Kompletny przewodnik po Laosie z plecakiem

Kręcąc się po wielu urokach Azji Południowo-Wschodniej, nie rób sobie krzywdy i odpuść sobie Laos. Ten piękny kraj jest więcej niż wart poświęcenia mu czasu. Choć może nie jest tak popularny wśród backpackerów, jak jego sąsiedzi Tajlandia, Kambodża i Wietnam, tak naprawdę działa to na korzyść Laosu. Laos jest spokojnym krajem, zamieszkałym przez 6,9 miliona ludzi, z fascynującą historią, pysznym jedzeniem, starożytnymi tradycjami i większą liczbą rajów nad rzeką, niż można znaleźć w przewodniku turystycznym. Laos może być mały i pozbawiony dostępu do morza, ale jest naprawdę oszałamiający pod każdym kątem. Jego bujne krajobrazy z krętymi rzekami, wodospadami, lagunami, imponującymi wapiennymi górami, krasami i jaskiniami są czymś wyjątkowym. Jest to jedno z niewielu miejsc w Azji Południowo-Wschodniej, w którym można poczuć się, jakby uciekło się z typowego szlaku turystycznego. Być może nie ma tu Full Moon Party, ale nie będziesz tęsknić za tym chaosem, gdy będziesz chłonąć spokój laotańskiego krajobrazu. Zapamiętaj nasze słowa: dni lub tygodnie spędzone na wylegiwaniu się w hamaku, podczas gdy rzeka Nam Song lub Mekong wiją się obok twoich drzwi, będą jednymi z najbardziej niezapomnianych w Azji Południowo-Wschodniej.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o podróżowaniu z plecakiem po Laosie!

backpacking Laos - multiple waterfalls

christine Wehrmeier

Przejdź bezpośrednio do:

 1. Najlepszy czas na wizytę w Laosie
 2. Wiza do Laosu
 3. Podróżowanie po Laosie
 4. Budżet na podróżowanie z plecakiem po Laosie
 5. Zakwaterowanie w Laosie
 6. Trasy podróży po Laosie
 7. Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Laosie
 8. Laos – jedzenie
 9. Kultura w Laosie
 10. Porady dotyczące podróży do Laosu

Najlepszy czas na wizytę w Laosie

Pogoda w Laosie jest najlepsza między październikiem a kwietniem, kiedy jest sucho, ciepło i przyjemnie dzień w dzień. Temperatury w Laosie w tym czasie różnią się w zależności od regionu (niezależnie od tego, czy jesteś na poziomie morza, czy w górach), ale generalnie wahają się przyjemnie między 20-27°C. Najcieplejsze miesiące przypadają na kwiecień i maj, kiedy to temperatury osiągają średnio 30-34°C. Jeśli odwiedzasz wyżyny Laosu (regiony północne, wschodnie i centralne), “zielony sezon” przypada na okres od maja do października. W tym czasie doświadczysz krótkich, ulewnych deszczy, ale nie wpłyną one na twoją przyjemność. W rzeczywistości zapewniają one mile widziane wytchnienie od upałów. Zielona pora roku jest tak nazywana, ponieważ to właśnie o tej porze roku krajobraz ożywa, napędzany przez deszcze – kwitną kwiaty, płyną wodospady, a cała dzika przyroda wychodzi do zabawy.

Nizinny Laos (południe) jest najlepszy między listopadem a styczniem. Temperatury w ciągu dnia są przyjemne, a krajobraz jest bujny po deszczach, ale wieczory bywają nieco chłodniejsze. Upewnij się, że spakowałeś kilka warstw. Podróżowanie rzeką jest również najlepsze między listopadem a styczniem, tuż po porze deszczowej, ponieważ poziom wody jest przyjemny, wysoki i szybko płynący, co oznacza, że łodzie szybciej docierają do celu. Jeśli odwiedzasz tę część lasu między lutym a kwietniem, przygotuj się na naprawdę parne temperatury.

Pory monsunów i tajfunów w Laosie przypadają na okres od maja do listopada. W tym czasie należy spodziewać się tropikalnych ulew przez większość popołudni. Chociaż nie jest niemożliwe, aby cieszyć się krajem o tej porze roku, ulewne deszcze mogą poważnie pokrzyżować plany podróży, zwłaszcza jeśli planujesz podróżować między miejscami docelowymi autobusem. Sieć drogowa w Laosie uległa znacznej poprawie w ciągu ostatniej dekady, ale wiele dróg pozostaje nieutwardzonych, szczególnie na obszarach wiejskich. Jest to dobre, gdy ziemia jest gorąca i twarda, ale ulewne deszcze mogą sprawić, że trasa będzie przypominać Glastonbury w bardzo złym roku. Sprawia to, że dotarcie z punktu A do punktu B jest ogromnym wyzwaniem, które może zająć wiele godzin dłużej niż zwykle. Laos jest domem dla prawie 40 rzek, z których wiele jest podatnych na powodzie po ulewnych deszczach. Obszary górskie są również podatne na osunięcia ziemi o tej mokrej porze roku. Jednak to nie wszystkie złe wieści, wszystko jest tańsze w porze deszczowej, a burze mogą naprawdę wydobyć widoki i zapachy laoskiej wsi; szczególnie w okolicach Luang Prabang, w górach otaczających Vang Vieng i na Narodowych Obszarach Chronionych, których jest 20! Te obszary chronione stanowią wspaniałe 14% kraju – zachęcamy do odwiedzenia jak największej ich liczby. Jeśli wybierasz się na tubing o tej porze roku, pamiętaj, że opady deszczu mogą naprawdę przyspieszyć przepływ rzeki Nam Song w Vang Vieng. Oznacza to, że podczas spływu rzeką należy zachować znacznie większą ostrożność, zwłaszcza po obowiązkowym piwie, które prawdopodobnie wypijesz po drodze.

backpacking Laos -best time to visit Laos - motorbike by mountain view

@bruno_worldtraveler

Wiza do Laosu

Wizę do Laosu można uzyskać po przyjeździe za 1500 bahtów tajskich, czyli około 35 USD (27 GBP). Paszport musi mieć co najmniej dwie puste strony i być ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty przyjazdu. Wymagane są dwa zdjęcia paszportowe wraz z opłatą za wizę, więc pamiętaj, aby zabrać je ze sobą lub zrobić je w domu lub w większym mieście lub mieście na przystanku przed granicą. Na granicach nie ma możliwości zrobienia zdjęć paszportowych. Upewnij się, że Twój paszport jest ostemplowany przy wjeździe. Bez tej pieczątki możesz zostać ukarany grzywną lub aresztowany przez władze Laosu.

Jeśli wolisz zabezpieczyć swoją wizę przed przyjazdem do kraju, możesz ją uzyskać w Ambasadzie Laosu w Londynie lub w Ambasadzie Laosu w Bangkoku lub Hanoi. Cokolwiek zrobisz, nie przedłużaj wizy. Jest to poważne wykroczenie w Laosie i zostaniesz ukarany grzywną lub zatrzymany, a nikt tego nie chce. Na szczęście przedłużenie wizy jest bardzo proste. Można ją przedłużyć dwukrotnie, łącznie do 90 dni. Aby uzyskać przedłużenie, odwiedź biuro imigracyjne w budynku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Wientianie. Będziesz musiał wypełnić formularz (44 pensy), uiścić opłatę administracyjną (2,20 funta) i zapłacić kolejne 1,80 funta za każdy dodatkowy dzień pobytu. Standardową praktyką jest pozostawienie paszportu w biurze i powrót następnego dnia, aby go odebrać. Należy pamiętać, że wymagania wizowe w Laosie zmieniają się stosunkowo regularnie. Aby być po bezpiecznej stronie, zawsze dokładnie sprawdź wszystko przed wizytą, kontaktując się z ambasadą Laosu w celu uzyskania najbardziej aktualnych informacji.

Podróżowanie po Laosie

Podróżowanie do Laosu z Tajlandii..

Jednym z najpopularniejszych sposobów wjazdu jest podróż z Chiang Mai do Laosu. Możesz polecieć bezpośrednio z Chiang Mai w Tajlandii do Luang Prabang za około 70 funtów, ale jeśli kierujesz się do Vientiane, najtańszym i najłatwiejszym sposobem jest podróż autobusem. Większość autobusów odjeżdża z Chiang Mai o 19:00 i dociera do granicy (znajdującej się zaledwie pół godziny drogi od Vientiane) o 6:00 rano. Podróż trwa od 14 do 18 godzin i kosztuje 24 GBP. Bilet autobusowy można zarezerwować w hostelu lub na dworcu autobusowym. Ogólnie rzecz biorąc, rezerwacja podróży w hostelu może kosztować nieco więcej niż rezerwacja bezpośrednio na dworcu autobusowym… ale bądźmy szczerzy, jest to o wiele mniej kłopotliwe!

