Podróżowanie po wschodnim wybrzeżu Australii: co musisz wiedzieć

Wschodnie wybrzeże jest domem dla niektórych z największych atrakcji Australii. Największa na świecie rafa koralowa, największa na świecie piaszczysta wyspa, największy na świecie zadaszony stadion poza Koreą Północną i największy na świecie (plastikowy) banan. Obejmująca ponad 3000 km skąpanego w słońcu wybrzeża podróż z Cairns w tropikalnym północnym Queensland do hipsterskiego raju Melbourne przez błyszczące Sydney to najbardziej uczęszczany szlak turystyczny Australii – konwój kamperów goniących za pięknymi plażami, przygodami pełnymi adrenaliny, idyllicznymi wyspami i nieprzerwanym życiem nocnym. Od Fraser Island i Wielkiej Rafy Koralowej po Bondi, Brunswick i Byron Bay – oto wszystko, co musisz wiedzieć o podróżowaniu po wschodnim wybrzeżu Australii.

travel east coast australia, Sydney harbour at sunset

Port w Sydney, 📸:Getty Images

Przejdź bezpośrednio do:

  1. Najlepszy sposób podróżowania po wschodnim wybrzeżu
  2. Ile kosztuje podróż na Wschodnie Wybrzeże?
  3. Jak długo trwa podróż na Wschodnie Wybrzeże?
  4. Najlepszy czas na podróż po Wschodnim Wybrzeżu
  5. Zakwaterowanie na Wschodnim Wybrzeżu
  6. Najlepsze miejsca do odwiedzenia na Wschodnim Wybrzeżu
   1. Cairns i Wielka Rafa Koralowa
   2. Townsville i Wyspa Magnetyczna
   3. Airlie Beach i wyspy Whitsunday
   4. Środkowe Queensland
   5. Hervey Bay i wyspa Fraser
   6. Słoneczne Wybrzeże
   7. Brisbane
   8. Gold Coast
   9. Zatoka Byron
   10. Coffs Harbour i Port Macquarie
   11. Newcastle i Port Stephens
   12. Sydney
   13. Południowe wybrzeże
   14. Canberra
   15. Melbourne

Najlepszy sposób na podróżowanie po wschodnim wybrzeżu

Podróżowanie po wschodnim wybrzeżu Australii to poważne wyzwanie. Podróż z Cairns do Melbourne przez Brisbane i Sydney to 3600-kilometrowy maraton, który jest jak jazda z Glasgow do Stambułu przez Monachium i Belgrad. Jednym z najlepszych sposobów podróżowania i tym, który nadal wybiera większość turystów z plecakiem, jest wycieczka samochodowa – większość wypożyczalni samochodów i vanów, takich jak Maui, Britz i Jucy, oferuje wynajem w jedną stronę dokładnie na tę trasę po wschodnim wybrzeżu Australii.

Wynajęcie kampera wydaje się dobrym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy, ale nie możesz po prostu rozbić obozu w dowolnym miejscu – spodziewaj się stukania w okno, jeśli właśnie zatrzymałeś się na jakiejś przypadkowej plaży, zamiast płacić za miejsce na parkingu dla przyczep kempingowych lub wyznaczonym kempingu, które nie są brudne tanie i czasami są zarezerwowane. Dlatego komfort hostelu jest zawsze dobrą inwestycją.

Jazda samochodem zapewnia znacznie większą elastyczność i zazwyczaj jest tańsza niż transport publiczny, zwłaszcza gdy pozwala zobaczyć miejsca takie jak parki narodowe, które w przeciwnym razie musiałbyś wykupić wycieczkę. Benzyna kosztuje około 1,50 USD za litr, a wynajem samochodu zaczyna się od około 30 USD dziennie. Podzielony między kilku znajomych, zakup zestawu kół może nawet mieć sens w przypadku długiej podróży.

Istnieją również sposoby na poruszanie się bez samochodu. Autobusy Greyhound i Premier kursują kilka razy dziennie w górę i w dół wschodniego wybrzeża, podczas gdy codzienne pociągi łączą Sydney z Melbourne i Brisbane (Spirit of Queensland do Cairns to elegancka usługa, która nie pasuje do wielu budżetów backpackerów). Tani przewoźnicy, tacy jak Tiger i Jetstar, oferują również loty krajowe w przystępnych cenach – często można dostać się z Sydney do Melbourne już za 40 USD, choć zazwyczaj jest to około 100 USD, czyli mniej więcej tyle samo, co znacznie wolniejszy autobus lub pociąg.

travel east coast australia, Flinders Street Station Melbourne

Stacja Flinders Street w Melbourne, 📸:@jamesdominko

Ile kosztuje podróż wschodnim wybrzeżem?

