwie studentki arabistyki biznesowej z Bremy. Obie odkryłyśmy naszą miłość do świata arabskiego i jego kultury podczas rocznego pobytu za granicą w Egipcie i Jordanii. Przygotowałyśmy listę wskazówek opartych na naszych doświadczeniach z codziennego życia w Kairze i Ammanie jako para blondynek. Powinno to dać ci wyobrażenie i przegląd tego, czego możesz się spodziewać.

Powody, dla których kobiety powinny podróżować po świecie arabskim

Po pierwsze, dlaczego w ogóle jechać? Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które sprawiają, że podróż do świata arabskiego jest tak warta zachodu:

 • Jedzenie – najsmaczniejsze jedzenie, od taboule, falafela, hummusu, tagine, mansaf i koshari po kanafeh i shawarmę
 • Arabska shisha i kultura kawiarniana – przesiaduj z przyjaciółmi godzinami, rozmawiając i bawiąc się, pijąc najlepszy koktajl z mięty i limonki, jaki kiedykolwiek próbowałeś.
 • Dabke – chęć tańczenia i świętowania.
 • Życie nocne i scena klubowa w Bejrucie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
 • Rozgwieżdżone nocne niebo i Beduini na pustyni, np. Wadi Rum – niekwestionowana atrakcja podróży do Jordanii.
 • Eklektyczna, kolorowa i interesująca kultura młodzieżowa i subkultury w dużych miastach, takich jak Kair, Bejrut i Amman. Tworzą one własną ścieżkę między tradycją a nowoczesnością, wykazując się przy tym dużą kreatywnością.
 • Nietknięte i różnorodne naturalne krajobrazy w Maroku, Jordanii (z Wadis), Asuanie w Egipcie, a także Morze Czerwone, Morze Martwe i parki narodowe w Libanie i Omanie.
 • Absolutnie piękna stara architektura i miejsca kultury w Maroku, Tunezji, Egipcie i Jordanii (np. Petra i pustynne zamki).

Niewiele jest regionów tak zróżnicowanych jak świat arabski. W Dubaju i krajach Zatoki Perskiej można zobaczyć, jak żyją współczesne arabskie księżniczki i książęta. Jeśli chcesz doświadczyć starego, tradycyjnego arabskiego stylu życia, możesz to również zrobić, wybierając się na wycieczkę po pustyni lub odwiedzając kraje, które są nadal głęboko zakorzenione w tradycji, takie jak Oman, Egipt czy Maroko.

Travel to the Middle East - Boat party on the Nile River in Cairo, Egypt

Nocna impreza na typowej małej łodzi (Falouka) na Nilu (Kair, Egipt) ?@deborah0409

Zetkniesz się z zupełnie inną kulturą, która z pewnością urzeknie Cię swoją życzliwością, hojnością i ciepłem. To nie wszystko, poznasz także inną część świata i być może ją zrozumiesz. Sposób, w jaki region ten został przedstawiony w mediach, oznacza, że zyskał on negatywny wizerunek i stał się kojarzony z wojną i terrorem. Jednak w tych krajach jest o wiele więcej rzeczy, które Cię zaskoczą i zadziwią.

Niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, warto podróżować na Bliski Wschód, aby wyrobić sobie własne wrażenia, poznać mieszkańców i zrozumieć ich punkt widzenia. Otwarci i towarzyscy ludzie pokażą ci poziom ciepła, pomocności i wsparcia, którego mógłbyś się nie spodziewać.

Jeśli jesteś przygotowany na poszanowanie pewnych zwyczajów, moralności i tradycji, otwarty na doświadczenie czegoś zupełnie innego i rzucenie się w zupełnie inny świat, będziesz miał czas swojego życia. Yallah!

Przygotowania

Znajdź i przeczytaj jak najwięcej informacji o kraju, który chcesz odwiedzić. Obejmuje to rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, co powinieneś nosić, historię i bieżące wydarzenia w kraju, różne społeczności i dynamikę między nimi. Jest też pytanie, gdzie dobrze zjeść, czy są miejsca, do których nie powinno się chodzić, co to znaczy, że idziesz na kawę z mężczyzną i czy można po prostu zaakceptować, gdy rodzina cię gdzieś zaprasza.