Innym popularnym i niezapomnianym sposobem na wjazd do Laosu z Tajlandii jest powolna łódź lub szybka łódź. Powolna łódź jest tańsza i zajmuje dwa dni. To doskonały sposób, aby zobaczyć okolicę i doświadczyć widoków i dźwięków rzeki Mekong. Tajlandia leży po jednej stronie, a Laos po drugiej. To wyjątkowa podróż, której nigdy nie zapomnisz. Tak, łódź jest podstawowa, ale ma toaletę i towarzyską atmosferę dzięki tłumowi backpackerów. Pamiętaj, aby spakować przekąski – na pokładzie można kupić tylko piwo i makaron instant. Jedną z radości (?) bycia na pokładzie powolnej łodzi są nieplanowane przystanki na trasie. Załoga może wysadzać ludzi lub odbierać dostawy ryżu, żywności, a czasem nawet dziwnych zwierząt hodowlanych. Na mojej powolnej łodzi do Laosu mieliśmy dwie hałaśliwe świnie na dachu przez większą część drogi!

Powolna łódź zatrzymuje się na noc w Pak Beng. W zależności od zakupionego biletu, zakwaterowanie może być zapewnione lub będziesz musiał radzić sobie sam. Do wyboru jest wiele pensjonatów, więc nie będziesz miał żadnych trudności ze znalezieniem miejsca na noc. Zwykle przyjeżdżasz po południu, co daje ci trochę czasu na zwiedzanie. Wybierz się na spacer do Wat Kok Kok, aby rozprostować nogi i podziwiać widoki z lotu ptaka na miasto i okolicę. W pobliżu znajduje się targ, który jest idealnym miejscem na zaopatrzenie się w przekąski na następny dzień. W Pak Beng można również dostać naprawdę przyzwoite indyjskie curry w Hashan lub Khopchaideu. Hive to najbardziej odjechany bar w mieście, jeśli myśl o kacu na łodzi cię nie przeraża..

Szybka łódź jest zabawną (ale bardzo hałaśliwą) opcją, a dotarcie do Luang Prabang zajmuje tylko sześć godzin. Zarezerwuj podróż w Chiang Mai, a zorganizują Ci transport do Chiang Khong w północnej Tajlandii, skąd wypływa łódź, nocleg w Pak Beng i łódź za około 48 funtów.

Jeśli planujesz wjechać do Laosu z Bangkoku, możesz złapać nocny pociąg do Nong Khai na granicy z Tajlandią, a następnie skorzystać z autobusów lub tuk-tuków, aby dostać się ze stacji do Mostu Przyjaźni, który łączy oba kraje. Po przekroczeniu granicy z Laosem jesteś tylko pół godziny drogi od Wientianu. Jeśli wybierasz się do południowego Laosu, najlepszym punktem wejścia do regionu jest Ubon Ratchatani w Tajlandii, do którego można łatwo dojechać autobusem lub pociągiem. Stamtąd można przekroczyć granicę z Pakse w laotańskiej prowincji Champasak, która idealnie nadaje się do udania się na wyspy Si Phan Don (Cztery Tysiące Wysp).

backpacking Laos - travelling around Laos - girl on raft on turquoise water

@elinearth

Podróż do Laosu z Kambodży..

Osoby podróżujące z Kambodży do Laosu wjadą do pięknego obszaru Si Phan Don w południowym Laosie. Autobusy z Phnom Penh do Stung Treng kursują codziennie przez sześć godzin. Ze Stung Treng są dwie godziny do granicy z Laosem w Dom Kralor. Po przekroczeniu granicy można złapać łódź do Don Det, najpopularniejszej z wysp wśród turystów. Jeśli zdecydujesz się wjechać do Laosu w ten sposób, zalecamy posiadanie wizy z wyprzedzeniem, aby uniknąć opłaty lub braku możliwości uzyskania wizy po przybyciu na granicę. Planuj mądrze, aby przybyć między 8:00 a 17:00, aby upewnić się, że granica jest otwarta.

Podróż do Laosu z Wietnamu..

Osoby podróżujące z Wietnamu do Laosu zazwyczaj wybierają podróż z Hanoi na północy do Luang Prabang lub do Vientiane, jeśli planujesz złapać samolot. Bilet lotniczy w jedną stronę kosztuje około 50 GBP. Trasa lądowa między Hanoi a Luang Prabang może być trudna i nieco powolna, szczególnie w porze deszczowej. Ponownie, upewnij się, że zabezpieczyłeś swoją wizę Laosu w Wietnamie przed podróżą, ponieważ nie ma gwarancji, że będziesz w stanie ją zabezpieczyć na granicy.

Osoby podróżujące drogą lądową między Laosem a Chinami przekroczą granicę w Boten na północy Laosu, w pobliżu Luang Namtha. Granica jest prosta. Nie ma możliwości wjazdu do Laosu przez Myanmar (Birmę), ponieważ granica jest zamknięta dla obcokrajowców.

Transport w Laosie

Transport w Laosie może być powolny, więc porzuć nastawienie “musisz pędzić wszędzie” i zdecyduj się po prostu płynąć z prądem. Podróże autobusowe w Laosie zazwyczaj obejmują piętrowe autobusy nocne, które są wyposażone w prycze, klimatyzację, koce i poduszki, toaletę i butelki wody. Zawsze należy zabrać ze sobą przekąski, maskę na oczy, zatyczki do uszu i plastikową torbę na buty. Ogromną zaletą złapania nocnego autobusu jest to, że zabierze Cię z punktu A do punktu B i zaoszczędzi konieczności płacenia za zakwaterowanie. Typowa nocna podróż kosztuje około 14 funtów. W szczycie sezonu zabezpieczenie biletu może być konkurencyjne. Sytuację pogarsza fakt, że niektóre firmy pozwalają zarezerwować bilet dopiero na dzień przed planowaną podróżą. Dlatego też, jeśli to możliwe, rozsądnie jest wziąć pod uwagę niewielką swobodę w zakresie dat podróży. Jeśli wiesz, dokąd się wybierasz, porozmawiaj ze swoim hostelem lub pensjonatem, aby ustalić najlepszy czas na rezerwację biletu, a następnie postępuj zgodnie z ich instrukcjami.

Szybszym sposobem poruszania się po Laosie jest mini-van, który jest idealny, jeśli podróżujesz na krótszych dystansach, takich jak z Vientiane do Vang Vieng lub Thakhek do Savannakhet. Mini-vany kosztują około piątaka i nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji. Wystarczy pojawić się na dworcu autobusowym, znaleźć mini-vana z miejscem docelowym i wskoczyć na pokład. Ostrzegam, że autobusy te są wypełnione po brzegi, więc spodziewaj się bliskiego kontaktu z kilkoma nieznajomymi. Twoje bagaże zostaną przywiązane do dachu i przykryte plandeką. Należy mieć przy sobie paszport, gotówkę i kosztowności, a także pieniądze na bilet. Zwykle zostaniesz poproszony o opłatę za przejazd w niewielkiej odległości od miasta, więc trzymaj bilet autobusowy w miejscu, do którego masz dostęp. Jeśli to możliwe, korzystaj z najwcześniejszych minibusów w ciągu dnia (7-7:30). Odjeżdżają one punktualnie, omijają korki i są znacznie mniej zatłoczone. Ponadto dotrzesz do miejsca docelowego w odpowiednim czasie, aby cieszyć się dniem. Rodzice będą dumni!

Najtańszą i najweselszą opcją autobusu jest Jumbo lub Songthaew. Zasadniczo są to ciężarówki typu pick-up, które zostały przekształcone w gigantyczne tuk tuki. Taryfy są tanie (1-2 funty), ale będziesz zapakowany i nie ma regularnych godzin odjazdu. Są one idealną opcją do poruszania się po miastach i atrakcjach poza miastem, podobnie jak typowe mniejsze tuk-tuki, które są wszędzie w popularnych miastach, takich jak Pakse i Vientiane, i które znasz, jeśli odwiedziłeś Tajlandię, Kambodżę lub Wietnam. Jeśli planujesz jednodniową wycieczkę do wodospadu lub jaskini, poproś kierowcę, aby poczekał na Ciebie, abyś nie napotkał żadnych kłopotów z powrotem pod koniec dnia. Zazwyczaj podróż tuk tukiem po mieście, na lotnisko lub dworzec autobusowy kosztuje 4 funty. Można również złapać lokalne autobusy, które są znacznie tańsze niż ich turystyczne odpowiedniki, ale czasy są mniej przewidywalne i należy spodziewać się wielu przystanków na trasie, gdy ktoś chce zapalić papierosa, skorzystać z toalety lub zostać wypuszczonym w środku niczego!

Podczas podróży autobusem w Laosie należy pamiętać, że drogi są bardzo wietrzne. Oznacza to nie tylko, że podróże mogą trwać dłużej, niż mogłoby to wynikać z mapy, ale także, że mogą powodować chorobę lokomocyjną, niezależnie od tego, czy chodzi o Ciebie, czy o osobę obok Ciebie! Plastikowa torba w plecaku to rozsądny pomysł.

backpacking Laos - man looking out onto valley

toomas Tartes

Budżet na podróżowanie z plecakiem po Laosie

Walutą Laosu jest kip. Jest ona używana do większości codziennych transakcji, więc zawsze noś trochę w kieszeni – w miarę możliwości małe nominały, aby uniknąć problemów z uzyskaniem prawidłowej reszty. Za większe przedmioty, zakwaterowanie i wycieczki można płacić w dolarach amerykańskich lub tajskich bahtach. Zasadniczo, jeśli coś kosztuje więcej niż 100 USD, opłata zostanie naliczona w dolarach amerykańskich.

