10 rzeczy, których nauczyło mnie nurkowanie

Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem Koh Tao, jedną z najbardziej nurkowych wysp na świecie, zamierzałem zostać tylko na tydzień. Ale coś kazało mi zostać i kilka dni później dostałam pracę jako recepcjonistka w centrum nurkowym i zostałam przekonana do zanurzenia się w podwodnym świecie. Patrząc wstecz, widzę, że to kochałem, ale coś powstrzymywało mnie przed kontynuowaniem tego i profesjonalnym szkoleniem. Teraz, cztery lata później i z powrotem na tej samej wyspie, w końcu szkolę się na divemastera i skłoniło mnie to do refleksji nad tym, czego nauczył mnie mój związek z nurkowaniem..

what diving has taught me - woman on a swing at the beach

@chiara.civa

1. Zwróć szczególną uwagę na małe rzeczy

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

Jestem niesamowicie wdzięczny za pracę recepcjonisty, ponieważ bez względu na to, jak nudny był mój dzień, wiedziałem, że po pracy będę mógł spotkać się z instruktorami i posłuchać o tym, co widzieli tego dnia w oceanie. Uderzyło mnie to, że stworzenia, które zrobiły na nich największe wrażenie, wydawały się zwyczajne. Zrozumiałem jednak, że choć wielu może być rozczarowanych niewielkim rozmiarem ślimaka morskiego Nudibranch, stworzenia te są tak fascynujące, że same w sobie są supergwiazdami. Zastosowanie tego do życia na lądzie pozwoliło mi bardziej docenić małe rzeczy.

2. Sprzedawałem się za krótko

Po powrocie na tę samą wyspę, różnice między mną sprzed czterech lat a mną teraz stały się bardziej wyraźne. Co powstrzymywało mnie przed kontynuowaniem kariery w nurkowaniu? Uświadomienie sobie tego uderzyło mnie mocno – nie myślałem wystarczająco o sobie i wierzyłem, że nie jestem w stanie. W tamtym czasie nie miałem pojęcia, że sprzedaję siebie tak krótko. Wraz z tym uświadomieniem sobie przyszło postanowienie, aby porzucić osobę, z której zrezygnowałem i pozwolić sobie stać się osobą, którą chciałem być cztery lata temu.

3. Nie musisz podążać najbardziej oczywistymi ścieżkami życia

Spotykając się z nurkami poznałem niezliczone osoby, które rozpoczęły dorosłe życie na “stabilnych” ścieżkach. Mam przyjaciół w domu, którzy są niesamowicie niespełnieni, ale nie wierzą, że inny styl życia jest dla nich osiągalny. Ale jest! Nikt z nas nie jest tu przez przypadek – wszyscy podjęliśmy decyzję o niesamowicie ciężkiej pracy, aby zaoszczędzić pieniądze i sprawić, by tak się stało, i ty też możesz podjąć taką decyzję – niezależnie od tego, czy chcesz nurkować, czy wybrać inną niekonwencjonalną ścieżkę.

what diving has taught me - diver

@bluemarlindivegilit

4. Wiek to naprawdę tylko liczba

Banał jest prawdziwy! W świecie nurkowania nie ma zasad, które mówiłyby, kto się do niego nadaje, a kto nie. Spotkałem mistrzów nurkowania, którzy mają 50 lat i instruktorów w wieku 20 lat. W rezultacie zakres wiekowy osób, z którymi się przyjaźnię, poszerzył się, a ja skorzystałem z doświadczeń życiowych i wiedzy, którymi się ze mną podzielili.

5. Nawet w raju życie może być trudne

Łatwo jest postawić swój idealny styl życia na piedestale, nie znając jego wad, a każda sytuacja, bez względu na to, jak marzycielska, ma swoje negatywne strony. Dla profesjonalistów nurkowych zmartwienia mogą obejmować zarabianie wystarczającej ilości pieniędzy, aby przetrwać każdego miesiąca, jak długo możesz ignorować swoją najnowszą kontuzję, zanim uniemożliwi ci ona dostęp do wody i kiedy twój następny przyjaciel spakuje się i odejdzie w poszukiwaniu okazji gdzie indziej. Są to rzeczy, na które z pewnością nie przygotowałem się, kiedy po raz pierwszy przyjechałem i musiałem się do nich zahartować.

what diving has taught me - woman on a beach close to a palm tree

@melina.be

6. Nie robię wystarczająco dużo

W domu łatwo było mi czuć się zadowolonym z moich wysiłków na rzecz bycia przyjaznym dla środowiska. Wydawało mi się, że robię więcej niż przeciętny człowiek, by ratować planetę i to mi wystarczało. Ale teraz żyję w miejscu, w którym nie mogę ukryć się przed brzydkimi prawdami – doświadczenie nurkowania pokazuje mi je prosto w twarz. Niedopałki papierosów uwalniają toksyny do wody, plastikowe torby czekają, aż kilka pozostałych żółwi pomyli je z pożywieniem, połacie koralowców stają się coraz bardziej porośnięte glonami i wybielone na biało przez globalne ocieplenie. Mając to przed oczami każdego dnia, widzę, że nie robię wystarczająco dużo, by być po właściwej stronie historii.

