Przewodnik turystyczny po Brazylii

Wizyta w Brazylii

Brazylia jest największym krajem w Ameryce Południowej i piątym co do wielkości na świecie. Z powierzchnią ośmiu i pół miliona kilometrów kwadratowych jest równa wielkości całego kontynentu europejskiego.

Pierwsza portugalska ekspedycja, dowodzona przez Pedro Álvaresa Cabrala, przybyła do Brazylii w 1500 roku. Wcześniej obszar ten był zamieszkany przez rdzennych Indian o wielu różnych kulturach i językach. Kiedy przybyli nowi osadnicy, odkryli, że ziemia jest idealna do uprawy trzciny cukrowej, która szybko stała się podstawą wzrostu gospodarczego systemu kolonii. Oznaczało to również masakrę rdzennych Indian i zakaz ich sposobu życia. Kiedy przemysł zaczął się rozwijać, Afrykanie zostali siłą zabrani na wiejskie farmy, czyniąc Brazylię jedną z największych kolonii niewolniczych na świecie.

Odkrycie złota pod koniec XVII wieku miało zastąpić cukier jako główny eksport Brazylii, a w XIX wieku został on ponownie zastąpiony przez kawę. Pod koniec tego wieku zniesiono również niewolnictwo w kraju. W rezultacie europejscy imigranci zaczęli masowo przybywać do pracy w plantacjach kawy, które stały się powszechne w całej Brazylii.

Masowa europejska imigracja do Brazylii w tym czasie miała mieć trwały wpływ na populację kraju i jest to nadal widoczne w wielu społecznościach etnicznych i regionach w całym kraju. Tak więc, podczas gdy Portugalczykom można przypisać język i religię, wszystkie inne grupy etniczne również miały swój wpływ na rozwój kraju. Dwa fakty, które dowodzą, jak różnorodna jest Brazylia: ponad 50% populacji Brazylii uważa się za czarną lub mieszaną rasę, a Brazylia ma największą populację japońską poza Japonią!

Oprócz różnorodności, którą stworzyli mieszkańcy, sam kraj jest również pełen kontrastów. Dla wielu odwiedzających to właśnie dorzecze Amazonki jest najbardziej atrakcyjne. Z ponad jedną dziesiątą żyjących tu istot na świecie można zrozumieć, dlaczego. Kraj ten ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. Od bagiennych terenów Pantanalu po plaże w Rio, Brazylia jest tak interesująca, jak to tylko możliwe i jest miejscem, które naprawdę ma coś do zaoferowania każdemu, kto ją odwiedza.

Ze względu na swoją różnorodność, Brazylia ma wyjątkową kuchnię, której nie da się zdefiniować w szczegółach. Można jednak podzielić różne regiony według rodzaju żywności, która jest tam najczęściej spożywana, więc powinno to zapewnić szybki wgląd w niektóre z rodzimych specjałów.

Na północy, w regionie obejmującym Puszczę Amazońską, na kulinaria wpływa kultura tubylcza. Tradycyjnie żyją oni na diecie składającej się z ryb, warzyw korzeniowych, batatów i owoców tropikalnych. Jednym z popularnych dań, które można znaleźć na północy, jest Caruru do Pará, które składa się z krewetek, cebuli, pomidorów, okry, kolendry i oleju dendê, gotowanych razem w jednym garnku.

Północny wschód, który obejmuje stan Bahia, jest regionem głównie afrykańskim, a tutejsza kuchnia jest afro-bahijska. Jest to niezwykłe połączenie, które obejmuje tradycyjne dania afrykańskie, indyjskie i portugalskie, które wykorzystują składniki dostępne lokalnie. Tak więc na obszarach przybrzeżnych tego regionu owoce morza i skorupiaki są najbardziej popularne i generalnie są bardzo wysokiej jakości.
Na środkowym zachodzie najczęściej używanymi składnikami są ryby z rzek, a także wołowina i wieprzowina z ogromnych rancz, które dominują w regionie. Ponownie, nacisk kładziony jest na produkty, które są łatwo dostępne w okolicy, więc uprawy soi, ryżu i kukurydzy są również bardzo ważną częścią codziennej diety.

Na południowym wschodzie, który obejmuje Rio de Janeiro i Sao Paulo, można spróbować kilku charakterystycznych stylów gotowania. Jednym z najpopularniejszych dań w obu miastach jest pochodząca z Bahian mikstura z fasoli i mięsa – “feijoada complete”. Innym ulubionym daniem jest “arroz com feijão”, które przyrządza się z ryżu i fasoli. W Sao Paulo można również zauważyć wpływ europejskich i północnoafrykańskich imigrantów na kuchnię – nie martw się, jedzenie w mieście jest doskonałe.