Bankomaty znajdują się w całym kraju, ale jeśli wybierasz się do szczególnie wiejskiego obszaru, wyjmij gotówkę w najbliższym mieście, aby upewnić się, że nie zabraknie Ci pieniędzy. Słowo ostrzeżenia – maksymalna kwota wypłacana z bankomatów w Laosie wynosi 250 USD (190 GBP), a wszystkie z nich pobierają opłatę za wypłatę. Zminimalizuj koszty, kupując kartę bankową, która nie pobiera opłat za wypłaty. Banki w większych miastach Laosu oferują wypłaty gotówki z kart debetowych lub kredytowych Mastercard lub Visa za 3% opłaty transakcyjnej. Możesz być w stanie znaleźć bardziej konkurencyjne stawki, jeśli masz czas na zakupy.

Laos jest bardzo tani w porównaniu ze światem zachodnim, ale jest nieco droższy niż jego sąsiedzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jeśli masz mało pieniędzy, możesz przeznaczyć 50 USD (38 GBP) na dzień. Łóżko w hostelu kosztuje standardowo 5-10 USD (3,80-7 GBP) za noc, choć można znaleźć tańsze pokoje. Lokalne autobusy kosztują 2-3 USD (1,50-2,30 GBP) za kilometr, a jedzenie w Laosie jest przyjemne i tanie. Jedzenie uliczne i posiłki w standardowych restauracjach kosztują od 2 do 4 USD (1,50 GBP – 3,10 GBP), a 500 ml butelkę Beerlao można kupić za 1 USD (75 pensów).

Targowanie się jest akceptowalne w Laosie. Ogólna zasada jest taka, że należy zapłacić połowę ceny oferowanej przez laotańskiego sprzedawcę. Ustawiają ją wyżej, ponieważ oczekują, że będziesz się targować. Nie bądź małostkowy, jeśli okaże się, że targujesz się o równowartość 20 pensów, musisz nadstawić karku. Zwiększysz swoje szanse na uzyskanie dobrej ceny, będąc uprzejmym, przyjaznym i mówiąc trochę w tym języku. Khop chai (lai lai) oznacza “dziękuję (bardzo)”, tao die oznacza “ile?”, a paeng lai oznacza “za drogo”. Took oznacza tanio, a proszę to kaluna.

backpacking Laos - girl sitting on tree over water

@kyndal.rayne.travels

Zakwaterowanie w Laosie

W bardziej odległych zakątkach Laosu prawdopodobnie będziesz mieć do dyspozycji tylko kilka opcji pensjonatu – co z pewnością znacznie upraszcza wybór miejsca na pobyt. Nie spodziewaj się takiego samego natłoku ofert zakwaterowania, jakie można znaleźć na każdym przystanku autobusowym lub łodzi w Tajlandii lub Wietnamie. Zazwyczaj można płacić w kipach, tajskich bahtach lub dolarach amerykańskich. Ceny za podstawowy pokój dwuosobowy na wsi zaczynają się od około 2,50 GBP za noc.

W najbardziej popularnych miejscach Laosu, takich jak Vang Vieng, Luang Prabang czy Pakse, dostępnych będzie wiele opcji. Ogólnie rzecz biorąc, hostele w Laosie są czyste, mają świetny stosunek jakości do ceny i mają anglojęzycznych pracowników, którzy są przydatnym źródłem informacji na temat dalszej podróży, atrakcji, najlepszego jedzenia w mieście i gdzie znaleźć imprezę!

W Luang Prabang niektóre świetne opcje hosteli obejmują Chill Riverside Backpackers Hostel, który ma piękne widoki na rzekę i znajduje się tuż u podnóża góry Phousi – popularnego punktu widokowego miasta. Sunrise Riverside Pool Hostel jest dobrym wyborem (i ma basen), podobnie jak Downtown Backpackers Hostel, położony zaledwie kilkaset metrów od niezapomnianych Nocnych Targów. W Vang Vieng, Vang Vieng Rock Backpacker Hostel (który ma własny klub nocny) jest towarzyską opcją, podobnie jak Nana Back packers z epickim basenem.

backpacking Laos - nana backpackers hostel with pool

nana Backpackers

Będąc stolicą, Wientian ma opcje dostosowane do wszystkich budżetów i pomysłów na imprezę. Stolica jest dość mała, więc najlepiej skupić się na poszukiwaniu zakwaterowania w centrum lub w pobliżu rzeki. Sprawdź Dream Home Hostel lub Barn 1920s, który ma własną kawiarnię serwującą jedne z najlepszych kaw w całym mieście.

Plany podróży po Laosie

Można z łatwością spędzić miesiąc w Laosie, wylegując się w różnych spokojnych miejscach nad rzeką, chłonąc atmosferę, ale niestety większość z nas ma ścisłe plany podróży, których należy się trzymać i loty do innych ekscytujących miejsc, które trzeba złapać. Na szczęście Laos jest na tyle mały, że można podróżować po nim stosunkowo szybko, choć zawsze należy uwzględnić czas podróży w planowaniu, ponieważ może on być dłuższy niż można by przypuszczać ze względu na standard dróg. Oto kilka sugerowanych tras na czas spędzony w Laosie:

Plan podróży po Laosie na 2 tygodnie:

 • Dzień 1-4: Luang Prabang
 • Dzień 5-7: Vang Vieng
 • Dzień 8-10: Wientian
 • Dzień 11-12: Phonsavan i Równina Słojów
 • Dzień 12-14: Wyspy Si Phan Don

Plan podróży po północnym Laosie:

 • Dzień 1: Huay Xai
 • Dzień 2-5: Luang Namtha – Pozwala cieszyć się jedną lub dwiema nocami u rodziny goszczącej w jednej z okolicznych wiosek, w połączeniu z wędrówką przez malowniczy region.
 • Dzień 5-6: Nong Khiaw
 • Dzień 7-8: Luang Prabang
 • Dzień 9-11: Vang Vieng
 • Dzień 12-14: Wientian

Plan podróży po południowym Laosie:

Jeśli przyjeżdżasz do Laosu z Kambodży, możesz wskoczyć do mini-vana z Kratie (12 GBP), Stung Treng (9 GBP) lub Banlung (12 GBP). Upewnij się, że Twój bilet obejmuje całą drogę do Don Det lub Don Khong na wyspach Si Phan Don, w tym rejs łodzią do miejsca docelowego. Możesz także złapać autobus bezpośrednio z Phnom Penh, co zajmuje około siedmiu godzin. Jeśli wolisz dotrzeć na miejsce łodzią, możesz to zrobić ze Stung Treng. Łodzie odpływają wcześnie rano, ale są bardzo malowniczym sposobem podróżowania do Laosu z Kambodży.

 • Dzień 1-3: Wyspy Si Phan Don
 • Dzień 4-5: Pakse
 • Dzień 6-8: Champasak – Odwiedź piękny płaskowyż Bolevan i wpisany na listę dziedzictwa UNESCO kompleks świątyń Wat Phou Khmer.
 • Dzień 9-12: Thakhek i pętla motocyklowa Kong Lor
 • Dzień 13-14: Wientian.

Miesięczny plan podróży po Laosie – z północy na południe:

 • Dzień 1-2: Muang Sing
 • Dzień 3-5: Luang Namtha
 • Dzień 6: Muang Ha
 • Dzień 7-8: Narodowy Obszar Chroniony Et Phou Louey na nocne safari Nam Nerm.
 • Dzień 9-10: Nong Khiaw
 • Dzień 11-12: Muang Ngai
 • Dzień 13-14: Huay Xai – nocleg w rezerwacie przyrody Bokeo.
 • Dzień 15-17: Luang Prabang
 • Dzień 18-20: Vang Vieng
 • Dzień 21: Thakhek – jednodniowa wspinaczka skałkowa
 • Dzień 22-24: Pętla motocyklowa Thakhek
 • Dzień 25: Tad Lo
 • Dzień 26: Pakse
 • Dzień 27-31: Wyspy Si Phan Don

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Laosie

Północny Laos

Niektóre z najlepszych miejsc do odwiedzenia w północnym Laosie są często całkowicie pomijane przez podróżnych przybywających powolną łodzią z Tajlandii. To wielka szkoda, ponieważ północ kraju jest spektakularna. Region ten słynie ze wspaniałych wędrówek, krajobrazów i wizyt u rodziny goszczącej z fascynującymi lokalnymi plemionami.

Muang Sing to spokojne miasto tuż przy granicy z Chinami, idealne na kilka spokojnych dni wędrówek lub jazdy na rowerze. Ponadto, jeśli jesteś fanatykiem świątyń, to miasto ma aż 25 – więcej niż jakakolwiek inna lokalizacja w Laosie poza Luang Prabang. Muang Sing ma również ciekawą historię. Był to przystanek na starożytnym szlaku handlowym Tea Horse Road między Chinami, Birmą i Syjamem. Zostało zaatakowane przez wojska brytyjskie w 1895 roku, a następnie przeszło pod kontrolę francuską i było używane jako stacja ważenia opium i rynek w Złotym Trójkącie.