Ile kosztuje podróżowanie po wschodnim wybrzeżu Australii? Łóżko w hostelu kosztuje około 20-40 USD, tani posiłek 10-15 USD, piwo lub wino co najmniej 5-8 USD, a zorganizowane wycieczki – takie jak rejs po Whitsundays lub Wielkiej Rafie Koralowej – kosztują ponad 100 USD dziennie. Do tego dochodzi transport (samochód, autobus, pociąg lub lot). Budżet około 60-70 USD dziennie, plus koszty podróży i wycieczek.

Jak długo trwa podróż po wschodnim wybrzeżu?

Czas podróży po Wschodnim Wybrzeżu zależy od długości pobytu. Aby odhaczyć wszystkie miejsca z poniższej listy, sześć tygodni byłoby jak sprint, a nawet dwa miesiące przeleciałyby w mgnieniu oka. Wylegiwanie się na plaży jest celem tych leniwych plażowych miasteczek, a kto może określić ramy czasowe? Jeśli masz bardziej rygorystyczny harmonogram, leć samolotem zamiast jechać samochodem i wybierz najważniejsze atrakcje: Cairns ze względu na rafę koralową, Byron ze względu na plażę, a następnie dwa największe miasta Australii – Sydney i Melbourne. Przy odrobinie szczęścia można to zmieścić w dwóch tygodniach.

Najlepszy czas na podróż po wschodnim wybrzeżu

Na południu jest zbyt zimno na plażowanie – w każdym razie według australijskich standardów – w chłodniejszych miesiącach w połowie roku, a Melbourne ma szczególnie ostre zimy. Jednak na północy wiele plaż jest zamkniętych latem z powodu żądłówek (meduz, które są tak boleśnie śmierdzące, jak brzmią), podczas gdy tropiki są również niszczone przez deszcze monsunowe o tej porze roku.

Tak więc, jeśli masz ochotę na całą enchiladę wschodniego wybrzeża, udaj się na północ jesienią lub migruj na południe wiosną. Na przykład, złap ostatnie letnie słońce w Melbourne w lutym lub marcu przed przybyciem do tropików w okolicach czerwca lub zacznij od słońca w północnym Queensland w połowie roku, podczas gdy Sydney i Melbourne rozgrzewają się do października lub listopada. Sezon letni sprzyja krótszym pobytom, a kwiecień i październik są stosunkowo słoneczne i wolne od użądleń. Tłumy i koszty rosną w okolicach świąt Bożego Narodzenia, więc zostań w domu z mamą – na pewno to doceni.

Zakwaterowanie na wschodnim wybrzeżu

Australia ma wiele różnorodnych hosteli, więc możesz dostosować swój wybór hostelu do rodzaju podróżnika, którym jesteś. W Queensland znajduje się wiele hosteli z basenami i miejscami do siedzenia na świeżym powietrzu, dzięki czemu można chłonąć australijskie słońce i nurkować, gdy zacznie się naprawdę gorąco. Gilligan’s Backpacker Hotel & Resort Cairns to obowiązkowy przystanek dla wszystkich miłośników imprez przy basenie.

W Sydney i Melbourne można znaleźć nowoczesne hostele w centralnych lokalizacjach, z doskonałymi przestrzeniami towarzyskimi, takimi jak bary na miejscu. Wake Up! Sydney Central znajduje się w pobliżu Dworca Centralnego i oferuje mnóstwo atrakcji, takich jak zajęcia fitness / jogi, wycieczki po mieście i wieczory z ciekawostkami. Rozbrykani backpackerzy mogą również dołączyć do jednej z legendarnych imprez w Side Bar!

Wiele hosteli w Australii otoczonych jest egzotyczną florą i fauną. Aby poczuć prawdziwą australijską atmosferę, zatrzymaj się w Bungalow Bay Koala Village YHA i poznaj futrzastych przyjaciół! Blue Mountains Backpacker Hostel zapewnia łatwy dostęp do jednego z najbardziej oszałamiających parków przyrody w kraju!

travel east coast australia, social area at Wake Up! Sydney Central

Wake Up!Sydney Central, Sydney

Najlepsze miejsca do odwiedzenia na wschodnim wybrzeżu

1. Cairns i Wielka Rafa Koralowa

travel east coast australia, the Great Barrier Reef

Wielka Rafa Koralowa, 📸:Getty Images

Wielka Rafa Koralowa rozciąga się wzdłuż 2300 km skąpanego w słońcu wybrzeża Queensland, a miasto Cairns jest najdogodniejszym punktem wypadowym. Wskocz na wycieczkę, aby nurkować, nurkować z rurką lub pływać po tej podwodnej oazie – upewnij się, że zarezerwujesz operatora z certyfikatem ekologicznym i licencją, aby zobaczyć kolorowe rzeczy dalej, ponieważ bielenie koralowców zrujnowało wiele raf bliżej miasta.

