“Podróżuję sama”, książka obrazkowa dla kobiet, które chcą podróżować solo

chciałbyś podróżować samotnie? Myślisz o wyjeździe w pojedynkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się, ja też kiedyś byłem na twoim miejscu, też spędziłem miesiące marząc o samotnym podróżowaniu, ale nie mogłem się zmusić do podjęcia decyzji.

Dlatego po czterech latach podróżowania opublikowałam“Yo viajo sola(Lunwerg, 2019), ilustrowaną książkę, która ma zachęcić wszystkie kobiety, które być może tak jak ty, chcą zanurzyć się w podróżowaniu, ale nie wiedzą, od czego zacząć.

I nie jesteś jedyna, jest wiele kobiet, które marzą o wyruszeniu w samotną podróż, ale miesiąc po miesiącu i rok po roku odkładają to na później. Z powodu braku budżetu, wszystkich uprzedzeń, a przede wszystkim wielu obaw i stereotypów, których się nauczyły.

Nauczono nas się bać, powiedziano nam do znudzenia gigantyczną listę rzeczy, których nie powinniśmy robić, wiele zagrożeń i niebezpieczeństw, na które, dla “naszego bezpieczeństwa”, nie powinniśmy się narażać. Powiedziano nam, byśmy nie wychodzili sami w nocy, nie podróżowali samotnie, nie nosili zbyt krótkich spódniczek mini.

A najgorsze jest to, że powiedziano nam tak wiele, że w końcu w to uwierzyliśmy i przestaliśmy robić wiele rzeczy z tego powodu. Myślimy o wszystkim dwa, trzy lub cztery razy, zamiast to robić. Tworząc mentalne listy za i przeciw, wyliczając ryzyko. Przekonując samych siebie, że może lepiej zostawić to na kiedy indziej.

Tak, są kobiety, które podróżują samotnie, niektóre z nich widzieliśmy i czytaliśmy o nich, ale nie mamy niezbędnych zasobów ani narzędzi, aby to zrobić. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest szukanie towarzystwa, czekanie, aż gwiazdy się wyrównają lub pozostawienie marzenia o samotnym podróżowaniu w gotowości, czekając na idealny moment.

Dlatego dla wszystkich tych kobiet, które tak jak ja pewnego dnia chcą podróżować samotnie, ale wciąż nie mogą się do tego zmusić, napisałam“Podróżuję sama“. Jest to książka, którą chciałabym przeczytać przed rozpoczęciem podróży, w styczniu 2015 roku, kiedy już zdecydowałam, że wyruszę w podróż, spędziłam wiele godzin nurkując w Internecie w poszukiwaniu innych podróżniczek i porad, aby rozpocząć moją pierwszą samotną podróż.

Czytałam artykuły samotnych podróżników, autostopowiczów i tych, którzy nocowali w domach nieznajomych. I chociaż ich historie były inspirujące, myślałam, że w moim przypadku będzie inaczej, po pierwsze dlatego, że jestem dość mała, a przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do bohaterek historii, które czytałam, byłam kobietą, z nierównościami, które się z tym wiązały, a przede wszystkim z ryzykiem, które nauczono mnie wierzyć, że podróżowanie w pojedynkę pociąga za sobą.

Kim jestem: moja historia

Dla tych, którzy jeszcze mnie nie znają, jestem Andrea Bergareche, autorka bloga podróżniczego Lápiz Nómada i od ponad czterech lat podróżuję sama. Jak mówię w książce “Jestem Andrea, dziewczyna taka jak ty, zwykła dziewczyna. Ważę mniej niż 50 kilogramów i mam mniej niż 1,60 metra wzrostu, nie jestem kimś, kogo można by nazwać asem w samoobronie. Plecak, z którym podróżuję, bez względu na to, ile razy próbuję, zawsze waży więcej niż powinien, a kiedy dużo z nim chodzę, zawsze się męczę.

