Meksyk z plecakiem: Twój najlepszy przewodnik turystyczny

Language Specific Image

Gdyby podróżowanie było loterią, Meksyk byłby główną wygraną. Pływanie z rekinami wielorybimi, odkrywanie podziemnych jaskiń, trekking po pasmach górskich i popijanie najświeższych margarit to tylko niektóre z atrakcji oferowanych w tym hipnotyzującym kraju. Meksyk to miejsce o nieskończonych możliwościach, więc aby pomóc Ci zapoznać się z krajem, który ma wszystko, przygotowaliśmy ten poręczny przewodnik po Meksyku z plecakiem. Udanych podróży!

Przejdź bezpośrednio do:

  1. Najlepszy czas na wizytę w Meksyku
  2. Czy potrzebujesz wizy do Meksyku?
  3. Podróżowanie po Meksyku
  4. Koszty podróży do Meksyku
  5. Gdzie się zatrzymać w Meksyku?
  6. Plan podróży do Meksyku
  7. Meksykańskie jedzenie
  8. Meksykańska kultura
  9. Czy podróż do Meksyku jest bezpieczna?
  10. Porady dotyczące podróży do Meksyku

Najlepszy czas na wizytę w Meksyku

Meksyk jest niezwykle zróżnicowanym krajem z szeregiem stref klimatycznych i warunków, więc najlepszy czas na wizytę będzie naprawdę zależał od tego, co chcesz wynieść z podróży. Połowa kraju znajduje się poniżej Zwrotnika Raka, gdzie pogoda jest zazwyczaj bardzo tropikalna. Na północ od tej linii znajdują się głównie surowe, opustoszałe pustynie. Zazwyczaj najpopularniejszym okresem na wizytę w Meksyku jest okres od grudnia do kwietnia, gdzie praktycznie nie ma deszczu. Oczywiście jest to również najbardziej ruchliwy czas na wizytę. Od czerwca do października, krótkotrwałe ulewy będą występować prawie codziennie w sercu kraju, więc będziesz musiał spakować poncho. Listopad jest głównym pretendentem do najlepszego miesiąca na podróż do Meksyku: ziemia jest świeżo po deszczu, a szczyt sezonu jeszcze się nie rozpoczął. W następnej sekcji omówimy, kiedy warto odwiedzić dany region.

backpacking Mexico - white sand beach

@emmylupin

Najlepszy czas na wizytę w Mexico City

Aby uniknąć tłumów i szczytowych cen, najlepiej odwiedzić miasto Meksyk od kwietnia do listopada, przy czym w kwietniu i listopadzie panuje najlepsza pogoda. Festiwal Dnia Zmarłych odbywa się pod koniec października / na początku listopada i jeśli znajdziesz się w regionie w tym czasie, jest to spektakl, którego nie można przegapić. Ulice ożywają (gra słów nie jest zamierzona) żywymi kolorami, wyszukanymi dekoracjami i publicznymi pokazami emocji, aby uczcić życie zmarłej rodziny i przyjaciół.

Najlepszy czas na wizytę na półwyspie Jukatan, w tym w Cancun

Często uważany za złote dziecko Meksyku, region ten szczyci się jednymi z najlepszych warunków pogodowych, kąpielisk i starożytnych ziem, które kraj ma do zaoferowania. Cancun ma około 340 dni słonecznej pogody w roku, ale w sierpniu możesz spotkać się z huraganami i burzami tropikalnymi. Wysoki sezon trwa od połowy grudnia do kwietnia, kiedy pogoda jest najbardziej spójna z najmniejszą szansą na deszcz. Średnia temperatura w tym sezonie wynosi od 29° do 34°C, co sprawia, że jest to idealna temperatura do wylegiwania się na plaży lub spędzania dnia na zwiedzaniu cenot. Ponownie, sugeruje się, aby odwiedzić w sezonie letnim (listopad lub maj), jeśli to możliwe. Pogoda może być nieco mniej przewidywalna, ale mniejsze tłumy, tańsze zakwaterowanie i wyluzowane karaibskie wibracje z nawiązką to zrekompensują. Sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o Półwyspie Jukatan.

backpacking mexico - Yucatan Peninsula

@holidayfromwhere

Najlepszy czas na wizytę w Baja California

Baja California luźno obejmuje wszystko powyżej Zwrotnika Raka i pod pewnymi względami jest doskonałym przykładem stereotypowej pustyni. Ziemia jest sucha i jałowa, ale w przeciwieństwie do większości pustyń, Baja California jest całkowicie otoczona wodą. W związku z tym liczba atrakcji wodnych oferowanych na tym obszarze jest zdumiewająca. Od pływania z rekinami wielorybimi po surfing, spływy kajakowe, nurkowanie z rurką i wszystko pomiędzy, jest to obszar Meksyku, w którym praktycznie nie można się nudzić.

Najpopularniejszym okresem na odwiedzenie Baja California jest ponownie okres od grudnia do kwietnia. W tym czasie temperatura nadal utrzymuje się na poziomie od 25° do 30°C, oferując idealne warunki do zwiedzania. Wskazówka: od połowy stycznia do połowy marca szare wieloryby migrują do lagun, aby rodzić, więc masz gwarancję, że je zobaczysz, jeśli wybierzesz się na przejażdżkę łodzią w tym czasie.

Cabo San Lucas jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Baja California i nie bez powodu. Dzięki surowej linii brzegowej, niesamowitym plażom i atrakcjom, które zadowolą największych miłośników adrenaliny, można zrozumieć, dlaczego podróżni przybywają z każdego zakątka ziemi, aby doświadczyć tego gorącego miejsca. Dla osób dbających o budżet, najlepszym czasem na odwiedzenie Cabo San Lucas jest okres od połowy kwietnia do lipca. W tym czasie zimowe tłumy znikną, a letnie burze jeszcze nie nadeszły.

Czy potrzebujesz wizy do Meksyku?

Najlepiej jest wyprzedzić grę, jeśli chodzi o sortowanie wizy. Na szczęście wiele narodowości jest zwolnionych z obowiązku posiadania wizy podróżnej do Meksyku. Jeśli posiadasz paszport wydany przez Wielką Brytanię, USA, Australię, Nową Zelandię lub Unię Europejską (między innymi), nie będziesz musiał ubiegać się o wizę przed wyjazdem. Wystarczy wypełnić formularz imigracyjny, który będzie dostępny w samolocie lub na przejściu granicznym po przybyciu na miejsce. Zwolnienie to dotyczy wyłącznie wakacji lub podróży służbowych trwających krócej niż 180 dni. Aby dowiedzieć się, czy jesteś zwolniony, możesz sprawdzić listę.

Ponadto, jeśli nie posiadasz paszportu jednego z krajów z listy, ale masz prawo stałego pobytu lub posiadasz wizę wielokrotnego wjazdu do Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii, USA lub dowolnego kraju UE, również nie musisz ubiegać się o wizę.

Podróżowanie po Meksyku

Samotne podróżowanie po Meksyku

Pomimo tego, co można przeczytać w niektórych doniesieniach prasowych, zawsze czułem się bezpiecznie podróżując po Meksyku i nie powinieneś napotkać problemów jako samotny podróżnik. Największą przeszkodą jest bariera językowa. Podczas gdy angielski jest dość powszechnie używany, w niektórych regionach konieczne będzie mówienie przynajmniej w niewielkim stopniu po hiszpańsku. Jeśli twoje umiejętności nie sięgają tak daleko, możesz skorzystać z aplikacji do tłumaczenia, takiej jak Hostelworld’s Speak the World. Na szczęście hiszpański jest jednym z najłatwiejszych języków do nauki i jeśli masz podstawową znajomość francuskiego, włoskiego lub portugalskiego, powinieneś dość łatwo go opanować. Jedną z zalet podróżowania w pojedynkę jest to, że prawdopodobnie dość szybko doszlifujesz swoje umiejętności językowe, zdobywając dużo praktyki.

