15 rzeczy do zrobienia za darmo w Budapeszcie

Budapeszt jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast Europy Środkowej. Dzięki oszałamiającej architekturze połączonej z burzliwą historią jest to miasto, które powinno znaleźć się na trasie podróży po Europie. Oto 15 rzeczy, które warto zrobić za darmo w Budapeszcie:

1. Odwiedź Plac Bohaterów

Z pewnością jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Peszcie jest Plac Bohaterów. Z 36-metrową kolumną zwieńczoną posągiem archanioła Gabriela, trudno nie zauważyć, gdy jest się w pobliżu. Kolumna otoczona jest po obu stronach półkolistymi kolumnadami z posągami tych, którzy odcisnęli swoje piętno na historii Węgier. Plac poświęcony jest “pamięci bohaterów, którzy oddali życie za wolność naszego narodu i naszą narodową niepodległość”

Najlepiej zbliżać się do niego długą Drogą Andrassy’ego, odpowiedzią Budapesztu na Pola Elizejskie, ponieważ można podziwiać cały plac.

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

free things to do in budapest - heroes square

2. Wspinaczka na Wzgórze Zamkowe

Spacer na Wzgórze Zamkowe jest koniecznością, niezależnie od tego, czy chodzi o wydawanie pieniędzy, czy zwiedzanie miasta z ograniczonym budżetem. Sam 1-kilometrowy spacer jest interesujący, ale prawdziwą gratką są widoki na Dunaj i miasto poniżej.

Na szczycie Wzgórza Zamkowego znajduje się Zamek Buda, w którym mieści się Węgierska Galeria Narodowa, Muzeum Historii Budapesztu i Biblioteka Narodowa Węgier. Wstęp do wszystkich z nich jest płatny, ale po ogrodach można spacerować za darmo.

Również w dzielnicy zamkowej znajduje się Plac Świętej Trójcy, niedaleko Zamku Buda. Jego centralnym elementem jest Kolumna Trójcy Świętej, która została zbudowana w celu upamiętnienia końca zarazy i pochodzi z 1713 roku. Na placu znajduje się również stary ratusz, piękny kościół Macieja i Węgierska Fundacja Kultury.

3. Spacer wzdłuż Baszty Rybackiej

Naszym zdaniem jeden z najlepszych widoków na miasto w Europie. Baszta Rybacka znajduje się na szczycie Wzgórza Zamkowego, a rozpościerający się z niej widok obejmuje Dunaj, przecinające go mosty, centrum Pesztu i imponujący parlament.

Nie tylko widok jest imponujący, ale warto również docenić architekturę samego Bastionu. Bastion wziął swoją nazwę od gildii rybaków, którzy byli odpowiedzialni za obronę tego odcinka murów miejskich w średniowieczu.

4. Dołącz do bezpłatnej pieszej wycieczki

Wycieczka piesza to zawsze świetny sposób na zwiedzenie głównych miejsc i wysłuchanie historii, jeśli masz mało czasu, a jeśli zostajesz trochę dłużej, zorientujesz się w mieście. Free Budapest Tours oferuje dwie różne opcje wycieczek w ciągu dnia, w tym wycieczkę orientacyjną (z Pesztu do Budy) rozpoczynającą się o 10:30 każdego ranka i podstawową wycieczkę po Peszcie obejmującą takie tematy, jak wiara, terror i komunizm o 14:30.

Obie odjeżdżają z przystanku autobusowego w Budapeszcie przy Deák tér. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

free things to do in budapest - view over city

📷: @fuad_alami

5. Zjedz swoją drogę przez Wielki Rynek

Budapeszteńska instytucja, znajdująca się po peszteńskiej stronie Mostu Wolności, Wielki Targ mieści się w ozdobnym XIX-wiecznym budynku. Obejmujący trzy piętra rynek to szeroki wachlarz dźwięków, zapachów, kolorów i smaków, jeśli zdecydujesz się spróbować niektórych lokalnych potraw. Węgierski lángos, smażony w głębokim tłuszczu chleb z kwaśną śmietaną i tartym serem, stanowi idealną przekąskę. Znajdziesz tu również mnóstwo sklepów z pamiątkami, jeśli chcesz coś zapamiętać z pobytu.

6. Dzielnica żydowska

Warto poświęcić trochę czasu na spacer po zwartych uliczkach dzielnicy żydowskiej, która podczas II wojny światowej, podobnie jak wszystkie dzielnice żydowskie w europejskich miastach pod rządami nazistów, stała się gettem. Znajduje się tu największa synagoga w Europie, a także wiele innych o różnych stylach architektonicznych, Muzeum Żydowskie i cmentarz.

Wiele wspaniałych małych kawiarni i niektóre z najsłynniejszych barów w ruinach Budapesztu również znajdują się w tej okolicy, co oznacza, że możesz z łatwością spędzić więcej czasu niż planowałeś. Więcej o barach w ruinach nieco później.

free things to do in budapest - jewish quarter mural

📷: @ivanarundaworld

7. Podziwiaj Parlament

Równie imponujący w dzień, jak i w nocy, i pod różnymi kątami, żadna wizyta w Budapeszcie nie jest kompletna bez zdjęcia tego masywnego neogotyckiego zabytku. Częściowo zainspirowany Westminister w Londynie i zawierający ponad 12,5 mil korytarzy, można go zwiedzać z przewodnikiem, który jest dostępny za 2 520HUF (około 8 € / 11 $).