Należę również do grupy zdezorientowanych ludzi, których można zobaczyć błąkających się po ulicy, próbujących dowiedzieć się, bez większego sukcesu, w którą stronę wskazuje strzałka na Mapach Google. Nie jestem rannym ptaszkiem i prawie zawsze się spóźniam. Nie jestem superaktywny, jestem raczej bałaganiarzem i nienawidzę planowania.

A jednak od czterech lat podróżuję, piszę i rysuję. Opowiadam o tym wszystkim w Lápiz Nómada, blogu o sztuce i podróżach, który założyłam, gdy wyruszyłam w moją pierwszą samotną podróż.

Podróż, podczas której podróżowałam po Ameryce Południowej przez prawie siedem miesięcy, odwiedzając siedem krajów z plecakiem na plecach, prawie zawsze autostopem, zatrzymując się w domach nieznajomych, którzy stali się przyjaciółmi dzięki Couchsurfingowi i improwizując podróż na każdym kroku”

I tak, to ja. Ten sam, który teraz pisze ten artykuł z Indii, ten, który planuje podróżować po Azji przez rok, ten, który w wieku 27 lat podróżował już przez 26 krajów, niektóre autostopem, inne motocyklem, inne transportem publicznym. Tutaj w Indiach pociąg jest moim ulubionym środkiem transportu.

I ta sama, która ponad cztery lata temu, gdy pomyślała, że za niecały miesiąc wyruszy do Argentyny, by rozpocząć samotną podróż, była śmiertelnie przerażona, a czasem nawet płakała wniebogłosy, zastanawiając się, kto kazałby jej odważyć się na coś takiego.

A ja miałam szczęście, moi rodzice zawsze byli podróżnikami, dorastałam podróżując z nimi. Najpierw w samochodzie i namiocie, potem w vanie, a nawet pojechałam z nimi na moją pierwszą podróż z plecakiem: miesiąc w Tunezji z plecakiem na plecach.

Pomimo wsparcia mojej rodziny, faktu, że moi rodzice zaszczepili we mnie chęć podróżowania i że mieszkałem w Meksyku przez ponad dwa lata,

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

pomysł długiej samotnej podróży, jeśli jest to pierwsza, jest zawsze przerażający, ponieważ nie wiemy, co znajdziemy i jak to będzie.

Początki Yo viajo sola

Ponieważ ta pierwsza podróż zakończyła się sukcesem i odkryłem, że obawy znikają, gdy tylko zaczynasz podróżować, po powrocie postanowiłem napisać “Moją pierwszą podróż solo”. Była to mała książeczka jako przewodnik dla wszystkich tych, którzy tak jak ja przed rozpoczęciem mojej pierwszej dużej podróży, chcą podróżować samotnie, ale wciąż mają obawy lub nie wiedzą, od czego zacząć.

Była to skromna mała książeczka, bardzo ręcznie wykonana, którą wydrukowałem dzięki pomocy przyjaciela w drukarni w Meksyku, nie wyobrażając sobie, że ta książka będzie ziarnem, które ustąpi miejsca “Yo viajo sola”, ilustrowanej książce, którą właśnie opublikowałem przez Lunwerg, jedną z drukarni Planeta.

Nigdy wtedy nie wyobrażałem sobie, że moja książka będzie wystawiana w księgarniach obok przewodników Lonely Planet, z którymi wtedy podróżowałem. Ani tego, że będzie miała okazję dotrzeć do tak wielu kobiet, tak aby, krok po kroku i dzień po dniu, coraz więcej z nas było zachęcanych do wyruszenia w drogę, podróżowania samotnie i robienia tego, na co mamy ochotę, bez strachu, bez uprzedzeń, bez podążania za głupimi stereotypami, których się nauczyliśmy.

Żeby to małe ziarenko piasku urosło i stało się kulą. Że wydawnictwo takie jak Lunwerg zaufa mi i da mi całkowitą swobodę napisania i zilustrowania książki, którą chciałbym przeczytać przed rozpoczęciem podróży.