Znajomość odrobiny arabskiego jest zawsze pomocna i może otworzyć drzwi, jeśli chcesz poznać nowych ludzi lub po prostu kupić pamiątkę. Na przykład w krajach Maghrebu z łatwością poradzisz sobie, jeśli znasz francuski. Od Egiptu po Lewant i Zatokę Perską, angielski jest powszechnie używany, ale nie przez wszystkich.

Czy kobiety mogą bezpiecznie podróżować samotnie po krajach arabskich?

Travel to the Middle East - Woman sitting on some rocks in Wadi Rum, Jordan

Królowa pustyni (Wadi Rum, Jordania)Lucy Shulze

Ogólnie rzecz biorąc, kraje, po których można podróżować (wszędzie z wyjątkiem Algierii, Iraku, Jemenu, Libii i Syrii) są podobne do Europy pod względem bezpieczeństwa. Oczywiście, jako kobieta, są rzeczy, które zrobiłabyś w Europie bez problemu, nawet nie zastanawiając się nad tym, a których nie powinnaś robić będąc w kraju arabskim. Większość ludzi prawdopodobnie słyszała przynajmniej jedną przerażającą historię o tym regionie, biorąc pod uwagę, że w krajach arabskich, podobnie jak na całym świecie, można zadawać się z niewłaściwymi ludźmi. Nie daj się jednak zwieść ogólnym opiniom na temat tego, jak bezpieczny jest ten region. Na przykład w Ammanie w Jordanii nigdy nie poczujesz się niebezpiecznie w nocy. Zawsze jest dużo ludzi na zewnątrz i wokół, a po upalnym dniu panuje zrelaksowana atmosfera.

Ale jeśli potrzebujesz pomocy, powiedzmy, jeśli się trochę zgubiłeś, osoba obok ciebie może się przyczepić i zabrać cię tam, gdzie chcesz iść, nawet nie zastanawiając się (nawet jeśli jest to całkowicie poza ich drogą) i kontynuować swoją drogę później. Żadne z nas nigdy nie znalazło się w sytuacji, w której byliśmy zbyt przestraszeni, aby kontynuować. Nawet jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego, są to dokładnie takie sytuacje, w których ludzie w krajach arabskich okazują swoją gościnność i chęć pomocy. Dla nas było to przypomnienie, dlaczego czuliśmy się tak dobrze w tym regionie, szczególnie w Egipcie i Jordanii.

Nie da się jednak całkowicie uniknąć niechcianych zaczepek. Niestety, takie sytuacje zdarzają się częściej, niż można by się spodziewać. Dobrze jest przygotować się psychicznie z wyprzedzeniem. Nigdy nie powinieneś dać się zastraszyć wilczym gwizdom lub komentarzom. Mamy kilka rad, co zrobić w sytuacjach, w których czujesz się niekomfortowo: bezpośrednio podejść do kogoś w pobliżu – niezależnie od tego, czy jest to mężczyzna, czy kobieta – i poprosić go o pomoc, wejść do zatłoczonego sklepu lub zadzwonić po taksówkę. W Jordanii często oferowana jest pomoc, nawet jeśli stoisz i wyglądasz na nieco zagubionego. Na stronie internetowej biura spraw zagranicznych można znaleźć aktualne informacje na temat tego, jak zachować bezpieczeństwo i których regionów unikać (jeśli w ogóle).

