Viña del Mar i Valparaíso, dwa klejnoty na wybrzeżu Pacyfiku

Language Specific Image

Przez te wszystkie lata blogowania nigdy nie zrobiłem przeglądu mojego rodzinnego miasta, a korzystając z niedawnego Fiestas Patrias, nie ma lepszej wymówki. Bez zbędnych ceregieli, oto niektóre z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Viña del Mar i Valparaíso, dwóch prawdziwych klejnotach oceanu.

valparaiso

Urodziłem się w Viña delMar, nowoczesnym, turystycznym mieście w środkowym Chile, około 90 minut drogi od stolicy, Santiago, ale pomimo jego bliskości, jego nazwa może nie dzwonić, a dla tych, którzy wiedzą, jedyną rzeczą, którą o nim wiedzą, jest to, że odbywa się tam Festiwal Piosenki Viña del Mar.

Przez te wszystkie lata, kiedy mnie nie było, Viña rozrosła się bardziej niż pod względem wysokości, ponieważ imponująca jest liczba ponad 20-piętrowych budynków, które zostały zbudowane na obszarach, gdzie domy nie były w dobrym stanie i / lub umożliwiono budowę pustych i nieuprawianych gruntów . To pozytywna rzecz, z wyjątkiem tego, że zrównano z ziemią obszary o wysokiej wartości środowiskowej, takie jak wybrzeże od Reñaca do San Antonio, obszar zdominowany przez ogromne wydmy, które kończyły się plażą, z której pozostało tylko kilka piaszczystych zakątków.

Z tego samego powodu obszar ten musiał dostosować się do turystyki i zapewnić opcje dla wszystkich rodzajów podróżnych, od najbogatszych szukających relaksu i luksusu na pokładzie statków wycieczkowych, po turystów próbujących przemierzyć kraj z mniejszym budżetem, więc tworzenie hosteli w Viña del Mar i Valparaíso staje się coraz częstsze, ponieważ są one również bardziej europejskim pomysłem (w mojej pamięci są pensjonaty lub motele, ale koncepcję pokoju z 8 łóżkami poznałem dopiero podczas podróży do Hiszpanii)

Hostels en Viña del Mar

Zdjęcia od lewej do prawej: Jaguar Hostel Living, Street Garden Hostel i Reñaca Beach Hostel.

Jeśli jednak spojrzymy na pozytywne aspekty, “Miasto Ogrodów” ma wiele zakątków, które czynią je atrakcyjnym i powodem milionów wizyt obywateli innych sąsiednich krajów, zwłaszcza w okresie od grudnia do lutego.

Centrum Viña ma jako ważne punkty Quinta Vergara, która oprócz tego, że jest sceną wspomnianego festiwalu, jest jednym z zielonych płuc miasta . Teatr Miejski i Hotel O’higgins to budynki i relikty nowoczesnego miasta Ameryki Południowej. Budynki, które w swoim czasie były punktem odniesienia dla rozrywki/kultury i nadal nim są .

Ulica Valparaíso jest handlową arterią miasta, chociaż teraz, wraz z powstaniem nowych centrów handlowych i dużych supermarketów, te małe sklepy zostały wyparte, ale nadal zachowują tę wiejską aurę, dzwoniąc do sprzedawcy po imieniu, prosząc o zniżkę, a nawet prosząc o “fiado” (na kredyt)?

Jeśli przejdziemy przezAvenida Libertad, dotrzemy do bardziej “eleganckiej” dzielnicy, gdzie znajdziemy kasyno, Hotel del Mar i początek plaż od Avenida Perú do 15 Norte, docierając do centrów handlowych, które są zatłoczone przez cały rok, a także wiele barów, pubów i dyskotek, które stają się coraz bardziej popularne wśród podróżnych.

Jeśli będziemy kontynuować wzdłuż wybrzeża, będziemy już w drodze na plażę, która jest bardzo zatłoczona latem i bardzo spokojna zimą. Las Salinas, Reñaca, Playa Negra, Playa Amarilla i nieskończona liczba plaż, każda z innym rodzajem piasku, środowiska i fal.

playa-acapulco-muelle-copy-copy

Valparaíso, miasto bohemy, które brzmi bardziej bohematycznie niż inne, znajduje się zaledwie 8 kilometrów od Viña del Mar, a droga wzdłuż morza i metro łączące oba miasta to przyjemny spacer.

Z Viña pierwszym interesującym punktem jest Muelle Barón, z którego można podziwiać wspaniałe widoki na zatokę, zwłaszcza w nocy, i z którego łatwo jest dostać się na wzgórza graniczące z całym miastem, w rzeczywistości można przejść ze wzgórza na wzgórze bez schodzenia na plan miasta.