8. Poznaj cmentarz Kerepesi

Cmentarz Kerepesi, miejsce ostatniego spoczynku wielu słynnych węgierskich synów i córek, jest jednym z największych panteonów narodowych w Europie i największym parkiem pomników na świeżym powietrzu. Zajmujący około 56 hektarów, krótka podróż do niego jest warta zachodu.

Spacerując po tym niezwykle dobrze zachowanym cmentarzu można odwiedzić groby niektórych z najwybitniejszych węgierskich przywódców, w tym Jánosa Kádára, węgierskiego przywódcy socjalistycznego przez ponad 30 lat i Józsefa Antalla, premiera pierwszego demokratycznie wybranego rządu po epoce socjalizmu. Mauzoleum Ruchu Robotniczego z czasów sowieckich jest zdecydowanie warte zobaczenia.

free things to do in budapest - Kerepesi cemetery

📷: @walferro

9. Spacer po parku miejskim

Park Miejski jest doskonałym miejscem na spokojny spacer i jest domem dla kilku interesujących zabytków. Obejmują one upiorny posąg anonimowego, największego znanego nieznanego historyka Węgier i zamek Vajdahunyad. Jest on wyjątkowy, ponieważ architektura, która składa się na jego różne części, odzwierciedla różne okresy czasu. Mieści się tu również Węgierskie Muzeum Rolnictwa.

10. Sprawdź wystawy w muzeach

Podczas gdy większość muzeów pobiera niewielką opłatę za wstęp, istnieje kilka, które są bezpłatne przez cały rok. Jeśli jesteś obywatelem EOG i masz mniej niż 26 lat, możesz uzyskać bezpłatny wstęp do wielu innych w trzecią sobotę miesiąca. Należą do nich Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowe i Węgierska Galeria Narodowa. Muzeum Wojskowe ma bezpłatny wstęp w ostatnią niedzielę każdego miesiąca dla osób poniżej 26 roku życia. Pełną listę można uzyskać w biurze turystycznym lub recepcji hostelu.

11. Podziwiaj kościoły

Budapeszt jest pełen wspaniałej architektury. Znajduje to również odzwierciedlenie w wielu kościołach i miejscach kultu, takich jak najbardziej znane miejsce kultu w mieście Bazylika św. Stefana, Kościół Jaskiniowy na Wzgórzu Gellerta, Rzymskokatolicki Kościół Parafialny na Wzgórzu Kościelnym i Kościół Parafialny w Mieście Wewnętrznym przy Március 15. tér 2, najstarszy budynek w Peszcie.

12. Chill na Wyspie Małgorzaty

Jeśli chcesz poleniuchować, poczytać książkę lub odpocząć od miasta, pojedź autobusem #26 do tej oazy spokoju. Wyspa o długości 2,5 km, która jest środkiem Dunaju, leży na północ od Parlamentu i jest ulubionym miejscem wśród mieszkańców. Łatwo zrozumieć, dlaczego, dzięki ścieżkom wśród drzew, uzdrowiskom termalnym i zabytkom.

13. Budapeszt nocą

Nocny spacer wzdłuż Dunaju zaprezentuje wiele architektonicznych atrakcji Budapesztu. Należą do nich Parlament i Most Łańcuchowy, które stają się jeszcze bardziej imponujące, gdy zachodzi słońce i zapalają się światła. Most jest godny uwagi, ponieważ był pierwszym stałym kamiennym mostem łączącym Budę z Pesztem i tylko drugim stałym mostem wzdłuż całego Dunaju.

Parlament jest najlepiej widoczny po drugiej stronie rzeki, do której można dotrzeć przechodząc przez Most Łańcuchowy. Ten punkt widokowy zapewnia również wspaniałe widoki na most, który przekroczyłeś, aby się tam dostać. Dwa inne godne uwagi mosty to Most Elżbiety i Most Wolności, które znajdują się na południe od Mostu Łańcuchowego.

14. Doceń sztukę

Istnieje wiele bezpłatnych galerii sztuki rozsianych po całym mieście, z których każda ma własne unikalne wystawy, w tym fotografię, malarstwo i rzeźby. Jedną z większych jest Telp przy ulicy Madach, która mieści się na trzech piętrach i jest centrum lokalnej undergroundowej sceny artystycznej. Galeria Várfok przy ulicy Várfok 14 koncentruje się na współczesnej sztuce węgierskiej, zarówno wschodzących, jak i znanych artystów. Galeria Virag Judit, przy ulicy Falk Miksa 30, specjalizuje się w malarstwie węgierskim z XIX i XX wieku oraz ceramice Zsolnay.

15. Napij się drinka w barze Ruin

Jeśli wszystko powyższe sprawia, że jesteś spragniony, to pub w ruinach jest zdecydowanie sposobem na zakończenie tej listy. Całkowicie unikalne dla Budapesztu bary w ruinach mieszczą się, często tymczasowo, w starych nieużywanych fabrykach, dziedzińcach i domach. Urządzone meblami w stylu retro, z których wiele pochodzi z epoki komunizmu, każdy z nich ma swój własny klimat i charakter. Do każdego z nich można wpaść za darmo, a za drinka trzeba zapłacić tylko kilka HF i warto chłonąć atmosferę, siedząc na starym fotelu samochodowym lub krześle tarasowym

free things to do in budapest - ruin bar

📷: @sofia_nicolas

Szukasz więcej rzeczy do zrobienia w Budapeszcie?

Nie wiesz jeszcze, gdzie się zatrzymać? Sprawdź 10 najlepszych hosteli w Budapeszcie i zarezerwuj nocleg już teraz.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top