38 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą po świecie

Language Specific Image

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na podróż z plecakiem dookoła świata. To doświadczenie, które zmieni twoje życie: wzmocni twoje wewnętrzne ja, sprawi, że poznasz niesamowitych nowych ludzi, a przede wszystkim pozwoli ci odkryć wiele miejsc na całym świecie, o których nawet nie wyobrażałeś sobie, że istnieją. To doświadczenie, które pozostawi cię z jednym prostym pytaniem: kiedy następna podróż? Przed wyruszeniem w podróż jest kilka rzeczy, które mogą pomóc ci w pełni wykorzystać tę przygodę:

1. Wybierz odpowiednią porę roku

Sprawdzenie pogody w Google zajmuje tylko chwilę. Przyjazna rada… zrób to! Niektórych regionów lepiej unikać w porze deszczowej, chyba że jesteś fanem codziennej ulewy i trudnych warunków podróżowania. Naprawdę.

2. Planuj z wyprzedzeniem, ale bądź elastyczny

Miej cele podróży, kluczowe miasta, najważniejsze atrakcje – ale bądź też elastyczny – będziesz uczyć się w drodze, więc bądź gotowy na dostosowanie trasy!

3. Poznaj wymagania wizowe

Będą kraje, do których będziesz potrzebować specjalnych wiz. Zazwyczaj uzyskanie wizy turystycznej nie jest zbyt trudne, ale lepiej sprawdzić to z wyprzedzeniem!

1_x0mptB2

4. Pomyśl o festiwalach

Nie przegap festiwali… przyjeżdżając dzień później. Jakie to byłoby irytujące! To doskonała okazja, aby poznać miejscowych.

5. Badaj, ale pozwól, by wydarzyła się magia

Czasami trzeba iść z prądem i wykorzystać dzień!

2_w2lCh0f

6. …ale zawsze pytaj miejscowych

Kto zna swój dom lepiej niż miejscowi? Często w hostelach pracują miejscowi – zawsze są gotowi pomóc i zasugerować najlepsze miejsca do odwiedzenia.

7.Podróżuj z ludźmi, których lubisz

Jeśli nie podróżujesz sam, wybierz odpowiedniego towarzysza podróży. Hostele są również pełne podróżników, z którymi można się spotkać i dzielić doświadczeniami!

8. Bądź otwarty i akceptuj dziwactwa

Ta złota zasada zamienia miłe wakacje we wspaniałą przygodę!

3_icf4byy

9. Hostelling

Jeśli zatrzymasz się w hostelu, poznasz wielu niesamowitych ludzi z całego świata – przyjaciół na całe życie!

10. Sprawdź opinie

Recenzje to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy wybierasz odpowiedni hostel dla siebie. Słuchaj innych podróżników i dziel się własnymi recenzjami po pobycie!

11. Rezerwacja z wyprzedzeniem może być tańsza

Jeśli naprawdę nie chcesz przegapić świetnej oferty hostelu, sprawdź ją z wyprzedzeniem. W razie potrzeby możesz oczywiście dokonać rezerwacji po drodze!

12. Świetne aplikacje znacznie ułatwiają sprawę! (Hostelworld, skype, whatsapp,…)

Poszukaj aplikacji, których możesz potrzebować podczas podróży. Pomyśl o rozmowach z przyjaciółmi i rodziną w domu, kupowaniu biletów kolejowych / lotniczych i aplikacji Hostelworld, aby zarezerwować następny fantastyczny pobyt!

4_ucs7jro

13. Spędzaj więcej czasu w mniejszej liczbie miejsc

Pomoże Ci to zaoszczędzić trochę pieniędzy na podróżowaniu, ale możesz zwiedzić dużą część Europy w 7 dni. Zależy to całkowicie od tego, gdzie na świecie podróżujesz. Azja jest bardzo przystępna cenowo!

14. Ćwicz uśmiechanie się

Uśmiech przełamuje bariery we wszystkich językach!

15. Korzystaj z transportu publicznego

Będzie to nie tylko tańsze, ale będziesz mógł żyć trochę jak miejscowy.

10_QKRbb8m

16. Jeździj na rowerze, jeśli możesz, lub po prostu używaj nóg!

Odkrywaj świat w zwolnionym tempie: jest o wiele lepszy! Nie spiesz się, aby cieszyć się miejscami, ludźmi i krajobrazami. Wykorzystaj w pełni każde doświadczenie!

17. Skorzystaj ze zniżek studenckich

Czy wiesz, że większość atrakcji w Paryżu jest bezpłatna, jeśli jesteś studentem poniżej 26 roku życia? Zawsze sprawdzaj, czy możesz otrzymać zniżkę. To jeden z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas #MeetTheWorld

11_qkYhFkB

18. Pomyśl o odwiedzeniu niektórych miast nocą!

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że niektóre miasta naprawdę ożywają nocą? Budapeszt, Barcelona i Hoi an to tylko niektóre z nich!

19. Zrób zdjęcia kluczowych dokumentów

Paszport, wizy, ubezpieczenie itp. Zapisz je w chmurze, aby mieć do nich dostęp w dowolnym miejscu! Zaufaj nam, w nagłych wypadkach nie ma nic gorszego niż brak dokumentów..

