Była Jugosławia może być najlepiej strzeżonym sekretem backpackingu na świecie

Jeśli chodzi o niedrogie wycieczki z plecakiem, wielu podróżników od razu myśli o Azji Wschodniej i stosunkowo niskich kosztach życia w krajach takich jak Tajlandia, Wietnam i Kambodża. Jednak nie trzeba jechać przez pół świata, aby szukać wyżywienia za 5 funtów za noc i piwa za 50 pensów, ponieważ wiele krajów Europy można zwiedzać z ograniczonym budżetem, a także zaoszczędzić na biletach lotniczych, aby się tam dostać! Była Jugosławia jest jednym z takich regionów Europy kontynentalnej, w którym podróżni mogą cieszyć się wspaniałymi przygodami, jeśli wiedzą, gdzie szukać, więc oto przegląd niektórych zabytków i scen, aby cieszyć się Bałkanami przy ograniczonym budżecie.

Jugosławia i Bałkany

Spośród byłych republik niegdyś zjednoczonej Jugosławii, Chorwacja i Słowenia są prawdopodobnie najbardziej znane z przyjęcia zachodniej turystyki i ugruntowały swoją pozycję jako popularne europejskie miejsca wakacyjne. Dzięki oszałamiającej linii brzegowej Adriatyku i ponad 2000 bujnych, skąpanych w słońcu wysp, Chorwacja jest z łatwością najbardziej rozpoznawalnym “turystycznym” z tych krajów. Z drugiej strony Słowenia wyrzeźbiła sobie niszę jako w dużej mierze dziewicza przystań do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, takich jak narciarstwo i turystyka piesza. Nawet patrząc poza te bardziej znane miejsca na wakacje, w Bośni, Macedonii i Serbii jest cały świat niedrogich eskapad, które tylko czekają, aby się nimi cieszyć.

Bośnia i Hercegowina


Ten głównie muzułmański kraj w centrum byłej Jugosławii ma bogatą i zróżnicowaną historię, co jest widoczne w jego tyglu kulturowym. Kościoły katolickie i prawosławne można znaleźć obok historycznych synagog i minuetów starożytnych meczetów.
Podczas gdy blizny po wojnie w Bośni w latach 90. są nadal widoczne w kosmopolitycznej stolicy kraju, dzisiejsze Sarajewo jest czymś więcej niż tylko tłem dla rozlewu krwi i jest warte odwiedzenia podczas każdej wycieczki po regionie. Z oszałamiającą architekturą i wspaniałą kulturą kawiarnianą w paryskim stylu, prawdziwym klejnotem miasta jest stara dzielnica Baščaršija z wolnymi od ruchu kamiennymi uliczkami i bazarem w stylu osmańskim z małymi przyjaznymi handlarzami. Jest to zdecydowanie miejsce, do którego powinieneś się udać, jeśli masz ochotę wypróbować swoje umiejętności handlu wymiennego – nawet nie myśl o płaceniu za cokolwiek reklamowanej ceny!
Możesz zjeść dobry posiłek w lokalnej kawiarni za mniej niż 5 funtów, a piwo nie powinno kosztować więcej niż funta, więc rozrywka w tym uroczym zakątku świata z pewnością nie rozbije banku. Należy pamiętać o niuansach religijnych i kulturowych, ponieważ niektóre miejsca nie serwują alkoholu, więc zawsze warto sprawdzić przed złożeniem zamówienia na Sarajevsko Pivo (najpopularniejsze piwo w Bośni).
Należy również pamiętać, że w większości przypadków, gdy Bośniacy odnoszą się do kawy, mają na myśli kawę w stylu, który uważamy za kawę po turecku. Nie nazywaj jej jednak tak! Bośniacy są bardzo dumni ze swojego bogatego dziedzictwa w zakresie parzenia kawy i żadna wizyta w tym kraju nie byłaby kompletna bez filiżanki gęstej, bogatej i aromatycznej, tradycyjnie parzonej kawy Bosanska kafa. Nawet w ekskluzywnych kawiarniach nie powinieneś oczekiwać, że zapłacisz więcej niż funta za ten przywilej, więc upewnij się, że go szukasz.

Gdzie się zatrzymać

Jeśli przyjechałeś do Sarajewa, aby posmakować jego ważnej historii politycznej, nie szukaj dalej niż genialnie tematyczny hostel Franz Ferdinand, który oferuje mieszane pokoje wieloosobowe i prywatne w samym centrum miasta, w odległości krótkiego spaceru od starego miasta i słynnej katedry Najświętszego Serca. Alternatywą jest Hostel City

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

Centre, który, jak sama nazwa wskazuje, jest doskonale zlokalizowany w samym centrum miasta i oferuje bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny.

