Najlepszy przewodnik z plecakiem po Egipcie

Egipt jest jednym z najbardziej pożądanych przez podróżników miejsc na świecie. Kraj przyciąga miliony turystów każdego roku, wszyscy chcą odwiedzić piramidy w Gizie, ale Egipt ma o wiele więcej do odkrycia. Jeśli zastanawiasz się, czy backpacking w Egipcie jest czymś… do diabła, tak jest! Egipt ma hostele, tanie jedzenie, starożytne miejsca i bardzo gościnnych mieszkańców – wszystko, czego chce świadomy budżetu backpacker!

Ale od czego w ogóle zacząć, gdy podróżujesz z plecakiem po Egipcie? I jak się po nim poruszać? Czy Egipt jest bezpieczny? Ile to będzie kosztować? Nie martw się, mamy odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania w tym ULTIMATE przewodniku po Egipcie z plecakiem. Wszystko, od tego, co spakować, gdzie się zatrzymać i o jakiej porze roku najlepiej się wybrać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o Egipcie z plecakiem.

Przejdź od razu do:

  1. Najlepszy czas na wizytę w Egipcie
  2. Poruszanie się po Egipcie
  3. Koszty podróży do Egiptu
  4. Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Egipcie
  5. Gdzie się zatrzymać w Egipcie
  6. Egipt – trasy dla podróżujących z plecakiem
  7. Jedzenie w Egipcie
  8. Kultura Egiptu
  9. Wskazówki dotyczące podróży do Egiptu

Najlepszy czas na wizytę w Egipcie

Miłośnicy słońca radują się, Egipt znany jest z upalnej pogody. Podczas gdy w Egipcie zwykle świeci słońce, temperatury mogą wahać się od skwierczących upałów w ciągu dnia do ekstremalnie niskich temperatur w nocy. W końcu jesteśmy na subtropikalnej pustyni. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na wizytę w Egipcie to okres od października do kwietnia, ponieważ upały nie będą nie do zniesienia i unikniesz tłumów podczas głównych świąt religijnych.

backpacking Egypt - pyramids

omar Elsharawy

Pogoda w Egipcie

Pogoda w Egipcie jest niezmiennie ciepła przez cały rok. Prawie nigdy nie pada, ale jest podatny na burze piaskowe, które miejscowi nazywają “wiatrami khamsin” Są one bardziej powszechne w miesiącach wiosennych, od marca do czerwca.

Temperatury w miesiącach zimowych w Egipcie (od grudnia do lutego) spadają do około 19 stopni w ciągu dnia i średnio do 10 stopni w nocy. W miesiącach letnich (od maja do października) temperatury dochodzą do 35 stopni w ciągu dnia, a słońce może być brutalne!

Wysoki sezon w Egipcie trwa od grudnia do lutego, a koszty zakwaterowania i transportu będą droższe w tych miesiącach. Chociaż Egipt będzie zatłoczony w szczycie sezonu, pogoda będzie bardziej wyrozumiała podczas zwiedzania grobowców i świątyń (w przeciwieństwie do ekstremalnych upałów egipskiego lata). Tak więc wybór pory roku na wizytę w Egipcie jest swego rodzaju rzutem na taśmę między budżetem a tolerancją na upały.

Najlepszy czas na wizytę w Kairze

Najlepszy czas na wizytę w Kairze i piramidach w Gizie to okres od grudnia do lutego, kiedy temperatury wynoszą średnio około 20-25 stopni w ciągu dnia. Jest to idealna temperatura do chodzenia po piramidach, a nawet wchodzenia do ich wnętrza. I tak, słońce powinno świecić!

Jeśli odwiedzasz Kair w mniej zatłoczonych miesiącach letnich (od maja do października), odwiedzaj miejsca i zwiedzaj wcześnie w ciągu dnia, ponieważ wschodzące słońce może sprawić, że zwiedzanie będzie wyjątkowo niewygodne. Praktycznie można zobaczyć, jak Sfinks się poci! Zaletą wizyty w Kairze latem jest to, że będzie mniej zatłoczony, a zakwaterowanie/transport będą tańsze.

Ale Egipt to nie tylko piramidy! To także dom dla bardzo ważnego Kanału Sueskiego na północy, oazy na Pustyni Zachodniej, raf koralowych w Morzu Czerwonym i najdłuższej rzeki na świecie.

Najlepszy czas na wizytę w Aleksandrii

Na śródziemnomorskim wybrzeżu Egiptu znajduje się tętniące życiem miasto Aleksandria. Ta część Egiptu to miejsce, w którym w miesiącach zimowych spadnie trochę deszczu (jeśli w ogóle). Najbardziej ruchliwy czas na wizytę w Aleksandrii to lato, ponieważ to tutaj miejscowi gromadzą się, aby ochłodzić się przed pustynnym upałem.

Proponuję odwiedzić Aleksandrię w miesiącach wiosennych od marca do czerwca lub jesiennych od września do grudnia, aby uniknąć tłumów i wysokich cen (a jednocześnie cieszyć się przyzwoitą pogodą).

h3>Najlepszyczas na wizytę nad Morzem Czerwonym

Wschodnie wybrzeże Egiptu graniczy z Morzem Czerwonym i słynie z nadmorskich kurortów i wspaniałego nurkowania. Szczyt sezonu na odwiedzanie miast wschodniego wybrzeża, takich jak Hurghada, przypada na lato. Temperatury w tym nadmorskim mieście wynoszą średnio 25 stopni… nie jest źle!

Nie martw się, w Hurghadzie są świetne hostele. Aby uniknąć tłumów i wysokich cen, odwiedź Hurghadę w miesiącach zimowych od grudnia do lutego. Nadal będzie wystarczająco ciepło, aby pływać, nurkować lub leżeć na plaży, ale będzie o wiele tańsze i mniej zatłoczone.

Najlepszy czas na wizytę nad Nilem

Większość głównych atrakcji Egiptu znajduje się wzdłuż Nilu, na południe od Kairu. W miastach Luksor, Edfu i Asuan znajduje się większość starożytnych egipskich świątyń i grobowców. Ale uwaga: w miesiącach letnich w tych miastach robi się gorąco. Mówimy o 40 stopniach w niektórych obszarach (i nie zapominajmy o wilgotności).

Przykro mi to mówić, ale te zamknięte grobowce i świątynie nie mają klimatyzacji. Chociaż odwiedzanie tych starożytnych miejsc i miast latem byłoby mniej zatłoczone, unikaj możliwego udaru cieplnego i odwiedź Luksor, Edfu i Asuan w miesiącach zimowych od grudnia do lutego. Sprawi to, że czas spędzony na zwiedzaniu Nilu będzie przyjemniejszy.

Najlepszy czas na wizytę na Saharze

Jeśli wybierasz się do jednego z miast na zachodniej pustyni Egiptu, takiego jak Siwa Oasis, zdecydowanie zalecam unikanie tego obszaru w szczycie lata i zimy. Letnie temperatury na pustyni Sahara mogą osiągnąć ponad 38 stopni, podczas gdy zimowe noce mogą spaść do -17… yikes!

Najlepszą porą na odwiedzenie Sahary (czyli oaz na Pustyni Zachodniej) jest wiosna lub jesień. Należy pamiętać, że obszar ten jest podatny na wiatry khamsin, o których mówiliśmy wcześniej, które lubią tworzyć burze piaskowe na wiosnę.

backpacking Egypt - best time to visit the Sahara - camels in Sahara

Święta obchodzone w Egipcie

Większość Egipcjan to muzułmanie, a reszta populacji to chrześcijanie. Należy o tym pamiętać, ponieważ niektóre święta religijne i państwowe mają miejsce w ciągu roku. Daty Ramadanu, świętego miesiąca postu, zmieniają się każdego roku, choć zazwyczaj odbywa się on na przełomie maja i czerwca.

Podczas Ramadanu większość firm jest zamknięta w ciągu dnia lub ma ograniczone godziny otwarcia. Dotyczy to banków, restauracji i sklepów. Muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca podczas Ramadanu, więc Egipt zwykle staje się bardziej żywy po zmroku, gdy post się kończy. Dzień po zakończeniu Ramadanu rozpoczyna się trzy- lub czterodniowy festiwal zwany Eid al-Fitr, który obejmuje targi na świeżym powietrzu i małe targi w niektórych miastach Egiptu.

Więcej świąt i wydarzeń, o których należy pamiętać planując podróż do Egiptu, obejmuje Koptyjskie Boże Narodzenie, kiedy to koptyjscy chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie7 stycznia. Dekoracje świąteczne można znaleźć aż do stycznia. Jest bardzo świątecznie!

