Backpacking z niepełnosprawnością! (edycja Ameryka Południowa)

Language Specific Image

Wsiadając na pokład samolotu do Ameryki Południowej byłem bardzo zdenerwowany. Na szczęście moje obawy były bezpodstawne i jako podróżnik z porażeniem mózgowym byłem zdumiony łatwością, z jaką podbiłem Amerykę Południową. Jak wszystko w życiu, po drodze jest kilka przeszkód i wyzwań do pokonania, ale nic nie powstrzyma mnie przed spełnieniem marzeń i zobaczeniem świata. Aby przygotować cię na twoją własną wielką przygodę, dzielę się moim doświadczeniem i najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi podróżowania z niepełnosprawnością.

Postawy wobec podróży osób niepełnosprawnych

Chodzę lekko się chwiejąc, więc tak, odstaję na ulicy w Cusco! Ale wystaję też na ulicy w Nowej Zelandii (moim domu). Jestem bardzo przyzwyczajony do tego ciekawskiego spojrzenia i nie mam nic przeciwko, też jestem ciekawskim człowiekiem… dlatego podróżuję! Z mojego doświadczenia wynika, że 99% postaw wobec bycia samotnym niepełnosprawnym podróżnikiem jest pozytywnych. Podczas mojej podróży doświadczyłem wszelkiego rodzaju życzliwości; Argentyńczycy schylili się, by zawiązać mi sznurowadła, Boliwijczycy oferujący noszenie mojej torby, Peruwiańczycy podający mi rękę, by wspiąć się po nierównych schodach Machu Picchu, Brazylijczycy oferujący mi swoje miejsce w transporcie publicznym, właściciele hosteli zapewniający, że dostanę bardzo poszukiwaną dolną pryczę i wreszcie setki super przyjaznych backpackerów, których spotkałem po drodze, co uczyniło moje podróże niezapomnianymi. Szczerze mówiąc, podejście ludzi do mnie jako niepełnosprawnego podróżnika wciąż mnie zaskakuje. Tak więc, jeśli jesteś niepełnosprawny, nie pozwól, aby strach przed postawą ludzi Cię zniechęcił. Backpackerzy to otwarta, żądna przygód grupa, która będzie Cię wspierać podczas podróży.

travelling with a disability - rio de janeiro

Dostęp do atrakcji turystycznych

Jedną z zalet podróżowania z niepełnosprawnością jest możliwość ominięcia kolejek lub uzyskania zniżek w niektórych atrakcjach i miejscach turystycznych. Podczas mojej przygody w Ameryce Południowej odwiedziłem kilka najważniejszych atrakcji, które oferowały niesamowite udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

1. Wodospady Iguazu

Przyjechałem wcześnie do wodospadów Iguazu i byłem przy kasie biletowej mniej niż minutę, zanim pracownik zauważył mnie i zaprowadził do specjalnej kabiny. Tam przekazałem moją legitymację stowarzyszenia osób z porażeniem mózgowym (WSKAZÓWKA: opłaca się uzyskać legitymację od organizacji przed podróżą) wystawcy biletu, który sprawdził legalność, “Boleto gratis”… Nie mogłem w to uwierzyć, miałem DARMOWE wejście! “Gracias amiga”, odpowiedziałem zaskoczony! Na tym również się nie skończyło, zaoferowano mi przejażdżkę wózkiem, aby poruszać się po parku, co było niesamowite, ponieważ słyszałem, że ten park jest duży! Wózki były oferowane każdemu, kto miał problemy z poruszaniem się, co było ogromną pomocą. Byłem również pod wrażeniem dostępu do Iguazu dla wózków inwalidzkich, ponieważ wokół wodospadów znajdowały się szerokie chodniki. Ten obiekt był doskonałym przykładem tego, jak dbać o podróżnych z niepełnosprawnościami.

travelling with a disability -Iguazu Falls

2. Chrystus Odkupiciel

Chrystus Odkupiciel w Rio to kolejny obowiązkowy punkt orientacyjny, który jest bardzo łatwo dostępny. Istnieją windy i podnośniki, dzięki którym można dostać się do oszałamiającego posągu.