“Podróżuję sam”: książka, która zachęci Cię do wyruszenia w pierwszą samotną podróż

Podróżujęsam” to pięknie ilustrowana książka. Zawiera wszystkie klucze i odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie zadajesz sobie, jeśli chcesz podróżować samotnie. Została napisana na podstawie moich własnych doświadczeń z czterech lat podróżowania w pojedynkę, zarówno po Ameryce, Europie, jak i Azji oraz Azji Południowo-Wschodniej.

I owszem, ma w sobie element autobiograficzny, ale przede wszystkim jest to książka praktyczna. Książka zaprojektowana, aby usunąć wszystkie obawy i wymówki za jednym zamachem. Aby zbadać wewnętrzne ja przed podróżą, obawy, które mamy i rozumowanie, które robimy. W motywacji, która pomimo powyższego popycha nas do podróżowania samotnie, do pragnienia i marzenia o tym.

Jest pełen wskazówek, sztuczek dotyczących taniego podróżowania, organizacji podróży i jak najlepszego wykorzystania jej poza typowymi listami rzeczy do zobaczenia i zrobienia.

Jest on podzielony na dwie główne sekcje: “Poznaj siebie” i “Poznaj świat”. Zaczyna się od krótkiego wprowadzenia do świata podróży i mojej osobistej historii o tym, jak zacząłem podróżować. Kończy się trzecim rozdziałem, w którym przedstawiam bardziej narracyjną wycieczkę po niektórych emocjach i doświadczeniach, które przeżyłem i których doświadczysz, jeśli odważysz się podróżować.

Odkryj siebie

po wprowadzeniu i krótkiej podróży przez moją osobistą historię, “Poznaj siebie” jest pierwszym rozdziałem, jednym z dwóch dużych bloków, które składają się na książkę.

W nim zbadamy wszystko, co wewnętrzne, zaczynając od “tego, czego nas nauczono”, czyli edukacji, którą otrzymaliśmy. Będziemy kontynuować z “tym, co cię powstrzymuje”: głównymi lękami. Strach przed tym, że przydarzy nam się coś złego, że zachorujemy, że zabraknie nam pieniędzy, że powiemy o tym osobom z naszego otoczenia lub że poczujemy się samotni podczas podróży.

Zbadamy również “co cię motywuje” – powody, dla których chcesz wyruszyć w wielką podróż. Jest to praktyczne, więc chodzi o to, abyś zaczął pracować i badać siebie, tworząc listę tych obaw i ich źródeł, a także listę swoich motywacji.

Porozmawiamy również o zaletach i wadach podróżowania samotnie i z innymi. Zaproponuję ci “test pilotażowy”, krótką podróż, która może odbyć się gdziekolwiek chcesz, nawet do następnego miasta. Chodzi o to, abyś wypróbował, jak się czujesz podróżując samotnie, jedząc samotnie w restauracji lub jak to jest spędzić noc w hostelu i spotkać innych podróżników.

Przedstawię ci dziennik podróży, jedno z moich ulubionych narzędzi do rejestrowania doświadczeń i odkrywania swoich nastrojów. Zaproponuję kilka pytań do zapisania i udzielenia odpowiedzi, gdy pozwolisz sobie płynąć, ponieważ, jak powiedział Anáis Nïn, “piszemy, aby smakować życie dwa razy, w danej chwili i z perspektywy czasu”

Poznaj świat

A teraz nadszedł czas, aby rozpocząć przygotowania do wielkiej podróży, wybierając miejsce docelowe, przygotowując niezbędną dokumentację i pakując bagaż. Aby to zrobić, dam ci wszystkie klucze i narzędzia, których nauczyłem się podczas moich podróży.

Zaczniemy od wyboru jednego lub kilku miejsc docelowych, w zależności od twoich upodobań, rodzaju doświadczeń, których szukasz i tego, co każdy kraj ma do zaoferowania. Pokażę ci również, jak ustalić budżet i obliczyć przybliżone dzienne wydatki w wybranym miejscu docelowym. Jak przewozić pieniądze i kilka wskazówek, jak zaoszczędzić na niepotrzebnych opłatach za granicą.