Festiwal Słońca Abu Simbel odbywa się22 lutego każdego roku. To wtedy promienie wschodzącego słońca idealnie pokrywają się ze świątynią o tej samej nazwie, a światło wpada przez wejście, oświetlając wewnętrzne sanktuarium. Festiwal ten świętuje wspaniałe starożytne świątynie Abu Simbel o wschodzie słońca, z tańcami nubijskimi, jedzeniem ulicznym i muzyką na żywo.

Egipcjanie obchodzą również święto zwane Sham al-Naseem, co oznacza “wąchanie bryzy” Jest to początek wiosny, dzień po Wielkanocy.

Wafaa an-Nil oznacza “wierność Nilowi” Jest to święto Nilu i znaczenia, jakie odgrywa on w codziennym życiu Egipcjan. Wydarzenie to odbywa się co roku w sierpniu.

Należy pamiętać, że podróż w którymkolwiek z tych terminów będzie wymagała dodatkowego planowania. Te uroczystości i święta religijne oznaczają, że transport publiczny może być zakłócony, a pokoje w hostelach będą rezerwowane szybciej niż zwykle. Ceny będą wyższe i wszystko będzie bardziej zatłoczone, więc weź pod uwagę te wydarzenia podczas planowania podróży do Egiptu.

Poruszanie się po Egipcie

W zależności od środka transportu, podróżowanie po Egipcie prawdopodobnie nie będzie tak niezawodne ani wygodne, jak podróżowanie po, powiedzmy, Europie. Na szczęście nie jest to ogromny kraj, więc poruszanie się po nim nie powinno sprawić zbyt wielu problemów.

Latanie w Egipcie

Najwygodniejszym (i najdroższym) sposobem poruszania się po Egipcie są loty krajowe liniami Egypt Air. W zależności od tego, ile masz czasu lub jak zasobny jest twój portfel, loty krajowe między miastami takimi jak Aleksandria, Kair, Asuan i Hurghada są najłatwiejszą opcją. Należy pamiętać, że lot krajowy w Egipcie kosztuje kilkaset funtów.

Autobusy w Egipcie

Jeśli masz czas i chcesz ograniczyć wydatki, autobusy i pociągi są najbardziej przyjazną opcją dla turystów. Autobusy dalekobieżne kursują między głównymi miastami i zazwyczaj są tanie. Sprawdź West & Mid Delta Bus Company, jeśli podróżujesz przez Pustynię Zachodnią (do obszarów takich jak Siwa Oasis) lub wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Bilety można kupić online lub na dworcu autobusowym w jednym z ich miejsc docelowych.

Go Bus to wygodna opcja, która podróżuje przez północne trasy Egiptu, zabierając Cię do miast na Półwyspie Synaj. Obejmuje również trasy wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. Ceny biletów na Go Bus zależą od wybranej usługi (VIP lub standardowa), ale wszystkie siedzenia mają klimatyzację, więc jest to plus! Bilety Go Bus można łatwo zarezerwować online.

Pociągi w Egipcie

Jeśli nie lubisz podróżować autobusem dalekobieżnym, w Egipcie istnieje ogromna sieć kolejowa z wygodnym pociągiem nocnym, który kursuje z Kairu do Asuanu. Jeśli wybierasz się do Asuanu, polecam tę opcję, ponieważ 12-godzinna podróż może być wyczerpująca w zwykłym pociągu. Pociąg jest jednak drogi – od 70 do 96 euro, w zależności od tego, czy zarezerwujesz kabinę z pojedynczym czy podwójnym łóżkiem. Plusem jest to, że kolacja i śniadanie są wliczone w cenę.

Pro tip: warto zabrać ze sobą własny papier toaletowy i uważać, który przycisk naciska się podczas spłukiwania toalety w pociągu. Być może nacisnąłem coś, co wylało mi wodę na twarz. Ups..

Jeśli wiesz, że chcesz zarezerwować pociąg sypialny, zrób to z wyprzedzeniem, ponieważ są one zwykle wyprzedane. Pociąg oferuje szybkie i wolne usługi, więc przed zakupem biletu dokładnie sprawdź, której z nich potrzebujesz.

Rejs po Nilu w Egipcie

Podróż nocnym pociągiem z Kairu do Asuanu oznacza, że pominiesz wszystko pomiędzy, ale wielu podróżnych robi to w ten sposób z zamiarem powrotu w górę Nilu podczas rejsu.

Trzydniowy rejs po Nilu z Asuanu do Luksoru obejmie wszystkie najważniejsze miejsca, w tym Edfu i Kom Ombo. Poza tym jest niesamowicie piękny! Nil był i nadal jest bardzo ważny dla Egipcjan jako źródło życia. Starożytni Egipcjanie polegali na nim w zakresie żywności, wody i transportu już 5000 lat temu! Tylko uważaj na krokodyle nilowe..

Rejs po Nilu w Egipcie może jednak uszczuplić portfel. Ceny wahają się od 350 do 530 euro, w zależności od sezonu i rejsu, na który się wybierasz. Ale dostaniesz ładny, klimatyzowany pokój! Niektóre rejsy oferują bufet na każdy posiłek, pomoc w rezerwacji wycieczek, a nawet basen na dachu i siłownię! #fancy

Na niektórych łodziach można zamówić przewodnika, który zabierze Cię do głównych miejsc. Może to być świetny sposób na zdobycie cennych spostrzeżeń od miejscowego. Rejs po Nilu oznacza podróżowanie w wolniejszym tempie, ale po drodze zobaczysz niesamowite rzeczy. Bilety należy kupować z wyprzedzeniem, ponieważ rejsy zwykle zapełniają się dużymi grupami wycieczkowymi.

Gdy rejs zakończy się w Luksorze, możesz złapać autobus do Hurghady. Chcesz zwiedzić półwysep Synaj? Wybierz się na dwugodzinną przejażdżkę promem przez Morze Czerwone do Sharm El Sheikh. Koniecznie zatrzymaj się po drodze, aby nurkować z rurką!

backpacking Egypt - getting around Egypt - Nile river cruise

cocoparisienne

Transport wewnątrzmiejski w Egipcie

Będę z tobą całkowicie szczery i powiem ci, że transport miejski w Egipcie nie jest efektowny. Istnieją tuk-tuki (które Egipcjanie nazywają tok-tokami) i mikrobusy (co brzmi jak meekrobas).

Mikrobus jest podobny do kolektywów w Ameryce Południowej. Jest to furgonetka, która mieści około 10-14 osób i porusza się po miastach bez ustalonego harmonogramu. Jeśli kierowca zobaczy, że czekasz na ulicy, zadzwoni, aby zapytać, czy potrzebujesz podwózki. Powinieneś po prostu krzyknąć, dokąd chcesz się udać. Jeśli kierowca jedzie w tym kierunku, poda ci cenę i po prostu wskoczysz.

Możesz także wskoczyć do mikrobusu na dworcu autobusowym lub kolejowym. Pamiętaj, że nie odjedzie, dopóki się nie zapełni. Przejazd będzie bardzo tani i zapłacisz bezpośrednio kierowcy, gdy będziesz w drodze.

Tok-toki, podobnie jak tuk-tuki w Tajlandii, są tanią opcją i nieco bardziej chaotyczną. Emitują bardzo głośną muzykę i często są prowadzone przez osoby zbyt młode, by prowadzić. Pamiętaj, aby negocjować cenę przed wejściem do środka.

Taksówki i Ubers nie są zalecane, ponieważ jest to powszechny sposób na oszustwo w Egipcie. Jeśli upierasz się, by wziąć taksówkę, poproś swój hostel, by zadzwonił po taksówkę i ustal cenę, zanim wsiądziesz, ponieważ większość taksówek w Egipcie nie używa taksometrów. Nie zalecamy również wynajmowania samochodu i samodzielnej jazdy po Egipcie. Drogi mogą być dość chaotyczne – pasy ruchu z obrazkami, ale nikt z nich nie korzysta.

Koszty podróży do Egiptu

Zwiedzanie Egiptu z plecakiem przy ograniczonym budżecie jest całkowicie możliwe. Utrzymuj koszty na niskim poziomie, zatrzymując się w hostelach, unikając restauracji z pułapkami turystycznymi i mądrze korzystając z transportu. Podczas pobytu w Egipcie pomocne jest również dobre targowanie się.

Należy pamiętać, że ceny dla obcokrajowców i Egipcjan mogą się różnić. Na przykład, jeśli łapiesz pociąg z Kairu do Asuanu, istnieją dwie oddzielne ceny, podobnie jak w przypadku zwiedzania starożytnych miejsc. Nie przejmuj się, jeśli zobaczysz cenę i zostaniesz obciążony czymś wyższym. Prawdopodobnie jest to tylko koszt obcokrajowca, ale zawsze dobrze jest się upewnić.

