Siedem miejsc, w których można pomóc w projektach ochrony dzikiej przyrody

Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastycznym miłośnikiem zwierząt, czy po prostu chcesz odwdzięczyć się Matce Naturze podczas podróży dookoła świata, na całym świecie istnieje wiele projektów ochrony dzikiej przyrody, idealnych dla podróżników z plecakiem.

Podróżowanie jest pasją i priorytetem dla wielu z nas. Jednak, choć otworzyło to świat możliwości odkrywania nowych miejsc i zanurzania się w fascynujących kulturach, niezaprzeczalnie zaczęło to również wpływać na środowisko. Możesz być skupiony na zrobieniu idealnego zdjęcia tygrysa na Sri Lance lub pływaniu z żółwiami na Oceanie Indyjskim, ale ważne jest, aby pamiętać, że wiele pięknych stworzeń, z którymi dzielimy tę planetę, jest poważnie zagrożonych. Dla tych, którzy chcą pomóc w zachowaniu i ochronie wspaniałej dzikiej przyrody na świecie, istnieje wiele zmieniających życie projektów ochrony przyrody, w które można się zaangażować podczas zwiedzania.

Dlaczego nie włączyć tygodniowego pobytu w sanktuarium do planu podróży z plecakiem lub utknąć w dwumiesięcznym stażu? Każdy czas spędzony na pomaganiu potrzebującym zwierzętom jest niesamowity! Zobaczysz inną stronę miejsca docelowego, poznasz innych zabawnych ludzi o tych samych zainteresowaniach ORAZ spędzisz dni w otoczeniu uroczych stworzeń. Czego tu nie kochać!

Oto siedem wspaniałych projektów ochrony dzikiej przyrody, które pomogą Ci zacząć.

1. Dołącz do walki z kłusownictwem w Lilongwe w Malawi

wildlife conservation projects, lion laying down at Kruger National Park, South Africa

📸:@juanmacllas

Jeśli jest jakieś miejsce na świecie, w którym nie brakuje niesamowitych zwierząt, to są to rozległe i piękne równiny Afryki. Na kontynencie istnieje wiele projektów ochrony dzikiej przyrody, które pozwalają zbliżyć się do Wielkiej Piątki i innych niesamowitych stworzeń, w tym różne programy organizowane przez Lilongwe Wildlife Trust w Malawi.

Trust nie tylko koordynuje ratujące życie badania terenowe nad zagrożonymi gatunkami, ale także prowadzi projekty z Lilongwe Wildlife Centre – jedynego rezerwatu dzikiej przyrody w Malawi – oraz Kuti Nature Reserve obok jeziora Malawi. Typowe zadania obejmują opiekę nad uratowanymi gatunkami zagrożonymi nielegalnym kłusownictwem, edukację lokalnych społeczności w zakresie dobrostanu zwierząt i pomoc weterynarzom w rehabilitacji osieroconych zwierząt.

Lilongwe Wildlife Trust przyjmuje do 15 wolontariuszy jednocześnie i pozwala dostosować swoje doświadczenie. Możesz spędzić cały czas w samym sanktuarium lub podzielić go między centrum a badania terenowe na wolności. Zastanawiasz się, jak spędzisz czas wolny? W dni wolne będziesz mógł odkrywać okoliczne tereny i cieszyć się niesamowitymi nocami z innymi wolontariuszami w Lilongwe.

Czas trwania: Od dwóch do dwunastu tygodni.

Koszt: 1370 GBP (w tym zakwaterowanie, wyżywienie przez sześć dni w tygodniu, transport związany z pracą, szkolenie, transfer z lotniska i lokalna karta SIM).

Gdzie się zatrzymać: Poznaj inny obszar tego wspaniałego kraju przed lub po zakończeniu stażu, udając się do Cape Maclear nad brzegiem jeziora Malawi. Zanurz się w naturalnych atrakcjach w ciągu dnia i spędź noce w towarzyskim hostelu Funky Cichlid położonym tuż nad wodą. Spodziewaj się piwa o zachodzie słońca przy ognisku, wiosłowania na desce i rejsów z alkoholem. Hej, po ciężkiej pracy zasługujesz na to, by rozpuścić włosy!