Porozmawiamy również o niezbędnych dokumentach podróżnych, gdzie dowiedzieć się, czy potrzebujesz wizy lub innych dokumentów, które pomogą Ci podczas podróży i jak je zdobyć.

Pokażę ci możliwe środki transportu oraz ich zalety i wady, ponieważ to nie tylko autobusy, pociągi czy wynajęte samochody. Istnieje wiele alternatywnych sposobów poruszania się, które sprawią, że Twoja podróż będzie tańsza i zaoferuje Ci lokalne doświadczenia.

Zapoznamy się również z różnymi opcjami zakwaterowania, od dobrze znanych hosteli lub hoteli po alternatywne opcje, takie jak Couchsurfing, Housesitting lub wiele platform wolontariatu, wśród innych możliwości, które ci pokażę.

Pokażę ci minimalną listę pakowania podczas przygotowywania bagażu, niezależnie od tego, czy podróżujesz z walizką czy plecakiem. Jak zmniejszyć wagę i wskazówki dotyczące pakowania, ponieważ, jak mówią, “kiedy masz gotowy plecak, zdejmij połowę”.

Porozmawiamy również o bezpieczeństwie, które tak bardzo nas martwi. Wyjaśnię moje wskazówki, jak zachować bezpieczeństwo podczas podróży i jak reagować na trudne sytuacje.

Kolejnym tematem poruszanym przez “Podróżuję sam” w tej drugiej sekcji jest zdrowie. Powiem ci, które szczepienia są niezbędne i jak je wykonać, podpowiem, jak zachować zdrowie, jak wybrać dobre ubezpieczenie podróżne i jak zareagować, jeśli coś się stanie.

Pokażę ci również niektóre z aplikacji, których używam podczas moich podróży, zarówno do wyszukiwania zakwaterowania i lotów, jak i do poruszania się po okolicy za pomocą map offline, śledzenia wydatków, rozumienia się w krajach obcojęzycznych lub udostępniania swojej lokalizacji w czasie rzeczywistym. Bez wątpienia są to najlepsze aplikacje do oszczędzania pieniędzy podczas podróży i zaspokajania wszystkich potrzeb.

pobierz aplikację Hostelworld tutaj

Z odrobiną złośliwości zasugeruję kilka planów lub “antyplanów”, aby jak najlepiej wykorzystać podróż. Chodzi o to, aby mieć zabawne doświadczenia i większy kontakt z lokalną kulturą, w przeciwieństwie do zorganizowanych wycieczek lub zajęć organizowanych przez i dla turystów.

Na koniec porozmawiajmy o powrocie, tej części podróży, która prawie nigdy nie jest omawiana. Jednak za każdym razem, gdy wyjeżdżasz, zawsze musisz wrócić. Dam ci moje wskazówki, jak stawić czoła powrotowi z najlepszą energią, potraktować go jako kolejną część podróży i cieszyć się nim, zamiast bić się, gdy wrócisz do swojej rutyny.

Co mówią o tym, że podróżuję sam

Jak widać, “Podróżuję sam” ma wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć podróżować raz na zawsze. Od części wewnętrznej przed podróżą po organizację podróży, wskazówki, sztuczki, aplikacje i porady, które pomogą ci podczas podróży i po powrocie.

Jeśli więc myślisz o rozpoczęciu swojej pierwszej samotnej podróży, ale potrzebujesz ostatecznego impulsu, nie zastanawiaj się dwa razy i zafunduj sobie Yo viajo sola. To praktyczna i piękna książka. Nie jest mi miło to mówić, jako autorowi, ale jest to jedna z tych książek, które z przyjemnością trzyma się w rękach ze względu na jakość zdjęć i wspaniałe wykończenie.

