17 niesamowitych darmowych rzeczy do zrobienia w Londynie

Language Specific Image

Londyn jest ulubionym miastem naszej społeczności podróżniczej na świecie. Co jest dziwne, ponieważ Londyn jest bardzo drogi, prawda? Błąd! Wbrew pozorom to miasto może być rajem dla młodych i spłukanych dzięki oszałamiającemu wachlarzowi ulicznego jedzenia, wspaniałym niedrogim hostelom i szalonej ilości darmowych rzeczy do zrobienia w Londynie.

Owszem, są tu turystyczne pułapki i jest ich mnóstwo, ale przy odrobinie specjalistycznej wiedzy można z łatwością przetrwać w Londynie z budżetem backpackera. Aby pomóc Ci jeszcze bardziej rozciągnąć budżet w stolicy, zebraliśmy najfajniejsze i najbardziej niezwykłe rzeczy do zrobienia za darmo w Londynie.

1. Zdrap świnię na bezpłatnej farmie miejskiej

Free things to do in london stepney city farm @jessbakermua

Piękna farma Stepney City Farm we wschodnim Londynie 📷@jessbakermua

Jeśli nie masz 30 funtów na wizytę w londyńskim zoo, nadal możesz spróbować swoich sił ze zwierzętami na jednej z niesamowitych farm miejskich w Londynie. Wszystkie farmy uprawiają własne produkty, takie jak warzywa i miód, które można kupić na miejscu, a niektóre mają nawet własną kawiarnię, w której można zjeść domowy posiłek. Najlepsze bezpłatne farmy miejskie w Londynie to Vauxhall City Farm w południowym Londynie; Hackney City Farm i Stepney City Farm we wschodnim Londynie; Freightliners City Farm w północnym Londynie; lub dalej znajduje się Deen City Farm i Wellgate Community Farm. A najlepsze jest to, że będziesz mógł obserwować, jak fajne dzieciaki z centrum miasta tracą głowę, gdy po raz pierwszy spotykają gęś.

2. Wybierz się na targowisko

free things to do in london colombia road flower market @harrietcoker

Colombia Road Flower Market, czyli najlepiej pachnący targ w Londynie 📷@harrietcoker

W Londynie jest tak wiele niesamowitych targowisk, że można dosłownie nie robić nic innego podczas wizyty i nadal nie zobaczyć ich wszystkich. Od pięknych roślin po wegańskie jedzenie uliczne lub koszulki ze sloganami w stylu vintage, istnieje londyński targ, który zaspokoi każdy gust – i oczywiście wszystkie są całkowicie bezpłatne. Niektóre z naszych ulubionych to Billingsgate Fish Market, jeden z najstarszych i najbardziej pachnących rynków w Londynie; Broadway Market, dom pysznego ulicznego jedzenia i ręcznie robionej mody w hipsterskim sercu Hackney; Colombia Road Flower Market, gdzie można znaleźć więcej kwiatów i sukulentów, niż twoje oczy mogą znieść; Brick Lane Market z zabytkowymi bibelotami i tanim ulicznym jedzeniem; Herne Hill Farmer’s Market dla mniej zatłoczonej wersji Broadway Market; i Maltby Street Market, który szybko staje się jednym z najfajniejszych ulicznych targów żywności w Londynie.

3. Posłuchaj darmowej muzyki w Londynie

free things to do in London free music concert @annekawebb

Doskonała darmowa muzyka uliczna na niezbyt przeciętnych ulicach Londynu 📷@annekawebb

Londyn jest jednym z najlepszych miast na świecie dla miłośników muzyki, i to nawet dla tych, którzy mają trudności finansowe. Oto nasz wybór najlepszych miejsc do słuchania darmowej muzyki w Londynie, niezależnie od gustu…