Wskazówki dotyczące bezpiecznej podróży

Travel to the Middle East - Lucy Schulze riding on the back of a camel

Czy istnieje lepszy sposób na dotarcie z punktu A do punktu B? lucy Schulze

Warto pamiętać o starym powiedzeniu “lepiej zapobiegać niż leczyć”, zwłaszcza podczas podróży. Oznacza to, że są pewne rzeczy, których należy unikać i zasady, których należy przestrzegać. Niektóre z nich wymieniliśmy tutaj:

 1. Gdy jesteś sama, nie spotykaj się z mężczyznami, których nie znasz. Kiedy wychodzisz w nocy, trzymaj się obszarów, które już znasz.
 2. Jeśli ktoś cię nęka, daj mu jasno do zrozumienia, że to, co robi, jest nie na miejscu i nie jest pożądane. W krajach arabskich niechciane podchody są źle widziane, tak jak wszędzie indziej. Gdy tylko inni ludzie dowiedzą się o tym, co się dzieje, przestanie robić to, co robi ze wstydu.
 3. Jeśli znajdziesz się w niewygodnej lub zagrażającej sytuacji, krzycz i krzycz głośno! Zwróci to uwagę ludzi i niektórzy z nich przyjdą z pomocą.
 4. Nie noś zbyt odsłaniających ubrań i unikaj flirtowania ze zbyt wieloma mężczyznami – zostanie to odebrane jako znak, że jesteś “łatwa” i stracisz szacunek ludzi.
 5. Podczas wizyty w kraju muzułmańskim nigdy nie należy pić alkoholu w miejscach publicznych poza obszarami turystycznymi. Jeśli masz przy sobie alkohol, upewnij się, że wszystkie butelki są zawsze zamknięte w nieprzezroczystych torbach. Oprócz tego ważne jest, aby nie wychodzić z domu ani nie wsiadać do taksówki, gdy jesteś wyraźnie pijany.
 6. Przed opuszczeniem hostelu należy zawsze upewnić się, że telefon jest w pełni naładowany. Zapisz numery zaufanych osób lub przynajmniej numer swojego hostelu. Warto zanotować adres miejsca, w którym się zatrzymujesz. Zapisz go również na kartce papieru, na wypadek gdyby Twój telefon padł.
 7. Taksówkarze na lotnisku często naliczają absurdalne ceny, więc postaraj się zorganizować transport przed przyjazdem. Uber jest obecnie dostępny w wielu krajach arabskich. Aplikacja ustala standardowe ceny i pozwala śledzić trasę, dzięki czemu prawdopodobieństwo, że zostaniesz oszukany, jest znacznie mniejsze.
 8. Staraj się podróżować w ciągu dnia, a nie w nocy. Istnieją jednak firmy autobusowe, które oferują bezpieczne nocne przejazdy autokarami o standardzie podobnym do europejskiego.
 9. Lepiej być zbyt ostrożnym niż zbyt naiwnym – nawet jeśli większość Arabów jest po prostu bardzo ciekawa i lubi okazywać gościnność, należy zachować ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza młodych mężczyzn, którzy chcą oprowadzić Cię po okolicy lub zrobić sobie z Tobą zdjęcie. Możliwe, że przeglądając Facebooka natkniesz się na zdjęcie z podpisem w stylu “ja i mój niemiecki bae

Kto wie? Być może podczas podróży znajdziesz swoją jedyną, prawdziwą miłość. W rzeczywistości nie jest to takie nieprawdopodobne, zwłaszcza jeśli spojrzeć na nas lub naszych przyjaciół i znajomych. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że arabscy mężczyźni, którzy wydają się angażować w związki z zachodnimi kobietami, często mają również bardziej konserwatywną i rodzinną stronę. Często wychodzi to na jaw, gdy sprawy zaczynają robić się poważne. Ważne jest, aby pamiętać, że ludzie, których spotkasz, dorastali w innym środowisku i kulturze z własnymi wartościami. Takie różnice czasami komplikują sprawy, ale nie powinny stanowić problemu przy odrobinie międzykulturowego zrozumienia.

Rzeczy, o których należy pamiętać

Ogólnie

Travel to the Middle East - Damanhour, Egypt

Dziadek Mohamed pokazuje Deborah egipską wieś (Damanhour, Egipt)?@ray.7ana

Powiedzmy, że odwiedzasz arabską rodzinę i komplementujesz gospodynię za ładny wazon na stole – nagle bierze go i oferuje ci. Z pewnością nie raz znajdziesz się w podobnych sytuacjach – Arabowie lubią się dzielić i nigdy nie przyjmą komplementu, mówiąc tylko “dziękuję”. Możliwe jest również, że gdy skomplementujesz sweter koleżanki, zaoferuje ci go. Jest to jednak tylko gest, więc oczywiście najlepiej grzecznie odmówić.