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

Porównaj wszystkie hostele w Cape Maclear

2. Biegaj dziko z końmi w Kalifornii, USA

wildlife conservation projects, wild horses in a field

📸:@washinoboku

Masz bzika na punkcie koni? Masz ochotę na wycieczkę na amerykański Zachód? To jest projekt ochrony dzikiej przyrody dla Ciebie! Jeśli kiedykolwiek oglądałeś film Disneya Duch, wiesz, że Kalifornia była kiedyś domem dla setek stad dzikich koni. Obecnie ich liczba jest krytycznie niska. Na szczęście ranczo Return to Freedom zapewnia bezpieczną przystań zagrożonym gatunkom dzikich koni i uczy lokalne społeczności o ich historycznym znaczeniu i potrzebie ochrony.

Ich ranczo o powierzchni 1500 akrów znajduje się w pobliżu Lompoc (mniej niż trzy godziny jazdy samochodem od Los Angeles i tylko godzinę od Santa Barbara) i jest tak klimatyczne, jak się wydaje. Wolontariusze-rezydenci mieszkają w przytulnym apartamencie w stodole na miejscu i spędzają cały dzień, każdego dnia kochając, opiekując się i monitorując stada w sanktuarium. Wolontariusze mogą również pomóc w prowadzeniu projektów edukacyjnych i programów dla dzieci zarówno dla lokalnej społeczności, jak i odwiedzających.

Jesteś w regionie tylko przejazdem? Return to Freedom organizuje Dni Wolontariatu w ostatni weekend każdego miesiąca, a duże grupy wolontariuszy zazwyczaj zajmują się dużymi projektami na ranczu. Udział w nich jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej wysłać e-mail, aby znaleźć się na liście.

Czas trwania: Minimalny miesięczny pobyt dla wolontariuszy-rezydentów (uwaga, może być konieczne uzyskanie tymczasowej wizy pracowniczej).

Koszt: Bezpłatny dla wolontariuszy jednodniowych, wiąże się z opłatą dla wolontariuszy-rezydentów – skontaktuj się z nimi w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Gdzie się zatrzymać: Jeśli podoba Ci się miesięczny dzień wolontariatu, dlaczego nie zatrzymać się w niesamowitym hostelu Wayfarer w pobliskiej Santa Barbara? Oprócz oglądania dzikich koni wędrujących po ranczu, będziesz w zasięgu pięknych plaż i na miejskim szlaku wina. Ma on absurdalnie efektowne akademiki i prywatne pokoje, a także odkryty basen do wygrzewania się w słońcu Cali.

Porównaj wszystkie hostele w Santa Barbara

3. Chroń zagrożone żółwie w Kyparissia, Grecja

wildlife conservation projects, turtle swimming underwater in Zakinthos, Greece

@tannerlarson_

Jeśli balsamiczny śródziemnomorski raj w Grecji był na Twojej liście marzeń od jakiegoś czasu, ten projekt wolontariatu jest idealnym wyborem. Zatoka Kyparissia (około 50 km od Kalamaty) jest jednym z niewielu obszarów w regionie, w którym nadal gniazdują zagrożone wyginięciem żółwie szylkretowe. Maleńka nadmorska wioska Giannitsochori jest szczególnie ważnym miejscem, więc to tam będziesz mieszkać, jeśli będziesz wolontariuszem GVI, aby pomóc w ochronie żółwi.

Od monitorowania aktywności lęgowej wzdłuż plaż po pomoc w ochronie wylęgających się żółwi przed drapieżnikami i wzburzonymi falami, ten staż zapewnia praktyczne doświadczenie w ochronie dzikiej przyrody w naprawdę oszałamiającym otoczeniu. Każdej nocy obozuj pod czystym niebem i spędzaj wolny czas pływając w krystalicznie czystym Morzu Śródziemnym lub poznając lokalną kulturę. Przygotuj się na powrót do domu z poważnym uzależnieniem od oliwy z oliwek!

To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie w Grecji jest organizowane przez cały rok i współpracuje z lokalną organizacją, która chroni żółwie i prowadzi krytyczne badania od ponad 70 lat. W zależności od tego, jak bardzo jesteś zwariowany na punkcie żółwi i jakie masz ograniczenia czasowe, możesz pomóc tym pięknym stworzeniom tylko przez kilka tygodni lub nawet zostać na kilka miesięcy!

Czas trwania: Od dwóch do dwunastu tygodni.

Koszt: 1295 GBP (obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, odbiór z lotniska, 24-godzinne wsparcie i odpowiednie szkolenie).