Kultowy sklep płytowy Rough Trade przy Brick Lane, w którym można podpisać umowę i zagrać koncert z różnorodnymi artystami o ugruntowanej pozycji i wschodzącymi artystami; Wilton’s Music Hall, w którym odbywają się bezpłatne koncerty na żywo z wschodzącymi piosenkarzami i autorami tekstów w jednym z najpiękniejszych budynków w Londynie; bezpłatna i całkowicie niesamowita seria koncertów Brass On The Grass na pięknych terenach Opactwa Westminsterskiego; wszystko od ska po afrofolk pod łukami kolejowymi Flat Iron Square; niesamowite darmowe koncerty muzyki klasycznej w porze lunchu w St Martin-in-the-Fields, wspaniałym georgiańskim kościele w sercu West Endu; oraz St Paul’s Church w pobliżu Covent Garden na codzienne recitale organowe przy świecach. Aha, i oczywiście w Londynie jest absolutnie mnóstwo niesamowitych buskerów; uważamy, że weekendowe targi są najlepszym miejscem na zaimprowizowane boogie.

4. Zdobądź swoją Neon-Fix na złomowisku God’s Own Junkyard

colourful cities gods own junkyard @emma.v.martell

God‘s Own Junkyard spełni wszystkie Twoje neonowe marzenia 📷@emma.v.martell

Położony na terenie przemysłowym w bardzo fajnej dzielnicy Walthamstow w północnym Londynie, God’s Own Junkyard jest cudem wciąż czymś w rodzaju poufnej wskazówki, o której nawet wielu londyńczyków nie wie. Poświęcony dziełom życia artysty neonowego Chrisa Braceya, magazyn jest pełen niesamowitych odrestaurowanych i wykonanych na zamówienie neonów, które pojawiły się we wszystkim, od hollywoodzkich hitów po sex shopy Soho. To naprawdę niesamowite miejsce i zdecydowanie jedna z najfajniejszych darmowych rzeczy do zrobienia w Londynie. Po zwiedzaniu warto udać się na filiżankę kawy do “Rolling Scones Cafe” w Junkyard lub do sąsiedniego magazynu – Mother’s Ruin.

5. Poruszaj się w darmowym londyńskim skateparku

free things to do in london skatepark house of vans @fabietto_na

Niesamowity i całkowicie darmowy House of Vans 📷@fabietto_na

Londyn ma dość epicką scenę skate’ową, z różnorodną mieszanką skateparków i fajnych spotów ulicznych. Jednym z najbardziej kultowych darmowych miejsc do jazdy na deskorolce w Londynie jest Undercroft Skatepark na Southbank, pokryta graffiti przestrzeń pod Queen Elizabeth Hall, która od lat 70. jest sercem londyńskiej kultury skate. Inną londyńską instytucją skate’ową jest otwarty i bezpłatny Stockwell Skatepark w południowym Londynie, niedaleko stacji metra Brixton. Nowszym dodatkiem do londyńskiej sceny skate jest House of Vans w pobliżu stacji Waterloo, na południe od Tamizy. Ten ośrodek kulturalny oferuje kameralne, bezpłatne sesje z profesjonalnymi skaterami w fajnej, krytej przestrzeni – najlepiej zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem, choć czasami możliwe jest wejście z marszu. Wreszcie, niesamowite londyńskie parki oferują nieskończone możliwości jazdy na deskorolce. Naszym ulubionym jest Victoria Park we wschodnim Londynie ze względu na akry gładkich ścieżek i ogromny bowl na świeżym powietrzu.