Wreszcie, na południu kraju znajdziesz narodową kuchnię “gaúcho” lub kowboja, a także dania pod wpływem niemieckich osadników, którzy przybyli do tego regionu kilka wieków temu. Zrozumiałe jest, że mięso znajduje się tutaj wysoko na liście priorytetowych składników, ale jeśli nie jesteś jego fanem, ziemniaki i rodzimy maniok są również niezwykle popularne.

Dojazd

Oprócz krajowych linii lotniczych wymienionych w następnej sekcji, inne główne linie lotnicze obsługujące Brazylię to: Aerolineas Argentinas, Air France, Alitalia, American Airlines, AeroPeru, British Airways, Continental Airlines, KLM, LAN-Chile, Lufthansa, South African Airlines, Swissair, TAP Air Portugal, Iberia, Japan Airlines, Korean Airlines, Pluna i United Airlines.

Przylot do kraju prawdopodobnie nastąpi do Aeroporto Galeão w Rio de Janeiro lub Aeroporto Sao Paulo-Guarulhos. Są to główne międzynarodowe lotniska w kraju i oba mają regularne połączenia ze wszystkimi innymi lotniskami w kraju. Jeśli lecisz do Rio, lotnisko znajduje się 21 km na północ od centrum miasta, ale autobusy lotniskowe kursują do miasta w godzinach od 5:30 do 23:00, a podróż zajmie Ci od trzydziestu do czterdziestu minut. Lotnisko w Sao Paulo znajduje się 25 km na północ od miasta, a autobusy kursują co pół godziny w ciągu dnia i co godzinę wieczorem, a podróż do centrum miasta zajmuje od trzydziestu do pięćdziesięciu minut. Taksówki są również łatwo dostępne na obu lotniskach.

Brazylia posiada również liczne lądowe przejścia graniczne z Argentyną, Boliwią, Kolumbią, Gujaną Francuską, Gujaną, Paragwajem, Peru, Urugwajem i Wenezuelą. Wreszcie, jeśli szukasz prawdziwej przygody, dlaczego nie wpłynąć do kraju rzeką na trasie Ama-zon między Islandią w Peru a Iquitos w Brazylii.

Dojazd

Preferowaną opcją podróży po kraju jest podróż samolotem, a dzięki ponownej deregulacji, dobrą wiadomością jest to, że podróże lotnicze w Brazylii stają się coraz tańsze. Czterej główni przewoźnicy krajowi to LATAM, Gol, Avianca i Azul, a wszystkie główne miasta są obsługiwane przez co najmniej jedną z tych linii lotniczych. Jeśli skorzystasz z tej formy transportu, powinieneś rozejrzeć się za promocjami, ponieważ możesz uzyskać dobre oferty.

Bardziej powszechną opcją dla podróżujących z ograniczonym budżetem jest jednak krajowa komunikacja autobusowa, która, z wyjątkiem dorzecza Amazonki, jest ogólnie doskonała. Autobusy są punktualne, czyste i wygodne, a ta forma podróży jest bardzo tania. Wszystkie główne miasta są obsługiwane przez częste usługi i rzadko zdarza się, aby trzeba było zmieniać autobusy podczas podróży między miejscami docelowymi, co jest zawsze dobrą rzeczą, gdy jesteś w obcym kraju, w którym prawdopodobnie nawet nie mówisz w tym języku. Istnieją dwa rodzaje autobusów dalekobieżnych – comum i leito. Pierwszy z nich jest usługą ekonomiczną i jest tani, wygodny i zazwyczaj klimatyzowany. Leito to pociąg sypialny i choć jest o wiele bardziej imponujący, jest również znacznie droższy i zwykle zajmuje tyle samo czasu, aby dotrzeć do celu, co comum. Jeśli zamierzasz podróżować autobusem, powinieneś kupić bilet z jednodniowym wyprzedzeniem, szczególnie w weekendy lub w czasie festiwali.

W Brazylii istnieje również usługa kolejowa, ale jest ona bardzo ograniczona i staje się coraz bardziej ograniczona. Jedyną rzeczą, która przyciąga turystów do podróżowania pociągiem w tym kraju, są jednak fascynujące widoki i podróże, które oferują. Poza tym o wiele bardziej sensowne jest skorzystanie z podróży lotniczych lub systemu autobusowego w kraju.