Samotne podróże kobiet po Meksyku nabierają tempa i chociaż ważne jest, aby zachować rozsądek (co dotyczy obu płci), nie ma powodu, dla którego kobiety miałyby doświadczać jakichkolwiek problemów. Zdrowy rozsądek jest kluczowy, jeśli chodzi o samotne podróżowanie jako kobieta – nie zwracaj na siebie uwagi nieodpowiednim strojem i unikaj upijania się na nieznanym terytorium. Od czasu do czasu możesz trafić na zaczepiającego kota, ale nie powinno to mieć znaczenia, jeśli unikniesz kontaktu z podejrzanym. Jeśli nie czujesz się całkowicie pewnie podróżując po Meksyku jako samotna podróżniczka, z przyjemnością dowiesz się, że Meksyk jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do poznawania nowych ludzi. Inni podróżnicy, ekspaci i przyjaźni mieszkańcy zdobią ulice, a mieszanka wieku i pochodzenia sprawi, że poczujesz się jak część mebli w mgnieniu oka. Sprawdź ten wpis na blogu, aby dowiedzieć się więcej o samotnych podróżach kobiet w Meksyku.

Wszystkie standardowe procedury bezpieczeństwa mają zastosowanie do podróżowania po Meksyku, tak jak w każdym innym miejscu na świecie. Szanuj różnice kulturowe, ufaj swojemu instynktowi, nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka i nie reklamuj swoich kosztowności. Ekstrawagancka biżuteria i najnowsza lustrzanka cyfrowa na szyi przyciągną lepkie palce jak ćmy do ognia. Bądź mądry na ulicy, a nic złego ci się nie stanie.

backpacking mexico - blue water

@emmylupin

Koszt podróży po Meksyku

Podróżowanie po Meksyku jest niezwykle przystępne cenowo i istnieje wiele opcji dotarcia z punktu A do punktu B.

Chociaż większość miast w Meksyku jest dość duża, główne ośrodki turystyczne koncentrują się w jednym obszarze, a najlepszym sposobem na znalezienie orientacji jest po prostu spacer. Najczęstszym sposobem podróżowania po Meksyku jest autobus, a zaraz za nim metro. Ceny taksówek różnią się nieznacznie w zależności od miasta, ale jeśli chcesz przejechać 5 lub więcej kilometrów od miejsca pobytu, możesz spodziewać się ceny początkowej 50-100 peso w jedną stronę. Przejazd jednym z Colectivos (współdzielonych autobusów) to dobry sposób na dotarcie do atrakcji turystycznych, które znajdują się poza miastem. Z cenami zaczynającymi się już od 20 Pesos, warto zbliżyć się do sąsiada, aby kierowca mógł zapakować wszystkich jak sardynki 😊!

Podróżowanie po Meksyku autobusem

Dla mnie podróż autobusem jest najlepszym środkiem transportu do chłonięcia kultury i doświadczania niesamowitych widoków, ale nie jest pozbawiona pułapek. Nie oczekuj, że autobusy będą kursować w podobny sposób jak Greyhound w Australii czy Flixbus w Europie! Przygotuj się na duże opóźnienia i wątpliwe standardy bezpieczeństwa i upewnij się, że zachowasz czujność, gdy poczujesz, że zbliżasz się do swojego przystanku. Lokalni kierowcy autobusów mogą potrzebować dodatkowej zachęty do naciśnięcia hamulca!

W praktyce Meksyk oferuje niedrogie i częste autobusy, które łączą miasta w całym kraju. Miasto Meksyk jest centralnym węzłem komunikacyjnym dla prawie wszystkich autobusów w kraju, skąd można dostać się do większości miejsc. Poza miastem Meksyk linie autobusowe stają się regionalne, a główne miasta w każdym regionie stają się centralnymi węzłami komunikacyjnymi. Oto krótkie zestawienie regionów i najlepszych miejsc, z których można dojechać autobusem:

Region Jukatan: Merida i Cancun to dwa główne węzły komunikacyjne

Southern Central: Oaxaca, San Cristobal i Tuxtla Gutierrez będą głównymi stacjami

Środkowewybrzeże Zatoki Perskiej: Veracruz i Xalapa to miasta łączące

Region Środkowo-Zachodni: Guadalajara jest drugim co do wielkości miastem Meksyku i obsługuje wszystkie zachodnie obszary Meksyku

Północno-zachodni Pacyfik: Mazatlan i Los Michos dostarczą Cię do wszystkich północnych regionów wybrzeża Pacyfiku

Podróżowanie po mieście Meksyk

Jak na jedno z największych miast na świecie, poruszanie się po Meksyku jest niezwykle łatwe i zaskakująco tanie.

Podróżowanie po Meksyku metrem

Trudno byłoby znaleźć tańszy system metra na świecie, który obsługuje wszystkie najpopularniejsze części miasta. Bilety na metro kosztują zaledwie 5 pesos za sztukę (około 25 centów amerykańskich) i można je kupić na wszystkich stacjach – to absolutna okazja! Mapy są łatwe do naśladowania, a wszystko jest dobrze oznakowane. Metro kursuje co 5 do 6 minut i rzadko kiedy będziesz musiał iść dłużej niż 10 lub 15 minut, aby dostać się do jakiegokolwiek ważnego miejsca z najbliższej stacji.

Podróżowanie po mieście Meksyk autobusem

Podróż autobusem w Mexico City kosztuje około 5 peso za przejazd. Przynajmniej podstawowa znajomość hiszpańskiego będzie wymagana do złapania autobusu, w przeciwnym razie możesz znaleźć się w dzielnicach, do których tak naprawdę nie próbowałeś się dostać. Może się to sprawdzić, jeśli masz czas na odkrywanie zaskakujących miejsc docelowych, ale nie jest tak idealne, jeśli musisz złapać lot 😊.

Podróżowanie taksówką po mieście Meksyk

Podróżowanie taksówką jest również dość tanią opcją i można oczekiwać, że zapłacisz około 10 pesos (50 centów amerykańskich) za 1,5 kilometra. Załaduj mapę na swój telefon, aby upewnić się, że nie zostaniesz zabrany na przejażdżkę (gra słów zamierzona).

Podróżowanie po mieście Meksyk na rowerze

Wypożyczenie roweru to kolejna opcja i niesamowity sposób na zwiedzanie miasta. Jedynym minusem jest to, że w przeciwieństwie do Kopenhagi, Meksyk nie jest najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem na świecie. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie na rowerze, miasto Meksyk może nie być miejscem, w którym powinieneś testować swoje umiejętności. Jeśli jednak ruch uliczny nie jest dla Ciebie zbyt zniechęcający, wskocz na rower i zacznij zwiedzać! Wypożyczenie roweru kosztuje około 200 peso dziennie, w zależności od tego, z kim rozmawiasz. Twój hostel może wiedzieć, gdzie uzyskać najlepsze oferty lub może nawet mieć rowery dostępne do wynajęcia.

backpacking Mexico - beach and palm trees

@emmylupin

Koszty podróży do Meksyku

Dzienne koszty podróży do Meksyku

Meksyk jest niezwykle przyjaznym dla budżetu miejscem, jeśli tylko tego chcesz. Jedzenie, napoje, alkohol, taksówki i opłaty za wstęp są bardzo przystępne dla przeciętnego podróżnika z plecakiem. Średnia cena posiłku w Mexico City wyniesie około 70-100 pesos (około 5 USD), ale jeśli chcesz tylko tacos, możesz łatwo znaleźć małe dziury w ścianie lub ulicznych sprzedawców sprzedających je za około 10 pesos za sztukę.