6. Uwolnij swoją fantazję na darmowym londyńskim festiwalu

free things to do in london notting hill carnival wikipedia David Sedlecký

Kolorowy karnawał w Notting Hill 📷 David Sedlecký

Brytyjczycy mogą mieć reputację powściągliwej grupy, ale to nie znaczy, że nie wiemy, jak urządzić fiestę. Tak, prawdopodobnie będzie padać, ale to tylko oznacza, że musisz imprezować jeszcze mocniej! Największym darmowym festiwalem w Londynie, a w rzeczywistości największym festiwalem ulicznym w Europie, jest Notting Hill Carnival. Ta kolorowa karaibska ekstrawagancja odbywa się co roku w sierpniu w zachodnim Londynie i celebruje wielokulturowe dziedzictwo Londynu. Punkty bonusowe, jeśli uda Ci się dostrzec twerkującego policjanta. Innym dużym i kolorowym letnim festiwalem w Londynie, w którym można wziąć udział za darmo, jest Gay Pride, który obejmuje paradę świętującą społeczność LGBT i wszystko pomiędzy, a następnie kilka epickich imprez w całym mieście.

7. Relaks w londyńskim parku

best parks in london hampstead heath @

Ukryty ogród i pergola na Hampstead Heath 📷@ic.theworld

Londyn ma reputację gorączkowego i szybkiego tempa, ale czy wiesz, że jest to również jedno z najbardziej zielonych miast na świecie? W Londynie jest tak wiele niesamowitych miejsc do odpoczynku, że nigdy nie jesteś daleko od spokojnego parku do medytacji / regeneracji po kacu.

Masz ochotę na darmowe nurkowanie w stawie i grzebanie w lesie? W takim razie udaj się do Camley Street Natural Park. Chcesz grillować przez cały dzień i gapić się na ładnych hipsterów? Wybierz się w sobotę do London Fields. Lubisz eleganckie parki, w których roi się od pawi i gigantycznych karpi Koi? Wypróbuj Holland Park w zachodnim Londynie. A jeśli chodzi o londyński park, który wzruszy Cię do łez, wypróbuj maleńki Postman’s Park w centrum Londynu, gdzie znajdziesz wzruszającą wiktoriańską świątynię poświęconą najbardziej heroicznym aktom poświęcenia. Więcej wspaniałych miejsc na relaks w Londynie znajdziesz w naszym przewodniku po najlepszych parkach w Londynie.

8. Poznaj niesamowite bezpłatne muzea w Londynie

best free museums London / Design museum london_gareth gardenerPrzewidywalnie wspaniałe Muzeum Designu w zachodnim Londynie 📷 Gareth Gardner

Będziemy kontrowersyjni i powiemy, że Londyn ma najlepsze muzea na świecie. Nie tylko są one wypełnione po brzegi zadziwiającymi artefaktami i fajnymi interaktywnymi wystawami, ale większość z nich jest całkowicie BEZPŁATNA. I nie, nie tylko w ostatni czwartek każdego miesiąca między 16:00 a 17:00!

Nasze ulubione muzea to Wellcome Collection, gdzie można zobaczyć dziwne i cudowne wystawy o tym, co to znaczy być człowiekiem; wykwintne V&A, w którym znajduje się również jedna z najpiękniejszych kawiarni w Londynie; cudownie klaustrofobiczne i podstępne Muzeum Sir Johna Soane’a; Muzeum Designu obok Holland Park, gdzie można zrobić idealne zdjęcie na Instagram; oraz Wallace Collection, tuż przy Oxford Street, jeśli chcesz uciec od tłumów. Aby uzyskać więcej informacji na temat bezpłatnych atrakcji kulturalnych, przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych bezpłatnych muzeach w Londynie.

9. Spotkaj się ze znanymi miejscowymi

free things to do in London Highgate Cemetry @sarshie_alexandra

Klimatyczny cmentarz Highgate 📷 @sarshie_alexandra

Nie, nie mówimy o Madame Tussauds! *jeśli chcesz spędzić czas z niektórymi z najbardziej kolorowych (byłych) mieszkańców Londynu za darmo, udaj się na miejskie cmentarze, gdzie znajdziesz pisarzy, aktorów, polityków, a nawet wiktoriańskich lwów. Od Karola Marksa po Sir Isambarda Kingdoma Brunela, miasto jest wypełnione po brzegi słynnymi grobami.