Chrystus Odkupiciel i wzgórze Corcovado, Rio de Janeiro
Jeśli dotrzesz do Rio de Janeiro podczas swojej podróży do Brazylii, nie sposób ominąć wzgórza Corcovado i słynnego na całym świecie posągu Chrystusa Odkupiciela. Stoi na wysokości stu dwudziestu pięciu stóp i jest najważniejszym punktem orientacyjnym w Brazylii. Po wejściu na wzgórze, aby dostać się do posągu, można również podziwiać spektakularne widoki na całe miasto. Pomysł na statuę powstał w 1921 roku, ale faktyczne projektowanie i budowa rozpoczęły się dopiero dekadę później. Posąg, który ostatecznie wymyślili projektanci i który dziś patrzy na Rio, symbolizuje Chrystusa z otwartymi ramionami obejmującymi wszystkich ludzi.

Amazoński Las Deszczowy, Manaus
Tragiczne to jedyne słowo opisujące wizytę w Brazylii bez wycieczki do amazońskiego lasu deszczowego. Dom dla tysięcy najrzadszych gatunków flory i fauny na świecie, a także licznych rdzennych plemion, wejście do tej dziczy jest jak nic, czego prawdopodobnie nigdy więcej nie doświadczysz. Manaus, stolica brazylijskiego stanu Amazonas, jest bramą dla wszystkich odwiedzających do głębi lasu deszczowego i istnieje wielu touroperatorów, którzy zapewniają doskonałe pakiety, które zaspokajają potrzeby każdego. Rozejrzyj się za najlepszą ceną i spróbuj skorzystać z wycieczki, która zapewni wszystko, czego możesz potrzebować podczas podróży. Pamiętaj, że wybierasz się w dzicz, więc jeśli czegoś zapomnisz, nie będzie już powrotu. Główne aktywności, sporty itp.

Wodospady Iguaçu
Brazylia dzieli z Argentyną jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie: Cataratas do Iguaçu – atrakcję, którą warto zobaczyć. Zaleca się, aby zobaczyć je z obu stron i przeznaczyć co najmniej dwa dni na wycieczkę. Jeśli nie, i tak zobaczysz wiele fascynujących miejsc. Znajdują się one w skrajnie zachodniej części stanu Parana i składają się z 275 wodospadów, z których niektóre osiągają nawet siedemdziesiąt metrów wysokości. Do tego dochodzi fakt, że są one otoczone parkiem narodowym, dziewiczą dżunglą chroniącą ponad czterysta gatunków dzikich zwierząt i ponad dwa tysiące gatunków flory. Jest to niezwykła wycieczka oferująca jedne z najbardziej niezapomnianych widoków, jakie kiedykolwiek można zobaczyć.

Copacabana, Rio de Janeiro
Dzięki wysiłkom amerykańskiego piosenkarza Barry’ego Manilowa, Copacabana jest czymś, o czym większość ludzi słyszała od czasu do czasu. To, czego mogą nie wiedzieć, to fakt, że jest to jedna z najsłynniejszych plaż na świecie. Ciągnąca się przez trzy mile przed gęsto zaludnionym Rio de Janeiro, Copacabana oznacza bardzo różne rzeczy dla różnych ludzi. Dla niektórych jest to komercyjne, ultra-tandetne miejsce, do którego nigdy by się nie wybrali. Dla innych jest to czyste szaleństwo tego miejsca i ludzi, którzy dodają mu uroku. Jednak bez względu na powód, każdego roku przyciąga setki tysięcy ludzi, a jedyną rzeczą, co do której wszyscy się zgadzają, jest to, że dobrze się tam bawią.