Peso meksykańskie przez cały 2018 rok utrzymywało się w przedziale 18-20 peso za 1 USD. W przeliczeniu na przedmioty oznacza to, że litrowa butelka wody za 10 peso kosztuje około 50-55 centów, a puszka coli za 13 peso to około 60-65 centów. Jeśli zmagasz się z matematyką, pomyśl o 20 pesos jako 1 USD, a do końca dnia powinieneś stracić tylko kilka dolarów.

Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie dostępu do pieniędzy podczas podróży po Meksyku jest użycie karty kredytowej lub debetowej w bankomacie. Wiele miejsc akceptuje karty, ale należy również pamiętać, że małe restauracje, sklepy, taksówki i opłaty za wstęp do muzeów i stanowisk archeologicznych będą prawie wyłącznie gotówkowe. Osobiście uważam, że bankomaty Santander miały najlepszą stawkę, jeśli chodzi o opłaty, pobierając 30 peso (około 1,50 USD) za transakcję, podczas gdy niektóre inne chciały nawet 90 peso za transakcję.

Jeśli chcesz wymienić pieniądze, najlepiej zrobić to przed podróżą. Może nie zapewni to najlepszego kursu wymiany, ale zaoszczędzi kłopotów po przyjeździe. Nie ma nic gorszego niż przybycie do nowego miejsca docelowego bez gotówki! Po przybyciu do miejsca docelowego najlepszą opcją jest wymiana pieniędzy w Casa de Cambio, a nie w banku: kolejki są zazwyczaj krótsze i zwykle pozostają otwarte dłużej.

Średnie ceny popularnych przedmiotów to:

1 litr wody: 10 pesos / 50 centów USD / 40 p GBP / 45 centów EUR

1 piwo w sklepie: 20 pesos / 1 USD / 80 p GBP / 90 centów EUR

Standardowy posiłek: 60-120 pesos / 3 USD – 6,20 USD / 2,40 GBP – 4,80 GBP / 2,70 EUR – 5,40 EUR

Street Tacos: 10-20 pesos za sztukę / 50 centów – 1 USD / 40 p – 80 p GBP / 45 -90 centów EUR

Puszka coli w restauracji: 15-20 pesos / 80 centów – 1 USD / 60 p – 80 p GBP / 70 – 90 centów EUR

Shot mezcalu w Oaxaca: 70 – 120 pesos (za wyszukane rzeczy) / 3,60 USD – 6,20 USD / 2,80 GBP – 4,70 GBP / 3,15 EUR – 5,40 EUR

Waluta w Meksyku

W Meksyku obowiązuje peso meksykańskie. Chociaż niektóre bardziej turystyczne kurorty i restauracje mogą akceptować dolary amerykańskie, jest wysoce prawdopodobne, że zapłacisz więcej, niż gdybyś zapłacił peso. Kurs wymiany w 2018 roku wynosi od 18 do 20 peso za 1 USD / 80 GBP / .90 EUR.

Gdzie się zatrzymać w Meksyku

Gdzie się zatrzymać w mieście Meksyk

Z ponad 40 hostelami wymienionymi dla Mexico City na samym Hostelworld, rzuciłbym wyzwanie każdemu, kto twierdzi, że nie jest łatwo odkrywać to miejsce z ograniczonym budżetem. Ceny różnią się w zależności od sezonu, ale z pokojami wieloosobowymi już od 10 USD za noc, zawsze powinno być gdzieś przyjazne dla turystów, aby odpocząć zmęczoną głowę. Mexico City to bardzo modne, artystyczne miasto, co często znajduje odzwierciedlenie w miejscach noclegowych. Oto kilka wybranych hosteli w kluczowych lokalizacjach w mieście:

Selina Mexico City Downtown

Położony bardzo blisko dwóch przystanków metrai zaledwie kilka kroków od Palacio de Bellas Artes, hostel ten znajduje się w doskonałej lokalizacji. Mieszczący się w okazałym budynku z tętniącym życiem barem, piękną restauracją i przestronną częścią wspólną, nie będziesz chciał przegapić tej społecznościowej atmosfery. Łazienki są czyste, a 24-godzinna ochrona jest bardzo rygorystyczna, więc upewnij się, że zawsze masz przy sobie opaskę na rękę. Ceny akademików zaczynają się od 10 USD za noc.

backpacking mexico - Selina Mexico City Downtown

Casa Pepe

Z oceną 9,7* na Hostelworld, trudno się pomylić z tym hostelem. Lokalizacja jest niesamowita, w odległości spaceru od wielu muzeów i mnóstwa wspaniałych zabytków. Jedynym niewielkim minusem jest to, że akademiki zaczynają się od 21 USD, ale jeśli jesteś skłonny wyłożyć gotówkę, to nie przegapiłbym tego miejsca.

Massiosare El Hostel

Mieszczący się w penthousie zabytkowego budynku w centrum miasta, jest kolejnym bardzo dobrze ocenianym hostelem. Po ponad 750 recenzjach utrzymuje ocenę 9,2*, więc najwyraźniej robią coś dobrze! Do dyspozycji gości jest niesamowity taras z widokiem na miasto, a wszystko, czego będziesz potrzebować podczas pobytu, znajduje się w odległości spaceru. Pokoje wieloosobowe zaczynają się od 10 USD, więc jest to niesamowity wybór dla osób z ograniczonym budżetem.

Gdzie się zatrzymać w Cancun

Selina Cancun Downtown

Jeśli zatrzymałeś się w hostelu Selina w Mexico City i pokochałeś go, są szanse, że pokochasz także ten! Klimat jest podobny w konfiguracji i organizacji, ale będąc w Cancun możesz być pewien, że jest tu trochę więcej plażowej / imprezowej atmosfery. Podstawowe akademiki zaczynają się od 11 USD, pozostawiając trochę dodatkowego miejsca na budżet koktajlowy.

Hostel Agavero

Motto tego hostelu brzmi “Od Siesty do Fiesty”, co dało mi pewność, że dokonałem właściwego wyboru, zanim jeszcze postawiłem stopę w budynku. Wyposażony w basen, bar i piękny teren zewnętrzny, jest to idealne miejsce na relaks w ciągu dnia i przygotowanie się na noce. Podstawowe mieszane akademiki zaczynają się od 13 USD za noc.

backpacking mexico - Agavero Hostel

Senor Frogs

Pokoje w tym hostelu są gdzieś pomiędzy popkulturą a rustykalną drewnianą chatką na plaży, dzięki czemu są wizualnie oszałamiające od samego początku. Widoki z niektórych akademików na zatokę dodają zupełnie nowy poziom wizualnego wpływu na pobyt. Atmosfera tutaj jest niesamowita, a wspólne obszary są dobrze wystylizowane i super zabawne. Ceny akademików zaczynają się od 16 USD, ale wszystko jest zupełnie nowe i całkowicie tego warte.

backpacking mexico - hostel coco

Hostel Coco

Był to najbardziej przyjazny dla budżetu hostel z całej grupy. Oferuje przyjemny pobyt w 6-osobowym wspólnym akademiku od 6,80 USD w porze deszczowej, co wzrasta do około 10 USD w szczycie sezonu. Darmowe Wi-Fi i śniadanie są wliczone w cenę.

