Jak być etycznym cyfrowym nomadą

Jestem podróżnikiem i cyfrowym nomadą od ponad 15 lat i w tym czasie wiele się zmieniło. Na pierwszy rzut oka zmiany te obejmują takie rzeczy, jak powszechność smartfonów i danych mobilnych, które pozwalają na stałą łączność, a także przestrzenie coworkingowe, które umożliwiają pracownikom zdalnym utrzymanie produktywności bez względu na to, gdzie się znajdują.

Jednak na głębszym poziomie nastąpiła rosnąca ewolucja w kierunku bardziej etycznych i zrównoważonych podróży. Ponieważ miejsca docelowe zmagają się z nadmierną turystyką, zanieczyszczeniem i kwestiami klimatycznymi, podróżni muszą być coraz bardziej świadomi swojego wpływu podczas pobytu za granicą.

Dotyczy to zwłaszcza cyfrowych nomadów, którzy spędzają miesiące (lub lata) mieszkając i pracując za granicą.

Jeśli chcesz pracować za granicą, oto moja lista dziewięciu wskazówek, dzięki którym będziesz etycznym i odpowiedzialnym cyfrowym nomadą.

1. Zdobądź odpowiednią wizę

Jeśli zamierzasz pracować online podczas podróży zagranicznych, ważne jest, aby uzyskać odpowiednią wizę. Wielu cyfrowych nomadów podróżuje na wizach turystycznych, mimo że jest to generalnie niedozwolone. W rzeczywistości, jeśli wspomnisz służbom celnym, że zamierzasz pracować i nie masz odpowiedniej wizy, mogą nawet nie wpuścić cię do kraju!

Jeśli chcesz mieszkać i pracować za granicą jako cyfrowy nomada, zdobądź wizę, która pozwoli Ci legalnie pracować w odwiedzanej lokalizacji. W ten sposób będziesz mieć ochronę prawną jako rezydent i będziesz płacić podatki, które przyniosą korzyści społeczności. Jest to trudniejsze niż uzyskanie wizy turystycznej, ale może być znacznie bardziej satysfakcjonujące.

Wiele krajów posiada obecnie wizy dla cyfrowych nomadów lub freelancerów, w tym Gruzja, Chorwacja, Estonia i Niemcy. Dziesiątki innych krajów pracuje nad ich wprowadzeniem w przyszłości, więc proces ten będzie coraz łatwiejszy i bardziej powszechny.

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

2. Zrozumieć kulturę

Kiedy gdzieś podróżujesz, niezależnie od tego, czy jesteś tam przez dwa miesiące, czy dwa lata, ważne jest, aby zrozumieć, że jesteś gościem w kraju z własnymi zasadami, prawami i normami kulturowymi. Twoim zadaniem jest zrozumieć i szanować je najlepiej jak potrafisz. Poznanie kultury danego kraju przed przyjazdem ma kluczowe znaczenie dla Twojej zdolności do dopasowania się i asymilacji. Nie pojawiaj się i nie wymagaj, aby wszyscy pracowali wokół twoich własnych norm kulturowych i uprzedzeń, włóż pracę, aby zrozumieć to miejsce, jego ludzi i jego historię. To nie tylko minimum tego, co możesz zrobić, ale stworzy to znacznie głębsze połączenie z miejscem docelowym.

Nie bój się pytać miejscowych o normy kulturowe po przyjeździe. Personel hostelu i przewodnicy pieszych wycieczek mogą być świetnymi zasobami. Zwykle są bardziej niż szczęśliwi, że mogą podzielić się z Tobą swoją kulturą. Będziesz zaskoczony, jak wiele możesz się nauczyć, zadając proste pytanie, które pochodzi z miejsca szacunku i ciekawości.

3. Przestudiuj język

Kiedy odwiedzasz nowe miejsce, spróbuj nauczyć się przynajmniej kilku zwrotów przed przyjazdem. Nie tylko sprawi to, że podróż będzie płynniejsza, ale także okaże szacunek ludziom, których spotkasz. Tak, możesz (i powinieneś) również pobrać język do Tłumacza Google (do użytku offline), ale podjęcie wysiłku jest ważne, jeśli zatrzymujesz się gdzieś na dłużej niż kilka dni.

Aplikacje takie jak Duolingo i Rosetta Stone to świetne miejsca do rozpoczęcia nauki podstaw. Jeśli chcesz rozwinąć jeszcze lepsze zrozumienie języka przed przyjazdem lub jesteś już na poziomie średnio zaawansowanym lub zaawansowanym i chcesz się podszkolić, skorzystanie z lekcji konwersacji na stronie internetowej takiej jak italki może być również świetną opcją. (Możesz nawet filtrować według native speakerów mieszkających w miejscu, do którego się wybierasz, więc możesz potencjalnie poznać nowego lokalnego przyjaciela, zanim jeszcze tam dotrzesz)

Po przybyciu do miejsca docelowego, w którym planujesz zostać przez kilka miesięcy (lub dłużej), zapisz się na osobiste zajęcia językowe. Jest to nie tylko dobry sposób na doskonalenie umiejętności językowych, ale także na nawiązanie kontaktu z nauczycielem, który może podzielić się swoimi wskazówkami i radami, a także poznać innych emigrantów i imigrantów.