3. Azucar Loaf Mountain

Azucar Loaf Mountain, ponownie w Rio, ma poręczny “ekspresowy pas”, który pozwala podróżnym niepełnosprawnym ominąć kolejki i uzyskać zniżkowy bilet.

4. Gondole La Paz

Gondole w La Paz (Boliwia) były również łatwo dostępne dzięki windom, które pozwalają dostać się na górę i ponad najwyżej położoną stolicę na świecie!

travelling with a disability - La Paz gondolas (Bolivia)

Wskazówki dotyczące transportu

Podróż na krótkich dystansach

Taksówki

Dostanie się z punktu A do punktu B w Ameryce Południowej nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W przypadku transportu międzymiastowego – taksówki są najlepszym przyjacielem podczas podróży z niepełnosprawnością. Kiedy noszenie masywnego plecaka staje się zbyt trudne, taksówki są twoim wybawieniem. Wrzuć torbę do bagażnika i zrelaksuj się! Nigdy nie miałem żadnych problemów z zaufaniem do taksówek, kieruj się zdrowym rozsądkiem i trzymaj się zarejestrowanych firm oraz negocjuj cenę przed wyruszeniem w drogę, a będziesz gotowy. Wskazówka: Taksówki są tanie w Peru i Boliwii

Ubers

Jeśli nie jesteś przekonany do taksówek i wolisz wiedzieć, kto jest twoim kierowcą, upewnij się, że założyłeś konto Uber, zanim wyruszysz na swoją przygodę. W niektórych miejscach może to być nawet połowa ceny taksówki! Wskazówka: Uber jest tani w Brazylii, Chile i Argentynie

Podróże długodystansowe

Ameryka Południowa różni się nieco od Europy, jeśli chodzi o podróże na duże odległości, ponieważ niestety nie ma do dyspozycji sieci szybkich pociągów. Ale nie ma obawy..

Autobusy

Autobusy to najlepszy sposób na dalekie podróże w Ameryce Południowej.

Na początku wahałem się, czy wsiąść do autobusu w Ameryce Południowej, ale szczerze mówiąc, nie musisz tego robić. Wszystkie autobusy na długich dystansach w Ameryce Południowej są dwupoziomowe, a dla najlepszej dostępności warto kupić miejsce na dolnym piętrze. Nie martw się również o wcześniejsze pójście do “baño”, ponieważ wszystkie autobusy mają małe toalety.

Wskazówka: Busbud to najlepsza strona internetowa dla autobusów krajowych i międzynarodowych.

Najlepsi przewoźnicy autobusowi w Ameryce Południowej =

 • TTL Turismo – Urugwaj (najlepszy autobus nocny, jakim jechałem)
 • Catarinense – Paragwaj/Brazylia
 • Colectivos – w Kolumbii (są one skrzyżowaniem autobusu i furgonetki). Są dostępne na wszystkich dworcach autobusowych, więc spróbuj wziąć colectivo, ponieważ są bezpieczniejsze i szybciej docierają do celu.

travelling with a disability - Colectivo on water

Loty krajowe

Wypatruj tanich lotów krajowych w miejscach takich jak Brazylia i Kolumbia, czasami nie kosztuje to dużo więcej niż podróż autobusem, jeśli zostanie zarezerwowane z wyprzedzeniem.

Wyzwania związane z podróżowaniem z niepełnosprawnością

W ciągu sześciu miesięcy podróżowania z plecakiem większość wyzwań, przed którymi stanąłem, była związana z chodzeniem.

Najtrudniejszą częścią podróży z plecakiem było dla mnie zdecydowanie noszenie 60-litrowego plecaka do nowego miejsca docelowego co kilka dni. Kiedy masz swoje życie w torbie, staje się ona ciężka i dlatego może być trochę obciążająca dla nóg. Aby temu zaradzić, miałem laskę, która działała jak przeciwwaga. Częściej korzystałem z taksówek niż moi nowi towarzysze podróży, aby udać się do następnego hostelu. Było to o wiele bardziej relaksujące niż noszenie mojego sprzętu!