W pobliżu, Muang Long jest schowany w dolinie, gdzie spotykają się rzeki Nam Long i Nam Ma. Ludzie z okolicznych plemion podróżują tutaj, aby zaopatrzyć się w towary i sprzedawać swoje towary na lokalnych rynkach, więc jest to świetne miejsce do obserwowania ludzi i kupowania pamiątek. Aby uzyskać najbardziej autentyczne wrażenia z pobytu u rodziny goszczącej, udaj się do Hat Sa, choć ostrzegamy – tutejsze wioski są niezwykle odległe i nie oferują elektryczności ani bieżącej wody. Luang Namtha, również w pobliżu granicy z Chinami, jest powszechnie uważane za najlepsze miejsce w całym Laosie na trekking. Znajduje się obok Parku Narodowego Nam Ha, który można zwiedzać rowerem, tratwą lub kajakiem. Park narodowy jest domem dla tygrysów, słoni azjatyckich i całego mnóstwa innych fajnych stworzeń, które będziesz chciał zobaczyć na wolności. Im więcej osób weźmie udział w wędrówce, tym będzie ona tańsza, więc jeśli lecisz sam, spróbuj dołączyć do grupy innych podróżników lub zwerbuj innych, aby do ciebie dołączyli. Wypożycz rower lub motocykl, aby zwiedzić okolicę (na szczęście jest ładna i płaska) i wioski. Wybierz się 5 km za miasto do wodospadu Ban Nam Dee lub ciesz się relaksującą przejażdżką łodzią po rzece Nam Tha. Jeśli masz ochotę na dłuższą wycieczkę, wynajmij motocykl i ciesz się jazdą do Muang Sing. Jest to powszechnie uważana za najpiękniejszą podróż w całym Laosie.

backpacking Laos - man on motorbike on Nam Xay Top

@digital_nomad_pat

Aby poczuć trochę magii poza siecią, Muang La nad brzegiem rzeki Nam Pak jest warte dnia lub dwóch. W mieście jest jednak bardzo mało miejsc noclegowych, więc Muang La często najlepiej odwiedzić na jeden dzień. Będąc w mieście, można odwiedzić wodospady Nam Kat, zwiedzić pobliskie wioski rolnicze Khmu lub ukoić mięśnie napięte od wędrówki (i plecaka!) w naturalnych gorących źródłach miasta, które wychodzą na rzekę. Warto wybrać się na pielgrzymkę do świętego 400-letniego Buddy, jednego z najważniejszych w Laosie, w Wat Pha Singkham.

NamEt-Phou Louey to największy narodowy obszar chroniony w Laosie, położony między Luang Prabang a tajną jaskinią Viengxai na granicy z Wietnamem. Największą atrakcją jest tutaj Nam Nerm Night Safari Adventure, która pozwala pozostać w parku na noc. Obszar ten jest domem dla azjatyckich niedźwiedzi czarnych, gibonów białogrzbietych, powolnych lorys i sześciu gatunków kotów. Podczas wycieczki będziesz pływać w dół rzeki, a załoga ekspertów wskaże gigantyczne jeżozwierze, jaszczurki monitorujące, szczekające jelenie i wiele innych. Wycieczka obejmuje nocleg w obozie w dżungli, będziesz mógł cieszyć się orzeźwiającą kąpielą w rzece i spacerami z przewodnikiem, aby zobaczyć ruiny świątyni i odkryć wiele roślin leczniczych w regionie. Od marca do maja są tu najgorętsze miesiące, ale także najlepsze do obserwacji dzikiej przyrody. Jeśli myśl o meszkach i pijawkach (blergh) skręca cię w żołądku, odwiedź od listopada do lutego, ale pamiętaj, aby spakować ciepłe ubrania na chłodniejsze noce. Wycieczki zaczynają się od około 1 300 000 kipów za osobę (115 GBP) i należy zabrać ze sobą gotówkę, ponieważ lokalne bankomaty albo nie istnieją, albo są zawodne. Wycieczkę należy zawsze rezerwować z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem.

Nong Khiaw to kolejny atrakcyjny raj nad rzeką, który rozciąga się na obu brzegach rzeki Nam Ou. Miasto jest punktem wypadowym dla, zgadłeś… trekkingów z przewodnikiem, homestays i przejażdżek rowerowych do wodospadów. Możesz także spróbować swoich sił we wspinaczce skałkowej, cieszyć się miejscem na tubing, które jest o wiele bardziej spokojne niż to, co znajdziesz w Vang Vieng, lub odwiedzić jaskinie Pha Thok, które były używane jako kryjówki podczas wojny w Indochinach. Większa z jaskiń była domem dla 300 osób przez osiem lat. Miała nawet własny szpital, policję i sekcje wojskowe. Warto zwrócić uwagę na otaczające jaskinię kratery po bombach, które przypominają o tym, jak niebezpieczne było niegdyś laotańskie życie.

Muang Ngoi to naprawdę spokojne miejsce na szlaku turystycznym, znane z bungalowów nad rzeką i hamaków, które nie osiągnęło jeszcze takiego poziomu popularności jak Cztery Tysiące Wysp. Podczas gdy relaks to zdecydowanie nazwa gry, istnieją również bardziej aktywne opcje, którymi można się cieszyć. Zapisz się na trzydniową wycieczkę do pobliskich odległych wiosek, odwiedź jaskinie Tham Pha Noi i Tham Pha Kaew i wybierz się na punkt widokowy Mount Phaboom, aby podziwiać najlepsze widoki w mieście. Muang Ngoi jest najtańszym miejscem w Laosie do uprawiania turystyki pieszej. Jednodniowa wędrówka kosztuje 210 000 kipów (19 GBP) za osobę. Można również wypożyczyć kajaki na pół dnia za 50 000 kipów (4,50 GBP).

backpacking Laos - Pak Ou Caves

@wejustleft

Kolejnym malowniczym obszarem na północy Laosu jest Phonsavan, co w tłumaczeniu oznacza “Wzgórza Raju”. Zaskakujące jest to, że obszar ten znany jest z kultury kowbojskiej! Miej oczy szeroko otwarte na ludzi noszących stetsony i kowbojskie buty. Znajduje się również w pobliżu Plain of Jars, tajemniczego megalitycznego stanowiska archeologicznego na płaskowyżu Xiangkhoang, które jest rozrzucone tysiącami kamiennych słojów. Jest to całkiem niezły widok, ale nie oczekuj żadnego wyjaśnienia, skąd wzięły się słoiki!

Teraz do Luang Prabang, bez wątpienia jednej z głównych atrakcji całego “szlaku naleśników bananowych” przez Azję Południowo-Wschodnią. To wpisane na listę dziedzictwa UNESCO miasto słynie z francuskiej architektury kolonialnej, zachodów słońca i aż 33 bordowo-złotych świątyń. Wstań o wschodzie słońca, aby być świadkiem porannej jałmużny. Starożytny rytuał odbywa się codziennie i obejmuje setki mnichów opuszczających swoje świątynie (najstarszy mnich jako pierwszy) w jednym pliku, aby zebrać ofiary żywnościowe, zwykle kleisty ryż, od mieszkańców miasta. Jest to jedyny posiłek mnichów w ciągu dnia. Bycie świadkiem tej buddyjskiej tradycji jest absolutną koniecznością podczas pobytu w Luang Prabang, ale pamiętaj, aby zachować spokój, szacunek i obserwować z bezpiecznej odległości, aby nie przeszkadzać mnichom.

Podczas pobytu w Luang Prabang warto odwiedzić górę Phousi (wstęp 1,70 GBP), punkt widokowy o wysokości 100 m, z którego roztacza się 360-stopniowy widok na miasto, świątynie, Mekong i okolicę. Jest to wymarzone miejsce na wschód lub zachód słońca, ale może być bardzo zatłoczone. Odwiedź Muzeum Pałacu Królewskiego, który był domem króla Laosu w czasach francuskiej ery kolonialnej. Muzeum prezentuje francuską architekturę Beaux-Arts i tradycyjny laotański design, a także zapewnia fascynujący wgląd w historię i kulturę Laosu. Warto poświęcić kilka godzin swojego czasu, ale odwiedź je wcześnie, aby uniknąć tłumów. Chociaż jest mało prawdopodobne, że będziesz chciał odwiedzić wszystkie 33 świątynie, wynajęcie roweru i pedałowanie między kilkoma z nich to wspaniały sposób na zwiedzanie miasta i zobaczenie niektórych z jego najlepszych i najstarszych budynków.

Wodospad Kuang Si to kolejna atrakcja Luang Prabang – tropikalnej oazy położonej 30 km za miastem. Wysoki na 50 metrów wodospad wpada kaskadami do trzech niesamowicie błękitnych oczek wodnych, które są idealnym miejscem na spędzenie gorącego dnia. W tym samym miejscu znajduje się Park Motyli Kuang Si, Sanktuarium Niedźwiedzi Słońca i Księżyca oraz Laos Buffalo Dairy, gdzie można karmić małe bawoły i spróbować sera i lodów z mleka bawolego, jeśli masz na to ochotę! Ponadto, jeśli nie masz jeszcze dość jaskiń, jaskinie Pak Ou znajdują się na miejscu i są warte odwiedzenia. W związku z tym, że Laos ma tak wiele jaskiń, zdecydowanie zalecamy noszenie ze sobą latarki w plecaku, abyś mógł bezpiecznie zwiedzać jaskinie. Najlepszym sposobem na dotarcie do wodospadów jest złapanie tuk-tuka lub wskoczenie do jumbo/songthaew z innymi turystami. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Luang Prabang, więc nie będzie trudno znaleźć ludzi, z którymi można podróżować. Aby jak najlepiej wykorzystać to miejsce – wyjedź wcześnie i spakuj jedzenie i napoje na cały dzień.

backpacking Laos - man and woman in water by waterfall

@thenyccouple

Luang Prabang jest domem dla wielu kawiarni i restauracji w europejskim stylu, z których wiele znajduje się wzdłuż malowniczych brzegów Mekongu. Cokolwiek robisz, nie przegap porannych i nocnych targów w mieście i koniecznie odwiedź uliczkę z jedzeniem, aby spróbować Khao Soy… pysznej zupy z makaronem przypominającej bolońską. Podczas gdy w barach i restauracjach obowiązuje ścisła godzina 23:00, co dziwne, istnieje kręgielnia, która pozostaje otwarta przez całą noc i to właśnie tam odbywa się impreza.

