Czarnobyl, katedry i lokalna kuchnia! 15 najlepszych rzeczy do zrobienia w Kijowie

Language Specific Image

Nie ma lepszego czasu na wizytę w Kijowie. W kwietniu 2018 r. rząd złagodził warunki wiz turystycznych, co oznacza, że dodatkowe 46 krajów może teraz ubiegać się o wizę turystyczną online lub uzyskać wizę po przylocie na lotnisku. Ta tętniąca życiem stolica jest siódmym co do wielkości miastem w Europie i domem dla ponad 3,5 miliona mieszkańców. Pozwól, że przedstawię Ci 15 najlepszych rzeczy do zrobienia w Kijowie, stolicy Ukrainy.

1. wycieczka do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia

Wypadek w Czarnobylu był jednym z najbardziej katastrofalnych incydentów nuklearnych w historii, który do dziś ma negatywne skutki dla środowiska i zdrowia. 30-kilometrowa strefa wykluczenia znajduje się 2 godziny jazdy na północ od Kijowa, w pobliżu granicy z Białorusią. Bez wątpienia moja dwudniowa wycieczka do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia była wyjątkowym momentem mojej podróży po Ukrainie. Uzyskanie odpowiednich zezwoleń jest wymogiem prawnym i najłatwiej jest wynająć prywatnego przewodnika lub dołączyć do wycieczki, aby wejść do strefy wykluczenia. Podczas wycieczki można zwiedzić opuszczone miasto Prypeć, zobaczyć dziką przyrodę, spotkać pierwotnych mieszkańców, którzy powrócili do życia w strefie, a także zjeść posiłek w stołówce z pracownikami elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Pomimo niewidocznego promieniowania, o ile przestrzegasz zasad, jest to tak bezpieczne, jak lot transatlantycki – i całkowicie niepokojące, edukacyjne i niezapomniane doświadczenie. Polecani organizatorzy wycieczek: SoloEast, Chornobyl Tours i Yomadic.

15 best things to do in Kiev - Chernobyl tour

2. Katedra Świętej Zofii

Bizantyjska architektura kijowskiej katedry św. Zofii może wydawać się znajoma, jeśli odwiedziłeś bazylikę św. Marka w Wenecji lub Hagia Sophia w Stambule (od której pochodzi nazwa Saint Sophia), ale ogólnie pozostaje znacznie przyjemniejszym doświadczeniem dla doświadczonych podróżników. Zapomnij o selfie stickach i tłumach turystów (fotografowanie jest zabronione w głównej katedrze) i poświęć spokojną chwilę na podziwianie wyszukanych mozaik, fresków i dekadenckiej prawosławnej ikonografii. Jeśli pogoda na to pozwoli, warto zakończyć zwiedzanie spacerem po bujnych ogrodach. Warto również zapłacić dodatkowo, aby wspiąć się na dzwonnicę – widoki na Kijów są absolutnie wspaniałe!

15 best things to do in Kiev - Saint Sophia cathedral

3. Podil

Jedna z najstarszych, najbardziej tętniących życiem i najszybciej gentryfikujących się dzielnic Kijowa: wśród kawiarni z napisami “We Speak English!”, barów z piwem rzemieślniczym i przestrzeni co-workingowych znajdziesz Podil. Jest pełen fajnych i kulturalnych atrakcji i jest idealnym miejscem na relaks i znalezienie niedrogiego zakwaterowania. Będąc domem dla najstarszego uniwersytetu w Europie Wschodniej, Podil oferuje wyraźną studencką i modną atmosferę. Jest to liberalna, tolerancyjna i otwarta część Kijowa, która stara się być przyjazna dla podróżnych. Warto wybrać się na nocne życie Kijowa do lokalnej instytucji Closer lub wjechać kolejką linową z Mykhaylivs’ka Ploscha do Poshtova Plosch, podziwiając wspaniałe widoki na Dniepr.