7. Strach może być zdrowy

Jako podróżnik mam wrażenie, że zawsze słyszę tę banalną radę: “wyjdź ze swojej strefy komfortu i popchnij się dalej”. Czasami jest to właśnie to, czego potrzebuję, aby rzucić wyzwanie swoim lękom i mieć niesamowite nowe doświadczenie, ale nurkowanie nauczyło mnie również ufać swojemu instynktowi i właściwie oceniać moje dręczące wątpliwości. Jeśli nie czuję się w pełni przekonana do wskoczenia do wody, zawsze zatrzymam się i poświęcę chwilę, by zagłębić się w temat. Czy jestem po prostu głupi, czy może przydałoby mi się potrójne sprawdzenie mojego sprzętu? Wsłuchując się w swój strach, uniknąłem kilku potencjalnie niebezpiecznych błędów, a teraz używam uczucia wątpliwości jako narzędzia.

what diving has taught me - woman sitting by the sea

@cehind

8. Zaufanie to piękna rzecz

Pod wodą, twój partner nurkowy jest twoim kołem ratunkowym, jeśli coś pójdzie nie tak. A może pójść źle. Wszyscy słyszymy przerażające historie, które pozostają w tyle naszych umysłów, gdy wchodzimy do wody, ale pocieszająca jest świadomość, że twój partner został przeszkolony, aby uratować ci życie. Przed nurkowaniem nigdy nie musiałem tak bardzo ufać ludziom każdego dnia. Musisz mieć absolutną wiarę, że oni cię wspierają, a jeśli potrafisz to zrobić, to niewiele jest lepszych doświadczeń spajających.

9. Cisza jest złotem

Dla mnie nie ma słodszego dźwięku niż powolne schodzenie w dół, pozwalając, by hałas świata na górze zniknął i wszystko ucichło. Jesteś tylko ty i twój oddech; wdech i wydech, wdech i wydech. Zacząłem traktować nurkowanie jako rodzaj medytacji i jestem pewien, że przyniosło mi to korzyści również poza wodą. Kiedy jestem zestresowany i potrzebuję chwili, by się uspokoić, wizualizuję siebie pod wodą i nagle cały hałas znika.

what diving has taught me - diver with a swarm of fish

@pascalvendel

10. Nielekceważ wartości żadnego zwierzęcia

Kiedy rozpocząłem tę podróż, byłem wolny od mięsa przez 10 lat, ale nadal pozwalałem sobie na jedzenie ryb. To była moja winna przyjemność i chociaż czułam się z tego powodu jak hipokrytka, po prostu nie chciałam z niej rezygnować. Nie zajęło mi dużo czasu, aby zdać sobie sprawę, że jest całkowicie możliwe, abym czuł taką samą miłość do ryby, jak do psa, kota czy krowy. Łatwo jest nam postrzegać życie morskie jako coś “innego”, ponieważ ich świat tak bardzo różni się od naszego. Ale obiecuję ci, że gdy raz pobawisz się z ciekawską małą rybką, która oplata się wokół twoich kończyn, nie będziesz tak szybko zamawiać steku z tuńczyka na obiad!

Chociaż wszystkie te lekcje zostały wyciągnięte pod wodą, dramatycznie wpłynęły one również na moje życie na lądzie. Jestem odważniejszą osobą, wiedząc, że zanurkowałam na głębokość 30 metrów, aby zbadać wrak statku. W końcu zrobiłem to, co chciałem zrobić od lat. Zrezygnowałam z jedzenia ryb, ponieważ teraz naprawdę postrzegam je jako moich przyjaciół. Spędzam każdy dzień w bikini, pełna wdzięczności i dumy z mojego ciała, ponieważ pozwala mi ono spełniać moje marzenia. Jeśli masz okazję spróbować tej niesamowitej aktywności, zachęcam Cię do rozważenia tego – i myślę, że nauczysz się o wiele więcej, niż się spodziewasz!

O autorze

Jestem Thea, obecnie prowadzę najlepsze życie na wyspie Koh Tao w Tajlandii. Można mnie znaleźć w morzu z akwalungiem przypiętym do pleców lub w łóżku oglądając The Office U.S. Cel podróży: rozwiązać morderstwo w Orient Expressie. Ulubiony hostel: Savage Hostel, Koh Tao, Tajlandia. Obserwuj mnie na Instagramie – @sister.sol

Czytaj dalej:

🌟 Najlepsze wskazówki i triki na wakacje z nurkowaniem

10 zapierających dech w piersiach destynacji dla poszukiwaczy mocnych wrażeń

40 cytatów o przygodach, które zainspirują cię do kolejnej podróży

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top