Ale nie chodzi tylko o celebrytów – cmentarze w Londynie są same w sobie niesamowite, pełne wspaniałej architektury, spokojnych lasów i wieków historii. Może to zabrzmieć nieco chorobliwie, ale oprócz tego, że są bezpłatne, londyńskie cmentarze są również świetnym sposobem na ucieczkę od tłumów i spędzenie czasu w samotności. Naszym zdaniem najlepsze cmentarze w Londynie to Highgate Cemetry w północnym Londynie, West Norwood Cemetry w południowym Londynie i Brompton Cemetry w zachodnim Londynie. Jeśli będziesz miał okazję, powinieneś również odwiedzić ogrody St Pancras Old Church. Ten niewielki cmentarz w zapomnianym zakątku King’s Cross kryje jedną z najdziwniejszych londyńskich atrakcji: Hardy Tree. Drzewo otoczone jest pierścieniami ciasno ułożonych grobów i jest dziełem Thomasa Hardy’ego, który pomagał utorować drogę nowym torom kolejowym, zanim zyskał sławę jako pisarz.

10. Pomóż zamknąć klejnoty koronne

free things to do in London ceremony of the keys tower of london

“Stać, kto tam idzie?” 📷 Historyczne pałace królewskie

Znasz to uczucie, gdy nie jesteś pewien, czy zamknąłeś swój dom? Cóż, wyobraź sobie, że to razy tysiąc, a zrozumiesz, dlaczego osoby odpowiedzialne za opiekę nad klejnotami koronnymi Jej Królewskiej Mości postanowiły wymyślić mały rytuał. Rytuał ten trwa od ponad 700 lat i nosi nazwę Ceremonii Kluczy. Odbywa się on codziennie w Tower of London i wygląda mniej więcej tak: “Stać, kto idzie? Strażnik odpowiada: “Klucze” “Czyje klucze?” “Klucze królowej Elżbiety” “Zatem przepustka, wszystko w porządku”

Mimo że jest to jedna z bardziej niezapomnianych darmowych rzeczy do zrobienia w Londynie, udział w tej niesamowitej tradycji jest całkowicie darmowy, podczas gdy wejście do Tower of London zwykle kosztuje ponad 20 funtów. Jedynym haczykiem jest to, że często trzeba rezerwować online z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, ale przy odrobinie planowania zaoszczędzisz pieniądze ORAZ doświadczysz kawałka brytyjskiej historii.

11. Poznaj literackie dziedzictwo Londynu

free things to do in london british library @veronika_abdian

Biblioteka Brytyjska jest domem dla większej liczby książek, niż można kiedykolwiek przeczytać 📷@veronika_abdian

Jeśli kochasz książki, pokochasz Londyn. Miasto było domem dla większej liczby znanych autorów niż jakiekolwiek inne i było miejscem akcji niezliczonych słynnych powieści. Istnieje wiele sposobów na poznanie literackiego dziedzictwa Londynu, ale oto kilka naszych ulubionych…

Możesz polować na setki niebieskich tablic, które oznaczają miejsca, w których kiedyś mieszkali słynni londyńczycy, od Arthura Conan Doyle’a po Virginię Woolf. Jeśli masz mało czasu, Bloomsbury ma szczególnie dużą koncentrację byłych mieszkańców literatury. Następnie odwiedź kolosalną Bibliotekę Brytyjską w pobliżu King’s Cross, która jest domem dla ponad 150 milionów książek, map, rękopisów, znaczków, czasopism i nie tylko. Kolekcja zawiera teksty, które mają tysiące lat, a także wiele słynnych dzieł, w tym Magna Carta, notatnik Leonarda da Vinci i oryginalne rękopisy Jane Austen i Beatlesów. Wreszcie, aby powrócić do czasów dzieciństwa, udaj się na stację King’s Cross, gdzie możesz udawać Harry’ego Pottera w drodze do Hogwartu na peronie 9 3/4.