Jeśli lubisz podróże rzeczne, Huay Xai, na granicy Laosu i Tajlandii, jest doskonałym miejscem na rejsy po rzece Mekong, a co ważniejsze, jest bramą do rezerwatu przyrody Bokeo, znanego ze spektakularnych przeżyć z gibonami. Goście zatrzymują się w niesamowitych domkach na drzewie zbudowanych wysoko nad baldachimem lasu deszczowego. Oprócz spotkania gibonów na swoim balkonie, możesz zobaczyć słonie, niedźwiedzie, tygrysy, bawoły i całe mnóstwo ptaków. Dla poszukiwaczy adrenaliny dostępne są również zjazdy tyrolskie.

backpacking Laos - girl on zip line

@wejustleft

Vang Vieng to kolejne absolutnie niezbędne miejsce na czas spędzony w Laosie. Położone nad brzegiem rzeki Nam Song, otoczone gęstym lasem deszczowym i wapiennymi krasami we wszystkich kierunkach, jest to naprawdę oszałamiająca lokalizacja. Niegdyś najbardziej hedonistyczne miasto imprezowe na szlaku turystycznym Laosu, w ostatnich latach znacznie się uspokoiło – ale nadal można znaleźć dobre miejsce rozpusty, jeśli się go szuka. Główną atrakcją miasta jest oczywiście tubing! Czy jest lepszy sposób na spędzenie gorącego dnia niż spływanie w dół rzeki z kumplami, ciesząc się kilkoma piwami i dziwną huśtawką linową. W tamtych czasach bezpieczeństwo nie było na szczycie listy miasta i tragicznie było wiele ofiar. Obecnie wzdłuż rzeki znajduje się znacznie mniej barów, a liczba osób mogących spływać każdego dnia jest ściśle monitorowana. W szczycie sezonu można spodziewać się spędzenia około czterech godzin na spływie… z uwzględnieniem czasu spędzonego w czterech barach, które znajdują się na trasie. Za dętkę płaci się 50 000 (5 funtów) Kipów, plus 60 000 Kipów (5,40 funta) depozytu, który można odzyskać, o ile wróci się przed godziną 18:00. Jeśli wrócisz przed 20:00, otrzymasz połowę. Ceny wynajmu obejmują autobus do wyznaczonego punktu wysiadania. Dobrym pomysłem jest wypożyczenie suchej torby na swoje rzeczy, ale ostrzegam – nie są one w 100% niezawodne, więc przynieś własną, jeśli ją masz. Aby jak najlepiej wykorzystać dzień, rozpocznij swoją podróż tubingiem około 11 rano.

backpacking Laos - group of people tubing down river

@digital_nomad_pat

Vang Vieng ma cały szereg innych zajęć, z których można korzystać poza pływaniem. Zjedz porządne uliczne jedzenie – tutejsze naleśniki bananowe są światowej klasy, lub przyspiesz puls dzięki zip-liningowi, speleologii, spływom kajakowym lub lotowi balonem na ogrzane powietrze nad krasami. Wypożycz rower, motocykl lub quad i zwiedzaj okolicę. Błękitna Laguna znajduje się około pół godziny drogi od miasta, a jej lazurowe wody są więcej niż warte pedałowania. Skakaj do wody z okolicznych drzew, huśtaj się na huśtawkach linowych lub po prostu wyleguj się w słońcu z piknikiem i kilkoma piwami. Chociaż jest to popularny punkt turystyczny, jest zajęty nie bez powodu – jego piękno!

Mimo że Wientian jest stolicą kraju, nadal zachowuje staroświecki, powolny charakter miasta. To milion mil od gorączkowych miast Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Bangkok czy Phnom Penh. W rzeczywistości jest tak spokojnie, że można wypożyczyć rower i zwiedzać bez obawy o śmierć! Wycieczki rowerowe to naprawdę świetny sposób na zobaczenie zabytków miasta, jeśli masz mało czasu. Ponadto są one doskonałe do orientacji w terenie. Nigdzie wpływy francuskie w Laosie nie są bardziej odczuwalne niż w Wientianie. Francuska architektura jest wszędzie dookoła, jest piękna francuska dzielnica do zwiedzania, a nawet laotańska wersja Łuku Triumfalnego, Patuxai. Warto wspiąć się na szczyt, aby podziwiać miasto z lotu ptaka. Oprócz obżerania się niesamowicie tanimi wypiekami, inne niezbędne atrakcje w Wientianie obejmują zwiedzanie Wat Si Siket, jednej z najstarszych świątyń w kraju, Pha That Luang – 500-letniego pomnika buddyjskiego oraz Parku Buddy – w którym znajduje się ponad 200 buddyjskich i hinduskich rzeźb, niektóre o wysokości ponad 40 metrów. Na niektóre z nich można się wspiąć lub wejść do środka. Podczas pobytu w stolicy warto wybrać się na spacer po targowiskach i parku nad rzeką Mekong. Jeśli spojrzysz na drugą stronę rzeki – zobaczysz Tajlandię! O 18:00 każdego wieczoru dołącz do setek mieszkańców uczestniczących w godzinnej sesji aerobiku. Ważne jest, aby zrozumieć historię kraju, który odwiedzasz, dlatego zdecydowanie zalecamy odwiedzenie centrum COPE, aby odświeżyć wiedzę na temat przeszłości kraju. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Vientiane jest poranne zwiedzanie, gdy temperatury są niższe, a następnie spędzanie popołudni na wędrówkach nad Mekongiem i wieczorów na nocnych targach, a następnie na piwie nad rzeką.

Jeśli czujesz się szczególnie nieustraszony, możesz wybrać się do prowincji Xaisomboun, która dopiero niedawno została otwarta dla turystów. Wody wciąż pozostają nieco mętne, jeśli chodzi o to, czy turyści są naprawdę mile widziani, szczególnie w okolicach Long Chieng, które do lat 70. było największym miastem Laosu. Long Chieng jest również określane jako “najbardziej tajne miejsce na Ziemi” i było niegdyś centrum partyzanckiej wojny z komunizmem wspieranej przez CIA. Plotka głosi, że miasto ma wyraźnie amerykański klimat, wraz z barami saloon i stekami. Przed wyruszeniem w podróż najlepiej skonsultować się z innymi turystami, którzy próbowali, a także porozmawiać z pracownikami w miejscu zakwaterowania lub w biurach turystycznych.

Jeśli uda ci się tam dotrzeć, Xaisomboun to niezwykle malownicza prowincja, która została ledwo dotknięta przez turystykę. Jeśli masz ochotę na wspinaczkę górską, w regionie znajduje się najwyższy szczyt Laosu. Ponadto możesz odwiedzić jaskinię Chao Anouvong, miejsce bitwy z czasów wojny domowej w latach 70. i dawną kryjówkę ostatniego monarchy Wientianu podczas laotańskiej rebelii w latach 1826-1829.

Południowy Laos

Niektóre z najlepszych miejsc do odwiedzenia w południowym Laosie to Thakhek w prowincji Khammouane. Jest to najlepsze miejsce w kraju do wspinaczki skałkowej. Ponad 300 tras wspinaczkowych zostało wytyczonych na wapiennych krasach, zaspokajając wszystkie umiejętności i poziomy śmiałków. Nowicjusze mogą wziąć lekcje, dłuższe kursy i wypożyczyć niedrogi sprzęt. Kolejną atrakcją jest 450-milowa podróż motocyklowa Thakhek Loop, która zaczyna się i kończy w mieście. Nie spiesz się, aby w pełni docenić wyjątkowe naturalne piękno pętli lub pokonaj ją w zaledwie trzy dni. Uważamy, że pięć dni jest absolutnie idealne, ponieważ zapewnia mnóstwo czasu na zatrzymanie się, gdy tylko przyjdzie na to ochota. Trasa prowadzi przez prowincje Khammuan i Bolikhamsai, przez płaskowyż Nakai, obok Narodowego Obszaru Chronionego Phou Hin Poun, ogromnego zbiornika wodnego, krasowego “lasu”, przez wioski i do jaskini Konglor, gdzie można wybrać się na ekscytującą przejażdżkę łodzią po podziemnej rzece. Większość decyduje się na ukończenie kręgu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby mieć Jaskinię Konglor jako finał. Zawsze należy się ubezpieczyć, nosić kask i uważać na bawoły wodne, które wcale nie są wybredne, jeśli chodzi o miejsce, w którym decydują się przekroczyć drogę. Trasa ta była niegdyś bardzo trudna w nawigacji ze względu na jakość dróg, co uczyniło ją rytuałem przejścia w społeczności rowerowej. Jednak w 2016 roku cała pętla została utwardzona, więc bez względu na porę roku trasa powinna być przejezdna. Niemniej jednak ważne jest pewne doświadczenie w jeździe na motocyklu.

backpacking Laos - southern Laos - girl in canoe on river

📷@jessahautum

Savannakhet to miejsce, które jest często pomijane przez turystów lub jest postrzegane jako punkt przystankowy dla osób wjeżdżających do Laosu przez pobliski Most Przyjaźni. Jeśli jednak masz czas, poświęć mu kilka dni, a będziesz zachwycony jego licznymi urokami. Budynki miasta wskazują na jego francuską przeszłość kolonialną, podobnie jak wspaniałe jedzenie, które jest w ofercie. Znajduje się tu wspaniały lokalny targ, kilka watów do zwiedzania i Muzeum Dinozaurów. W pobliżu znajduje się las Dong Natad i jezioro Nong Lam, które dają odwiedzającym wgląd w tradycyjne życie Laosu. Nie zdziw się, jeśli zauważysz ludzi z lokalnych plemion szukających owoców w regionie. Małpi Las Dong Ling to także świetna rozrywka. Chwalą się, że mają najlepiej wychowane małpy w Azji Południowo-Wschodniej! Możesz kupić kiście bananów, aby zabrać je ze sobą ze straganów na trasie.