Waluta Egiptu

Walutą Egiptu jest funt egipski (LE). Większość miejsc akceptuje karty kredytowe, ale na wszelki wypadek najlepiej mieć przy sobie gotówkę. Bankomaty są powszechnie dostępne.

Należy pamiętać, że drobna zmiana jest trudna do zdobycia w Egipcie, więc kiedy wyjmujesz pieniądze z bankomatu, wybierz nieparzystą liczbę, która da ci niższą zmianę. LE200 to najwyższy banknot, jaki można dostać i najtrudniejszy do złamania. Inne egipskie banknoty to LE5, LE10, LE20, LE50 i LE100.

Będzie to trudne, ale staraj się płacić dokładną resztą w restauracjach, na rynkach i w lokalnym transporcie. Jeśli próbujesz rozbić wysoki rachunek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba nie będzie w stanie wydać reszty.

Monety są również trudne do zdobycia. Jeśli zdarzy ci się złapać jedną, zachowaj ją na pamiątkę, ponieważ są one całkiem fajne! Moneta jednofuntowa ma wizerunek króla Tuta, a moneta 50 piastrów (jak 50 centów) przedstawia profil królowej Kleopatry. Ogólna rada dotycząca podróżowania z plecakiem: miej w plecaku trochę waluty swojego kraju na wypadek, gdybyś wpadł w kłopoty. Niektóre restauracje i hostele akceptują dolary lub euro.

Koszty żywności w Egipcie

Koszty żywności w Egipcie są ogólnie niskie. Kanapka falafel lub shawarma może kosztować około 3 LE w grillu lub kebabie. Jako ogólne ostrzeżenie, należy uważać na uliczne jedzenie w Egipcie. Wiem, że jest to zwykle rytuał przejścia dla backpackerów podczas podróży, ale w Egipcie uliczne jedzenie może sprawić, że będziesz naprawdę chory (AKA Mummy’s Tummy).

Jeśli wybierasz się na posiłek, może on kosztować od 100 do 150 funtów egipskich (od 4 do 8 euro). Koszt dwulitrowej butelki wody to około 20 LE (mniej niż 1 €), a koszt piwa to około 30 LE (1,50 €).

Napiwki (aka baksheesh) są zwyczajowe wszędzie w Egipcie, zwykle 10%. Napiwki należy dawać pracownikom restauracji, kierowcom taksówek lub tuk-tuków, a czasami strażnikom w miejscach turystycznych. Należy pamiętać, że jeśli w lokalu lub restauracji nie ma drobnych na wysoki rachunek, zatrzymają resztę jako napiwek (bez względu na kwotę). Dotyczy to również zakupu biletów do muzeum, świątyni lub grobowca.

Koszty utrzymania w Egipcie

Koszty życia w Egipcie są uczciwe dla osób podróżujących z ograniczonym budżetem. Łóżka w pokojach wieloosobowych można znaleźć za około 7 euro w Kairze, 4 euro w Luksorze i 6 euro w Hurghadzie. Aleksandria jest najdroższym miastem, w którym można się zatrzymać, z przeciętnym łóżkiem w akademiku za 12 €.

Średnia cena tok-toka lub mikrobusu wynosi około 15 LE, w zależności od tego, dokąd się wybierasz (i twoich umiejętności targowania się).

Osoba podróżująca z plecakiem powinna przeznaczyć około 600 LE (30 EUR) dziennie na jedzenie, pokój i transport. Nieco większy budżet należy przeznaczyć na zakupy na targowiskach lub zwiedzanie starożytnego Egiptu. Wstęp do głównych atrakcji turystycznych waha się od 100 do 250 LE (4-13 EUR).

Na przykład zwiedzanie piramid kosztuje około 160 LE (8 €) (szczerze mówiąc, nieźle) i 200 LE (10,50 €) za wejście do Doliny Królów (to najbardziej podstawowy bilet, który pozwala wejść do czterech grobowców). Istnieje również dodatkowa opłata, jeśli chcesz robić zdjęcia świątyń, grobowców lub mumii, co warto zapłacić, ponieważ ryzykujesz konfiskatę telefonu lub aparatu lub eskortę z obszaru, jeśli spróbujesz być podstępny.

Zakupy w Egipcie

Targowanie się jest częścią zabawy podczas zakupów na rynkach lub podczas negocjowania ceny za lokalny transport, więc przygotuj się na grę.

Jeśli sprzedawca poda ci cenę, zaoferuj połowę mniej. Sprzedawca wie, że jesteś turystą i automatycznie podnosi cenę, gdy widzi, że robisz zakupy. Targowanie się jest trudne, ale rozejrzyj się i zorientuj się, ile kosztują poszczególne rzeczy. Na koniec pamiętaj, że różnica między LE5 a LE10 to naprawdę niewiele.

Egipt jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie i opiera się na turystyce, aby utrzymać kraj na nogach. Najpopularniejsze miejsca będą nieco drogie dla przeciętnego podróżnika z ograniczonym budżetem, ale hej, to są naprawdę starożytne miejsca, które widzisz! Spodziewaj się, że każde miejsce będzie miało swój własny sklep z pamiątkami, więc jeśli chcesz kupić coś dla rodziny (lub siebie), poczekaj do końca podróży, aby przedmioty nie obciążały Twojej torby. Zapewniam, że w Egipcie nie brakuje sklepów ani rynków.

W tym kraju znajduje się około 20 starożytnych miejsc, których nie można przegapić. Jeśli podróżujesz do Egiptu, aby poznać, odkryć i zanurzyć się w jego historii, pamiętaj, że koszt odwiedzenia każdego miejsca będzie się sumował. Ale jest to tego warte.

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Egipcie

Większość ludzi, którzy odwiedzają Egipt, jedzie z zamiarem zwiedzania starożytnych miejsc i pozwól mi powiedzieć, że te miejsca są warte podróży. Jeśli jesteś poranną osobą, będzie to działać na Twoją korzyść. Jeśli nie… postaraj się być poranną osobą podczas tej podróży z plecakiem. Im wcześniej dotrzesz do miejsc, tym mniej zatłoczone i przyjemniejsze.

Egipt jest wypełniony tak dużą ilością historii, że poczujesz się, jakbyś cofnął się w czasie podczas zwiedzania kraju. Będziesz otoczony wysokimi obeliskami, imponującymi piramidami, świątyniami poświęconymi egipskim bogom i rodzinie królewskiej, hieroglifami misternie wyrzeźbionymi na ścianach i kolumnach, które stoją od ponad 4500 lat, grobowcami i przyjaźnie wyglądającymi mumiami (no dobra, może nie przyjaźnie, ale po prostu próbują cieszyć się życiem pozagrobowym)

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Kairze

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Kairze to Muzeum Egipskie, piramidy w Gizie, Khan el-Khalili, centrum Kairu, meczet Al-Azhar i Stary Kair.

Muzeum Egipskie powinno być pierwszym przystankiem w Kairze, aby odświeżyć historię starożytnego Egiptu. Jest to ogromne muzeum, więc daj sobie czas na jego zwiedzenie. Nie przegap galerii Tutanchamona, gdzie znajdziesz skomplikowaną maskę króla Tuta ważącą 11 kilogramów, a także niektóre z błyszczących skarbów znalezionych w jego ogromnym grobowcu.

Zapłać dodatkowo, aby zobaczyć Królewską Kolekcję Mumii w muzeum, dosłownie pokój pełen mumii, które kiedyś były królami i królowymi starożytnego Egiptu. To szalone, jak dobrze są zachowane. Ochroniarze są dość surowi, jeśli chodzi o zakaz robienia zdjęć w tym pokoju, więc nie próbuj robić zdjęć ukradkiem. Nowe Muzeum Egipskie ma zostać otwarte w 2020 roku i będzie znacznie większe, mieszcząc ponad 100 000 artefaktów i zlokalizowane w pobliżu piramid. Obecne muzeum znajduje się w centrum Kairu, więc po lekcji historii warto zwiedzić okolicę. Zauważ, że miasto jest pokryte warstwą piasku – pustynne życie!

Na południe od centrum znajduje się Stary Kair (znany również jako Koptyjski Kair). Tutaj można przejść przez mury Fortu Babilon i zwiedzić Muzeum Koptyjskie. Stary Kair to miejsce, w którym można zajrzeć do wczesnego okresu chrześcijaństwa w kraju z wieloma kościołami.

Khan el-Khalili to miejsce zakupów, które trzeba zrobić raz w życiu. Jest to labirynt sklepów i warsztatów w Centrum Islamskim, który jest świetny do znalezienia pamiątek i przetestowania swoich umiejętności targowania się. Będąc w Khan el-Khalili, warto odwiedzić meczet Al-Azhar. Jest to piękny budynek o skomplikowanej architekturze i historii, ukończony w 970 roku naszej ery. Pamiętaj, aby zdjąć buty i odpowiednio się ubrać podczas wizyty w meczecie.