Zmagam się również trochę ze stromym terenem lub nierównymi powierzchniami, takimi jak Machu Picchu, wokół Salar de Uyuni lub Basilica del Voto Nacional. Wspinaczka na wieżę Basílica del Voto Nacional w Quito również była sporym wyzwaniem. Schody są bardziej pionowe niż wieżowiec, a spadek poniżej przyprawiał mnie o szybsze bicie serca! Zachęta, cierpliwość i pomocne dłonie moich towarzyszy podróży sprawiły, że ten gringo nie poślizgnął się i z dumą ukończyłem wspinaczkę!

Chodzenie późno w nocy w dużych miastach może być denerwujące. Moją radą byłoby upewnienie się, że idziesz z przyjaciółmi. Ponadto, jeśli wybierasz się na miasto, polecam trzymać się dyskotek w popularnych miejscach wzdłuż ruchliwych i dobrze oświetlonych ulic.

Wsparcie i cierpliwość były wszystkim, czego potrzebowałem, aby pokonać te fizyczne wyzwania. Muchas gracias dla życzliwych turystów, mieszkańców i gospodarzy wycieczek, których spotkałem po drodze 😊

travelling with a disability - Churchquito

Najlepsze dostępne hostele dla osób niepełnosprawnych

Aplikacja Hostelworld dała mi szybki i łatwy sposób na zarezerwowanie łóżka!

Oto moje najlepsze hostele, które zapewniają dobry dostęp dla osób niepełnosprawnych

1. Hostel Plaza de armas – Santiago, Chile

travelling with a disability - Hostel Plaza de armas – Santiago

 • Niesamowity widok na główny plac.
 • Hostel znajduje się na poziomie 6 kompleksu, ale winda zapewnia łatwy dostęp
 • Podjazdy do łazienek zapewniają świetny dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich

Zarezerwuj swój pobyt w Hostel Plaza de armas

2. Black Sheep Hostel – Medellin, Kolumbia

 • Mój ulubiony hostel w Ameryce Południowej
 • Świetne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i dostęp do pierwszego piętra

Zarezerwuj swój pobyt w Black Sheep Hostel

3. Hostel El Nomada – Asuncion, Paragwaj

 • Żadnych schodów! Otwarty i naprawdę dostępny!

Zarezerwuj swój pobyt w El Nomada Hostel

4. Rock-a-Town Hostel- Guatape

 • Wszystko na jednym piętrze i nie za duże do poruszania się

Zarezerwuj pobyt w hostelu Rock-a-Town

5. Hostel Habemus – Montevideo, Urugwaj

 • Tutaj zaoferowano mi specjalny pokój na parterze. Recepcjoniści wielu innych hosteli uprzejmie oferowali mi pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych, ten był tego świetnym przykładem.

Zarezerwuj swój pobyt w hostelu Habemus

Podróżowanie po Ameryce Południowej było doświadczeniem, które nie ma sobie równych! Zapamiętam nie tylko niesamowite miejsca i krajobrazy, ale przede wszystkim ludzi, którzy sprawili, że ta podróż była dla mnie niezapomniana! Gracias America do Sul!!!

travelling with a disability - Bolivia Salt Flats

O autorze

George jest pisarzem z Pahiatua w Nowej Zelandii. Ma porażenie mózgowe, ale to nigdy nie determinuje tego, kim jest. Jak typowy Kiwi, uwielbia piwo i rugby! Uwielbia podróżować z plecakiem poza utartymi szlakami! Przeczytaj jego blog The Walk of Life lub śledź jego instagram

Przeczytaj więcej wskazówek dotyczących podróży tutaj:

⭐️ Jak zaoszczędzić pieniądze na podróże

⭐️ Jak bezpiecznie przechowywać pieniądze podczas podróży

⭐️ 10 najpopularniejszych miejsc do podróżowania solo

Backpacking z niepełnosprawnością! (edycja Ameryka Południowa)