Niemniej jednak są pewne rzeczy, na które możesz i powinieneś się zgodzić. Jak wspomniano powyżej, Arabowie lubią się dzielić i są bardzo chętni do pomocy. Jeśli ktoś oferuje ci jedzenie, transport lub wycieczkę i nalega, abyś był zaproszony i nie musiał płacić, grzecznie zaakceptuj kilka razy. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać, nawet jeśli ludzie robią wszystko, co mówią, że zrobią, ponieważ ta hojność może czasami wymknąć się spod kontroli. Szacunek, uprzejmość i strach przed zawstydzeniem kogoś oznaczają, że ludzie nie powiedzą, kiedy coś jest “za dużo”.

Są pewne rzeczy, o których Europejczycy chętnie rozmawiają, a które nie są ogólnie uważane za odpowiednie tematy do rozmów w krajach arabskich, z wyjątkiem rozmów między bliskimi przyjaciółmi. Przykłady obejmują “zakazany trójkąt” seksu, polityki i religii, a także problemy rodzinne. Oczywiście czasami tematy te są omawiane otwarcie, zwłaszcza przez młodych ludzi. Wreszcie, należy pamiętać o tym, co jest uważane za właściwe(halal) lub niewłaściwe(haram) pod względem lokalnych zwyczajów i kultury.

W co się ubrać?

Travel to the Middle East - Three women sitting together in Wadi Rum, Jordan

Wadi Rum, Jordania Lucy Schulze

Podejmując decyzję o tym, w co się ubrać, weź pod uwagę zwyczaje panujące w danym kraju. Jest czas i miejsce na noszenie gorących spodni i crop topów, na przykład, gdy jesteś w klubie. Jednak w krajach arabskich nadal mile widziane jest, aby nie pokazywać zbyt dużo nagiej skóry. Długie spodnie, spódnice i koszule (koszule z długim rękawem lub t-shirty w zależności od tego, gdzie jesteś) uchronią Cię przed wieloma nieprzyjemnymi spojrzeniami, zapobiegną wielu niezręcznym sytuacjom i sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo na pustyni.

Zakrywanie się nie jest konieczne (nie musisz nawet zakrywać włosów), chyba że jesteś w Arabii Saudyjskiej. Jeśli chcesz odwiedzić meczet (co jest absolutną koniecznością), zawsze dobrze jest mieć przy sobie chustę, aby móc zakryć włosy w środku. Jeśli dopiero co umyłeś włosy, łatwo jest popełnić kulturową gafę, więc bądź ostrożny: w niektórych częściach Egiptu i Jordanii wciąż krążą plotki, że jeśli wychodzisz z mokrymi włosami, to prawdopodobnie właśnie uprawiałeś seks, ponieważ naturalnie potem myjesz włosy. Lepiej być ostrożnym i dać włosom czas na wyschnięcie, w razie potrzeby używając suszarki do włosów.

Travel to the Middle East - Playing with children in Aswan, Egypt

Dzieci w Asuanie –@deborah0409

Jeśli chodzi o noszenie ubrań odpowiednich do miejsca docelowego, nie zaleca się noszenia koszulek, które nie są zbyt wycięte lub obcisłe i zakrywają ramiona. Zalecamy również zakrycie kolan. Zalecane są długie spodnie, takie jak spodnie haremowe lub długie spódnice. Pomimo faktu, że w wielu krajach arabskich bez problemu można podróżować w t-shircie, zawsze należy mieć przy sobie lekki kardigan z długim rękawem lub coś podobnego, na wypadek spontanicznej wizyty w bardziej konserwatywnym lub wiejskim regionie. To samo dotyczy przyciemnianych okularów przeciwsłonecznych, ponieważ nie chcesz, aby ludzie zwracali uwagę na Ciebie lub na to, na co patrzysz.