Oczywiście, gdy jesteś w Kairze, powinieneś udać się na płaskowyż Giza. Piramidy można faktycznie zobaczyć z samego miasta, ale oczywiście będziesz chciał podejść bliżej i osobiście odkryć te 4,500-letnie starożytne budowle. Piramidy, które zobaczysz, to Piramida Khufu (Wielka Piramida), Piramida Khafre i Piramida Menkaure. I oczywiście zrób zdjęcie kultowego Sfinksa, który strzeże tych struktur. Są one otwarte do zwiedzania od 8 rano do 5 po południu. Chociaż te trzy ikony mogą być jedynymi piramidami, które odwiedzisz, w Egipcie znajduje się ponad sto piramid.

Po zakupie biletu wstępu do piramid, nie spiesz się ze zwiedzaniem i chłonięciem ich historii i piękna. Będzie tam mnóstwo turystów, więc spodziewaj się dużych tłumów i ludzi robiących zdjęcia na Insta. Przygotuj się na zaczepki ze strony miejscowych, którzy próbują sprzedać pamiątki, dać ci przejażdżkę na wielbłądzie lub rydwanie lub zrobić ci zdjęcie za niewielką cenę. Jest to nieodłączna część wizyty w jednym z siedmiu cudów starożytnego świata!

Możesz zapłacić dodatkowo, aby wejść do jednej z piramid, ale dzięki złodziejom grobowców na przestrzeni lat nie znajdziesz żadnego zakopanego skarbu. Ale poważnie, ile osób może powiedzieć, że było wewnątrz jednej z piramid?! Nie zdradzę zbyt wiele, ponieważ musisz sam odkryć piramidy, ale powiem ci, że jeśli masz klaustrofobię, wejście do piramidy może nie być najlepszym pomysłem.

backpacking Egypt - best places to visit cairo - pyramids

hitesh Choudhary

Najlepsze miejsca do poznania starożytnego Egiptu

Po zobaczeniu wszystkich zabytków w Kairze, przejdź do reszty kraju. Najlepsze miejsca do poznania starożytnego Egiptu to Abu Simbel, Kom Ombo, Świątynia Horusa, Dolina Królów, Świątynia Karnak i Świątynia Luksorska. Przed Tobą wiele do odkrycia!

Będziesz musiał udać się do Asuanu, aby zobaczyć Ramzesa II w Abu Simbel. Świątynia została odkryta w 1813 roku przez szwajcarskiego badacza i znajdowała się na skraju największego na świecie jeziora stworzonego przez człowieka, jeziora Nasser. Jezioro to groziło zatopieniem tego miejsca, więc w latach 60. świątynia została rozebrana i ponownie zbudowana z dala od jeziora. Wyobraź sobie ten projekt!

Jeśli możesz, odwiedź Abu Simbel na wschód słońca. Poranne światło uderza w masywne skalne posągi Ramzesa II i jego królowej Nefertari tak spektakularnie, że sprawi, że opadnie ci szczęka. Abu Simbel to czysta magia.

Udaj się do Kom Ombo, aby zobaczyć Świątynię Dwóch Bogów. To wyjątkowe miejsce, w którym dowiesz się o bogu krokodylu (Sobek) i bogu sokoła (Horus) oraz o ważnej roli, jaką odgrywali w życiu starożytnego Egiptu. Kom Ombo to podwójna świątynia, co oznacza, że budynek jest podzielony na pół, poświęcony każdemu z bogów. Znajdziesz tu rzeźbione kolumny i hieroglify pochodzące z II wieku pne.

Nie można przegapić Świątyni Horusa w Edfu, najlepiej zachowanej świątyni w Egipcie. To ogromne piękno zostało odkryte w połowie XIX wieku po tym, jak zostało pokryte piaskiem i mułem z Nilu. Przyciąga ona ogromne tłumy, więc zaleca się, aby udać się tam, gdy zostanie otwarta rano, aby móc cieszyć się pokrytymi hieroglifami ścianami i przejściami bez bycia ramię w ramię z turystami.

Następnie mamy Świątynię Karnak i Świątynię Luksorską w Luksorze. Świątynia w Karnaku jest ogromna – to drugi co do wielkości budynek sakralny na świecie po Angkor Wat! W czasach starożytnych było to centrum kultu tebańskiego. Świątynia Luksorska wyznacza początek Alei Sfinksów, która biegnie aż do Świątyni w Karnaku. Oszałamiająca jest wizyta w nocy, ze światłami oświetlającymi wysokie obeliski i posągi – spróbuj zobaczyć tę świątynię po zmroku! Jest to świątynia, która przetrwała wiele, w tym rządy greckie i rzymskie. W pewnym momencie została przekształcona w kościół, a następnie w meczet, więc ma mnóstwo historii!

Nie zapomnij odwiedzić Doliny Królowych i Doliny Królów. Są to miejsca pochówku starożytnej egipskiej rodziny królewskiej położone na zachodnim brzegu Nilu, naprzeciwko Luksoru. Nie jest to typowy cmentarz z nagrobkami, ale raczej głębokie jaskinie pomalowane kolorowymi hieroglifami i dziełami sztuki prowadzącymi do starożytnych grobowców.

Jak sama nazwa wskazuje, Dolina Królowych to miejsce, w którym pochowano królowe i ich dzieci. Dolina Królów obejmuje 62 grobowce i jest miejscem, w którym można znaleźć mumię króla Tuta. Ponownie, ochrona jest bardzo surowa, jeśli chodzi o robienie zdjęć w tych grobowcach. Jest to dozwolone tylko z biletem fotograficznym, więc warto go kupić.

Każda z tych świątyń i starożytnych egipskich miejsc znajduje się wzdłuż Nilu i przetrwała ponad 3000 lat. Nil miał kluczowe znaczenie dla starożytnego Egiptu, ponieważ zapewniał ludziom żywność, wodę i transport. Podczas zwiedzania miast położonych wzdłuż Nilu, warto wskoczyć na tradycyjną przejażdżkę feluką, która była wykorzystywana przez starożytnych Egipcjan do przemieszczania się.

backpacking Egypt - ancient Egypt - The Valley of the Kings

Dolina Królów 📷 Ron Porter

Gdzie się zatrzymać w Egipcie

Z milionami podróżnych odwiedzających Egipt każdego roku, kraj ma wiele miejsc na pobyt, a Egipcjanie są bardzo gościnni!

W hostelach nie znajdziesz zbyt wielu akademików, bardziej prawdopodobne jest, że natkniesz się na prywatne pokoje jedno- lub dwuosobowe. Tak czy inaczej, w Egipcie znajdziesz kilka wyjątkowych hosteli. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i poznanie innych turystów. Ceny pokoi prywatnych i wieloosobowych zależą od pory roku.

Hostele w Egipcie

Aleksandria jest drugim co do wielkości miastem w Egipcie i znajduje się tuż nad Morzem Śródziemnym. Pobyt tutaj w szczycie sezonu jest drogi, ponieważ wielu podróżników i Egipcjan lubi tu przyjeżdżać, aby się ochłodzić. Ale nie martw się, w Aleksandrii jest kilka niedrogich hosteli. Ithaka Hostel to mały, ale tętniący życiem hostel w samym sercu miasta, a ponadto znajduje się tuż przy plaży, dzięki czemu można zanurzyć się w chłodnym Morzu Śródziemnym! Ceny w pokojach wieloosobowych zaczynają się od 12 €.

backpacking Egypt - Egypt hostels - Ithaka Hostel

Hostel Ithaka

W Kairze jest tak wiele fajnych hosteli, że może być trudno wybrać, w którym się zatrzymać! Hostel Dahab znajduje się w odległości spaceru od Muzeum Egipskiego na placu Tahrir i targu Khan El-Khalili w Centrum Islamskim, a także w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego. Ten kolorowy hostel ma również dach z głównymi plażowymi klimatami, mimo że znajduje się w samym środku ogromnego miasta. To świetne małe miejsce na dzielenie się shishą (fajką wodną) z nowymi przyjaciółmi.

Inną fajną opcją w Kairze jest Tahrir Square Hostel. Każda prycza wyposażona jest w szafkę i zasłonę na łóżko, aby zapewnić ci trochę prywatności. Kosztuje około 9 euro za łóżko w akademiku i obejmuje bezpłatne śniadanie, co jest dużym plusem, ponieważ Egipcjanie są znani z ogromnych śniadań.