Pantanal
Pantanal tłumaczy się jako “duże bagno” i leży w środkowo-zachodniej części kraju. Chociaż wszyscy słyszeli o dorzeczu Amazonki, obszar ten przewyższa go, jeśli chodzi o oglądanie dzikiej przyrody. Jest domem dla ponad sześciuset pięćdziesięciu gatunków ptaków, a także aligatorów, jeleni, wydr, emu, boa dusicieli i małp, jest to fascynująca atrakcja dla miłośników przyrody. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem wszystkiego, co dzikie i wspaniałe, lepiej udaj się na plażę, ponieważ w tej wyjątkowej dziczy po prostu nie da się ich uniknąć

Karnawał, Rio de Janeiro
Na równi z Mardi Gras w Nowym Orleanie, karnawał w Rio jest obecnie jednym z największych świąt na świecie. Odbywa się również o tej samej porze roku, rozpoczynając się w sobotę przed zapustami. Sam festiwal jest tak szalony i pełen tak wielu rzeczy do zrobienia i zobaczenia, że prawdopodobnie poczujesz się nieco przytłoczony, a nie ma lepszego uczucia. Najważniejszym punktem karnawału jest tradycyjny brazylijski taniec, samba, a parady tancerzy są pełne kolorów i rytmu, niż można sobie wyobrazić. Jeśli planujesz podróż do Brazylii, jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych i najgorszych okresów, w jakich możesz podróżować. Najlepszy dla czystej przyjemności, najgorszy dla podróży i zakwaterowania, więc zarezerwuj wcześniej i ciesz się.

Parintins Folk Festival
Odbywający się 28, 29 i 30 czerwca każdego roku i przyciągający ponad czterdzieści tysięcy osób z całego świata, jest to wyjątkowy festiwal odbywający się nad brzegiem Amazonki. Składający się z tradycyjnej muzyki, tańca i folkloru, głównym tematem festiwalu jest mistyczny “Boi Bumba”, bitwa między dwiema grupami reprezentującymi legendarne byki, Caprichoso i Garantido. Chociaż kostiumy i pływaki nie różnią się od tych widzianych podczas karnawału w Rio, atmosfera i uroczystości są znacznie łagodniejsze. Począwszy od portu, trzy i pół tysiąca łodzi przywozi turystów z reszty kraju, aby wziąć udział w jednym z największych brazylijskich festiwali ludowych. Jeśli jesteś w Brazylii w tym czasie, z pewnością warto wybrać się do Parintins, aby wziąć udział w tym fascynującym wydarzeniu.

Karnawał w Bahia, Salvador
Ten odbywa się między 23 a 28 lutego i jest prawdopodobnie drugim co do wielkości brazylijskim festiwalem. Bahia lub Salvador (miasto nosi obie nazwy) to afrykańskie centrum Ameryki Południowej, a karnawał celebruje wszystko, co afrykańskie w regionie. Festiwal to lawina widoków i dźwięków, gdzie można usłyszeć najlepszą muzykę afro-brazylijską, jaką kraj ma do zaoferowania, a także zobaczyć każdą tradycyjną formę tańca, jaką kiedykolwiek stworzono. Odbywają się tu także liczne parady, których nigdy wcześniej nie widziano. Jest to niezwykłe pięć dni, ale na pewno będziesz się dobrze bawić, gdy już tam będziesz.

Grand Prix Brazylii, Sao Paulo
Wyścigi samochodowe w Brazylii mają długą historię, a pierwszy wyścig odbył się w 1908 roku w Sao Paulo. Tak więc, aby złapać Grand Prix podczas pobytu w kraju z pewnością należy uznać za dodatkowy bonus. Podczas gdy sami kierowcy mogą nie doceniać Sao Paulo, widzowie je uwielbiają. Cały region zostaje wciągnięty w szum, jaki niesie ze sobą wyścig, dzięki czemu miasto jest naprawdę ekscytującym miejscem na weekend Grand Prix Formuły 1. Sam tor znajduje się tylko około dziesięciu kilometrów od centrum miasta, więc dotarcie tam nie powinno stanowić większego problemu.

Piłka nożna
Podczas gdy wyścigi samochodowe mogą okazać się popularne w Brazylii, naprawdę nie ma innej formy rozrywki, która mogłaby się równać z pierwszą miłością wszystkich tubylców – futebolem. Pasja ta jest widoczna w całym kraju w liczbie stadionów piłkarskich, które są rozrzucone po całym kraju, nawet w najmniejszych miastach boiska są ogromne. W rzeczywistości stadion Marcana w Rio de Janeiro jest największym na świecie i może pomieścić dwieście tysięcy osób. Zdobywcy Pucharu Świata w 1958, 1962, 1970 i 1994 roku, a także dom największego gracza wszechczasów, Pele, piłka nożna w Brazylii jest grą o największej sile, więc upewnij się, że złapiesz przynajmniej jeden mecz, gdy tam będziesz.

Waluta
Walutą używaną w Brazylii jest real, składający się ze stu centavos. Banknoty występują w nominałach 2, 5, 10, 20, 50 i 100 reali, a używane monety to 1, 5, 10, 25 i 50 centavos oraz 1 real.