15 best things to do in Kiev - Podil

4. Wycieczka piesza/Aplikacja Street Art

Zapomnij o Berlinie czy Paryżu – być może to Kijów jest w środku rewolucji street artu. Wybierz się na pieszą wycieczkę po sztuce ulicznej z Kiev Friendly Tours. Jeśli jednak masz ograniczony czas i fundusze, pobierz aplikację Kiev Murals, interaktywny i pouczający przewodnik i mapę po ponad 100 kijowskich muralach, które zostały stworzone zarówno przez zagranicznych, jak i lokalnych artystów. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź ArtUnitedUs, międzynarodowy projekt, który obiecuje “współpracować poprzez artystyczne i kreatywne media ze społecznościami w celu podniesienia świadomości społecznej i zwrócenia uwagi na problem wojny, agresji i przemocy” i zobacz, jaką rolę odgrywa sztuka w obecnym klimacie politycznym Ukrainy.

5. Puzata Hata

Kiedy szukaliśmy miejsca, w którym można zjeść za niewielkie pieniądze w Kijowie, wszystkie drogi prowadziły nas z powrotem do Puzata Hata. Podobnie jak w stołówce IKEA, nie spodziewaj się przepychu, ale praktycznej, taniej i wydajnej sieci kawiarni, wypełnionej studentami, pracownikami biurowymi i, co najważniejsze, bez fanaberii. Chwyć tacę kawiarnianą i przesuwaj się wzdłuż różnych stacji serwujących, chwytając miski parującego barszczu i varenyky, które są podawane szybko i z dużą ilością drobnych. Angielski nie jest tu tak powszechnie używany, jak w wielu innych dużych miastach europejskich, ale wiele entuzjastycznych wskazań i kiwnięć głową zapewni ci długą drogę.

6. Podziemna wycieczka po Kijowie

Kijów jest domem dla niesamowitych miejskich eksploracji, które na szczęście nie roi się od Instagrammerów. Dzięki Kiev Friendly Tours możesz oglądać zachód słońca z opuszczonego szpitala, zbadać bunkier nuklearny i wcisnąć się do włazu, aby meandrować przez rozległą 50-kilometrową sieć podziemnych tuneli (zdecydowanie nie dla osób z klaustrofobią). Połączenie “urbexingu” z wycieczką to doskonały i alternatywny sposób na zrozumienie barwnej historii Ukrainy, a także jej kontrowersyjnego wzrostu niepodległości. jest zalecane.

7. Przejażdżka kijowskim metrem (w tym najgłębszą stacją metra na świecie)

Kijowski system metra jest nie tylko tani i super fotogeniczny, ale jest także domem dla najgłębszej na świecie stacji metra, Arsenalna. Położona 105,5 metra pod ziemią, schody ruchome z poziomu peronu bazowego potrzebują pięciu minut, aby znaleźć się na poziomie gruntu. Podczas jazdy ruchomymi schodami z fascynacją obserwuj, jak wielu niecierpliwych Kijowian biegnie obok ciebie pod niemal pionowymi kątami. Na stacji Universtyet można podziwiać marmurowe popiersia słynnych ukraińskich pisarzy i poetów, podczas gdy pylony na stacji Vokzalna Metro przedstawiają różne epizody z historii Ukrainy. Metro w Kijowie przewozi ponad milion pasażerów dziennie i bez względu na porę dnia, zawsze można poczuć się jak w godzinach szczytu. Spakuj aparat fotograficzny, kupony na przejazdy metrem i trochę odwagi w wielkim mieście.

15 best things to do in Kiev - Ride the Kiev metro

8. Polityczne serce Kijowa, Majdan

Majdan Nezałeżnosti, Majdan lub Plac Niepodległości, to rozległy i znany plac publiczny w centrum Kijowa, uważany za polityczne serce współczesnej Ukrainy. Odkąd Ukraina uzyskała niepodległość w 1990 r., był on domem dla co najmniej czterech protestów politycznych na dużą skalę, z których ostatnim i niesławnym był Euromajdan w latach 2013-14. Zalecane lektury na temat rozległej historii Ukrainy (takie jak “Pogranicze” historyka Anny Reid) sprawią, że czas spędzony na Majdanie będzie bardziej przemyślanym doświadczeniem. Podczas gdy Kijów jest spokojny, aneksja Krymu i późniejsza rosyjska interwencja wojskowa trwa na południu. Majdan jest zatem punktem wyjścia do poznania najnowszej historii Ukrainy i nie sposób nie zastanawiać się nad obszarem, który nie tak dawno był sceną śmiertelnych protestów, a teraz jest dumnie obwieszony niebiesko-żółtymi flagami i magnesami “Kocham Kijów”.