Samo miasto nie ma plaży, ale laguna i esplanada dają miejsce do pływania. Lepsze przygody na świeżym powietrzu można znaleźć podczas jednodniowych wycieczek do tropikalnych rajów, takich jak Green i Fitzroy Islands, lub miasta Kuranda ukrytego w lesie deszczowym wysoko nad miastem. Cairns to także stolica przygód, w której można skoczyć na bungee, skoczyć ze spadochronem, wziąć udział w raftingu i innych atrakcjach, które podnoszą poziom adrenaliny.

Noc spędzona w niesławnym hostelu imprezowym Gilligan’s Backpacker Hotel & Resort Cairns jest prawdopodobnie najbardziej przerażającym doświadczeniem ze wszystkich, nalewając najtańsze drinki w mieście w ich pubie i klubie nocnym. Rozpocznij swoją podróż po wschodnim wybrzeżu Australii od około czterech nocy w Cairns… więcej, jeśli kac z Gilligan wymaże kilka dni.

Cairns jest również otoczone szeregiem możliwych dodatkowych przystanków. Kręta, jednogodzinna jazda na północ do Port Douglas –ekskluzywnego kurortu z zaokrągloną plażą Four Mile Beach – prowadzi do progu lasu deszczowego Daintree, starożytnego ekosystemu pełnego krokodyli i dziur do pływania (nie w tym samym czasie, jeśli masz szczęście). Droga na północ kończy się w Cape Tribulation, gdzie las deszczowy spotyka się z rafą koralową. Daintree Crocodylus Village jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą spędzić czas w odosobnieniu wśród natury, gdzie można również zobaczyć lokalną faunę i florę.

W głębi lądu backpackerzy ścigają wodospady (i zbierają owoce) w Atherton Tablelands. A dwie godziny jazdy na południe leży Mission Beach, jedno z niewielu miejsc na ziemi, w których można zobaczyć rzadkiego i nieuchwytnego ptaka cassowary, a także hotspot do skoków spadochronowych i platformę startową na Dunk Island.

Ile dni: 4

Porównaj wszystkie hostele w Cairns

travel east coast australia, Gilligan’s Backpacker Hotel & Resort Cairns

Gilligan’s Backpacker Hotel & Resort Cairns

2. Townsville i Magnetic Island

travel east coast australia, port at Townsville

Townsville, 📸:Getty Images

Trzy godziny jazdy przez pola trzciny cukrowej i plantacje bananów prowadzą do Townsville, de facto stolicy północnego Queensland – a co ważniejsze, punktu wyjścia do tropikalnego raju, jakim jest Magnetic Island.

Maggie, jak nazywają ją miejscowi, znajduje się zaledwie 20 minut promem od Townsville, ale sprawia wrażenie innej planety. Oprócz oszałamiającej tropikalnej scenerii – miejsce to jest pokryte większą ilością palm niż opakowanie Bounty – wielką atrakcją Maggie jest możliwość zbliżenia się do australijskiej dzikiej przyrody, takiej jak kangury, koale i walabie.

W rzeczywistości Bungalow Bay Koala Village jest jedynym hostelem w Australii z własnym rezerwatem dzikich zwierząt na miejscu, oferującym śniadanie z koalami oraz szansę na zrobienie selfie przytulając jednego z futrzastych maluchów. Spędź kilka nocy w jednej z kabin w kształcie litery A wokół spokojnego basenu położonego wśród ogrodów.

Ile dni: 2-3

Porównaj wszystkie hostele w Townsville

3. Airlie Beach i wyspy Whitsunday

travel east coast australia, white sand on Airlie Beach

getty Images

Airlie Beach to kolejne tętniące życiem miejsce dla backpackerów, pełne podróżników, którzy albo chcą popłynąć na Wyspy Whitsunday, albo chwalą się znajomym w domu o krainie białego piasku, której właśnie doświadczyli. Wyspy Whitsunday są lśniącą atrakcją dla każdego, kto podróżuje po wschodnim wybrzeżu Australii, a Airlie jest bramą. 74 wyspy mogą być pokryte najbardziej błyszczącymi australijskimi kurortami, ale backpackerzy nie muszą przegapić zabawy, dzięki stosom niedrogich rejsów po wyspach wyruszających z Airlie Beach z łóżkiem na łodzi i wliczonym jedzeniem.