Language Specific Image

Wsiadając na pokład samolotu do Ameryki Południowej byłem bardzo zdenerwowany. Na szczęście moje obawy były bezpodstawne i jako podróżnik z porażeniem mózgowym byłem zdumiony łatwością, z jaką podbiłem Amerykę Południową. Jak wszystko w życiu, po drodze jest kilka przeszkód i wyzwań do pokonania, ale nic nie powstrzyma mnie przed spełnieniem marzeń i zobaczeniem świata. Aby przygotować cię na twoją własną wielką przygodę, dzielę się moim doświadczeniem i najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi podróżowania z niepełnosprawnością.

Postawy wobec podróży osób niepełnosprawnych

Chodzę lekko się chwiejąc, więc tak, odstaję na ulicy w Cusco! Ale wystaję też na ulicy w Nowej Zelandii (moim domu). Jestem bardzo przyzwyczajony do tego ciekawskiego spojrzenia i nie mam nic przeciwko, też jestem ciekawskim człowiekiem… dlatego podróżuję! Z mojego doświadczenia wynika, że 99% postaw wobec bycia samotnym niepełnosprawnym podróżnikiem jest pozytywnych. Podczas mojej podróży doświadczyłem wszelkiego rodzaju życzliwości; Argentyńczycy schylili się, by zawiązać mi sznurowadła, Boliwijczycy oferujący noszenie mojej torby, Peruwiańczycy podający mi rękę, by wspiąć się po nierównych schodach Machu Picchu, Brazylijczycy oferujący mi swoje miejsce w transporcie publicznym, właściciele hosteli zapewniający, że dostanę bardzo poszukiwaną dolną pryczę i wreszcie setki super przyjaznych backpackerów, których spotkałem po drodze, co uczyniło moje podróże niezapomnianymi. Szczerze mówiąc, podejście ludzi do mnie jako niepełnosprawnego podróżnika wciąż mnie zaskakuje. Tak więc, jeśli jesteś niepełnosprawny, nie pozwól, aby strach przed postawą ludzi Cię zniechęcił. Backpackerzy to otwarta, żądna przygód grupa, która będzie Cię wspierać podczas podróży.

travelling with a disability - rio de janeiro

Dostęp do atrakcji turystycznych

Jedną z zalet podróżowania z niepełnosprawnością jest możliwość ominięcia kolejek lub uzyskania zniżek w niektórych atrakcjach i miejscach turystycznych. Podczas mojej przygody w Ameryce Południowej odwiedziłem kilka najważniejszych atrakcji, które oferowały niesamowite udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

1. Wodospady Iguazu

Przyjechałem wcześnie do wodospadów Iguazu i byłem przy kasie biletowej mniej niż minutę, zanim pracownik zauważył mnie i zaprowadził do specjalnej kabiny. Tam przekazałem moją legitymację stowarzyszenia osób z porażeniem mózgowym (WSKAZÓWKA: opłaca się uzyskać legitymację od organizacji przed podróżą) wystawcy biletu, który sprawdził legalność, “Boleto gratis”… Nie mogłem w to uwierzyć, miałem DARMOWE wejście! “Gracias amiga”, odpowiedziałem zaskoczony! Na tym również się nie skończyło, zaoferowano mi przejażdżkę wózkiem, aby poruszać się po parku, co było niesamowite, ponieważ słyszałem, że ten park jest duży! Wózki były oferowane każdemu, kto miał problemy z poruszaniem się, co było ogromną pomocą. Byłem również pod wrażeniem dostępu do Iguazu dla wózków inwalidzkich, ponieważ wokół wodospadów znajdowały się szerokie chodniki. Ten obiekt był doskonałym przykładem tego, jak dbać o podróżnych z niepełnosprawnościami.

travelling with a disability -Iguazu Falls

2. Chrystus Odkupiciel

Chrystus Odkupiciel w Rio to kolejny obowiązkowy punkt orientacyjny, który jest bardzo łatwo dostępny. Istnieją windy i podnośniki, dzięki którym można dostać się do oszałamiającego posągu.