9. Przejażdżka Kijowskim Ekspresem

Ponieważ korzystanie z tanich linii lotniczych stale rośnie, przyjemnością jest znalezienie pociągu sypialnego Kiev Express, który nadal kursuje nocą z Warszawy. Moi towarzysze podróży i ja zarezerwowaliśmy dla siebie trzyosobowy przedział sypialny z kiczowatymi koronkowymi zasłonami i wyblakłymi dywanami, po czym udaliśmy się w 17-godzinną podróż bez międzylądowania. W pociągu Kiev Express nie ma restauracji ani baru, więc pamiętaj, aby zrobić zakupy przed wejściem na pokład i zaopatrzyć się w przekąski i alkohol (nie zapomnij podzielić się nimi z sąsiednią kabiną – przekąski zawsze są świetnym lodołamaczem) Sam pociąg jest absurdalnie głośny, więc przygotuj się na zrzucenie dużej ilości medovukha , aby zasnąć. Bilety można zarezerwować za pośrednictwem biura podróży Polrail.

10. Wybierz się na samodzielną wycieczkę po architekturze

Miłośnicy architektury pokochają Kijów. Z mieszanką pokrytych złotem kościołów, wysadzanych drzewami bulwarów, brukowanych ulic i mnóstwem zielonych przestrzeni do wypoczynku. Jednak to likwidacja posągów i budynków z czasów radzieckich nadal mnie fascynuje i nie trzeba dodawać, że we współczesnym Kijowie nawet architektura miasta nie uniknęła kontrowersji politycznych. Skorzystaj z przewodnika blogerki Megan Starr po radzieckim Kijowie, a także tej obszernej Wiki jako źródła inspiracji i wyrusz na samodzielną wycieczkę fotograficzną po radzieckich pozostałościach Kijowa, póki jeszcze istnieją. Najważniejsze atrakcje to Most Przyjaźni, Ukraiński Dom (dawniej Muzeum Lenina), Miejsce Ślubów i retro-futurystyczny Hotel Salyut.

15 best things to do in Kiev - Architecture

11. Spróbuj lokalnej kuchni

W kuchni ukraińskiej musi być coś więcej niż wszechobecny kurczak po kijowsku, a ja mam misję spróbowania jak największej jej ilości. Mam obsesję na punkcie barszczu, a moja ulubiona słowiańska zupa może być tematem spornym w całej Europie Wschodniej, gdzie każdy twierdzi, że jego (babci) przepis jest najlepszy. Z kapustą czy bez? Wywar klarowny czy mętny? Radzieccy kosmonauci uwielbiali barszcz tak bardzo, że zabierali nawet jego tubowe odmiany w kosmos. Wegetarianie uważajcie, niektóre odmiany barszczu ukraińskiego podawane są ze smażonymi świńskimi uszkami – i przepraszam #notsorry jest to absolutnie pyszne! Chociaż w Kijowie jest wiele miejsc, w których można spróbować ukraińskiej kuchni, zaproszenie na obiad do czyjegoś domu to świetny sposób na spróbowanie codziennego jedzenia. Mój najbardziej pamiętny posiłek w Kijowie został podany z miłością: domowe varenyki, warzywa z uprawy datscha (z dużą ilością jogurtu i koperku) oraz obfita porcja salo, co było możliwe dzięki mojemu hojnemu gospodarzowi i językowej pomocy Tłumacza Google. Jeśli będziesz tam późnym latem, odwiedź popularny festiwal ulicznego jedzenia Ulichnaya Eda, który od 2013 roku prezentuje gwiazdy kijowskiej sceny kulinarnej.