Szlak Ho Chi Minha przebiegał przez Laos i był kluczową trasą dla zaopatrzenia Vietcongu na południu Wietnamu. Ponieważ Stany Zjednoczone próbowały odciąć ten niezbędny strumień dostaw, niestety Laos stał się jednym z najciężej bombardowanych krajów podczas wojny w Wietnamie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o roli Laosu w wojnie, a także o tajnej wojnie CIA w Laosie, odwiedź Muzeum Wojny w Ban Don.

Tad Lo, na skraju Płaskowyżu Bolaven, jest domem dla trzech wspaniałych wodospadów i wielu bungalowów na wodzie, wraz z obowiązkowymi hamakami i słoniami kąpiącymi się w rzece. Jest to spokojne miejsce, ale turyści z plecakami często tu zaglądają, a kiedy to robią, przyciągają się do siebie, aby pić piwo i oglądać zachód słońca… a wszystko to ze swoich hamaków. Pensjonaty w mieście serwują rodzinne uczty, które dają wgląd w to, jak Laotańczycy cieszą się posiłkami. Spodziewaj się, że pojawi się whisky! Tad Hang to najlepszy z trzech wodospadów w mieście do kąpieli, ale upewnij się, że wyjdziesz z wody przed 16:00, ponieważ pobliska tama jest uwalniana o tej porze każdego dnia, powodując gwałtowny wzrost poziomu wody. Jeśli znudzi Ci się wylegiwanie, istnieje kilka opcji wędrówek, które zapewniają wgląd w naturalne piękno płaskowyżu, ale mogą okazać się dość trudne! Wokół Tad Lo i Płaskowyżu Bolaven znajduje się również wiele plantacji kawy, które są idealne dla każdego, kto chce zanurzyć się w cudownym świecie kultury kawowej Laosu.

Pakse jest jednym z największych miast Laosu i jest logicznym punktem przystankowym przed podróżą na wyspy Si Phan Don i Wat Phou, kompleks khmerskich świątyń położonych u podnóża góry Phu Kao. Świątynie te pochodzą z XI-XIII wieku i dorównują Angkor Wat w Kambodży. Pakse jest warte poświęcenia kilku dni na zwiedzanie. Znajduje się nad dwiema rzekami, Mekongiem i Sedone, więc jest to świetne miejsce na spożywanie świeżo złowionych ryb. Najlepsze restauracje w Pakse znajdują się wzdłuż rzek, więc zacznij tam poszukiwania uczty. Miasto jest również znane ze swoich ziołowych saun, więc skorzystaj z okazji, aby się zrelaksować i ukoić mięśnie podczas niedrogiego dnia spa. Przyzwoite masaże można znaleźć w całym Laosie – ale te ziołowe sauny w Pakse są naprawdę wysublimowane.

backpacking Laos - Bolaven Plateau - hill top with temple shelter

@gwam_90

Około 50 km od Pakse znajduje się Ban Khiet Ngong, który znajduje się tuż obok Narodowego Obszaru Chronionego Xe Pian. Ten obszar nizinnego lasu i rozległych mokradeł jest domem dla 320 gatunków ptaków. Ciesz się przejażdżką wykopanym kajakiem przez mokradła, aby doświadczyć prawdziwego spokoju. Wioska znana jest również z udomowionych słoni, które turyści mogą spotkać, jeździć na nich i karmić. Turystyka na słoniach to prawdziwa szara strefa. W wielu przypadkach napotkane słonie zostały uratowane przed innymi “zajęciami”, takimi jak wyrąb lasów lub ciężka praca, co brzmi okropnie. Oczywiście bycie wykorzystywanym jako atrakcja turystyczna jest lepsze, ale nadal jest dalekie od ideału dla tych pięknych zwierząt, które powinny wędrować na wolności. Jeśli zdecydujesz się uczestniczyć w turystyce na słoniach, zawsze najpierw zrób rozeznanie i zachowaj dyskrecję. Dobrą wiadomością jest to, że w mieście jest wiele rzeczy do zrobienia, które nie dotyczą słoni. Poznaj okoliczne pola uprawne na pedałach, wybierz się na wędrówkę na górę Phou Asa, aby przejść się wśród ruin świątyni lub rzuć sobie wyzwanie dwudniową wędrówką do wioski Ta Ong.

Senne miasteczko Champasak jest idealnym miejscem na kilka dni zwiedzania wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO Wat Phu. Zapraszamy na spacer po historycznym mieście. Główna droga biegnąca wzdłuż Mekongu jest wyłożona rozpadającymi się kolonialnymi dworami, które niegdyś były domem laotańskiej rodziny królewskiej. W prowincji Champasak znajduje się także Narodowy Obszar Chroniony Dong Hua Sao, w którym można spotkać małpy, słonie, pawie i zagrożone wyginięciem gibony żółtoczube.

Wreszcie docieramy do pięknych wysp Si Phan Don, co w tłumaczeniu oznacza Cztery Tysiące Wysp. Mekong przecina krajobraz, tworząc wiele wysp o różnych rozmiarach… chociaż cztery tysiące wydaje nam się ambitne! Laos może nie ma plaż Tajlandii czy Kambodży, ale jest to ich wersja chill-ville. Don Khong to największa z wysp i jest to miejsce, do którego dotrzesz autobusem z Pakse. Nie ma tam zbyt wiele do roboty poza relaksem lub jazdą na rowerze, więc zalecamy wskoczenie na łódź i udanie się na Don Det lub Don Khon, które są najbardziej popularnymi wyspami wśród turystów. Zakwaterowanie tutaj jest najtańsze. Don Det ma stronę wschodu i zachodu słońca, obie równie relaksujące, obie zaludnione bungalowami nad rzeką usianymi hamakami. Znajduje się tu również wiele barów i restauracji nad rzeką, idealnych do oglądania zachodu słońca i spotkań z innymi podróżnikami. Najbardziej hałaśliwy zakątek Don Det znajduje się w północno-zachodniej części wyspy, gdzie znajdziesz bary reggae i mnóstwo happy shake’ów. Imprezy zazwyczaj kończą się około 23:00, a najpóźniej o 12:00. Będziesz jednak wdzięczny za wczesną noc, gdy koguty zaczną swój poranny chór, a hałaśliwe łodzie zaczną pływać po rzece o nieludzkiej porze!

backpacking Laos - canoes in river surrounded by mountains

ioana Farcas

Relaks to nazwa gry w tej części Laosu iz tego powodu wielu decyduje się zakończyć swój pobyt w kraju kilkoma dniami na wyspach Si Phan Don. Jeśli jednak jesteś jedną z tych osób, które nie mogą usiedzieć w miejscu przez cały dzień (co jest z tobą nie tak?), jest tu wiele do zrobienia. Wyspy są na tyle małe, że można po nich spacerować, ale większość osób decyduje się na wypożyczenie roweru. Spacer po wyspie w upale nie jest idealny, ale jeśli lubisz wyzwania, spakuj dużo wody i załóż kapelusz. Rowery można wypożyczyć na cały dzień za jedyne 10 000 kipów (86 pensów) lub motocykl za około 70 000 (6 funtów). Drogi mogą być nieco dziurawe, szczególnie na wyjeździe z miasta. Może to być uciążliwe w porze deszczowej, więc zawsze zachowaj ostrożność i jedź powoli, jeśli nie widzisz, jak głęboka jest kałuża! Ciesz się jazdą przez pola ryżowe i pola uprawne. Don Det i Don Khon są połączone mostem, dzięki czemu można zobaczyć atrakcje obu wysp w ciągu jednego dnia. Odwiedź wodospad Khone Phapheng na Don Det – największy wodospad w całej Azji Południowo-Wschodniej i Tat Somphamit na Don Khon – szybko płynący wodospad idealny do oglądania, ale zdecydowanie nie do pływania. W pobliżu znajduje się kilka plaż, jeśli chcesz wziąć orzeźwiającą kąpiel w Mekongu.