Język
Językiem urzędowym jest portugalski, ale w większości obszarów turystycznych można znaleźć kogoś, kto mówi po angielsku. Jeśli jednak jesteś w bardziej odległych obszarach, trudno jest znaleźć ludzi, którzy mówią inaczej niż po portugalsku, więc warto nauczyć się kilku słów i zwrotów, które pomogą ci przetrwać.
Cześć = Oi
Dziękuję = Obrigado
Proszę = Por favor

Klimat
Zima w Brazylii trwa od czerwca do sierpnia, a temperatury osiągają najniższe wartości od 13 do 18 stopni. Naprawdę zimno robi się tylko wtedy, gdy podróżujesz do południowego regionu, utworzonego przez trzy stany: Parana, Santa Catarina i Rio Grande do Sul. Lato trwa od grudnia do lutego i ponownie skrajności można znaleźć tylko na południu, kiedy wilgotność może być trudna do zniesienia, jeśli nie jesteś do niej przyzwyczajony. Krótkie ulewy są powszechnym komplementem dla tropikalnego klimatu kraju, ale wnętrze Brazylii ma tylko kilka miesięcy obfitych opadów. Dorzecze Amazonki jest najbardziej wilgotnym obszarem z prawie stałymi wilgotnymi temperaturami, które średnio wynoszą około 27 stopni.

Strefa czasowa
W Brazylii obowiązują trzy główne strefy czasowe. Na wschodzie, północnym wschodzie, południu i południowym wschodzie obowiązują trzy godziny czasu Greenwich, na zachodzie cztery godziny, a na dalekim zachodzie pięć godzin czasu GMT.

Godziny otwarcia
Większość sklepów jest otwarta w godzinach od 9:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku i od 9:00 do 13:00 w sobotę. Niektóre z większych centrów handlowych i sklepów w większych miastach i miasteczkach są otwarte później, wiele do 22:00, a także w niedzielę. Urzędy państwowe są otwarte w godzinach 9.00-18.00 od poniedziałku do piątku i w soboty rano, a banki są zazwyczaj otwarte w godzinach 10.00-16.00 w dni powszednie.

Elektryczność
Prąd elektryczny w Brazylii różni się w zależności od regionu, więc dobrym pomysłem jest sprawdzenie go przed wyjazdem. Na przykład w Rio de Janeiro i Sao Paulo prąd wynosi 110V lub 120V, 60Hz AC, podczas gdy w Salvadorze jest to 127V, a w Brasilii 220V.

Wymagania wizowe
Większość obywateli europejskich potrzebuje jedynie ważnego paszportu i biletu powrotnego lub dowodu posiadania środków na jego opłacenie, aby wjechać do kraju. Po przyjeździe należy wypełnić kartę wjazdową, która pozwoli na pobyt przez okres do dziewięćdziesięciu dni. Urzędnicy imigracyjni zatrzymają jedną część tej karty, a drugą dołączą do paszportu. Upewnij się, że nie zgubiłeś tej części, ponieważ Twój wyjazd prawdopodobnie zostanie opóźniony. Obywatele Australii, Kanady, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych potrzebują wizy, którą można uzyskać w ambasadzie Brazylii w swoim kraju. Mieszkańcy wszystkich innych krajów powinni również skontaktować się z lokalną ambasadą Brazylii, aby sprawdzić, czy potrzebują wizy, aby podróżować.
Po uzyskaniu wizy turystycznej można ją przedłużyć o kolejne dziewięćdziesiąt dni, jeśli złoży się wniosek co najmniej piętnaście dni przed wygaśnięciem pierwszej wizy. Można to zrobić tylko raz. Po tym czasie musisz opuścić kraj i ponownie wjechać, jeśli chcesz pozostać. Chociaż nie ma przepisów określających, że powrót nie może nastąpić tego samego dnia, zwyczajowo należy odczekać co najmniej jeden dzień przed ponownym wjazdem.

Poczta
Urzędy pocztowe w Brazylii nazywane są correios i można je rozpoznać po jaskrawożółtych skrzynkach pocztowych i znakach. W większych miastach zawsze znajdziesz correios w centrum miasta, ale są też mniejsze biura rozrzucone po całym mieście. Jedną rzeczą, na którą musisz być przygotowany podczas podróży do brazylijskiej poczty, jest stanie w kolejce, ponieważ większość urzędów zajmuje się czymś więcej niż tylko pocztą. Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie tego jest skorzystanie z maszyny do frankowania w celu zakupu znaczków, ponieważ zwykle odbywa się to znacznie szybciej.