12. Sztuka, wspaniała sztuka!

free things to do in london street art @emma.v.martell

Sztuka uliczna we wschodnim Londynie jest znana na całym świecie 📷@emma.v.martell

Jedną z najlepszych darmowych rzeczy do zrobienia w Londynie jest sprawdzenie niesamowitej sceny artystycznej miasta, która rozciąga się od eleganckich galerii Mayfair wystawiających prace światowej sławy artystów po kultową sztukę uliczną w Shoreditch – i wszystko pomiędzy. Trudno przeoczyć niesamowitą sztukę uliczną podczas zwiedzania Londynu, ale dla bardziej zorganizowanego doświadczenia, które nauczy Cię o artystach i znaczeniu stojącym za dziełami, istnieje wiele całkowicie bezpłatnych wycieczek po sztuce ulicznej. Jedną z naszych ulubionych wycieczek dla początkujących są bezpłatne piesze wycieczki oferowane przez Strawberry Tours, które koncentrują się na najsłynniejszych dziełach takich artystów jak Banksy, Roa i Citizen Keane.

Kolejną wspaniałą rzeczą w Londynie jest ogromna liczba galerii sztuki nowoczesnej, które można odwiedzić całkowicie za darmo i które prezentują słynne dzieła wraz z wciągającymi wystawami gwarantującymi ożywienie Twojego kanału na Instagramie. Przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych darmowych galeriach sztuki w Londynie, aby znaleźć odpowiednią dla siebie.

13. Znajdź swój londyński teatr za darmo

free things to do in london theatre the scoop @chang_wander

Epickie sceny na scenie i poza nią w The Scoop 📷@chang_wander

Londyn ma jedną z najsłynniejszych scen teatralnych na świecie, ale większość przedstawień na West Endzie jest poza zasięgiem cenowym większości turystów. Ale nie rozpaczaj, w rzeczywistości możliwe jest oglądanie doskonałych występów na żywo całkowicie za darmo, zwykle latem w jednym z londyńskich teatrów na świeżym powietrzu. Co roku pojawiają się nowe, więc pamiętaj, aby śledzić oferty w okresie letnim, ale naszym ulubionym jest The Scoop obok Tower Bridge, ze względu na bezpretensjonalną atmosferę, doskonałe występy i epickie tło.

14. Zobacz główne atrakcje turystyczne w Londynie za darmo

free things to do in london milennium bridge @ariep.diezehn

Wspaniały Most Milenijny z widokiem na katedrę św. Pawła 📷@ariep.diezehn

Chociaż lubimy schodzić z utartych szlaków i odkrywać ukryte perełki, nadal lubimy oglądać kultowe zabytki, które miasto ma do zaoferowania. Pomimo tego, co mogą powiedzieć właściciele wielu londyńskich wycieczek autobusowych typu “hop-on-hop-off”, większość najważniejszych zabytków Londynu można zwiedzić pieszo. Jeśli jesteś tu tylko na dzień lub dwa, najlepszą trasą spacerową, która pozwoli Ci zobaczyć większość głównych atrakcji turystycznych w Londynie, jest udanie się na wspaniały Most Milenijny i podążanie wzdłuż Tamizy w kierunku Mostu Westminsterskiego, odkrywając ogromną liczbę słynnych zabytków po obu stronach, w tym St Paul’s, Southbank, Tate Modern, Houses of Parliament, Opactwo Westminsterskie, Big Ben, London Eye i nieco dalej na północ od rzeki, Pałac Buckingham. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o historii kryjącej się za niektórymi z tych zabytków, istnieje również wiele bezpłatnych pieszych wycieczek po Londynie, takich jak Sandemans.