Plan podróży po Meksyku

Byłem w Meksyku kilka razy, ale w tym roku spędziłem tam 6 miesięcy, aby naprawdę poznać to miejsce – zaczynając od Tijuany w Baja California i wyjeżdżając przez granicę do Gwatemali. Po wyjeździe szybko zdałem sobie sprawę, że 6 miesięcy to za mało i wróciłem kilka tygodni później. Całkowicie zakochałem się w tym kraju, ludziach, kulturze, historii i krajobrazie. To, co uważałem za przeszkody przed rozpoczęciem mojej podróży (długie przejazdy autobusem, brak płynności w języku, wskaźnik przestępczości), stało się błahymi szczegółami. Od plaż, przez góry, po wodospady, cenoty i świątynie, szczerze mówiąc myślę, że można tu spędzić rok lub dwa, a i tak nie zobaczyć wszystkiego. Poniższe trasy pomogą ci zacząć od zaznaczenia miejsc, które musisz odwiedzić. Należy jednak pamiętać, że nie jest to wyczerpująca lista!

Plan podróży do Meksyku na 2 tygodnie

Dni 1-4: Miasto Meksyk

Miasto Meksyk jest niezwykle urokliwe i całkiem możliwe, że stanie się jednym z twoich ulubionych miast na całym świecie. Lista możliwości jest tu niemal nieskończona: jedzenie, sztuka, kultura, muzea i katedry są na poziomie, który wprawi Cię w zdumienie.

W zależności od tego, kiedy przylecisz, udaj się prosto do hostelu, a następnie jak najszybciej ruszaj na ulice. Jeśli zatrzymasz się w jednym z hosteli wymienionych powyżej, będziesz blisko Palicio de Bellas Artes, który jest wart spaceru. 5 przecznic na wschód od niego znajduje się Catedral Metropolitana, która jest największą katedrą w obu Amerykach.

backpacking mexico - Catedral Metropolitana

@holidayfromwhere

Następnego dnia będziesz chciał udać się do Muzeum Fridy Kahlo. Uwaga – będziesz chciał kupić bilety online i dostać się tam tak wcześnie, jak to możliwe. Miałem bilet z wyprzedzeniem, a i tak spędziłem około 20 minut czekając w kolejce. Kolejka po bilety przy wejściu nie wydawała się w ogóle poruszać! Twój hostel powinien być w stanie pomóc z biletami i transportem, a możesz wziąć taksówkę z kilkoma innymi osobami za około 20-30 peso za osobę.

Następnie udaj się z powrotem do miasta i wybierz się na spacer po centrum. Szczególnie podobało mi się Museo Nacional, ale ponieważ jest tam tak wiele muzeów, najlepiej po przyjeździe poszukać ważnych wystaw, które mogą Cię zainteresować.

Wieczorne plany – wybierz się na pokaz Lucha Libre! Występy odbywają się w każdy wtorek i sobotę wieczorem i choć na początku może to brzmieć tandetnie, jest to niesamowicie zabawny sposób na spędzenie nocy. Tłum jest energiczny, a ty wybierasz stronę, której chcesz kibicować, co sprawi, że poczujesz się natychmiast zaangażowany. Kostiumy, światła i akrobacje są zdumiewające i nawet jeśli nie jest to prawdziwa walka (przykro mi to mówić), przeciwnicy wciąż latają w powietrzu kilka metrów na raz i obracają się / obracają swoją drogę do zwycięstwa.

Następnego ranka udaj się do piramid Tiotihucan, które znajdują się 40 kilometrów na północ od miasta. Ponownie, Twój hostel powinien być w stanie pomóc Ci zorganizować transport. Piramidy te znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a spacerując aleją zmarłych i wspinając się na piramidy słońca i księżyca zrozumiesz dlaczego. Po powrocie do miasta po południu powinieneś mieć czas na kilka godzin w Muzeum Antropologii. Jest ono ogromne i z łatwością można tu spędzić cały dzień lub dwa. Opuścisz je z niesamowitym przeglądem historii i kultury różnych regionów i epok w całej historii Meksyku. Nie można tego przegapić!

backpacking mexico - Tiotihucan Pyramids

@holidayfromwhere

Dzień 5: Nevado De Toluca

Nevado De Toluca to niesamowity stratowulkan i jezioro kraterowe położone około godziny drogi od Mexico City. Znajduje się on na wysokości około 4500 metrów, więc miejmy nadzieję, że po kilku dniach spędzonych w Mexico City będziesz już nieco zaaklimatyzowany. Jest to niesamowicie piękna i stosunkowo łatwa wędrówka do krawędzi jeziora i wokół pewnej części krateru.

Dotarcie tam nie może być łatwiejsze. Będziesz chciał wyjechać wcześnie i będziesz musiał wsiąść do autobusu z dworca autobusowego Central Del Norte za około 80 peso. Autobusy odjeżdżają co godzinę lub nawet nieco częściej. Stamtąd możesz wziąć taksówkę lub inny autobus, który będzie kosztował mniej niż 40 peso. Autobus zawiezie Cię do bazy, a następnie będziesz musiał wziąć furgonetkę za około 50 Pesos. Po dotarciu na miejsce wystarczy krótka wędrówka do kraterów wulkanu.

Sugerowałbym, aby po wizycie wrócić do Mexico City i wsiąść w nocny autobus (aby zaoszczędzić na noclegu) do Oaxaca. Autobusy odjeżdżają z meksykańskiego terminalu TAPO i kosztują od 400 do 800 pesos w zależności od klasy biletu.

backpacking mexico - Nevado De Toluca

@holidayfromwhere

Dzień 6: Hierve el Agua

Po przyjeździe do Oaxaca możesz spędzić dzień na zwiedzaniu miasta LUB (i to byłby mój wybór) możesz wsiąść do innego autobusu lub colectivo do Hierve el Agua. To jest jak basen bez krawędzi z innej planety. Naturalne formacje skalne zostały utworzone przez wodę wypływającą z basenów nasyconych wapniem, a efekt końcowy jest oszałamiający.

backpacking mexcio - Hierve el Agua - infinity pool

@holidayfromwhere

Dni 7-9: Chiapas

Chiapas to niesamowity region, który jest cichy i mniej odkryty niż wszystko inne na tej trasie. Tutejsze wodospady nie przypominały niczego, co kiedykolwiek widziałem. Były na tak wielką skalę i tak nieodkryte – byłem całkowicie zdumiony.