Kraje arabskie: Nasze najważniejsze atrakcje

Asuan, Egipt

Travel to the Middle East - Boats at Aswan

Łodzie w Asuanie (Górny Egipt) –@ayshaaek

Jeśli jesteś pasjonatem przyrody i chcesz cieszyć się ciszą, spokojem i pięknem Nilu, zdecydowanie powinieneś odwiedzić Asuan w południowym Egipcie. Wycieczka po Nilu starą łodzią rybacką jest niezapomnianym przeżyciem i obejmuje możliwość zanurzenia się w tej słynnej rzece. Warto również zaplanować wizytę w muzeum nubijskim. Pozwoli ci to uzyskać wgląd w to, jak żyje społeczność nubijska (mniejszość etniczna zamieszkująca Egipt i Sudan). Większość lokalnych hosteli organizuje również noce nubijskie, które pozwalają doświadczyć stylu życia, pysznego jedzenia i gościnności Nubijczyków.

Wadi Rum, Jordania

Travel to the Middle East - Camels in Wadi Rum, Jordan

Wadi Rum, Jordania?@ray.7ana

Jeśli chcesz poczuć magię pustyni, doświadczyć jej majestatycznej ciszy, oczarować się beduińskim stylem życia i podziwiać najczystsze rozgwieżdżone nocne niebo, jakie kiedykolwiek zobaczysz, pokochasz Wadi Rum w południowej Jordanii. Odwiedzających ten legendarny pustynny krajobraz przyciągają czerwone wydmy, granitowe skały, ukryte studnie, starożytne inskrypcje i towarzystwo Beduinów, którzy tam mieszkają i słyną ze swojej gościnności.

Wycieczki terenowe 4×4, przejażdżki na wielbłądach i wędrówki przez pustynię na koniach lub wielbłądach zapewniają niezapomniane wrażenia, zwłaszcza że wiele wycieczek jest nadal prowadzonych przez doświadczonych Beduinów, którzy sami dorastali na pustyni. Oznacza to, że mogą dać ci fantastyczny wgląd w ich styl życia. Monolityczne góry stanowią wyzwanie dla wspinaczy, podczas gdy wędrowcy mogą po prostu cieszyć się ciszą pozornie niekończącego się krajobrazu. Możesz także wybrać się na wędrówkę przez pustynię, na przykład z Wadi Rum do Petry. Jeśli zapuścisz się nieco dalej na południe, dotrzesz do Akaby, jordańskiej bramy do Morza Czerwonego, gdzie jest o wiele więcej ekscytujących rzeczy do odkrycia.

Tanger, Maroko

Travel to the Middle East - The Arabian Souk in Tangier

Arabski Souk w Tangerze –@ deborah0409

W pobliżu Tangeru znajdują się Jaskinie Herkulesa, położone tuż nad morzem. Widoki są niesamowite, a ujście jaskini, które wychodzi na morze, przypomina kształt Afryki. Sam Tanger szczyci się pięknym starym miastem z typowym arabskim soukiem (targiem). Duża liczba schodów w mieście i małe przejścia oznaczają, że zdecydowanie warto je odwiedzić. Na souku znajdziesz się w małych sklepikach, aby się rozejrzeć.

Fujairah, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jeden z mniej znanych emiratów, który w całości leży nad Oceanem Indyjskim. Piękny krajobraz, idealne warunki do surfowania i historyczne mury sprawiają, że jest to miła odmiana od betonowej dżungli Dubaju.

Planujesz podróż na Bliski Wschód? Gdzie chciałbyś pojechać? Czy jest coś, co Cię powstrzymuje? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

O autorach:

Lucy i Deborah pochodzą z Bremy i Frankfurtu, a poznały się podczas studiowania arabistyki biznesowej w Bremie. Podczas studiów Deborah zdecydowała się spędzić semestr za granicą w Kairze, podczas gdy Lucy postanowiła uczynić jordańską stolicę Ammanu swoim domem na rok. Lucy ukończyła studia magisterskie i obecnie podróżuje po świecie, podczas gdy Deborah postanowiła przenieść się do Kairu ze względu na pracę i miłość.

Female travel to the Middle East

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top