Inne popularne atrakcje na Czterech Tysiącach Wysp obejmują przejażdżki łodzią wzdłuż rzeki Mekong, pływanie, wynajem kajaków i wycieczki w celu wypatrzenia nieuchwytnych delfinów irawadyjskich, które szczególnie lubią igraszki o wschodzie i zachodzie słońca. Jeśli wybierzesz się na wycieczkę łodzią, aby zobaczyć delfiny, pamiętaj o zabraniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym i wody, ponieważ większość łodzi nie oferuje cienia. Zapomnij o aparacie fotograficznym – po prostu ciesz się widokiem delfinów, ponieważ jakiekolwiek zdjęcia, które zrobisz, nie uchwycą magii oglądania tych rzadkich delfinów na wolności.

Jedzenie w Laosie

Laotańczycy bardzo poważnie podchodzą do jedzenia. W rzeczywistości, zamiast “cześć”, mają tendencję do witania się o wiele ważniejszym pytaniem, a mianowicie “czy jadłeś jedzenie?” Podoba mi się ich styl! Laotańczycy uwielbiają przedstawiać ciekawskim podróżnikom tradycyjne laotańskie potrawy, więc nie wstydź się prosić o rekomendacje. Laotańskie jedzenie nie różni się od tego, które można znaleźć w Tajlandii lub południowych Chinach, więc przygotuj się na naprawdę smaczne żarcie. Jedzenie nie jest tak pikantne, jak to, które można znaleźć w Tajlandii, zamiast tego kucharze starają się stworzyć równowagę między słodkimi, kwaśnymi, pikantnymi i słonymi smakami. Większość dań jest aromatyzowana składnikami, których można oczekiwać od azjatyckiego jedzenia – chili, limonka, sos rybny, kolendra i tak dalej – zwykli podejrzani.

backpacking Laos - colourful Loas food in bowls

@xiquinhosilva na Flickr

Jedną z najsmaczniejszych potraw ulicznych Laosu jest larb – sałatka z mięsa mielonego z kurczakiem, wołowiną, kaczką, wieprzowiną lub rybą, powszechnie uważana za narodowe danie Laosu. Wybrane białko jest doprawiane sosem rybnym, sokiem z limonki, ziołami, mielonym ryżem i chili. Sałatka z zielonej papai(tam mak hoong) jest kolejnym ulubionym daniem, które choć pochodzi z Laosu, stało się popularne po drugiej stronie granicy w Tajlandii. Laotańska wersja przygotowywana jest ze sfermentowanego sosu rybnego i podawana bez orzeszków ziemnych.

Mok Pa to gotowana na parze ryba słodkowodna przygotowywana z trawą cytrynową, pastą krewetkową, cebulą, sosem rybnym i kaffirem, zawinięta w liście bananowca. Czy wiesz, że Laotańczycy jedzą więcej kleistego ryżu niż jakikolwiek inny kraj na świecie? Spodziewaj się, że będzie on standardowo podawany do większości dań. Khao Piak Sen to pyszna zupa makaronowa z wieprzowiną lub kurczakiem, trawą cytrynową, galangalem, czosnkiem i kolendrą. Zwykle podaje się bulion, a następnie zachęca się do dodania własnego sosu rybnego, chili, cukru i limonki, aby dopasować je do własnego podniebienia. Innym ulubionym daniem jest Naem Khao Tod, “sałatka” składająca się ze smażonych w głębokim tłuszczu kulek ryżowych, kwaśnej kiełbasy wieprzowej, orzeszków ziemnych, startego kokosa oraz dodatków smakowych, takich jak limonka, chili i sos rybny. Spożywa się ją zawijając mieszankę Naem Khao w liście sałaty. Phor to laotańska wersja, zgadłeś, Phô. Potrawa ta jest powszechnie serwowana w całym kraju na śniadanie, lunch i kolację. Jeaw to gruba, wędzona salsa pomidorowa, którą będziesz chciał polać prawie wszystko. Istnieje również odmiana orzechowa, za którą można umrzeć.

Opcje wegetariańskie są łatwe do znalezienia w Laosie, ale jeśli masz wątpliwości, po prostu zamów warzywa i ryż. Owoce i warzywa są podstawowymi składnikami diety w Laosie. Zasmakuj w soczystym arbuzie, ananasie, mango i guawie, ale spróbuj czegoś nieco innego z owocami jack, rambutanem, jabłkami kremowymi, sapodillą i nie tylko. Yam Het to bardzo smaczna wegetariańska opcja przygotowana z grillowanych boczniaków lub grzybów leśnych i doprawiona miętą, szalotką i kolendrą. Mniam.

Jeśli chodzi o mięso, Laotańczycy lubią tylko dziczyznę. Jest ona bardzo różnorodna i może obejmować jelenie, wiewiórki, małpy, dzikie świnie, jaszczurki, dzikie psy, a nawet szczury… zostaliście ostrzeżeni. Jeśli obawiasz się, jakie mięso może Ci zostać podane, zawsze poproś o potwierdzenie! Ponadto surowa krew kaczki, świni i kozy jest uważana za przysmak, jeśli możesz ją zjeść. Zazwyczaj jest ona mieszana z mięsem i ziołami, co może uczynić ją nieco smaczniejszą. Mięsożercy muszą spróbować laotańskich kiełbasek, które są robione z wieprzowiny, a następnie przyprawiane trawą cytrynową. Kwaśna kiełbasa to to samo, tylko lepki ryż jest dodawany do mieszanki kiełbasy i pozostawiony na zewnątrz na kilka dni, aby skwaśniał. Zaufaj mi, jest o wiele smaczniejsza niż się wydaje!

backpacking Laos - man cooking street food

adli Wahid

Laos był francuskim protektoratem do 1953 roku, co oznacza, że pewne ooh la la czai się nie tylko w architekturze kraju. W większości części Laosu można delektować się francuskim jedzeniem i winem, co jest mile widzianą przerwą od piwa, ryżu i makaronu w tym regionie. Nigdy nie będziesz dalej niż kilkaset metrów od rogalika, ciasta lub bagietki, co jest idealne na śniadanie lub lunch, zwłaszcza że są ładne i tanie. Créme caramel to również ulubiony deser. Inne laotańskie desery, których warto spróbować, to khao nieow ma muang (kleisty ryż z mango), kuay namuan (banany gotowane w mleku kokosowym) i zapiekany kokosowy pudding ryżowy.

Choć technicznie nie jest to jedzenie, musimy wspomnieć o Beer Lao – idealnym dodatku do każdej laotańskiej potrawy. Lao lao to mocny likier ryżowy uwielbiany przez miejscowych, destylowany na węglu drzewnym w starych beczkach po oleju. Za kieliszek trzeba zapłacić około 20 pensów. Jeśli zostaniesz zaproszony na posiłek z miejscowymi, lao la o na pewno pojawi się w pewnym momencie. Uważaj, jest mocny – Laotańczycy wiedzą, jak pić, a butelka w cudowny sposób znajdzie drogę powrotną do ciebie, ponieważ jesteś gościem! Podczas nawadniania (rano po lub w dowolnym momencie) zawsze pij wodę butelkowaną, a nie z kranu.

Kultura Laosu

Laos jest mały, ale niezwykle zróżnicowany. W kraju istnieje 49 grup etnicznych. Jeśli jesteś podekscytowany wizytą i interakcją z tymi plemionami, najprawdopodobniej spotkasz ludzi z plemion Akha, Khmu, Yao, Lanten i Hmong. Jedna trzecia mieszkańców Laosu mieszka w miastach rozsianych wzdłuż doliny rzeki Mekong, a największe ośrodki to Wientian, Luang Prabang, Savannakhet i Pakse. Kolejna jedna trzecia mieszka wzdłuż innych głównych rzek kraju, których jest 39 – większość z nich to dopływy rzeki Mekong.

Liczący zaledwie 6,8 miliona mieszkańców Laos jest jednym z najrzadziej zaludnionych krajów w Azji. Wynika to częściowo z faktu, że około 10% ludności kraju uciekło po przejęciu władzy przez komunistów w 1975 roku. Większość ludzi, którzy wyjechali, zrobiła to z Vientiane i Luang Prabang. Czasy się jednak zmieniły i obecnie populacja szybko rośnie. W rzeczywistości liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 30 lat. Napływ ten spowodowany jest powrotem Laotańczyków do domu, a także imigrantami z Chin i Wietnamu.

Historia Laosu

Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna (w skrócie Laos) jest krajem socjalistycznym rządzonym przez Laotańską Partię Ludowo-Rewolucyjną. Kraj był kolonią francuską do 1953 roku, kiedy to komunistyczna partia Pathet Lao walczyła o przejęcie władzy od monarchii laotańskiej. Komunistyczne powiązania kraju sprawiły, że został on wciągnięty w wojnę w Wietnamie, a jego położenie i fakt, że był wykorzystywany jako szlak zaopatrzeniowy dla Vietcongu, doprowadziły do tego, że był to najciężej bombardowany kraj podczas wojny. W 1975 r. komuniści obalili monarchię i przejęli kontrolę. Dopiero w latach 90-tych, wraz z upadkiem Związku Radzieckiego, Laos naprawdę otworzył swoje podwoje dla odwiedzających.