Pierwszym wodospadem, który odwiedziłem, był El Aguacero. Jest to piękna wędrówka przez gęsty las deszczowy, w dół 750 schodów, a następnie wzdłuż rzeki, aż dotrzesz do wodospadów. Jest to seria wodospadów z małymi jaskiniami za nimi i bujnym lasem deszczowym dookoła.

backpacking Mexico - El Aguacero waterfall

@holidayfromwhere

Drugim wodospadem (który koniecznie trzeba odwiedzić) jest Cascada El Chiflon. Jest to seria wodospadów, które ciągną się przez ponad kilometr. Woda jest jedną z najbardziej niebieskich, jakie można sobie wyobrazić, a wszędzie znajdują się skamieniałe skały! To kolejny spacer przez las deszczowy, po serii schodów, zanim w końcu wyjdziesz na Velo de Novia. Jest tak ogromny, że na początku nie można naprawdę pojąć, skąd bierze się cała woda. Podczas spaceru w dół na pewno będziesz chciał zanurzyć się w niesamowicie zachęcającej niebieskiej wodzie i spróbować zrobić kilka zdjęć. Jeśli masz czas, warto również wybrać się na spacer (a raczej wspinaczkę) po ruinach Palenque.

backpacking mexico -Cascada El Chiflon - waterfall

@holidayfromwhere

Dni 10-14: Jukatan

Istnieją dwie opcje dotarcia na Jukatan z Chiapas. Jeśli lecisz samolotem, bezpośredni lot z Tuxtla Gutierrez do Cancun zajmie mniej niż 2 godziny. W zależności od pory roku loty kosztują zaledwie 100-150 USD, co jest zdecydowanie najbardziej efektywnym czasowo wyborem. Inną opcją jest autobus, który zajmie około 17 lub 18 godzin, ale będzie kosztował tylko 25-50 USD w zależności od klasy autobusu. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że stracisz prawie cały dzień podróży z tą opcją – czas, który można lepiej spędzić leżąc na plaży w Cancun!

Możesz spędzić kilka ostatnich dni tutaj, relaksując się na plażach wokół Cancun, przeglądając targi, popijając margarity i ciesząc się nocnym życiem, lub możesz spróbować spakować jeszcze kilka rzeczy przed powrotem do domu. Osobiście uważam, że dobre połączenie jest tutaj ważne – uzupełnij opaleniznę, a następnie zacznij odkrywać. Wzdłuż plaży znajdują się starożytne świątynie, a ty powinieneś udać się do słynnej Playa del Carmen, gdzie możesz spędzić kolejny dzień ciesząc się dobrym życiem lub spacerując po La Quinta Avenida. Jest to również główne miejsce imprez w nocy.

Następnego dnia udałbym się do Tulum, ponieważ żadna podróż do Meksyku nie jest kompletna bez odwiedzenia przynajmniej jednego Cenote, prawda? Zacznij od wizyty w ruinach Tulum, gdy dzień jest jeszcze chłodny, a następnie udaj się do niektórych cenot po południu. Istnieją dziesiątki różnych cenot i nie zaszkodzi trochę poszukać informacji na temat tego, którą z nich odwiedzić. Sugerowałbym jednak Cenote Dos Ojos, Cenote the Pit i Cenote Pet Cemetery, by wymienić tylko kilka.

I to, niestety, prowadzi do końca dwóch tygodni. Wróć do Cancun i przygotuj się na lot do domu. Nigdy nie opuścisz Meksyku z poczuciem, że widziałeś wszystko, ale będziesz mógł podzielić się niesamowitymi wspomnieniami, które stworzyłeś w ciągu nieco ponad dwóch tygodni.

backpacking mexico - The Yucatan

@holidayfromwhere

Plan podróży do Meksyku 4 tygodnie

4 tygodnie to świetny czas na zwiedzanie Meksyku i pozwoli ci zobaczyć całkiem sporo tego ogromnego, pięknego kraju.

Dni 1-4: Miasto Meksyk

Podobnie jak w przypadku dwutygodniowego planu podróży, nadal sugerowałbym te same 4 dni i rzeczy do zrobienia, więc wróć do dwutygodniowego przewodnika!

Dni 5-7: Grutas Tolontongo i Las Pozas

Te dwa miejsca są bardziej na uboczu, ale jeśli zdecydujesz się na podróż, zostaniesz sowicie wynagrodzony niesamowitymi wodospadami, oszałamiającymi gorącymi źródłami i niesamowitymi strukturami zbudowanymi w lesie deszczowym.

Ponieważ miejsca te nie znajdują się na typowym szlaku turystycznym, sugerowałbym wynajęcie samochodu na 3 lub 4 dni i pojechanie tam z kilkoma przyjaciółmi lub osobami poznanymi w hostelu w Mexico City.

backpacking mexico - renting a car

@holidayfromwhere

Zacznij od Tolontongo, ponieważ jest to najbliższe miejsce do Mexico City, około 5 godzin jazdy w zależności od natężenia ruchu i tego, ile się zatrzymasz. Będziesz chciał dotrzeć tam wcześnie, ponieważ miejsce to jest nadal bardzo popularne wśród meksykańskiej turystyki i jest również dość popularne wśród miejscowej ludności.

Przyjechaliśmy zaraz po otwarciu i mieliśmy go dla siebie przez około godzinę, zanim ludzie zaczęli napływać. Same baseny są jak baseny nieskończoności wbudowane w zbocze góry, z widokiem na niesamowitą dolinę z naturalną gorącą wodą. Będziesz chciał podejść do grutas (jaskini) i spojrzeć za ogromny wodospad. Rzeka wypływająca z wodospadu ma niesamowity niebieski kolor i nie sposób nie chcieć w niej popływać.

Jest tu ogromna liczba miejsc do pływania i niesamowitych rzeczy do zobaczenia, więc sugerowałbym spędzenie tu większości dnia, w przeciwnym razie ryzykujesz przegapienie czegoś, co zobaczysz później na zdjęciach.

Następnie będziesz chciał udać się do Las Pozas. Wybierz drogę na mapach Google na zachód. Możesz ulec pokusie, aby pojechać inną drogą, ponieważ odległość wygląda na krótszą na mapie, ale zaufaj mi – popełniliśmy ten błąd i zamieniliśmy 6-7-godzinną podróż w 14-godzinną (wraz z przerażającymi koszmarnymi polnymi ścieżkami). Później będziesz sobie dziękować.

Las Pozas to surrealistyczna seria struktur zbudowanych w środku lasu deszczowego, w regionie San Louis Potosi. Wijąc się przez wodospady i baseny, będziesz w ciągłym zachwycie. Jest to kolejna całodniowa atrakcja, więc skorzystaj z okazji i dotrzyj tam pierwszy, aby mieć ją dla siebie przez co najmniej godzinę.

backpacking mexico - rainforest

@holidayfromwhere

Jeśli masz wolne popołudnie, jest miejsce o nazwie Puente De Dios, które jest pięknym wodospadem z wieloma miejscami do pływania, które również jest warte krótkiej przejażdżki.

Dzień 8: Nevado De Toluca

Po powrocie do Mexico City wybrałbym się do Nevado De Toluca na dzień niesamowitych wędrówek przez jeziora kraterowe i wulkan. Zobacz dwutygodniowy plan podróży, aby uzyskać więcej wskazówek!

Dzień 9-10: Iztaccihutal

To kolejna wycieczka na wulkan, która znajduje się w drodze do Puebli. Po odwiedzeniu Nevado de Toluca powinieneś być zaaklimatyzowany, a dotarcie tam jest dość proste. Będziesz chciał wsiąść w autobus z dworca autobusowego TAPO w Mexico City do Amecameca, który odjeżdża co 15 minut od 4 po południu. Stamtąd można wziąć taksówkę (około 300 peso) lub colectivo (co jest znacznie tańsze) do Paso de Cortez. Ta wędrówka jest dość wymagająca, ale niezwykle satysfakcjonująca i nawet jeśli dojdziesz do schroniska w około 2/3 punktu, będziesz miał niesamowicie wartościowe widoki na wciąż aktywny wulkan Popocatepetl.

backpacking mexico - Popocatepetl

@holidayfromwhere

Dzień 11-12: Puebla

Puebla ma niezwykle piękne stare miasto, wypełnione jednymi z najlepszych zabytków architektury w całym Meksyku. Iglesia de la Compañía de Jesús, Casa del Alfenique i wyłożona kafelkami Talavera Casa de los Muñecos to obowiązkowe punkty zwiedzania. Biblioteca Palafoxiana i katedra są nieco bardziej tradycyjne, ale nadal imponujące i warte poświęcenia czasu na zwiedzanie.