Kiedy spędziłem kilka miesięcy mieszkając w Paryżu, od razu zapisałem się na zajęcia językowe. Był to fajny sposób na pogłębienie mojego zrozumienia miasta, które odwiedziłem niezliczoną ilość razy, jednocześnie łącząc się z ekspertem lokalnym, który mógł odpowiedzieć na wszystkie moje pytania językowe. To także świetny sposób na nawiązanie przyjaźni po przyjeździe.

4. Zwróć uwagę na to, gdzie się zatrzymujesz

Kiedy po raz pierwszy przybywasz do miejsca docelowego, prawdopodobnie zarezerwujesz hostel. Wiele z nich posiada przestrzenie coworkingowe, co czyni je świetnymi miejscami do pracy i poznawania ludzi po przyjeździe. Jednak w przypadku pobytów długoterminowych, gdy zamierzasz przebywać w danym miejscu przez miesiące (lub dłużej), wielu cyfrowych nomadów decyduje się na wynajem apartamentów.

Jeśli zamierzasz szukać długoterminowego wynajmu, pamiętaj o tym, gdzie wynajmujesz i od kogo wynajmujesz. Wynajem krótkoterminowy wyrządził wiele szkód społecznościom na całym świecie i najlepiej jest nie przyczyniać się do tego problemu, gdy tylko jest to możliwe.

Jeśli nie masz pewności, czy w miejscu, do którego się wybierasz, występują problemy mieszkaniowe, szybkie wyszukiwanie w Google pomoże Ci przeprowadzić własne badania. Jednak zdecydowanie można spodziewać się problemów w ruchliwych miejscach z małymi historycznymi centrami miast, gdzie podaż mieszkań jest ograniczona.

5. Pomiń wysoki sezon

Jeśli Twoja destynacja zmaga się z nadmierną turystyką (pomyśl oBarcelonie, Amsterdamie, Dubrowniku), unikaj przebywania tam w szczycie sezonu. Zwiększona liczba odwiedzających może być szkodliwa dla społeczności i środowiska, powodując zatłoczenie, obciążając lokalne zasoby i zwiększając zanieczyszczenie. Jako goście w danym kraju, ostatnią rzeczą, którą chcemy zrobić, jest przyczynianie się do sytuacji, które mają negatywny wpływ na społeczności.

Zamiast tego staraj się odwiedzać popularne miejsca w szczycie sezonu. Ponadto możesz rozważyć spędzenie większej ilości czasu w “drugich miastach” Na przykład, zamiast Pragi, wypróbuj Brno; zamiast Amsterdamu, udaj się do Rotterdamu. Drugie miasta mają zwykle taką samą jakość życia i mnóstwo ciekawych rzeczy do zrobienia i zobaczenia, jak ich bardziej popularni sąsiedzi, ale często są mniej zatłoczone (i zwykle też tańsze!).

6. Ucieknij z bańki nomadów i wydawaj pieniądze lokalnie

Kiedy mieszkasz i pracujesz za granicą, spędzanie czasu z innymi nomadami i ekspatami może być zbyt łatwe. Wiele firm powstaje z myślą o nich i chociaż warto je wspierać (i są doskonałymi miejscami do poznawania podobnie myślących ludzi), ważne jest, aby wyjść z bańki. Jeśli odwiedzasz tylko przestrzenie coworkingowe, które zaspokajają potrzeby nomadów, bary prowadzone przez emigrantów i restauracje serwujące zachodnie jedzenie, przegapisz wiele bogactwa, jakie ma do zaoferowania ta destynacja.

Chociaż nie ma nic złego w korzystaniu z firm prowadzonych przez innych emigrantów, spróbuj rozszerzyć swoją sieć i miejsca, w których bywasz, o lokalne miejsca, które zatrudniają lokalnych pracowników. Zostaniesz nagrodzony większą różnorodnością relacji (nie ma łatwiejszego sposobu na poznanie nowego lokalnego przyjaciela niż zawsze przychodzenie do tej samej kawiarni lub baru na poranną kawę lub wieczornego drinka) i będziesz wiedział, że twoje pieniądze pozostają w społeczności i ją wspierają.

7. Odwdzięcz się społeczności

Jako cyfrowi nomadzi często wpadamy do jakiejś społeczności, czerpiemy z niej niezliczone korzyści (niższe koszty życia, piękna przyroda, niższe podatki itp.), a następnie wyruszamy w dalszą drogę, nie dając nic w zamian.

Zamiast tego spróbuj znaleźć sposoby na włączenie oddawania do swoich codziennych doświadczeń. Niezależnie od tego, czy jest to wolontariat w bankach żywności, udzielanie korepetycji miejscowym w swoim języku (lub w umiejętnościach, które posiadasz), czy też sprzątanie plaży, istnieje mnóstwo sposobów, w jakie możesz się odwdzięczyć, które nie wymagają wygórowanej ilości czasu, pieniędzy ani energii.

