7 NAJLEPSZYCH niezależnych hosteli, które kochają backpackerzy

Language Specific Image

Co sprawia, że hostel jest tak wyjątkowym miejscem? Cóż, to ludzie, których poznajesz z różnych środowisk, ci, którzy kwestionują twoje poglądy i zmieniają całą twoją perspektywę na świat. To wschód słońca, który oglądasz po nocy spędzonej z nowymi przyjaciółmi, z którymi czujesz się, jakbyś znał ich od lat.

Jak mądrze powiedział jeden z pracowników hostelu, z którym rozmawialiśmy, “możliwości są nieograniczone, gdy masz zapewnioną społeczność, a nie tylko pokój” Chodzi o to, aby być miejscem, do którego ludzie idą z otwartym sercem, gotowi doświadczyć wszystkiego, co życie ma do zaoferowania, bez osądzania.

Uwielbiamy hostele tak bardzo, że trudno nam wybrać nasze ulubione. Na szczęście mamy niesamowitą społeczność backpackerów, którzy dzielą się szczegółami swoich pobytów w hostelach i inspirują innych podróżników do zdobywania doświadczeń zmieniających życie. Nie chcemy się chwalić, ale co roku analizujemy wasze recenzje (w tym roku mieliśmy ich 1,1 MILIONA) i nagradzamy najlepsze hostele na całym świecie. Jeśli nigdy nie słyszałeś o HOSCARach, spójrz na naszą listę niesamowitych ZWYCIĘZCÓW hosteli na całym świecie.

W tym roku chcieliśmy zrobić to nieco inaczej i zapytać was o najlepsze niezależne hostele, w których się zatrzymaliście. Otrzymaliśmy wiele inspirujących odpowiedzi i być może trochę się popłakaliśmy, ale po emocjonalnych zmaganiach stworzyliśmy listę 7 najlepszych niezależnych hosteli, które wygrały HOSCAR i które pokochali backpackerzy.

1. Posada del Abuelito, San Cristóval de Las Casas, Meksyk

best independent hostels, group of people standing by doorway at Posada del Abuelito hostel, San Cristóval de Las Casas, Mexico

Ten marzycielski hostel ma spokojny ogród, w którym każdego ranka gromadzą się motyle i ptaki. Znajduje się tam strefa towarzyska z hamakami, w której można odpocząć i poznać otwartych ludzi. Zjedz pyszne śniadanie z domowym dżemem, który ma za sobą niesamowitą historię. Mamy nadzieję, że jesteś gotowy na prawdziwą zdrową przyjemność!

Wszystko zaczęło się 45 lat temu w małym miasteczku San Cristóval de las Casas w meksykańskim stanie Chiapas, kiedy ojciec Rodrigo postanowił otworzyć hostel o nazwie Posada del Abuelito na cześć swojego dziadka. (Abuelito oznacza dziadka w języku hiszpańskim). Miasto zawsze było magicznym miejscem, które przyciągało podróżników z całego świata, ale otwarcie hostelu w tamtym czasie było pionierskim pomysłem, zwłaszcza ze wspólnymi pokojami wieloosobowymi. Posada del Abuelito był pierwszym hostelem w Barrio El Cerrillo i jednym z pierwszych w całym Meksyku, więc szybko stał się sławnym miejscem. Pierwsza część historii kończy się w tym miejscu, gdy rodzice Rodrigo rozwiedli się, a on sam przeprowadził się z ojcem do USA.

Po 20 latach Rodrigo poczuł, że w jego życiu w Ameryce czegoś brakuje, więc jego ojciec zasugerował wyjazd do Chiapas, aby wszystko sobie poukładać. Wrócił tam, odkrywając bogatą przeszłość swojej rodziny i wreszcie poczuł się jak w domu. Przy pierwszej próbie ponownego otwarcia, hostel miał pewne problemy z konstrukcją podczas pory deszczowej i musiał zostać ponownie zamknięty. Ale nie smuć się, bo ta historia ma szczęśliwe zakończenie! Kilka lat później Rodrigo poznał swoją żonę i otrzymali wszelką pomoc potrzebną do ponownego uruchomienia Posada del Abuelito.

Według jego słów: “Wydaje się prawie tak, jakby to było przeznaczone” (My nie płaczemy, ty płaczesz).

Pełnia szczęścia nie kończy się tutaj. Będąc tak wyjątkowym miejscem, hostel ma za sobą wiele nowych historii. Dwoje gości zaręczyło się w pięknym ogrodzie, a inny podróżnik powrócił do hostelu po 45 latach. Rodrigo i jego rodzina są również aktywnymi członkami organizacji non-profit o nazwie Amigos de San Cristóbal, która pomaga lokalnej społeczności i ułatwia gościom, którzy chcą zaangażować się w projekty.