Serbia


Niegdyś bijące serce Jugosławii, Serbia jest obecnie stosunkowo biednym i niekochanym krajem w porównaniu do niektórych swoich sąsiadów. Całkowicie pozbawiona dostępu do morza, nie ma potencjału turystycznego Chorwacji czy Czarnogóry z kilometrami wspaniałego, dziewiczego wybrzeża i może być nieco zniechęcająca dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do cyrylicy (tak jak Rosjanie).
Wyraźny brak popularności Serbii wśród turystów i podróżników jest pod wieloma względami jej głównym punktem sprzedaży, jeśli chodzi o oszczędnych gości i niewiele jest europejskich stolic, które mogą się równać z Belgradem, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny.
Nie oznacza to, że historyczna jugosłowiańska stolica nie ma wiele do zaoferowania poza byciem tanim celem podróży dla zachodnich podróżników i może pochwalić się bogatą kulturą, żywym życiem nocnym i naprawdę pięknymi krajobrazami. Jest to również bardzo bezpieczne miasto, w którym przestępczość uliczna jest niezwykle rzadka.
Odwiedzający Belgrad powinni mieć świadomość, że lokalne przepisy zabraniają fotografowania niektórych budynków publicznych. Za brak szacunku uważa się również robienie zdjęć niszczejącym pozostałościom budynków, które zostały zbombardowane podczas nalotów NATO – takich jak byłe jugosłowiańskie Ministerstwo Obrony.
Na szczycie listy każdego podróżnika powinna znaleźć się ogromna twierdza na wzgórzu, która dominuje w panoramie centrum miasta. Jest tu wiele do odkrycia, niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć serbską historię, czy po prostu szukasz świetnego miejsca, w którym można napić się zimnego piwa z widokiem na Dunaj i Sawę poniżej. Mówiąc o piwie, trudno będzie znaleźć gdziekolwiek cenę wyższą niż funt (około 150 denarów serbskich) za lane lub butelkowane lokalne piwo.
Trudno jest zdefiniować jakiekolwiek miejsce w centrum Belgradu jako prawdziwe centrum miasta. Często można znaleźć się na przyjemnym deptaku z fajnymi kawiarniami i modnymi barami, które nagle się kończą. Te liczne dzielnice kultury, zgiełku i życia nocnego są jednak zawsze warte odkrycia, a jeśli chcesz imprezować do białego rana, nie brakuje hałaśliwych nocnych lokali, szczególnie wzdłuż brzegów rzeki.
Muzyka wybierana przez miejscowych to ciekawy gatunek znany jako turbo-folk, ale jeśli nie jest to twój gust, większość innych gustów jest zaspokajana przynajmniej gdzieś w tej rozległej, rozległej metropolii. Wypróbuj modny śródmiejski Bar Central, aby wypić ekskluzywne koktajle w chłodnym otoczeniu, a jeśli szukasz czegoś bardziej podziemnego, cudownie nazwany Idiot to tętniący życiem piwniczny bar indie ze świetną atmosferą.

Gdzie się zatrzymać

Prowadzony w całości przez wolontariuszy, non-profit Green Studio Hostel & Lounge znajduje się w pobliżu głównego dworca autobusowego i kolejowego i oferuje odwiedzającym prawdziwy wgląd w serbski styl życia. Łóżka są niedrogie, a Rakija (wszechobecna lokalna brandy winogronowa) jest darmowa.

Była Jugosłowiańska Republika Macedonii


Ta fascynująca kraina jezior i gór ma wiele do zaoferowania zarówno turystom podróżującym z plecakiem, jak i wszystkim tym, którzy chcą odkryć ten mniej znany zakątek kontynentu.
Jedną z części miasta, w której można uciec od wznoszących się brutalistycznych bloków z lat 60. i 70., jest jednak uroczy i przyjemny bazar starego miasta, który ma w sobie więcej niż nutę Stambułu, choć na znacznie mniejszą skalę. Znajdziesz tu labirynt wąskich krętych uliczek wypełnionych rzemieślnikami, kebabami i kawiarniami, w których popularnie serwowana jest kawa po turecku (jak w Bośni). Jest to również najlepsza część miasta, w której można delektować się orzeźwiającym Skopsko (ulubionym piwem Macedonii) i podobnie jak w Serbii i Bośni, trudno jest znaleźć miejsce serwujące piwo za ponad funta.
Jedzenie na mieście jest również niezwykle tanie. Można zjeść satysfakcjonujący posiłek składający się z grillowanych mięs i tradycyjnej sałatki Schopska, a późną nocą biesiadnicy znajdą opcje w Skopje i Belgradzie. Należy pamiętać, że lokalne przepisy zabraniają sprzedaży jakiegokolwiek alkoholu w sklepach po godzinie 19:00, więc jeśli planujesz imprezę przed wyjściem, upewnij się, że zaopatrzyłeś się wcześniej. Alternatywnie, po prostu napij się w lokalnych barach – to nie tak, że rozbije bank!
Wypróbuj Browar Staromiejski na przyjemne letnie picie z dużym wyborem niedrogich piw z mikrobrowaru na miejscu lub udaj się na stare miasto na najlepsze kebaby w mieście w Gostilnicy.

Gdzie się zatrzymać

Pomimo niszowego charakteru Skopje jako celu podróży, jest ono dobrze obsługiwane przez świetne lokalne hostele, takie jak Art-Hostel Riverside, który oferuje mieszane pokoje wieloosobowe i prywatne bardzo blisko centrum miasta w kolorowym i domowym otoczeniu. Można też wypróbować dziwaczny Lounge Hostel, który oferuje pokoje z balkonami z widokiem na główny park miejski.
Wpis gościnny autorstwa Eda Phelana
Podziękowania dla Wikipedia Commons, a także fish tsoi, Predrag_Bubalo, Andrzej Wójtowicz za świetne zdjęcia na Flickr!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top