Puebla jest również wypełniona niesamowitą ilością uroczych restauracji i kawiarni. Murale ciągną się wzdłuż ulic i wszędzie są sklepy z antykami, więc nigdy nie zabraknie ci rzeczy do zrobienia.

Dzień 13-15: Acapulco

Po Puebla wsiądź do autobusu do Acapulco i ciesz się kilkoma dniami na plaży. Acapulco jest znane na całym świecie nie bez powodu. Plaże są przepiękne, nurkowanie z rurką jest niesamowite, a żółwie morskie można wypuszczać na wolność… prawdziwe cele życiowe! Odwiedź mural Diego, a jeśli masz na to ochotę, jest wiele klifów, z których możesz skoczyć do oceanu. Co więcej, Acapulco słynie z życia nocnego, więc jeśli masz ochotę na boogie, to jest to idealne miejsce, aby to zrobić!

backpacking mexico - Acapulco

@holidayfromwhere

Dni 17-19: Puerto Escondido

Następnym miejscem, które powinieneś odwiedzić, jest Puerto Escondido – tylko kilka godzin autobusem na południe od Acapulco. To miasto kręci się wokół surfingu, więc jeśli lubisz łapać fale, będziesz się świetnie bawić. Jeśli jeszcze nie lubisz surfować, ale chcesz to zrobić, jest tu wiele niesamowitych miejsc do nauki. Na głównej ulicy można znaleźć co najmniej kilkanaście miejsc, które oferują lekcje surfingu z wypożyczalnią desek.

Ponieważ spot ten jest domem dla jednej z najsłynniejszych fal na świecie, turystyka jest tu silna, ale są to głównie surferzy i hipisi. Miasto ma niesamowity, wyluzowany klimat ze wspaniałym życiem nocnym i mnóstwem zdrowych, ekologicznych, wegańskich i bezglutenowych miejsc do wyboru na lunch i kolację. Jeśli trafisz na odpowiednią porę roku, możesz mieć szczęście i zobaczyć jednych z najlepszych surferów na świecie.

Dzień 20-21: Oaxaca

Po kilku dniach spędzonych na plaży nadszedł czas, aby wrócić w góry i trochę ochłonąć. Autobusy z Puerto Escondido do Oaxaca kursują często, a podróż nie jest zbyt długa (około 7-8 godzin). Stamtąd możesz zobaczyć, co robić w dwutygodniowym planie podróży.

Dzień 22-24: Chiapas

Ponownie, podążałbym tą samą trasą, co powyżej, z Oaxaca do Chiapas, a następnie do Cancun.

Dzień 25-28: Jukatan i Cancun

Masz kilka opcji na spędzenie ostatnich 4 lub 5 dni podróży. Możesz spędzić czas w okolicach Cancun lub zwiedzić trochę Jukatanu. Omówiłem niektóre cenoty i kilka innych rzeczy w powyższym 2-tygodniowym planie podróży, ale w tym przypadku skupię się bardziej na Cancun.

Cancun jest niezwykle popularne nie bez powodu. Życie nocne, zakupy, plaże – wszystko to sprawia, że jest to niesamowite miejsce, ale to rzeczy takie jak Chichen Itza sprawiają, że miejsce to jest tak niewiarygodnie wyjątkowe.

Chichen Itza to duże stanowisko archeologiczne Majów, które jest prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym zabytkiem Jukatanu. Jest to zarówno miejsce światowego dziedzictwa UNESCO, jak i jeden z nowych 7 cudów świata.

Koniecznie popływaj w podwodnym muzeum, które znajduje się między Cancun i Isla Mujeres. Znajduje się tam ponad 500 rzeźb wykonanych przez 6 różnych artystów i zostało zaprojektowane, aby pomóc stymulować wzrost koralowców i uzupełniać siedliska dla tropikalnego życia morskiego.

Zaledwie 20 minut promem od Cancun znajduje się Isla Mujeres (Wyspa Kobiet). Wyspa jest spokojną, relaksującą alternatywą dla szalonego nocnego życia Cancun – świetne miejsce na relaks na cały dzień i zmycie kaca. Występuje tu ogromna liczba żółwi morskich, więc warto zabrać ze sobą fajki do nurkowania. Warto również odwiedzić Punta Sur i starożytną świątynię ku czci bogini księżyca Majów.

Upewnij się, że zostawisz trochę czasu w swoim harmonogramie, aby odwiedzić cenoty – krótka lista godnych uwagi miejsc to Ruiny El Ray, Isla Contoy i Playa del Carmen.

backpacking mexico - cenotes

@holidayfromwhere

Jeśli to możliwe, spróbuj wylecieć z Cancun, aby zaoszczędzić sobie pół dnia podróży z powrotem do Mexico City.

Plan podróży do Meksyku na 10 dni

10 dni to idealny czas na poznanie danego miejsca, ale może też sprawić, że będziesz chciał więcej od nowego stylu życia! Ta lista sprawi, że będziesz podekscytowany podróżą wypełnioną muzeami, restauracjami, plażami i dzikim życiem nocnym.

Dni 1-5: Miasto Meksyk

Większość zaleceń dotyczących miasta Meksyk została omówiona powyżej w 2-tygodniowym planie podróży, ale oto kilka innych rzeczy, które warto sprawdzić, gdy masz dodatkowy dzień.

Palacio Nacional słynie z muralu Diego Rivery “Historia Meksyku”, który przedstawia historię narodu od Azteków po podbój, rewolucję i rozwój przemysłu. Jest ogromny i można poświęcić wiele godzin na studiowanie każdej sekcji. Jest to również fantastyczny (i darmowy!) sposób na poznanie historii Meksyku poprzez sztukę.

Templo Mayor znajduje się w samym sercu historycznej dzielnicy. Pierwotnie była to starożytna świątynia Azteków, która została zniszczona przez Hiszpanów w celu budowy katedry. Warto to sprawdzić!

Gran Hotel Ciudad de Mexico to absolutnie oszałamiający budynek z zabytkowymi windami, pięknymi zakrzywionymi schodami i niesamowicie okazałym sufitem. Jeśli interesujesz się sztuką współczesną, to Museo Jumex znajdujące się w samym sercu dzielnicy Polanco jest dla Ciebie.

Dni 6-10: Cancun, Jukatan

Obszary te zostały dość dobrze omówione w dwóch ostatnich planach podróży. Najważniejszą decyzją jest ustalenie, czy chcesz, aby Twoje doświadczenie było zdominowane przez niesamowite plaże, oszałamiającą przyrodę i starożytną historię, czy też chcesz imprezować i popijać margarity przez cały dzień. Jeśli uda ci się zrobić jedno i drugie, to chwała ci za to!

Meksykańskie jedzenie

Tradycyjne meksykańskie potrawy

Meksyk ma tak dużą liczbę tradycyjnych potraw, że jeśli wpiszesz “10 najlepszych meksykańskich potraw” w Google, jest mało prawdopodobne, abyś znalazł jedną listę, która zawiera wszystkie te same potrawy. Inną niesamowitą rzeczą jest to, że ze względu na różne klimaty i wysokości w całym Meksyku, jedzenie staje się regionalne. Jednego dnia możesz popijać kokosy i jeść mango, a następnego dnia może to być ryż, fasola i carne asada. To raj dla smakoszy!