Hostel został ponownie otwarty 10 lat temu i osiągnął sukces, który odniósł 45 lat temu. Zdobył tytuł najlepszego hostelu w Meksyku (HOSCARs 2019 i 2018) i znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych małych hosteli na świecie w naszych HOSCARs 2020! Nie moglibyśmy być bardziej dumni.

2. We Love F. Tourists – Lizbona, Portugalia

best independent hostels, We Love F. Tourists hostel staff standing in reception

Położony w samym sercu Lizbony, We Love F. Tourists (WLFT) to rodzinny hostel, który przenosi portugalską autentyczność na inny poziom. Wszystko zaczęło się, gdy Pedro Oliveira wyruszył w podróż po ukończeniu studiów i, jak wielu z nas, odkrył magię hostelowego życia. Po pobycie w hostelach na całym świecie i pracy w hostelach w Berlinie i Lizbonie, zdecydował się porzucić swoje inżynierskie życie i otworzyć własny hostel.

WLFT to portugalski hostel, który poważnie traktuje wkład w lokalną gospodarkę. Personel wskaże ci najlepsze miejsca, w których można kupić lokalnie wytwarzane produkty – takie jak najlepsze ciasto wypiekane przez piekarnię, która istniała, zanim jeszcze urodzili się twoi dziadkowie.

Personel chce pokazać, co to znaczy być Lisboetą. Żadnych pułapek turystycznych, tutaj chodzi o to, aby zanurzyć się w portugalskiej kulturze i historii oraz poznać miejscowych. Nasz ulubiony miejscowy? Zdecydowanie Senhor Pep! Ten uroczy 96-letni Portugalczyk mieszka w tym samym budynku co hostel i każdego ranka przechodzi obok recepcji, aby przypomnieć wszystkim, co jest naprawdę ważne w życiu: wypij kieliszek czerwonego wina każdego dnia, jedz ryby, kupuj dobrą oliwę z oliwek, nie pal, nie stresuj się, ciesz się małymi rzeczami, śmiej się i ruszaj się! Być może będziesz miał szczęście skosztować czekolady i ciastek, które przynosi z porannych spacerów. Po zapoznaniu się z portugalską kulturą i otrzymaniu kilku inspirujących porad życiowych, możesz cieszyć się codziennymi wydarzeniami w hostelu, takimi jak kolacje petisco (portugalskie tapas) z lokalnymi produktami i winem, wędrówki po pubach do lokalnych barów i bezpłatne piesze wycieczki. Personel często zabiera turystów do lokali muzycznych, gdzie można posłuchać tradycyjnej portugalskiej muzyki (fado).

Z całą tą miłością do dzielenia się, nie jesteśmy zaskoczeni, że “We Love F. Tourists” wygrał najpopularniejszy hostel w Lizbonie w 2020 roku HOSCARs i najlepszy hostel dla kobiet podróżujących samotnie w 2019 roku HOSCARs!

3. Dalsi krewni, Kilifi, Kenia

best independent hostels, people gardening at Distant Relatives hostel, Kilifi, Kenya

Po ukończeniu studiów Romain i Thomas poczuli, że chcą stworzyć projekt, który mógłby mieć pozytywny wpływ na planetę, ale nie do końca wiedzieli jak. Aby znaleźć inspirację, zdecydowali się na podróż z Etiopii do Kapsztadu i w końcu znaleźli to, czego szukali. Ich doświadczenia z podróży uświadomiły im, że odnieśliby większy sukces w tworzeniu trwałego pozytywnego wpływu, gdyby wymyślili własną wersję raju, zamiast pracować dla dużych korporacji. Romain był zainteresowany aspektem środowiskowym ich nowego projektu, a Tom budowaniem społeczności, więc połączyli swoje marzenia i otworzyli Distant Relatives, ekologiczny hostel położony na pięknym wybrzeżu Kenii.