Wybierając się do Luksoru, będziesz musiał wydać około 4 € za łóżko w pokoju wieloosobowym. Sprawdź Nefertiti Hotel, rodzinny hotel, który prowadzi również restaurację i firmę turystyczną. Jest to dobre miejsce, aby poznać miejscowych i dowiedzieć się trochę o egipskiej kulturze, jednocześnie zagłębiając się w wyśmienitą lokalną kuchnię. Jego salon na dachu zapewnia również wspaniały widok na Świątynię Luksorską o zachodzie słońca, którego nie można przegapić. Ceny pokoi zaczynają się od 25 euro za pokój jednoosobowy. Tańszą opcją w Luksorze jest hostel Bob Marley House, w którym pokoje jednoosobowe zaczynają się od 7 € i obejmują śniadanie.

Asuan to małe, chaotyczne miasto. Zamiast zatrzymywać się w centrum, warto udać się do wioski nubijskiej na zachodnim brzegu Nilu. Ekadolli Nubian Guesthouse Aswan to solidna opcja. Ma piękny widok na Nil, a ponadto może pomóc w zorganizowaniu zwiedzania Abu Simbel, które jest oddalone o około cztery godziny drogi. Goście uwielbiają jedzenie w tym hostelu! Pokoje zaczynają się od 25 € za noc.

Jeśli wolisz zatrzymać się w centrum Asuanu, sprawdź Keylany Hotel, który znajduje się bliżej dworca kolejowego i autobusowego. Każdy pokój wyposażony jest w klimatyzację, a hostel posiada restaurację na miejscu oraz ogród na dachu. Śniadanie wliczone w cenę = wygrana!

Udaj się do Hurghady, kurortu położonego na skraju Morza Czerwonego. To miasto jest zwykle bardzo drogie, szczególnie w sezonie, ale przytulny hotel Sea Waves oferuje ceny zaczynające się od 7 € za łóżko w pokoju wieloosobowym. Podczas pobytu w Hurghadzie najprawdopodobniej będziesz spędzać czas na plaży z nowymi kolegami z hostelu – totalny luz.

Jeśli wybierzesz się w dwugodzinną podróż promem przez Morze Czerwone na Półwysep Synaj, zatrzymaj się w Sharm El Sheikh. Tutejsze hostele przypominają raczej niedrogie kurorty. Jeśli chcesz nurkować lub snorklować w Morzu Czerwonym, Oonas Dive Club zabierze Cię na kąpiel – są tuż przy plaży, a ceny zaczynają się od 30 € za prywatny pokój.

Ceny zakwaterowania w Egipcie mogą całkowicie zależeć od pory roku. Pamiętaj, że wysoki sezon to miesiące zimowe od grudnia do lutego. Niski sezon to miesiące letnie od maja do października.

Jeśli podróżujesz po Egipcie w grupie, zakwaterowanie będzie bardziej przyjazne dla budżetu, ponieważ większość hosteli oferuje trzy- lub czteroosobowe pokoje z łazienkami. Nie martw się jednak, nadal znajdziesz wiele tanich łóżek w akademikach, jeśli podróżujesz samotnie.

Porównaj więcej hosteli w Egipcie

Plan podróży po Egipcie

W Egipcie jest mnóstwo do zobaczenia i zrobienia. Masz Pustynię Zachodnią, gdzie możesz spędzać czas w różnych oazach na Saharze. Aleksandria to tętniące życiem miasto na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Kanał Sueski jest integralną częścią gospodarki i rozwoju kraju. Półwysep Synaj ma wiele biblijnej historii, będąc miejscem, w którym Mojżesz rozdzielił Morze Czerwone. W ruchliwej metropolii Kairu nigdy nie można się nudzić, a Asuan, Edfu i Luksor to miejsca, w których znajdziesz oszałamiające starożytne egipskie zabytki.

Bez względu na to, co chcesz zobaczyć i gdzie chcesz się udać, podróżowanie z plecakiem po Egipcie to wielka przygoda!

Egipt 7-dniowy plan podróży

Po wylądowaniu w Kairze dostosuj się do nowego otoczenia, wybierając się na mały spacer. Wpadnij do restauracji i po raz pierwszy posmakuj egipskiej kuchni, a następnie zatrzymaj się na targu Khan el-Khalili i odkurz swoje umiejętności targowania się. Obok rynku znajduje się meczet Al-Azhar, który praktycznie błaga o zrobienie zdjęcia. Dobranoc, bo jutro czeka nas wielki dzień!

Drugi dzień w Egipcie wymaga wczesnego wstania, aby być pierwszym w kolejce do Muzeum Egipskiego. Sugeruję przybycie tutaj przed piramidami, abyś mógł trochę odświeżyć historię. Po poruszaniu się po muzeum i nauczeniu się więcej niż myślałeś, udaj się na płaskowyż w Gizie. Piramidy czekają na Ciebie!

Gdy już znajdziesz się przy piramidach, spędź od trzech do czterech godzin spacerując i podziwiając je. Będzie tłoczno i ruchliwie, ale te niesamowite budynki istnieją od ponad 4500 lat – oczywiście nie jesteś jedyną osobą, która chce je zobaczyć! Zapłać dodatkowo, aby wejść do jednej z piramid lub nawet przejechać się na wielbłądzie po okolicy, aby zrobić idealne zdjęcie na Instagram. Nie zapomnij zrobić sobie selfie z tajemniczym Sfinksem!

backpacking Egypt - 7-day itinerary - Sphinx

nadine Doerlé

Gdy już nacieszysz się tym cudem świata, zabierz swoje bagaże i udaj się na stację kolejową, gdzie wskoczysz do 12-godzinnego pociągu sypialnego do Asuanu.

Trzeciego dnia obudzisz się w słonecznym Asuanie. W zależności od budżetu i tego, co chcesz zobaczyć, masz możliwość wskoczenia na trzydniowy rejs po Nilu, który zabierze Cię w górę najdłuższej rzeki na świecie, zatrzymując się w Edfu i kończąc w Luksorze. To naprawdę fajne doświadczenie! Jeśli nie szukasz rejsu, zatrzymaj się w jednym z hosteli w Asuanie i zorganizuj tradycyjną przejażdżkę feluką po rzece.

Czwartego dnia wstań SUPER wcześnie, aby dostać się do Abu Simbel na wschód słońca – niesamowity widok, który zapamiętasz na zawsze. Spędź czas z ogromnymi posągami króla Ramzesa II i jego królowej Nefertiti. Czy wiesz, że ta świątynia została przeniesiona, kawałek po kawałku, dalej od brzegu jeziora, na którym się znajduje? Kto by pomyślał, że można przenieść świątynię liczącą 3000 lat! Powinieneś kupić przepustkę fotograficzną do Abu Simbel, ponieważ jego wnętrze zawiera wiele posągów i hieroglifów, które będziesz chciał pokazać swojej rodzinie w domu.

Po powrocie do centrum Asuanu wskocz do autobusu, pociągu lub rejsu i udaj się z powrotem w górę Nilu do Edfu. Pamiętaj, aby po drodze wyskoczyć na przystanek w Kom Ombo, zaledwie półtorej godziny przed dotarciem do Edfu – jeśli jesteś na rejsie po Nilu, to i tak się tu zatrzyma. To tutaj można odwiedzić Świątynię Dwóch Bogów, a także zobaczyć zmumifikowane krokodyle! Zgadza się, krokodyle zostały zmumifikowane tak samo jak faraonowie i tak, dinozauropodobny gad nadal wygląda tak samo jak 2000 lat temu. Eeek!

Kontynuuj do Edfu, aby spędzić noc.

Poznaj Edfu w piątym dniu podróży. Jest domem dla ogromnych rynków i Świątyni Horusa, bardzo dobrze zachowanej świątyni z mnóstwem historii w jej murach. Po poświęceniu czasu na poruszanie się po tej wspaniałej świątyni, wskocz do autobusu, pociągu lub rejsu do Luksoru.

Dzień szósty będzie bardzo ważny. Obudź się wcześnie i udaj się do miasta, aby odwiedzić świątynię w Karnaku i świątynię w Luksorze. Świątynia w Karnaku jest jedną z największych świątyń kiedykolwiek zbudowanych przez człowieka, więc masz dużo do zrobienia. Obejmuje ona również imponującą, trzykilometrową Aleję Sfinksów, która łączy się ze Świątynią Luksoru. Obie te świątynie stoją od ponad 3000 lat!

Po południu wybierz się autobusem do Doliny Królów i Doliny Królowych. Są to miejsca pochówku starożytnej egipskiej rodziny królewskiej, położone na zachodnim brzegu Nilu naprzeciwko Luksoru. Tutaj masz okazję zobaczyć grobowiec króla Tuta i jego mumię, która spoczywa tam spokojnie od około 1324 roku pne. Jest to jeden z niewielu grobowców, który nie został splądrowany przez rabusiów, dzięki czemu mamy wiele informacji na temat tego młodego króla.