15. Posłuchaj bezpłatnego wykładu na prawie każdy temat

free things to do in london Gresham College

Wykład w Guildhall zorganizowany przez Gresham College 📷 Gresham College

Światowej sławy London School of Economics, gdzie bezpłatne wykłady poruszają tematy od utrzymania pokoju po architekturę. Nie trzeba dokonywać rezerwacji; wystarczy się pojawić, choć należy pamiętać o wcześniejszym przybyciu, aby zagwarantować sobie miejsce. Gresham College to kolejne słynne i historyczne centrum nauki, które regularnie organizuje bezpłatne wykłady w Londynie z ekspertami obejmującymi wszystko, od sztucznej inteligencji po to, jak powstał wszechświat.

Jeśli chodzi o coś bardziej dziwacznego, Speaker’s Corner w Hyde Parku to londyńska instytucja, która daje każdemu platformę do korzystania z prawa do wolności słowa. Wystarczy po prostu wstać (weekendy są zwykle najbardziej zajęte) i wysłuchać przemówień na każdy temat, od religii po cięcia w NHS. Słynni absolwenci Speaker’s Corner to między innymi Karol Marks, Włodzimierz Lenin i George Orwell.

16. Obejrzyj zmianę warty w Pałacu Buckingham

free things to do in london changing of the guards buckingham palace @5._.55_

Zmianawarty jest warta odważenia się na selfie 📷 @5._.55_

Tak, będą kijki do selfie, ale nie pozwól, aby Cię to zniechęciło. Nie bez powodu jest to jedna z najpopularniejszych rzeczy do zrobienia za darmo w Londynie; nie można nie być pod wrażeniem doskonale skoordynowanego marszu, porywającej muzyki i nieskazitelnych mundurów – zwłaszcza gdy jest gorąco, a ty nie masz tchu i pocisz się, siedząc tam w klapkach. Tak, zmiana warty w Pałacu Buckingham to jedna z tych turystycznych pozycji, które można pokochać. Aby uzyskać najlepszy widok, warto pojawić się na godzinę przed rozpoczęciem ceremonii i nie zapomnieć o zabraniu ze sobą dużej ilości wody i kremu do opalania / ciepłych ubrań. Nie trzeba dokonywać rezerwacji, ale przed wizytą warto sprawdzić na oficjalnej stronie daty i inne ważne informacje.

17. Spędź wieczór podziwiając świąteczne iluminacje Londynu

free things to do in london christmas lights @emma.v.martell

Najfajniejsze lampki świąteczne w Londynie na Carnaby Street 📷@emma.v.martell

Jeśli masz szczęście być w Londynie w okresie Bożego Narodzenia, to wycieczka, aby zobaczyć spektakularne świąteczne światła, jest zdecydowanie jedną z najlepszych darmowych rzeczy do zrobienia w Londynie nocą. Istnieje wiele różnych świątecznych pokazów świetlnych rozsianych po całym mieście i zwykle trwają one od początku listopada do końca grudnia, więc można je oglądać przez prawie dwa miesiące każdego roku. Nasze ulubione to te na Carnaby Street, Covent Garden, Oxford Street i Southbank. Wystawy okienne w eleganckich domach towarowych, takich jak Liberty London i Harrods, są również warte odwiedzenia, jeśli chcesz poczuć świąteczny nastrój, z ruchomymi marionetkami odgrywającymi słodkie świąteczne sceny. Jarmarki bożonarodzeniowe w Londynie mogą być również miłym sposobem na spędzenie wieczoru w Londynie i choć nie są tak imponujące jak te w Niemczech czy Austrii, to nadal są jedną z najlepszych darmowych rzeczy do zrobienia w Londynie w nocy w okresie zimowym.

Nie możesz się doczekać, aby rozpocząć swoją londyńską przygodę z Hostelworld? Zarezerwuj hostel w Londynie już teraz i nie zapomnij pobrać naszej niesamowitej aplikacji na Androida i iOS, aby ułatwić sobie podróżowanie

Hostele w Londyn

Free things to do in London

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top