Biuro turystyczne
Główne biuro Brazylijskiej Rady Turystycznej znajduje się w stolicy kraju, Brasilii, przy Setor Comercial Norte, Quadra 2, Bloco G, a także w Rio de Janeiro na ósmym piętrze przy Rua Uruguaiana 174. W innych częściach kraju biura turystyczne są sponsorowane przez poszczególne stany, więc w wielu miejscach ich zakres informacji jest dość ograniczony. Idealnie byłoby nie polegać zbytnio na biurach w bardziej wiejskich obszarach, więc prawdopodobnie dobrym pomysłem jest zrobienie wielu badań przed podróżą do samego kraju.

Wymiana walut
Podczas wymiany gotówki lub czeków podróżnych zazwyczaj można znaleźć najlepsze kursy wymiany w “casa de câmbio”. Jedynym problemem jest to, że poza Rio de Janeiro i Sao Paulo nie znajdziesz ich zbyt wiele. Inną opcją jest którykolwiek z głównych banków, ale w większych miastach tylko centrale oferują możliwość wymiany walut. Warto również zauważyć, że działy wymiany walut często zamykane są o 13:00, choć niektóre pozostają otwarte do 14:00 lub 15:00 . Niektóre oddziały wymieniają tylko minimum 100 USD, podczas gdy inne nakładają opłatę w wysokości 20 USD bez względu na to, jak duża lub mała jest wymieniana kwota. Dlatego warto rozejrzeć się przed wymianą jakiejkolwiek zagranicznej gotówki. Powinieneś także spróbować wziąć dolary amerykańskie, ponieważ inne waluty można wymienić tylko w “casa de câmbio”. Po opuszczeniu większych miast i miasteczek trudno jest w ogóle wymienić pieniądze, więc prawdopodobnie powinieneś to zrobić przed wyruszeniem w dalszą podróż.

Akceptowane są wszystkie główne karty kredytowe, ale na bardziej wiejskich obszarach akceptowane karty mogą być dość ograniczone. Ponadto w miejscach, w których nie ma automatu do płatności, należy być przygotowanym na dłuższe oczekiwanie, ponieważ linie telefoniczne w tym kraju są bardzo przeciążone. Wreszcie, możesz użyć swojej karty kredytowej, aby uzyskać zaliczki gotówkowe w większości banków w większych miastach. W mniejszych miastach tylko bank narodowy, Banco do Brasil, będzie świadczył tę usługę. Jeśli chcesz to zrobić, musisz poszukać znaku z napisem “Cartão” lub “Saques por Cartão”. Jeśli nie widzisz znaku, zapytaj kierownika. Możesz też skorzystać z jednego z coraz większej liczby bankomatów, co jest zwykle znacznie łatwiejszą i szybszą alternatywą. Karty American Express nie są obecnie akceptowane w Brazylii.

Telefony
Krajowy numer kierunkowy Brazylii to 55, więc jeśli dzwonisz z zagranicy, musisz wybrać 00, a następnie 55, lokalny numer kierunkowy i lokalny numer. Te same instrukcje obowiązują w przypadku wykonywania połączeń międzynarodowych z kraju.

Napiwki
Napiwki w Brazylii nie są obowiązkowe, ale zazwyczaj oczekuje się napiwku w wysokości od dziesięciu do piętnastu procent. Większość restauracji uwzględnia jednak opłatę za obsługę w rachunku, ale jeśli jesteś bardzo zadowolony z otrzymanej usługi, powinieneś również zostawić trochę więcej. Taksówki zazwyczaj nie są objęte napiwkami, chociaż większość ludzi mówi kierowcy, aby zatrzymał resztę.

Święta państwowe
Warto zwrócić uwagę na dni świąteczne przed podróżą do danego kraju, ponieważ większość firm, banków i sklepów jest zwykle zamknięta na ten dzień. W Brazylii święta przypadają na 1 stycznia, karnawał (przesunięcie daty na koniec lutego), Wielki Piątek, 21 kwietnia, 1 maja, Boże Ciało (przesunięcie daty), 7 września, 12 października, 2 i 15 listopada oraz 25 grudnia. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie okolicy, ponieważ niektóre miasta również zamykają się podczas specjalnych wydarzeń.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top