Od czasu otwarcia w 2013 roku wydarzyło się wiele niesamowitych rzeczy, a hostel oferuje obecnie kursy projektowania permakultury, festiwale tanga, koncerty i Kilifi New Year, pierwszy w Afryce festiwal neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla! Hostel jest centrum dla podróżników ze wszystkich środowisk i koncentruje się na tworzeniu integracyjnej, przyjaznej i tętniącej życiem atmosfery, w której ludzie mogą naprawdę poczuć się jak w domu. Mają nadzieję, że tworząc tę platformę, dają również ludziom możliwość przełamania niektórych wyobrażeń i stereotypów na temat innych kultur, a najlepiej zwiększenia tolerancji, szacunku i uznania dla siebie nawzajem. Wiele osób rozmawiało z właścicielami, aby powiedzieć, jak bardzo są wdzięczni za możliwość zmiany ich postrzegania innych kultur i że oni również czuli się mile widziani i nie byli oceniani. W dzisiejszych czasach łączenie ludzi zamiast ich dzielenia jest niezwykle ważne dla przyszłości naszej planety.

Hostel kładzie również duży nacisk na ochronę środowiska i edukuje gości i społeczność, jak żyć w harmonii ze środowiskiem. Mają kompostujące toalety i system szarej wody do oczyszczania wody przepływającej przez kuchnie, zlewozmywaki i prysznice, która następnie trafia z powrotem do kręgów bananowych lub zbiornika do podlewania lasu żywnościowego. Butelki po winie są przetwarzane na abażury, a wszystkie kieliszki barowe są wycinane z dolnej połowy butelek po winie i spirytusie, które obecnie nie nadają się do recyklingu w Kenii. Budynki mieszkalne zbudowane są przy użyciu tradycyjnego stylu błotnego i lokalnie dostępnych paneli palmowych do pokrycia dachów, a także ścian z butelek, aby zmniejszyć zużycie cementu. Mają basen ze słoną wodą, wiele rodzimych drzew owocowych i leczniczych rosnących wokół hostelu, a nawet drzewo przechodzące przez środek jednego z ich akademików! Ich celem jest praca wokół natury, a nie praca wokół nich.

Jakby to wszystko nie było wystarczająco zdrowe, dużo pracują również ze społecznością wokół hostelu – są odpowiedzialni za utrzymanie drogi i ciężko pracowali, aby poprawić zaopatrzenie w wodę w okolicy. Organizują kolacje w wiosce, sprzątanie plaży, wydarzenia promujące lokalnych artystów i sponsorowali wielu mieszkańców, aby dołączyli do ich kursów permakultury. BTW, jeśli potrzebujesz inspiracji na swój gap year, uważamy, że ten kurs jest po prostu idealny!

Dają światu tak wiele, że jesteśmy bardzo podekscytowani przyznaniem im nagrody dla najlepszego hostelu w Kenii na HOSCARs 2020!

4. Ô De Casa Hostel, São Paulo, Brazylia

best independent hostels, people sitting with drinks outside Ô De Casa Hostel, São Paulo, Brazil

📷@maririzzatto

Wyobraź sobie, że dzielisz dom z 10 najlepszymi przyjaciółmi i zapraszasz ich do siebie każdej nocy, dzieląc się historiami z życia i wspólnie doświadczając nowych rzeczy. Tak właśnie powstał Ô de Casa, pierwszy niezależny hostel w São Paulo. Będąc sama podróżniczką, Marina postanowiła przekształcić swój własny dom w hostel, znalazła odpowiedni personel, który sprawił, że cała magia się wydarzyła i otworzyła drzwi dla turystów z całego świata.

Hostel Ô de Casa to najlepsze wprowadzenie do Brazylii, o jakie można prosić. Pracownicy są Brazylijczykami, grają tylko brazylijską muzykę, a ich kuchnia oferuje najlepsze dania kuchni brazylijskiej. Możesz także cieszyć się codziennym grillem gotowanym przez personel hostelu z opcjami wegańskimi i wegetariańskimi. Kiedy tam dotrzesz, poczujesz się, jakbyś wkroczył do wszechświata gościnności, z czego później dowiesz się, że Brazylijczycy są znani!

Hostel znajduje się w Vila Madalena, artystycznej dzielnicy São Paulo i posiada największy hostelowy bar w kraju. Łączy przyjaznych mieszkańców, chętnych do dzielenia się swoimi opiniami na temat własnego kraju i wysłuchania również twoich. Imprezy w hostelu organizowane są w brazylijskim stylu: nie ma innego planu, jak tylko dobrze się bawić, a to zwykle wiąże się z wyjściem do lokalnych klubów i barów z personelem hostelu.

Właścicielka postrzega swój hostel jako list miłosny od podróżnika, który postanowił pokazać swój wyjątkowy kawałek świata innym podróżnikom. W końcu podróżowanie polega na poznawaniu ludzi, nawiązywaniu kontaktów i opowiadaniu historii, które zabiera się do domu.