3. Azucar Loaf Mountain

Azucar Loaf Mountain, ponownie w Rio, ma poręczny “ekspresowy pas”, który pozwala podróżnym niepełnosprawnym ominąć kolejki i uzyskać zniżkowy bilet.

4. Gondole La Paz

Gondole w La Paz (Boliwia) były również łatwo dostępne dzięki windom, które pozwalają dostać się na górę i ponad najwyżej położoną stolicę na świecie!

travelling with a disability - La Paz gondolas (Bolivia)

Wskazówki dotyczące transportu

Podróż na krótkich dystansach

Taksówki

Dostanie się z punktu A do punktu B w Ameryce Południowej nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W przypadku transportu międzymiastowego – taksówki są najlepszym przyjacielem podczas podróży z niepełnosprawnością. Kiedy noszenie masywnego plecaka staje się zbyt trudne, taksówki są twoim wybawieniem. Wrzuć torbę do bagażnika i zrelaksuj się! Nigdy nie miałem żadnych problemów z zaufaniem do taksówek, kieruj się zdrowym rozsądkiem i trzymaj się zarejestrowanych firm oraz negocjuj cenę przed wyruszeniem w drogę, a będziesz gotowy. Wskazówka: Taksówki są tanie w Peru i Boliwii

Ubers

Jeśli nie jesteś przekonany do taksówek i wolisz wiedzieć, kto jest twoim kierowcą, upewnij się, że założyłeś konto Uber, zanim wyruszysz na swoją przygodę. W niektórych miejscach może to być nawet połowa ceny taksówki! Wskazówka: Uber jest tani w Brazylii, Chile i Argentynie

Podróże długodystansowe

Ameryka Południowa różni się nieco od Europy, jeśli chodzi o podróże na duże odległości, ponieważ niestety nie ma do dyspozycji sieci szybkich pociągów. Ale nie ma obawy..

Autobusy

Autobusy to najlepszy sposób na dalekie podróże w Ameryce Południowej.

Na początku wahałem się, czy wsiąść do autobusu w Ameryce Południowej, ale szczerze mówiąc, nie musisz tego robić. Wszystkie autobusy na długich dystansach w Ameryce Południowej są dwupoziomowe, a dla najlepszej dostępności warto kupić miejsce na dolnym piętrze. Nie martw się również o wcześniejsze pójście do “baño”, ponieważ wszystkie autobusy mają małe toalety.

Wskazówka: Busbud to najlepsza strona internetowa dla autobusów krajowych i międzynarodowych.

Najlepsi przewoźnicy autobusowi w Ameryce Południowej =

 • TTL Turismo – Urugwaj (najlepszy autobus nocny, jakim jechałem)
 • Catarinense – Paragwaj/Brazylia
 • Colectivos – w Kolumbii (są one skrzyżowaniem autobusu i furgonetki). Są dostępne na wszystkich dworcach autobusowych, więc spróbuj wziąć colectivo, ponieważ są bezpieczniejsze i szybciej docierają do celu.

travelling with a disability - Colectivo on water

Loty krajowe

Wypatruj tanich lotów krajowych w miejscach takich jak Brazylia i Kolumbia, czasami nie kosztuje to dużo więcej niż podróż autobusem, jeśli zostanie zarezerwowane z wyprzedzeniem.

Wyzwania związane z podróżowaniem z niepełnosprawnością

W ciągu sześciu miesięcy podróżowania z plecakiem większość wyzwań, przed którymi stanąłem, była związana z chodzeniem.

Najtrudniejszą częścią podróży z plecakiem było dla mnie zdecydowanie noszenie 60-litrowego plecaka do nowego miejsca docelowego co kilka dni. Kiedy masz swoje życie w torbie, staje się ona ciężka i dlatego może być trochę obciążająca dla nóg. Aby temu zaradzić, miałem laskę, która działała jak przeciwwaga. Częściej korzystałem z taksówek niż moi nowi towarzysze podróży, aby udać się do następnego hostelu. Było to o wiele bardziej relaksujące niż noszenie mojego sprzętu!