Po przywitaniu się z królem Tutem i jego przyjaciółmi, wskocz do innego autobusu, który zabierze Cię cztery godziny do Hurghady na wybrzeżu Morza Czerwonego. Dojedziesz tam po zmroku, więc prześpij się w jednym z hosteli w mieście.

Obudź się siódmego dnia i załóż strój kąpielowy, a następnie poproś hostel o pomoc w zorganizowaniu wycieczki z rurką po Morzu Czerwonym! Morze Czerwone oferuje jedne z najlepszych na świecie miejsc do snorkelingu i nurkowania z kolorowymi rybami i rafami koralowymi. Spakuj swoje GoPro na tę przygodę!

backpacking Egypt - 7-day itinerary - red sea Egypt - turquoise water - coral reef

yulia_P

Rejsy statkiem po Morzu Czerwonym trwają zwykle około czterech do pięciu godzin. Stąd możesz kontynuować podróż na Półwysep Synaj i udać się do Jordanii i Izraela, jeśli nadal podróżujesz. Możesz też zabrać swoją torbę i wskoczyć do następnego pięciogodzinnego autobusu do Kairu, aby zakończyć siedem dni w Egipcie.

10-dniowy plan podróży po Egipcie

10-dniowy plan podróży po Egipcie daje ci czas na dodanie jednego lub dwóch dodatkowych miast do powyższego siedmiodniowego planu podróży.

Zacznij od Siwy, pustynnej oazy położonej 50 kilometrów od granicy z Libią. Ten piękny obszar nie jest podobny do żadnego innego na ziemi. Otoczona przez Wielkie Morze Piasku i depresję Qattara, Siwa jest odizolowanym obszarem z własną unikalną kulturą i językiem berberyjskim. Można tu zwiedzić Źródło Kleopatry, wyspę Fatnas i ruiny twierdzy Shali. Warto spędzić tu noc; będziesz się zastanawiać, jak coś tak pięknego może być tak odizolowane od reszty kraju.

Z Siwy można dojechać ośmiogodzinnym autobusem do Aleksandrii. Spędź noc na wybrzeżu Morza Śródziemnego i zobacz skomplikowany meczet el-Mursi Abul Abbas lub wybierz się na spacer po Corniche, nadmorskiej promenadzie, a następnie udaj się na most Stanley Bridge, aby podziwiać panoramiczne widoki na miasto i morze. W Aleksandrii znajduje się ogromna Bibliotheca Alexandrina, która została zbudowana w 2002 roku po spaleniu oryginalnej Królewskiej Biblioteki Aleksandryjskiej.

Trzeciego dnia wsiądź do autobusu lub pociągu do Kairu i rozpocznij siedmiodniową trasę prowadzącą przez Egipt i Nil. Po dotarciu do Hurghady w dziesiątym dniu, wybierz się na dwugodzinną przejażdżkę promem przez Morze Czerwone, aby zakończyć w nadmorskim mieście Sharm El Sheikh na półwyspie Synaj.

W ciągu dziesięciu dni możesz zobaczyć Pustynię Zachodnią, Morze Śródziemne, starożytne miejsca wzdłuż Nilu i Morze Czerwone. Ta niesamowita podróż z plecakiem to coś, o czym będziesz opowiadać znajomym przez długi czas!

backpacking Egypt - 10 day Egypt itinerary

Jedzenie w Egipcie

Wiesz już, że Egipt słynie z piramid, ale nie zapominaj, że ma też niesamowicie dobre jedzenie. Podstawowe produkty to ser, liście winogron, hummus, falafel, chleb i fasola. Jedzenie jest ogromną częścią egipskiej kultury, więc przejdźmy do tego, co zamówić podczas podróży z plecakiem po Egipcie.

Tradycyjne jedzenie w Egipcie

Egipcjanie uwielbiają swoje przyprawy, zwłaszcza kminek, więc w kuchni egipskiej znajdziesz wiele smaków. Hummus, torshi (marynowane warzywa), ser i oliwki są zwykle podawane na śniadanie, które zazwyczaj jest dużą porcją różnych przystawek, którymi wypełnia się talerz w formie bufetu.

Tradycyjne jedzenie w Egipcie obejmuje potrawy takie jak mahshi, shawarma, kofta i ta’ameya. Mahshi to egipska wersja liści winogron, zwykle nadziewanych ryżem lub mięsem. Ta’ameya to egipski falafel, który jest przepyszny. W Egipcie falafele są wytwarzane z suszonej fasoli fava, a nie ciecierzycy, co nadaje im zielone zabarwienie podczas gryzienia. Fasola jest tłuczona razem z cebulą i ziołami, a następnie pieczona lub smażona, aby uzyskać chrupiącą zewnętrzną powłokę. Podawana jest z pitą i tahini lub hummusem. Uwaga: ta’ameya uzależnia.

Zauważysz ludzi jedzących jasnozieloną zupę. To mulukhiya, gorzki gulasz przygotowywany z liści rośliny znanej jako juta i gotowany z kurczakiem. Wygląda nietypowo i trudno ją opisać w apetyczny sposób, ale jeśli zobaczysz ją w menu, zamów ją, ponieważ jest to tradycyjne danie w całym kraju. Daj nam znać, co myślisz!

Jeśli Egipcjanie jedzą mięso, mogą to być królik, gołąb, kurczak, kaczka, jagnięcina lub wołowina.

Shawarma, kofta i kebab różnią się od siebie. Shawarma to cienko pokrojone kawałki mięsa (kurczaka, jagnięciny, wołowiny lub kozy) zawinięte w podgrzaną pitę i nadziewane warzywami i hummusem. Kebab to grillowane mięso na patyku podawane z ryżem i warzywami. Kofta wygląda jak małe kiełbaski i jest mielonym mięsem, które jest zwijane i grillowane, podawane z pitą, warzywami i tahini.

backpacking Egypt - Traditional food in Egypt - hummus - cucumber - pita

ekimble67

Wegetariańskie jedzenie w Egipcie

Wielu Egipcjan stosuje dietę wegetariańską, więc dobre wegetariańskie jedzenie nie jest trudne do zdobycia.

Koshari to najbardziej znane egipskie danie wegetariańskie, które sięga daleko wstecz. Wymieszaj razem ryż, makaron i soczewicę, dorzuć trochę ciecierzycy i pikantnego sosu pomidorowego, dodaj zioła, cebulę, szalotkę i czosnek i to jest Koshari. Zobaczysz ją w większości menu.

Sałatka Fattoush jest orzeźwiająca po długim dniu w arabskim słońcu. To tylko ogórek, pomidory, zielona cebula, pietruszka i rzodkiewka wrzucone do cytryny, oliwy i octu. Proste, zdrowe i pyszne.

Besara to dip z fasoli fava (Egipcjanie uwielbiają fasolę fava). Jest to lekko zielony, kremowy dip z zielonej papryki, cebuli, pietruszki, pora i czosnku. Rozsmaruj go na egipskim chlebie, aby uzyskać smaczną, przyjazną dla warzyw przekąskę.

Aish baladi to rodzaj egipskiego chleba, który dobrze komponuje się z dipami takimi jak hummus, tahini czy besara. Wygląda jak pita, ale jest zrobiony z mąki pełnoziarnistej i pieczony w bardzo gorących kamiennych piecach. Jeśli lubisz chleb, masz szczęście, ponieważ aish baladi jest podawany do prawie każdego posiłku i jest tak pyszny!

Egipski deser

Egipskie desery to zazwyczaj różne rodzaje ciast, które są tak słodkie, jak to tylko możliwe. Baklava składa się z warstw kruchego ciasta, orzechów włoskich i syropu pomarańczowego o nazwie sharbat. O rany, trudno przestać jeść baklavę. Nie jest to ściśle egipski deser, ale mają własną wersję, której nie można się oprzeć.

Innym smacznym egipskim deserem jest kanafeh. Smakuje jak baklava, ale wygląda jak siano (czy sprzedałem ci to?) Ma inną teksturę niż baklava, trochę bardziej chrupiącą i może być wypełniona serem, kremem, sharbatem lub orzechami, w zależności od tego, która piekarnia ją serwuje.

Basbousa to ciasto z kokosem, jogurtem i migdałami, którego głównym składnikiem jest semolina (pszenica używana do wyrobu makaronu). Jest to słodki i prosty egipski deser, który dobrze komponuje się z gorącą herbatą lub kawą.