Co najlepsze, jest to coś, co można powiązać ze swoimi pasjami. Jeśli uwielbiasz surfować, dołącz do programu, który uczy dzieci surfowania. Jeśli uwielbiasz uprawiać ogród, zostań wolontariuszem w ogrodzie społecznościowym. Istnieje milion opcji, więc znajdź coś, co lubisz i oddaj się temu. Jest to nie tylko satysfakcjonujące samo w sobie, ale pomoże ci pogłębić swoje doświadczenie poza standardową bańkę cyfrowego nomada.

Należy tylko pamiętać o pułapkach i negatywnych aspektach niektórych części “wolontariatu” Szczególnie powszechne w krajach rozwijających się są programy, które nie są tak dobroczynne, jak mogłoby się wydawać. Klasycznym przykładem jest to, że sierocińce w wielu krajach rozwijających się w rzeczywistości wcale nie są sierocińcami, ale zamiast tego są wypełnione dziećmi odebranymi rodzicom, aby zapełnić placówkę, która została utworzona w celu przyciągnięcia pieniędzy od turystów o dobrych intencjach, ale nieświadomych. Zanim zaangażujesz się w jakikolwiek program, zrób rozeznanie i zawsze najlepiej jest sprawdzić go po przyjeździe, aby lepiej poczuć, co się dzieje.

8. Dbaj o zrównoważony rozwój

Wraz z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym, wiele destynacji boryka się z trudnościami. Zanieczyszczenie, niedobory wody, klęski żywiołowe, fale upałów… lista jest długa. Podczas pobytu (i podróży) zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby zapewnić, że Twój styl życia jest jak najbardziej zrównoważony.

Na przykład, jeśli woda z kranu w Twojej lokalizacji nie nadaje się do picia, nie zaopatruj się w jednorazowy plastik (który zwykle trafia na wysypisko śmieci lub do oceanu). Zamiast tego zaopatrz się w filtr, aby móc łatwo oczyścić wodę z kranu. Co więcej, pamiętaj o ogólnym zużyciu wody. Podróżni z obszarów, w których woda płynie w kranach obficie, zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, ile mogą zużyć w ciągu dnia, obciążając lokalne zasoby. Zapoznaj się z warunkami panującymi w społeczności, w której przebywasz i nawykami, które możesz przyjąć, aby utrzymać swój ślad na niskim poziomie.

9. Podróżuj powoli

Powolne podróżowanie, zarówno podczas przemieszczania się z miejsca docelowego do miejsca docelowego, jak i w obrębie miejsca, w którym przebywasz, jest łatwym sposobem na natychmiastowe uczynienie podróży bardziej zrównoważonymi. Podróż pociągiem zamiast samolotem do nowej lokalizacji oznacza mniejszą emisję dwutlenku węgla, podobnie jak korzystanie z transportu publicznego zamiast łapania Uberów (lub lokalnych odpowiedników) jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska (i znacznie tańsze).

Nie tylko zmniejszysz swój ślad węglowy, podróżując powoli, ale prawdopodobnie odkryjesz, że pogłębiasz także swoje doświadczenie. Im dłużej zatrzymasz się w danym miejscu, tym więcej odkryjesz i tym lepiej je poznasz. A przemieszczanie się po mieście tramwajem lub autobusem jest znacznie bogatszym doświadczeniem niż przewożenie z miejsca na miejsce w klimatyzowanej taksówce.

***

Praca zdalna jako cyfrowy nomada to ogromny przywilej. Będziesz miał okazję zobaczyć świat, nawiązać kontakt z mieszkańcami i innymi nomadami oraz zintegrować się z nowymi i interesującymi kulturami.

Ale tylko jeśli włożysz w to wysiłek.

Bardzo łatwo jest pozostać w swojej strefie komfortu i spędzać czas tylko z innymi pracownikami zdalnymi, robić zakupy tylko w sklepach zorientowanych na nomadów i ogólnie pozostać w swojej bańce emigracyjnej. Byłaby to jednak stracona szansa. Byłby to również mniej etyczny wybór.

Pracując nad integracją z odwiedzanymi miejscami, poznając kulturę, ćwicząc język i udzielając się na rzecz społeczności, będziesz mieć o wiele bardziej satysfakcjonujące doświadczenie, zapewniając, że te miejsca faktycznie skorzystają na twojej obecności. Przekonasz się, że podróżowanie w sposób etyczny i zrównoważony jest nie tylko lepsze dla społeczności i środowiska, ale także dla ciebie, dając ci doświadczenia i wspomnienia, których szybko nie zapomnisz.

Pobierz aplikację Hostelworld, aby zacząć poznawać ludzi od momentu dokonania rezerwacji


Możesz także polubić… 🤩

💚 Najlepsze miejsca na świecie do bycia cyfrowym nomadą

cyfrowi nomadzi finalistami HOSCARS 2023

przewodnik podróżnika po kompensacji emisji dwutlenku węgla

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top