Zmagam się również trochę ze stromym terenem lub nierównymi powierzchniami, takimi jak Machu Picchu, wokół Salar de Uyuni lub Basilica del Voto Nacional. Wspinaczka na wieżę Basílica del Voto Nacional w Quito również była sporym wyzwaniem. Schody są bardziej pionowe niż wieżowiec, a spadek poniżej przyprawiał mnie o szybsze bicie serca! Zachęta, cierpliwość i pomocne dłonie moich towarzyszy podróży sprawiły, że ten gringo nie poślizgnął się i z dumą ukończyłem wspinaczkę!

Chodzenie późno w nocy w dużych miastach może być denerwujące. Moją radą byłoby upewnienie się, że idziesz z przyjaciółmi. Ponadto, jeśli wybierasz się na miasto, polecam trzymać się dyskotek w popularnych miejscach wzdłuż ruchliwych i dobrze oświetlonych ulic.

Wsparcie i cierpliwość były wszystkim, czego potrzebowałem, aby pokonać te fizyczne wyzwania. Muchas gracias dla życzliwych turystów, mieszkańców i gospodarzy wycieczek, których spotkałem po drodze 😊

travelling with a disability - Churchquito

Najlepsze dostępne hostele dla osób niepełnosprawnych

Aplikacja Hostelworld dała mi szybki i łatwy sposób na zarezerwowanie łóżka!

Oto moje najlepsze hostele, które zapewniają dobry dostęp dla osób niepełnosprawnych

1. Hostel Plaza de armas – Santiago, Chile

travelling with a disability - Hostel Plaza de armas – Santiago

 • Niesamowity widok na główny plac.
 • Hostel znajduje się na poziomie 6 kompleksu, ale winda zapewnia łatwy dostęp
 • Podjazdy do łazienek zapewniają świetny dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich

Zarezerwuj swój pobyt w Hostel Plaza de armas

2. Black Sheep Hostel – Medellin, Kolumbia

 • Mój ulubiony hostel w Ameryce Południowej
 • Świetne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i dostęp do pierwszego piętra

Zarezerwuj swój pobyt w Black Sheep Hostel

3. Hostel El Nomada – Asuncion, Paragwaj

 • Żadnych schodów! Otwarty i naprawdę dostępny!

Zarezerwuj swój pobyt w El Nomada Hostel

4. Rock-a-Town Hostel- Guatape

 • Wszystko na jednym piętrze i nie za duże do poruszania się

Zarezerwuj pobyt w hostelu Rock-a-Town

5. Hostel Habemus – Montevideo, Urugwaj

 • Tutaj zaoferowano mi specjalny pokój na parterze. Recepcjoniści wielu innych hosteli uprzejmie oferowali mi pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych, ten był tego świetnym przykładem.

Zarezerwuj swój pobyt w hostelu Habemus

Podróżowanie po Ameryce Południowej było doświadczeniem, które nie ma sobie równych! Zapamiętam nie tylko niesamowite miejsca i krajobrazy, ale przede wszystkim ludzi, którzy sprawili, że ta podróż była dla mnie niezapomniana! Gracias America do Sul!!!

travelling with a disability - Bolivia Salt Flats

O autorze

George jest pisarzem z Pahiatua w Nowej Zelandii. Ma porażenie mózgowe, ale to nigdy nie determinuje tego, kim jest. Jak typowy Kiwi, uwielbia piwo i rugby! Uwielbia podróżować z plecakiem poza utartymi szlakami! Przeczytaj jego blog The Walk of Life lub śledź jego instagram

Przeczytaj więcej wskazówek dotyczących podróży tutaj:

⭐️ Jak zaoszczędzić pieniądze na podróże

⭐️ Jak zapewnić bezpieczeństwo pieniędzy podczas podróży

⭐️ 10 najpopularniejszych miejsc do podróżowania solo

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top