Avenida Argentina i Pedro Montt to jedne z najważniejszych i najbardziej komercyjnych ulic miasta, na których w niektórych porach dnia ruch może być chaotyczny, ale wciąż ma swój sens, między autobusami z muzyką, targami, które odbywają się w centralnejalei w środy lub trolejbusami (nielicznymi, które pozostały), które są niczym innym jak starymi autobusami elektrycznymi.

trole-copy-copy

Plaza Victoria jest jednym z ulubionych miejsc spotkań w mieście, ponieważ jest dobrze skomunikowana i znajduje się rzut kamieniem od miejsc rozrywki.

plaza-victoria

Nie możnaopuścić Valparaíso bez skorzystania z jednej z wind, z których niektóre mają ponad 100 lat, a najlepsze z nich to Barón, Bellavista i Polanco.

bajando-en-ascencosr-copy-copy

Jeśli będziemy kontynuować do końca Valparaíso, dotrzemy do Muelle Prat, obszaru interesującego ze względu na to, że jest to miejsce dokowania wielu statków, a ostatnio statków wycieczkowych, które pomagają lokalnej turystyce, a także obszar, w którym można cieszyć się spacerem po zatoce podczas przejażdżek motorówką mijając zaledwie kilka metrów od tych gigantów oceanu lub okrętów wojskowych, które nieustannie odpoczywają w tym, co było, a niektórzy utrzymują, jako główny port Chile.

SONY DSCJeśli chcesz przeżyć coś kulturalnego, być może zainteresuje Cię fakt, że między Santiago a Valparaiso znajdują się 3 domy laureata Nagrody Nobla, Pablo Nerudy. Spośród nich wszystkich, ten znajdujący się w Isla Negra jest prawdopodobnie najbardziej wyjątkowy, zarówno ze względu na otoczenie, jak i wystrój. Pozostałe to La Sebastiana (Valparaíso) i La Chascona (Santiago).

sector_costero_de_isla_negra-_casa_de_pablo_neruda-copy-copy

Jeśli chodzi o życie nocne, nie ma nic lepszego niż bary w pobliżu uniwersytetów w okolicy, gdzie atmosfera waha się od popu do ciężkiej lub latynoskiej do gotyckiej (a menu drinków jest tutaj w dobrej cenie!) .Valparaíso jest prawdopodobnie bardziej “popularne” pod względem rozrywki niż Viña, ale jasne jest, że są tu miejsca na każdy gust i kieszeń

Podczas Fiestas Patrias, szczególnie 18 września, miasto i całe Chile przybierają szczególny kolor: trójkolorowy, nie tylko na ulicach, które z dumą machają flagą, ale także w gastronomii (spróbuj pastel de choclo, humitas, ceviche, curanto lub empanadas), a także jest przerwa na tak wiele zagranicznej muzyki i tonadas, a zwłaszcza Cueca, narodowy taniec można usłyszeć nie tylko w radiu, ale także na ulicach, gdzie anonimowi ludzie lub uliczni artyści wykonują wystawę Cueca, chociaż z mea culpa, przed nami jeszcze długa droga, zanim będziemy mieli taką samą dumę jak Argentyńczycy z tanga.

Wreszcie, jeśli nigdy nie spędzałeś Sylwestra w lecie, przyjazd do Valparaíso lub Viña jest świetną opcją, ponieważ będziesz świętować Nowy Rok w najdłuższym morzu (w kilometrach) na świecie, a także będziesz mieć doświadczenie jedzenia winogron na piasku i w ponad 20-stopniowym upale.

SONY DSC
SONY DSC

Nadmorska lokalizacja jest główną atrakcją tego obszaru, a dzięki bliskości Santiago jest to idealne miejsce na weekendowy wypad, a także bardzo dobrze skomunikowane z innymi bardziej wiejskimi lub produkującymi wino miastami.

Również dla podróżnika, być może centralny obszar Chile jest najmniej atrakcyjny, ponieważ odbycie tak długiej podróży będzie wymagało kontaktu i doświadczeń, których nie można uzyskać w miejscu pochodzenia, z tego powodu istnieje opcja: Podróż na północ i odwiedzenie między innymi Doliny Elqui, Pustyni Atacama i San Pedro de Atacama, lub odbycie podróży na południe, mniej więcej z regionu Concepción, gdzie jeziora, rzeki, wodospady, wulkany i lasy zdobią trasę do Patagonii i Torres del Paine, więc zostawiam Ci tutaj post o kilku pociągnięciach pędzlem tego, co warto zobaczyć w całym Chile.

NapisałDiego Chiessa Ripamonti, autor bloga Donde Te Metes.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top