Backpackerzy, którzy się tam zatrzymali, nigdy nie zapomną gościnności i zabawy, dając Ô de Casa 2. miejsce dla najlepszego hostelu w Ameryce Południowej, miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych hosteli dla podróżujących samotnie w HOSCAR 2020 i najlepszy hostel w Brazylii w HOSCAR 2019. Obrigada pelo amor!

Ach, ostatnia rzecz! Być może zastanawiasz się, co oznacza Ô de Casa po portugalsku. To jest to, co mówisz, kiedy idziesz do czyjegoś domu i pytasz (zwykle krzycząc z zewnątrz), czy ktoś jest w domu, zamiast dzwonić dzwonkiem. Więc wejdź, napij się caipirinha i ciesz się tym, co najlepsze w Brazylii.

5. Barbara’s Boutique, Antigua, Gwatemala

best independent hostels, girl drinking coffee on the roof terrace at Barbara’s Boutique hostel, Antigua, Guatemala

📷@aa.pelland

Wszystko zaczęło się od podróży do Argentyny, kiedy Jimena, 18-letnia turystka z plecakiem, po raz pierwszy zatrzymała się w hostelu i zakochała się w jego atmosferze. Znasz ten sposób, w jaki szybko czujesz się jak w domu, nawet jeśli nikogo nie znasz, i nagle stajesz się rodziną? Wiemy, że tak i tak, my też chcemy podróżować JAK NAJSZYBCIEJ po przeczytaniu tego.

Po opuszczeniu swojego pierwszego hostelu i powrocie do domu Jimena wiedziała, że chce otworzyć własny i stworzyć niesamowitą atmosferę społeczności na Antigui. Barbara’s Boutique to wyjątkowy rodzinny projekt stworzony i prowadzony przez Jimenę, jej męża Dario oraz rodziców Antonio i Veronicę, którzy dbają o to, aby powitać wszystkich gości domową atmosferą, którą wszyscy tak bardzo kochamy.

Magiczną rzeczą związaną z pobytem w hostelu jest to, że nigdy tak naprawdę nie wiadomo, co się wydarzy. Możesz przyjechać w pojedynkę i spotkać nowego najlepszego przyjaciela, miłość swojego życia lub odbyć rozmowę, która zmieni sposób, w jaki postrzegasz rzeczy. Kiedy zatrzymujesz się w małych, rodzinnych hostelach, masz szansę poznać wielu nowych przyjaciół i usłyszeć inspirujące historie życiowe. W Barbara’s Boutique każdy gość jest znany po imieniu, a personel ma nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.

Kiedy hostel był otwarty tylko przez 3 miesiące, było wielu podróżujących samotnie, którzy przedłużali swój pobyt, ponieważ nawiązali tak silną więź. Wszyscy pochodzili z różnych krajów, środowisk i byli w różnym wieku, ale stali się małą rodziną.

Jesus był jednym z tych backpackerów, który zdecydował się kupić rower i rozpocząć podróż na dwóch kółkach, przypominając wszystkim, o co chodzi w backpackingu – podróżowanie bez planów, bycie spontanicznym i w pełni obecnym. Jezu, jeśli to czytasz, pracownicy Barbara’s Boutique pozdrawiają!

Zasługują na tytuł najlepszego hostelu w Gwatemali – HOSCARs 2020!

6. The Hat, Madryt, Hiszpania

best independent hostels, roof terrace at the Hat hostel, Madrid, Spain

Podobnie jak wszystkie dobre historie hosteli, The Hat rozpoczął się od pasji podróżnika, który chciał stworzyć miejsce dla osób podróżujących z plecakiem, aby dzielić się doświadczeniami. Po rzuceniu pracy jako marketingowiec, Alfonso otworzył hostel w Madrycie, gdzie mógł opiekować się podróżnikami, pokazywać miasto i oferować towarzyską przestrzeń, w której ludzie mogli się spotykać. Uważamy, że zadziałało to całkiem nieźle, ponieważ Alfonso poznał tam swoją żonę!

The Hat jest naprawdę dobry w tworzeniu możliwości dla ludzi, aby mogli się poznać i wrócić do domu z niesamowitymi doświadczeniami. Nie martw się, jeśli podróżujesz w pojedynkę, oferują codzienne spotkania podróżników, podczas których każdy może porozmawiać i wcielić w życie to, co najlepsze w hostelowym życiu. Jeśli czujesz się trochę nieśmiały, powinieneś wiedzieć, że darmowa sangria jest również w to zaangażowana!