12. Idź do opery

Prawdopodobnie pytasz, dlaczego umieściłem operę na blogu dla backpackerów. Dla większości ludzi pójście do opery pozostaje jedną z najdroższych rozrywek i jest zwykle zarezerwowane tylko dla luksusowych podróżników. Rzeczywiście, bilety do jednej z najsłynniejszych oper na świecie, włoskiej La Scali, kosztują od 250 do 300 euro. Jednak w Kijowie udało mi się zdobyć bilety na przedni balkon za przystępną cenę 11 €! Szczerze mówiąc, sprawdź bilety i informacje o programie, jeśli mi nie wierzysz! Ukraińska Opera Narodowa w Kijowie szczyci się bogatymi wnętrzami, dekadenckimi kulisami i kostiumami, a wszystko to jest warte samej ceny wstępu, nawet jeśli nie rozumiesz (w moim przypadku bardzo kozackiego) przedstawienia.

13. Odwiedź Mezhyhirya

Koniecznie zarezerwuj sobie cały dzień na odwiedzenie Mezhyhirya, szopki za 50 milionów euro należącej do byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. Od zoo na miejscu, wypielęgnowanych ogrodów, kolekcji zabytkowych samochodów i podgrzewanego jeziora (dlaczego?), jest to rezydencja, która wymyka się ostentacji. Rezydencja Mezhyhirya, wymagająca 2000 osób personelu pomocniczego i ponosząca dzienne koszty utrzymania w wysokości 50 000 euro, jest obecnie symbolem ekonomicznej bujności. Janukowycz został zmuszony do rezygnacji w 2014 roku, a teraz jego prywatną rezydencję można zarezerwować jako niecodzienną wycieczkę do wioski Novyie Petrovtsky, zaledwie 30 km na północ od Kijowa. Rozległe 140 hektarów można również zwiedzać wózkiem golfowym lub rowerem (oba są dostępne do wypożyczenia na miejscu). Wycieczki z przewodnikiem zaczynają się od 200 UAH (ukraińskich hrywien), co jest uczciwą ceną za około 5-6 GBP.

15 best things to do in Kiev - Mezhyhirya

14. Rozdmuchaj budżet na picie w dobrym stylu

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, picie nie będzie ograniczać się do piwa happy hour w barze hostelowym lub taniego wina z supermarketu w parku. W zależności od tego, jaką walutę posiadasz, Kijów jest zdecydowanie miastem, w którym możesz się ubrać i pójść na najwyższą półkę. Wielokrotnie nagradzany speakeasy Parovoz może być nieco trudny do znalezienia, ale zostaniesz nagrodzony najwyższej jakości składnikami, w przytulnym otoczeniu, znajdującym się na parterze najstarszego kina w mieście. Sprawdź w swoim hostelu, zrób to sam z pomocą internetowych przewodników po barach lub pozwól zespołowi Bar Crawl Kiev pomóc Ci odkryć nocne życie Kijowa.

15. PinchukArtCentre

Szczycące się najlepszą kolekcją sztuki współczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej, PinchukArtCentre wystawiało również niektórych z najbardziej znanych współczesnych artystów na świecie, w tym Damiena Hirsta, Ai Weiwei i Anisha Kapoora. Wspierane przez multimiliardera biznesmena Viktora Pinchuka, centrum jest wielopiętrową galerią (z fantastyczną kawiarnią na dachu) i ma na miejscu pomocnych anglojęzycznych przewodników, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania. Co najlepsze, zwiedzanie jest bezpłatne!

Znajdź hostel w Kijowie

O autorze

Fiona Laughton jest australijską pisarką z Berlina, która mieszka i pracuje w Niemczech od 2013 roku. Jest zapaloną czytelniczką i obsesjonatką popkultury, która trzyma swoje najlepsze historie podróżnicze ściśle “poza protokołem”.

* Uwaga: W tym artykule zastosowano międzynarodową pisownię słowa “Kijów”. Nie odzwierciedla to stanowiska politycznego autorki *

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top