Gdzie się zatrzymać: Po kilku satysfakcjonujących tygodniach spania na świeżym powietrzu, dlaczego nie zafundować sobie domowych wygód w luksusowym hostelu w starożytnych Atenach? Zamelduj się w hostelu Athens Quinta, mieszczącym się w zabytkowym budynku w samym sercu miasta, z przestronnymi, klimatyzowanymi pokojami, fajnymi meblami w stylu vintage i, co najważniejsze, bezpłatną kawą.

Porównaj wszystkie hostele w Atenach

4. Park Narodowy Wasgamuwa, Sri Lanka

wildlife conservation projects, adult elephant and baby elephant walking by a river

📸:@roxannedesgagnes

Jeśli zobaczenie słoni na wolności jest czymś, o czym zawsze marzyłeś, możliwości wolontariatu prowadzone przez Sri Lanka Wildlife Conservation Society w Parku Narodowym Wasgamuwa są nie do pobicia. Rezerwat przyrody w sercu Sri Lanki gości wolontariuszy od prawie dwóch dekad i zawsze poszukuje nowych osób do pomocy w ochronie parku i projektach społecznych.

Oprócz tego, że Wasgamunwa jest domem dla tych łagodnych gigantów, jest także hotspotem dla innych niesamowitych dzikich zwierząt – pomyśl o przerażających kotach, takich jak lamparty, a także śpiących niedźwiedziach leniwych! Jeśli chcesz zostać wolontariuszem w tym pięknym zakątku świata, spodziewaj się, że twój codzienny harmonogram będzie obejmował obserwowanie dzikich słoni w ich naturalnych siedliskach, wspieranie badaczy-rezydentów i podróżowanie do pobliskich wiosek, aby wzbudzić w mieszkańcach pasję do ochrony przyrody.

Będziesz mieszkać z innymi wolontariuszami SLWCS i pełnoetatowym personelem w Pussellayaya Fieldhouse w pobliżu parku i nawiążesz niesamowite kontakty – zarówno z ludźmi, jak i zwierzętami!

Czas trwania: Od jednego do czterech tygodni, ale istnieje możliwość przedłużenia

Koszt: 590 funtów

Gdzie się zatrzymać: Odkryj więcej Sri Lanki przed lub po niesamowitym doświadczeniu ochrony przyrody, w tym historyczne miasto Dambulla, godzinę drogi od Wasgamunwa. W tej bujnej okolicy znajduje się mnóstwo wspaniałych hosteli, takich jak Dambulla Shan Inn, który otoczony jest wspaniałym lasem.

Porównaj wszystkie hostele w Dambulla

5. Rehabilitacja diabłów tasmańskich na Tasmanii w Australii

wildlife conservation projects, Tasmanian devil

📸:@davidclode

Oz od dawna jest hotspotem dla turystów spragnionych słońca i przygód, a ponadto nie brakuje tu dziwacznych stworzeń. Ale teraz, bardziej niż kiedykolwiek, naród rozpaczliwie potrzebuje turystów po niszczycielskich pożarach buszu. Pożary nie tylko zaszkodziły gospodarce, ale także tragicznie wyparły wiele i tak już wrażliwych gatunków i zniszczyły ich naturalne siedliska. Australijski rząd zareagował, przedłużając wizę wakacyjną, pozwalając turystom na pracę w tym samym miejscu przez 12 miesięcy zamiast 6, jeśli zobowiążą się do pomocy obszarom najbardziej dotkniętym przez pożary.

Oprócz licznych projektów na rzecz dobrostanu zwierząt, które zostały utworzone, aby pomóc w rehabilitacji koali, walabii i kangurów po pożarach buszu, odkryjesz także programy, które działają przez cały rok. Jeden z takich projektów ma miejsce na Tasmanii i obejmuje najsłynniejszego mieszkańca wyspy – diabła tasmańskiego!

Diabeł tasmański od lat znajduje się na liście gatunków krytycznie zagrożonych z powodu nieuleczalnej choroby, która rozprzestrzeniła się na większość populacji. Wciąż jednak istnieje szansa, aby coś zmienić, a polega ona na zbliżeniu się i osobistym kontakcie z tymi uroczymi futrzakami. Zostań wolontariuszem Fronteering w ośrodku ratunkowym w południowej Tasmanii, gdzie będziesz pomagać w opiece nad diabłami tasmańskimi, wspierać ważny program hodowlany ośrodka i pomagać w wypuszczaniu zdrowych zwierząt z powrotem na wolność.

Czas trwania: Od jednego do ośmiu tygodni.

Koszt: Od 925 GBP (obejmuje zakwaterowanie, szkolenie, transfer z lotniska i wypożyczenie roweru).