A ponieważ nie wypada mi tak mówić, oto kilka rzeczy, które powiedziano o książce od czasu jej publikacji oraz kilka wiadomości, które wysyłają mi pierwsi czytelnicy:

“Inspirująca książka, która odwołuje się do wartości odwagi, niezależności i wolności, w których rozpoznają się dzisiejsze kobiety, i która jest zgodna z aktualnymi postulatami feministycznymi”. Planeta.

“Witaj Andrea! Mam na imię Luba i pochodzę z Malagi. Właśnie skończyłam twoją książkę, którą dostałam w prezencie kilka dni temu i, szczerze mówiąc, uważam, że sposób, w jaki wyrażasz siebie, jest imponujący. Uwielbiam podróżować, chociaż nie byłam jeszcze w stanie zrobić tego sama (chociaż pracuję nad tym, aby zrobić to wkrótce), dałaś mi dodatkowe skrzydła, aby móc sobie zaufać i pozbyć się tych lęków, o których mówisz! Więc chciałam ci podziękować za napisanie tak fajnej książki!” Luba.

“Dzień dobry Andrea, właśnie dostałam twoją książkę dwie godziny temu i już ją wypolerowałam! Dziękuję za inspirujące i wzmacniające słowa. Uwielbiam to, że uciekasz od bycia ofiarą, które czasami wiąże się z byciem kobietą (typowe zdanie: “spotka mnie coś złego za bycie kobietą i życie w tym macho świecie”). To prawda, że przemoc ze strony mężczyzn istnieje, ale siedzenie bezczynnie i przyglądanie się życiu ze strachu nie jest dla żadnej kobiety zachęcające ani napawające nadzieją. Planuję rozpocząć długą podróż w pojedynkę po Ameryce Południowej w październiku, jestem trochę przestraszona i podekscytowana, a Twoje słowa dają mi trochę więcej bezpieczeństwa! Wszystko jest początkiem, jak to mówią… jiji. W każdym razie, dziękuję bardzo <3." Anna.

Tak więc, jeśli myślisz o rozpoczęciu samotnej podróży, ale brakuje ci tego ostatniego impulsu, “Podróżuję samotnie” jest dla ciebie. A jeśli nadal potrzebujesz więcej inspiracji, sprawdź Lápiz Nómada, mój blog lub Instagram(@lapiznomada), gdzie opowiadam w czasie rzeczywistym o mojej nowej podróży #lápiznómadaenasia, która rozpoczęła się w Indiach. Będę podróżować po Azji przez około rok, a przynajmniej taki jest pomysł, ale kto wie, co przyniesie ta podróż 🙂 Do zobaczenia w drodze!

Pozdrawiam serdecznie,

Czytaj więcej:

👉 10 powodów, dla których warto wybrać się do Kolumbii podczas pierwszej samotnej podróży

13 miejsc do podróżowania w pojedynkę polecanych przez blogerów podróżniczych

10 miast, w których można chłonąć kulturę za darmo (lub prawie za darmo)

📚O autorze 📚

Andrea Bergareche jest kreatywna z zawodu i podróżniczką z powołania. W 2012 roku po raz pierwszy pojechała do Meksyku na własną rękę, aby odbyć rok wymiany w ramach studiów artystycznych i od tego czasu jest uzależniona od podróżowania. W 2015 roku wyruszyła w swoją pierwszą długą samotną podróż z plecakiem. Podróż, która pierwotnie miała trwać dwa miesiące, ale ostatecznie trwała siedem, podczas których samotnie podróżowała z Argentyny do Kolumbii, podróżując autostopem, tatuując i malując w międzyczasie.

Od tego czasu nie przestała podróżować. Obecnie przebywa w Indiach, rozpoczynając swoją przygodę #lápiznómadaenasia. Naswoim blogu Lápiz Nómada zachęca kobiety do samotnego podróżowania i robienia tego z kreatywnością. Jej nadchodzące podró że można śledzić naInstagramie, Facebooku i Twitterze.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top