Hostel stara się być tak zrównoważony, jak to tylko możliwe, a The Hat jest pierwszym hostelem w Madrycie, który wykorzystuje biomasę jako źródło energii. Lokalna społeczność również angażuje się w działania hostelu i spotyka się z turystami. Hostel oferuje również bezpłatne lekcje angielskiego dla dzieci z sąsiedztwa. To świetna okazja, aby podszkolić swój hiszpański! Vamonos?

Jeśli chcesz poznać historię miasta, The Hat oferuje bezpłatną pieszą wycieczkę, podczas której możesz poznać innych gości i wrócić na taras na dachu, aby wspólnie się zrelaksować.

Mając świetną atmosferę dla backpackerów, The Hat zajął miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych dużych hosteli na świecie w 2017 HOSCARs, a także ZWYCIĘZCA najlepszego hostelu według grupy wiekowej (18-24) w 2020 HOSCARs. Felicidades!

7. Casa Verde Santa Ana, Santa Ana, Salwador

best independent hostels, backpackers posing for a group picture at Casa Verde Santa Ana hostel, Santa Ana, El Salvador

📷@karleedee

Dziedzińce z hamakami, duży basen i taras na dachu z panoramicznym widokiem to tylko niektóre z WIELKICH funkcji, które hostel Casa Verde Santa Ana ma do zaoferowania. Uwielbiamy wszystkie te rzeczy, ale wiemy, że to, co czyni hostel naprawdę wyjątkowym, to ludzie, których spotykasz, miłość, którą się dzielisz i rzeczy, których się uczysz. Lata po podróży nadal będziesz pamiętać akt życzliwości, który zrobił dla ciebie nieznajomy, kogoś, kogo spotkałeś i miałeś świetną rozmowę i jak to było być w obcym mieście, odkrywając siebie na nowo.

W tym hostelu chodzi o przeżywanie tych doświadczeń w najbardziej autentyczny sposób. Od momentu, w którym przekroczysz drzwi, aż do momentu, w którym je opuścisz, właściciel Carlos sprawi, że poczujesz się zaopiekowany i jak w domu. Wielu backpackerów poleciło nam ten hostel jako jeden z najlepszych, w jakich kiedykolwiek się zatrzymali, ponieważ życzliwość i otwartość personelu zapewniły im wspaniałe wrażenia z podróży. Podróżni powiedzieli nam, że zostali podwiezieni późno w nocy, aby udać się do restauracji, którą naprawdę chcieli spróbować, zostali zabrani na dworzec autobusowy, aby uniknąć upału, zostali zaproszeni na przyjęcie urodzinowe właściciela i mieli bezpłatny dostęp do otwartego baru i tacos. Jest to miejsce, w którym czujesz się jak w domu, możesz nawet zapomnieć, że w końcu powinieneś wyjechać (co faktycznie przydarzyło się kilku gościom – możesz przeczytać ich historię na ścianie hostelu, gdzie goście zostawiają wiadomości o swoich doświadczeniach)!

Trudno było wybrać spośród tak wielu recenzji 10/10, ale uważamy, że ta da ci prawdziwy obraz tego hostelu:

“Z przyjemnością nazywam Casa Verde moim domem z dala od domu od ponad tygodnia. To naprawdę świetne miejsce z super uroczym i gościnnym personelem, świetną infrastrukturą i kilkoma fajnymi lokalnymi produktami na sprzedaż. Przede wszystkim jest to miejsce, w którym goście dołączają wieczorem do dużego stołu na dziedzińcu, aby zjeść domową kolację, wypić razem kilka drinków, zagrać w grę i porozmawiać o podróżach i życiu. Jedyne niebezpieczeństwo tutaj… to nie chcieć wyjeżdżać!”

Backpackerzy, którzy stali się przyjaciółmi Carlosa, kochają ten hostel tak bardzo, że Casa Verde Santa Ana został nagrodzony jako Najlepszy Hostel w Salwadorze w każdym HOSCAR od 2014 roku. W tym roku, bez zaskoczenia, są zwycięzcą kraju ponownie!

Mamy nadzieję, że podobały Ci się te zdrowe historie z niektórych z najlepszych niezależnych hosteli i zwycięzców HOSCARs, głosowanych przez naszą niesamowitą społeczność backpackerów! Czy kiedykolwiek zatrzymałeś się w niezależnym hostelu, który naprawdę pokochałeś? Opowiedz nam o tym w komentarzach! A jeśli szukasz więcej inspiracji, możesz sprawdzić wszystkich zwycięzców HOSCARs tutaj.

Aby rozpocząć swoją hostelową listę życzeń, pobierz aplikację Hostelworld!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top