@danieljamesmayall

Mieszkańcy Laosu

Pomimo intensywnych konfliktów w swojej historii, Laos jest spokojnym miejscem, a Laotańczycy są tak wyluzowani, jak to tylko możliwe. Narodowe motto może równie dobrze brzmieć “bez zmartwień”. Buddyzm jest ogromną częścią kultury Laosu, a główną religią w Laosie jest buddyzm Theravada. Jest on praktykowany przez około połowę populacji kraju, głównie tych zamieszkujących nizinne obszary kraju na południu. Ten rodzaj buddyzmu koncentruje się na studzeniu ludzkich namiętności, co oznacza, że okazywanie silnych emocji – gniewu, szczęścia, podniecenia – jest rzadkie i nie jest zalecane. Zachowuj się spokojnie i uprzejmie wobec napotkanych osób, a twoje interakcje będą przyjemne i wolne od konfliktów. Buddyści Theravady są również mocno wierzący w karmę. Modlą się, ciężko pracują i starają się nie mieć obsesji na punkcie przyszłości, ale raczej dążą do życia i delektowania się teraźniejszością. Skupiają się na znajdowaniu radości w każdej aktywności i często słyszy się, że współczują tym, którzy “za dużo myślą”. Jeśli zastanawiasz się, jak ich postawy pasują do ich sąsiadów, Francuzi podsumowali to tak: “Wietnamczycy sadzą ryż, Kambodżanie pielęgnują ryż, a Laotańczycy słuchają, jak rośnie” Około dwie piąte populacji wyznaje lokalne religie inne niż buddyzm. Ze względu na to, że znaczna część populacji Laosu składa się z migrantów z południowych Chin i Wietnamu, wiele osób praktykuje religie będące połączeniem buddyzmu mahajany i konfucjanizmu. Istnieją również mniejsze społeczności chrześcijańskie i muzułmańskie.

Przestrzeganie zasad

Nielegalne jest utrzymywanie przez obcokrajowców stosunków seksualnych z obywatelami Laosu, chyba że są oni małżeństwem. Grozi za to kara w wysokości od 380 do 3 850 funtów, ale można też trafić na długi okres do więzienia. Władze Laosu są znane z tego, że są dość surowe, jeśli chodzi o uzyskiwanie dostępu do pokoi hotelowych lub pokoi gościnnych, w których uważają, że mogą mieć miejsce przestępstwa na tle seksualnym. Lepiej nie ryzykować. Nie należy również odwiedzać ani fotografować żadnych obiektów wojskowych.

Być może ze względu na swoje wiejskie korzenie, jest to naród osób wcześnie wstających. Z tego powodu bary, restauracje i firmy są zamykane wcześnie. Większość barów jest zamykana o 23:00 lub 12:00, choć przy odrobinie szczęścia można czasem znaleźć miejsce otwarte do 1:00 lub 3:00. Z drugiej strony, ponieważ wszyscy mieli tak dobry sen, życie toczy się pełną parą o 6 rano. Happy shake i trawka są dość powszechne w hotspotach dla turystów, ale zawsze należy zachować ostrożność przy używaniu narkotyków. Podobnie jak jego sąsiedzi, Laos jest bardzo surowy wobec osób przyłapanych na posiadaniu narkotyków.

Walki kogutów nie są rzadkością w Laosie, szczególnie na obszarach wiejskich. Niewielką zaletą jest to, że koguty nie są wyposażone w ostrza, więc wiele z nich przeżywa walki. Innym popularnym “sportem” odbywającym się na obszarach Tai w porze deszczowej są walki chrząszczy. Chrząszcze nosorożca, znane z agresywności, syczą i atakują się nawzajem, podczas gdy tłumy piją obfite ilości lao-lao i wspierają zwycięzcę.

Kraj produkuje naprawdę wyjątkową kawę, co oznacza, że kultura kawowa Laosu jest czymś, czego musisz doświadczyć. Laotańczycy piją kawę bogatą i cholernie mocną, zmieszaną z mieszanką mleka w proszku, mleka odparowanego i słodkiego mleka skondensowanego. Możesz wybrać swoje paliwo rakietowe na gorąco(cafénom) lub mrożone(café nom yen). Jeśli wybierzesz czarną, będzie to po prostu café. Za dużą filiżankę trzeba zapłacić od 7 000 do 12 000 kipów (60 pensów-1 funt). Większość krajowej kawy pochodzi z płaskowyżu Bolaven w południowym Laosie, gdzie uprawia się również pyszne organiczne zielone i czarne herbaty, które dały początek kwitnącej kulturze herbaty w Laosie. Paksong to dobre miejsce na wycieczkę po plantacji kawy położonej na płaskowyżu Bolaven.

backpacking Laos - coffee culture - iced coffee

kristian Ryan Alimon

Porady dotyczące podróży do Laosu

Czy Laos jest bezpieczny?

Czy Laos jest bezpieczny? Tak! Jest to bardzo bezpieczne miejsce do podróżowania. Ludzie są przyjaźni i gościnni dla turystów. Ważne jest, aby pamiętać i szanować fakt, że ich naród cierpiał z powodu wojny i przemocy przez dziesięciolecia. Nie zadawaj podchwytliwych lub wścibskich pytań ani nie poruszaj kwestii, które mogą sprawić, że ktoś poczuje się niekomfortowo. Zawsze miej przy sobie dowód osobisty lub paszport, ponieważ nieokazanie go na żądanie władz może skutkować grzywną.

W porze monsunowej istnieje zwiększone ryzyko powodzi i osunięć ziemi, a drogi mogą stać się trudne do podróżowania, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Mówiąc o tym, miny lądowe są nadal problemem w niektórych wiejskich częściach kraju, szczególnie w okolicach Równiny Jars. Zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze i nie przeskakuj ogrodzeń ani nie chodź poza wyznaczonymi ścieżkami.

backpacking Laos - man in tube floating near waterfall

@digital_nomad_pat

Szczepienia dla Laosu

Odwiedź lekarza co najmniej osiem tygodni przed wyjazdem, aby zadbać o szczepienia do Laosu. Zazwyczaj wymagane są szczepienia przeciwko błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i tężcowi, ale mogą być również zalecane szczepienia przeciwko tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, wściekliźnie i japońskiemu zapaleniu mózgu. Jeśli przed dotarciem do Laosu przebywałeś w kraju, w którym istnieje możliwość przeniesienia żółtej febry, będziesz potrzebować zaświadczenia potwierdzającego, że zostałeś zaszczepiony. Szczepionki na żółtą febrę mogą być trudne do zdobycia, nawet w Wielkiej Brytanii, więc nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.

Istnieje ryzyko malarii we wszystkich częściach Laosu, z wyjątkiem Wientianu oraz prowincji Bokeo i Houaphanh. Mapa malarii w Laosie określa, które obszary są wysokiego, a które niskiego ryzyka. Jeśli podróżujesz do obszarów wysokiego ryzyka, takich jak Champasak lub Savannakhet, musisz wziąć leki przeciwmalaryczne. Na obszarach niskiego ryzyka zwykle można uniknąć przyjmowania leków, chyba że planujesz długie pobyty na obszarach wiejskich. Bądź rozsądny – śpij pod moskitierą, używaj repelentów i noś spodnie i bluzki z długimi rękawami, jeśli to możliwe. Gorączka denga to kolejna choroba przenoszona przez nieznośne komary, zwykle na obszarach miejskich. Jeśli wystąpi gorączka, ból głowy i silny ból stawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Ryzyko zarażenia ludzi ptasią grypą jest w Laosie bardzo niskie, ale na wszelki wypadek najlepiej unikać kontaktu z drobiem i upewnić się, że potrawy z kurczaka i jajek są dobrze ugotowane. Osoby podróżujące do Laosu są narażone na ryzyko przeniesienia wirusa Zika, więc jeśli planujesz wizytę, zapoznaj się z tym, co to dla Ciebie oznacza.

Należy pamiętać, że opieka medyczna w Laosie jest bardzo ograniczona, nawet w Wientianie. Jeśli ulegniesz wypadkowi, prawdopodobnie zostaniesz przetransportowany do kraju z lepszą opieką medyczną, więc zaopatrz się w ubezpieczenie podróżne obejmujące wszystkie ewentualności lub zbankrutuj! Ponadto pozyskiwanie leków w Laosie jest drogie i naprawdę uciążliwe, więc jeśli to możliwe, zrób to gdzie indziej przed przyjazdem.

Czy udało nam się przekonać Cię, że Laos jest tak samo rajem dla backpackerów, jak jego surowi sąsiedzi? Kiedy planujesz swoją przygodę z plecakiem w Azji Południowo-Wschodniej, upewnij się, że nie zapomniałeś o małym człowieku. To, czego Laosowi brakuje pod względem wielkości, nadrabia epickimi krajobrazami, niesamowitymi ludźmi, pysznym jedzeniem i niepowtarzalnymi doświadczeniami. Ten wyluzowany tropikalny raj woła nasze imię!

backpacking Laos - small waterfall

simon Matzinger

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

O autorze:

Amy Baker jest autorką książki Miss-Adventures: A Tale of Ignoring Life Advice While Backpacking Around South America i założycielką The Riff Raff, społeczności pisarzy, która wspiera aspirujących pisarzy i mistrzów debiutujących autorów. Amy można śledzić na Twitterze.

Gdzie dalej? ⬇️

🌟 Najlepszy przewodnik po Kambodży z plecakiem

🌟 Najlepszy przewodnik po Tajlandii z plecakiem

🌟 Najlepszy przewodnik po Azji Południowo-Wschodniej z plecakiem

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top