Oczywiście nie można pojechać do Egiptu bez skosztowania ich słynnej kawy lub herbaty. Kawa w Egipcie jest przygotowywana na sposób turecki, parzona przy użyciu specjalnego dzbanka zwanego cezve. Podawana jest w małych filiżankach z dnem zawierającym błotnistą pastę wykonaną z drobno zmielonych ziaren kawy. Jest BARDZO mocna i zwykle wymaga dwóch łyżek cukru. Dla smaku do kawy dodaje się kardamon. Ostrożnie, biorąc ostatni łyk, bo będziesz miał usta pełne szlamu z mielonej kawy.

Egipska herbata nazywa się shai. Spróbuj herbaty z hibiskusa(karkade), która jest wytwarzana z luźnych kwiatów hibiskusa (nie torebek herbaty) i siedzi w gorącej wodzie, tworząc czerwono-różowy kolor. Ma smak przypominający żurawinę i często podaje się ją jako napój powitalny w restauracjach, sklepach lub hotelach.

Chociaż jedzenie w Egipcie jest pyszne, jest bardzo bogate i czasami przygotowywane lub przygotowywane ze składników, do których możesz nie być przyzwyczajony. Podczas pobytu w Egipcie bardzo często dochodzi do rozstroju żołądka lub zatrucia pokarmowego, zwanego Zemstą Faraona lub Mummy’s Tummy. Podczas gdy jedzenie uliczne jest opcją przyjazną dla budżetu, nie zawsze jest to najlepszy wybór w Egipcie. Jedzenie może nie być odpowiednio oczyszczone lub przygotowane i może łatwo spowodować zatrucie pokarmowe. Rozstrój żołądka może naprawdę pokrzyżować plany.

Staraj się nie pić wody z kranu w Egipcie. Egipcjanie piją ją, ponieważ ich ciało jest do tego przyzwyczajone, ale twoje może nie być. Bądź po bezpiecznej stronie i nie rujnuj swojego czasu w Egipcie. Pij dużo wody butelkowanej, aby pozostać nawodnionym w upale!

backpacking Egypt - Egyptian coffee by pyramids

bratpackerss

Kultura egipska

Kultura egipska jest zakorzeniona w tradycji. Starożytni Egipcjanie rozpoczęli swoją cywilizację około 3100 r. p.n.e., pozostawiając po sobie pomniki, grobowce, świątynie, artefakty i hieroglify, które archeolodzy badają do dziś.

Podczas zwiedzania starożytnych egipskich miejsc warto zapoznać się ze Starym Królestwem (budowniczowie piramid), Średnim Królestwem (12. dynastia) i Nowym Królestwem (panowanie króla Ramzesa II i króla Tuta).

Fakty dotyczące kultury egipskiej

Aleksander Wielki podbił Egipt w 332 r. p.n.e., a ostatnim władcą starożytnego Egiptu była królowa Kleopatra VII w 30 r. p.n.e.. Po jej śmierci nastąpiło sześć wieków rządów rzymskich, zanim Egipt został ostatecznie podbity przez Arabów w VII wieku naszej ery. Wielu ludzi walczyło o ten kraj, a Egipcjanie są bardzo dumni ze swojej ziemi.

Kultura egipska nie celebruje śmierci jako końca życia, ale raczej jako jego kontynuację. Można to zauważyć w ich szczegółowym procesie pochówku. Egipcjanie nie stawiali tych wszystkich grobowców i mumii jako symbolu żałoby, ale raczej po to, by pomóc zmarłemu kontynuować życie po drugiej stronie. Dlatego ich grobowce były wypełnione po brzegi wszystkimi rzeczami, a ich ciała przeszły intensywny proces mumifikacji.

Ale tak wyglądała egipska kultura w tamtych czasach… więc jak jest teraz? Współcześni Egipcjanie są bardzo dumni ze swojej przeszłości i miejsca, z którego pochodzą, i podtrzymują te tradycje poprzez jedzenie, muzykę, taniec i inne czynności w swoim codziennym życiu.

Język egipski

Oficjalnym językiem Egiptu jest arabski, ale większość Egipcjan mówi również po angielsku. Egipcjanie pracujący w sklepach, na targach pamiątek, w turystyce lub w hostelach mogą nawet mówić trochę po francusku, hiszpańsku lub mandaryńsku.

Egipcjanie

Egipcjanie są bardzo pomocnymi i gościnnymi ludźmi. Zawsze są chętni do pomocy, zwłaszcza turystom. Jeśli czujesz, że miejscowy naprawdę zrobił wszystko, aby ci pomóc, zaoferuj baksheesh (mały napiwek) za jego hojność. W ten sposób okazujesz wdzięczność. Baksheesh jest również powszechny w branży usługowej (co najmniej 10% rachunku).

Kiedy podróżujesz z plecakiem po Egipcie, zauważysz ludzi wylegujących się w restauracjach i dzielących się fajką wodną typu szisza. Nazywa się to shisha, fajka wodna z mieszanką tytoniu i aromatów, która jest zwykle podawana przy drinkach i rozmowach. Weź kilku kolegów z hostelu i zobacz, jak ci się podoba!

Zauważysz, że wiele kobiet w Egipcie jest zakrytych od stóp do głów. To dlatego, że przestrzegają zasad islamu, w których decydują się być konserwatywne i skromne. Jeśli jesteś mężczyzną, nie jest dobrym pomysłem podchodzenie do egipskiej kobiety, jeśli jej nie znasz.

Religia w Egipcie

Jeśli chodzi o religię, większość Egipcjan praktykuje islam sunnicki. Inną niewielką część populacji stanowią koptyjscy chrześcijanie. Można zauważyć, że niektóre godziny pracy są zmienione w piątki, ponieważ jest to święty dzień muzułmanów.

Jeśli odwiedzasz Ramadan, święty miesiąc postu, większość firm jest zamknięta lub ma ograniczone godziny pracy w ciągu dnia, w tym banki, restauracje i sklepy. Data zmienia się co roku, ale Ramadan zwykle przypada na przełom maja i czerwca. Niektóre duże meczety są otwarte dla turystów, więc jeśli jesteś ciekawy, zdejmij buty i rozejrzyj się po ich miejscu kultu.

Egipska kultura tańca

Muzyka i taniec stanowiły dużą część religii i codziennego życia w czasach starożytnego Egiptu. Wiemy, że mieli ruchy, ponieważ niektóre tańce zostały przedstawione na malowidłach i hieroglifach na ścianach świątyń. Grali również na instrumentach muzycznych, takich jak bębny, cymbały i dzwonki.

Miłość starożytnych Egipcjan do muzyki i tańca przeniosła się do współczesnej kultury. W dzisiejszych czasach Egipcjanie poruszają biodrami – taniec brzucha pochodzi z Egiptu! Lokalni mieszkańcy uwielbiają tańczyć do optymistycznej muzyki, która jest łatwa do klaskania i wykorzystuje wiele instrumentów perkusyjnych. Klaszcz więc i baw się dobrze!

Życie w Egipcie

Coś, co można zauważyć, to ludzie sprzedający papirus i olejki eteryczne. Oba są bardzo ważne dla kultury. Papirus jest w zasadzie pierwszą formą papieru, dzięki starożytnym Egipcjanom. Jest wytwarzany z łodygi rośliny papirusowej, a następnie cięty na paski, które wysychają, tworząc materiał podobny do papieru. Był to ich materiał do pisania i malowania.

Obecnie współcześni egipscy artyści tworzą arkusze papirusu i malują na nich, co stanowi świetną pamiątkę! Uważaj jednak, papirus sprzedawany na rynkach może nie być prawdziwy. Będziesz chciał udać się do galerii, aby posmakować autentycznych obrazów z papirusu.

Olejki eteryczne były ważną częścią codziennego życia starożytnych Egipcjan – w grobowcu króla Tuta znaleziono alabastrowe słoiki pełne olejków eterycznych! Czym są olejki eteryczne? To po prostu naturalnie pięknie pachnące płyny (wytwarzane z roślin), których można używać jako perfum lub odświeżacza powietrza. W całym Egipcie znajdziesz mnóstwo sklepów sprzedających perfumy i olejki eteryczne. Wpadnij do jednego z nich, aby dowiedzieć się trochę o ich znaczeniu i dlaczego Egipcjanie cenią olejki aromatyczne.

Egipt ma tysiące lat historii do odkrycia, a po wejściu do tego wspaniałego kraju natychmiast poczujesz się zanurzony w jego kulturze i tradycjach.

backpacking Egypt - life in Egypt - camels at sunset - pyramids

8moments

Wskazówki dotyczące podróży do Egiptu

Codzienne zwyczaje w Egipcie mogą być zupełnie inne niż te, do których jesteś przyzwyczajony w domu. Ponieważ jest to kraj muzułmański, podczas planowania podróży należy pamiętać o wydarzeniach kalendarzowych. Podróżowanie po Egipcie podczas świąt religijnych może pokrzyżować plany. Na przykład starożytne miejsca mogą nie być otwarte, a transport publiczny może nie działać.