20. Zarezerwuj hostel serwujący śniadania

Śniadania w hostelach są zazwyczaj tanie lub darmowe – wykorzystaj to i napełnij się na cały dzień!

12_m3BqiZO

21. Trzymaj się budżetu, ale nie za dużo

Jeśli możesz sobie czasem pozwolić: czy słyszałeś kiedyś o butikowych hostelach? Lub Poshtels! Nie przegap raz w życiu doświadczeń, jeśli możesz sobie na to pozwolić!

22. Zapoznaj się z prognozami pogody i odpowiednio wypełnij swój plecak

Wybierasz się do Ameryki Środkowej? To świetnie! Sprawdź tutaj, jak najlepiej wykorzystać to doświadczenie i zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt!

13_rRuQb0z

23. Pakuj się w grupie

Podróżujesz z przyjaciółmi? Nie zabieraj ze sobą wielu wersji rzeczy, którymi możesz się łatwo podzielić (np. kremu do opalania). Twoje wrażenia będą o wiele lepsze dzięki efektywnemu pakowaniu!

24. Pakuj się lekko, ale najpierw spakuj się więcej

Dobrym pomysłem jest spakowanie wszystkiego, czego myślisz, że możesz potrzebować, a następnie zmniejszenie do rozmiaru plecaka!

25. Weź co najmniej 2 wygodne pary butów

ZAWSZE zabieraj ze sobą co najmniej 2 pary butów. Nie chcesz przecież podróżować z mokrymi butami… prawda?

26. Jedz jak miejscowi

Świeże. Dobre. Tanie. Czy backpacker może prosić o więcej?

14_q5vdSOL

27. Poznaj lokalne rynki

Rynki powinny być pierwszym przystankiem dla dobrego, lokalnego jedzenia. Ulubionym miejscem są również targi staroci, mody i pchle targi.

28. Zbieraj wskazówki od innych podróżników… ale traktuj wszystkie rady z przymrużeniem oka

Podróżnicy mają wiele do przekazania i mogą pomóc ci w pełni wykorzystać swoje doświadczenie. Nie zniechęcaj się do odwiedzenia jakiegoś miejsca tylko dlatego, że im się nie podobało – wszyscy jesteśmy inni! Szukaj wskazówek podczas podróży i pytaj tych, którzy już byli w miejscu, do którego się wybierasz.

29. Kup bilet kolejowy

Jeśli podróżujesz po Europie, sprawdź Interrail. Być może warto kupić bilet na dany kraj, ponieważ może to sprawić, że podróż będzie tańsza niż kupowanie wielu biletów kolejowych!

30. Oddziel swoje pieniądze

Uwielbiamy podróżować i jeśli to czytasz, to prawdopodobnie Ty też! To zdrowy rozsądek, ale spróbuj oddzielić swoje pieniądze w różnych miejscach torby.

31. Wyłącz roaming danych i korzystaj z Wi-Fi w hostelu

Hostele prawie zawsze mają świetne Wi-Fi, więc nie ma potrzeby płacenia wysokich rachunków za telefon.

32. Jeśli się zgubisz..

Nasza złota zasada to: Zatrzymaj się, pomyśl, obserwuj i zaplanuj (S.T.O.P.) Ludzie są bardziej przyjaźni niż myślisz, a w większości miast znajdziesz punkt informacji turystycznej.

15_3cbvLyh

33. Porzuć swoje zahamowania

Nikt cię nie zna, więc możesz odkryć siebie na nowo i naprawdę dowiedzieć się wiele o sobie i o tym, co lubisz!

34. Bądź początkiem rozmowy

Hostele są idealnym miejscem do poznawania nowych ludzi, a ludzie chcą poznać także Ciebie! Nie bądź więc nieśmiały. Podczas podróży o wiele szybciej nawiązuje się znajomości niż w “prawdziwym życiu”!

35. Szanuj lokalne zwyczaje i ubieraj się odpowiednio, zawsze!

Zachowaj swoją tożsamość i osobowość, ale naprawdę ważne jest, aby upewnić się, że nie obrażasz miejscowych, ubierając się nieodpowiednio.

36. Oczywiście korzystaj z mediów społecznościowych, aby chwalić się swoją podróżą

Media społecznościowe całkowicie zmieniły nasz sposób podróżowania (“pozwól mi zrobić to zdjęcie, jestem pewien, że otrzyma mnóstwo polubień!”) Daj swoim znajomym i obserwatorom własną dawkę wędrówki!

37. …ale daj sobie czas na odpoczynek od Internetu i ciesz się doświadczeniem

Staraj się również żyć chwilą. Rób zdjęcia i nagrywaj filmy, aby odświeżyć swoje fantastyczne wspomnienia i wesprzeć swoje historie, ale nie pozwól, aby telefon odwrócił Twoją uwagę od niesamowitych nowych doświadczeń wokół Ciebie!

16_DlF9cVc

38. Bądź szczęśliwy, żyj chwilą i nigdy nie oceniaj cudzych podróży

Każda podróż jest wyjątkowa 🙂

Podziękowania dla Stevena Gernera, Giuseppe Milo, Visit Greenwich, Tiago J.G. Fernandesa, Maksa Karochkina, Garry’ego Knighta i Miwok za świetne zdjęcia na Flickr! Podziękowania dla Mochileros TV i Festivalholics za zdjęcia!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top