Jeden z wielu eleganckich hosteli w mieście, Bush Village Budget Cabins emanuje chłodną atmosferą od momentu przybycia do recepcji – biurko wychodzi na basen, gdzie twoi nowi koledzy opalają się w hamakach przy basenie. Błogość.

Ile dni: 4

Porównaj wszystkie hostele w Airlie Beach

travel east coast australia, pool at Bush Village Budget Cabins

Bush Village Budget Cabins, Airlie Beach

4. Central Queensland

travel east coast australia, beach at Bundaberg

Bundaberg, 📸:Getty Images

Mackay, Rockhampton i Bundaberg – a także miejsca takie jak Innisfail i Bowen dalej na północ – to miejsca, w których podróżujący z plecakiem na wizie pracowniczej udają się, aby dokończyć pracę na farmie i przedłużyć swój pobyt. Istnieją jednak powody, dla których warto spędzić noc w Central Queensland, a które nie wiążą się ze zbieraniem owoców.

Mackay łączy południowy odcinek Wielkiej Rafy Koralowej. Jaskinie Koziorożca są wykute w wapiennym grzbiecie w pobliżu Rockhampton. Agnes Water to pierwsza przerwa surfingowa na południe od rafy. Bundaberg szczyci się destylarnią ulubionego australijskiego rumu, a także plażą Mon Repos, gdzie niemożliwie urocze pisklęta żółwi stawiają pierwsze nieśmiałe kroki w kierunku brzegu w pierwszych trzech miesiącach roku.

A jeśli nic innego, Airlie Beach do Hervey Bay to mamut 10 godzin jazdy samochodem, więc gdzieś w połowie drogi Rocky jest wygodnym przystankiem na jedną noc.

Iledni: opcjonalnie, 2-3

Porównaj wszystkie hostele w Queensland

5. Hervey Bay i Fraser Island

travel east coast australia, Scarness Pier Hervey Bay at sunset

Scarness Pier Hervey Bay, 📸:Getty Images

Hervey Bay to miejsce, w którym można obserwować wieloryby, a także punkt wejścia na Fraser Island, największą piaszczystą wyspę na świecie. Długa na ponad 120 km i szeroka na 20 km, Fraser jest pokryta lśniącymi słodkowodnymi jeziorami, takimi jak spokojne jezioro Mackenzie, wrakami statków rdzewiejącymi na dziewiczych plażach i dziką odmianą dingo unikalną dla wyspy.

Wskocz na trzydniową wycieczkę, podczas której przewodnicy prowadzą konwój pojazdów z napędem na cztery koła (4WD) po piasku – przykro nam, ale twój stary kamper tu nie wystarczy. Po powrocie na suchy ląd, rodzinny Aussie Woolshed to naprawdę wyjątkowe miejsce na pobyt – kawałek buszu umieszczony w środku Hervey Bay z surowym drewnem, falistym żelazem oraz strzemionami i siodłami kołyszącymi się z każdej belki. Rainbow Beach na południe od Fraser Island to kolejny wspaniały przystanek na drodze na południe.

Porównaj wszystkie hostele w Hervey Bay

Ile dni: 4

travel east coast australia, dorm room at Aussie Woolshed, Hervey Bay

Aussie Woolshed, Hervey Bay

6. Słoneczne Wybrzeże

travel east coast australia, girl walking up steps at noosa national park

Park Narodowy Noosa 📸:@samanthalreid

Noosa przyciąga wielu ekskluzywnych australijskich turystów uciekających przed zimą w południowych stanach, co wyjaśnia wszystkie modne kawiarnie, drogie butiki i luksusowe wille wakacyjne. Ale nawet backpackerzy mogą sobie pozwolić na naturalne przysmaki Sunshine Coast – nurkowanie w turkusowej wodzie, spacery wzdłuż wybrzeża przez Park Narodowy Noosa, spływy kajakowe Noosa Everglades, a następnie ponowne nawodnienie w wielu wodopojach Noosa.

