Kolej transsyberyjska: koszty, trasa i przydatne informacje

Language Specific Image

Najbardziej ekscytującym sposobem na zwiedzenie wschodniej Rosji jest podróż pociągiem wzdłuż Kolei Transsyberyjskiej.
Podróż najdłuższą linią kolejową na świecie, która liczy 9288 km, zanurzy Cię w najgłębszej historii byłego imperium radzieckiego, pokazując zapierające dech w piersiach krajobrazy niekończących się jezior, gigantycznych rzek i lasów, w których można się zgubić. Wysiądź z pociągu i zwiedź miasto, w którym się zatrzymałeś, czując się częścią nowej i często bardzo odmiennej kultury od tej, do której jesteś przyzwyczajony.
Zwyczaje, nawyki, ale także po prostu klimat, który znajdziesz podczas tej podróży, są częścią wspaniałego doświadczenia, które trudno będzie powtórzyć.
Przyjrzyjmy się jednak szczegółowo, czym jest Kolej Transsyberyjska i jak zorganizować trasę podróży, która pozwoli Ci w pełni doświadczyć emocji, jakie zapewni Ci ta linia kolejowa.

Trasa

9350593310_71e0606357_o
Ponieważ Kolej Transsyberyjska została stworzona w celu połączenia Syberii, przebiega przez 88 miast, 16 rzek i przecina nie mniej niż 7 różnych stref czasowych. Podanie dobrze zdefiniowanej trasy jest zatem dość trudne, w zasadzie można jechać gdzie się chce i jak się chce po całej wschodniej Rosji, docierając nawet do Chin i Mongolii.
Ale przejdźmy do kolejności: najbardziej “klasyczna” trasa, jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę Koleją Transsyberyjską, prowadzi z Moskwy do Władywostoku, z których oba znajdują się w Rosji. Można wybrać różne trasy, ale najbardziej popularne to Jekaterynburg – Nowosybirsk – Irkuck – jezioro Bajkał lub Irkuck – jezioro Bajkał – Ułan Ude. Obie podróże trwają około dwóch tygodni, z czego pięć dni spędza się w pociągu.
Niezależnie od tego, którą trasę wybierzesz, zdasz sobie sprawę, że przystanek nad jeziorem Bajkał, największym akwenem słodkiej wody na naszej planecie, jest koniecznością. Zafascynuje Cię swoimi kolorami, szczególnie o zachodzie słońca, oraz uczuciem spokoju i ciszy, które Ci da. Na tej ogromnej przestrzeni wodnej znajduje się również wyspa. Oczywiście można się tam dostać łodzią, ale może to zająć naprawdę dużo czasu ze względu na duże zapotrzebowanie i powolne środki dotarcia tam.
Jeśli masz więcej dni na podróż, dobrą alternatywą dla klasycznej trasy może być wydłużenie planu podróży i dotarcie do Chin przez Mongolię. W tym przypadku mówimy o Transmongolice, na którą oczywiście potrzeba więcej dni, a przede wszystkim wiz, aby wjechać nie tylko do Rosji, ale także do Mongolii i Chin.

Koszt

224374062_c050e5cc1a_o
Zanim przejdziemy do szczegółów, trzeba powiedzieć jedną podstawową rzecz: podróż Koleją Transsyberyjską to droga wyprawa. Choć faktyczny koszt przejazdu nie jest wysoki (jeśli porównamy koszt biletu z przejechanymi kilometrami, cena nie jest wygórowana), do pokonania jest sporo drogi i godzin spędzonych w pociągu. Co więcej, choć Kolej Transsyberyjska stała się celem wycieczek turystycznych, nie ma zniżkowych taryf dla turystów ani “pakietów”, które można kupić. Tak więc za każdym razem, gdy wysiadasz z pociągu i wsiadasz z powrotem, musisz zapłacić za każdy bilet.
To powiedziawszy, gdy już zdecydujesz się na swoją trasę, rezerwacja pociągów nie jest trudna, możesz je kupić na stronie internetowej rosyjskich kolei lub bezpośrednio na stacji, gdy już tam będziesz, ale bądź ostrożny, personel kas biletowych nie zawsze mówi po angielsku!
Podobnie jak w przypadku większości popularnych kolei, istnieją różne pociągi, a w każdym typie pociągu są różne klasy, w zależności od tego, którą wybierzesz, cena będzie się znacznie różnić.
Możemy podzielić pociągi na:
– Firmenny (фирменный), które są pociągami wysokiej klasy, są bardzo wygodne i szybkie, są używane głównie przez turystów i są nawet droższe niż samoloty. Zapewnią ci podróż pełną komfortu za wysoką opłatą.
– Skory (скорый), pociągi, które zatrzymują się tylko w większych miastach, są szybkie i dlatego nadają się do długich podróży, ale należy rozważyć, czy do wybranych miast można nimi dotrzeć.
– Passazhirsky (пассажирский) to bardzo powolne i spartańskie pociągi, z pewnością tanie, ale niezbyt odpowiednie, jeśli chcesz dotrzeć do celu bez marnowania dwa razy więcej czasu, niż zajęłoby to w pociągu wyższej kategorii.
Klasy, na które podzielone są wagony pociągów, różnią się nie tylko komfortem siedzeń i usługami oferowanymi na pokładzie, ale także tym, jak i gdzie można spać podczas długich podróży. W zależności od wybranej klasy, wagony sypialne będą mniej lub bardziej zatłoczone.
W najtańszych wagonach rosyjskie pociągi mają prawdziwe “dormitoria”, podobnie jak w hostelu, gdzie łóżka są ustawione pionowo i prostopadle do korytarza, oczywiście jest to najtańsze rozwiązanie i najbardziej zabawne dla spotkań towarzyskich z innymi pasażerami. Jeśli jednak chcesz nieco więcej prywatności, możesz wybrać rozwiązania z łóżkami dla 4 lub 2 osób, oczywiście za dodatkową opłatą.

Przydatne informacje

Warto wiedzieć, że w przypadku podróży Koleją Transsyberyjską będziesz musiał koniecznie ubiegać się o wizę wjazdową do Rosji, co będziesz musiał zrobić od początku organizacji podróży, gdy będziesz jeszcze we Włoszech, w konsulacie rosyjskim. Czas oczekiwania może być dość długi, więc radzimy działać z odpowiednim wyprzedzeniem.
Pamiętaj, że ze zwykłą wizą turystyczną nie możesz przebywać w kraju dłużej niż 30 dni, a podczas ubiegania się o nią musisz podać miejsce pobytu, w przeciwnym razie nie zostanie ona wydana.
Wspomnieliśmy wcześniej, że Kolej Transsyberyjska podróżuje przez 7 różnych stref czasowych, ale godziny biletów zawsze będą w moskiewskiej strefie czasowej. Oznacza to, że nawet jeśli jesteś we Władywostoku, czas pokazany na bilecie i na zegarach na stacji jest 7 godzin wcześniejszy niż pożądany czas (jeśli potrzebujesz pociągu, który odjeżdża wieczorem, będziesz musiał wsiąść do pociągu z wczesnym popołudniem)… dość mylące dla podróżnych!
224469748_d3bdd345e4_o
Podziękowania dla Arran Holloway, neverbutterfly i Boccaccio1 za świetne zdjęcia na Flickr!

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top