Przed wyruszeniem w podróż ważne jest, aby upewnić się, że masz wszystkie prawidłowe dokumenty potrzebne do wjazdu do kraju. Potrzebny będzie paszport, a w przypadku większości krajów wizę można kupić po przybyciu na lotnisko. Od 2020 r. opłata wizowa wynosi 25 USD, jeśli jesteś obywatelem Wielkiej Brytanii, Europy, Australii lub USA.

Przed podróżą do Egiptu upewnij się, że spakowałeś wszystkie odpowiednie rzeczy. Jak wspomniałem wcześniej, Egipt jest zasadniczo ciepły przez cały rok z bardzo małą ilością opadów. W miesiącach zimowych robi się chłodno, ale nigdy nie jest zimno jak podczas zamieci. Weź ze sobą sweter i długie spodnie na wypadek zachodu słońca.

W co się ubrać w Egipcie

Ponieważ Egipt jest krajem muzułmańskim, ważne jest, aby ubierać się odpowiednio podczas wchodzenia do świętych miejsc. Unikaj noszenia szortów, mini spódniczek lub podkoszulków. Luźne spodnie i luźne bluzki z długim rękawem lub t-shirty są idealne do Egiptu. Będziesz odpowiednio ubrany i będziesz pasował do miejscowych.

W przypadku kobiet warto zabrać ze sobą szalik do owinięcia wokół ramion. Długie spódnice lub sukienki przydadzą się podczas zwiedzania, podobnie jak kardigan, gdy w nocy zrobi się chłodno. Wygodne sandały będą najlepszym przyjacielem. Będziesz także chciała zabrać ze sobą własne tampony, ponieważ w Egipcie są one trudno dostępne.

Dla mężczyzn, szorty są w porządku do noszenia w Egipcie, ale zostaw singlet w domu. Koszulki i oddychające długie rękawy są najlepszym rozwiązaniem. Nie zapomnij o wygodnych trampkach – będziesz dużo chodzić.

Co spakować do Egiptu

Mężczyźni i kobiety powinni spakować kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. Arabskie słońce jest bezlitosne i nie chcesz, aby dało ci się we znaki. Rozsądnie jest mieć przy sobie butelkę wody w plecaku przez cały czas. Jeśli podróżujesz po Egipcie w szczycie lata, zabierz ze sobą mały wentylator na baterie, aby się ochłodzić – podziękujesz mi później.

Owady w Egipcie są szkodnikami. Zabierz ze sobą środek odstraszający owady, ponieważ nieuniknione jest, że zostaniesz ugryziony przez komary. Spakuj również środki po ukąszeniu na wypadek, gdybyś miał złą reakcję.

Pamiętaj, że rozstrój żołądka jest powszechny w Egipcie. Na wszelki wypadek warto skonsultować się z lekarzem w sprawie zabrania ze sobą odpowiednich leków.

Nie zapomnij spakować ładowarek, konwerterów i adapterów. Gniazdka elektryczne w Egipcie są takie same jak w Europie. Zabierz ze sobą także przenośną ładowarkę na długie podróże autobusem lub pociągiem.

Ogólne wskazówki dotyczące Egiptu

Zawsze dobrze jest nauczyć się podstaw języka przed podróżą do jakiegokolwiek kraju. Chociaż arabski może być trudny do odczytania, naucz się mówić “dziękuję” (shukraan), “cześć”(marhabaan) i “do widzenia”(wadaeaan). Już sama próba mówienia w tym języku ma duże znaczenie dla mieszkańców.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z historią starożytnego Egiptu. Podobnie jak w przypadku każdego miejsca lub głównych atrakcji turystycznych, warto znać trochę podstawowych informacji na temat tego, na co patrzysz. Jeśli szukasz książki do przeczytania, sprawdź “Egipską Księgę Umarłych” Ogdena Goeleta, “Królowe Egiptu” Leonarda Cottrella lub “Historię Egiptu” Jamesa Henry’ego Breasteda. Pomogą ci one przygotować się do podróży.

W przeciwnym razie zawsze możesz dołączyć do wycieczki lub wynająć lokalnego przewodnika, który oprowadzi Cię po starożytnych miejscach i wyjaśni ich znaczenie. Uważaj tylko na miejscowych , którzy zapraszają Cię na oprowadzanie lub posiłki. Bądź mądrym podróżnikiem i z szacunkiem odrzucaj zaproszenia, gdy czujesz się niekomfortowo.

Miej pod ręką drobne. Kiedy otwierasz portfel w sklepie lub na targu, rób to dyskretnie, aby nie pokazywać światu, ile pieniędzy masz przy sobie.

Wi-Fi jest trudno dostępne w Egipcie, a nawet jeśli kupisz pakiet danych, sygnał jest nadal bardzo słaby. Bądź przygotowany na napotkanie bardzo wolnych połączeń (jeśli takie znajdziesz), ponieważ prędkość Internetu w Egipcie jest jedną z najwolniejszych na świecie. Powinieneś postrzegać to jako dobrą okazję do rozłączenia się!

Wskazówki dotyczące podróży do Egiptu dla kobiet

Jako podróżująca samotnie kobieta możesz mieć wrażenie, że miejscowi gapią się na ciebie, gdy pewnie spacerujesz ulicami. Nie pozwól, abyś czuła się niekomfortowo lub skrępowana. Samotne podróżowanie kobiet jest niesamowite, ale jako kobieta podróżująca po Egipcie często preferuje się podróżowanie w grupie (ale nie jest to konieczne). Możesz łatwo zaprzyjaźnić się w swoim hostelu!

Najlepszą radą jest zakrycie się – długie spodnie, długie sukienki i długie spódnice. Podczas wizyt w meczetach warto mieć przy sobie chustę, która pomoże wtopić się w tłum.

Bez względu na to, czy jesteś mężczyzną, kobietą czy miejscowym, zostaniesz wygwizdany lub wykrzyczany. Tak po prostu jest, więc miej się na baczności.

Jeśli taksówkarz, restauracja lub hostel wzbudzają w Tobie złe odczucia, nie zbywaj ich. Po prostu zabierz swoje rzeczy i wyjdź. Noszenie obrączki na palcu ślubnym może pomóc z niechcianą uwagą, ale jeśli nie jest to twoje pierwsze samodzielne kobiece rodeo, to wszystko będzie dobrze.

backpacking Egypt - travel tips for women

redroverphotography

Czy Egipt jest bezpieczny?

Ogólnie rzecz biorąc, Egipt jest bezpieczny dla turystów. Turystyka jest głównym graczem w ich gospodarce, a władze robią wszystko, co w ich mocy, aby chronić turystów. Każdego roku Egipt odwiedzają miliony turystów.

Jako turysta, największą rzeczą, o którą musisz się martwić, jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim rzeczom i radzenie sobie z nękaniem na ulicy. Bądź czujny i trzymaj swoją torbę lub plecak blisko siebie podczas zakupów na rynkach. Nie angażuj się w zaczepki ze strony miejscowych, po prostu idź dalej. Bądź świadomy swojego otoczenia, jeśli wychodzisz w nocy, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą. Podróżuj w grupie, jeśli możesz.

Egipt to magiczne miejsce, pełne historii, tradycji i życia. Dowiedz się jak najwięcej, gdy tam będziesz i weź to wszystko do siebie. Inspirujące jest chodzenie po świątyniach, które stoją od tysięcy lat, a w końcu znalezienie się w piramidach jest uczuciem nie do opisania.

Podróżowanie z plecakiem po Egipcie z ograniczonym budżetem jest całkowicie możliwe. Robi to więcej osób niż myślisz! Traktuj to tak, jakbyś podróżował z plecakiem po jakimkolwiek innym miejscu na świecie: z szacunkiem i otwartym umysłem, a będziesz miał czas swojego życia. Gotowy do zaplanowania swojej egipskiej przygody?

Czytaj dalej

Jedyny przewodnik z plecakiem po Wietnamie, jakiego kiedykolwiek potrzebowałeś

Najlepszy przewodnik z plecakiem po Europie

Najlepszy przewodnik po Ameryce Południowej z plecakiem

O autorze

Marina Nazario jest pisarką kulinarną i podróżniczą z Ameryki, obecnie mieszkającą w kraju Down Under. Pasjonuje się poznawaniem ludzi, zanurzaniem się w różnych kulturach i jedzeniem na całym świecie. Jej przygody można śledzić na Twitterze i blogu Marina’s Milestones.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top