Słoneczne Wybrzeże to także miejsce, w którym znajduje się Australia Zoo – sanktuarium założone przez zmarłego, wielkiego Steve’a Irwina, którego rodzina kontynuuje jego dziedzictwo – około 20 minut jazdy w głąb lądu od Caloundry lub 45 minut od Noosa. W połowie drogi między Fraser Island i Brisbane (dwie godziny w każdą stronę), Sunshine Coast jest przyjemnym miejscem na postawienie stóp na piasku na kilka dni przed uderzeniem w duże miasto.

Ile dni: 1-2

Porównaj wszystkie hostele w Noosa

7. Brisbane

travel east coast australia, brisbane skyline at sunset

getty Images

Mieszkańcy konkurencyjnych miast bezczelnie opisują stolicę Queensland jako duże wiejskie miasto, co jest trochę niesprawiedliwe. Brisbane nie jest może tak atrakcyjnym miejscem jak plażowe Sydney czy artystyczne Melbourne, ale warto poświęcić mu dzień lub dwa podczas podróży po wschodnim wybrzeżu Australii. Parki wzdłuż rzeki Brisbane wijącej się przez centrum miasta, kawiarnie Westend i balsamiczne nocne targi oferują coś dla smakoszy, browar XXXX pompuje magiczny eliksir Sunshine State, a na Upper Roma Street znajduje się tętniący życiem rząd hosteli Brisbane w pobliżu stadionu Suncorp – najbliższej rzeczy, jaką to oszalałe na punkcie sportu miasto ma do świętego miejsca.

Brisbane jest również dobrą bazą wypadową na jednodniowe wycieczki, zwłaszcza na spokojną wyspę North Stradbroke Island i dziewiczą wyspę Moreton Island, gdzie można nurkować z rurką lub akwalungiem na historycznych wrakach statków Tangalooma. Jeśli masz mało czasu, możesz także wybrać się na Sunshine Coast i Gold Coast podczas jednodniowych wycieczek z Bris Vegas.

Iledni: 2-3

Porównaj wszystkie hostele w Brisbane

8. Gold Coast

travel east coast australia,person standing at Surfers Paradise Gold Coast at sunset

Surfers Paradise Gold Coast, 📸:Getty Images

Pocztówkowy obraz Gold Coast to drapacze chmur górujące nad złotym piaskiem. I oczywiście taka wersja Goldie istnieje w Surfers Paradise – Glitter Strip z klubami nocnymi, kasynami i wieżowcami, które uwielbiają imprezowicze z plecakami. BUNK Surfers Parad ise to najnowszy hostel na Złotym Wybrzeżu, z jasnymi i zupełnie nowymi pokojami położonymi zaledwie 100 metrów od piasku, a także skąpanym w słońcu salonem przy basenie i stylowymi częściami wspólnymi, których można by się spodziewać w Generatorze w Europie.

Ale Gold Coast rozciąga się znacznie dalej – w rzeczywistości 52 kilometry. Na południe od Surfers, bardziej błogie plaże, takie jak Burleigh Heads i Coolangatta, cieszą się ponad 300 słonecznymi dniami w roku. W głębi lądu dzikie wybrzeże Gold Coast jest chronione przez parki narodowe Tamborine, Springbrook i Lamington. Goldie jest także domem dla najlepszych australijskich parków rozrywki – Dreamworld, Wet ‘n’ Wild, Warner Bros. Movie World i tym podobnych. Surfers Paradise może się znudzić po kilku nocach, ale można spędzić znacznie więcej czasu relaksując się w spokojniejszym zakątku wybrzeża.

Iledni: 2-3

Porównaj wszystkie hostele na Gold Coast

travel east coast australia, brown leather sofas BUNK Surfers Paradise hostel reception

BUNK Surfers Paradise

9. Byron Bay

travel east coast australia, person on the beach at byron bay with a surfboard

📸:@bradhalcrow

Tylko godzinę nad granicą Queensland-NSW, Byron jest kwintesencją wschodniego wybrzeża Australii. Mile plaż. Bujne parki narodowe. Mnóstwo pubów i kawiarni. Nic dziwnego, że jest tu tak wielu turystów. Znajdź mnóstwo czasu w swoim planie podróży na Byron Bay –to jedno z tych miejsc, które zasysa cię jak szybki piasek, gdzie recepcjonista meldujący cię w hostelu przybył dwa lata temu w kamperze i nigdy nie wyjechał. Zupełnie nowy Byron Bay YHA oddaje klimat, z którego słynie to miasto, z zielonymi ogrodami i kalejdoskopowymi malowidłami ściennymi otaczającymi stylowy basen.