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co lubisz, a czego unikać, jest odwiedzenie jak największej liczby meksykańskich sprzedawców ulicznych. Spróbujesz ogromnej gamy tradycyjnych potraw i w końcu dowiesz się, czy bardziej skłaniasz się ku gorditas czy sopes (dla mnie to gorditas na całego!).

Jeśli masz ograniczenia dietetyczne, masz szczęście w Meksyku. Jedzenie wegetariańskie jest bardzo łatwe do zdobycia, z ryżem, fasolą i kukurydzą jako głównymi składnikami meksykańskiej diety. Prawie wszędzie można też dostać świeże owoce i warzywa. Weganizm jest nieco trudniejszy, ponieważ wciąż brakuje zrozumienia, że ryba to mięso lub że masło to produkt mleczny. Jest to jednak całkowicie możliwe, zwłaszcza w miastach, ponieważ istnieje wiele wegańskich i wegetariańskich restauracji. Jeśli nie masz glutenu, zwykle będziesz w stanie wybrać tortille kukurydziane zamiast zwykłych – więc nie musisz przegapić!

Gorditas

Gorditas znajdują się na szczycie mojej listy pysznych tradycyjnych potraw. Jest to ciasto wykonane z ciasta kukurydzianego i pieczone lub smażone w zależności od regionu. Jest nadziewane serem, mięsem lub fasolą (między innymi) i jest bardzo smaczne. Zastrzeżenie – jeśli natkniesz się na te smażone, prawdopodobnie będziesz chciał zdobyć więcej niż jedną sztukę!

Tamales

Tamales są niesamowite dla kubków smakowych: wykonane z ciasta, owinięte w łuskę kukurydzy lub liście bananowca i gotowane na parze. Wypełnione są mięsem lub serem, chili i owocami lub warzywami. Najlepszą rzeczą jest to, że jeśli nie wracasz do tego samego miejsca, będziesz doświadczać nowych smaków za każdym razem, gdy ugryziesz świeży.

Carne Asada

Carne Asada to dosłownie grillowane mięso, smażone do pewnego stopnia, aby nadać mu idealny, zwęglony smak. Przed grillowaniem jest zazwyczaj marynowane solą, pieprzem, czosnkiem i limonką. Jeśli kochasz mięso, musisz spróbować!

Barbacoa

Jadąc przez Meksyk, wszędzie zobaczysz znaki “Barbacoa”. Najczęściej jest to jagnięcina, która jest powoli gotowana na otwartym ogniu. Zazwyczaj mięso ma mocny smak i jest zazwyczaj uzupełniane cebulą i kolendrą. Jeśli jesteś mięsożercą, to z pewnością warto się zatrzymać.

Słodkie przysmaki

Jeśli masz ochotę na słodycze, to panadarias (piekarnie) będą dla Ciebie zbawieniem. Chociaż nie są one historycznie tradycyjne (wypieki zostały wprowadzone przez Hiszpanów do miejscowej ludności meksykańskiej), stały się główną podstawą, jeśli chodzi o słodycze.

Churros będą częstym widokiem podczas podróży po Meksyku. Są to długie kawałki ciasta w kształcie gwiazdy, smażone w głębokim tłuszczu i pokryte cynamonem i cukrem.

Conchas to słodkie bułeczki tradycyjnie pokryte skórką z ciasteczek i aromatyzowane czekoladą lub wanilią. Te smaczne małe bułeczki są również najpopularniejszym słodkim pieczywem w Meksyku.

Pączki i muffinki to dwie rzeczy, które można zobaczyć nieustannie, a za około 5-10 Pesos za sztukę bardzo trudno przejść obok nich obojętnie.

Jedzenie w Meksyku jest traktowane dość poważnie i jest tak samo różnorodne, jak smaczne. Jeśli nie wiesz, co to jest i nie jesteś wybredny, to najlepszą rzeczą do zrobienia jest po prostu zanurzenie się!

Meksykańskie drinki

Jeśli przeczytałeś cały ten przewodnik z plecakiem, aby dotrzeć do tego punktu, to fair play – zrobiłbym to samo! Oto lista, która obejmuje zakres i ceny tradycyjnych meksykańskich napojów.

Tequila

Niewątpliwie najbardziej kultowy meksykański napój. Chociaż tequila jest w rzeczywistości rodzajem mezcalu, ma swoją własną reputację i nie zawsze z właściwych powodów! Jestem pewien, że nie jestem jedyną osobą, która przynajmniej raz obudziła się mówiąc “NIGDY więcej nie wypiję tequili!”. Jednak podróż do tego kraju bez przynajmniej jednego kieliszka tequili nie byłaby kompletna. Jeśli naprawdę lubisz tequilę, sugeruję wycieczkę do miasta, z którego pochodzi Tequila, które znajduje się zaledwie 65 km na północny zachód od Guadalajary. Strzały tequili w Meksyku wahają się od około 50 pesos do 120 za wyszukane rzeczy. (2,50-6 USD)

Margarity

Czy naprawdę byłeś w Meksyku, jeśli nie piłeś margarity? Te super orzeźwiające koktajle to idealny sposób na zakończenie dnia w meksykańskim upale. Smak będzie się nieznacznie różnić w zależności od baru, więc nie pozwól sobie na spróbowanie tylko jednego 😉.

Sangria

Sangria to tradycyjnie połączenie czerwonego wina, brandy, posiekanych owoców i pewnego rodzaju słodzika. Nie jest tak popularna jak tequila czy margarita, ale nadal jest warta spróbowania, jeśli zobaczysz ją gdzieś w menu.

Piwo

Corona i Tecate to dwa piwa, które początkowo przychodzą na myśl, gdy myślimy o meksykańskim piwie, ale podróżując od regionu do regionu można zauważyć, że Meksyk ma dość silną kulturę piwną. Podobnie jak na Zachodzie, większość przyzwoitych miast i regionów ma własne piwo. Wystarczy zapytać barmana, czy mają coś lokalnego, a możesz być mile zaskoczony.

backpacking mexico - beach

@emmylupin

Kultura meksykańska

Meksykanie to jedni z najmilszych i najbardziej przyjaznych ludzi, jakich można kiedykolwiek spotkać. Są zapraszający i gościnni i natychmiast sprawią, że poczujesz się częścią ich dalszej rodziny. Spotkaliśmy jednego mężczyznę z małej wioski, który zaprosił nas na przyjęcie urodzinowe swojego dziadka. Spędziliśmy kolejne dwa dni w małej wiosce, spędzając czas z mieszkańcami, a następnie spędziliśmy czas z innymi członkami ich rodzin w Puebla i Mexico City. Za każdym razem, gdy spotykaliśmy nowego członka rodziny, byliśmy witani tak, jakbyśmy znali ich od 10 lat!

Niestety, w Meksyku pojawiły się problemy z kartelem, co doprowadziło do tego, że niektórzy podróżnicy są bardziej nieufni wobec miejscowych niż powinni. Najlepszą radą, jaką mogę dać, jest jak największa interakcja z mieszkańcami, ćwiczenie hiszpańskiego i bycie otwartym na to, by pokazali ci swoją stronę Meksyku.

Język w Meksyku

Podczas gdy hiszpański jest oficjalnym językiem Meksyku, oficjalnie mówi się tam 68 językami – z czego 63 to języki rdzenne. Drugim głównym językiem jest Nahuatl, którym posługuje się ponad 1,3 miliona osób. Ta statystyka mnie zaskoczyła, ponieważ nie jest to język, o którym słyszy się bardzo często, a ludzie wyobrażają sobie, że Meksyk jest krajem ściśle hiszpańskojęzycznym. Inne główne języki to Yucatec Maya i Mixtec, którymi łącznie posługuje się kolejne 1,3 miliona osób.