Gdzie się zatrzymać: Podczas wolontariatu zapewnione zostanie zakwaterowanie, ale warto wcześniej spędzić kilka dni na zwiedzaniu Hobart i zatrzymać się w przytulnym, rodzinnym Montacute Boutique Bunkhouse w historycznej dzielnicy Battery Point Mają przyjazne rodzinne psy i ogród z widokiem na góry, w którym organizują grille dla wszystkich swoich gości.

Porównaj wszystkie hostele w Hobart

6. Zostań podwodnym naukowcem na Kajmanach

wildlife conservation projects, view of the sea and rocks in the mist in the Cayman Islands

📸:@themirraz

Jeśli jesteś doświadczonym nurkiem, który nie ma dość przebywania pod wodą, projekty ochrony przyrody organizowane przez Central Caribbean Marine Institute sprawią, że spełnisz swoje marzenie. Ich główne centrum badawcze znajduje się na idyllicznej wyspie Little Cayman, najmniejszej z Kajmanów, gdzie w miesiącach letnich przyjmują tak zwanych “Citizen Scientists“.

Oprócz codziennego nurkowania w celu zbierania danych i pomagania naukowcom morskim w odbudowie koralowców, projekt obejmuje pomoc w sprzątaniu plaż i ochronie przed inwazyjną populacją lionfish. W wolnym czasie warto popływać kajakiem po lazurowych wodach Morza Karaibskiego lub poopalać się pod palmą

Czas trwania: Jeden tydzień

Koszt: £1950 (obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, szkolenie i sprzęt)

7. Ucieczka w dzicz w Szwecji

wildlife conservation projects, frothy tree-lined stream in Gäddede, Sweden

📸:@jonflobrant

Stylowe szwedzkie miasta znajdują się na wielu listach miejsc do odwiedzenia z plecakiem – ale co powiesz na wyruszenie w piękną skandynawską dzicz? Ten projekt, prowadzony przez Scandinavian Conservation Volunteers, pozwoli ci wyruszyć w głąb lasów środkowej Szwecji, aby pomóc w monitorowaniu lokalnej przyrody.

Obserwuj gatunki takie jak niedźwiedzie brunatne, lisy polarne i orły przednie, ucząc się, jak korzystać ze specjalistycznego sprzętu terenowego, śledzić zwierzęta i zbierać DNA. Będziesz mieszkać zarówno w drewnianych domkach, jak i namiotach, zdobywając podstawowe umiejętności związane z dziką przyrodą – na przykład rozpalanie ognia i zakładanie kempingu od podstaw. Praca ta pomaga śledzić poziom dzikiej przyrody w regionie i podnosi wszelkie problemy, z jakimi mogą borykać się zwierzęta.

Czas trwania: Trzy tygodnie

Koszt: 950 GBP (obejmuje zakwaterowanie, sprzęt kempingowy, posiłki, odbiór i dowóz ze Sztokholmu oraz szkolenie)

Gdzie się zatrzymać: Odpocznij po podróży na łono natury, spędzając kilka dni w modnym Sztokholmie. Zatrzymaj się w samym sercu miasta w niesamowitym STF Youth Hostel af Chapman, który mieści się na fajnym żaglowcu.

Porównaj wszystkie hostele w Sztokholmie

Ochrona dzikiej przyrody nagle stała się Twoim priorytetem? Istnieją dziesiątki innych projektów na całym świecie, które pozwalają na pracę ze zwierzętami i sprawiają, że Twoje podróże są nieco bardziej znaczące. Jeśli planujesz podróż we wrześniu – niezależnie od tego, czy jest to pobyt nad morzem, czy wycieczka na tropikalną wyspę – dlaczego nie rozważyć udziału w projekcie International Coastal Clean Up?

Pobierz aplikację Hostelworld już teraz, aby rozpocząć swoją przygodę!

Czytaj dalej:

zrównoważona lista rzeczy do spakowania, której potrzebuje każdy podróżnik!

10 miejsc do odwiedzenia, które wzmacniają pozycję kobiet

12 wskazówek na temat etycznego wolontariatu i jak uniknąć pułapki wolontariatu

O autorze:

Jestem Jemima, pełnoetatowa pisarka podróżnicza i niepełnoetatowa odkrywczyni, która najlepiej czuje się w domu w bardziej słonecznych klimatach ☀️ Poza podróżowaniem po całym świecie, zwykle można mnie znaleźć z głową w książce, pijąc herbatę lub planując mój przełom w pisaniu beletrystyki.

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top