Latarnia morska Cape Byron wyznacza najbardziej wysunięty na wschód punkt Australii kontynentalnej, rzucając cień na grających na bębnach bongo, opalających się, instruktorów jogi i uczących się surfingu zebranych na piasku poniżej. Na pokrytych graffiti ulicach znajdują się specjalistyczne kawiarnie, browary rzemieślnicze, rzemieślnicze piekarnie, koktajlbary, dziwaczne galerie sztuki, restauracje new age i wszystko inne, o czym ślinią się hipisi i hipsterzy. Aha, i mieszka tu Chris Hemsworth, więc możesz spotkać Thora relaksującego się na plaży.

Byron Bay było kiedyś sennym miasteczkiem plażowym, ale w ostatnich latach rozkwitło dzięki kochającym plaże turystom, uciekinierom z Sydney i hollywoodzkim gwiazdom. Położona dziewięćdziesiąt minut w dół wybrzeża Yamba przypomina Byron sprzed 20 lat – dołącz do legendarnej wycieczki Shane’a z Yamba YHA za 10 dolarów, aby usłyszeć o wszystkich najlepszych miejscach.

A w głębi lądu Byron Bay znajduje się Nimbin – miasto, które pachnie jak wnętrze amsterdamskiej kawiarni. Ta stolica “alternatywnego stylu życia” (czytaj: mnóstwo Boba Marleya, mnóstwo łapaczy snów i mnóstwo trawki) zawiera nieziemską YHA, w której można spać w jurcie z widokiem na mgliste doliny regionu Northern Rivers.

Iledni: 2-3 (w zależności od tego, ile czasu chcesz spędzić na relaksie!)

Porównaj wszystkie hostele w Byron Bay

travel east coast australia, people sunbathing on Yamba YHA hostel rooftop

Yamba YHA

10. Coffs Harbour i Port Macquarie

travel east coast australia, Muttonbird Island Coffs Harbour

Wyspa Muttonbird w Coffs Harbour, 📸:Getty Images

Coffs Harbour (trzy godziny jazdy od Byron) i Port Macquarie (kolejne 90 minut na południe) to dwa wygodne przystanki dla podróżujących po wschodnim wybrzeżu Australii.

Coffs Harbour słynie z Wielkiego Banana, ale jeśli zatrzymasz się tu na dłużej niż selfie z tym 13-metrowym kawałkiem owocu, możesz odwiedzić jeszcze więcej wspaniałych plaż, parków narodowych, takich jak Dorrigo czy Bongil Bongil, oraz pobliskie new-age’owe miasto Bellingen.

Port Macquarie szczyci się, jak można się domyślić, jeszcze bardziej oszałamiającymi pasmami piasku, a także ciepłym szpitalem Koala, który pomógł w rehabilitacji niezliczonych zwierząt dotkniętych pożarami buszu, które spustoszyły tę część świata pod koniec 2019 roku.

Ile dni: 1

Porównaj wszystkie hostele w Coffs Harbour

11. Newcastle i Port Stephens

travel east coast australia, coastline at Newscastle

Newscastle, 📸:Getty Images

Newcastle – około dwóch godzin na południe od Port Macquarie – to kolejny przyjemny przystanek przerywający długą jazdę do Sydney. Stare górnicze miasto, które wciąż wita ogromne kontenery transportowe w swoim porcie, Newy zapewnia wiele uroku Sydney – złoty piasek w odległości spaceru od centrum miasta, kawiarnie i puby z widokiem na wodę, najnowocześniejszą scenę gastronomiczną, szczególnie jeśli chodzi o kawę – bez tłumów i kosztów.

Jeśli masz trochę czasu do spędzenia w Port Stephens, sprawdź australijską stolicę delfinów – Nelson Bay, serię zacisznych plaż surfingowych wokół Parku Narodowego Tomaree oraz wydmy Worimi Conservation Lands, święte miejsce rdzennych mieszkańców. Najstarszy region winiarski w kraju, Dolina Hunter, również znajduje się tuż obok Newcastle – specjalnie zbudowana YHA jest otoczona winoroślą.

Środkowe Wybrzeże, w połowie drogi między Newcastle i Sydney, to kolejne miejsce z pięknymi plażami. Ale brak hosteli i transportu publicznego oznacza, że nie jest to dokładnie centrum backpackerów.