Chociaż w Meksyku jest sporo osób mówiących po angielsku (zwłaszcza wśród młodszej populacji), znajomość podstaw języków urzędowych sprawi, że pobyt będzie o wiele przyjemniejszy.

Religia w Meksyku

Meksyk ma drugą co do wielkości liczbę chrześcijan na świecie i jest głównie katolicki. Znaczna część meksykańskiej kultury obraca się wokół kościoła i religii, więc nie jest zaskakujące, że wszędzie znajdziesz niesamowite kościoły i katedry. Nie będziesz w stanie przegapić skomplikowanej architektury i niesamowitych dzieł sztuki religijnej na każdym rogu.

Bardziej tradycyjna religia Nahua, która była formalnie praktykowana w Meksyku, była niezwykle złożoną religią, a wyznawcy mieli głębokie zrozumienie astronomii i matematyki.

Meksykańskie święta i tradycje

Meksykanie uwielbiają świętować: niezależnie od tego, czy są to urodziny, wydarzenie religijne czy święto państwowe, nie jest trudno rozpocząć fiestę na prawie każdą okazję! Oto kilka najważniejszych świąt i tradycji, które są hucznie obchodzone w całym kraju.

Dzień Zmarłych

Z nazwą taką jak “Dzień Zmarłych” trudno jest nie zapamiętać tego święta. Ale, jak w przypadku większości rzeczy, trzeba je zobaczyć, aby naprawdę je zrozumieć. Tradycja ta jest zakorzeniona zarówno w rodzimych, jak i katolickich korzeniach i celebruje dusze zmarłych przodków. Uroczyste ceremonie i tańce odbywają się w całym kraju, specjalne potrawy wracają do menu, a domy są wypełnione kapliczkami ku czci zmarłych krewnych. Jeśli chcesz doświadczyć tego festiwalu w jego najwspanialszej formie, to w Oaxaca odbywają się jedne z najbardziej rozbudowanych obchodów w kraju.

Dzień Niepodległości

Obchody niepodległości stały się głównym świętem państwowym w Meksyku. Dla Meksykanów dzień ten przypada na 16 września. Aby znaleźć obchody, wyjdź na ulicę, a impreza sama Cię znajdzie! Meksykańskie flagi pokrywają ulice, a muzyka rozbrzmiewa ze wszystkich alei.

Pinaty

To jedna z meksykańskich tradycji, którą chyba każdy może poprzeć! Nie każdego dnia jesteś nagradzany za zniszczenie czegoś toną cukierków. Większość fiest w Meksyku wiąże się z pinatą i jest obecnie uważana za kamień węgielny meksykańskiej kultury.

Czy podróż do Meksyku jest bezpieczna?

Chociaż prawdą jest, że Meksyk miał w przeszłości problemy z kartelami, kwestie te prawie nigdy nie przeniosły się na turystykę. Podobnie jak w przypadku większości miejsc na świecie, możliwe jest napotkanie kradzieży kieszonkowych lub drobnych kradzieży, ale często jest to spowodowane zwykłym szczęściem (lub jego brakiem). Ważne jest, aby chronić swoje pieniądze i zachować rozsądek. Zaufaj swojemu instynktowi, a wszystko będzie dobrze. Miałem to szczęście, że nigdy nie napotkałem żadnego problemu z bezpieczeństwem podczas podróży po Meksyku. Przekonasz się, że często sprowadza się to do bycia w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie. Zapoznaj się z pełnym przewodnikiem na temat bezpieczeństwa w Meksyku tutaj.

Czy podróżowanie po Cancun jest bezpieczne?

Jeśli jesteś pijany i migasz telefonem o 3 nad ranem, to prosisz się o kłopoty, ale ogólnie rzecz biorąc, Cancun jest bezpiecznym miejscem do podróżowania. Jak wszędzie, nigdy nie można zagwarantować całkowicie bezproblemowej podróży, ale jeśli zachowasz rozsądek, wszystko powinno być w porządku. Jako główne miejsce turystyczne, Cancun jest nieco bardziej podatne na oszustwa niż inne części Meksyku, ale jeśli poczujesz się niekomfortowo, usuń się z sytuacji.

Ryzykując, że zabrzmię jak twoja mama, naprawdę ważne jest, aby pamiętać, że nigdy nie należy brać narkotyków w nieznanym środowisku. Nie ma nic bardziej bezbronnego niż bycie na haju i łatwo jest stracić kontrolę, jeśli weźmiesz coś, z czym nie czujesz się komfortowo. Istnieje mnóstwo oszustw związanych z transakcjami narkotykowymi i nierzadko słyszy się o ludziach przekazujących duże sumy pieniędzy z rąk podejrzanego dealera. Bądź sprytny i unikaj bycia taką osobą!

Porady dotyczące podróży do Meksyku

Szczepionki dla podróżujących do Meksyku

Nie ma obowiązku posiadania określonych szczepień przed podróżą do Meksyku, ale dobrą praktyką jest bycie na bieżąco ze szczepieniami przeciwko tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby przed wyjazdem. Powinieneś odwiedzić swojego lekarza co najmniej miesiąc przed podróżą, aby dokładnie sprawdzić najnowsze zalecenia i zorganizować szczepienia.

Nie chorować

Niestety, nie ma niezawodnej recepty na uniknięcie zachorowania (jeśli taka istnieje, daj mi znać!), ale przestrzeganie kilku podstawowych zasad powinno zminimalizować ryzyko złapania bakcyla podczas podróży. Nie pij wody z kranu (nawet jeśli robią to miejscowi) i zawsze miej przy sobie środek do dezynfekcji rąk. Stosuj podstawowe zasady higieny i unikaj zamawiania jedzenia z miejsc, które nie wyglądają na czyste. Zaopatrz się w saszetki odwadniające na wypadek zachorowania i wiedz, że zachorowanie zdarza się najlepszym z nas! To minie, a kiedy to się stanie, poczujesz się jak na szczycie świata!

Zatyczki podróżne dla Meksyku

Wtyczka podróżna do Meksyku jest taka sama jak ta używana w Stanach Zjednoczonych: dwa wąskie, proste bolce. Jest to ta sama wtyczka, która jest używana w całej Ameryce Łacińskiej. Jeśli nie masz tych wtyczek w domu, każdy standardowy uniwersalny adapter podróżny zapewni Ci ochronę.

Ubezpieczenie podróżne do Meksyku

Jeśli masz napięty budżet, ubezpieczenie podróżne może czasami wydawać się ostatnim z twoich priorytetów, ale nie wsiadaj bez niego do samolotu! Jeśli nie stać Cię na ubezpieczenie, to przykro mi, ale nie stać Cię na podróż. Przed wyjazdem sprawdź, czy podróż jest objęta jakimkolwiek innym planem ubezpieczeniowym – czasami ubezpieczenie domu lub samochodu obejmuje podróż jako część programu.

Podstawowe ubezpieczenie powinno pokrywać koszty leczenia, kradzieży i szkód do określonej kwoty. Jeśli masz jakieś fajne gadżety, możesz rozważyć wykupienie specjalistycznej ochrony. Nigdy nie myśl, że jesteś niezwyciężony – wypadki mogą przytrafić się każdemu i nigdy nie spojrzysz wstecz i nie pożałujesz około 100 dolarów, które wydałeś na wykupienie ubezpieczenia. Ubezpiecz się!

backpacking mexico - turtle

@emmylupin

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top