Iledni: 2 dni

Porównaj wszystkie hostele w Newcastle

12. Sydney

travel east coast australia, two girls standing in front of the sydney skyline

📸:@cinjarella_glassslipper

Sydney to jedno z najbardziej spektakularnych miast na ziemi, nie mówiąc już o wschodnim wybrzeżu Australii. Lśniący port prezentuje dwa rozpoznawalne na całym świecie punkty orientacyjne – Sydney Opera House i Sydney Harbour Bridge. Linia brzegowa pokryta jest światowej klasy plażami. Tutaj możesz zdobyć klif łączący Bondi z Coogee, aby zobaczyć Tamaramę, Bronte, Clovelly i Gordon’s Bay, a także złapać prom do Manly, aby uzyskać niezbędne doświadczenie Sydney Harbour. Dzielnice śródmiejskie, takie jak Surry Hills i Newtown, są pełne doskonałych kawiarni, barów i restauracji (przepraszam, Melbourne, ale Sydney też jest fajne). A tereny zielone, takie jak Ogrody Botaniczne nad portem i rozległy Królewski Park Narodowy, dopełniają mapę.

Spędź w Sydney tak długo, jak tylko możesz (tj. tak długo, jak pozwala na to Twój budżet), ale nigdy nie dotrzesz do końca swojej listy rzeczy do zrobienia, bez względu na to, ile nocy zostaniesz. Backpackerzy mają do wyboru ponad 80 hosteli w Sydney, a większość z nich znajduje się w pobliżu głównego dworca kolejowego w centrum miasta, a także w pobliżu plaży w Manly, Bondi i Coffee. Jednak Sydney Harbour YHA jest najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą doświadczyć najlepszych wrażeń w mieście. Wybudowany na zamówienie obiekt położony jest w historycznej dzielnicy Rocks, a z tarasu na dachu hostelu roztacza się niczym niezakłócony widok na Operę i most Harbour Bridge – idealne tło dla darmowego wieczoru z winem i serem w każdy czwartek.

Najlepszą jednodniową wycieczką z Sydney jest 90-minutowa podróż pociągiem lub dwugodzinna jazda samochodem do Gór Błękitnych, nazwanych tak od blasku niekończącego się lasu eukaliptusowego. Punkt widokowy Echo Point w mieście Katoomba zapewnia doskonały widok na formację skalną Three Sisters, ale nocleg daje czas na wędrówkę siecią szlaków pieszych, które przecinają dno lasu.

Najbardziej ruchliwe lotnisko w kraju jest rozsądnym punktem początkowym lub końcowym każdego planu podróży po wschodnim wybrzeżu Australii, a trasa z Sydney do Cairns jest najbardziej przyjazna dla turystów. Ale na południe od Harbour City też jest wiele do zobaczenia.

Ile dni: 4-5

Porównaj wszystkie hostele w Sydney

travel east coast australia, people eating food on the roof terrace of Sydney Harbour YHA

Sydney Harbour YHA

13. Południowe wybrzeże

travel east coast australia, Jervis Bay beach

Jervis Bay, 📸:Getty Images

Wielu podróżnych wybiera trasę z Sydney do Melbourne – 900 km, które można pokonać w mniej niż dziewięć godzin, plus przerwy, ale nadmorska trasa odkrywa kilometry więcej złotego piasku. Zacznij od regionu Illawarra, godzinę jazdy na południe od Sydney – miasto Wollongong, podobnie jak Newcastle, to kolejne stare górnicze miasto otoczone wspaniałymi plażami. Nie przegap Jervis Bay i słynnej na Instagramie Hyams Beach (która podobno ma najbielszy piasek na ziemi) podczas podróży wzdłuż wybrzeża.

Batemans Bay, kolejne dwie i pół godziny w dół wybrzeża, otwiera jeszcze bardziej zaciszne łuki piasku. Plaże południowego wybrzeża są znacznie spokojniejsze niż ich odpowiedniki w Queensland na północy, a większość podróżnych to szarzy nomadzi przemierzający Australię, a nie backpackerzy szukający imprezy. Zachowaj więc swoje torby dla Cairns i Airlie!

Południowo-wschodni zakątek kraju jest malowniczy – Eden jest tak rajski, jak brzmi, podobnie jak półwysep Mornington na drodze do Melbourne. Ale nie jest to dokładnie centrum hostelu, więc backpackerzy powinni po prostu wybrać się na wycieczkę do stolicy Wiktorii.

Ile dni: 5-6 dni

14. Canberra

travel east coast australia, national museum in canberra

getty Images

Bardziej bezpośrednia trasa z Sydney do Melbourne wiedzie przez Canberrę, około trzech godzin jazdy od Harbour City. Stolica kraju ma niezasłużoną reputację nudnej, drogiej i pełnej polityków. Canberra została założona tylko po to, by rozstrzygnąć spór między dwoma największymi miastami Australii o to, które z nich powinno być stolicą, i sprawia wrażenie, jakby została zbudowana z płaskiej paczki Ikea.

Pomimo uwagi poświęcanej Sydney i Melbourne, Canberra jest całkiem fajna. Australijski pomnik wojenny, Muzeum Narodowe i Galeria Narodowa są interesujące dla miłośników historii. Po wybudowaniu nowego gmachu w 1988 roku, do odwiedzenia są nie jeden, a dwa budynki parlamentu. Mówiąc o dorosłych zachowujących się jak dzieci, praktyczne muzeum nauki Questacon jest koniecznością. A jedzenie i napoje w okolicy Lonsdale Street dorównują wszystkim, co można znaleźć w Melbourne i Sydney, nawet jeśli stoliki są wypełnione politykami. Miasto jest domem dla kilku głównych krajowych uniwersytetów, więc nieuchronnie podąża za nim wspaniałe życie nocne. Sprawdź miejskie bary koktajlowe lub zatańcz w tętniących życiem klubach!

Iledni: 2

Porównaj wszystkie hostele w Canberze

15. Melbourne

travel east coast australia, cobbled street with street art in melbourne

📸:@anniespratt

Melbourne to australijska stolica kultury. Stolica kawy. Stolica fajności. To krajowe zagłębie jedzenia i mody, a także sportowe epicentrum Australii – tenisowy Australian Open w styczniu, Formuła 1 w marcu, karnawał wyścigów konnych na wiosnę. Jest też prawdziwa obsesja tego miasta: Piłka nożna AFL, która zimą rozświetla potężny stadion sportowy (MCG) na 100 000 miejsc.

Delektuj się kawą, jarmużem i komosą ryżową w artystycznych dzielnicach, takich jak Fitzroy i Brunswick. Podziwiaj artystyczne graffiti na ścianach Hosier Lane i Centre Place, a także galerie, takie jak National Gallery of Victoria i Australian Museum for Contemporary Art. Zanurz się w historii, którą emanują budynki takie jak Biblioteka Państwowa, Flinders Street Station, Old Melbourne Gaol i ozdobny Royal Exhibition Building w Carlton Gardens. I uchwyć zachód słońca w St Kilda, gdy małe pingwiny wychodzą na brzeg po dniu spędzonym na morzu.

W pobliżu Flinders Street znajduje się kolekcja doskonałych hosteli, na czele z United Backpackers. Oferuje on ultranowoczesne pokoje, darmowe naleśniki na śniadanie i imprezy organizowane przez siedem nocy w tygodniu w tajnym podziemnym barze. Większość turystów z plecakiem potrzebuje co najmniej czterech lub pięciu dni, aby zagłębić się w Melbourne.

Aby kontynuować podróż po wschodnim wybrzeżu Australii, udaj się na zachód od Melbourne drogą Great Ocean Road w kierunku Adelaide. Choć jazda z Cairns była oszałamiająca, nic nie może się równać z klifowymi zakrętami tego oszałamiającego odcinka skał wijącego się wzdłuż południowego wybrzeża Australii. 12 Apostołów (gigantyczne skały stojące wzdłuż plaży) można zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki z Melbourne, ale warto spędzić noc, aby odkryć każdy zakręt.

Ile dni: 4-5

Porównaj wszystkie hostele w Melbourne

travel east coast australia, people chilling on sofas at United Backpackers hostel

United Backpackers

Odśwież swój australijski akcent, chwyć stringi i rozkoszuj się oszałamiającym wschodnim wybrzeżem. Na co czekasz, stary?

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

Czy byłeś w którymś z miejsc na liście lub znasz jakieś sekretne miejsca, o których nie wspomnieliśmy? Opowiedz nam o tym w komentarzach!

Czytaj dalej:

praca na farmie w Australii: wszystko, co musisz wiedzieć, od poszukiwania pracy po wizę

odkrywanie pod ziemią: przewodnik po Australiiz plecakiem

przewodnik dla podróżujących z plecakiem po Nowej Zelandii

O autorze:

Tom Smith jest australijskim pisarzem mieszkającym w Manchesterze. Mając obsesję na punkcie sportu i podróży, Tom oglądał krykieta w Cardiff, piłkę nożną w Fortalezie, baseball w Bay Area i wciąż jest jeszcze wiele do odhaczenia na liście rzeczy do zrobienia. Więcej jego prac można przeczytać tutaj.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top